Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen bilgeyol

 
Seçenekler
Alt 17.05.16   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


'Darbeye
evet diyenler
çocuklarının
yüzüne bakamayacak'

POLİTİKA17 Mayıs 2016 13:36
Grup toplantısında konuşan Demirtaş, 'Önünde cam olmadan 2 kelime konuşamayan adam önümüzdeki 100 yılı belirlemek istiyor. Boyun eğmeyeceğiz' dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda yaptığı açıklamalar için, “Önünde cam olmadan iki kelime konuşamayan adam önümüzdeki 100 yılı belirlemek istiyor diye boyun eğmeyeceğiz” dedi.

T24'ün haberine göre partisinin Meclisteki grup toplantısında konuşan Demirtaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

DİYARBAKIR'DA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI

12 Mayıs gecesi Diyarbakır’da bir patlama yaşadı. Bugün DNA sonuçlarının açıklanmasıyla olay aşağı yukarı kesinlik kazandı. 15 yurttaşımızın hayatını kaybettiği anlaşılmış oldu. Bir kişi de DNA testi yapılmadığı için morgda bekliyor deniyor.

Bir aileden 10, bir aileden 5 kişi yaşamını yitirmiş. Her birine Allah’tan rahmet diliyoruz. Şu veya bu şekilde hiçbir makul gerekçesi olamaz. En net bir dille kınadığımızı ve kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Sivil yurttaşlarımızın katledildiği hiçbir olaya HDP asla sessiz kalmadı, kalmayacak. Biz şehirlerimizde savaş istemedik. Her bir can bizim için kıymetlidir, kutsaldır. Yurttaşlarımızın acılarını paylaştığımızı ifade etmek istiyoruz.

DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI

Bizden biat beklediler. Buna ulaşamayacaklarını anladıkları anda masayı devirdiler. Hiç öyle siyasi analiz kasmaya gerek yok. Derin tahlillere, komplo teorilerine gerek yok.

Türkiye’de tek bir cesur gazeteci “Masayı neden devirdiniz?” diye sormayacak mı bu adama. Biz sorduk, darbeyi durdurmak için sorduk. Bugün dokunulmazlıkların tartışılmaya başlanmasının temel nedeni budur. Doğru soruyu cesurca sorduk. Darbe sürecini durduran yegane güç biz olduk. HDP oldu. 7 Haziran’da ve 1 Kasım’da ve sonrasında. Erdoğan’ın yıllardır hazırlığını yaptığı, Saray’ını bile inşa ederek yeni bir saltanat rejimine hazırlandığı sürece biz dik durduk.

Dokunulmazlık mevzusu HDP milletvekilleri olarak kişisel sorunumuz değil. Halka yapılan bir darbenin parçası olarak işletilmesi isteniyor. Seçim zaferinin, başarısının hemen ardından gerçekleşen saray darbesinin bir parçasıdır. Dolmabahçe mutabakatı, İmralı görüşmeleri. Çok tartışıldı, belki bütün yönleriyle tartışma şansımız olmadı. 7 Haziran sonrası tüm televizyon kanalları HDP’lilere kapatıldı. Tek kanallı bir ülke olduk. Saraydaki konuşuyor, herkes yayınlıyor.

Nasıl bir talep vardı da Erdoğan bunu karşılamadı, masa devrildi. Bunu ona sormaya gazeteci sormaya cesaret edebildi mi? Hangi gerekçeyle masayı devirdin. İmralı’da ya da Dolmabahçe mutabakatında kendisinden istenen ülkenin bölünmesi değildi.

Sivil, demokratik, özgürlükçü bir anayasa karşılığında PKK’nin nihai olarak silahları bırakmasıydı.

GÜN GELECEK, ERDOĞAN GELMİŞ GEÇMİŞ EN DESPOT LİDERDİ DİYECEKLER

Bu zat bir entelektüel, bir düşünür değil. Olmayabilir fakat ideolojik olarak davası olan bir adam da değil. Devrimci değil, reform yapmaya çalışan bir öncü değil. Bunların hiçbiri yok. Uzmanlık alanı rant üretmek ve rant dağıtmak. Çevresinde bir yalaka tayfası oluşturmayı başarmış orta sınıf bir kasaba politikacısıdır. Kapasitesi bu kadardır. Hakaret etmek için söylemiyorum. Fakat acı olan tablo şudur. Bu adam Türkiye’nin gelecek 100 yılını belirlemeye çalışıyor.

Hukuk, bilime, insan haklarına, İslam’a, sanata dair tek bir kendisine ait fikir sürememiştir. 14 yıldır kendisine ait orijinal tek bir cümlesi yoktur. AKP ilk kurulduğunda ortak akıl vardı. Çevresindekileri dinliyordu. Toplumsal bir sistem inşa edebilecek kapasitesi yoktur. Erdoğan rejiminden söz etmek gereksiz bir korkudur. Bir rejim kurabilecek potansiyeli yoktur. Olsa olsa Erdoğan dönemi denebilir. Erdoğan’ın siyasi hayatı bittiği anda Erdoğan dönemi de bitecektir. Geride sadece açtığı yaralar, oluşturduğu hasarlar kalacaktır. Böyle bir zatın siyasi kariyerinin bittiğine dair en ufak bir işaret alsınlar, çevresindeki asalak böcekler öyle bir kaçışacak ki... Ayağı bir tökezlesin gemiyi en başta bunlar terk edecekler. Şu konuşmam tarihe not düşsün. Diyecekler ki, “Erdoğan gelmiş geçmiş en despot liderdi” diyecekler. Şu bol maaş alanlar var ya. Bu yalaka tayfasından daha fazla Erdoğan’a saldıran kimseyi bulamayacaksınız. Hepimizin önünde koşacaklar. Sizden ricam o gün geldiğinde, o alçakları asla affetmeyin.

