Sponsor Reklamlar

Ailem ve ben bir şey bilmiyorum ?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Ailem ve ben bir şey bilmiyorum ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 10.05.10   #1
mls_tr
Yeni Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Ailem ve ben bir şey bilmiyorum ?

Merrhabalar.
Ben Alevi bir genç kızım..Daha doğrusu öyleymişim.
Benim ailem ve çevrem alevilik hakkında hiçbir şey bilmiyor.Sözde Aleviler yani.Bir iki temel şey.
Din hakkında hemen hemen hiçbir bilgileri yok.
Haliyle de dinimi öğrenebileceğim kimse de yok.
Ben de ne dua bilirdim ne dini şeyler.
Son 2 aydır 5 vakit namaz kılıyorum.Fakat kafam karışıyor.
Doğru mu yapıyorum yanlış mı?
Yani şöyle izah edeyim:
Okulumuzdaki Din Kültürü derslerinde,Kuran-ı Kerim de Müslümanlığın 5 şartından 1'si 5 vakit namaz kılmak olarak gösteriliyor.-30 günlük orucumu da el verdiğince tutmaya çalışıyorum-
Biraz Alevi forumlarını gezdim.Alevilikte namaz yok deniliyor ama aynı zamanda Hz.Ali ne yaparsa doğrudur,biz de yaparız deniliyor.Tarih dersinde gördüğüm kadarıyla Hz.Ali namaz kılarken öldürüldü. E o zaman nasıl oluyor da namaz olmuyor bizde?

Kendimi tam anlatamamış olabilirim.Ama sizler yardımcı oldukça kafama takılan şeyleri sorarım.
Sponsor Reklamlar

mls_tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.05.10   #2
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Ailem ve ben bir şey bilmiyorum ?

Alıntı:
Merrhabalar

merhaba sevgili can.hoş geldiniz.
Alıntı:

sizin alevi olduğunuzu beyan eden kişi kimdir?
Alıntı:

din hakkında bilginiz yok lakin.

Alıntı:
Haliyle de dinimi öğrenebileceğim kimse de yok

buda sizin yazınız.
Alıntı:
Son 2 aydır 5 vakit namaz kılıyorum.

dini bilginiz yoksa nasıl namaz kılıyorsunuz.
bu ne tezattır.
Alıntı:
Okulumuzdaki Din Kültürü derslerinde

namı diğer din kültürü ve ahlak dersi din inancı belki ama ahlak sıfır öğretilen düzende.

Alıntı:
,Kuran-ı Kerim de Müslümanlığın 5 şartından 1'si 5 vakit namaz kılmak olarak gösteriliyor

hangi kitap sure kaç vakit zaman.kanıt isterim
hani dinimiz kolaylık diniydi inancıydı o zaman ne bu vakit zaman neden.

Alıntı:
.-30 günlük orucumu da el verdiğince tutmaya çalışıyorum

bunan inanmışsan tut kimse karışamaz.

Alıntı:
Biraz Alevi forumlarını gezdim.Alevilikte namaz yok deniliyor ama aynı zamanda Hz.Ali ne yaparsa doğrudur,biz de yaparız deniliyor.Tarih dersinde gördüğüm kadarıyla Hz.Ali namaz kılarken öldürüldü. E o zaman nasıl oluyor da namaz olmuyor bizde?

5 yıldır alevi forumlarındayım siz sadece gezmiş başlıkları okumuşsunuz içeriğine ininiz bazı okuduğunuz konuların bakın neler göreceksiniz.

evet alevilikte vakit şekil yoktur.
namazda namı diğer salat hakka yakarış cem ibadetlerimizde olur.

Alıntı:
Hz.Ali namaz kılarken öldürüldü.

hz ali evinin önünde zeğirli hançerle zeğirlendi kendi evinde hakka yürüdü.

bu arada bir hak muhammed ali diyenlerdeniz. bilesiniz.
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.05.10   #3
mls_tr
Yeni Üye
Üye

