Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 27.05.16   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Zonguldak Valisi
10 gündür açlık grevindeki işçilere
'içerideki işgalciler' dedi
27.05.2016 20:30

Zonguldak Valisi 10 gündür açlık grevindeki işçilere 'içerideki işgalciler' dedi


Zonguldak Valisi Ali Kaban, maaşlarını alamadıkları için greve giden maden işçileri için "İçerideki işgalciler" tanımlaması yaparak, şekerli su ve su takviyesi yapılmadığına yönelik haberleri yalanladı.

Zonguldak'taki maden işçilerinin başlattıkları açlık grevi 10. günü geride bırakıyor. İşçileri, maden ağzını göçerterek dışarı ile irtibatını da kesti.

Bulundukları yer, madenin ağzına 2 kilometre geride bulunan işçilerden sağlık durumu kötüleşenler hastanelere kaldırılıyor.DHA'nın haberine göre, Zonguldak Valisi Ali Kaban, Kilimli ilçesinde 'Paralel Yapı' iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, örgüte finansal destek sağlandığı gerekçesiyle kayyum atanan özel maden şirketinde çalışan ve eylem yapan işçilerle ilgili "İddia olunduğu üzere içerideki işgalcilere şekerli su ve su takviyesi yapılmadığı hususları tümüyle manipülasyondan ibarettir" dedi.

Kent merkezi ve Ereğli'de 6 Mayıs'ta bünyesinde 5 pastane şubesi bulunan, gıda ve dayanıklı tüketim malları alanında faaliyet gösteren şirket ile Kilimli ilçesindeki maden şirketine kayyum atanmasına karar verilmişti. Yaklaşık 100 işçi, 18 Mayıs'ta 4 aydır maaşları yatırılmadığı gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi başlatmıştı.

Zonguldak Valiliği, ocaktan çıkmama eylemi yapan işçilerin eylemlerini sonlandırmaları durumunda alacaklarının ödeneceğini bildirmişti. (T24)

-----------------------------------------------------------
YOBAZ DİKTATÖRLÜK,
İSLAM DİNİNİ,
ZENGİNLERİN MALINA
MAL KATMAK İÇİNMİ SAVUNUYORLAR,
İSLAMDA ADELET YOKMU!!!!!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.16   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Zonguldak'ta
eylem sona erdi,
madenciler işini de istiyor

İŞÇİ-SENDİKA29 Mayıs 2016 13:14
Zonguldak’ta Deka Madencilik’e ait Balçın madeninde ücretlerini alamayan işçilerin başlattığı ocağa inme ve açlık grevi sona erdi.
Vedat YALVAÇ
İstanbul

Zonguldak’ta Deka Madencilik’e ait Balçın madeninde ücretlerini alamayan işçilerin başlattığı ocağa inme ve açlık grevi sona erdi.

İşçilere ilk etapta sosyal yardım oyarak 750 lira ve alacaklarına karşılık 1000’er lira ödendi. Alacaklarının tamamının ödeneceği sözü verilen işçiler ocaktan çıkarak sağlık kontrolünden geçirildi. Sadece ücretlerini değil iş de talep ettiklerini belirten madenciler, emniyetin baskılarına ve hükümetin sessizliğine de tepki gösterdi.

İşçi temsilcisi Serkan Demir, yaptığı açıklamada alacaklarının tamamının ödenme sözünü aldıklarını, tazminatların ise yasal sürece bırakıldığını belirterek “Mücadele ederek kazandık” dedi.

Fenalaştığı için ocaktan çıkmak zorunda kalan işçilerden Mehmet Serdar Top da eylemin sona erdiğini dile getirerek, bundan sonra taleplerinin karşılanmasını beklediklerini söyledi.

HER BİRİMİZİN 6-7 BİN LİRA ALACAĞI VAR
“Kayyımın bize teklif ettiği ücret bin liraydı. 750 TL’nin de Sosyal Yardımlaşma Derneği veriyormuş. Emniyet Müdürü içerideki arkadaşlarımıza bu paranın 3 bin liraya çıktığını iddia etmiş” diyen Mehmet Top, “İstenildiğinde bu paranın miktarı artırılabiliyormuş demek ki” dedi.

Ortalama her işçinin 6-7 bin lira alacağı olduğunu belirten Mehmet Top, tek dertlerinin para olmadığını söyledi. İşsiz kalacaklarını dile getiren Top şunları söyledi: “Yani biz işimizi de istiyoruz. Para iki günde biter. İki gün sonra bunca insan ne yapacak? Buna bir çözüm bulunsun” dedi.

PARA YATIRILDIĞI GİBİ BANKA EL KOYACAK
9 yıllık işçi olan MehmetTop, iki çocuk babası. Herkesin bankalara borcu olduğunu anlatan Mehmet Top, “Bu paralar bankaya yatırılır yatırılmaz banka otomatik olarak el koyacak. Çünkü herkesin bankalara borcu var. Çoğu arkadaşımız icralık” diye konuştu.

Bir çocuğu okula giden Mehmet Top, şimdi diğer çocuğunu ana sınıfına nasıl göndereceğinin hesabını yapıyor. Bu mağduriyeti sadece çalışan 245 işçinin yaşamayacağına, aileleri ile birlikte binin üzerinde kişinin mağduriyet yaşayacağına dikkat çeken Top, sorunlarının biran önce çözülmesini istedi.