Parlamentoda da dursak böyle dururuz, sokakta da böyle dururuz, zindanda da böyle dururuz. Duruşumuz değişmez.

'CÜBBESİZ AHMET HOCA'

İstiyor ki yanında ondan akıllı bir kişi bile olmasın. Tehdit olarak görüyor. Böyle giderse yalnız kalacak. Etrafında ondan akılsızı yok. Farkında değil. Devrik başbakan, cübbesiz Ahmet Hoca var ya. Ona bile tahammül edemedi. Neler yaptı yaranabilmek için... Oysa ne kadar sevinmişti. İlkokulda en son başbakan olmuştu. Ne bilsin ki o son başbakanlığı olacaktı. Orada daha hakiki bir başbakandı. Onu bile hain ilan ettiler. Böyle bir zihniyet ülkeyi birleştirebilir mi...

'KASABA POLİTİKACISI'

Önünde cam olmadan iki kelime konuşamayan adam önümüzdeki 100 yılı belirlemek istiyor diye boyun eğmeyeceğiz. Bizi seçenlere asla ihanet etmedik. Bundan dolayı bugün dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa, biz bundan ancak şeref duyarız. Erdoğan’dan geriye acı hatıradan başka bir şey kalmayacak. Ama biz gittiğimizde HDP var olacak. İşte biz böyle bir hareketiz.

Vicdanı olan milletvekili arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Darbeye ‘evet’ diyenler, çocuklarının, torunlarının yüzüne bakamayacak.Koltuklara sevdalı değiliz. Biz onlar gibi koltuk için yoldaşlarımızı, partimizi satacak kadar alçalmış siyasetçiler hiç değiliz. Ben hiç cezaevi yatmamış bir eş genel başkan olarak bu grupla ancak onur duyabilirim. Ben olurum, ya da olmam HDP var artık.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.16   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


Dokunulmazlık görüşmelerinin ilk turunda referandum çıktı
TBMM Genel Kurul'da dokunulmazlık maddelerinin görüşülüp görüşülmeyeceği oylandı. 348 evet oyuna karşı 155 hayır oyu çıkarken, 25 boş oya karşı 8 çekimser oy verildi. Bu sonuç, dokunulmazlık tekliflerinin görüşülmesini sağlarken, asıl oylama sonucunda teklif referanduma götürülebiliyor.

cumhuriyet
-----------------------------------------------------------------

MADDELERE GEÇİLMESİ KABUL EDİLDİ,
ASIL NETİCE CUMA GÜNÜ YAPILACAK OYLAMADA BELİRLENECEK.
NE KADAR ACI BİR ŞEY ORTADA
BAŞBAKAN YOK,
DOKUNULMAZLIK OYLAMASI YAPILIYOR,
DİKTATÖRÜN ATAYACAĞI BAŞBAKAN BEKLENİYOR,
MECLİSİN BUNU İÇİNE SİNDİRMESİ,
PARA İÇİN ORADA OLDUKLARI MESAJINI VERİYOR...
FAŞİST DİKTATÖR MECLİSİ TAMAMEN TESLİM ALMIŞ DURUMDA...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (17.05.16 Saat 21:33 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.16   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


HAZİRAN'dan
TBMM'ye çağrı:
Saray'ın diktatörlük planına
hayır deyin!17.05.2016 16:09HAZİRAN'dan TBMM'ye çağrı: Saray'ın diktatörlük planına hayır deyin!


Birleşik Haziran Hareketi, bugün TBMM Genel Kurulu'nda milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili Anayasa'nın 83. maddesinin geçici olarak askıya alınmasını öneren teklife ilişkin oylama hakkında bir açıklama yaptı. HAZİRAN'ın açıklamasında "Meclis'teki tüm milletvekillerini memleket için sorumluluk almaya, Meclis’i feshedecek ve Başkanlık Sistemi’ne geçiş için atılan bu adımı reddetmeye çağırıyoruz" denildi.

Açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

"Meclise çağrı: Saray'ın diktatörlük planına hayır deyin!

AKP iktidarının dokunulmazlıkları kaldırma hamlesi sadece belli partiler veya kişiler ile sınırlı olmayan siyasi operasyonun bir uğrağıdır.
Erdoğan, Meclisi devre dışı bırakarak oluşacak yönetim krizini Başkanlık Sistemi’ne geçişin manivelası haline getirmeye çalışacaktır. Yargının tümüyle iktidarın denetiminde olduğu bir dönemde atılan bu adımın başarıya ulaşması Meclis’in de tümüyle Saray vesayeti altına alınması anlamına gelecek, Saray’ı güçlenderiecek ve yeni entrikalara yol açacaktır.

Bu yasaya evet diyerek, Başkanlık Sistemi’ne hayır demek mümkün değildir. Parlamenter sistemi savunduğunu ifade eden CHP Yönetiminin bu öneriye evet diyeceğini açıklalamasını anlamak mümkün değildir.

Bu adımla CHP ve HDP’nin de siyaset alanları daralacak, yaşanan etnik temelli karşıtlığı ve kopuşu da güçlendirecek bir zemin yaratılacaktır.

