Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 18.03.15   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Çamuroğlu: AK Partililer Alevileri aldattılar,


Blog Yazarları
Nil Mutluer
[email protected]RSS Beslemesi

Eski AKP'li Çamuroğlu: AK Partililer Alevileri aldattılar, aşağıladılar, alay ettiler!

- A +
PaylaşPaylaş
TARİH 18 Mart 2015 00:00

Alevilerin merkezileştirme politikalarının hedefi olması yeni değil. Aleviliğin ne olduğunun tarif edilmeye çalışılması, kıyımlar, asimilasyon Alevilerin tarih boyunca ve hâlen iktidarlar tarafından maruz kaldıkları politikalardan. Evet, Osmanlı'da teba iken cumhuriyetle yurttaş olarak kabul edildiler, ancak, bu durum inançlarını özgürce yaşayabilmelerini beraberinde getirmedi. AKP döneminde bir farklılık var. Bir yandan, Aleviler ilk defa siyasi bir aktör olarak kabul edilip, devletle bir araya gelmeye başladılar. Bu Alevilerin değindikleri bir nokta. Ancak diğer yandan, Aleviliğin Sünni-İslam anlayışı ile nasıl ilişkilendirilebileceği de son dönemin deyim yerindeyse "siyasi telaşı." Bu da Alevilerin farkında oldukları ve eleştirdikleri bir nokta.
Alevilik çoğulluk içinde yaşanıyor. Aleviler arasında Aleviliği İslam ile ilişkilendiren bir kesim olduğu gibi, bu ilişkiyi benimsemeyenler ve meseleye bu ilişkinin ötesinde yaklaşanlar da var. Bu farklı yaklaşımlara rağmen inancın ruhani boyutunun İslam öncesi döneme uzandığı ortaklaşılan konulardan. Aleviliğin İslamla ilişkisine doğrudan referans veren Alevilerin yaklaşımı da Sünni-İslam'dan haylice farklı. Ayrıca, Alevilerin hemen hemen hepsi inancın 'İslam'ın içi mi, dışı mı' şeklinde tartışılmasından da oldukça rahatsız.
Bu rahatsızlık Sünni-Türk eksenli düşünmeye veya bir anlamda "hiza almaya" alışmışlar için kolay bir formül değil. Zira, tek tip düşünmeye alışık zihinlerin ezberini zorlarcasına Aleviler bu coğrafyada zamanında yaşamış inançların varlığını da anımsatıyorlar. Üstelik içlerinde etnik çoğulluğu da barındırarak. Bu yüzden, hükümetçe "Sünniliğin ne olduğunun" konuşulmadığı şu dönemde Aleviliğin ne olduğu üzerine yoğunlaşmak oldukça siyasi.
AKP döneminde Aleviliğin ne olduğu hükümet tarafından ara ara referanslarla tartışıldı. Özellikle 2009-2010 arasındaki Alevi çalıştayları Alevilerin devlet tarafından ilk kez özne olarak muhatap alındıkları bir adım olarak kabul edilse de, çalıştayların ele alınış biçimi ve Diyanet temsilcilerinin toplantılardaki aktif varlığı Alevilerin eleştirdikleri noktalardan.
Çalıştayların yanı sıra, AKP döneminde geliştirilen bir diğer öneri dedelere maaş. Ocak dedelerinin maaş almaması konusunda hemen hemen tüm Aleviler hemfikir. Cemevi dedelerinin, zakirlerin ve Hak'ka yürüyen cana hizmet verenlerin maaş alması konusunda ise farklı yaklaşımlar var.
Cem Vakfı çevresi, cemevlerindeki dede, zakir ve Hak'ka yürüyen cana hizmet verenlerin maaş almasına olumlu yaklaşırken diğer demokratik kurumlar etrafında örgütlenen Aleviler ve dedeler meseleye eleştirel bakıyor. Bugün ocak sisteminin zayıfladığı düşünüldüğünde, maaş uygulamasına geçilirse bu konuda dedelerin nasıl bir tutum izleyecekleri ise şu an için belirsiz.
'Biz Ali'yi nasıl istiyorsak'Postnişin Veliyettin Ulusoy
Birkaç sene önce Hacıbektaş'ta Postnişin Veliyettin Ulusoy'u ziyaret ettiğimde, müzeye dönüştürülen Hacı Bektaş Veli Türbesi'ne, AKP döneminde rahlenin üzerindeki Kur-an'ı Kerim'i okuyan manken konmasından duyduğu rahatsızlığı belirtmiş, "Ağrıma gitti" demişti. Bu ifade karşısında ben de sözsüz kalmıştım. Postnişin Ulusoy, hükümetin cemevlerine yaklaşımını ve dedelerle ilgili politikalarını eleştirirken, Ali'nin Aleviler için ne anlama geldiğini de açıklıyor:

