Sponsor Reklamlar


KOBANE Direniş Destanı...

 Genel konular Katagorisinde ve  Siyaset,Politika ve Ekonomi Forumunda Bulunan  KOBANE Direniş Destanı... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 
Seçenekler
Alt 04.12.14   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Yunanlı Dilxwaz:
Kobanê şu anda
insanlığın merkezi4 Aralık
09:142014

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetERSİN ÇAKSU / İBRAHİM ASLAN

KOBANÊ (DİHA) - "Kobanê'yi şu anda dünyadaki insanlığın merkezi olarak görüyorum" diyerek DAİŞ çetecilerine karşı direniş saflarında Şemsi Şimal grubu içerisinde yer alan Yunanistanlı Dilxwaz, "Kobanê'yi iyiliğin kötülüğe, aydınlığın karanlığa, eşitliğin zulme, özgürlüğün esarete karşı savaşımının olduğu bir yer olarak görüyorum" dedi.

DAİŞ çetecilerinin Kobanê yönelik saldırılarına karşı dünyanın hemen hemen birçok ülkesinden insanlar gelerek direnişe katılıyor. Bunlardan biri de Yunanistanlı Dilxwaz. Dilxwaz, Burkan el Fırat Ortak Operasyon Merkezi içerisinde yer alan Şemsi Şimal grubu savaşçıları ile hareket ediyor. Dilxwaz ise, burada kullandığı isim. Ailesinin tedirgin olmaması ve güvenlik nedeniyle görüntü ve fotoğraflarının çekilmesini istemeyen Dilxwaz, Kobanê'ye gelmeden önce yaklaşık 5 ay Qamişlo'da kalmış. Burada Süryanilerin asayiş gücü olan SUTORO içerisinde görev almış. Kobanê'ye yönelik saldırıların başlamasıyla Dilxwaz, zorlu bir yolculuktan sonra Kobanê'ye geçmiş.

Kobanê'ye geçmek için Dilxwaz 12 gün Türkiye sınırında beklediğini belirtiyor. "İnsanlık, insanların ve halkların özgürlüğü için Kobanê'ye geldim" diyen Dilxwaz, şunları ifade ediyor: "Geleceğin demokratik Suriye'si için buradayım. İçinde Kürtlerin, Arapların, gayrı Müslimlerin, Alevilerin ve herkesin özgürce, kendi haklarını alacağı bir demokratik Suriye için buradayım. Afganistan'da olan şeylerin Suriye'de olmasını istemiyoruz. Suriye'nin ikinci bir Afganistan olmasını istemiyoruz. Suriye'de yaşayan tüm halkların barış ve eşitlik temelinde birlikte yaşamasını istiyoruz."

Kobanê'nin anlamı...

Kobanê'yi şu anda dünyadaki insanlığın merkezi olarak gördüğünü ve Kobanê'nin kendisi için bu anlamı ifade ettiğini dile getiren Dilxwaz, "Kobanê'yi iyiliğin kötülüğe, aydınlığın karanlığa, eşitliğin zulme, özgürlüğün esarete karşı savaşımının olduğu bir yer olarak görüyorum" diyor.

'Zulme karşı savaşan insanları görmesi gerekir'

Özellikle Avrupa'ya ve bütün dünyaya YPG'yi desteklemeleri çağrısında bulunan Dilxwaz, şu değerlendirmede bulunuyor: "Çünkü gerçek özgürlüğü ve demokrasiyi isteyen bir güçtür YPG. Avrupa halklarının da kendilerine yaratmış oldukları o kalıplardan çıkmaları ve Ortadoğu halklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Artık o bireyci ve sadece kendilerini düşünen dünyalarından çıkmaları ve kendileri dışında da bir dünyanın olduğunu görmeleri gerekir. Avrupa halklarının Afrika'da açlıktan ölen insanları, Ortadoğu'da, Irak'ta, Suriye'de zulme karşı savaşan insanları görmesi gerekir. Onların mücadelelerini desteklemesi gerekiyor. Avrupa halklarına gelin burada savaşın demiyoruz ki. Orada kaleminizle de eylemlerinizle de burada zulme karşı mücadele edenlere destek olabilirsiniz."

'Kardeş gibiyiz'

Şemsi Şimal grubu içerisinde birçok halktan ve inançtan insanların bulunduğunu ifade eden Dilxwaz, "Kürtler, Arap, Türkmenler, Ermeniler var, Şemsi Şimal'in içinde. 6 gündür buradayım. Burada bizler bu kadar farklı halktan insanlar, bir amaç için mücadele ediyoruz. O da özgürlük ve eşitliktir. Kardeş gibiyiz. Suriye'de özgürlüğün hakimiyeti, bütün dünyada özgürlüğün hakimiyeti olacak" diye belirtiyor.

'1400 yıl öncesine dönemeyiz'

DAİŞ'in zalim ve çete bir örgüt olduğunu belirten Dilxwaz, DAİŞ çetecilerine ilişkin ise, şunları söylüyor: "İçindekiler de çeteci. Burada ya para için ya da insanlığın şeref ve haysiyetini talan etmek için gelmişler. Bunların içinde bazıları sahte İslamiyet'le kandırılmışlar. Bizler 21. yüzyıldayız. Bilim, aydınlanma ve teknoloji çağındayız. Bundan 1400 yıl öncesine dönemeyiz."

(ekip/fk)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.14   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


ANASAYFA / 7 Aralık 2014


Kobanê’nin diğer yüzü:
Sivil direniş


  • Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2014 08:58
IŞİD saldırılarına karşı 84 gündür destana dönüşen Kobanê direnişinin temel öznelerinde biri de siviller. Kobanê’de DAİŞ çetelerinin tüm saldırıları ve iklim koşullarının getirdiği zorluklara rağmen sivil halk YPG/YPJ güvenliği ve desteği ile ısrarla günlük yaşamını sürdürüyor.

Sedat SUR*
IŞİD saldırılarına karşı 84 gündür destana dönüşen Kobanê direnişinin temel öznelerinde biri de siviller. Kobanê’de DAİŞ çetelerinin tüm saldırıları ve iklim koşullarının getirdiği zorluklara rağmen sivil halk YPG/YPJ güvenliği ve desteği ile ısrarla günlük yaşamını sürdürüyor.
TOPRAĞINA BAĞLI BİR HALK
Temel üretim biçimi hayvancılık ve tarım olan Kobanê halkı toprak ile içi içe ve toprağına büyük bir aidiyet duygusu ile bağlı olduğunu son bir buçuk yıllık El Nusra ve IŞİD kuşatmaları ile ortaya koydu. Nüfusunun büyük çoğunluğu sayısı dört yüzü bulan köylerde yaşayan Kobanê halkı bir buçuk yıl boyunca her türlü kuşatma, ambargo ve saldırı dalgasına karşı toprağını terk etmeyerek direndi. IŞİD’in Eylül ayında başlattığı, bu güne kadar ki en kapsamlı saldırı ile birlikte köylere kadar girmesi üzerine ise Kobanê köylerinde yaşayan binlerce sivil, buradan Kobanê kent merkezi ve Türkiye tarafına göç etti. Saldırıların kente ulaşması ile birlikte köylerden gelenler ve kentte daha önceden bulunan bir kısım Kobanêli daha güvenlik nedeniyle kenti terk etti. Ancak binlerce Kobanêli de ısrarla Kobanê’de kalmaya devam etti.
TEMEL KAYGI CAN GÜVENLİĞİ
Üçüncü ayına yaklaşan direniş boyunca kenti terk etmeyen sivillerin temel kaygısı can güvenliği. IŞİD’in kentte patlattığı 27 bomba yüklü araç ve attığı binlerce havan topu kentte tam bir yıkıma yol açarken sivillerin yaşamını da ciddi olarak tehdit ediyor ve şimdiye dek çok sayıda sivilin ölümüne de neden oldu. Özellikle havan toplarının tehdit ettiği siviller buna rağmen günlük yaşamı da kesintiye uğratmama çabasında. Eski günlerde olduğu gibi bir araya gelemeyen, dolaşamayan ve sokaklara çıkamayan siviller buna rağmen ellerinden geldiğince bir araya gelmeye, paylaşımlarda bulunmaya, komşuluk ve akrabalık ilişkilerini normal akışı içerisinde sürdürmeye çalışıyor.
IŞİD TİL ŞEİR’DE SİVİLLERE SALDIRIYOR
Kobanê’de sivillerin bir kısmı kent merkezinde YPG/YPJ güçlerinin güvenliğini sağladığı bölgelerde yaşıyor. Bir kısım sivil ise özellikle de köylerinden kaçarken yanlarında getirdikleri araç ve eşyalarının yanında, kentin batısındaki Til Şeir sınır hattında bekliyor. Til Şeir’de kalan siviller zaman zaman IŞİD’in havan topu saldırılarına maruz kalıyor. Yine sınır hattında bekleyen Türk ordusu da burada yaşayan sivillere sürekli zulüm ediyor. Bu hatta da çok sayıda sivil, IŞİD ve Türk ordusunun saldırılarında yaşamını yitirdi ve yaralandı.
HAVAN TOPLARI İLE BÖLÜNEN ÇOCUK OYUNLARI

