Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 14.04.14   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


1 Mayıs 1977 Katliamı

İşçi sınıfının tarihindeki en büyük katliamlardan biri olan 1 Mayıs 1977, oligarşinin kirli tarihinin de bir parçasıdır.
Uluslararası işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününün 50 yıllık aradan sonra Türkiye’de 1976 yılında yüzbinlerce kişinin katıldığı kitlesel bir gösteriyle kutlanması, oligarşiyi büyük ölçüde tedirgin etmişti.
DİSK’in organize ettiği 77 1 Mayıs’ı ise bu kez daha güçlü ve kapsamlı bir biçimde kutlanacaktı.
Büyük ölçüde TKP’nin etkinliği altında olan DİSK, 22 Nisan günü yaptığı açıklamada 1 Mayıs’a katılacak örgütleri ve atılacak sloganları ilan ediyor ve 20 bin DİSK görevlisinin güvenlik için hazır olduğunu duyuruyordu. Bu arada sağcı-faşist basın kışkırtıcı yayınlarına hız vermekteydi. Örneğin 20 Nisan gününün Ortadoğu gazetesi “Sol 1Mayıs’ta Halkı Galeyana Getirmek İstiyor” şeklinde manşet atmıştı. 1 Mayıs gününün Tercüman’ında ise Rauf Tamer, ”Arabalar tahrip edilecek, inşallah aldanırız ama, kanlar akacak. Çeşitli solcu gruplar arasında slogan kavgasıdır bu” diye yazıyordu. 30 Nisan tarihli Bayrak gazetesinin manşeti de, “DİSK ve Maocu Gruplar arasında çatışma bekleniyor!” şeklindeydi.
Aslında provokasyon daha mitingin afişleri asılırken başlamış ve 18 Nisan gecesi Kocamustafapaşa’da öldürülen Sadık Canaslan adlı öğrencinin sol içi çatışmada vurulduğu söylentileri yayılmıştı. Cinayetten ötürü suçlanan İGD yönetimi bir açıklamayla olayla ilgilerinin olmadığını duyurmuş; fakat bu kez 28 Nisan sabahı İzmir’de yapılan afişlemelerde İdris Türkoğlu adlı bir başka öğrenci öldürülürken aynı iddialar öne sürülmüştü.
Ve 1 Mayıs 1977 sabahı... Türkiye’nin her yanından akın akın gelen işçiler ve devrimci yurtseverler alandaki yerlerini almaktadırlar.
Yürüyüş son derece düzenlidir ve katılım yaklaşık 500 bin civarındadır. Saatler 19.00’u gösterirken katılımın umulanın çok üstünde olması nedeniyle miting hâlâ bitmemiş, Anadolu’dan gelen kortejler henüz alana girememiştir. Bu arada DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler de konuşmasını tamamlamak üzeredir.
İlk silah sesi o an duyulur. Daha sonra alana hakim noktalardan kitlelerin üzerine kurşun yağmaya başlar. İlk silah sesi olayı başlatmak için bir işarettir. DİSK’in kürsü sorumlusu Sıtkı Coşkun’un “Sular İdaresi üzerinde ateş eden insanlar var. İhtar ediyoruz. Bunları etkisiz hale getirin, alın...” diye yaptığı anons işe yaramaz. İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan’ın toplum polisinin amirine sorduğu “Bu duvarın üzerinden ateş edildi bize. Bunlar polis midir, görevli midir?” sorusu da yanıtsız kalır ve İsvan coplanır. Daha sonraki soruşturmalarda ise bu kişiler tamamen reddedilir; zaten boş kovanlar da anında toplanmıştır.
Ateş açılan noktalardan bir diğeri olan Pamuk Eczanesi’nin üst katında ise tabancalar ve mermi kovanları bulunacaktı.