Meclis'teki tüm milletvekillerini bu teklife hayır demeye, memleket için sorumluluk almaya, Meclis’i feshedecek ve Başkanlık Sistemi’ne geçiş için atılan bu adımı reddetmeye çağırıyoruz."http://www.birgun.net/haber-detay/ha...in-112673.html
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.16   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


Dokunulmazlık
'Tek parti tek lider'
rejimi için atılan adımdır


17 Mayıs 2016 05:00
[email protected]

AKP Grubu bu hafta “dokunulmazlıkları” Meclise getirecek.
Eğer Meclis içinde bir engel çıkmazsa, hesap, son oylamayı cuma günü yaparak, haklarında fezleke düzenlenmiş olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaktır.
Son bir kaç haftaya kadar, dokunulmazlıkların Mecliste kaldırılacağı ama milletvekillerinin tutuklanmadan yargılamalarının devam edeceği biçiminde bir tablo çiziliyordu. Hatta mahkemelerin yargılama sırasında bir tutuklama işlemi yapmayacağı, kararların dönem sonuna uygulanacak biçiminde esnetilerek, yargılamaların Meclis çalışmalarında gerilim yaratmaması için azami gayret sarf edileceğine dair güçlü beklentiler vardı. En azından Başbakan Davutoğlu (artık dönemin başbakanı diyebiliriz) böyle bir tablo oluşturarak, dokunulmazlıklarla ilgili “krizi yönetmeye” çalışıyordu.
Çizilen ve zorla pembeleştirilen tabloda durum, asıl vuruş noktasının HDP olduğu, diğer dokunulmazlıkları kaldırılan vekillerin fezlekelerinin, savcılar marifetiyle büyük ölçüde takipsizlik ya da mahkeme oyunlarıyla zamana yayılacağı biçimindeydi. Tutuklama ve hızlı yargılamaların HDP’li vekillerle ilgili olacağı genel bir kanaatti.

KILIÇDAROĞLU DA TUTUKLANABİLİR

Ancak son bir kaç haftada, özellikle de Cumhurbaşkanının girişimleri ve bu girişimlerin söyleme yansımasından anlaşılmaktadır ki, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla en azından kimi vekillerin tutuklanması da gündeme gelecektir. Üstelik bu sefer bu tutuklamaların sadece HDP’yle sınırlı kalmayacağı da anlaşılmaktadır. Özellikle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ya yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suçlamaları, özellikle de önceki gün yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu’yu “mezhepçi, ırkçı ve terörist”, her üç unsuru da barındırmakla suçlaması göstermektir ki, Kılıçdaroğlu ve bazı CHP’liler de “tutuklanabilirler” listesine girmiştir! Çünkü Cumhurbaşkanı son haftalarda “insanlığın düşmanlarının” sayısını “üç”e indirmiştir ve bunları da “günlük konuşmalar”ında “ırkçılık”, “mezhepçilik” ve “terörizm” olarak ilan etmektedir. Kılıçdaroğlu’yu da bu “üç en ağır suçla” itham etmektedir.
Elbette ki Cumhurbaşkanının bu suçlamalarından “vazife” çıkaracak savcılar olacağı gibi, yönlendirmiş AKP kadrosu savcıların Kılıçdaroğlu için de “Tutuklanma kararı çıkarmaları” artık sürpriz olmayacaktır. Nitekim, Kılıçdaroğlu’nun “Başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz” biçimindeki sözlerinin hemen arkasından savcıların harekete geçirilmesi bunun bir işaretidir.
Gerçi Kılıçdaroğlu, “Her CHP’li özgürlükler için tutuklanmayı da ölümü de göze almalıdır!” diye konuşsa da bu tartışmanın başka bir boyutudur.

CHP BU OYUNA DÜŞMEMELİDİR

Belki birkaç hafta önce, “Dokunulmazlıklar kaldırılırsa Kılıçdaroğlu tutuklanabilir” dense buna kimse inanmazdı. Ama, bugün gelinen yerde ve Cumhurbaşkanının hedeflerine varmadaki pervasızlığı dikkate alındığında “Yok canım ana muhalefet partisi başkanını da tutuklamazlar herhalde” diyenler saf durumuna düşerler.
Artık şu açıkça görülmektedir ki, Erdoğan ve AKP’deki kliği, dokunulmazlıkların kaldırılmasını, Meclise müdahalenin ve Meclisteki siyasi gerilimin dalgalarını büyütmek için kullanmak istemektedir. Çünkü yaratılacak alabora içinde kendi anayasalarını ve “tek parti tek lider” amaçlarına yeni adımlar atacaklarını ummaktadırlar.
Bu yüzden de CHP, eğer kamuoyu önünde, “Kendi kazdığı kuyuya düşen aptal adam” gibi alaya alınmak istemiyorsa; dokunulmazlıkların kaldırılmasına hayır demeli ve AKP-Erdoğan yönetiminin “terörle mücadele” konseptine ve bu amaçla yürütülen uygulamalara destek vermekten geri durmalıdır. Aksi halde, faşizan güçlerin, Meclise müdahalesinin koltuk değnekliğini yapmayı da geçerek oların ayakları altında da kalacaktır.