Konuştuğumuz sivillerden en çok kadınlar çocuklar can güvenliğinden kaygı duyuyor. Çocuklar ise gönüllerince oyun oynayamadıklarını ve oynamaya başladıklarında havan topları nedeniyle oyunlarını yarıda bırakarak eve kaçtıklarını söylüyor.
KAPIDAN SALDIRININ BİR YÖNÜ SİVİL KATLİAMIYDI
Kobanê’ye 29 Kasım günü Türk devleti gözetiminde Mürşitpınar sınır kapısından IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırı sadece askeri güçleri hedeflemedi. Saldırı YPG/YPJ güçlerinin fedaice savunması ile engellenmemiş olsaydı DAİŞ çeteleri ilk olarak bu noktadan başlayarak kentte bir sivil katliamına girişecekti. Türk devleti bu saldırıya göz yumarken binlerce sivilin yaşamını da hiçe sayıyordu.
İMKANLAR SİVİLLERİN TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAMIYOR
Kentte savaş ile birlikte ortaya çıkan yaşamsal ihtiyaçlara kış koşulları ile birlikte ısınma ihtiyacı da eklendi. Gıda, giyim, sağlık konularında ciddi sorunlarla yüz yüze olan Kobanê halkı şimdi de soğuklarla yüz yüze. Kentte diğer konularda olduğu gibi ısınma konusunda da imkanlar oldukça sınırlı. Çocuklar yalın ayak ve üzerlerinde incecik elbiselerle yaşıyor. Çocukların çoğunluğu yetersiz beslenme ve soğuklar nedeniyle hasta ve tedavi edilemiyor.
Kentte elektrik ve su sıkıntısı da fazlasıyla hissediliyor. Elektrik mazot ile çalışan jeneratörlerden verilirken, su ihtiyacı kuyulardan karşılanıyor.
İHTİYAÇLAR HÜKÜMET TARAFINDAN SAĞLANIYOR
Sivil halkın ihtiyaçları hükümet tarafından sağlanıyor ve Kobanê Belediyesi üzerinden dağıtılıyor. Kobanê Belediyesine bağlı emekçiler her sabah çöpleri topluyor, fırınlardan çıkan ekmeği ve gelen gıda malzemelerini halka dağıtıyor, jeneratörlerin çalıştırılması ve sobaların yakılması için mazot ulaştırıyor. Bu yardımlar Til Şeir hattında bulunan sivillere de ulaştırılıyor.
GÜNLÜK YAŞAM VE TOPRAĞINDA KALMA ISRARI
Kobanêliler tüm bu zorlu yaşam koşullarına rağmen topraklarını terk etmedikleri için mutlu ve moralleri yüksek. Kobanêli siviller DAİŞ çetelerinin saldırılarına ve oluşan olağandışı koşullara bir an bile teslim olmadan günlük yaşamlarını sürdürme ve topraklarını terk etmeme temelinde direnişin en temel öznesine dönüşüyor.
HALKININ TALEBİ IŞİD’DEN KURTULMAK
Kobanêli siviller bunca yoksunluğa ve zorluğa rağmen bu ihtiyaçlarını fazla öne çıkartmıyor. Kobanê halkı en fazla IŞİD’in kentlerinden çıkarılmasını talep ediyor. Zira ‘’Biz gıda, ısınma, sağlık sorunları ile baş edebiliriz ancak IŞİD’in özgürlüğümüzü tehdit etmesine tahammül edemeyiz’’ diyorlar. YPG/YPJ’nin bunca fedaice mücadelesi karşısında onlarla birlikte her türlü zorlukla mücadele edebileceklerini ve varolan gıda, sağlık, ısınma imkanları ile yetinebileceklerini ifade ediyorlar. Bu çerçeveden bakıldığında Kobanêli sivillerin tüm bu temel sıkıntılarla birlikte temel taleplerinin topraklarını talan eden ve çocuklarının yaşamını tehdit eden DAİŞ çetelerinin bir an önce Kobanê’den sökülüp atılması olduğunu net olarak ortaya koyabiliriz.
*ANF Muhabiri/KobanêEtiketler: Kobane, IŞİD, YPG/YPJ, El Nusra, sivil direniş, Mürşitpınar sınır kapısı, Sedat Sur


Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.14   #13
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Gündem
İsrail uçaklarından
Şam'da hava bombardımanıİsrail’den yapılan açıklamada Hizbullah’a gidecek silahların hedef alındığı belirtildi
İsrail savaş uçakları, Suriye'nin başkenti Şam'da havaalanı civarı ile Lübnan sınırındaki bazı ordu mevzilerini bombaladı. İsrailli yetkililer, Hizbullah’a gideceği tespit edilen silahların imha edildiğini duyurdu.
Şam kırsalında füze depolama alanının da vurulan hedefler arasında olduğu belirtiliyor.
Suriye resmi ajansı SANA, İsrail'in Şam Uluslararası Havaalanı yakını ve kırsalındaki Dimas bölgesinde bir noktayı savaş uçaklarıyla vurduğunu, olayda can kaybının olmadığını duyurdu.
İsrail’den yapılan açıklamada Hizbullah’a gidecek silahların hedef alındığı belirtildi.