SORUNLARIMIZA KAYITSIZ KALINIYOR
Hükümete de tepkili olan Top, “Hükümetin sorunlarımıza kayıtsız olduğunu düşünüyorum” dedi. İktidar partisinden kimsenin Zonguldak’a gelmediğini söyleyen Top, “Biz kendileri ile görüşmek istedik. Ancak telefonlarımızı dahi açmadılar” diye konuştu. Üye oldukları Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetiminin de kendilerini sahipsiz bıraktığını söyleyen Top, “Sendika 1-2 gündür Ankara’da uğraştığını söylüyorlar. Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmeye çalışıyormuş” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Mayıs 2016 15:09

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.06.16   #13
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


İşçi
1 saat çalışsa bile
çalıştığı işi var denecek

İŞÇİ-SENDİKA01 Haziran 2016 04:55

Kiralık işçilik sistemiyle 1 saat çalışan bile işsiz sayılmayacak, güvenceli, kadrolu ve sürekli iş azalacak, çalışma yaşamı fiilen kayıtdışı olacak.
Fırat TURGUT
İstanbul

Kiralık işçilik yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdiğinden bu yana sermaye basınında, yasayı öven haber ve yazılar eksik olmuyor. Bu haberlere göre kiralık işçilikle işsizlik en az yüzde 2 azalacak, herkesin çalışacağı işi olacak... Akademisyenlere göre ise bu iddialar demir yumruğu kadife eldivenle gizleme çabası. Zira, bu sistemle 1 saat çalışan bile işsiz sayılmayacak, güvenceli, kadrolu ve sürekli iş azalacak, çalışma yaşamı fiilen kayıtdışı olacak.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK)’na göre 1 saat çalışanın bile işsiz sayılmadığına dikkat çeken Akademisyen Özgür Müftüoğlu, “Dolayısıyla istatistiki olarak işsizlik rakamları azalır ama gerçek anlamada işsizliği nasıl tarif ettiğimize bağlı olarak, yani işçilerin karını doyurması güvencede olması yönünden baktığımızda elbette insani bir koşulda istihdam edildiklerini söylemek mümkün olmaz” dedi.

İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına değinen Müftüoğlu, “İşbaşı eğitim programlarıyla işverenin cebinden bir tek kuruş çıkmıyor. Fonlardan karşılanıyor. İstihdam politikaları tamamen buna bağlı. Bunlar hiçbir zaman kalıcı değil. İşverenin ödeme yükümlülüğünü en aza indiren geçici muğlak işler. Ücretsiz aile işçileri de işsizlik içerisinde gözükmezler ama yaşam koşullarına bakalım, emeklerinin karşılığını alanlar değildir. İnsanın emeğinin karşılığını alamadığı, güvencede olmadığı koşullarda işsizliğin azalmasından bahsetmek mümkün değil” dedi.

‘AZALAN İŞSİZLİK DEĞİL İŞSİZ KALINAN SÜRE’
İşsizlik oranının düşmesinin hiçbir gerçekliğinin olmadığını ifade eden Doç. Dr. Nilgün Ongan ise şunları söyledi: “Hatta esneklikle ilgili, sorunları ortadan kaldıracağı iddiasının gerçek olmadığını gösteren bulgular var. Geçici iş ilişkisi, istihdam büroları işsiz kalınan süreyi azaltacak, iddia bu. Fakat bu beraberinde istihdamda geçen süreyi de azaltıyor. Nitekim bu konuda yapılan bütün çalışmalar gösteriyor ki bunun net etkisi istihdamı artırmak ya da işsizliği azaltmak biçiminde olmayıp devir oranlarını artırmak şeklinde oluyor. Yani işsiz kalınan süreyi azaltıyor, doğru ama iş güvencesini ortadan kaldırıp istihdamda olunan süreyi eş anlı olarak azaltıyor.”

‘MİLLİ GELİR ORANI GİBİ’
Çalışma Ekonomisi Doktoru Erkan Aydoğanoğlu da “İşsiz olan insanlar kısa süreliğine kiralanacakları için oran düşebilir ama bu onların sosyoekonomik durumlarını, işsizlik pozisyonunu değiştirmeyecek” dedi. Dünyanın her yerinde, esnek çalışmanın çok olduğu ülkelerde işsizlik oranlarının düşük olduğuna dikkat çeken Aydoğanoğlu, “Ama bu onların tam anlamıyla istihdam edildiğini, gelir güvencesi, iş güvencesi ve sosyal güvenlik dengesinden tam olarak yararlandığı anlamına gelmez” diye konuştu. Kiralık işçilikle, kiralanacak işçinin istihdamda belli süre de olsa gözüktüğü için işsiz sayılmayacağını ifade eden Aydoğanoğlu, “Ama bu onun işsiz olduğu anlamına gelmiyor. Aynı milli gelir tanımının değiştirilerek bir gecede 4-5 bin dolar artırılması gibi” dedi.

‘KAYIT DIŞI DURUMUNU YASALLAŞTIRIYORLAR’
Kiralık işçiliğin kayıt dışı çalışmayı önleyeceği ve yasal hakların garanti altına alınacağı iddiasına ilişkin ise Özgür Müftüoğlu şunları söyledi: “Kayıt altına alıyorlar ama kayıt dışında yaşanan durumu, hiçbir yasanın işçiyi güvence altına almadığı durumu yasallaştırmaya çalışıyorlar. Bu kılıfla yasa dışılığı yasalmış hale getiriyorlar.”

