Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 27.03.11   #11
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: boş
Rep Puani : 13
Standart Cevap: Alevilikte Gusül Abdesti var mıdır

buda ogrendigim yeni bir bilgi can...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Alt 27.03.11   #12
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

redyellow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben aleviliği anlatmamış demedim ki, konu başlığı alevilikte gusül abdesti, candan'ın son yazısında (son yazısı diyorum, ilk yazısı değil dikkat edin) başlıkla ilgili bir şey anlatmamış dedim, sadece alevilik ile sunnilik arasındaki fark diyerek sunniliği tarif etmiş.

Başlık gusül abdesti.

Tabi anlamak istemeyip direk bana saldırmak isteyene davulu bırakın orkestra bile azdır!

güzel kardesim ilk sayfayi acan pir mehmet can ( aciklama yapmis ) erman üye nin alevilikle sorularina karsi bu konuyu ele almis fakat erman üye bircok canin sayfasina alevilikle ilgili bilgilenmek istedigine dair yazi yazmisti ( bana dahil).bu nedenle bende genel acidan aleviligi tanimladim , yani abdest dahil sunni olan erman arkadasin sunni ile alevilik hakkindaki farkliliklari anlatmaya calistim.

yoksa kimseye ne saldiri bazinda nede ukelalik acidan yaklasamam cünkü erman üye somut sorularini sorsun diye bu sayfa acildi..

umarim meranimi anlatabilmisimdir...

dostca selamlar
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.03.11   #13
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

bir kavram kargasasi daha. aleviler namaz kilmiyorki abdest alsinlar.. bukadar basit evirip cevirmeye ne gerek var :=)

ALeviler temizlenip paklanip kimseyle kirginligi darginligi olmadiginda ceme girerler..

Ramazanda oruc tutup bayramda icki icmezler neyse ben biraz absurt yazmis olabilirim ama onemli olan tartismak ve ogrenmek..

aleviler ve sunniler arasinda cok farklar var.. biz Muharrem ayinda oruc tutugumuzda arkasindan bayram yapmayiz..

bunu aciklarmisiniz redyellow can.. ogrenmek amacli soruyorum size neden boyle bir uygulama var..
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.03.11   #14
redyellow
Banned
Banned Users
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bir kavram kargasasi daha. aleviler namaz kilmiyorki abdest alsinlar.. bukadar basit evirip cevirmeye ne gerek var :=)

ALeviler temizlenip paklanip kimseyle kirginligi darginligi olmadiginda ceme girerler..

Ramazanda oruc tutup bayramda icki icmezler neyse ben biraz absurt yazmis olabilirim ama onemli olan tartismak ve ogrenmek..

aleviler ve sunniler arasinda cok farklar var.. biz Muharrem ayinda oruc tutugumuzda arkasindan bayram yapmayiz..

bunu aciklarmisiniz redyellow can.. ogrenmek amacli soruyorum size neden boyle bir uygulama var..

konu başlığını okur musunuz?

ALEVİLİKTE GUSÜL ABDESTİ VAR MIDIR?

Konu bu, başka şeyleri merak ediyorsanız ayrı bir başlık açarsınız orada tartışılır.
Sponsor Reklamlar

miSbon bunu beğendi.
redyellow isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.03.11   #15
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

redyellow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
konu başlığını okur musunuz?

ALEVİLİKTE GUSÜL ABDESTİ VAR MIDIR?

Konu bu, başka şeyleri merak ediyorsanız ayrı bir başlık açarsınız orada tartışılır.

himm yani size soruda soramiyoruz, baksen ne guzel uyesin sen peki efendim nasil emrederseniz o sekilde yonetici olarak uygulariz.. bir hata yapmissak yonetim olarak ozur dileriz.. bundan sonra izninizi ve randevu almadan soru sormayiz...

Hey allahim..
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Alt 27.03.11   #16
redyellow
Banned
Banned Users

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
himm yani size soruda soramiyoruz, baksen ne guzel uyesin sen peki efendim nasil emrederseniz o sekilde yonetici olarak uygulariz.. bir hata yapmissak yonetim olarak ozur dileriz.. bundan sonra izninizi ve randevu almadan soru sormayiz...

Hey allahim..

hımmmmmmm demek ki yazdıklarımı anlama zorluğunuz var, o zaman açalım:

bana soru sormayın demedim bir.

Soramazsınız demedim iki.

eğer okumanız ve okuduklarınızı anlamanız varsa "başka şeyleri merak ediyorsanız ayrı bir başlık açarsınız orada tartışılır." dediğimi bunun da bana soru sormayın, soramazsın değil konu dışı tartışmayalım, sorunuz, merak ettiğiniz bir şey varsa başka bir başlık açarsınız orta tartışırız demek olduğunu idrak etmeniz lazım!

lütfen yazılanları çarpıtmayın.

Tüm forumlarda kuraldır: konu dışı yazılmaz, yazanlar uyarılır.

ha diyorsanız ki bu forum farklı konu başlığıyla ilgili olsun olmasın yazarız çizeriz burda serbesttir o ayrı.

öyle ise bileyim ben de ona göre davranayım.

ben yasaktır diye yazdım bunları.
Sponsor Reklamlar

Lazut bunu beğendi.
Alt 28.03.11   #17
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Biz baska forumlar degiliz can, bizde tek ana kural vardir, sevgi ve saygi. buna uydugu surece herkes alakali alakasiz konu ile bir baglantisi oldugu surece herseyi paylasabilir..

Hala soruma cevap vermediniz..
Sponsor Reklamlar

redyellow bunu beğendi.
Alt 28.03.11   #18
redyellow
Banned
Banned Users

tamam demek ki konu ile ilgili olsun olmasın yazabiliyoruz.

sorunuz tekrar alayım, açık ve net olarak.
Sponsor Reklamlar

Alt 30.03.11   #19
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: boş
Rep Puani : 13

Alıntı:

aynen namaz kılmıyoruzki abdest alalim ben kendimi bildim bileli namaz bilmem etmem ama namaz kılanlara saygımız var herkesin ibadeti kendinedir...
Sponsor Reklamlar

Alt 31.03.11   #20
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

miSbon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aynen namaz kılmıyoruzki abdest alalim ben kendimi bildim bileli namaz bilmem etmem ama namaz kılanlara saygımız var herkesin ibadeti kendinedir...

can namaz kilan alevilerin oldugunu unutmayalim, arti abdest bedensel temizlik ise o zaman neden su bulunmayan yerde toprak ile teyemmun edilir???

demmeki abdest temizlik degilmis!!!!zahiren ..öyledir..oysa batini acidan abdest ARINMAKTIR:nefsi acidan özune dönmektir..

herhangi dua edildiginde turbelere , ceme katildigimizda boydan yikanmazmiyiz???alin size bilinen abdest.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve miSbon bunu beğendiler.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...