Sponsor Reklamlar

Bu gün SURİYE yarın Belkide Biz.

Genel konular Katagorisinde ve  Siyaset,Politika ve Ekonomi Forumunda Bulunan  Bu gün SURİYE yarın Belkide Biz. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç14Beğeni

Seçenekler
Alt 06.09.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bu gün SURİYE yarın Belkide Biz.

El Kaide sınırı asker gözetiminde geçiyor
İdris Yılmaz
<LI class=haberbody>Van’ın Muradiye ilçesinde el Kaide tarafından kandırılıp Suriye’de savaşa gönderilen ve sonra öldürülen İdris Bozkurt’un babası el Kaide’nin sınırı askeri gözetiminde aştığını öne sürdü.
Muradiye’nin Rahmin köyünden C.T. isimli kişinin el Kaide’nin örgüt temsilcisi olduğunu iddia eden anne Etyemez Bozkurt, iki oğlunun da bu kişi tarafından kandırıldığını ileri sürdü.
Oğlunun İstanbul’a çalışma bahanesi ile gittiğini söyleyen anne Bozkurt, oğlundan uzun süre haber alamayınca örgütün temsilcisi C.T’ye gittiğini belirterek, şunları anlattı: “Oğlumdan haber alamayınca C.T’ye gittim. ‘İdris nerede, haber alamıyorum, neden bizi aramıyor senin muhakkak ondan haberin vardır’ diye sordum. O bana, oğlumu merak etmememi ve oğlumun gerçek Müslümanlığı öğrendiğini söyledi. Daha sonra araştırdığımda İdris ve büyük oğlum Cengiz’in de İstanbul Sultanbeyli’de Sadi Hoca diye birinden eğitim aldıklarını duydum.”
FOTOĞRAFINI GÖSTERDİLER
Oğlu ile aralarında uzun bir süre iletişim sıkıntısı yaşadığını söyleyen anne Bozkurt, diğer oğlu Cengiz ve C.T. üzerinde uyguladığı baskı sonrası İdris’in cep telefonu ile çekilmiş silahlı bir fotoğrafının kendisine gösterildiğini söyledi. Bozkurt, “Fotoğrafı gördükten sonra çılgına döndüm. Suriye’ye gidip oğlumu getirmek istedim. C.T. ve oğlum Cengiz, telaşlanmamamı ve oğlumun ‘cihat’ bittikten sonra geleceğini söylediler” dedi. Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde oğlunun ölüm haberini aldığını ifade eden anne Bozkurt, el Kaide’nin Kürt çocuklarını hedef aldığını belirtti.
HATAY’DAN GEÇİYORLAR
Baba Cemil Bozkurt da, Sarı Mehmet ve çevre köylerde el Kaide militanlarının adeta kamp kurduğunu, ellerindeki bazı kitapçıkları çocuklara okuttuklarını belirtti. Oğlu kaybolduktan sonra C.T. ve onun çevresindekilerle iletişime geçtiğini söyleyen Bozkurt, “Suriye’ye gitmek ve oradaki şartları öğrenmek için C.T. ve onun çevresindeki bazı kişilerle iletişime geçtim. Bana Hatay’ın ismini bilmediğim bir köyündeki muhtarın el Kaide’nin elemanlarının sınırdan geçirilmek için parola olduğunu söylediler. Hatta örgüte katılan bir tanesi yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘Hatay’da silahlı eğitimimi tamamladıktan sonra, beni Suriye’ye cihada götürüyorlardı. Sınırda bulunan köy muhtarı bize sınıra kadar eşlik etti. Sınırda bir Türk askeri elinde bize namlusunu uzattığı silahıyla yaklaştı. Muhtar ona işareti verince hemen yol verdi ve geçtik.’ Orada ne dönüyorsa, Türkiye’nin desteği ile dönüyor” dedi. Bir binbaşının gelip daha önce örgüte katılan oğlu Cengiz’in ifadesini ve bazı bilgiler aldığını belirten baba Bozkurt, “Ölen oğlumun TC kimlik numarasını aldı ve Cengiz’e ‘Sen de gittin mi Suriye’ye?’ diye sordu. Cengiz, ‘Biz zaten sizin desteğinizle gidiyoruz. Siz bizi göndermiyor musunuz? Sınırdan geçerken bütün askerleriniz de bizi görüyor, hiçbiri tek kelime bile etmiyor’ dedi. Bunun ardından binbaşı başını eğdi ve tek kelime demedi” diye konuştu. (Van\DİHA)
evrensel.net -
-----------------------