Sosyal hakların güvence altına alınmayacağını ifade eden Müftüoğlu, “Çalışmadığı günlerde gerekli olan prim ödemesini kendi yapacak. Bu çalışma biçimiyle emekli olması mümkün değil. Geçici çalışan bir işçi ne kadar ücret alır ki sigortasının eksik kısmını tamamlasın? İşsiz kaldığı zaman cebinden GSS primi ödemek zorunda kalacak” diye konuştu. İşçinin en kötü koşulda çalışmaya mecbur bırakıldığını söyleyen Müftüoğlu, “Güvenceli esneklik adı altında kuralsız çalışmayı meşru hale getirmeye çalışıyorlar” dedi.

GEÇİCİ ÇALIŞMAYANLAR DA İŞ GÜVENCESİNDEN OLACAK
Patronların kayıt dışına yönelmeyeceğinin ileri sürüldüğünü hatırlatan Doç. Dr. Nilgün Ongan şunları ifade etti: “Ama bu, kayıtlı iş gücünün, kayıt dışı standartlarına getirilmesiyle kayıt dışı ortadan kalkıyor anlamına geliyor. Kayıtlı istihdamla kayıt dışı istihdamın en temel farkı biri daha güvenceli, örgütlü istihdam. Diğeri daha güvencesiz, örgütsüz çalışma koşulları. Siz çalışan, güvenceli insanların güvencesini kaldırarak kayıt dışıyı ortadan kaldırmayı murat ediyorsanız bu herkesi güvencesizlikle eşitlemek anlamına geliyor. Dolayısıyla işverenin kayıt dışı istihdama yönelme ihtiyacı olmayacak. Yani kayıtlı sektörde güvence kalkacak. Onun dışında güvencesizlikle eşitlenmek ve onun bir politika haline getirilmesi bir tarafa, geçici iş ilişkisi çok kısa süreli işler olduğu için 3 ayda bir, 6 ayda bir çalışanın işsiz kalması söz konusu. Daha az ücret alması söz konusu. Ve aradaki farkı da kayıt dışına yönelerek tamamlanması söz konusu. Hem güvenceli istihdamın koşullarını ortadan kaldırıyor. Ama bununla birlikte çalışanların gelir kayıplarını telafi edebilmek için kayıt dışına yönelmelerini de beraberinde getiriyor. Bu güvencesizlik sadece kendileriyle sınırlı kalmayacak. Geçici istihdam edilmeyen işçilerin de ciddi güvence kayıpları olacak. İş güvencesinden tutun da işyeri hekimi bulundurmaya kadar iş yasasındaki pek çok düzenleme işletmenin büyüklüğüne ve çalışan sayısına göre belirleniyor. Bizde kabul edilen yasada bu geçici çalışanlar o rakama dahil edilmiyor. Örneğin 30 kişide mi iş güvencesi var. Mesela patron geçiciyle tamamlıyor, 30 rakamına ulaşmıyor. Dolayısıyla geçici çalışmayanların da iş güvencesi hakkı ortadan kalkmış oluyor.”

Kiralık işçilerin diğer haklarının garanti altına alınamayacağını ifade eden Ongan şöyle devam etti: “Çalışma süresine bağlı olarak getirilen güvencelerden, yasal haklardan faydalanabilme imkanı zaten yok. Teknik olarak yok. Mesela bir yılda kıdem tazminatı alınacak diyorsunuz ama o insanlar bir yıldır çalışmıyor. Üstelik başka bir sıkıntısı daha var.”

FİİLEN BÜTÜN SİSTEM KAYIT DIŞI OLACAK
Kayıt dışı olanın olağan hale getirildiğini söyleyen Erkan Aydoğanoğlu, “Yani kayıt dışılık durumunu yasal hale getiren bir düzenleme. Çünkü kayıt dışı çalışan işçinin maliyeti daha düşüktür. Niçin patronlar kiralık işçilik uygulamasına geçerek maliyeti yeniden yükseltsinler ki? Resmiyette kayıtlı gözükecek, fiilen bütün sistem kayıt dışı olacak. Kayıt dışında geçerli olan kurallar burada geçerli olacak. Yani düşük ücret, sigortanın yatmaması, uzun çalışma süreleri gibi” dedi.

Kiralık işçiliğin kölelik anlamına geldiğini ifade eden Aydoğanoğlu, “Bir esnaf malını pazarlarken hiçbir zaman benim malım kötü, şu kusurlar var demez. Bugün Türkiye’de kayıtlı olarak çalışan fabrikalarda bile işçilerin sigorta primleri yatmıyor. Devlet yaptırımda bulunmuyor, prim afları çıkıyor sürekli. Geçici işte mi olacak bunlar?” diye konuştu.

BU SİSTEMİN YOĞUN OLDUĞU ÜLKELERDE İŞSİZLİK ARTTI
Doç. Dr. Aziz Çelik, ABD, İngiltere gibi işçi kiralamanın yoğun olan ülkelerde son 10 yılda işsizlik rakamlarında herhangi bir iyileşme olmadığına vurgu yaptı. “Bu sistemin yoğun olarak uygulandığı dönem son 10-15 yıllık dönem” diyen Çelik şu verileri sundu: “2004’te işsizlik oranı AB ülkelerinde 9.3 iken 2014 yılında 14.2’ye yükselmiş. Aynı dönemde ABD’de 5.5’ten ve 6.2’ye, İngiltere’de 4.7’den 6.2’ye yükselmiş. İşsizlik oranlarında kriz öncesinde ve sonrasında herhangi bir iyileşme yok. Kiralık işçilikle, mevcut istihdam büroları aracılığıyla, işsizlikte azalma olduğu hangi veriye dayanarak ölçüldüğünün hiçbir izahı yok. Aslında olan, kiralık işçilikle istihdamda bir artıştan daha çok istihdamın bir bölümü güvencesiz hale geliyor. İstihdamın kompozisyonunda değişiklik oluyor yani. Güvenceli işlerden güvencesiz işlere kayış söz konusu.”