Şöyle açıklayayım dediğim gibi özet geçtim haliyle tam aydınlığa kavuşturamadım..
Ailem alevi.Anne tarafı da,baba tarafı da.Onlardan yani.Çok sık olmasa da arada böyle konuşmalar geçiyor.Gereklerini yerine getirmeseler de Aleviyiz diyorlar.
Din hakkında hala da çok bilgim yok(Ama Allah'ın birliğine ve Hz.Muhammed'in resullüğüne inancım tam! Sadece dinimizin gereklerini yeirne getirmiyorum).Bildiğim 5 duayla yarım yamalak kılmaya çalışıyorum.Kendimce öğrenmeye çalışıyorum.Bir iki arkadaşıma sorarak filan.
5 vakte gelince öğretmenlerimize danıştığımız zaman onlardan duyduğum şeyler bunlar.
Sponsor Reklamlar

Alt 11.05.10   #4
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Alevilik bir din degil bir mehzeptir. Namazda kilabilirsiniz oructa tutabilirsiniz. bu alevi inancindada vardir muharrem ayinda 12 imamlar orucumuzu acariz.
Sponsor Reklamlar

meyou ve mmuratkkaratas bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.05.10   #5
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara

alevilikte en baş temel hoşgörüdür sevgidir saygıdır aleviler oruçta tutar namazda kılar
alevilik öğrenilmeli yaşanmalı ama doğru bilgilerle öğrenilmesi yalan yanlış dedikodulara inanılmamalı diyorum ali yardımcın hızır yoldaşın olsun
Sponsor Reklamlar

meyou bunu beğendi.
Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali

Konu yasamak_güzel tarafından (11.05.10 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.05.10   #6
mls_tr
Yeni Üye
Üye

yasamak_güzel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
alevilikte en baş temel hoşgörüdür sevgidir saygıdır aleviler oruçta tutar namazda kılar
alevilik öğrenilmeli yaşanmalı ama doğru bilgilerle öğrenilmesi yalan yanlış dedikodulara inanılmamalı diyorum ali yardımcın hızır yoldaşın olsun

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilik bir din degil bir mehzeptir. Namazda kilabilirsiniz oructa tutabilirsiniz. bu alevi inancindada vardir muharrem ayinda 12 imamlar orucumuzu acariz.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için..
Sponsor Reklamlar

Konu yasamak_güzel tarafından (11.05.10 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.
Alt 11.05.10   #7
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara

sevgili can bizler bilgilendirmek için buradayız bizler teşekkür ederiz
Sponsor Reklamlar

Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.10   #8
denizgizem
Yeni Üye
Üye
Nereden: kayseri

tabiki HZ MUHAMMET encok HZ ALI yi sever ve en aileden ilk musluman olup aile meclisine korkmadan aciklamistir bunu. her zaman HZ muhamme de destek olmus ve korumustur. o zmanlrda dalga gecerlesmis ALLAHA inanlar ve ibadet ednlerle. ben cok iyi anliyorum cunku benim cevrem ep alei. oruc tutuyorum diye dalga gecip salak gozu ile bakiyorlar. butun oruclularin agzi kokarmis muslumanlik iyi bisey degimis. bu arada alvilik muslumanlik degimis sadece kulurmus. ALLAH BILE INANMAYIP sorarsan aleviyiz diyiorlar.

ben oruc tutuyorum diye ailem beni evlatlitan red etti. onlari rezil ediyormusum cevrelerine. eger ramazan aorucu tutiyor isem suni diyecekmisim kendime ve onlarin evlatlari olamazmisim. simdi konusmuyoruz. millete bizim oyle bir kizimiz yok diyorlarmis. namaz kilsan sanirim kimse benim yuzume bile bakmaz cevremde. cokta umrumda degil ama.

bence sen en dogrusunu yapiyorsun kilavuzun kuran ve ALLAH olsun.
peki oruc degilmis ama ya namaz kilmak. yani bana anlata bilirmisin namaz kilinca nasil hizetin ve kolaymi?
Sponsor Reklamlar

denizgizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.10   #9
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

denizgizem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
tabiki HZ MUHAMMET encok HZ ALI yi sever ve en aileden ilk musluman olup aile meclisine korkmadan aciklamistir bunu. her zaman HZ muhamme de destek olmus ve korumustur. o zmanlrda dalga gecerlesmis ALLAHA inanlar ve ibadet ednlerle. ben cok iyi anliyorum cunku benim cevrem ep alei. oruc tutuyorum diye dalga gecip salak gozu ile bakiyorlar. butun oruclularin agzi kokarmis muslumanlik iyi bisey degimis. bu arada alvilik muslumanlik degimis sadece kulurmus. ALLAH BILE INANMAYIP sorarsan aleviyiz diyiorlar.