İKTİDAR SURİYENİN İÇİŞLERİNE,

MÜDAHALE ETMEYE DEVAM EDİYOR,

BUNUN CEZASINI HALKIMIZIN ÇEKMEMESİ DİLEGİ İLE.
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.09.13   #12
bilgeyol
Yönetici

Obama,
Petersburg’da savaş çanlarını çaldı

Kırmızı Haber | 06 Eylül 2013 | Alt Manşet, Dünya, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Ortadoğu, Son Dakika
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’nin kimyasal silah kullanmasına tepki göstermemenin uluslararası normları ihlal etmenin cezasız kalacağı mesajını vereceğini söyledi.

PETERSBURG- ABD Başkanı Barack Obama, G20 zirvesi için bulunduğu Rusya’nın St. Petersburg kentinde basın toplantısı düzenliyor.
Obama, “BM Güvenlik Konseyi, Suriye’ye karşı alınacak tepki konusunda felce uğramıştır. Bir ülke kimyasal silah kullanıyorsa bunun bedelini ödemelidir” dedi. “Salı günü Beyaz Saray’da açıklama yapacağım. Suriye’ye müdahale konusunda kararımızı vereceğiz. Amerikan halkına da konuşacağım” ifadelerini kullandı.
Obama’nın açıklamalarından satır başları:
- Yaptığım görüşmeleri şöyle tanımlarım… Bir kere bütün liderler şunu söyledi: Suriye’de kimyasal silah kullanılmıştır. Bir de kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasına yönelik mutabakat var. Çoğunluk Esad rejiminin sorumlu olduğu yönünde kanaat ilettiler. Sayın Putin muhalefetini dile getirdi.
“BM İLE YANIT VERLEMEYECEĞİ GÖRÜLDܔ

- Dün akşam benim görüştüğüm liderlerle konuşsanız aynı görüşleri görürdünüz. Ama BM’de şöyle bir ayrışma var, bazı ülkeler “Askeri adım atılacaksa BM Güvenlik Konseyi kararıyla adım atılmalı” diyor. Diğer grup, kendimi bu grupta görüyorum. Güvenlik Konseyi’nin artık bir felce uğradığını düşünürsek ve ciddiysek uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerekiyor. Bu yanıtın BM Güvenlik Konseyi ile verilemeyeceği görülüyor.
YANIT VERMEK GEREKTİĞİ AÇIK

- Uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerektiği açık. Benim görevim ABD’nin ulusal güvenliğini korumak. Bu boyutta bir ihlal varsa, uluslararası toplum da felce uğramışsa o zaman bu norm aşınmaya başlar. Ve bu aşınma başladığında diğer norm ve standartları aşındırmaya başlar. Ve bu da daha tehlikeli bir dünyayı beraberinde getirir bu da daha zor kararları beraberinde getirir.
- Salı günü Beyaz Saray’dan ABD halkına sesleneceğim.
- Aralarında 400 çocuğun bulunduğu 1400 kişi, kimyasal gaza maruz kaldı. Bu bizim uydurduğumuz bir şey değil. Bunu askeri müdahale için bir bahane olarak kullanmıyoruz. Biz savaşları sonlandırmak için göreve geldik. Askeri güce bağımlılığımızı azaltmak için çalıştım. Ama bazı zamanlar olur zor kararlar vermek zorunda kalırsınız. Ve bu dönem de o dönemlerden biri.
SORUMLULUK ALMA ZAMANI
- Hiçbir şey yapmamak, harekete geçmemek ne mesaj içeriyor. Bir başka kınama açıklaması yapmak ne işe yarayacak? Uluslararası toplumun Ruanda’da harekete geçmemesini kınarsınız ama bu konuda ne yapacaksanız? Her zaman bu gibi durumlarda gözler ABD’ye çevrilir. “Neden bir şey yapmıyorsunuz” denir. Sorumluluk alma zamanı geldiğinde de uluslararası toplum “Durun daha hazır değiliz” diyor.
PUTİN’İN GÖRÜŞÜ DEĞİŞECEK
- Putin’le yaptığım görüşme son derece samimi geçti. Beden diline bakıyorsunuz genelde ama benim Putin’le ilişkim yapıcı bir ilişkidir.
- Görüşmede bize, “Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili sizin görüşünüze katılmamızı beklemeyin” mesajı verildi. Ama BM raporundan sonra Sayın Putin’in şimdiki noktada durmayacağını düşünüyorum. Putin’le Suriye konusunda fikir birliğine varmak zorunda değiliz.
- Milyonlarca kişi Ürdün, Türkiye ve Lübnan’da çaresiz durumdalar. Durum daha da kötüleşiyor. Bu kimsenin çıkarına değil. Rusya’nın da çıkarına değil. Uluslararası toplum askeri birlik göndermek istemezse ülkede uzun vadeli bir çözüm olamayacak. Taraflar üzerinde baskı uygulamaya istekliyiz önümüzdeki dönemde.
-------------------------------