Kayıt dışı istihdamın önlenmesi ve işçilerin sosyal haklarının yasal garanti altına alınmasının mevsimlik işçiler ve ev işçileri için söylendiğine vurgu yapan Çelik, “Bunun için kiralık işçi bürolarına gerek yok. Mevcut iş yasasında yapılacak değişikliklerle de bu sağlanabilir. Belirli sürelerle çalışmayla ilgili düzenlemeler var iş yasasında. Kayıt dışılığı ortadan kaldırmak için güvencesiz çalıştırmaya gerek yok” dedi.


www.evrensel.net


-----------------------------------------------------------------
MODERN KÖLELİK SİSTEMİ VE YASALARI,
SAVAŞ VE KAOS PILİTİKALARI YAYGINLAŞTIRILARAK,
UYGULAMAYA SOKULUYOR !
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.06.16   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Zonguldak'ta
açlık grevi yapan madenciler
işten çıkarıldı

Zonguldak'ta açlık grevi yapan madenciler işten çıkarıldı
İŞÇİ-SENDİKA17 Haziran 2016 16:26

'Paralel yapı' soruşturması kapsamında kayyım atanan iki madende çalışan ve maaşlarını alamadıkları için eylem yapan 282 madenci işten çıkarıldı.


Zonguldak'ta, 'paralel yapı' soruşturması kapsamında kayyım atanan iki maden şirketinde çalışan 282 madenci, bugün itibariyle toplu olarak işten çıkarıldı. İşçilerden 85’i, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için 18 Mayıs'ta maden ocağına girerek 11 gün boyunca ocaktan çıkmama ve açlık grevi yapmıştı.

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde geçen 4 Nisan'da iş bırakan, Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan toplam 282 maden işçisi, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için eylem yapmaya başladı. İşçilerden 85'i, 18 Mayıs’ta, çalıştıkları kömür ocağına girerek dışarı çıkmama ve açlık grevi eylemi başlattı. 68 işçinin sağlık sorunları nedeniyle ocaktan çıkmasından sonra kalan 17 madenci, 11 günlük açlık grevi sonrasında alacaklarının ödenmesiyle eylemi bitirdi.Açlık grevindeki madenciler kendilerini madene kapattı


Açlık grevindeki madencilerin çocuklarından mektup var
Deka ve Balçınlar Madencilik'te çalışan 282 işçi, bugün itibariyle toplu olarak işten çıkarıldı. İşçilerin, maden ocaklarında üretimin durdurulması nedeniyle İş Kanunu'nun ilgili maddesi gereği toplu olarak işten çıkarıldığı belirtildi. İşsiz kalan madenciler, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne giderek işsizlik maaşı başvurusu yaptı. İşçi Temsilcisi Cemal Akın, kayyım tarafından mağdur edilmeye devam edildiklerini söyledi. Bütün arkadaşlarının maddi olarak çok kötü durumda olduğunu anlatan Akın, şöyle konuştu: "Şirket bizim toplu çıkışımızı verdi. Biz istemedik. Maaşlarımızın bir kısmı ödenmişti. Benim 5 bin 900 lira alacağım duruyor. Benim gibi birçok madenci arkadaşım var alacaklı. Tazminatlarımızı ve maaşlarımızı sorduğumuzda 'mahkemeye verin' diyorlar. Biz hemen mahkemeye vermek istemiyoruz. Alacaklarımızı ödeseler şimdilik yeter. Eylemi en son bitiren 17 işçi arkadaşımız alacaklarını aldı bir tek. Biz hâlâ bekliyoruz. Şimdi de toplu çıkışımız verildi." (DHA)Madenci aileleri: Ücretler ödenmediğinde polisler neredeydi?


Zonguldak'ta eylem sona erdi, madenciler işini de istiyor

DETAYLAR İÇİN

www.evrensel.net


----------------------------------------------------------------------
DİNCİ VE IRKCİ SÖYLEMLERLE,
BASTIRILAN EMEKCİ KİTLELERİ,
PERİŞAN EDİLİYOR İŞİN ACI TARAFI,
EMEKÇİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU,
BUNUN FARKINDA DEGİL,
FARKINDA OLANLARDA,
TOMALARLA,GAZ BOMBALARIYLA,
JOPLAR VE DİPÇİKLERLE SUSTURULUYOR!!!!!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.16   #15
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Nestle’de 900 işçi greve çıktı
İŞÇİ-SENDİKA21 Haziran 2016 10:45

Bursa Karacabey’deki Nestle çikolata ve cips fabrikasında 900 işçi greve çıktı.