ben oruc tutuyorum diye ailem beni evlatlitan red etti. onlari rezil ediyormusum cevrelerine. eger ramazan aorucu tutiyor isem suni diyecekmisim kendime ve onlarin evlatlari olamazmisim. simdi konusmuyoruz. millete bizim oyle bir kizimiz yok diyorlarmis. namaz kilsan sanirim kimse benim yuzume bile bakmaz cevremde. cokta umrumda degil ama.

bence sen en dogrusunu yapiyorsun kilavuzun kuran ve ALLAH olsun.
peki oruc degilmis ama ya namaz kilmak. yani bana anlata bilirmisin namaz kilinca nasil hizetin ve kolaymi?

Yazdiklarinizi yarim yamalak anladim..

1cisi Hic Bir Alevi oruc tutuyorsunuz Diye size salak veya baska agir bir soylemde bulunmaz

2 Ayrica Siz Alevimisiniz ? Ailem Beni Disladi gibi bir cumle kullanmissiniz Alevilerde cocuklari kuran kursuna gitsede camiye gitsede Dislamalazlar Et tirnakdan ayrilmaz.. Ayrica Her koyun kendi bacagindan asilir.herkes kendi yolunu belirler dogru veya yanlis...

Peki Siz Nerde Kaliyorsunuz.. Soylediginiz Cumleler oyle Yenilir yutulur cinsten Degil..

Soylediklerinizin Tek Kelimesine bile inanmiyorum...

Burasi Alevi Sitesi Burda Bir Sunni veya baska bir mehzepden bir insan icin bile boyle cumleler kullanmiyoruz Biz...

Kisileri Asagilamayiz biz aleviligin ozunde insnalari kucumsemek ve bahsetdiginiz gibi asagilamak yoktur...

Lutfen Iyice arastirin Aleviligi ogrenin Sonra gelip bizimle burda tartisiniz.. Hocaniz Kimse onda Selamimi Iletin Aleviler oyle ucuz oyunlara gelip Sen oruclusun Senin agzin kokar yok sen namaz kiliyorsun vb Soylemlerde bulunmazlar...

öyle Kulakdan dolma hikayelerle Bu Sitede yorum yaparak Kendinizi kucuk dusuruyorsunuz.. Aleviligi veya islami ogrenip En azindan Tartisdiniz konuda Bilgi Sahibi Olup Geliniz...

Saygilarimla KIBRISLI....

Sponsor Reklamlar

Deniz, cagatay, Yertinc ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.09.10   #10
Pir Divan
Yeni Üye
Üye
Nereden: Internetten

mls_tr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merrhabalar.
Benim ailem ve çevrem alevilik hakkında hiçbir şey bilmiyor.Sözde Aleviler yani.Bir iki temel şey.
Haliyle de dinimi öğrenebileceğim kimse de yok.
Ben de ne dua bilirdim ne dini şeyler.
Son 2 aydır 5 vakit namaz kılıyorum.Fakat kafam karışıyor.
Doğru mu yapıyorum yanlış mı?
Yani şöyle izah edeyim:
Okulumuzdaki Din Kültürü derslerinde,Kuran-ı Kerim de Müslümanlığın 5 şartından 1'si 5 vakit namaz kılmak olarak gösteriliyor.-30 günlük orucumu da el verdiğince tutmaya çalışıyorum-

Kendimi tam anlatamamış olabilirim.Ama sizler yardımcı oldukça kafama takılan şeyleri sorarım.

Haklar hayirli ola , divan kurula gercek biline 12 imam anda belire .

Alevilik olmaya namazda oructa , Insan kalbi yesere , ne dokulurse meyve vere . Kuran ogut bahcesi , zorunlu esir kolesi olmaya . Ogutle mecbur bir degil , Esirle hur bir degil .

Bugunku oruclar , camiler , cem evleri , allaha inanmaya ters duse bu yerlerde insan seytanlik ogrene cika baska birsey degil .

Alevilik gizli gele , hakkin sircilari , kalpte ola , orda burda garip yasiya kimse bilmiye .

Allah eyvallah sizin aile sunni ola baska birsey degil can !

12 imam nuru dogruya ilete sizi hakki gostere , ilim gele hakikat dunya yuzune cika .

12 imam hurmetine eyvallah
Sponsor Reklamlar

Alevi ve ayvaz58 bunu beğendiler.
Pir Divan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2