CHP AKP’YE KOLTUK DEĞNEKLİĞİ YAPMAMALI

Erdoğan ve ekibinin, dokunulmazlıkların kaldırılması oyunu; AKP içine de yönelik ve Davutoğlu’nun partinin başından ve başbakanlıktan alınmasıyla başlayan AKP’nin yeniden dizayn edilmesi; MHP’nin mahkemeler de kullanılarak bölünme sürecine itilmesi, CHP’nin iç kavgaya sürüklenmesi için köşeye sıkıştırılması ve HDP’nin dokunulmazlıklar üstünden Meclis dışına itilmesi gibi “tek parti tek lider” amacını somut olarak gerçekleştirmek üzere yapılan girişimlerin bir ön adımıdır. Ve bu girişimin bir yandan muhalefet partilerinin iç çatışmalara sürüklenmesi ve bölünme öte yandan da “referandum” tehditleri ve “erken seçim”le siyasi kaosu büyütme stratejisinin adımı olduğu artık açıkça ortaya çıkmıştır. Çünkü Erdoğan ve AKP’sinin, “tek parti tek lider” amacına varmalarını sağlayacak, başkanlık sistemini de içerecek “yeni bir anayasa hedefini” başka türlü, olağan koşullar altında gerçekleştirmesi olanaksızdır. Bu yüzden de artık bu kliğin elinden gelen her yolla amacına yürüdüğü görülmelidir. Özellikle şimdi, dokunulmazlıklar konusunda AKP’nin oyununa düşen CHP yönetimi ve vekiller görmeli, ona göre açıkça tutum almalıdırlar. Aksi halde sadece HDP’li vekillerin tutuklanması (Elbette Kılıçdaroğlu ve başka CHP’li vekillerin tutuklanabileceğini de unutmamalıyız) ve HDP’nin siyaset dışına itilmesinin günahına ortak olmakla kalmayacak, aynı zamanda AKP’nin “tek parti tek lider” amacı doğrultusundaki adımlarına da koltuk değnekliği rolünü oynamış olacaklardır.


www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

Aleviyolu bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.16   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


Dünya; kötüIük yapanIar değiI,
seyirci kaIıp hiçbir şey yapmayanIar
yüzünden tehIikeIi bir yerd
ir.

Kaynak:Albert Einstein Sözleri
http://www.neguzelsozler.com/unlu-so...n-sozleri.htmlİnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için
acı çekeceğine,
barış gibi inandığı bir dava uğruna
öIse daha iyi değiI mi

Kaynak:Albert Einstein Sözleri
http://www.neguzelsozler.com/unlu-so...n-sozleri.html
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (17.05.16 Saat 22:22 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.16   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


HDP seçim bildirgesi açıklandı
Zeynep GÜRCANLI - Aysel ALP02 Ekim 2015 - 11:16:10

7 Haziran seçimlerinde 'Bizler Meclis'e sloganını kullanan HDP, 1 Kasım için 'inadına' diyor. HDP, bugün Ankara'da seçim bildirgesini açıkladı. "İnadına" sloganını, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP'nin ana sloganı ise "İnadına HDP"

İNADINA YERİNDEN YÖNETİM, İNADINA BARIŞ

HDP'nin seçim bildirgesinde, 7 Haziran'daki göre çok büyük değişiklikler yok. Bildirgede, ekonomik vaatler kadar, demokrasi ve barış vaadi de öne çıkıyor.

"İnadına yerinden yönetim" başlığı altında HDP, yerel yönetimin güçlenmesini savunuyor. HDP seçim broşüründe, "Valimizi, kaymakamımızı kendimiz seçmek istiyoruz" deniliyor.KÜRT SORUNU; DOLMABAHÇE ZEMİNİ...

HDP'nin Kürt sorunu konusundaki sloganı ise, "inandına barış" olarak belirlenmiş durumda. Parti broşüründe, "barış ve çözüm için mücadele ediyoruz. Karşılıklı konuşarak ve müzakere ederek çözemeyeceğimiz sorunumuz yok" deniyor.

Dolmabahçe mutabakatının "zemin"olarak belirlendiği HDP'nin Kürt sorunu politikasında, "Dolmabahçe mutabakatı zemininde muhattaparın özgür ve eşit koşullarda görüşmeleri sürdürebilmesi, ellerin tetiklerden çekilmesi ve karşılıklı güçlendirilmiş çatışmasızlığın sağlanması" hedef olarak konulmuş durumda.

HDP BİLDİRGESİNDE, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YÜKLENDİ, "DEMOKRATİK ÖZERKLİK" DEDİ

HDP, seçim bildirgesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Bildirgede, Türkiye'de yaşanan son şiddet ortamından bizzat Erdoğan'ın sorumlu olduğu savunulurken, şöyle denildi;
"7 Haziran sonrası, demokratik değişim rüzgarının kendini de silip süpüreceğinden dehşete düşen Erdoğan, ikna edici ve inandırcı hiçbir gerekçe olmaksızın ülkeyi savaş ve kaos ortamına sürükledi" denildi.

"RADİKAL DEMOKRASİ" VURGUSU

HDP seçim bildirgesinde, "radikal demokrasi" vurgusu da yapılarak, "Gerçek demokrasiye ancak toplumun ve insanın, sermayenin ve siyasi iktidarın mutlak tahakkümü altında ezilmesine karşı etkili mücadele edenler erişebilir. Bütün bunlar acak radikal demokrasiyle mümkündür" denildi.
Bildiride, "dikta yönetimine değil, halkın özyönetimine ihtiyacımız var" denildi.

"CUMHURBAŞKANI'NIN YETKİLERİNİ KISITLAYACAĞIZ..."