Alanın tarandığı bir başka merkez de Inter Continental Oteli’ydi. Daha sonra otelin beşinci ile altıncı katının camlarında içeriden atılmış kurşunların delikleri görülecekti.
Günaydın gazetesinden Necati Doğru, ”5.katta bir odanın kapısı açıktı. Odanın pencerelerinden alanı seyreden kişiler ve masa üzerinde teleobjektifli makineler gördüğüm için gazetecilerin bu odada olduğunu sanarak içeri girdim. Adımımı atar atmaz oldukça mütecaviz bir biçimde itilerek durduruldum. Garsona bu odadakilerin kim olduklarını sordum, ‘polisler’ yanıtını aldım” diyordu. 510 numaralı odada ise MİT yuvalanmıştı
Tüm bunların yanısıra, dikkat çeken bir başka grup ise, ellerindeki çantaları bir an bile yere bırakmayan ve o gece uçakla ülkeyi terkeden 8-10 kişilik Amerikalıydı.
Son derece açık olan şey, ateşin kalabalığı kürsüye doğru sıkıştırarak panik yaratma amacıydı. Panzerler kitleyi sıkıştırıyor ve insanları en dar yokuşa, Inter Continental Oteli ile Pamuk Eczanesi arasında kalan Kazancı Yokuşu’na doğru yöneltiyordu. Olaylar başlamadan az önce Kazancı yokuşu başına park edilen mavi renkli bir Fiat kamyonet ve yerlerde rastgele duran tekerlekli el arabaları
Kazancı’ya iniş ve çıkışı engelliyorlardı. Sel halinde akan insanlar kamyonetin iki yanından ve el arabalarının üzerinden geçerek Kazancı Yokuşu’ndan aşağıya doğru kaçmaya çalışıyorlardı. Tam bu sırada yokuşun biraz aşağısındaki garajdan çıkan beyaz renkli bir Renault uzun menzilli silahlarla kitleyi tarayacaktı.
Beyaz Renault’da bulunan polis memuru Necati Tınaz, daha sonra bu durumu ”üstümüze geldiler havaya ateş ettik” diye açıklayacaktır.
Sonuçta o gün Taksim Alanı’nda 126 kişi yaralanmış, 34 kişi de şehit düşmüştü. Ölümlerin 28’i ezilmeler sonucu meydana gelmişti. Yalnızca 25 kişi Kazancı Yokuşu’nda ezilerek Meral Özkol ise panzer altında kalarak yaşamını yitirmişti. Olayda 2000’e yakın mermi atıldığı saptanmış, buna karşın yalnızca 5 kişi kurşun yarası nedeniyle ölmüştü. Açılan davanın iddianamesinde, amacın “halk üzerinde yılgı, korku ve panik yaratmak” olduğu vurgulanıyordu.

Ertesi gün boyalı basın, beklendiği gibi sol içi çatışmayı öne çıkarıyor ve “Maocu vatan hainleri işçi bayramını kana buladı” (Günaydın), manşetleri atıyordu. Sol gazeteler de hâlâ olayın ne olduğunu anlamamakta ısrarlıydılar. TKP’nin organı Politika’ya göre “1 Mayıs töreni tam bittiği sırada Maocu ve terörist oldukları ileri sürülen grupların silahlı saldırısına uğramıştı.” Diğer taraftan de benzer açıklamalar birbirini izliyordu.
Olayların sonrasında devrimci sosyalist hareket ve Dev-Genç gibi yapılar ise olayın CIA tarafından tezgahlandığını, sol içi bir olay olmadığını vurgulamışlardı.
Olayı yakından yaşamış biri olan Şükran Ketenci ise, “Bence olayı başlatmada araç olma anlamında, yürüyüşe alınmayan gruplar suçlansa bile, olayın boyutlarını büyüten, yönlendiren çok daha değişik güçlerdi” diye açıklama yapıyordu.
Yarım yüzyıllık uzun bir aradan sonra Türkiye’de ikinci kez kutlanan 1 Mayıs, böyle sonuçlanmıştı. 8’i kadın tam 34 kişinin kanı Taksim Alanı’nı kızıla boyamıştı. Amaç, her zamanki gibi aynıydı: yükselen kitle hareketini boğmak, devrimci gelişmeyi önlemek.
İşçi sınıfı, şehitlerini unutmadı ve sonsuza dek unutmayacak...

sosyalist barikat.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.04.14   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