obamanın başkan seçilmesi her iki dönem içinde,

ortadoğuda ve afrikadaki islam ülkelerindeki,

abd egemenlerinin emperyalis çıkarları tasarrufudur,

amaçları islam ülkelerine,

islam kökenli bir başkanlarının olduğunu beyinlere kazımaktı.

obama ve tayyibin islamı,

hep amerikan çıkarları doğrultusunda
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (06.09.13 Saat 21:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 06.09.13   #13
bilgeyol
Yönetici

Putin, Suriye'ye Verilen Desteğin
Devam Edeceğinin Sinyallerini Verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'ye askeri müdahale yapılması durumunda, ülkeye sağlanan mevcut desteğe devam edeceklerinin sinyallerini verdi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'ye askeri müdahale yapılması durumunda, ülkeye sağlanan mevcut desteğe devam edeceklerinin sinyallerini verdi.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde gerçekleştirilen G-20 zirvesi sonrası basının karşısına geçen Rusya Devlet Başkanı Putin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Suriye'ye askeri müdahale yapılması durumunda Rusya'nın harekete geçip geçmeyeceğine yönelik sorusunu cevaplayan Putin, Suriye'nin savunulmasına veya bu ülkedeki askeri desteğin artırılmasına dair herhangi bir yorum yapmadı. Ancak Putin, Suriye'ye verilen mevcut desteğin sürdürüleceğine işaret ederek, "Suriye'ye yardım edecek miyiz? Edeceğiz. Şuan zaten bunu yapıyoruz. Silah tedarik ediyoruz, ekonomik alanda işbirliği yapıyoruz ve Suriye'de zor durumda olan sivillere de yardımcı olmak amacıyla insani yönden de işbirliği yapabilmeyi ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

Putin, Rusya'nın, kendisini, Suriye'deki savaşın içine çekilmekten koruyacağını da dile getirdi. Suriye'ye yapılacak askeri müdahaleye karşı olduğunu bir kez daha ima eden Putin ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan yapılacak bir müdahalenin yasal olmayacağını savundu. - ST. PETERSBURG

SON DAKİKA
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 07.09.13   #14
seykek
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ailem
Rep Puani : 31

sn canalr son cikan habere gore fatih parkinda kalamak zorunda olan insalara pirsultan abdal dernegi sahip cikmisti daha sonra cemevine siginan bu canlarin bir kismi belediyenin yardimiyla spor salonunda misafir edilmis bir kac gun sonrada spor salonunda kalan canalri otosbuslerle suriyeden kacan diger insanalrin kaldigi kampa yollanacakti ki orda can gucenliklerinin olmadigi nedeniyle gitmek istememisler direnmisler ve tum bunlar gece yarsidan sonra oluyor gitmemekte direnen canlarin birisnde cep telefonu varmis bu yolla ulasabildikleri cemevi yoneticilerine haber vermisler yoneticilerde gelmis sahip cikmislar tekrar gaziosmanpasa cemevine getirilmis canlarimiz .simdi hepsi orda tabi bir cok insani ve zorunlu ihtiyaclari var elbette cemevi bunalri karsilamakta zorlanir gun dayanisma gunudur herkes ulasabildigi canlarima bu durumu anlatmali yaralarimizi hep beraber saralim
lokmalarimiz onlarla paylasalim ACIL YARDIM KAMPANYASI olusturalim.
Sponsor Reklamlar

seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.09.13   #15
bilgeyol
Yönetici

ALEVİLERİ BURADA YAŞATMAYACAĞIZ

Kırmızı Haber | 07 Eylül 2013 | Gündem, Kırmızı Haber, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Üst Haberler, Yerel Haberler