HDP seçim bildirgesinde, partinin "tekçi değil, demokratik cumhuriyet" için çalışacağı vurgulanarak, Cumhurbaşkanı'nın mevcut yetkilerinin kısıtlanacağı vaadi bulundu. Vaatler arasında, "demokratik özerklik" de yer aldı. Bildiride, "Demokratik özeriklik, halkların yönetim ve karar süreçilerine katılımının sağlanması için hayata geçirilecek" denildi.

MGK KALDIRILACAK, TCK,TMK, İÇ GÜVENLİK YASASI DEĞİŞECEK, ÖZEL MAHKEMELER KALKACAK

HDP bildirisinde, Milli Güvenlik Kurulu'nun kaldırılacağı, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) "evrensel demokratik ilkelerle uyumlu olmayan bölümlerin" değiştirileceği vaatleri de yer aldı. Bildiride, "İç Güvenlik yasası ve çeşitli isimler altında işleyen özel yetkilerle donatılmış mahkemeler kaldırılacak" denildi.

ANADİLDE EĞİTİM HAK OLACAK

HDP bildirgesinde, anadilde eğitimin "hak" haline getirileceği ifade edilerek, "Anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak almak herkes için bir hak olarak kabul edilecek, eğitimin tüm aşamalarında resmi dil olarak Türkçe'nin öğretilmesinin yanında, anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak alma imkanı sağlanacak" ifadesi kullanıldı.

KÖY KORUCULUĞU KALDIRILACAK

Bildirgede köy koruculuğu sistemi "özel savaş aygıtı" olarak nitelendirilerek, HDP'nin iktidara gelmesi halinde koruculuk sisteminin kaldırılacağı yer aldı. Bildiride, "ayrıca diğer özel savaş aygıtları olan JİTEM, kontrgerilla ve benzeri tüm uygulamalara son verilecek" denildi.

TOPLANTIDAN NOTLAR: KOLBASTI DA VAR, HALAY DA...

HDP seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda, partinin 1 Kasım seçimlerin kullanacağı müzikler de tanıtıldı. HDP'nin seçim müzikleri arasında, Trabzon kolbastısı da var, halay da var. HDP 1 Kasım seçimlerinde Türkçe seçim şarkıları kadar, Kürtçe seçim şarkıları da kullanacak.

HEM TÜRKÇE, HEM KÜRTÇE ANONS

HDP toplantısında, anonslar iki dilde yapıldı. Önce Türkçe yapılan anonsları, Kürtçe anonlar izledi.

HDP BİLDİRİSİNDE FİLİSTİN VURGUSU; "İSRAİL'İN KATLİAMCI POLİTİKALARINA KARŞI..."

HDP bildirisinde dış politika bölümünde, Filistin vurgusu dikkat çekiyor. İsrail hükümetinin "katliamcı, işgalci politikalarına karşı durulacağının" vurgulandığı bildiride, "Filistin'in işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi siyasi agelecğini belirlemesine imkan sağlayacak bağımsız devlet kurma hakkının tanınması için gerekli desteği verecek, uygulanan baskı ve zulme karşı Filistin halkının yanında olmaya devam edilecek" denildi.

ERMENİSTAN'A AMBARGO KALKACAK, SINIR AÇILACAK

HDP bildirisinde Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın "koşulsuz" açılacağı, bu ülkeye yönelik "ekonomik ambargonun" sona erdirileceği vaadi de yer aldı. HDP, Karabağ sorunu konusunda ise "demorakratik çözüm çabalarını destekleyeceğiz" dedi.

ÖNCELİK YENİ ANAYASA; "BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ..."

HDP bildirgesinde, önceliğin "eşit yurttaşlık" temelinde bir Anayasa yapılması olacağı ifade edilerek, Başkanlık sistemine izin verileceği ifade edildi. Bildirgede, "HDP, açık bir biçimde karşı olduğ başkanlık simteminin Anayasa değişikliklerinin temel koşulu haline getirilmesin kabul etmeycek, başkanlık sistemine geçit vermeyecek" denildi.

VİCDANİ RED HAKKI TANINANACAK

HDP'nin vaatleri arasında öne çıkanlardan biri de, Türkiye'deki zorunlu askerlik hizmetine karşılık, "vicdani red" kavramının yasalara girmesi oldu.

HSYK YENİDEN DÜZENLENECEK, AVUKAT VE SAVCI EŞİT KILINACAK

HDP'nin yargı alanındaki vaatleri arasında ise, HSYK'nin mevcut düzeninin değiştirilmesi, mahkeme salonlarında savcı ve avukatların "eşit temsili", Adli kolluk sisteminin avukatlara da bilgi sağlaması yer aldı.

MEDYA SAHİPLERİ BAŞKA SEKTÖRLERDE FAALİYET GÖSTEREMEYECEK

HDP bildirgesinde basın özgürlüğüne ayrı bir bölüm açıldı. Basın etik yasası düzenleneceği, medya sahiplerinin başka sektörlerde faaliyetine izin verilmeyeceği, internete keyfi yasakların engelleneceği, RTÜK'ün "demokratik ve özgürlükçü anlayışla"yeniden yapılanması ve "tutucu ahlakçı konumdan çıkarılması" da vaatler arasında yer aldı.

HAKİKAT KOMİSYONU KURULACAK

HDP bildirgesinde, geçmişle yüzleşme çerçevesinde "hakikat komisyonu" kurulacağı vaadedildi.

HDP BİLDİRGESİNE DİYANET RÖTUŞU: DİYANET KALDIRILACAK AMA...

