Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 05.12.10   #11
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Alevi gencligi ve Alevilige Elestirili Bakis

SHİFT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bildiklerini uygulamadıktan sonra sadece o konular hakkında bilgi edinmiş bir kimse olarak bilinirsin
hem alevi olup aynı zamanda aleviyim diyorsan aleviliği kabul etmiş olursun lakin aleviliğin gerektirdiği unsurları yaşamaktan umarsızlık duyuyorsan bu sadece aleviliğin ne olduğunu bilen başka mezheblerin insanların dan hiç bir farkın olamaz zaten alevi değilsin dirde

bazı alevi olduğunu iddia eden insanlar vardı ve Allaha inancının olmadığınıda öne sürer aynı zamanda ne Hz Alinin timsali olan resminide evinde baş köşede tutar bu insanın alevi olduğuna kanaat getiren hiç bir tez yoktur maden alevisin Allaha inanman gerekir Allaha secde etmiyorsan onun varlığına ve birliğine iman etmiyorsan alevi olmanın hiç bir anlamı , manası yokturda

kendi düşüncelerinde vurgun yemiş bir sandal gibi sert bir dalgaya kurman yemekle alabora olman anmeselesi dir ki

iman eden ler Allaha secde edenler Alevi lerdir .

inanıyorsan ve aleviyim diyorsan aleviliğin gerektirdiği düzeneği harfien yapacaksın aksi taktirde sen aleviyim demenle elevi olmayacağını bilmelisin !

Bakın sizin kurdugunuz bu cümleleri ne bir Alevi Dedesi ne bir Alevi Ozanı ne de gecmişte yasamıs Alevi büyügü kurmamıştır..

Alevi inancı kültürü ögretisi inancsal baskıyı kabul etmez, inanc gönül meselesidir, ibadet gönül rızasıyla yapılırsa anlamlı olur, Hakk gönül yolu ile bulunur der..

sizse cıkmıssınız Aleviligin gerektirdigi düzeneklere karfiyen uyacaksın gibi baskıcı, yobazane bir cümle kurup sonuna da ! işareti koyuyorsunuz..

asıl asimile eden sizsiniz,

Alıntı:
maden alevisin Allaha inanman gerekir

Hangi Allah'a ama...

Vahdeti vucut inancına uygun olarak varlıgın birligine bir olan hakk'a gönül yoluyla ulaşmaya mı,

yoksa elinde sopa, kul-yaratan mantıgıyla, cennet cehennem korkusuyla şekil yoluyla ibadet edilen Allah'a mı..

Daha cokkk Alevi ögretisini okumanız gerekir..

bakın size Kyagusuz Abdal'ın bir deyişi yazayım onu anlamaya calısarak ilk adımı atabilirsinz..

Yücelerden yüce gördüm
Erbabsın sen koca Tanrı
Âlem okur kelam ile
Sen okursun hece Tanrı

Er, atasiyle anılır
Filan oğlu filan diye
Anan yoktur atan yoktur
Sen benzersin piçe Tanrı

Kıldan köprü yaratmışsın
Gelsin kullar geçsin deyu
Hele biz şöyle duralım
Yiğit isen geç a Tanrı

Garip kulun yaratmışsın
Derde mihnete katmışsın
Ânı aleme atmışsın
Sen çıkmışsın uca Tanrı

Kaygusuz Abdal Yaradan
Gel içegör şu curadan
Kaldır perdeyi aradan
Gezelim bi'lece Tanrı
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.10   #12
SHİFT
Üye
Üye
Rep Puani : 10

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakın sizin kurdugunuz bu cümleleri ne bir Alevi Dedesi ne bir Alevi Ozanı ne de gecmişte yasamıs Alevi büyügü kurmamıştır..

Alevi inancı kültürü ögretisi inancsal baskıyı kabul etmez, inanc gönül meselesidir, ibadet gönül rızasıyla yapılırsa anlamlı olur, Hakk gönül yolu ile bulunur der..

sizse cıkmıssınız Aleviligin gerektirdigi düzeneklere karfiyen uyacaksın gibi baskıcı, yobazane bir cümle kurup sonuna da ! işareti koyuyorsunuz..

asıl asimile eden sizsiniz,

Hangi Allah'a ama...

Vahdeti vucut inancına uygun olarak varlıgın birligine bir olan hakk'a gönül yoluyla ulaşmaya mı,

yoksa elinde sopa, kul-yaratan mantıgıyla, cennet cehennem korkusuyla şekil yoluyla ibadet edilen Allah'a mı..

Daha cokkk Alevi ögretisini okumanız gerekir..

bakın size Kyagusuz Abdal'ın bir deyişi yazayım onu anlamaya calısarak ilk adımı atabilirsinz..