İstanbul/Evrensel - Suriye’den gelen Türkmen Alevilerin kaldığı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi sabaha karşı silahlı saldırıya uğradı. Saldırganlar kapıdaki bekçiyi ve Cemevi’nde ki görevliyi silahla vurmak isterken, Cemevi’nde kalan Suriyeli Alevilere de hakaretler ve küfürler etti.
ÖLDÜRMEK İÇİN ATEŞ ETTİLER
Gece saat 03.00 sıralarında Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi önüne araba ile gelen kimliği belirsiz iki kişi bekçi Mehmet Ceylan’dan kapıyı açmasını istedi. Bekçi Mehmet Ceylan kapıyı açamayacağını söyleyince silah çekerek ateş eden saldırganlar, silahın üst üste tutukluk yapması üzerine kimseyi vuramadı. Daha sonra kapıdan atlayarak içeri zorla giren saldırganlar bekçi Mehmet Ceylan’ın kafasına silahla vurarak yaraladı. Cemevi’nde görevli olan bir kişinin daha kavga seslerini duyarak gelmesi üzerine saldırganlar kaçtı.
ALEVİLERİ BURADA YAŞATMAYACAĞIZ
Bekçi Mehmet Ceylan saldırganların içeri girdiği andan itibaren kendisine ve Suriye’den gelen Alevilere küfürler ve hakaretler savurduğunu dile getirdi. Saldırganlar Suriye’den gelen Alevilerin olduğu alana ulaşamazken sık sık “bu Alevileri burada yaşatmayacağız” tehditlerinde bulundular. Cemevi yetkilileri saldırının olduğu bölgede kayıt yapan kamera kayıtlarını emniyete verirken polis henüz saldırganların yakalandığına dair bir bilgi vermedi.
SURİYELİ ALEVİLER TEDİRGİN
Saldırı sonrası ise Cemevi’nde kalan Alevilerin tedirginlikleri ve korkuları yüzlerinden anlaşılıyor. Suriyeli Aleviler gazetecilerin fotoğraf ve görüntü almak istemesine tepki gösterirken, küçük çocuklarda bile korku hâkim. Konuştuğumuz ufak çocuklar bile fotoğraf çektirmek istemezken nedenini ise “eğer biz Suriye’ye dönemezsek bizi burada öldürürler” diye açıklıyorlar.
SALDIRGANLAR DERHAL YAKALANMALI
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Vedat Kara bugüne kadar sokakta kalan ya da evlere yerleştirilen Suriye’li Alevilerin hükümet ya da Belediye için bir sorun teşkil etmediğini, Fakat Suriyeli Aleviler Cemevi’ne yerleştirilip görünür olduktan sonra Hükümet için sorun teşkil ettiğini dile getirdi. Kara, Suriye’den gelen Alevilerin kendi kültürleri ile birlikte yaşayabileceği kamplara yerleştirilmesi gerekirken Hükümetin bu konuda hiçbir adım atmadığını ifade etti. Kara aynı zamanda yaşanan saldırının sorumlularının derhal bulunması ve cezalandırılması gerektiğini aksi takdirde hem saldırganların hem de başka kesimlerin yaşananlardan cesaret alacağını belirtti.
Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş ise Suriyeli Alevilerin parklarda, köprü altlarında çok kötü şartlarda yaşamaya çalıştığını belirtirken, Odabaş ayrıca kendilerinin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine göre de savaş mağdurlarına sahip çıkma hakları olduğunu aktardı. Odabaş, taleplerinin ise Suriyeli Alevilerin sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebileceği kamplara yerleştirilmesi olduğunu ifade etti. Saldırıya uğrayan gece bekçisi Mehmet Ceylan ise saldırılardan korkmadığını belirtirken “yürekleri varsa bir daha gelsinler biz buradayız” dedi.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (07.09.13 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 09.09.13   #16
bilgeyol
Yönetici

'Dışarıdan askeri müdahaleye izin vermeyeceğiz'

Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile ABD Kongre’den Suriye’ye sınırlı askeri müdahale kararı almaya çalışırken, Rusya krizin diplomatik yollarla çözümü için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le Moskova’da bir araya geldi.
<LI class=haberbody>Görüşmede değerlendirmede bulunan Lavrov, Rusya’nın Suriye konusundaki pozisyonunun tereddütsüz olduğunu, dışarıdan askeri müdahaleye izin vermeyeceklerini söyledi. Rusya’nın pozisyonunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Lavrov, “Burada barışçıl ve diplomatik çözümden başka alternatif yok. Özellikle dış askeri müdahale kabul edilemez.” dedi.
Rusya’nın Suriye muhalefetini herhangi bir ön şart olmaksızın Cenevre’de konferansa katılmaya çağırdığını hatırlatan Lavrov, “Biz Rusya ve ABD’nin inisiyatifi ile ortaya konan Cenevre-2 için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. 30 Haziran 2012’de kabul edilen Cenevre Mutabakatı’nın da uygulanmasında ısrarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.
Muallim de yaptığı değerlendirmede ABD füzelerinin Cenevre-2’yi imkansız hale getireceğini iddia etti. Muallim, “Biz bir çok kez herhangi bir ön koşul olmadan Suriye konferansına katılmaya hazır olduğumuzu açıkladık.” dedi. Muallim ABD’nin Cenevre’de uluslar arası bir konferans toplanmasına karşı olduğunu iddia etti. (MOSKOVA)
evrensel.net - Bu sayfa 53 kere görüntülendi.Güncelleme tarihi: 2013-09-09 12:01:38
<LI class=haberbody>evrensel
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 09.09.13   #17
bilgeyol
Yönetici

Rusya'nın yeni formülüne Suriye sıcak bakıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, askeri harekatı engelleyecekse Suriye'deki kimyasal silah stokunun uluslararası kontrole tabi olmasını teklif etti. Suriye'nin bu teklife sıcak baktığı bildirildi.
Lavrov ayrıca önümüzdeki aşamada da kimyasal silahların imha edilmesini ve Suriye'nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne katılmasını önerdi.
Bu konuyu Moskova'yı ziyaret eden Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim'e açtığını belirten Lavrov, hızlı ve olumlu bir cevap beklediklerini söyledi.
AFP'nin haberine göre Şam yönetiminin bu teklifi olumlu karşıladığı bildirildi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün düzenlediği basın toplantısında Beşar Esad'ın önümüzdeki hafta elindeki tüm silahları uluslararası topluma teslim etmesi durumunda bir saldırının da önüne geçebileceğini söylemişti. Fakat ABD Dışişleri'nden daha sonra gelen açıklamada, bu sözlerin ciddi bir teklif olarak algılanmaması gerektiği belirtilmişti.
'MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ'
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi. Muallim konuşmasına, “Esad Putin’e, G20 Zirvesi öncesi ve sonrasındaki yaklaşımı nedeni ile selamlarımı ve şükranlarımı iletmemi istedi.” diyerek başladı. Lavrov ise Suriye’ye herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceklerini söyledi.
‘ABD NEDEN EL KAİDE’YE YARDIM EDİYOR?’
Basın toplantısında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “ABD Devlet Başkanı Obama, Amerikalıların, Avrupalıların ve İngiliz Parlamentosunun sesine kulak vermeli. ABD’nin, askeri gücümüzü yok ederek el Kaide’yi güçlendirmesi büyük bir hata olacak” dedi. Muallim, el Kaide’ye ABD’nin yardım ettiğini iddia ederek, bunun nedenini anlamadıklarını da söyledi.
LAVROV: ABD DİYALOĞA ODAKLANSIN
Görüşmede değerlendirmede bulunan Lavrov, Rusya’nın Suriye konusundaki pozisyonunun tereddütsüz olduğunu, dışarıdan askeri müdahaleye izin vermeyeceklerini söyledi. Rusya’nın pozisyonunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Lavrov, “Burada diplomatik çözümden başka alternatif yok. Özellikle askeri müdahale kabul edilemez.” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “ABD’li dostlarımıza askeri müdahaleye değil, diyaloğa odaklanmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.
Lavrov, kimyasal saldırıyı muhaliflerin düzenlediğine yönelik çok sayıda kanıt olduğunu da sözlerine ekledi.
RUSYA CENEVRE KONFERANSINDA ISRARLI
Rusya’nın Suriye muhalefetini herhangi bir ön şart olmaksızın Cenevre’de konferansa katılmaya çağırdığını hatırlatan Lavrov, “Biz Rusya ve ABD’nin inisiyatifi ile ortaya konan Cenevre-2 için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. 30 Haziran 2012’de kabul edilen Cenevre Mutabakatı’nın da uygulanmasında ısrarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. Muallim de yaptığı değerlendirmede ABD füzelerinin Cenevre-2’yi imkansız hale getireceğini söyledi.
ESAD: ABD'NİN KANITI YOK
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kimyasal silah kullandıklarına dair hiçbir kanıtın olmadığını söyledi. Esad, Amerikan PBS televizyonunda Batı’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunması halinde Şam’ın müttefiklerinin karşılık vereceğini söyledi. Esad, PBS televizyonuna açıklamalarında ABD’nin Şam’da ordunun kimyasal silah kullandığını kanıtlaması gerektiğini söyledi, “Benin kendi halkıma karşı kimyasal silah kullandığıma dair hiçbir kanıt yok” dedi. Beşar Esad, mülakatta ordunun elinde kimyasal silah olduğunu ne reddetti ne de doğruladı, “Eğer varsa bu silahlar merkezi bir sistemin kontrolün altındadır” dedi. Esad, bir saldırı olması durumunda müttefiklerinin misillemede bulunacaklarını savundu. (DIŞ HABERLER)
evrensel.net -
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (09.09.13 Saat 22:16 ) değiştirilmiştir.
Alt 10.09.13   #18
bilgeyol
Yönetici