ETİKETLER
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.12.14   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Kobanê, IŞİD için
sonun başlangıcı oldu


  • Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2014 04:58
Artuklu Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi Naif Bezwan, IŞİD’in soykırımcı saldırılarının egemenlerin kendi çıkar politikaları ve jeopolitik hesapları açısından önemli bir fırsat olarak görüldüğüne dikkat çekti. Bezwan, Kobanê direnişiyle IŞİD’in gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirterek, Kobanê’nin IŞİD açısından sonun başlangıcı olduğunu kaydetti. s.4

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmasını Almanya’da tamamlayan ve çalışmalarını İngiltere’de sürdüren ve Mardin Artuklu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde Yardımcı Doçent Dr. Naif Bezwan IŞİD’in soykırımcı saldırılarının egemenlerin kendi çıkar politikaları ve jeopolitik hesapları açısından önemli bir fırsat olarak görüldüğüne dikkat çekti. Kobanê direnişinin insanlığın ve Kürdistan’ın yüz akı destansı bir direniş olduğunu da vurgulayan Bezwan, “Nihayet turnusol testi işlevi görerek IŞİD insanlığa karsı islenen suçlarına karşı aktif tavır almamanın ona destek anlamına geldiği yönünde dünya çapında bir kanaatin oluşmasını sağladı. Bütün bunlar, hem IŞİD açısından hem de onun yükselişini bir fırsat penceresi olarak gören güçler açısından sonun başlangıcı oldu” diye konuştu. ABD’nin de Ortadoğu’da geleneksel müttefikleri yeterince güven duymadığını belirten Bezwan, “Bu da ABD’yi siyasi, askeri ve diplomatik alanlarda yeniden Ortadoğu denklemine dahil olmaya zorlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Bezwan sorularımızı yanıtladı.
IŞİD’i “egemenlerin Ortadoğu’daki gayri nizamı gücü olarak” tanımlıyorsunuz. IŞİD Kobanê’ye kadar ciddi bir direnişle karşılaşmadı. Kobanê’deki direniş sonrasında kamuoyunun baskısı sonucu koalisyon güçleri ilk başlarda etkili olmayan hava saldırıları yaptı. Önce IŞİD’in kontrolündeki petrol rafinerilerine saldırılar gerçekleştirdiler. Sonrasında Kobanê’ye saldıran IŞİD’e karşı daha etkin hava saldırıları yaptılar. Gerek YPGYPJ güçlerinin direnişi ardından koalisyon ve sonrasında Peşmergenin de Kobanê’ye geçmesiyle saldırı durumundaki IŞİD’in saldırı kesin olmamakla birlikte önemli oranda kırıldı denebilir. Bu yönüyle bu aşamaya kadar gelinen süreci nasıl değerlendirmek gerekir?
Evet, İŞİD türü yapılanmaların her şeyden önce, “hegomonik güçlerin vekalet savaşlarının gayri nizami güçleri olarak işlev” kazandığını vurguladıktan sonra bunların aynı zamanda kendine ait bir ajandası olduğunun unutulmaması gerektiği ve fırsat bulduklarında silahlarını sponsorlarına çevirebileceği de eklemeyi ihmal etmeden.
IŞİD, bir yandan Ortadoğu’daki statükoyu ilan ettiği ‘Hilafet’ rejimi için mutlaka bertaraf edilmesi gereken temel bir engel olarak görüyor; ve bu yüzden de mevcut siyasi ve coğrafi sınırları kökten bir şekilde yok sayıyor. Diğer yandan insanlığın ortak mirasına dair ne varsa; dini ve dünyevi medeniyetlerin ortaya çıkardığı bütün insani değerleri, kurumları ve kazanımları yok etmeyi hedefleyerek kökten bir kötülüğü temsil ediyor.
IŞİD başta Şengal’deki Êzidi Kürtlere karşı olmak üzere Asuri ve diğer Hıristiyan halklara karşı giriştiği soykırımsal saldırılar ve nihayet Kobanê’ye yönelik vahşi sömürgeci ve yayılmacı politikaları iki önemli şeyin açığa çıkmasına yol açtı. Bunlardan ilki, IŞİD’in Irak’ta Maliki rejimi tarafından dışlanan ve Suriye’de Esad rejimi tarafından ezilen Sünni Arap toplumunun eşitlik, siyasi katılım ve adalet taleplerini temsil etmenin çok ötesinde totaliter ve köleci bir rejim kurma konusundaki amaç ve kararlılığını inkar edilmeyecek bir şekilde ortaya çıkmasını sağladı. IŞİD’in jenosidiyal saldırıları, ikincisi, bu örgütü o ana kadar kendi çıkar politikaları ve jeopolitik hesapları açısından önemli bir fırsat olarak gören güçlerin bu politikalarının meşru ve sürdürülebilir olmadığını gözler önüne serdi.
Bir bütün olarak Kobanê’de yürütülen, insanlığın ve Kürdistan’ın yüz akı destansı direniş nihayet turnusol testi işlevi görerek IŞİD’in insanlığa karsı islenen suçlarına karşı aktif tavır almamanın ona destek anlamına geldiği yönünde dünya çapında bir kanaatin oluşmasını sağladı. Bütün bunlar, hem IŞİD açısından hem de onun yükselişini bir fırsat penceresi olarak gören güçler açısından sonun başlangıcı oldu.
Kobanê ise daha şimdiden Kürdistan’dan dünyaya ve dünyadan Kürdistan kurulan bir direniş ve cesaret referansı; bir dostluk ve umut köprüsü olarak insanlığın ortak hafızasına kaydoldu.

‘ABD MÜTTEFİKLERİNE YETERİNCE GÜVENMİYOR’

ABD yetkilileri IŞİD’in hemen bitirilemeyeceğini dile getirdiler. 5 ila 10 yıl sürebileceğini dile getiren ifadelerde bulundular. ABD’nin bu yönlü açıklamaları Ortadoğu için ne anlama gelir?
ABD üst düzey yöneticileri ve yetkilileri tarafından defaatle yapılan açıklamalar ABD’nin IŞİD’i hem stratejik bir tehlike olarak gördüğünü hem de kolayca bertaraf edilecek bir güç olarak görmediğini teyit etmektedir. Gerek ABD tarafından yapılan söz konusu açıklamalar gerekse bizzat pratik sahadaki gelişmeler, IŞİD’in tasfiye edilmesi için uzun vadeli ve kapsamlı bir askeri, siyasi ve diplomatik angajmanın şart olduğuna dair bir eğilimi yansıtmaktadır. Bu angajmanın, ABD Başkanı Barak Obama’nın Asya-Pasifik bölgesini dış politikasının temel ekseni olarak ilan etmesi ve Ortadoğu’dan tedricen çekilmeyi hedefleyen bir yönelime girmesinin akabinde gelişmesi üzerinde ayrıca durmak gerekir. IŞİD’in Musul’un ele geçirmesinden hemen sonra bir yandan Bağdat’ı tehdit ederken, diğer yandan Kürdistan’a saldırması Amerika’nın Ortadoğu politikası keskin bir ikilemle karşı karşıya bıraktı: Bölgeden tamamen çekilme, ki bu IŞİD’in saldırıları karşısında yenilgiyi kabul etmek anlamına gelecekti, ya da keskin bir dönüş yaparak sahada yeniden askeri ve siyasi bir varlık gösterme yoluna gidecekti. Amerika ikincisini tercih etme durumunda kaldı.
Ancak genel olarak Batı’nın özel olarak ABD’nin böyle bir meseleyle karşı karşıya kaldıkları söylenebilir. ABD, güven duyduğu güçlerin Ortadoğu’da tek başına ‘nizam’ oluşturacak kudrete ve olanaklara sahip olmadığını düşünmekte, düzen sağlama potansiyeline sahip, ve çoğu geleneksel müttefikleri olan güçlere ise yeterince güven duymamaktadır. Bu da ABD’yi siyasi, askeri ve diplomatik alanlarda yeniden Ortadoğu denklemine dahil olmaya zorlamaktadır.