Uğur ÖKDEMİR
Can KAYLAN
Bursa

Bursa Karacabey’de bulunan Nestle’de işçiler güne grevle başladı. Tek Gıda-İş Sendikası üyesi 900 işçi bugün greve çıktı. İşçiler sabahın erken saatlerinde fabrika önünde toplanırken gece vardiyasında çalışan işçiler de "Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları atarak fabrika önünde bekleyen işçilerle buluştu. Daha sonra Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Genel Sekreter Mustafa Akyürek ve Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi ile birlikte işçiler fabrika girişine; "Bu İş Yerinde Grev Var” pankartını astı. Yapılan konuşmalardan sonra işçiler grev halayı çekerken sık sık; “Açlıktan ölmeyiz biz Bu yoldan dönmeyiz, Direne direne kazanacağız, İş ekmek yoksa barış da yok, Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

GEÇMİŞİN ALIŞKANLIKLARINI VE UYGULAMALARINI BİZE DAYATMAK İSTEDİLER
İşçilere seslenen Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, “Bu onurlu direniş hepimize hayırlı uğurlu olsun. Biz toplu iş görüşmelerinin mutlu bitmesini istedik fakat Nestle işvereni buna yanaşmadı. Yapmış olduğumuz ön görüşmeden olumsuz sonuç aldık. Üyelerimizin 600'ü asgari ücret alıyor. Biz bunu kabul etmeyeceğimizi söyledik ve bugün greve çıktık. İş sağlığının hiçe sayıldığı bir ortamda çalışıyordunuz ve eziyet edilmenize sendika olarak sessiz kalamayacağımızı söyledik. Sendikamız sadece ücretlerin artırılmasını değil bu çalışma koşullarının da düzeltilmesini istedi. Fakat işveren buna yanaşmadı. Geçmişin alışkanlıklarını ve uygulamalarını bize dayatmak istediler ama biz bunu kabul etmeyeceğimizi söyledik. İşverenin bize sunduğu taslağı kabul etmemizi kimse beklemesin” dedi.KIDEM TAZMİNATI MECLİSE GELDİĞİ GÜN ŞALTERİ İNDİRECEĞİZ
Kıdem tazminatı dahil sermayenin istekleri boyutunda yasal düzenleme yapanlarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, “Biz bu saldırılara karşı dik durmalıyız. Kiralık işçilik bürolarıyla Türkiye işçi sınıfı sınıfta kalmıştır. Saldırılar her geçen gün artmaktadır. Şimdi de kıdem tazminatımıza göz diktiler. Eğer kıdem tazminatımız giderse hiçbir şeyimiz kalmaz. Çocuklarımızın yüzüne bakamaz duruma düşmemek için kıdem tazminatımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Türkel sözlerine şöyle devam etti: "Kıdem tazminatı meclise geldiğinde hiçbir yerden emir karar beklemeden tüm iş yerlerimizde şalteri indireceğiz. Bugün bütün bu saldırıların ortasında Nestle işçileri greve çıktı. Hepimizin yolu açık olsun. Bugün Nestle işvereni reklamlara harcadığı paranın yarısını işçilerin ücretlerine aktarsa bütün sorunlar ortadan kalkar” dedi.

DÜNYANIN MUTLU DEVİ NESTLE’NİN MUTLULUĞUNU BOZACAĞIZ
Çalışanların çalışma şartlarından şikayetçi olduğunu söyleyen Türkel, “İşçiler mutsuz ama Nestle işvereni çok mutlu. Kendilerini dünyanın mutlu devi olarak görenlerin mutluluğunu bozarız biz de. Biz bu işi masa başında çözmeye, işçilerimizin isteklerini karşılayacak bir sözleşmeyi imzalamaya hazırız. Ama işveren buna yanaşmamakta inat ediyor. Nestle işçisinin onayladığı bir sözleşmeyi imzalamaya hazırız biz. Bu sözleşme imzalanana kadar grevimiz devam edecek. Nestle Su ve Erikli Su’da da grev kapıda. Biz bu işçilerimizle birlikte kader birliği yaptık. Ya işçilerin istediği bir sözleşme imzalanacak ya da grev sürecek” dedi.Son Düzenlenme Tarihi: 21 Haziran 2016 11:47

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.16   #16
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Zonguldak'ta
yürüyen 3000 madenci,
TTK'ye sahip çıktı

İŞÇİ-SENDİKA21 Haziran 2016 19:01

Zonguldak maden işçileri, hükümetin 'TTK’yi alıştıra alıştıra gözden çıkaracakları' yönünde yaptıkları açıklamaya tepki gösterdi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) geleceğine yönelik “Yeni bir çalışma başlattık” sözlerinin ardından, kurumun kapanması ya da özelleştirilmesi konusunda başlayan tartışmaya Zonguldaklı madenciler yürüyüşle yanıt verdi.

Zonguldak merkezde yürüyüş düzenleyen 3000 madenci, TTK'de işçi açığının kapatılmasını ve üretimin artırılmasını istedi.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) önünde toplanan işçiler, buradan Fevkani Köprüsü’ne ve oradan da valilik binası önüne yürüdü. Yaklaşık 3 bin işçinin katıldığı yürüyüş sırasında sık sık “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma”, “İşçi alınsın üretim artsın” sloganları atıldı. Yapılan konuşmalarda, hükümetten yapılan açıklamalara tepki gösterilerek 5500’ü bulan işçi açığının giderilmesi ve üretimin artırılması talebi dile getirildi. Açıklamada, özelleştirme girişimlerine karşı mücadelenin süreceği bildirildi.