ABD senatosundan Suriye kararı: Müdahale ertelendi

Kırmızı Haber | 10 Eylül 2013 | Alt Manşet, Dünya, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler

ABD’nin Suriye’ye olası askeri müdahalesiyle ilgili son 24 saatte yeni gelişmeler yaşandı. Washington şimdilik topu Rusya’ya atarken, sonuçları görmek için ABD senatosundaki oylama da ertelendi.

ABD’nin Suriye’ye olası askeri müdahalesiyle ilgili dün yeni ve yoğun gelişmeler yaşandı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, bir soru üzerine, “Esad kimyasal silahları verirse askeri müdahale olmayabilir” şeklindeki sözleri, Rusya tarafından bir öneri haline getirildi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu sözler üzerine Suriye’ye, “Askeri harekatı engelleyecekse, Suriye kimyasal silahları uluslararası topluma teslim etmeli” mesajı verirken, açıklamalar birbirini izledi.
Kerry’nin Lavrov’la yaptığı 14 dakikalık telefon görüşmesinde, “Benim sözlerim bir öneri değil. Siz öneri getirin ve uygulamasından sorumlu olun” dediği kaydedilirken, bu gelişmeyi ABD Başkanı Barack Obama’nın 6 televizyon kanalından halka yaptığı konuşma izledi.
Kerry’nin sözlerinin yeni bir şey olmadığı, Obama’nın, “Biz bunu Putin’le Moskova’da görüştük” sözleriyle ortaya çıkarken, “Buna ne diyorsunuz?” sorusuna da Obama, “Potansiyel olarak olumlu ve önemli bir çıkış noktası olabilir. Rusya’nın Şam’ı ikna etmesi lazım. Geçmiş siciline bakılınca verdiği sözleri yerine getirmeyen bir rejimle karşı karşıyayız” yanıtını verdi.
OYLAMA ERTELENDİ
Obama’dan Rusya’ya “Ben Şam’a güvenmiyorum, git ve ne yapacaksan yap” mesajı giderken, bu gelişmeler ABD senatosundaki Suriye oylamasını da etkiledi. Suriye’ye yönelik askeri güç kullanma yetki tasarısının çarşamba günkü oylaması ertelendi. Gerekçe Rusya’nın önerisini anlamak ve Obama’nın açıkalamalarının yansımalarına bakmak olarak açıklandı.
“ABD HALKI FARKLI DÜŞÜNÜYOR”
Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Harry Reid, “Oylama yapmadan önce, Başkan Obama’nın davasını Senato ve Amerikan halkına sunma fırsatı olduğundan emin olmak istiyorum” derken, Obama son açıklamasında oylamaların sonuçları konusunda iyimser olmadığını da dile getirdi.
“Oylamanın olumlu geçeceğinden emin değilim” diyen Obama, “ABD halkı Suriye müdahale konusunda benimle aynı aynı fikirde değil” şeklinde konuştu.
HER ŞEYİN DEĞİŞME İHTİMALİ VAR
Sonuç olarak şu an itibariyle bütün kapılar açık.. Rusya’nın önerisinin Şam’a nasıl uygulanacağına cevap aranıyor ve Obama’nın ne yapacağı merak ediliyor. ‘Suriye’yi vuracağım’ taahhüdünde bulunan Obama‘nın şu an için her şeyi beklemeye aldığı anlaşılıyor. Bütüne bakıldığında her şey değişti denemese de her şeyin değişme ihtimali var denebilir. Poziyonlar hala net değil…
---------------------------------------