"Bizim ibadethanemiz var. Adı ne olursa olsun, cami değil. Bu kesin! Ancak, sürekli bizi belirlemeye çalışıyor. Bir olay anlatacağım. Nerede olduğu önemli değil. Ceme müftü ve belediye başkanı geliyor. Cem birlendikten sonra kalkarken çok hoşlarına gidiyor ve 'Ne güzel', 'Beğendik' gibi laflar ediliyor. Çıkarken müftü, 'Öbür sefere ben de bir hafız göndereyim, onlar da ilahiler okusun' diyor. Şuna bak! Oradan da birisi, 'Tamam, çok iyi olur. Biz de öbür haftaya sazımızı, bacımızı alıp camiye geliriz' diyor. E hadi bakalım! Bu yakışıyor mu? Gel, otur, dinle, ama ne isek öyle kabul et bizi. Farklı elbise giydirme bize. Bizim kurallarımız öyle sert değildir, köşeli değildir. Sünnilikte olduğu gibi, olmazsa olmaz değildir. Bizde daha serbesttir, daha özgürcedir. Katı kurallar hiç yoktur. Ayrıca, bize bir sürü tuzaklar kuruluyor, bunu da istemiyoruz. Dedelerimizi bıraksınlar artık. Maaş vereceğiz deyince pek çoğu koşuyor. Çok kötü bir şey bu, bizim sonumuz olur. Yurt dışına devlet kanalıyla gri pasaportla dedeler gönderiliyor, gri pasaportla. Artık devletin elini çekmesi lazım bizden, bırakın biz kendi inancımızı kendimiz yaparız. Dedelerimizi de gerekirse kendimiz yetiştiririz, ama devlet elini çeksin. Bunun dışında son iki senedir Muharrem Ayı’nda Alevilere ait o kadar çok şey televizyon ve politikacıların konusu oldu ki: Nedir Ehl-i Beyt, nedir Ali, nedir Seyit, nedir Kerbelâ? Bizim inancımıza karışmasınlar. Yani, sen Ali’siz Alevilik istiyorsun, ben Ali’li, bu bizi ilgilendiren bir şey. Karşılıklı saygı içinde yaşamalıyız. İnançlar kendine özeldir. Bizi tehdit etmek için, bizim açığımızı yakalamak için koskoca adamların, bakanların, Cumhurbaşkanı’nın ya da bakanlık düzeyindeki adamların böyle konuşması bizi çok yaralıyor. Biz Ali’yi nasıl istiyorsak; Ali’yi Allah olarak da kabul ederiz. Ne ise o bize ait. Benim inancımı sorgulama hakları da yok."
AKP ve AlevilerYazar Gülfer Akkaya
Yazar Gülfer Akkaya, Alevilere yönelik saldırının inanç kadar Alevi toplumunu da hedef aldığını vurguluyor:

“Cumhuriyet'te Alevilere yönelik en büyük saldırılarından biri AKP döneminde yapılıyor. Aleviler, Alevi İslamı diye bir yaklaşımla yeniden adlandırılıyor. AKP bunu kurumlara giderek Alevi erkekleriyle yapıyor. AKP Alevilere, Alevileri yok etmek için gidiyor. Alevilik sadece bir inanç değil. Toplumsal bir yanı vardır. Kadınlarla ilişkisi içerisinde bambaşka bir hayatı temsil etme gayesi var. Bütün bunlar yok sayılarak siyasal bir Alevilik yaratılmaya çalışılıyor. Aleviler sadece kılıçla ya da Madımak gibi yakılarak yok edilmiyor, aynı zamanda asimile edilerek, değiştirilerek yok edilmeye çalışılıyor. 'Alevilik İslam'ın içinde mi dışında mı' hiçbir zaman bugünkü kadar gündem olmuş bir tartışma değildi. Alevi toplumunun içinde bütün bunlara karşı çıkan büyük bir çoğunluk var. Ancak devletle arasında yeterli mesafeyi koyamayan ve cesaretle duramayan maalesef önde gelen erkeklerimiz, dedeler, kimi Alevi kurumları da var."
İnançta şekilcilikAlevi Bektaşi Fedarasyonu Genel Sekreteri Kemal Bülbül
Eski Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri başkanlarından ve eski Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kemal Bülbül AKP döneminde inançlara yaklaşımda şekilciliğine dikkat çekiyor:

“Eskiden Anadolu Kaplanları tabir edilen tüccar kesim dükkânını kilitler, cuma namazına gider gelir, bunu İslam telakki ederdi. Şimdi de AKP resmi daireden tutun da Başbakan'ın, bakanların cuma namazına gitmesine İslam diyor. Alevi mahallesinin ortasına bir cemevi yapacaklar. Orada basit birtakım ritüeller olacak. Adına Alevilik diyecekler. Dedelere maaş verecekler. Dolayısıyla piyasa Aleviliği olacak. Bu hak ve hakikat Aleviliği olmaz.”
'40 bin Kızılbaş kestim'
diyen Bitlisî'ye devlet selamı
Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan
Aleviliğin "İslam'ın özü" olduğu yönündeki açıklamalarıyla da gündeme gelen Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan her görüşmemizde hükümetlerin Alevilerle rahat ilişki kuramadığını, zira Sünni oyları riske atmaktan endişe ettiklerini vurgular. Kendisi bu kez de AKP döneminde tarihi referanslarla Alevi-Sünni ayrımının keskinleştirdiğine değiniyor:

“İdris-i Bitlisî kitabında diyor ki, '40 bin Kızılbaş'ın kellesini elimle kestim.' Alevilerde kin tutmak yoktur. Onun için de belki zamanın şartları öyle getirmiş, o zat da öyle bir şey söylemiş diye geçersiniz. Ama bugün Başbakan, 'Alevilerle ilgili yeni güzel şeyler getireceğiz' derken bir etkinlikte ‘Selam olsun İdris-i Bitlisî'ye’ diyerek İdris-i Bitlisî’nin ruhuna selamlar yolluyor. Bir başka yerde açık açık Ebussuud’dan bahsetti. Ebusuud kendi fetvalarıyla Anadolu’da Alevi-Sünni ayrımını önemli ölçüde derinleştiren zattır. Genelde bu isimleri ön tarafa koymak suretiyle Alevi-Sünni ayrımının keskinleşmesini sağlamaya çalışıyor.”
'Katliamla suçlanan isme
davet Alevileri aşağılamaktır'
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedriye Poyraz
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Prof. Bedriye Poyraz ve eski Pir Sultan Abdal Dernekleri Başkanı ve Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucu Genel Sekreteri Kazım Genç ise AKP döneminde Alevilere yönelik hakaretlere değinenlerden. Her ikisi de çalıştaylara Maraş katliamının sorumlularından olduğu iddia edilen Ökkeş Şendiller'in katılımını eleştiriyorlar. Bedriye Poyraz anlatıyor:

"İktidarları döneminde en ufak bir uzlaşı ya da Alevilerin taleplerini karşılamaya yönelik iyi niyetli bir girişimden söz etmek imkânsızdır. Mesela birinci Alevi açılımına Maraş katliamının en önemli sorumlusu ve organizatörlerinden olan Ökkeş Şendiller’in çağrılması bunun en iyi ifadesidir. Bu sadece Alevileri tekrar aşağılamak ve hatta katletmek anlamına gelir. Bütün seçim kampanyalarının Kılıçdaroğlunun Aleviliği üzerine kurulması, üçüncü köprünün adı, Gezi'de ölenlerin hepsinin Alevi olması, kesinlikle tesadüf değildir."


Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucu Genel Sekreteri Kazım Genç
Kazım Genç de, AKP döneminin Aleviliğe bakışını şu şekilde özetliyor:

“Aleviliği hep aşağılıyorlar. ‘Alevilik Ali’yi sevmekse ben daha çok seviyorum’ diye bir yaklaşım olabilir mi? Bunlar tamamen nefret söylemi. Alevi çalıştaylarında 7. toplantıya Ökkeş Şendiller’i davet ettiler. Biz 'Alevilerin sorununu Alevilerin cellatlarıyla mı çözeceksiniz' diye açıklama yaptık. Alevi çalıştayları döneminde İzzettin Doğan dahil tüm Aleviler beş temel konu üzerinde anlaştılar. Bunlardan yapılan tek şey Madımak’ın bir bölümünün müze yapılması oldu.”
'AKP, Aleviliği İslam öncesi
öğretisiyle kabul etmiyor'
Pir Sultan Abdal Dernekleri Başkanı Müslüm Doğan
Pir Sultan Abdal Dernekleri Başkanı Müslüm Doğan'ın vurgusu ise AKP'nin Alevileri ilk defa özne olarak kabul ettiği, ancak Aleviliği İslam öncesi öğretisiyle olduğu gibi kabul etmediği yönünde:

“Alevi çalıştayları, devletin işin öznesini muhatap alması açısından önemsenecek düzeydeydi. Alevi dernek temsilcileri ilk defa devletle bir masaya oturdular. Ama, orada 'siz İslam içerisindesiniz' gibi bir dayatmacı anlayış sergilendi. Devletle ilişki doğal. Doğal olmayan husus Alevileri teolojik olarak zorunlu bir eksene hapsetmek. Aleviliğin İslam öncesine dayanan, uzun tarihi süreçten geçen ruhi anlam şekillenmesi öğretisini ve inancı bir tarafa bırakıp 'sorunlarınızı dinlemeye geldik' denemez."
'Madımak'ta katledilenlerle katliamda
sorumluluğu olanlar yan yana kondu'
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı avukat Fevzi Gümüş
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı avukat Fevzi Gümüş Alevi açılımı döneminin tek bir gelişmesi olduğuna değiniyor:

"13 yıllık AKP iktidar döneminde Alevilerin sorunlarının çözüldüğü konusunda bir ilerleme görmüyoruz. 2007-2008 yıllarında başlatılan çalıştaylar ve açılım sonuç itibariyle AKP tarafından kamuoyunda tartışıldı. 'Bu bir kazanımdır. Ötesini bizden beklemeyin’ şeklinde kapatıldı. Bizim için olumlu sayılabilecek tek gelişme Madımak Oteli’nin kamulaştırılmasıydı. Sonraki süreçte müzeye dönüştürülsün, dedik. Müze yerine kültür merkezi yapıldı. Oraya katledilenlerle katliamda rolü olanların resimleri yan yana konuldu. Dolayısıyla o süreç Aleviler açısından çözüm anlamına gelmedi."

Reha Çamuroğlu ve Tayyip Erdoğan
Çamuroğlu: Bizi aldattılar, aşağıladılar


Eski AKP milletvekili Reha Çamuroğlu'na göre, Aleviler ve AKP arasındaki kopuş geri dönülemez bir noktada:
“Alevilerle AK Parti arasındaki kopuş artık kategoriktir. Laikçi olmayan bir yazar ve siyasetçiyim. 'Karanlığa kalkan' 411 parmaktan biri de benimdi. (Şubat 2008'de AKP ve MHP'li 411 milletvekilinin desteğiyle başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliği üzerine Hürriyet'in attığı '411 el kaosa kalktı' başlığını kastediyor / T24).


Nil Mutluer, Reha Çamuroğlu
Bundan da hiç rahatsız değilim, ama bizim Müslüman kardeşler, AK Partililer bizi aldattılar, aşağıladılar, alay ettiler. Bundan sonra Müslüman kardeşlerin hiçbir politikasına güvenim kalmamıştır. Onlarla da iş yapılmayacağına inanmıyorum. Her şeyden önce 2007'den bu yana köprünün altından çok sular aktı. Ben Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın Alevi açılımından bahsetmesini tarihi bir şaka olarak değerlendiriyorum.
”
------------------------------------------------------A
ALEVİLERE YAPILAN BU AŞAĞILAMAYA,
ÇAMUR OĞLU GİBİ AÇIK VE GİZLİ DÖNEKLERİN,
BÜYÜK KATKISI OLMUŞTUR,
ALEVİLERİN EN BÜYÜK DÜŞMANI,
KENDİ İÇERİSİNDEKİ DÖNEKLERDİR...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.03.15   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Çamuroğlu: AK Partililer Alevileri aldattılar,


⌂Ana Sayfaya
'Evvel Ali,

ahır Ali'yi

kutluyorlar


18 Mart
10:092015

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetANKARA (DİHA) - Hz Ali'nin dünyanın kuruluşundan beri var olduğu inancına sahip olan ve adaletin simgesi olarak gördükleri Hz. Ali'nin doğum gününü Newroz'da kutlayan Seyyid Hacı Kureyş Dergahı mensubu Dede Mehmet Güzel, "Ali'nin her zaman adaletli, hak bilir, doğru yolu gösteren kutsal bir insan olarak gördük ve 1400 yıldan bu yana doğum gününü kutladık" dedi.

