Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 14.07.16   #21
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: EMEK ve EMEKÇİNİN Dünyası.


'Yalanlara kanmayın birliğinizi bozmayın'
İŞÇİ-SENDİKA14 Temmuz 2016 04:51

Zonguldak’ta Hema madeninin kapatılması sonrası işsiz kalan Dursun Altuntaş, özelleştirmeye karşı mücadele veren TTK madencilerini uyardı.


Vedat YALVAÇ
İstanbul

Zonguldak’ta 2005 yılının sonunda 400 işçi ile başlayan ve 800 işçiye kadar ulaşan Hattat Holdinge bağlı Hema madeninin kapanmasından sonra işsiz kalan yüzlerce madenciden biri Dursun Altuntaş. Şimdi Düzce’de çalışıyor. TTK’nin özelleştirilmesi tartışmalarını yakından takip eden Altuntaş, TTK’de çalışan madencilere şu uyarıda bulundu: “Zonguldak’ta özelde iş güvenliği, çalıştığı mühendisi sayısı bakımından, emniyet konusunda en iyi denilen, işçilerin sendikalı olduğu bir şirket bir anda çekti gitti. Milletvekilleri, vali ve sendika yöneticileri defalarca söz verdi. Hiç kimsenin yalanlarına, sözlü vaatlerine kanmasınlar. İşçi işçiye güvensin. Zonguldaklıların ’90 ve 91’de olduğu gibi halkla birlik olmaktan başka şansı yok.”

UMUT VEREREK KANDIRDILAR
Hema madeninin kurulduğu günleri anlatan Altuntaş, “400 kişi ile işe başladılar. 800 işçiye kadar çıktı. Asıl vaatleri 1000’nin üzerine çıkmaktı. İşçilere başta verilen sözler düzgün bir ücretle işe başlayacaksınız. O dönem 4 bin 500 işçi işe girebilmek için başvurdu ve 400 işçi alındı. İnsanlara umut vererek kandırdılar. 10 yıl sonra her şey düzelecek dediler. İleride kömür vereceğiz, sosyal haklarınız olacak sözleri verildi” dedi. Asgari ücretle işe başlayan ve gelecek hayali kuran işçiler, 10 sene boyunca hiçbir beklentisi yerine gelmediği gibi son çıkan yasalar, TTK ile özel şirket arasındaki anlaşmazlık nedeniyle yüzlerce işçi işsiz kalmış.
“İşçiler bütün hayatını oraya bağlamıştı” diyen Altuntaş, şöyle devam etti: “Artık oradan emekli olmayı bekleyen işçi tedirgin olmaya başladı. Ne TTK net bir şey söylüyordu. Ne Hattat net bir şey söylüyordu. Ortada Hattat’ın kapatacağım tehdidi vardı. Buna karşı TTK’nin söylediği hiçbir şey yoktu. Olumlu ya da olumsuz ‘Kapatırsan kapat ben bu işçiye sahip çıkarım. Bu işçiyi kendi bünyeme alırım. Bir süre sonra ihaleye çıkarırım gibi’ hiçbir şey söylemedi.”

6 AY BOYUNCA TEDİRGİN YAŞADIK
Bunun üzerine tedirginiz pankartı arkasında Beyaz Saray’a (TTK Genel Merkezinin bulunduğu yer) yürüyen işçiler oradan da bir çözüm bulamadı. Altuntaş şunları söyledi, “Vali, Milletvekilleri, Mehmet Hattat ve TTK ile görüşeceğini söyledi. Böyle olunca GMİS Genel Başkanı da eylemin bitirilmesini istedi. Vali işçiyi kandırıp gönderdi ancak orada verdiği hiçbir sözü tutmadı. Burada defalarca kandırılan bir işçiden söz ediyorum. Sendikalı olmadan yaptığımız eylemde de AKP Milletvekili Ercan Candan yüzünden eyleme son verdik. O da kömür sözü verdi. Tabii ki kömürünüz olacak. Mehmet Hattat’la görüşeceğim bunu sağlayacağım söz dedi. Ama hiçbiri yerine gelmedi.”
Uzun bir süre yaşanan belirsizlikten dolayı 6 ay boyunca ‘İşimiz devam edecek mi etmeyecek mi’ tedirginliği yaşayan işçiler, temsilcilerini 2 defa Ankara’ya gönderdiler ancak orada da bir çözüm bulamadılar. Sürekli söz ve vaatler verildi ancak hiçbiri gerçekleşmedi.