KÜRTLER ARASINDA BİRLİKTELİK OLMAZSA KAZANIMLAR TEHLİKEDE
IŞİD’in Kobanê saldırı sonrasında Kürtler arasında bir birlikteliğe doğru adımlar atıldığını gördük, fakat şimdi bunun pratik yansımalarını tam anlamıyla göremiyoruz. Özellikle Duhok anlaşmasının akıbeti belirsizliğini koruyor. Bundan sonrası Kobanê Kürtlerin birlikteliğinde nasıl bir yeri olacak?
1988 Halepçe soykırımı ve 2003 yılında Saddam rejiminin ortadan kaldırılması gibi süreçlerde olduğu gibi Kobanê’nin de modern Kürdistan tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak kayda geçeceği muhakkaktır. Her dönüm noktası ayni zamanda yeni bir hareket noktası olarak önem kazanır.
Peşmerge ve gerillanın Sengal’de, Kerkük’te ve nihayet Kobanê de omuz omuza savaşması, bütün parçaları, partileri ve bileşenleriyle Kürdistan toplumunun, diyasporasının ve her milletten dostlarının yek vücut olarak harekete geçmesi, Kürtlerin eşi görülmemiş bir uluslararası dostluğa ve ilgiye mazhar kalması ve nihayet Batı’nın askeri ve siyasi desteğini almayı başarması bu yeni ve kritik sürecin kilometre taşları olarak önümüze çıkmaktadır.
Kobanê direnişinin Kürtler arası yeni bir siyaset için önemli bir referans olmasını mümkün kılacak başlıca üç nedenden söz edilebilir.
Birincisi, Kobanê PKK ve yörüngesindeki hareketlerin ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde meşru ve güvenilir bir güç olarak algılanmasını ve değerlendirilmesine yol açtı. İkincisi, Kobanê belirleyici konumda olan Kürdistan siyasi partilerinin çıkarlarının hiç bir şekilde antagonist olmadığını; aradaki farklılıkların demokrasinin ve siyasal çoğulculuğun bir gereği olduğunun; kazanmanın da kaybetmenin de ortak olduğu gerçeğini çok daha keskin ve dolaysız bir şekilde tecrübe edilmesini sağladı.
Kobanê’yi işgal hareketine karsı gösterilen direniş nihayet üçüncü olarak, hem Kürdistan siyasi güçleri hem de kamuoyu nezdinde ortak siyasi, askeri ve diplomatik mekanizmaları oluşturmanın kaçınılmaz olduğu, aksi takdirde bütün kazanımların varoluşsal bir tehlikeyle karşı karşıya kalabileceğini hiç bir şüpheye yer bırakmadan ortaya çıkmasını sağladı.

BÖL-YÖNET EKSENLİ POLİTİKA
IŞİD’in Kobanê’ye saldırısının sırasında Türkiye’de 6-8 Ekim’de yapılan eylemler oldu. Hükümet bu eylemleri gerekçe göstererek, HDP üzerinden Kürt hareketini hedef alarak, çözüm sürecini askıya aldı, sonrasında bu aşıldı. Hem Kobanê için yapılan dayanışma eylemlerini hem de hükümetin tutumunu nasıl yorumlamak gerekir?
Sebebin sonucu suçlaması Türkiye devlet doktrini ve iktidar kültürünün en temel özelliklerinden biridir. Kobanê’de neredeyse bütün dünya kamuoyu nezdinde canlı bir şekilde cereyan eden, Kürdistan toplumunu, diyasporasını ve dostlarını derinden sarsan gelişmeler karşısında gösterilen resmi tepkiler bunun bir istisnası olmadı.
Oysa IŞİD’in Kürdistan’a topyekün saldırısı Türkiye’nin Kürdistan politikasını güven verici temellere oturtması açısından önemli fırsatlar sunmaktaydı. Türkiye, bir yandan Güney’le stratejik ortaklığı güçlendirebilecek askeri ve siyasi destekler sunabilir, diğer yandan Kuzey’de barış ve çözüm sürecini anlamlı bir şekilde geliştirecek siyasi ve hukuki adımlar atabilirdi. Kobanê direnişine verilecek kayda değer bir destekle de bütün Kürtlerin siyasi tercihlerini ve stratejik ufuklarını kalıcı bir şekilde etkileyecek sonuçlar yaratılabilirdi. Ancak bunun yerine, bilinen böl-yönet eksenli, ikili ve yer yer tahrik edici söylem ve politikaların tercih edilmesi, hem Hükümetin hem de HDP’nin süreci iyi bir şekilde yönetmesini zorlaştırarak kontrolün kaybedilmesine neden oldu.
Bu da şiddete ve provokasyonlara açık bir durumun tetiklenmesine yol açıtı. Başlangıçta sivil itaatsizlik ve sivil direniş ekseninde gelişen devasa kitlesel tepkilerin şiddet sarmalına girerek trajik ve toplumsal barışı tehlikeye sokan sonuçlar doğurmasına neden oldu. Hemen belirtmek gerekir ki nedenleri ne kadar makul, gerekçeleri ne kadar güçlü olursa olsun şiddetin kitlesel eylemlere sirayet etmesi eylemlerin masumiyetinin ve meşruiyetinin sorgulanmasına yol açar.

Etiketler: Şerif Karataş, Naif Bezwan, IŞİD, Kobane, Rojava, Kürdistan, Artuklu Üniversitesi
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.12.14   #15
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Ana Sayfa Manşet İbrahim ASLAN Mehmet Zeki ÇİÇEK
Kobanê’de

kış tehdidi


İbrahim ASLAN - Mehmet Zeki ÇİÇEK / Kobanê - Diha
Güncellenme : 15.12.2014 00:40
Kobanê’de binlerce sivil, IŞİD çetesinin yanı sıra kışın da tehdidi altında. Kobanê Başbakanı Muslim, hem uluslararası kuruluşlara hem de Kürt halkına insani koridor ve yardım çağrısı yaptı

ACİLEN KORİDOR AÇILMALI

Kobanê Başbakanı Enwer Muslim, “Şehirde birçok ihtiyaç olduğunu ve insani koridorun açılması gerektiğini defalarca dile getirdik. Başta AB ve uluslararası yardım kuruluşlarının derhal devreye girmesi gerekiyor” dedi

SİVİLLER TEHDİT ALTINDA

Kobanê’nin bir yandan IŞİD bir yandan da kışla mücadele ettiğini vurgulayan Muslim, “Dünya Kobanê’nin insanlık için savaştığını görmesine rağmen hala yardım yapmıyor. Binlerce insanımız zor şartlar altında” dediKOBANÊ KORİDORDA ISRARLI

Üç ayı geride bırakan IŞİD (DAIŞ) saldırılarına ve kış koşullarında yapılması gerekenlere dikkat çeken Kobanê Kantonu Başbakanı Enwer Muslim, IŞİD çetecilerinin Musul, Rakka ve Tabka’dan aldığı ağır silahlara karşı halk ve kent savunmasına devam ettiklerini söyledi. Muslim, “Biz haklı olarak toprağımızı savunuyoruz. Topraklarımızdan son çete çıkarılıncaya kadar temizlik operasyonları devam edecek. Doğu, Güney ve Batı’dan çeteleri bütünüyle çıkarıp, geldikleri yere geri göndereceğiz. Biz yalnızca Kobanê Kantonu için değil, tüm farklılıkların, inançların ve ulusların barış ve huzur içerisinde özgür bir şekilde yaşadığı demokratik bir Suriye için mücadele ediyor ve bu uğurda savaşıyoruz” dedi.

Kış ile birlikte ihtiyaçlar artıyor

Kobanê’de yaşayan binlerce sivilin durumunun, IŞİD’e karşı savaşanlardan farklı olmadığına işaret eden Muslim, şunları dile getirdi: “YPG, DAIŞ saldırılarına karşı mevzilenmiş durumda. Ama kış şartları buradaki savaşçıların yanı sıra binlerce sivilin yaşamını da doğrudan etkiliyor. Şehirde aralarında yüzlerce çocuk ve yaşlının olduğu binlerce sivil yıkıntılar içerisinde, yakacak sorunu yaşıyor. Sınır hattında, kamplarda on binlerce kişi oldukça zor şartlar altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Şehirde birçok ihtiyaç olduğunu ve insani koridorun açılması gerektiğini defalarca dile getirdik. Savaşçı değil siviller için bile ne yazık ki; bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen ne uluslararası güçlerden ne de komşu ülkelerden talebimize olumlu yanıt verildi. Kobanê’ye yönelik saldırılar üç aylık değil aslında bir yıldır devam eden bir kuşatma ve ambargo durumu vardı. Ama buna karşın ne uluslararası güçlerden ne de insan hakları kurumlarından gerekli yardımları alabildik. Artık savaşımızın meşruiyeti tüm dünya tarafından kabul edildi. Umuyoruz bundan böyle, en azından kış koşullarında sivil halkımız için gerekli adımlar atılır ve insani koridor bir an evvel açılır.”