ANASAYFA » İŞÇİ-SENDİKA

Vali Mutlu: Taksim'e değil Yenikapı'ya gidin...İLGİLİ HABERLER


ETİKETLER

1 Mayıs - Taksim - DİSK - KESK - TMMOB - TTB - Hüseyin Avni Mutlu -

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlama kararı alan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yetkilileri kutlamalara ilişkin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Valiliği'nde görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TTB ve TMMOB yetkilileri katıldı.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Beko, Vali Mutlu'ya 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararını aktardıklarını söyledi. Beko, "Yapmış olduğumuz toplantıda ve kurumlarla yaptığımı görüşmeler sonucunda 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı almıştık. Emekten yana siyasi parti temsilcileri ile görüştük. Kendileri de Taksim'de kutlanması yönünde görüş bildirdiler. Geçen sene, birçok alanda işçilerin yan yana şenlik havasında 1 Mayıs'ı kutladığını bu sene de aynı kararlılıkla 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız. Taksim Meydanı 1977 yılında 37 işçinin öldüğü alan olarak emekçiler ve işçiler için önemlidir. Biz burada kutlamakta kararlıyız. Yaptığımız görüşmede Vali Taksim dışında alanlar önerdi. Bu alanlar miting için kullanılabilir alanlardır ama 1 Mayıs kutlama alanı değildir. Önümüzde bir süreç var. Görüşmelerimiz devam edecek. Umudumuz Taksim Meydanı'nın işçilere açılmasıdır. Geçen sene bize 'inşaat alanı' gerekçe gösterildi. Bu sene elle tutulur somut bir gerekçe gösterilmedi. Özetle 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamakta kararlıyız" diye konuştu.

Beko ve beraberindeki heyetin açıklamanın ardından İstanbul Valiliği'nde ayrılmasının ardından ise İstanbul Valisi Mutlu beraberindeki İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile basın açıklaması yaptı. İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili yeni bir dönem ve "konseptin" başlatılmış olduğunu belirten Mutlu, Avrupa yakasında Yenikapı, Anadolu yakasında Maltepe'deki miting-toplantı alanlarının bu tür toplantılar için hazır olduğunu söyledi. 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'daki miting alanını teklif ettiklerini belirten Mutlu, "Böyle bir mitingin şehrin her bakımdan daha düzenli, daha tertipli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirttik. Bütün bir gün boyunca süren mitinglerin sosyal yaşamı, kent yaşamını olumsuz etkileyebileceğini belirttim. Şehrimizde daha düzenli yeni bir yaklaşım konsepti belirlediğimizi, bunun arkasında durduğumuzu, bu duruşumuzun hiçbir zaman işçilerimizin kutlamalarını engelleme niyeti olmadığını samimi bir şekilde paylaştım. Şu anda Yenikapı dışında herhangi bir alternatif söz konusu değildir" dedi.

Mutlu, Taksim Meydanı'na çelenk koyma töreni ve Kazancı Yokuşu'nda da anma töreni yapılabileceğini dile getirdi. (DİHA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-14 19:12:49
-------------------------------------------------------
1977 1 MAYISI,
GELİŞEN DEVRİMCİ İŞCİ HAREKETİNİ PASİFİZE ETMEK,
KİTLELERİ ALANLARDA UZAKLAŞTIRMA AMACIYLA YAPILMIŞ,
BİR PROVOKASYONDUR,
GELİŞEN ÖRGÜTLENEN SINIF SENDİKACILIĞI,
SEMAYEYİ VE TAŞERONLARI KORKUTMUŞTUR,
GELİŞEN HAREKETİ BALTALAMAK İÇİN,
BU PROVAKASYONU YAPTIRMIŞTIR.
ARDINDAN ADETA ÜLKE,
KATLİAM VE SALDIRI PROVOKASYONLAR ÜLKESİ OLDU,
24 OCAK 1980 EKONOMİK KARARLARI ALINDI,
BU KARARLARLA EKONOMİDE SERBESTİLİK ADI ALTINDA,
ÖZELLEŞMENİN İLK ADIMLARI ATILDI,
İSCİ SINIFI VE SENDİKALARIN,
BUNA DİRENCİNİ KIRMAK
VE BU KARARLARI UYGULAMAYA SOKMAK İÇİN,
12 EYLÜL 1980 DE ASKERİ FAŞİST DARBE YAPILDI.
O YILLAR 4 MİLYONUN ÜSTÜNDE OLAN SENDİKALI İŞCİ SAYISI,
ARADAN GEÇEN 34 YILA KARŞIN
2014 İTİBARIYLA İKİYE KATLANAN NÜFUSA KARŞIN,
SENDİKALI İŞCİ SAYISI 500 BİN CİVARINA DÜŞMÜŞTÜR.,
ÇOĞU KAMUDADIR BU İŞCİLER,
SENDİKALARIDA TAŞERON SENDİKALARDIR.
İKTİDARIN DÜMEN SUYUNDA ÇIKAMAZLAR.
BU 34 YILIN ARDINDAN DARBENİN NEDENİ,
GAYET AÇIK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
İŞCİ SINIFINI VE EMEKCİLERİ EZMEK,
SENDİKASIZLAŞTIRARAK
GÜVENCESİZ HALE GETİRİP KÖLE YAPMAK.
VE BUNDADA BÜYÜK ÖLÇÜDE BAŞARILI OLUNDU.
ÇÖZÜM TEKRAR DEMOKRATİK CUMHURİYET İÇİN,
KARARLI MÜCADELEDEN GEÇER.
EGEMENLERİN,
1MAYIS TAKSİM KORKUSU ASLA BİTMEYECEKTİR.......

Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (14.04.14 Saat 21:23 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.04.14   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Valilik Taksim'i
1 Mayıs'a
yine kapadı, DİSK kararlı  • Tarih14.04.2014 19:27
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs'ta toplu kutlamalar için Taksim meydanına girişe izin vermeyeceklerini açıkladı. DİSK ise Taksim'de anma için kararlılık açıklaması yaptı

T24
Türkiye bir 1 Mayıs'a daha "Taksim tartışması" ile gidiyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu; DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği'nin yaptıkları başvuru üzerine, Taksim Meydanı'nda "çelenk koyma seremonisi" dışında bir girişime izin verilmeyeceğini açıkladı. Mutlu, toplu kutlama ve anma için Yenikapı'daki miting alanını gösterdi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, “1 Mayıs 1977’de katledilen 37 yoldaşımızın hesabı verilinceye kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sendika ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı başvurunun ardından yapılan değerlendirmenin sonuçlarını şöyle açıkladı:
“"Benim önümde resmi bir müracaatları olmadığı için resmi bir cevap verme durumunda değilim ancak Yenikapı dışında herhangi bir alternatif olmayacaktır. Kazlıçeşme de olabilir ama Yenikapı bizim için, ulaşım anlamında da mükemmel bir bölgedir. Bizden destek istemeleri halinde taşıma anlamında istenen desteği vereceğimizi de söyledim. Bu yıl Yenikapı bittiği için Yenikapı'yı uygulamaya koyduk. Anadolu Yakası'nda Maltepe bittiğinde de artık Kadıköy bölgesinde de yeni bir dönemi başlatacağız. Bu nedenle geçen yıl Kazlıçeşme için yapmış olduğumuz öneriyi bu yıl Yenikapı için teklif ettik”"
DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, Mutlu ile yaptıkları 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin görüşmenin ardından şu açıklamayı yaptı:
“Geçen yıl inşaatları gerekçe göstererek Taksim'i işçilere açmamışlardı. Bu sene öyle bir bahaneleri yok. Vali 1 Mayıs'ta Taksim için değil başka alanlarda izin verebileceklerini belirtti. Son dakikaya kadar görüşmelerimizi mutlaka yapmak istiyoruz. Burada barışçıl anlayışımızı görüşerek ortaya koymak istiyoruz. Yenikapı, Kazlıçeşme, Kadıköy söylendi. Senede 1 kere yapılan 1 Mayıs için neden Taksim dediğimizi defalarca kez ifade ettik. 1 Mayıs 1977'de katledilen 37 yoldaşımızın hesabı verilinceye kadar 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz.”
ALINTI T24
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (14.04.14 Saat 21:40 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.04.14   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Türkiye'de
1 Mayıs'ın tarihçesi:

Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik'ti ve 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.

1912 yılında İstanbul`da ilk defa 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti.

1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak "İşçi Bayramı" ilan edildi.

1924`te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.

1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.