Yücelerden yüce gördüm
Erbabsın sen koca Tanrı
Âlem okur kelam ile
Sen okursun hece Tanrı

Er, atasiyle anılır
Filan oğlu filan diye
Anan yoktur atan yoktur
Sen benzersin piçe Tanrı

Kıldan köprü yaratmışsın
Gelsin kullar geçsin deyu
Hele biz şöyle duralım
Yiğit isen geç a Tanrı

Garip kulun yaratmışsın
Derde mihnete katmışsın
Ânı aleme atmışsın
Sen çıkmışsın uca Tanrı

Kaygusuz Abdal Yaradan
Gel içegör şu curadan
Kaldır perdeyi aradan
Gezelim bi'lece Tanrı

kaygusuz nededi orda ne anlatmak istedi ona bakmak lazım sen ona küfür gözüyle bakarsan o bir küfür dür !

bu şuna benzer

okuda adam ol baban gibi; EŞŞEK olma
Sponsor Reklamlar

SHİFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.10   #13
mechul
Banned
Banned Users

kaygusuz nededi orda ne anlatmak istedi ona bakmak lazım sen ona küfür gözüyle bakarsan o bir küfür dür !

bu şuna benzer

okuda adam ol baban gibi; EŞŞEK olma

küfür degil by x, merak etmeyin kişileri bilgilendirmeyi severim her ne kadar cahilliklerini saklamaya calıssalarda

sathiyye tarzı denir buna, alaycı anlatımla karsıda kine birşey vermeye çalışır tabi almasını bilene ..

sen elinde sopa olan,cennet cehennem korkusuyla kullarını korkutan, huri nuri verene inanmaya devam et..

ama Alevilikte ki Hakk inancı o degildir, vahdeti vucutla hakk'ın birligini inanılır ve buda senin gibi baskı yoluylşa degil gönül yoluyla bulunur..
Sponsor Reklamlar

Alt 05.12.10   #14
SHİFT
Üye
Üye

küfür degil by x, merak etmeyin kişileri bilgilendirmeyi severim her ne kadar cahilliklerini saklamaya calıssalarda

sathiyye tarzı denir buna, alaycı anlatımla karsıda kine birşey vermeye çalışır tabi almasını bilene ..

sen elinde sopa olan,cennet cehennem korkusuyla kullarını korkutan, huri nuri verene inanmaya devam et..

ama Alevilikte ki Hakk inancı o degildir, vahdeti vucutla hakk'ın birligini inanılır ve buda senin gibi baskı yoluylşa degil gönül yoluyla bulunur..

Bay X bunu sevmedim yakıştırma da olsaa ben XveY teorisinde kesişen değilim bilesinn !

ben eli silahlı başı külahlı biride değilim emin olki kendime inanan biriyim ben inandığıma iman ederim

düşünce ışıktan hızlıysa çabuk varılır mechule !
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Alt 05.12.10   #15
mechul
Banned
Banned Users

ben eli silahlı başı külahlı biride değilim emin olki kendime inanan biriyim ben inandığıma iman ederim

orda ki betimleme sana degildi,

eli sopalı cehennem korkusu huri vaadi olan tanrı anlayışı eleştiriliyor..

dikkat et huri beklerken nuri rastgelmesin sana

bi gülücükte benden olsun
Sponsor Reklamlar

Alt 05.12.10   #16
SHİFT
Üye
Üye

orda ki betimleme sana degildi,

eli sopalı cehennem korkusu huri vaadi olan tanrı anlayışı eleştiriliyor..

dikkat et huri beklerken nuri rastgelmesin sana

bi gülücükte benden olsun

ben de Bay x hitabene demiştim neyazdığına bak bi istersennn huri yada nuru dert değil bana
bu dünyada yeterince huride var nurideee önemli olan boş yada dolu olması kadehin

nezaman dolup boşaldığı dert değil
Sponsor Reklamlar

mechul ve "-dost-" bunu beğendiler.
Alt 14.12.10   #17
Asikyaver
Yeni Üye
Üye
Nereden: Uzaklardan