Herkes harekete geçmeli

Kuzey Kürdistan halkının, bölge belediyelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının Kobanê için yürüttükleri yardım çalışmalarının çok anlamlı olduğunu, ama bunun tek başına yetersiz kaldığını vurgulayan Muslim, “Dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelemize tüm dünya ülkeleri, hem askeri hem de siyasi destek vermelidir. Başta AB ve uluslararası yardım kuruluşlarının devreye girmesi gerekiyor. Yine dünyanın birçok yerinde sayısız Kürt işveren var; bunların gerekli sorumluluğu göstererek yardımlarda bulunması gerekiyor” çağrısında bulundu.


Kararlılık, azim ve fedakarlık çeteleri geriletiyor

Kobanê’de YPG/YPJ savaşçılarının direnişi 92’inci gününde devam ediyor. YPG/YPJ savaşçılarının gösterdikleri kararlılık, azim ve fedakarlıkla, yürüttükleri kahramanca mücadeleyle çeteleri tüm cephelerde savunma konumuna iterken yaşanan çatışmalarda 5 çeteci öldürüldü. YPG Basın Merkezi ayrıca Serêkaniyê’nin Mebrûka Kasabası’nda çetelere yönelik geliştirilen eylemde yaşamını yitiren YPG savaşçısının kimlik bilgilerini açıkladı. Açıklamaya göre Çewlîg (Bingöl) doğumlu Mahir Piling kod adlı Mazlum Hayri Yıldırım 2013 yılında yılında YPG’ye katılmış.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.12.14   #16
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Kadınlar
çadır kentlerde
YPJ ruhuyla örgütleniyor17 Aralık
10:212014

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetURFA (DİHA) - Çetelerin saldırıları nedeniyle kentten tahliye edilen ve Suruç'a gelen Kobanêli kadınlar, örgütlülüğünü güçlendirmek ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kadın meclislerini kuruyor. Kobanê Kantonu Hukuk ve Adalet Meclisi Eş Başkanı Feyziye Abdi, çadır kentlerde meclisleşme çalışmasıyla yaşamı yeniden inşa edeceklerini söyleyerek, "Kadınlar gittikleri tüm alanlara YPJ'li kadınların tarihi direnişini esas alıp güç bir çıkış yapacaktır" dedi.

Kobanê'de DAIŞ çetelerinin saldırılarına karşı başlatılan direniş 94'üncü günü girdi. Saldırıların başlamasının ardından kentten tahliye edilen on binlerce sivilin Suruç'taki çadır kentte mücadelesi sürerken bir yandan da Rojava devrimi ile başlatılan çalışmalarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Her şeylerini Kobanê'de bırakarak geldikleri Suruç'ta örgütlenme çalışması başlatan Kobanêli kadınlar, meclis kurma çalışmaları başlattı. 5 çadır kentte kadın meclis kuran Kobanêli kadınlar, kurdukları meclislerde yaşadıkları sorunları tartışarak çözüm üretiyor. Çadırlarda örgütlenme ve meclisleşme çalışmasını değerlendiren,Kobanê Kantonu Hukuk ve Adalet Meclisi Eş Başkanı Feyziye Abdi, savaşın en büyük mağdurlarının yaşlılar ve çocuklar olduğunu ve onlar için tüm imkanlarını seferber ettikleri, kadın örgütlülüğünü güçlendirmek sorunlara çözüm bulmak için de kadın meclislerini kurduklarını dile getirdi.

'Siviller zarar görmesin diye tahliye edildi'

YPG ve YPJ'nin sivillerin zarar görmemesi için önlem aldığını, uzun bir süre savaştıktan sonra Kuzey Kürdistan'a geldiklerini dile getiren Abdi,"Halkımız soykırımla yüz yüze kalmasın diye Kobanê'den tahliye edildi. Tabi bu çıkışla kadınlar çok zorluk çekti. Sonucunda kuzey halklımız Kobane halkına sahip çıktı. Bölgenin birçok kentlerine yerleştirilen halkımızın çoğunluğu Suruç merkezinde 5 ayrı çadır kente yerleştirdi. Yine her yerde olduğu gibi savaşın en çok zorluğunu çeken çocuklar ve yaşlılar oldu" dedi.

Kadınlar ortak yaşamı kuruyor

Çadırlarda kadın meclislerinin kurulması için büyük bir özveriyle çalışma yürüttüklerini dile getirerek Abi, kadınların çadır kentlerde kendi sorunlarını tartışabilmeleri için meclis çalışması başladığını söyledi. Abdi, "Kadınlar yaşamı kolaylaştırmak amacıyla ve üretime katılmak amacıyla çocuklara kendi kendilerine el işlemeleri yapıyor. Diğer çadır kentlerde de bunun alt yapısı kuruyoruz. Bizler çadır kentlere birlikte ortak yaşamı kadın meclisleriyle kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Okulların açılmasıyla çocukların psikolojileri değişti'

Çadır kentlerdeki çocuklar için açılan okullara değine Abdi, "Kadınlar olarak öncelikli olarak çocukların eğitimi için çalışma yürütüyoruz. Meclislerimizde kadın sorunlarını çözdüğümüz gibi çocukların eğitimine önem veriyoruz. Çocukların psikolojik destek amasın ve eğitim görmesi için Kobanêli kadınlar bu konuda sorumluluk alarak, çalışma yürütüyor. 5 çadır kentte okullar açılmış durumda ve o okullardaki öğretmenlerin çoğunun kadın arkadaşlarımızdan oluşuyor. Çocukların geldiği ilk günün psikolojilerine baktığımızda ve bu günkü psikolojilerine baktığımızda yaşamlarında çok şey değiştiğini görebiliyoruz. Okulların açılmasıyla çok moral ve motivasyon dolu olduklarını görebiliyoruz. Halkımızın her yerde direnerek ve mücadele ederek dimdik ayakta kaldıklarını gördük" diye konuştu.

'AFAD'da kalan kadınlar ve çocuklar içinde çalışma başlatacağız'

AFAD çadırlarında kalan 6 bin Kobanêlinin durumuna da değinen Abdi "Şimdiye kadar o kampta kalanlar için bir çalışma yapamadık. AFAD'ın çadır kentinde okulu var ancak; bizim ana dilimizle eğitim verilmiyor. AFAD çadır kentlerinde hem kadın hem de çocuklar için girişim içindeyiz. Orada meclisimizi kurarak, eğitim ve kadın sorunlarını el atacağız" dedi. Evdi sözlerini şöyle sonlandırdı; "Kadınlarımız bir kes daha bunu bize ispatladı ki; YPJ'nin verdiği mücadeleyi sahiplenerek gittikleri her yerde sergilediler. Kadınlar gittikleri tüm alanlarda YPJ'li kadınların tarihi direnişini esas alıp güç alacaktır."

(ekip/fk)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.12.14   #17
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Ana Sayfa Haber
Sırada Kobanê var


KOBANÊ
Güncellenme : 22.12.2014 00:38
99 günü geride bırakan Kobanê direnişinde YPG/YPJ savaşçıları çetelere ağır darbeler vururken, Pirsûs’a göç eden Kobanêli siviller de yavaş yavaş Kobanê’ye dönmeye başladı


Kobanê ve Şengal’de çetelere eylem

Kobanê ve Şengal ile Rojava arasındaki koridorda YPG/YPJ ve DAİŞ çeteleri arasında yaşanan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, Kobanê’nin güneyindeki Halep yolu üzerinde iki çetecinin öldürüldüğünü ve Cezaa’nın güneybatısındaki Kenan Köyü’nün çetelerden temizlendiğini duyurdu.