1935 yılında 1 Mayıs`a "Bahar ve Çiçek Bayramı" adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.

1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonu altında gerçekleşti.

1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı'nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34'ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. 1977 yılının 1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti. Askeri darbe hazırlığı olarak yapıldığı MİT tarafından Başbakan Süleyman Demirel'e rapor edilince, Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun derhal re'sen emekliye sevkedildi.

1978'de yüzbinlerce kişi tarafından Taksim Meydanı'nda kutlandı.

1979`da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen İstanbul sokaklarında yüzbinlere ulaşan rakamlarla korsan 1 Mayıs kutlandı.

1981`de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.

1989`da trafik polisinin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif Dalcı yaşamını yitirdi.

1996`da Taksim Meydanı'nın yasaklı olduğu gerekçesiyle Kadıköy`de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Eylemin ilk dakikalarında polisin silahsız göstericilere açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybedince, Kadıköy`de büyük bir kitlesel isyan gerçekleşti. Bu olaydan sonra Kadıköy 2005 yılına kadar 1 Mayıs kutlamalarına yasaklı kaldı. Ayrıca telsizinin sesini açık unutan bir sivil polisin göstericiler tarafından oldukça şiddetli bir şekilde dövülmesini Star TV`nin naklen duyurması ve bir başka yerde polislerin eğlenerek seyrettiği bir linç girişimini de naklen yayınlamasıyla hafızalara kazındı.

2006 yılında en geniş katılımın yaşandığı ilçe Kadıköy oldu. Çeşitli sendikalar ve gruplar saat 12:00 sularında Rıhtım Caddesi`ne yürüdü. Düzenlenen miting sonrası saat 16:00 sularında gruplar tamamen dağıldı.

2007 yılında 1 Mayıs'ı tekrar Taksim'de kutlayarak aynı zamanda 1977'de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100'den fazla kişi yaralandı.Valiliğe göre 580, diğer kaynaklara göre 700'e yakın gözaltı gerçekleşti. İbrahim Sevindik adındaki bir vatandaş hayatını kaybetti.

2008 Nisan'ında, 1 Mayıs'ın "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edildi.

2008 yılında sendikaların hükümetle 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama konusunda uzlaşamaması sonucunda sendikalar, Taksim'e yürüme kararı aldı ve bazı sol görüşlü partiler de bu yürüyüşe katılacaklarını açıkladı. Bunun üzerine, güvenlik güçleri bir gün öncesinden hazırlıklara başladı ve sabah 06:30'dan itibaren Şişli'de, Osmanbey'de, Pangaltı'da, Nişantaşı'nda, Okmeydanı'nda, Dolapdere'de ve Kurtuluş'ta olaylar çıktı. Polisin, DİSK, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ÖDP ve Halkın Kurtuluş Partisi binasında yönelik tutumu ve bir hastanenin acil servisi girişinde gaz bombası atarak birçok kişinin yaralanmasına neden olması çok tartışıldı.[2] Polis; bu olaylar sırasında biber gazı, gaz bombası, tazyikli ve boyalı su kullandı. DİSK binası önündeki olaylarda CHP milletvekili Mehmet Ali Özpolat, sıkılan biber gazı nedeniyle kalp spazmı geçirdi. Okmeydanı'nda Burhan Gül isimli 19 yaşında bir genç, başından plastik mermiyle vurularak yaralandı. Ayrıca Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda yapılan kutlamalarda da olaylar çıktı ve polis, göstericilere gaz bombalarıyla müdahale etti. Ankara'da Sakarya Meydanı'nada yapılan kutlama olaysız sona erdi.

2009 Nisan'ında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen önergeden sonra 1981'den sonra tekrar resmi bayram olarak kabul edildi.

2009 Nisan Taksim'e çıkılmasına izin verilmedi.

2010 1 Mayıs 140 bin kişinin katılımıyla Taksim'de kutlandı. (Resmi rakamlara göre).


alıntı
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.04.14   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


insanlar bulunduğu ortamdan,
daha demokratik orama geçmek için mücadele ederler,
fakat mücadele azmi gösteremeyenler teslimiyeti ve asimile olmayı seçerler.
demokratik bir ülkede inanç ve etnik özgürlükler vardır,
ama ülkemizde,
kürt ve alevi inançlı vatandaşlarımıza,
sistematik egemen yönetim baskısı vardır
bu baskıyı sonlandırmak,
devrimci mücadeleyle mümkündür..
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.04.14   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
AİHM kararını uygulayın, Taksim'i emekçilere açın!