taşeron akp ye kötü haber,

abd kongresinde

suriyeye müdahaleye erteleme kararı çıktı,

bizim islamcı geçinen iktidar,

hristiyanların islam ülkesi suriyeye saldırı ertelendi

kararına üzülmüştür.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 12.09.13   #19
bilgeyol
Yönetici

ülkemizin savaş çığırtkanlığı yapmadan,

komşularıyla barışı esas alan bir politika izlemesini istiyoruz,

savaş halklar için zulüm,kan ve göz yaşıdır,

barış herkesin ideali olmalıdır.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (12.09.13 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 12.09.13   #20
bilgeyol
Yönetici

Silahlar ABD'den, lojistik AKP'de

CIA'nın Suriyeli muhaliflere yönelik silah sevkıyatına başladığı bildirildi. Sevkıyatta Türkiye ve Ürdün'deki gizli üslerin kullanıldığı ifade edildi.
  • Washington Post gazetesi “ABD silahları, Suriyeli isyancılara ulaşıyor” başlığını taşıyan haberiyle “ABD yetkilileri ve Suriyeli şahsiyetlerine göre, CİA, aylarca süren bir gecikmenin ardından Obama yönetiminin söz verdiği öldürücü (silah) yardımı Suriye’deki isyancılara teslim etmeye başladı” dedi.

'ABD’NİN SAVAŞTAKİ ROLÜNDE BÜYÜK TIRMANMA'

Sevk edilen silahların Suriye’ye son iki hafta akmaya başladığını kaydeden gazete, buna eş zamanlı olarak da ABD Dışişleri Bakanlığının da öldürücü olmayan yardım çerçevesinde araçlar ve sofistike ekipmanın teslimatını sürdürdüğünü belirterek “materyal akışı, ABD’nin Suriye’deki iç savaş rolündeki büyük bir tırmanmaya vurgu yapıyor” yorumunu da yaptı.

'GENERAL İDRİS’İN GÜÇLERİNE YÖNELİK'

ABD yetkililerinin yapılan sevkıyatların muhalifleri güçlendireceğini umduklarını kaydeden gazete, son çabanın General Salim İdris’in komutası altındaki muhalifleri desteklemeye yönelik olduğunu da belirtti.
    ABD’li gazete “Dışişleri Bakanlığı öldürücü olmayan yardımı koordine ederken CIA, silah ve diğer öldürücü ekipmanın sevkıyatını kontrol ediyor” dediği haberinde Suriye muhalefetinin bir yetkisine atfen “ABD istihbarat personeli, uzun bir süre önce söz verilen hafif silahları ve cephaneyi son iki haftada isyancı gruplara teslim etmeye başladı” diye yazdı.

TÜRKİYE VE ÜRDÜN'DEKİ ÜSLER KULLANILACAK

Aynı yetkilinin Washington’un muhaliflerin en çok istedikleri tank ve uçak savaş silahları sağlama konusunda isteksiz olduğunu söylediğini de aktaran gazete şöyle devam etti: “CİA’nın sevkıyatları, teşkilatın, Suudi Arabistan ve Katar dahil olmak üzere Ortadoğu ülkelerine, ılımlı Suriyeli isyancı güçlerine silah yönlendirmeye yardımcı olmaya çalıştığı son bir yıl süresinde genişletilen, Türkiye ve Ürdün’deki gizli üslerden oluşan bir ağ aracılığıyla akıtılacak.”

CIA YORUM YAPMADI

Bu arada, CIA’nın herhangi bir yorum yapmaktan kaçındığına dikkat çekildiği haberde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’ye yardımı ile ilgili kıdemli danışmanı Mark Ward’ın Türkiye’nin güneydoğusunda “iki düzine diplomat ve yardım görevlisinden oluşan bir ekip oluşturmasından önce” Washington’un kamyonlarca Suriyeli muhaliflere taşınan gıda ve ilaçları ödemekten pek fazla bir şey yapmadığını anlattı. (ANKA)
    evrensel.net
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...