HERKES İŞ BULMA DERDİNE DÜŞTÜ
Sona gelindiğini gören işçiler kendini ocağa kapattı ancak Hattat Holding ocağı daha önce kapatmıştı zaten. Altuntaş “Üretimden gelen gücümüz yoktu. O yüzden de istediğimiz etkiyi alamadık. Sendika TTK’de üretimi durdursaydı başka türlü olabilirdi ama onu da yapmadı. Bir de işçinin arasında nifak sokuldu. Böyle olunca eyleme son verdik” diye konuştu.
Daha sonra toplu olarak kapının önüne konan işçilerin, tazminatları eksik verilirken o dönem yürürlüğe giren 2 asgari ücret de ödenmedi.
İşsiz kalan yüzlerce işçinin çeşitli işlere yöneldiğini aktaran Altuntaş, “Bazı arkadaşlarımız garsonluk gibi işlerde çalışmaya başladı. Şu an benim bildiğim 50’ye yakın arkadaşım Soma’da çalışıyor. Kaçak ocaklarda çalışan çok arkadaşım var. Ama buraların hiçbir can güvenliği yok. Bir arkadaşım kaçak ocakta çalışırken kazalandı. Bir de işçiler duygusal bir çöküşte yaşıyorlar. Aileleriyle yaşıyorlardı ondan ayrıldılar. Arkadaşlarından ayrıldılar” diye konuştu.

BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜ YOL GÖSTERİYOR
“HEMA kapandıktan sonra bakkalı da lokantası da kapandı, belde olmaktan çıkıp, köye doğru gidiyor” diyen Dursun Altuntaş, tüm deneyimlerinden yola çıkarak TTK işçisine şu çağrıda bulundu: “Bütün madenler devletindir sonuçta. Onları kira karşılığında özel şirketlere veriyor. Hema’da işçi TTK’nin 3’te biri ücret almasına rağmen işine sahip çıktı. Doğrusu da bu bence. TTK işçisinin yapması gereken bu. Yavaş yavaş kapatmaya çalışıyorlar. Çünkü toplu kapatmaya giderse ’90’larda yaşanlar tekrar yaşanır. Bundan korkuyor. O yüzden zamana yayarak bunu yapıyor. İşçiden bilerek fazla üretim istemiyorlar. Son 10 yıllık üretimi öne sürerek halkı da madenciye düşman etmeye çalışıyorlar. Asıl mesele işçinin bütünleşmesi.”

ÖNÜMÜZDE GÜZEL BİR DENEYİM VAR
Büyük madenci yürüyüşünü hatırlatarak “Zonguldaklılar 1 ay boyunca sokakta eylemler yaptı” diyen Altuntaş, şunları söyledi: “Bütün Zonguldak halkı 90-91’de olduğu gibi işçisi köylüsü, esnafıyla hep birlikte hareket etmeli. Kömür olmazsa Zonguldak olmaz. Yıllarca kandırdıkları Filyos projesi halen ısıtılıp ısıtılıp işçinin önüne konuyor. O yüzden işçi madenlere sahip çıkmak durumunda. Bunu yaparken de özele karşı çıkmayan, ya da karşı çıkıyormuş gibi yapanları ayıklayarak kendine öncülük edebilecek samimi kişilerin arkasından gitsinler. Hiç kimsenin yalanlarına kanmasınlar. İşçi işçiye güvensin. Bizi defalarca kandırdılar. Onlar kanmasın. Somut işler olmadıkça sözlü olarak verilen vaatlere kanmasınlar. Ama işçi mutlaka ve mutlaka eylem yapmak zorunda, sokağa çıkmak zorunda. Önlerinde güzel bir örnek var. O kuşaktan kuşağa anlatılır. Onu rehber edinsinler kendilerine.”
www.evrensel.net

*******************************************
KİRLİ SAVŞIN SÜRDÜRÜLMESİNDE AMAÇLARI,
TOPLUMSAL DEMOKRATİK HAKLARA DARBE,
EMEKCİLERİ KÖLELŞTİRECEK YASALARI ÇIKARMA,
BİAT EDECEK TOPLUM YARATMAKTIR,
EMEKCİLERİN AMACI,
HAKLARINI KORUMAK İÇİN,
BİRLİKTELİK SAĞLAYARAK,
TAŞERON SARI SENDİKALARI YIKMAK OLMALIDIR.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ? Alevi Sorularla Alevi'lik 10 24.07.12 21:10
Alevi nedir alevi kimdir alevilik alevican aleviyim bbb Sorularla Alevi'lik 2 08.12.11 20:03
24. Ahilik ve Yaren Nedir? Alevîlik-Bektaşilikle İlişkisi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 2 13.05.10 21:50
21. Pir Sultan Abdal Kimdir ve Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:59
25. Ahmet Yesevî Kimdir? Alevî ve Bektaşî İnancında Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:55
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2