Çatışma ve operasyonlara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin YPG/YPJ savaşçılarının vurduğu darbeler ardından güçten düşerek kent genelinde savunma pozisyonuna geçtiğini kaydederek, “Çete grupları düzenlediği havan saldırılarıyla sonuç almaya çalışmaktadır” dedi. Önceki gece YPG güçlerinin güney cephesinde bulunan Halep yolu üzerinde çete gruplarına yönelik bir eylem düzenlediğini, eylemde tespit edilebilen 2 çete üyesinin öldürüldüğü bilgisini de paylaşan YPG açıklamasında, “Doğu cephesinde de güçlerimiz ile çete grupları arasında kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Çatışmadaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir” denildi.

Kenan Köyü özgürleştirildi

Rojava ve Şengal arasındaki koridorda yaşanan çatışmalara ilişkin de bilgi veren YPG, “Savaşçılarımızın Rojava ve Şengal Dağı arasındaki bölgede 18 Aralık günü başlattığı operasyon devam etmektedir. Operasyon kapsamında güçlerimiz dün gece Cezaa’nın güneybatısına düşen ve sınır hattı üzerinde yer alan Kenan köyünü şiddetli çatışmalar ardından çetelerden kurtararak özgürleştirmiştir. Alandaki operasyon ve çatışmalar devam etmektedir. Operasyonun ayrıntıları daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.”
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.12.14   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


Düşmeyen Kobanê yüzüncü gününe zafer hamlesi ile girdi


23 Aralık
09:112014

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetMEHMET ZEKİ ÇİÇEK

KOBANÊ (DİHA)
- Kobanê'deYPG/YPJ savaşçıları, DAİŞ çetelerine yönelik başlattıkları "Temizlik Operasyonu" kapsamında sokak sokak, ev ev, çatışarak ilerlemeye devam ediyor. Yüzüncü gününe giren destansı bir direniş sergileyen YPG ve YPJ savaşçıları, egemenler ve onların taşeronları tarafından köleliğe mahkûm edilmek istenen Ortadoğu halklarına tarihte eşine az rastlanır bir direniş mirası bıraktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Bugün, yarın düşer" denilen Kobanê'deki tarihi direniş, her geçen gün zafere biraz daha yaklaşıyor. Yüzüncü gününe giren tarihi direniş 15 Eylül çeteci saldırısı ile başlamış, Ekim ayı başlarında Kobanê kent merkezinde sokak savaşına dönmüştü. YPG/YPJ savaşçıları direniş ile DAİŞ çetelerine ağır darbeler vururken, savunma pozisyonundaki direnişçiler, Aralık ayı başlarında zafer hamlesine geçişin startını verdi. Kademeli şekilde ilerleyişi esas alan YPG/YPJ'nin hamlesi çerçevesinde Kobanê kent merkezinde "Temizlik operasyonu" başlatıldı. Kentin güneyindeki Botana Xerbi Mahallesi'nden başlayarak, doğusundaki Kaniya Kurda bölgesine kadar uzanan geniş bir hattı kapsayan operasyon çerçevesinde, YPG/YPJ'liler Kobanê'nin güneyindeki çetelere yönelik etkili eylemler başlattı. Çetelerin Doğu ve Batı cepheleri arasında takviye yolu olarak kullandığı stratejik önemdeki Termik ve Halep yolu ile Botana Şerqi Mahallesi'nin birçok noktası çetelerden temizlendi. Yermuk Okulu ve çevresindeki onlarca sokak YPG/YPJ'liler tarafından özgürleştirilerek savaşın seyri değiştirildi.

Kültür Sanat Merkezi geri alındı

Güney cephesiyle eş zamanlı olarak Güneydoğu cephesindeki 48'nci cadde ve Kültür Sanat Merkezi civarında bulunan çetelere yönelik eylemler düzenleyen YPG ve YPJ'li savaşçılar, bu alanlarda yaşanan çatışmalarda çok sayıda çeteyi öldürürken, Güney cephesiyle bir hat oluşturdu. Kontrollü bir şekilde ilerleyen direnişçiler, DAİŞ çetelerinin bu alanda zaman zaman bomba yüklü araçlarla düzenlemek istediği saldırıları amacına ulaşamadan etkisiz hale getirdi. Alanda kontrolü eline alan YPG/YPJ savaşçıları önceki akşam Güney cephesiyle eş zamanlı olarak, dün öğlen saat 11.30 sırlarına kadar devam eden şiddetli çatışmalar ardından DAİŞ tarafından işgal edildiği 9 Ekim tarihinden sonra çetelerin Güney cephesi karargâhı olarak kullandığı Kültür Sanat Merkezi ve çok sayıda noktayı çetelerden temizledi. Saatler süren şiddetli çatışmalarda YPG/YPJ savaşçıları, Kültür Merkezi ve etrafında bulunan birçok noktayı çetelerden temizlerken, son eylemlerde Güneydoğu cephesinde yaklaşık 800 metre genişliğindeki bir alanı kapsayan bölgeyi çetelerden arındırdı. YPG/YPJ'liler, Miştenur Tepesi yönünde yaklaşık 150 metre ilerlerken, Güney cephesinde de Yermuk Okulu civarında bir caddeyi çetelerden temizleyerek, çetelerin şehir içindeki bağlantı yollarını tümden kesmiş oldu.

YPG/YPJ savaşçılarının operasyon kapsamında DAİŞ çetelerine yönelik yeni eylemlerini ve ilerlemeyi görüntülemek için çatışma alanına doğru yola çıkıyoruz. Yolda olduğumuz sırada Miştenur Tepesi etrafındaki evlere sıkışan DAİŞ çeteleri tarafından kent merkezi, 23'lük olarak adlandırılan Doçka uçaksavarla rastgele taranıyor. Sağımıza solumuza düşen mermiler altında yolumuza devam ederken, yanımda bulunan YPG'lilerden birinin "Sanırım bu sefer çok kızdılar" şeklindeki sözü gurupta gülüşmelere neden oluyor. İlk kez gördüğüm bu bölgeyi daha önce gittiğim Kobanê'deki savaş cephelerinden ayıran bazı özellikleri dikkatimi çekiyor.

Sokaklarından rahat bir şekilde yürüdüğümüz bu mahallenin uzun ve geniş caddeleri, içinde asırlık ağaçların olduğu parkları ve çocuk oyun alanlarıyla DAİŞ saldırıları öncesi merkezi bir bölge olduğu anlaşılıyor. Hemen hemen tüm binaların altında içinde çeşitli ürünlerin olduğu mağaza ve dükkânlar bulunuyor. Ancak patlamaların şiddeti ve yaşanan sokak çatışmaları nedeniyle dükkânlardaki çoğu Türk malı olan ürünler kaldırımlara saçılmış durumda.

Çatışma alanına yaklaştıkça YPG/YPJ'lilerin yoğun hareketliliği görülüyor. Kısa bir selamlaşma ardından temizlik operasyonunda yer alan bir YPJ'li kadın savaşçı, bizi biraz bekleteceğini söylüyor. Beklemenin nedenini sorunca YPJ'li savaşçı bir gurup basın mensubunun bölgeye gelmek istediği bilgisini paylaşıyor bizimle. Beklediğimiz basın mensupları oldukça kalabalık bir gurup halinde bize yaklaştıkça ben tanıdık bir yüz arıyorum. Günlerdir gelişmeleri takip ettiğimiz kentte Japonya, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa ve Amerika gibi birçok ülkeden basın mensupları gelişmeleri yerinde takip ederken, Türkiye'deki ana akım medya "Başını kuma gömen devekuşu" misali yanı başında 3 ayı aşkın süredir devam eden tarihi direnişi görmezden gelmeye devam ediyor.