HDP'nin 7 Haziran bildirgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılacağı vaadi yer almış, bu vaat büyük tartışma yaratmıştı.
HDP, 1 Kasım bildirgesinde yine Diyanet'in kaldırılacağı vaadini korudu. Ancak 7 Haziran'a göre bir rötuş yaptı. Kaldırılan Diyanet'in yerine "Din ve İnanç İşleri Kurulu" oluşturulacağı bidiride yer aldı. Bildiride, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Din ve İnanç İşleri Kurulu olarak yeniden yapılandırılacak. Devletin din ve inanç alanından elini çekmesi sağlanacak, din ve inanç işleri topluma, inanç sahiplerine bırakılacak" denildi.

AF VAADİ

HDP bildirgesinde "siyasi tutsaklara genel af getirilecek" denildi. Bu ifade "Öcalan da af kapsamında" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

HDP bildirgesinde çocuk cezaevlerinin kapatılacağı, cezaevlerinin sivil denetime açılacağı da vaat edildi. HDP bildirisinde, yeni oluşturulacak "Din ve İnanç İşleri Kurulu"nun yapısı da anlatılarak, "Kurul, din siyaseti üreten bir kurum olmayacak, inanç topluluklarının temsilcilerinden oluşacak, aralarındaki ilişkiyi düzenleyecek ve koordinasyonu sağlayacak. Diyanet İşleri çalışanlarının özlük hakları korunacak" denildi.

"DİNİ İNANCA ÖZGÜ KIYAFETE MÜDAHALE EDİLMEYECEK

Cemevlerinin ibadethane olarak tanınacağının da vurgulandığı HDP bildirgesinde, "dini inançların gereği olarak tercih edilenkılık ve kıyafete hiçbir alanda müdahale edilmeyecek" denildi.

SOYKIRIMLAR İÇİN ÖZÜR DİLENECEK

HDP bildirgesinde, tarihte farklı halklara yapılan "soykırım ve katliamlar" karşısında devlet adına özür dileneceği vaadi de yer aldı. Bildirgede, "Bir halkın diğerine üstünlüğünü empoze eden ırkçı, şoven ve milliyetçi politikalar karşısında eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir perspektif geliştirilmek için çalışılacak" denildi.EĞİTİMDE 4-4-4 SİSTEMİ KALDIRILACAK

İdeolojik saiklerle ve özgürlükçü laiklik ilkesini ortadan kaldıran bir anlayışla okulları ayrıştıran 4-4-4 sistemi kaldırılacak.
Ataması yapılmayan tüm öğretmenler atanacak.hürriyet
------------------------------------------------------------------
DİKTATÖR TARAFINDAN,
7 HAZİRAN SEÇİMLERİ TANINMAMIŞTIR!!!!!!!!!!!!
ÜLKE TEKRAR SEÇİME GÖTÜRÜLMÜŞTÜR,
KASIM SEÇİMLERİNDE TEHDİT VE ŞİDDETLE,PARAYLA,
İKTİDAR OLUNMUŞTUR,
FAKAT BAŞKANLIK SİSTEMİNİ,
YANİ DİKTATÖRLÜGÜ RESMİYETE DÖKECEK NETİCE,
ELDE EDİLMEMİŞTİR,
DALKAVUĞU MHP İLE BİRLİKTE BU SAYIYA ULAŞAMAMIŞTIR,
DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRIP BOŞALACAK M.V LERİYLE,
367 Yİ BULUP BAŞKANLIĞA (DİKTATÖRLÜĞE) GEÇİŞİ SAĞLAMA,
DERDİNDE OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR,
ORTADA ŞU AN MECLİS DİYE BİR ŞEY YOKTUR,
MECLİSİ OLMAYAN ÜLKEDE,
DİKTATÖR BABASININ ÇİFTLİĞİ GİBİ,
ÜLKEYİ YÖNETMEKTEDİR,
YARINLAR İÇİN UMUT,
UMUT İÇİNDE DEMOKRATİK DİRENİŞ GEREKİR...


YUKARIDA HDP NİN 7 HAZİRAN SEÇİM BİLDİRGESİ ALINTILANMIŞTIR...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (17.05.16 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.05.16   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


CHP’de ‘evet’çiler
harekete geçti: Referanduma kalmasın!


FacebookTwitterGoogle+LinkedInWhatsAppEmailPrint
18.05.2016 14:17CHP’de ‘evet’çiler harekete geçti: Referanduma kalmasın!


YAŞAR AYDIN [email protected]

Dokunulmazlık oylamalarının ilk turlarından sonra evet oyunun referandum aralığında kalması partilerin milletvekillerine baskısını artırdı. CHP’de ‘evet’ yanlısı milletvekilleri teklifin referanduma kalmasını engellemek için harekete geçti.

MYK’de bir kez daha gündeme gelecek
Bugün toplanan CHP MYK’si dokunulmazlık oylamalarını bir kez daha görüşecek. Dokunulmazlıkların gündeme geldiği ilk andan itibaren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “evet” yaklaşımını benimseyen ekip ise dün itibari ile ikna turlarına başlamış durumda. Öncelikleri ‘boş’ oy atan vekilleri ikna ederek teklifin referanduma kalmasını engellemek.
Kulislerde CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın başını çektiği konuşulan söz konusu ekibin temel argümanları ise şöyle: Teklif referanduma kalırsa Genel Merkez’in ‘evet’ dediği, ancak vekillerin çoğunluğunun ‘hayır’ dediği bir durum ortaya çıkacak. Bu durum seçim çalışması yapmayı zorlaştıracağı gibi parti içinde de ciddi çatlaklara sebep olur. AKP ve MHP de “CHP ile HDP yan yana” diyerek seçim propagandası yapacak. Bütün bunlar partiyi sıkıştıracak.