GMİS: ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ
Yürüyüş öncesinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından “Taşkömürü ve Demir-Çelik” paneli düzenlendi. GMİS Şemsi Denizer Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yerini dolduracak hiçbir şirketin olamayacağına dikkat çekerek “Çevre, doğa ve insan sağlığı hiç önemsenmiyor. Kömür havzamız en çok kömür ithal edilen bölge oldu. Cari açığı kadar enerji ithalatımız var. Şimdi yerli kaynaklara dönüş yolu arıyoruz. Yerli kaynaklarımıza döneceğiz ama bu işi devlet ciddiyeti ile yapmak Soma faciası gibi yüzümüze gözümüze bulaştırmadan yapmak mecburiyetindeyiz. TTK’nın yerini doldurabilecek hiçbir şirket yoktur. Biz özelleştirme düşüncesine karşı her zaman mücadele ettik. Ve devam ediyoruz. Tek çıkar yol işçi açıklarını gidermek ve gerekli yatırımları yapmaktır” dedi. (ZONGULDAK)Son Düzenlenme Tarihi: 21 Haziran 2016 20:13

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.07.16   #17
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Nestle işçisi grevle kazandı
İŞÇİ-SENDİKA01 Temmuz 2016 17:36

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Nestle fabrikasında grev 11. gününde kazanımla sona erdi.


Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Nestle’de grev kazanımla sona erdi. Grevin 11. gününde varılan anlaşmayla çağrı üzerine çalışan işçilerin 2018 yılına kadar kadroya alınması kararlaştırıldı. 2 yıllık imzalanan sözleşmeyle ücretlere de seyyanen 475 lira zam yapıldı.

Daha önce imzalanan sözleşmenin isteklerini karşılamadığını belirterek Öz Gıda-İş’ten istifa eden ve Tek Gıda-İş'e üye olan işçiler, sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 21 Haziran’da greve çıktı. 900 işçinin katıldığı grev sonrası yapılan görüşmelerde, patron teklifini yükseltse de bu teklifler işçilerin taleplerini karşılamadı. Bugün yapılan görüşmede ise anlaşmaya varıldı.

Fabrika önünde açıklama yapan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, “Çağrı üzerine çalışma 2017 itibariyle mevsimlik işçiliğe dönüştürülecek ve TİS’in bütün yükümlülüklerinden yararlanacaktır bu arkadaşlarımız. Sürekli en az 6 ay bu arkadaşlarımız çalıştırılacak. 2018 yılına geldiğimizde ise Nestle’de çağrı üzere çalışma olmayacak ve bu şekilde çalışan arkadaşlarımızın tamamına yakını kadroya alınacaktır” dedi. Türkel, Nestle işçisinin emeğine sahip çıktığını, 'grev nasıl yapılır'ı göstererek kazandığını söyledi.

Anlaşmayı aileleriyle birlikte sevinç ve coşkuyla karşılayan işçiler, bu kazanımın diğer direnişlere örnek olmasını isteyerek “İşçiler birlik olursak bizi hiç kimse yenemez” dedi.

İHSAN ÇARALAN: NESTLE GREVİ VE ESNEK ÇALIŞMAYA KARŞI MÜCADELE
BAYRAMI ERKEN YAPIYORUZ
Gazetemize konuşan bir işçi, “Grevden alnımızın akıyla çıktık. Taleplerimiz karşılandı ve mutluyuz. Biz bayramı erken yaptık, bugün bizim bayramımız. Taleplerimizin karşılanması ve çalışma şartlarımızın düzeltilecek olması hepimizde coşku yarattı. Özellikle çağrı üzerine çalışan arkadaşlarımızın durumuna bir çözüm bulunması ayrı bir sevinç oldu bize. Bu arkadaşlarımız 2018’e kadar kadroya alınacak ve bu fabrikada artık çağrı üzerine çalışma olmayacak” dedi.

BU KAZANIM BÜTÜN İŞÇİLERE UMUT OLUR
Patronla görüşmelerinin sonuca vardığını söyleyen bir başka işçi ise şunları anlattı: “Direndik ve kazandık. Çok mutluyuz. Bir adım biz attık bir adım da işveren attı ve bu işi daha fazla uzatmadan orta yolu bulduk. Ücret noktasında açıkladığımız ücrete yakın bir noktada anlaştık. En büyük sorunlarımızdan biri olan çağrı üzerine çalışmaya son verdik. Bugün işçinin gücünü göstermiş olduk. Birlik içinde kararlı bir şekilde direndik mi her şeyin başarılacağını bugün gördük. Bu mücadele diğer direnişlere umut olur umarım” dedi.

Aldığımız bilgilere göre 2 yıllık imzalanan ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak sözleşmeyle tüm işçilerin ücretlerine 475 lira seyyanen zam yapıldı. Her yıla 20 lira kıdem zammı, 4 tam maaş ikramiye hakkının da elde edildiği sözleşmeyle; 1300 lira yakacak yardımı; Kurban Bayramlarında ilk yıl 900, ikinci yıl 1100 lira, Şeker Bayramında ise 500’er lira ikramiye karar altına ayındı. Nestle CPT’de ücretler daha düyük olduğu için bu işçilerin brüt ücretlerine ek olarak yüzde 7 iyileştirme zam yapılarak Nestle’nin diğer bölümlerindeki işçilerin seviyesine çekildi.

BÜLENT FALAKAOĞLU: 5 KITANIN DEVİ NESTLE, TATLISI NE ACISI NE?
İŞÇİ NE İSTEMİŞTİ PATRON NE VERMİŞTİ?
Sözleşme görüşmelerinde işçiler, çağrı üzerine çalışmanın kaldırılarak tüm işçilerin kadroya alınmasını, zorunlu fazla mesai uygulamalarına son verilmesini istiyordu. Ortalama 7 yıllık çalışan olan ve brüt 1647 TL ücret alan işçiler, 1. yıl için ücretlere seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için de 20 TL, 2. yıl içinse enflasyon artı 5 puan zam talep ediyordu. Patron ise 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 TL zam, her kıdem yılı için artı 8 TL, 6-10 yıla kadar işçilere 175 TL zam, her kıdem yılı için ise artı 16 TL, 11 yıl ve üzeri işçiler için ise 200 TL zam, her kıdem yılı için de artı 16 TL artışta diretiyordu.
www.evrensel.net

------------------------------------------------------------------
ÖRGÜTLÜ YAPININ,
YIKMAYACAĞI BARİYER YOKTUR,
NESTLE İŞCİLERİNE SEVGİ VE SAYGILARLA........
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.07.16   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Zonguldak'taki
madenci eylemi
perşembe günü yapılacak

İŞÇİ-SENDİKA11 Temmuz 2016 16:27

TTK'nin özelleştirilmek istenmesine karşı, 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 17.00’de Madenci Anıtı’nda kitlesel basın açıklaması yapılacak.