DAİŞ saldırılarının başladığı ilk günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir konuşmasında, "Kobanê'de bu gün yarın düşer" şeklindeki sözleri ardından Kobanê sınırına yığılan ana akım medya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir an evvel arzusunun gerçekleştiği müjdesini vermenin telaşına düşmüştü. Her sabah büyük bir hevesle Zorava Tepesi'nin karşısında bulunan Swêdê köyüne toplanan ana akım medya çalışanları, yaptıkları anlık canlı bağlantılarla "DAİŞ adım adım ilerliyor" diyerek, patronlarının iktidarla ilişkilerini biraz daha pekiştirme yarışına giriyordu. Ama Erdoğan'ın hesapları tutmamış, arzusu YPG/YPG'nin aylar sürecek destansı direnişiyle boşa çıkarılmıştı.

'Stratejik noktaları çetelerden temizledik'

Çatışmaların yer yer devam ettiği bölgede DAİŞ çetelerinin keskin nişancı ateşi nedeniyle Kültür Sanat Merkezi'ne eğilmiş vaziyette ve koşarak ulaşıyoruz. DAİŞ çetelerinden temizlenen binanın çevresinde çatışmalar devam ederken, binanın giriş kapısı üstünde YPG ve YPJ bayrakları dalgalanıyor. Çatışmaların şiddetiyle binanın içerisi adeta enkaza dönerken binada mevzilenen YPG ve YPJ'lilerin, çeteler tarafından duvarlara yazılan Arapça yazıları boyayla silip yerine Kobanê direnişini konu edinen şarkı ve şiirlerin sözleri ile direnişteki kararlılığı vurgulayan sloganlar yazdığı görülüyor. İki ayı aşkın süredir çetelerin işgali altında bulunan binayı özgürleştiren YPG/YPJ'liler, çeteler tarafından duvarlardan indirilen Kürt lider ve Rojava devriminde yaşamını yitiren kültür sanat çalışanlarının resimlerini tekrar binanın duvarlarına asmış. Tarih yazan direnişçiler, mirasçısı oldukları arkadaşlarının anılarını yaşatacaklarını ve kararlı bir şekilde özgürlüklerini kazanma yolunda an be an ilerlemeye devam edeceklerini dile getiriyor. Önemli bir ilerleme kaydeden Güneydoğu cephesindeki YPG/YPJ'lilerin eylemlerini değerlendiren YPJ komutanı Gülistan Kobanê, "Eylemlerimiz tüm arkadaşlarımızın büyük fedakârlığı ve kahramanlığıyla devam ediyor. Stratejik noktaları çetelerden temizledik. Şimdi özgürlüğe daha yakınız ve yakında halkımıza özgür Kobanê'yi armağan etmek istiyoruz" dedi.

(mç/avt)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.14   #19
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


ANASAYFA / BÖLGE


Devlet, Kobanêlilere yangın tüpünü ve elektriği çok gördü

  • Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2014 16:52
Kobanê Kriz Koordinasyonu, IŞİD saldırıları nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye gelen Kobanêlilere ilişkin verileri raporlaştırdı.

Kobanê Kriz Koordinasyonu, IŞİD saldırıları nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye gelen Kobanêlilere ilişkin verileri raporlaştırdı. Rapora göre Urfa ve ilçelerine yerleşen 124 bin 950 kişiyi halk ağırlıyor. Raporda AFAD’ın ‘Çadır kentlere yangın tüpü verin’ talebini geri çevirdiği, TEDAŞ’ın da çadır kentlere elektrik vermediği dile getirildi.
Kobanê Kriz Koordinasyonu tarafından hazırlanan rapora göre, Kobanê’den göç eden toplam kişi sayısının 157 bin 750. Bunlardan 124 bin 950’sinin Urfa, 7 bin 500’ünün Adıyaman, 11 bininin Diyarbakır, 3 bininin Malatya, 4 bininin Mardin, 4 bin 500’ünün Antep, 1800’ünün Antalya, bin kişinin ise Hatay’a yerleştiği belirtilen rapora göre, Urfa’ya yerleşen 124 bin 950 Kobanêlinin ilçe, çadır kent ve köylere göre dağılımı ise şöyle: 35 bin Urfa merkez, 15 bin Birecik, 4 bin Siverek, 600 Ceylanpınar, 3 bin Hilvan, 2 bin 100 Halfeti, 12 bin Bozova, 20 bin 101 Suruç merkez, 10 bin 708 çadır kentler, 22 bin 441 Suruç köyleri.
BİRDEN FAZLA AİLE AYNI ÇADIRDA
Suruç Belediyesi öncülüğünde kurulan, Suphi Nejat Ağırnaslı, Kader Ortakaya, Arin Mirkan, Rojava ve Kobanê çadır kentlerinde kalan Kobanêlilerin sayısına ilişkin bilgilerin de paylaşıldığı raporda, çalışmalarına başlanan 6. çadır kente ise köylerde ya da kendi imkanları ile kurdukları barakalarda yaşayanların yerleştirilmesinin planlandığı ifade edildi.
AĞIRNASLI ÇADIR KENTİ ACİLEN NAKLEDİLMELİ
Suphi Nejat Ağırnaslı Çadır Kenti’nde elektriğin sadece aydınlatma ihtiyacını karşıladığına dikkat çekilerek, “Isınmak için elektrik altyapısı yok. Bunu karşılamak için bir trafo kurulmuş ancak tüm çadırlara kablo çekilmemiş ve iç tesisat yapılmamıştır. Dolayısıyla verilebilecek kalorifer peteği bulunmasına rağmen elektrik olmadığından bu kış koşullarında ısınma sağlanamamakta. Ayrıca eski bulgur fabrikasına kurulan bu çadır kentin tavanlarında çökme meydana gelmiş ve acilen nakli gereklidir” uyarısı yapıldı.
TEDAŞ ELEKTRİK VERMEDİ
Raporda en büyük çadır kent olan Arin Mirkan’da 459 çadır olduğu belirtilirken, gönüllülerin konaklaması, eğitim faaliyeti ve yardımların yerleştirildiği çadırların da bulunduğu aktarıldı. Kültür çalışmalarının yürütüldüğü çadır kentin 14 mahalle şeklinde düzenlendiği ifade edildi. Henüz elektrik çekilmeyen Kader Ortakaya Çadır Kenti’nde ise 4 bin kişinin yaşadığı belirtilen raporda, sonradan gelen Kobanêli yurttaşların da yerleştirilmesiyle çadır kent kapasitesinin zorlandığına dikkat çekildi. Raporda bu çadır kente TEDAŞ tarafından henüz elektrik verilmediği belirtilerek, “Bu çadır kentte ısınma sıkıntısı büyüktür” denildi.
AFAD YANGIN TÜPÜ VERMEDİ
Suruç’un toplam 9 mahallesi ve 150 köyüne de Kobanêlilerin yerleştiği belirtilen raporda, yardımların koordine edilmesi için tüm köy ve mahallelerde komisyonlar oluşturulduğu aktarıldı. Çadır kentlerde olası bir yangına karşı AFAD’dan yangın tüpü istendiği, ancak AFAD’ın bu isteğe olumsuz cevap verdiği belirtilen raporda, “Yalnızca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin verdiği toplam 30 yangın tüpü bulunmaktadır. Bu da çadır kent başına 5-6 yangın tüpü anlamına gelir” denildi. DTK Sağlık Meclisi ve SES’ten oluşan sağlık koordinasyonunun çalışma yürüttüğü dile getirilen raporda, “DTK ve SES’in oluşturduğu koordinasyona dışarıdan ilaç yardımı ulaşmaktadır, fakat bu yardım kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli değildir. Bu konuda da adım atılmalı” denildi.
ACİLEN MAMA MUTFAĞI KURULMALI
Raporda, eksikliklerin giderilmesi için ise şu önerilerde bulunuldu: “Elektrik ve ısınma sorununun çözülmesi, mama mutfakları kurulması, aşılama çalışmasının mahalle ve köyleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi, gıda açısından protein ihtiyacının giderilmesi, çadır kent, mahalle ve köylere, kadın atölyelerinin kurularak üretime katılmalarının sağlanması, yangın tüplerinin acilen sağlanması gerek.”
Raporda ayrıca AKP hükümetine de şu tavsiyelerde bulunuldu: “Yardımlar ve çalışmalar engellenmemeli. Mürşitpınar sınır kapısı acilen gümrük kapısı statüsüne kavuşturulmalı ve herkes sağlık hizmetinden yararlanabilmeli.” (URFA)
Etiketler: Kobane, Kobane Kriz Koordinasyonu, IŞİD, AFAD, Suruç
----------------------------------------------------------
IŞİDİ DESTEKLEYEN KOLLAYAN,
AKP FAŞİST DİKTASI,
KOBANİLERE KUCAK AÇARMI...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.01.15   #20
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KOBANE Direniş Destanı...