MYK’da ilk tartışma
CHP yönetiminin “evet” ısrarı kesin bir sonuç vermeyebilir. Buna rağmen özellikle tereddütlü milletvekilleri üzerinde etki yapması bekleniyor. Özellikle son oylamada “evet” oylarının 357’ye kadar çıkması CHP içinde bu eğilimi daha da güçlendiriyor.

“Anlatamayız” yanlış bir tutum
Buna rağmen CHP’de ‘hayır’ eğilimi hala çok güçlü. ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıklayan milletvekilleri Genel Merkez’in “referanduma gidilirse sahada millete anlatamayız” söylemine sığınmayı doğru bulmuyor.
‘Hayır’cı vekiller esas sıkıntının “Anayasa’ya aykırı olarak ifade ettiğimiz, darbe olarak gördüğümüz bir değişikliğe evet oyu vermekte” olacağını söylüyorlar.
Süreci değerlendirmesini istediğimiz bir CHP’li vekil “ülkedeki demokrasinin son kırıntılarına da darbe vuracak olan bu düzenlemede imzalarımızın olmasını tarih önünde açıklayamayız” diye konuştu. Tüm bu nedenlerle TBMM’de CHP kulisinde “hayır” hala çok güçlü.

Hafta sonuna yansır
CHP yönetiminin bu tutumunun TBMM’de oylamada tam olarak nasıl sonuç vereceğini şimdiden kestirmek mümkün değil. Küçük bir gurup ikna edilebilir ya da bu müdahalenin Anayasa’ya aykırılığı üzerinden ciddi bir reaksiyon gösterip ters bir etki de yaratabilir.
Sonuç ne olursa olsun bu tartışma hafta sonu yapılacak olan CHP kampının asıl gündemi olacak gibi görünüyor.

birgün
----------------------------------------------------------
MUAMMER TOPRAK VE DİGER EVETCİLER,
BU EVETİN BAŞKANLLIĞI ONAYLADIĞININ,
FARKINDA OLMAYAN,
KENDİ EKONMİK DURUMLARININ
ÜLKENİN DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLÜKLERİNDEN ÖNDE TUTAN,
STATÜKOYA YASLANAN
CHP Yİ 1980 DEN BERİ İKTİDAR YAPAMAYAN,
AKP GİBİ YOBAZ ŞERİATCI PARTİYİ,
ÜÇ DÖNEM İKTİDAR YAPAN
STATÜKOCU ZİHNİYETİN İŞBİRLİKCİLERİDİR.
LAİKLİGİ KALDIRILMASI GEREKTİGİNİ SÖYLEYEN,
MECLİS BAŞKANINI GÖRMEZDEN GELİP,
DİKTATÖRÜN BUNUSÖYLETTİGİNİN
FARKINDA OLMAYAN UŞAKLARDIR.
CHP HALKA DÖNERSE
BU DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASININ,
YARIN ALEVİ VE KÜRTLERİ DÜŞMAN OLARAK GÖREN,
BİR DİKTATÖRLÜGE DÖNÜŞECEGİNİN FARKINDA OLURLAR,
RUHEN PARÇALANMIŞ OLAN ÜLKEMİZDE,
CHP İNSİYATİF ALIP DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ YÜKSELTMELİ,
RUHİ KIRILMA YAŞAYAN ÜLKEMİZİ KAYNAŞTIRMAK İÇİN MÜCADELE ETMELİ
YOKSA YARINLARDA AKP MECLİSİNİN VEKİLLERİ OLARAK,
KAOS İÇERİSİNDE OLAN BİR ÜLKE GÖRECEKLER,
YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİGİ DEMOKRATİK CUMHURİYET.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.05.16   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Darbeye evet diyenler çocuklarının yüzüne bakamayacak'


Tek hayırlı seçenek
‘hayır’ demektir!


19 Mayıs 2016 04:59
İhsan ÇARALAN
[email protected]

Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğinin Meclis Genel Kurulundaki ilk tur oylamasında, değişikliğe “evet” diyenlerin sayısı 357’de kaldı. Bu da, cuma günü yapılacak ikinci oylamada da aynı tablo çıkarsa, Anayasa değişikliği ile dokunulmazlıkları kaldırmanın tek yolunun referandum seçeneği olduğunu göstermektedir.

İlk tur oylamalarına bakıldığında, AKP ve MHP’nin de en az 6-7 fire verdiği anlaşılıyor. Ki, eğer bu iki partiden fire bu kadar azsa, 10-12 CHP’linin de AKP ve MHP’ye destek verdiği anlaşılıyor.

Bu köşenin ve gazetemizin okurları, “Eğer dokunulmazlıklar bu Meclisten 367’yi aşarak çıkarsa, bunun tek sorumlusunun CHP yönetiminin, “Bu Anayasa’ya aykırı öneriye evet” deme çağrısı yapmasıyla olacağını biliyorlardı.

Ancak oylama sonunda görülmüştür ki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere CHP yönetiminin, “dokunulmazlıkların kaldırılmasına “evet” çağrısına CHP’li vekillerin büyük çoğunluğu itibar etmemiş; Meclise gelmeyerek, boş oy kullanarak ya da “hayır” diyerek, dokunulmazlıklara ilgili AKP-MHP koalisyonunun oyununa gelmemişlerdir.