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, sendika genel merkezinde, Genel Başkan Ahmet Demirci başkanlığında toplandı.

Genel merkez yönetiminin ve şube başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda 45 kişinin hayatını kaybetmesi ve yas ilan edilmesi nedeniyle ertelenen kitlesel basın açıklamasının 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 17.00’de Madenci Anıtı’nda yapılması kararı alındı.

Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, GMİS'in örgütlü olduğu tüm ocaklardaki madencilerin ve Zonguldak halkının basın açıklamasına katılması için çağrı yapıldı.

Açıklamada, 27 Haziran'da yapılan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda; özelleştirme girişiminden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar çeşitli eylem ve etkinliklerle mücadelenin sürdürüleceği belirtildi.Karadon'a özelleştirme:Özelleştirme İdaresinden TTK’ye yazı
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hakkı Arslan da, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesinde madencilerle bir araya gelerek madencileri son gelişmeler hakkında bilgilendirdi ve Perşembe günü yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı. (HABER MERKEZİ)TTK Karadon'u özelleştirme isteğine madencilerden tepki


Zonguldak'ta yürüyen 3000 madenci, TTK'ye sahip çıktı


Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2016 16:41
detaylar
www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.16   #19
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İş ve İŞCİ Dünyası.


Türk Metal,
direnişi bitirmesi için
patrona dilekçe yazmış

İŞÇİ-SENDİKA14 Temmuz 2016 11:27

Metal direnişi döneminde Renault yönetimine dilekçe yazan Türk Metal'in, eyleme öncülük eden işçilerin atılmasını talep ettiği ortaya çıktı.


Türk Metal yöneticileri ve Renault’un İnsan Kaynakları Direktörü Radu Mavrodin arasındaki yazışmalar, Bursa 5. İş Mahkemesi’nde devam eden, 14 Renault işçisinin, işe iade davasının dosyasına girdi. Cumhuriyet gazetesi Muhabiri Hilal Köse’nin haberine göre, geçtiğimiz yıl yaşanan ve Renault fabrikasından başlayarak ve başta Bursa olmak üzere diğer metal fabrikalarına yayılan direnişlerin ardından Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş, 1 Eylül 2015’te, Renault yönetimine dilekçe yazdı.

“Yasa dışılıklarla” mücadele edilmemesinden yakınan Odabaş, “Bu yasadışı sürecin kısa sürede sonlandırılmaması, yasal zemin dışına çıkan kişi ve gruplara gösterilen müsamahadan kaynaklanmıştır. Toplu iş sözleşme düzeniyle bağdaşmayan taleplere açık kapı bırakılarak, bu süreç adeta beslenmiştir” dedi. Dilekçesinde, eylemleri koordine eden dört işçinin ismini de veren Odabaş, işçi temsilcileri adı altındaki kişilerin muhatap alınmasından, faaliyetlerine müsaade edilmesinden vazgeçilmesini istedi. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları AŞ adına Radu Mavrodin imzalı yanıtta ise “Firmanın, sendikal özgürlükleri kısıtlayıcı şekilde baskı uygulaması söz konusu olamaz. Sendikal özgürlüklere saygı, sadece işverenlerin değil, işçilerin ve sendikaların da dahil olduğu yükümlülüktür” denildi.

ÖZEL DOSYA: METAL FIRTINA'NIN YIL DÖNÜMÜ
KAVLAK, İŞÇİLERİ YÖNETİME ŞİKAYET ETTİ
Mavrodin 2015’te Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak’a gönderdiği ihtar yazısında, işyerindeki provokatif eylemlere son verilmesini istedi. Birleşik Metal-İş ile Türk Metal’in rekabetinin fabrikada gerilime yol açtığını belirten Mavrodin ise, “Sendikaların birbirlerine karşı tutumu nedeniyle, işçilerimizin kışkırtıldığını gözlemlemekteyiz” ifadesini kullandı.

Kavlak’ın Mavrodin’e yanıtı ise sitemlerle dolu. Sendikasının 30 yılı aşkın bir süredir yetkili olduğu fabrikada, bugüne kadar iş barışını bozucu hiçbir eyleme başvurulmadığını söyleyerek, şöyle devam etti: “İşyeriniz sözleşme dışı taleplere açık kapı bırakmış, yetkisiz kişilerle müzakere yürütüp süreci beslemiştir. Yasal zemin dışına çıkan gruplara maalesef müsamaha gösterilmeye devam edilmiştir.” Sürecin ‘Türk Metal düşmanlığı’na evrildiğini savunan Kavlak, temsilcilerinin protesto edilmesinden, tuvalet kapılarına yazılan, sendikasına ve üyelerine hakaret içeren yazıların kontrolünün yapılmamasından şikayet etti. Mavrodin ise şu karşılığı verdi: “Yönetimimizi sendikalar arası rekabetin tarafı yapmaya çalışan tüm yaklaşımlara karşı durup, objektif tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

METAL İŞÇİLERİ ÜRETİMİ DURDURDU, DİRENİŞE BAŞLADIFoto galeriyi görüntüle...

www.evrensel.net


----------------------------------------
ÜLKEMİZDE,,
SINIF SENDİKACILIĞI GÜÇLENMEDİKCE,
BU GÜNKÜ SENDİKALAR,
EGEMENLERİN OYUNCAĞI,
OLMAYA DEVAM EDECEKTİR.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.16   #20
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: EMEK ve EMEKÇİNİN Dünyası.