Kürtlerin diriliş, birçok halkın baharın gelişi olarak kutladığı 21 Mart'ı kimi aleviler de Hz. Ali'nin doğum günü olarak kutluyor. Farklı ritüellerle kutlanan Newroz, Kuzey Mezopotamya Alevilerinden, Ehlibeyt soyundan geldikleri bilinen Seyyid Hacı Kureyş Dergahı tarafından ise doğanın yeniden dirilişiyle birlikte, Hz. Ali'nin doğum günü olarak kutlanıyor. Kureyş Dergahı mensupları, Ehlibeyt soyundan, yani son peygamber Hz. Muhammed'in soyundan geldiğine inandıkları, Hz. Ali, Hz. Fatma, İmam Hasan ile İmam Hüseyin'in güzelliği ve zalime karşı direnişlerini, insanlığa bir kez daha anlatmak için Newroz'u kutladıklarını belirtiyor.

Üç yıl önce Ankara'da kurulan Seyyid Hacı Kureyş Dergahı Derneği ise 21 Mart'ta düzenleyecekleri Newroz kutlamasında, söyleyecekleri beyit ve deyişlerle Hz. Ali'nin mazlum için önemi, Ehlibeyt soyunun zalime karşı direnişini anlatacaklar.

'Evvel Ali, ahır Ali'yi kutluyoruz'

Bin 400 yıllık bir geleneğin devamcısı olduklarını belirten, Seyyid Hacı Kureyş Dergahı Başkanı Mehmet Güzel dede, Newroz'da doğum gününü kutladıkları Hz. Ali'nin kendileri için önemini şu ifadelerle anlatıyor:

"Bizde, 'evvel Ali, ahır Ali' vardır. Yani Ali'nin dünyanın oluştuğundan beri var olduğu, ahirete kadar da süreceğine inanılır. Onun için biz aslında, 'evvel Ali, ahır Ali'yi kutlarız. Ali'nin her zaman adaletli, hak bilir, doğru yolu gösteren kutsal bir insan olarak gördük ve bin 400 yıldan bu yana doğum gününü kutladık."

Kawa efsanesine de inanıyorlar

Hz. Ali'nin doğum günüyle beraber, Newroz'da doğanın yeniden dirilişini de kutladıkların anlatan Güzel dede, "Bütünleştirici, bütün çiçeklerin bir arada yetiştiği baharın gelişini simgelediği gününü de kutluyoruz" dedi. Güzel dede, Newroz'u Demirci Kawa'dan kaynaklı da bir kurtuluş, diriliş günü olarak da kutladıklarını söyledi.

Etkinlik programı

21 Mart'ta Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Salonu'nda düzenlenecek olan etkinlikte, Mehmet Güzel dede ile birlikte, emekli öğretmen Haydar Baba, araştırmacı yazar Şahan Düzgün, avukat Süleyman Ateş, doktor Hüseyin Çelik ve seyyid Ali Ateş konuşma, Newroz ve Hz. Ali'nin tarihsel anlamı ve değerine ilişkin konuşma yapacak. Etkinlikte, ozanlar Şah Haydar-i Kerar, Teberiz Düzgün, Ormani, Mert Kılıç, Sakine Baba, Songül Yılmaz ve Kenan Toprak deyiş çalacak.

(dn/kk)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.03.15   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Çamuroğlu: AK Partililer Alevileri aldattılar,Batman'da medrese eğitimlerini tamamlayan âlimelerinin icazet töreninden

http://t24.com.tr/haber/hizbullah-de...lesmeli,291683
--------------------------------------------------------------------
AKP,
FAŞİST DİKTATÖRLÜGÜNDE,
KADININ TOPLUMDAKİ YERİ,
KADIN HAK VE ÖZGÜRLKLERİ,
DİN KİSVESİ ALTINDA TAMAMEN YOK EDİLİYOR,
DİN TÜCCARLIĞININ TEMEL ERKİ,
KADINI EVE KAPATMAKTIR....
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kurt alevileri ve turk alevileri Kayıtsız Üye seyyid Sorularla Alevi'lik 3 23.07.13 13:15
Batman Alevileri Pir Mehmet Alevi Yerleşim Yerleri 0 02.11.12 16:16
Damal alevileri Alevi Kars 1 20.11.11 00:23
urfa alevileri mazlum Şanliurfa 1 08.12.09 03:21
Çamuroğlu iyice cıvıttı... omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 15.09.09 18:10
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2