367 BULUNURSA CHP BU SORUMLULUĞUN ALTINDAN KALKAMAZ

AKP-MHP koalisyonu, dokunulmazlıklarla ilgili bir referandumun handikaplarının farkında oldukları için, bunu Mecliste 367’yi bularak geçirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bunun için CHP’nin bir biçimde desteğine ihtiyaçları vardır. Ve yarınki oylama bu konuda son imkanlarıdır. Bu yüzden de CHP’ye, “Referandum kaos demektir”, “Ülkeyi böyle bir kaosa sürüklememek için bu işi Mecliste bitirmeliyiz” diyerek destek isteyeceklerdir. Yani CHP’nin “devletçi”, “düzene sahip çıkma” genlerine hitap edeceklerdir.

CHP yönetiminin ise önünde iki seçenek vardır. Ya, bir önceki oylamada olduğu gibi “evet” çağrısına desteğini sürdürecek ve sonuç milletvekillerinin ferasetine kalacak ve AKP-MHP koalisyonu belki de CHP sayesinde 367’yi bulacak! Ya da CHP yönetimi, yanlışından dönme cesareti göstererek, “Anayasaya aykırı ve AKP’nin bir oyunu olarak gördüğü” Anayasa değişikliğine “hayır” denmesi gerektiğini açıklayacaktır. Böylece de parti içindeki ikiliğe ve yönetimin daha fazla yıpranmasına izin vermeyen bir tutum belirleyerek, AKP-MHP koalisyonunun umutlarını boşa çıkaracaktır.

CHP yönetiminin, kendi gönlüyle içine atladığı bu “dokunulmazlıkların kaldırılması” girdabından daha da yaralanarak mı yoksa yanlışlarından açıkça dönme erdemini göstererek mi çıkacağını yarın göreceğiz.

BU REFERANDUM DÜNYANIN EN SAÇMA VE ADALETSİZ REFERANDUMU OLUR!

Elbette ki ülke için en hayırlısı, “dokunulmazlıkları kaldırma” amaçlı anayasa değişikliğinin, Meclisteki desteğinin 330’un altında kalarak, gündemden düşmesidir. Ancak, siyaseti yakından izleyen hemen herkesin kanaati, “dokunulmazlıkları kaldıran Anayasa değişikliği teklifi”nin, Mecliste 330-367 arasında bir destek görerek, “referandum aralığında” çıkacağı biçimindedir.

Bu da, referanduma gidip gitmemeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kucağına koyması anlamına gelecektir.

Dokunulmazlıklarla ilgili referanduma gitmenin anlamı ise, örneğin Diyarbakır’da, Hakkari’de, Van’da… seçilmiş milletvekilinin haklarının, Yozgatlıların, Rizelilerin, Tekirdağlıların,… oylarıyla elinden alınmasıdır. Ki, bu da herhalde en büyük saçmalık, gerektiğinde, halk iradesinin bir göstergesi olacak demokratik bir kurum olan referandum hakkının en uç noktada istismar edilmesidir. Ülkenin içinden geçtiği koşullar dikkate alındığında böyle bir referandum, aynı zamanda Kürtlerin oylarıyla seçilen milletvekillerinin, vekillik haklarının Türk çoğunluğun oylarıyla kaldırılması ve seçilmiş vekillerin “terörle mücadele konsepti”nin ve hükümetin güdümündeki mahkemelerin önüne atılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden de bugün, bölünmeyi ve bölücülüğü kışkırtmak için bundan daha iyi bir dayanak bulunamaz.

REFERANDUM, ERKEN VE KISMİ SEÇİMLER LABİRENTİNE DOĞRU

Erdoğan, kendi hırsları ve “tek parti tek lider” amacı uğruna, ırkçı-şoven, militarist güçlerle ittifakını sağlamlaştırmak için ülkeyi bir referandum labirentine sokmayı göze alır mı -bunu da eğer yarınki oylama referandum aralığında kalırsa- yarından sonraki gelişmeler içinde göreceğiz. Ancak şunu da unutmayalım ki, Erdoğan’ın ve arkasındaki güçlerin, “tek parti tek lider rejimi”ne giden yolları, “referandum”lar, “erken” ve “kısmi” seçimler gibi görünüşte demokratik ama aslında bir diktatörlük rejimi oluşturmanın taşlarını döşeyen girişimlerden geçecektir. Bu yüzden de “Erdoğan, referandumun çıkarabileceği sorunları göze alamaz” demek doğru değildir.

Eğer Meclis yarın, bir sürpriz yaparak “dokunulmazlıkların kaldırılması teklifini” referandum sınırının altında bırakarak gündem dışına düşürmezse, Erdoğan’ın bastırması, Davutoğlu’nun ve Kılıçdaroğlu’nun “hayt-huyt”lu, “hodri meydan”lı, yarışıyla sürüklendiği labirentten çıkılması hiç kolay olmayacaktır.

Görünen köy budur!


www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
evet piri2013 Sorularla Alevi'lik 0 18.04.13 20:26
Albeni'nin gün yüzüne çıkmamış reklamı :) Alevi Komik Videolar 1 29.01.13 23:30
Mum söndüğü diyenler Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 12 20.05.11 21:19
Evet'den Sonra Türkiye Alevi Komik Resimler 0 19.08.10 16:26
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2