Madenciler
özelleştirmeye izin vermeyecek

İŞÇİ-SENDİKA14 Temmuz 2016 18:24

Zonguldak'ta maden işçileri özelleştirmeye karşı görkemli bir eylem yaparak hükümeti uyardı.


“Dedem madenciydi, babam madenciydi, ben de madenciyim. 90 grevini dedelerimiz babalarımız yaptı. Biz de aynısını yapmaya hazırız.”

Bu sözler Zonguldak’ta özelleştirmeye karşı teyakkuza geçen hemen her madencinin ağzında.

Madenciler bugün yaptıkları görkemli yürüyüşle özelleştirmeye tepkilerini bir kez daha dile getirdi ve hükümeti uyardı: “Devlet, hükümet geri adım atmadıkça biz eylem yapmaya devam edeceğiz. Zonguldak bizim, kimseye vermeyiz.”

Özelleştirmenin TTK’nin ölmesi anlamına geldiğini belirten işçiler kararlılıklarını dile getirdi: “TTK ölürse biz de ölmeye hazırız. Yerin 700 metre altına kadar kotumuz var. Gerekirse gireriz, ölümüz çıkar.”‘MADENCİ BURADA VEKİLLER NEREDE?’
Üyesi oldukları Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez binası önünde toplanan işçiler, attıkları sloganlarla esnafı ve Zonguldaklıları dayanışmaya çağırdı. “Direne direne kazanacağız”, “İşçiyi satanı biz de satarız”, “Madenci feneri sönmeyecek”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Madenci burada vekiller nerede?”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ölmek var dönmek yok”, “Zonguldak madenci omuz omuza”, “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın” sloganlarını atan binlerce işçi, “Soma'yı, Ermenek’i unutmadık özelde öleceğimize meydanlarda ölürüz” yazılı pankartla Madenci Anıtı’na yürüyüşe geçti. İşçi ve memur sendikalarının yönetici ve üyeleri, meslek odaları, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri madencilerin yanında yer alırken, Zonguldaklılar da madencileri anıtın önünde karşıladı.GMİS: Özelleştirmeye karşı eylemler katlanarak devam edecek
‘HÜKÜMET ŞAŞIRMA SABRIMIZI TAŞIRMA’
Burada işçilere seslenerek Genişletilmiş Başkanlar Kurulu kararını hatırlatan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’nin özelleştirilmesinden vazgeçildiği açıklanana kadar eylemlere devam edeceklerini söyledi. Özelleştirmenin ölüm demek olduğunu madencilerin gördüğünü kaydeden Demirci, “Biz ‘Güzel öldüler’ sözünü unutmadık. Ölümden öte köy yok. Son nefesimize kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.TTK İşçileri: Gerekirse kendimizi madene kapatırız


Demirci’nin yaptıkları eylemi İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı nedeniyle ertelediklerini ancak geçen sürede hükümet ve bakanlıktan özelleştirmenin durdurulduğuna dair tek bir açıklama yapılmadığını dile getirmesi üzerine madenciler hep bir ağızdan hükümeti yuhaladı. AKP teşkilat ve milletvekillerinin Zonguldak’ta açıklama yapmak yerine Ankara’ya giderek gerçekleri anlatması gerektiğini dile getiren Demirci’nin bu sözleri de madenciler tarafından “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma”, “Vur vur inlesin Ankara dinlesin” sloganlarıyla karşılandı.'Yalanlara kanmayın birliğinizi bozmayın'
TTK’nin 5 binin üzerinde işçi açığı olduğunu ve bu açığın kapatılmaması nedeniyle kurumun bilerek zarara sürüklendiğini söyleyen Demirci, açığın kapatılmasını ve üretimin artırılmasını istedi. TTK’nin bu durumundan ve özelleştirilmesinden sadece yabancı şirketlerin ve ithal kömürü Türkiye’ye getirenlerin kazandığını ifade eden Demirci, “Diğer yandan özelleştirmeden sadece Zonguldak değil tüm Türkiye zarar görüyor” dedi. Tekellerin kârı için halkın ve işçilerin açlığa, işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edilmek istendiğini dile getiren Demirci, ‘90 grevini ve Büyük Madenci Yürüyüşünü hatırlatarak “Eğer AKP sesimizi duymazsa yarın yeniden alanlarda meydanlarda olacağız” dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)
www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yobazlik Nedir ? Kimdir Yobaz ? Alevi Sorularla Alevi'lik 10 24.07.12 21:10
Alevi nedir alevi kimdir alevilik alevican aleviyim bbb Sorularla Alevi'lik 2 08.12.11 20:03
24. Ahilik ve Yaren Nedir? Alevîlik-Bektaşilikle İlişkisi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 2 13.05.10 21:50
21. Pir Sultan Abdal Kimdir ve Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:59
25. Ahmet Yesevî Kimdir? Alevî ve Bektaşî İnancında Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:55
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2