Degerli arkadaslar, canlar,

Avrupada yetismis bir genc olarak, alevi genclerinin büyük bir cogunlugunun, alevilik hakkinda zerre kadar bilgisi olmadigi gercegine son derece katiliyorum...
Nedenide, avrupadaki alevi derneklerinin (büyük bir cogunlugu) artik, alevilik cizgisinden ayrilmis,
onun yerine bir kulüp, bir eylence merkezi cizgisinde ilerlemesidir.
Bunda yeni Alisiz alevilik (bence sacmalik) görüsününde etkileride vardir, alevilik islamdisi bir tarikat, yada bir din olarak gösterilmesininde, genclerin üzerinde cok büyük etkisi vardir.
Cogu alevi genclerin bu durumda olma nedenlerinden biride, ebeveynlerin alevilik üzerinde durmamalarinda kaynaklaniyor, aleviligin basit birsey olarak gösterilmesi gercekten icler acisi.
Bu yolda ilerlemek icin sadece kendini kurtarmak yetmiyor, gelecek nesillere, genclerimize ve cocuklarimiza bu konulari anlatmaliyiz, bu bir gercektir.
Birileri aleviligi, ali yolunu, islam disi gösterme cabasinda, bu yurt ici olsun, yurt disi olsun, bunu cabasini veren gafiler, ve yol hainleri, pirsizler var...ve ne yazikki az cok basarili oluyorlar, alevi vatandaslarin, ve genclerin kafalarini karistirmaya devam ediyorlar.
Mesela örnek, alisiz alevilik konusu...nasil bir mantiktir bu, adi üstünde Alievi, alevi, yani ali yanlisi olmak, onun evinden olmak, hem Hz.Ali yandasi olacaksin, ki Hz.Ali, islam peygamberi Hz.Muhammed efendimizin yegeni ve damadi, ayni zamanda islam sancaktari, erenler sahi, allahin aslani ve peygamber vasiysi Ali, onun yandaslarina, sevenlerine ve yolunu sürenlere verilen ismi kullanacaksin, ondan sonra Alisiz alevilik diyeceksin, bukadar küstahca, bukadar kallesce bir oyun olamaz.
Ama ne yazikki, bu düsüncede ve yolda ilerleyen insanlar, alevi derneklerinin basinda, ve gencleri, yani gelecegimizi etki altina alma cabasinda...
Alevi vatandaslar artik ellerindeki degerleri kaybetmemeli, namaz, niyaz, semah, saz, vs.vs...örnegin, namaz alevilikte yokmudur?...bu nerde yaziyor, ve kim söylüyor, evet, sunnilerdeki gibi 5 vakit var demiyorum...ama aleviliktede namaz vardir, ama nedense, sunnilerin kabullendigi herseyi, terk ediyoruz, ve onlara teslim ediyoruz...örnegi kuran, aleviler kurana inanmaz diye birsey varmi?...yada okumaz diye, biliyorum, kuranin icinde ehlibeyt hakkindaki ayetler, zamanin hükümdarlari ve sahtekarlari tarafindan degistirilmis, yada yok edilmistir, yinede bu herseyi terk edecegiz anlamina gelmez. Yine bir örnek, ülkü ocaklari senliginde semah vardi, onuda elimizden alma cabasi icinde olanlar var, kabullenelimmi?...semahtanda vazgecelimmi?...böyle bir anlayis olamaz, böyle alevilik olamaz. Bazi gücler kaleyi icten feth etmeye calsiyor, alevi vatandaslarsa, belkide iyi niyetliliklerinden dolay, uyuyorlar, yada kendi kendilerini kandiriyorlar.
Alevi olmak, sadece, "ben aleviyim" demekle, yada atalarinin alevi olmasiyla olmuyor.
Alevi demek cesaret demektir, alevi demek hakikat demektir, alevi demek Hak Muhammed Ali yoluna canini koymak demektir, alevi demek asalet demektir, alevi demek gercekler ugruna savasmak demektir, birileri bunlari genlerimize anlatmali, is isten gecmeden...
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
Asikyaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.12.10   #18
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Yorumun icin tesekur ederim can, ilk konuya alinti olarak dusuncelerini ilistirdim..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.12.10   #19
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul

baskılara rağmen bugüne kadar gelen bir milletiz,inancın hep yok sayılmış yasaklanmış , inancının adını ,kendi kimliğini söyleyemez bir millet haline gelmişken, son zamanlarda artık özgürce ben aleviyim diyebiliyoruz, cemevleri köydeki en büyük ev olmaktan çıkmış şehir merkezlerinde artık cem ve kültür evi haline gelmiştir, bu imkanları kullanmak gerek bir çok cemevi sosyal kültürel ve inancımız hakkında eğitimler veriyor, gençler malesef bunlardan faydalanmamakta evet söze gelince aleviyiz ama ne bir ceme gitmişlik nede cemevi hakkında bilgiye sahip... cemevine gitmek gönül işidir denilmiş doğru katılıyorum ibadette rıza esastır, ama unutmamak gerekirki cemevlerinide ayakta tutacak olan gene gençlerdir,baskı değil sadece öneridir bizim isteğimiz birgün hadi bu hafta ceme beraber gidelim demekle yobaz olacağımı düşünmüyorum eğer inancımı kültürümü yaşatmak için toplumu ceme davet ettiğim için yobaz olacaksam .. kabul en büyük yobaz olabilirim... burda en büyük görev aile'ye düşüyor çocukken öğretmek lazım cemevinin yolunu,büyüyünce aklına ters geliyorsa zaten gitmez merak etmeyin...
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.12.10   #20
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Dusuncelerine katiliyorum can aleviligi ogrenmeden nasil alei olabilirsiniz.. Mechul can Benim dusuncelerimi yobazlik oldugunu idda etti.. ustunde tartisilmasi gereken bir konu...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...