Sponsor Reklamlar

Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Merhaba Sevgili canlar Sizce Yobaz Kimdir, Kimlere yobaz denir.Yobaz kelimesinin anlami Neyi ifade etmektedir.. Yorumlarinizi Bekliyorum.......

Seçenekler
Alt 12.08.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ?

Merhaba Sevgili canlar Sizce Yobaz Kimdir, Kimlere yobaz denir.Yobaz kelimesinin anlami Neyi ifade etmektedir..

Yorumlarinizi Bekliyorum....
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.08.10   #2
ŞAHKULU
ŞAHKULU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: sivas
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ?

evrimden, dinler tarihinden, arkeolojik bulgulardan, sümer ve mısır mitlerinden, kutsal kitaplardaki matematik işlemlerinden, hayvan fosillerinden, ya da kısacası bilimin herhangi bir dalından bahsedince rengi mora çalan kişilere yobaz denir YOBAZIN her türü kötüdür
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Sun's Son bunu beğendiler.
ŞAHKULU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.08.10   #3
Pers
Pers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul

bu kelime malesef günümüzde toplumun dini inancını yaşayan kesimi için kullanılsada kelime özü olarak yobazlık; kendi fikri dışında hiçbir fikri kabul etmemek,farklı düşüncelere saygı duymamak,karşısındakini anlayabilmek için empati kuramamak vs gibi anlamlara gelir...benim düşünceme tahammülü olmayan ve kendi doğrularını bana zorla empoze etmeye çalışan her kim olursa olsun neye inanırsa inansın benim için yobazdır...
Sponsor Reklamlar

Alevi, Sun's Son ve Tomris Katun bunu beğendiler.
Pers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.08.10   #4
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Pers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu kelime malesef günümüzde toplumun dini inancını yaşayan kesimi için kullanılsada kelime özü olarak yobazlık; kendi fikri dışında hiçbir fikri kabul etmemek,farklı düşüncelere saygı duymamak,karşısındakini anlayabilmek için empati kuramamak vs gibi anlamlara gelir...benim düşünceme tahammülü olmayan ve kendi doğrularını bana zorla empoze etmeye çalışan her kim olursa olsun neye inanırsa inansın benim için yobazdır...

Haklisin Can Yobaz sadece bir irka yada bir topluma verilen bir isim degildir. Dar goruslu örumcek beyinli her kisi ve varlik bu alana girer :=)

Alevilerinde Yobazi vardir Sunnilerinde.... Yobazin es anlamli diger isminede Kara cahili desek daha dogru olur
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 27.08.10   #5
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 14

dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen günümüzdeki toplumun çogunlugu yobaz bir toplum olduğu gibi.
Yobaz, bütün hakikatler kendisine gösterildiği halde, kabul etmeyen,
kendi indi ve hatalı görüşünde körü körüne ısrar ve inat eden kaba,
cahil kimse demektir.

Her mesleğin, her ideolojinin yobazı
olur. Mesela din yobazı, fen yobazı, devrim yobazı, evrim yobazı,
siyaset yobazı, laiklik yobazı gibi çeşitli yobazlar vardır.

Yobazların
en zararlısı, mal, para, makam elde etmek için yabancı ideolojilerin,
dinde reformcuların ve mezhepsizlerin propagandalarını yaparak,
milletin imanını, ahlakını bozan, satılmış, din, fen ve siyaset
yobazlarıdır

Sponsor Reklamlar

Alt 04.09.10   #6
irem
Yeni Üye
Üye
Nereden: ist.

Pers nikli arkadaş,yobazlığı tam olarak anlatmış söylediklerine aynen katılıyorum.
Sponsor Reklamlar

irem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.07.12   #7
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Buda Bugun Alevi Sayfamizdaki bir Yobaz buyrun sizde gorun nasil orumcek beyinli insanlar var..

Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve dAbBe bunu beğendiler.
Alt 24.07.12   #8
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

Yobazın en belirgin özelliği bence farklı düşüncelere ve insanlara hoşgörüsüz olması.
Dar kalıplara sıkışmış insan.
Farklı fikirleri dinleme, düşünme zahmetine girmeyen, tamamen gözleri kapalı insan.
Uzlaşmacı değildir ve saygı duymaz. Fanatiktir, kolay kışkırtılır.
Güçlü olduğu yerde farklı fikirlere olan saygısızlığını, hoşgörüsüzlüğünü, fiziksel, sözsel şiddete kadar götürebilir.
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.07.12   #9
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Buda Bugun Alevi Sayfamizdaki bir Yobaz buyrun sizde gorun nasil orumcek beyinli insanlar var..

Ona ben yobaz değil ahmak, aklı evvel, gerizekalı diyorum Yobazların bile bir haysiyeti bulunur.

Fikrimce yobaz her inanç, mefkure, millet, mezhep v.s.'nin tıpta "birliği göremeyenis körlerus" olarak da tarif edilen hastalığa yakalanmış olan kimseleridir. İnsan popülasyonunun %95'ini olusturur kendileri. Saldırgandırlar, ısırırlar, zevk için canlı öldürdükeri de görülür. Temel olarak iki sınıftırlar. Birinci sınıf yobazlar, sesleri gürültü sınırına yaklaşık desibelde çıkan, öyle konuşan, yollara tükürmeyi, yürürken avret yerlerini kaşımayı, senin düşünceni dinledikten sonra "Ya bi s...tir, git, a....ına k..yim" şeklinde başlayan cümlelerle konuyla ilgisi olmayan başka bir konuda düşüncelerini söyleyerek seninle düzeyli bir tartışma yaptığını zanneden türde yobazlardır, bunlar ile daha çok karşılaşılır. Fakat bunların aksine ahlaklı, temiz, dürüst "birliği göremeyenis körlerus" türleri ile de karşılaşılabilir. Bunlar ikinci sınıf yobazdır. Şekle bakarak yanılmamak gerekir, ikinci sınıf hastalar istatistiklere göre daha saldırgandır.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.07.12   #10
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

etrafta okadar yobaz var ki tarife gerek yok..ama okadar yobaz olduğunu bile bile bizim insanımızda onlkarla bazen öyle bir yakınlaşıyor ki şaşırıyorum..çalıştığı ortamda alevileri hiç sevmeyen bir patrona sırf yakalık olsun diye cumaya giden birde bizim yobazlar var.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...