ANASAYFA / DÜNYA


‘2015’te IŞİD’i
bu topraklardan atacağız’


  • Eklenme Tarihi: 01 Ocak 2015 10:58
YPG komutanı Dijwar Xebat, “YPG ve YPJ savaşçıları 2014 yılında Rojava devrimini boğmak isteyen IŞİD ve destekçilerinin nasıl yenileceğini dünyaya gösterdi. 2015 yılında DAİŞ çeteleri hem Rojava Kürdistan’ından hem de Suriye’den temizlenecek” dedi.

YPG komutanı Dijwar Xebat, “YPG ve YPJ savaşçıları 2014 yılında Rojava devrimini boğmak isteyen IŞİD ve destekçilerinin nasıl yenileceğini dünyaya gösterdi. 2015 yılında DAİŞ çeteleri hem Rojava Kürdistan’ından hem de Suriye’den temizlenecek” dedi.
DİHA muhabirleri Çağdaş kaplan ve Mehmet Zeki Çiçek’e konuşan YPG Komutanlarından DijwarXebat, 2014’ün Kürt halkının kazanımlarına dönük saldırla geçen bir yıl olduğunu söyledi. 2014’ün aynı zamanda bu saldırılara karşı direnişin de yılı olduğunu söyleyen Xebat, arkasına uluslararası güçlerin desteğini alan IŞİD’in tüm Rojava devrimini hedef aldığını ve inşa edilen demokratik özerklik sistemini bitirmek istediğini söyledi. Xebat, “3 ayı aşkın süredir tarihi bir direnişin içerisindeyiz. Ama saldırıların startı Şubat ayında her üç cepheden verildi. Bir yıldır aralıksız bir şekilde, gece gündüz Kobanê’ye saldırı sürdü. Doğudaki Til Ebyad tarafından, yine güneydeki Sirrin tarafından ve batıdaki Cerablus tarafından kesintisiz bir saldırı vardı yıl boyunca. Oralarda da aylar süren bir direniş oldu” dedi.
DÜNYAYA DAİŞ’İN NASIL YENİLECEĞİNİ GÖSTERDİK
Kobanê’ye yönelen IŞİD’in arkasındaki dış desteğe dikkat çeken Xebat, “Bu destek de Kobanê’de sergilenen direnişle kırıldı. Kobanê’de sergilenen direnişin, büyük kentleri, ağır silahlarla donatılmış orduları birkaç saat içinde teslim alan çetecilerin durdurulup yenilgiye uğratılabileceğini gösterdi. Kobanê direnişi tüm dünya ve insanlık açısından tarihi bir direniş oldu” dedi.
“IŞİD dünyanın farklı yerlerindeki el Kaide yapılarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir vahşet örgütüdür” diyen Xebat, “DAİŞ Kobanê kent merkezine ulaşana kadar çok ağır kayıplar verdi. Kobanê halkı teslimiyeti kabul etmeyerek, köy köy direndi” dedi. Kobanê’nin şimdi ev ev, sokak sokak direnişi sürdürdüğünü söyleyen Xebat, “Bu direnişte onlarca arkadaşımız şehit oldu ama çeteler Kobanê topraklarında yüzlerce kayıp verdi” dedi. Tayyip Erdoğan’ın ‘Kobanê düştü düşecek’ sözlerini hatırlatan Xebat, “Bazıları Kobanê düştü düşecek derken, YPG ve Kobanê halkı DAİŞ’e ağır darbeler vurdu. Sayısız cenazeleri elimize geçti. Büyük cephanelerini ele geçirdik” dedi.
ARTIK SAVUNMA POZİSYONUNDAN ÇIKTIK
Yakşalık bir aydır Kobanê’de IŞİD’e karşı bir ‘temizlik operasyonu’ başlattıklarını söyleyen Xebat, “Bu kez biz saldırı hamlesine geçtik ve an be an ilerleyerek, işgal edilen kenti temizleme aşamasına geçtik. Tüm gücüyle Kobanê’ye saldıran DAİŞ’e karşı artık savunma pozisyonundan çıkarak, operasyon yapıyor ve ilerliyoruz. Bu ilerleyişimiz aralıksız devam edecek” dedi.
BEDELİ NE OLURSA OLSUN...
Bedeli ne olursa olsun IŞİD’i Rojava Kürdistan’ının tamamından temizleyinceye kadar direnişi sürdüreceklerini söyleyen Xebat, “Bu yapıdan tek bir kişi kalmayacak burada. Bu kadar kesin konuşuyoruz. Sadece Rojava’dan değil, onları Suriye’den de çıkaracağız. Biz YPG olarak Kürt, Arap ve diğer halkların eşit bir biçimde yaşayabileceği bir Suriye için üstümüze düşen her şeyi yapmakta kararlıyız. İnsani değerleri ayaklar altına alan bu DAİŞ çeteleri nerede olursa olsun onlarla savaşmakta kararlıyız. Sadece çeteler değil onları destekleyen kim olursa olsun onlar da bizim hedefimizdir. Halklara böyle bir vahşeti yaşayan çeteleri destekleyenler mutlaka tarih karşısında hesap verecek. Bu çeteler sadece Kürt halk için değil tüm insanlık için tehlikedir” dedi.
SÖZ VERİYORUZ; BAŞARACAĞIZ
YPG olarak 2015 yılında tüm Kürt halkının özgürlüğünü ve Suriye halklarının eşit, demokratik yaşamını savunmaya devam edeceklerini söyleyen Xebat, “Ben bir YPG savaşçısı olarak 2015 yılının tüm mazlum halkların özgürlüğünü elde ettiği bir yıl olmasını diliyorum. Bu umudun hayata geçmesi iççin de sadece Kürt halkı için değil, tüm dünya halkları için sorumluluk yüklenmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Son olarak kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyor ve anılarına bağlılık sözümüzü yeniliyorum. Uğrunda can verdikleri hayalleri gerçekleştirme kararlılığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Savaşmayıp direnişin değişik alanlarında sorumluluk yüklenen yurtseverlerimize ve halkımıza da söz veriyoruz. Başaracağız, başaracağız, başaracağız” dedi. (Kobanê/DİHA)
Etiketler: YPG komutanı Dijwar Xebat, Rojava, Kobane
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Derweş Evdi & Edule destanı (Derwêşê Evdi & Edulê) ByMunzur Kürtçe / Kurdî 0 08.01.13 10:28
Karayılan - Antep Destanı Alevi Alevi Hikayeleri 0 18.12.09 10:26
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2