DİHA
Güncellenme : 15.04.2014 14:40
AİHM'in 2012 yılında 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlamalarına yönelik Türkiye aleyhine verdiği ihlal kararının bağlayıcı olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını sağlamanın hükümetin görevi olduğuna dikkat çekti.

2008 yılında Taksim'de yapılmak istenilen 1 Mayıs kutlamalarının engellenmesine dönük Türkiye hakkında 2012 yılında ihlal kararı veren AİHM kararının bağlayıcı olduğunu belirten hukukçular, DİSK Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, avukat Arzu Becerik ve sendika ve meslek odası temsilcisi katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 2008 yılında Taksim'de yapılmak istenilen 1 Mayıs kutlamalarının engellenmesine dönük AİHM'in 2012 yılında "toplantı ve ifade özgürlüğü ile örgütlenme özgürlüğünün engellendiği" yönünde Türkiye hakkında ihlal kararı verdiğini hatırlattı. Bu kararın bağlayıcı olduğuna dikkat çeken Kaboğlu, AİHM'nin kararında DİSK'in üyelerini anmak için Taksim Meydanı'nı kullanmak istemesinin ise hak ve üyelerine karşı görevi olduğu belirtildiğini söyledi. AİHM kararının Taksim Meydanı'nın hakkında ulusal üstü hukuk alanında bir hakkın temel unsuru olarak kabul edildiğine dikkat çeken Kaboğlu, "Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ın kutlanmasını sağlamak hükümetin görevi olmuştur. İnsan hakları değerler sisteminde kamu düzeni uluslararası bir kurum olarak ele alınır, bu kurum gereği hukuk devletin gerçekleşme şekli olarak, hukuk kurallarının uygulanma zorunluluğu, hukuk kurallarını oluşturan mahkeme kararlarının da uygulanması zorunluluğunu tüm taraf ülkelere yüklemiştir. Hükümet, AİHM tarafından verilen bu karara itiraz hakkını kullanmamış, kararda yapılan tespitleri kabul etmiştir" dedi. Kabaoğlu, son olarak ulusal ve uluslararası düzenlemeler gereği bu kararın uygulanmasının gerekli olduğunu ifade ederek, kararın uygulanabilmesi için hükümetin gerekli önlemleri alıp, Taksim Meydanı'nı 1 Mayıs'a hazırlaması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, kendileri için 1 Mayıs kutlama alanı tartışmalarının bittiğini ifade ederek 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda olacaklarını belirti. AİHM'in aldığı bu kararın geçen sene de geçerli olduğunu, ancak kamu yetkililerinin buna uymadıklarını belirten Çerkezoğlu, "1 Mayıs bir miting değil. Bir anma, birlik, dayanışma günüdür. 1 Mayıs'ın miting gibi gösterilerden farklı alanda kutlanmasına izin vermeyeceğiz. Taksim işçiler için bir simgedir. Bizim için bir bellektir. Biz orada olacağız. 2012 yılında alan tartışması bitmiştir. Valiliğin açıklamalarında anlaşılacağı üzere başbakan her şey benim istediğim gibi olacak anlayışından vazgeçmeyecek. Bugün siyasal iktidar ayrıştırıcı siyasetine devem ediyor. Gerginlik yaratan siyasal iktidar 1 Mayıs kutlamalarında da istismar etmek istiyor bu istismara izin vermeyeceğiz" dedi. Vali Mutlu'nun "Resmi başvuru yapmadılar" açıklamasını değerlendiren Çerkezoğlu, resmi bir başvuruda bulunmayacaklarını söyledi. Avukat Arzu Becerik de kutlama alanı için resmi bir başvurunun gerekli olmadığını ifade etti. AİHM kararın geniş zaman için geçerli olduğuna vurgu yapan Becerik, "Bu karar aynı zamanda verilmiş olan hakkın engellenmesi noktasında bu hakkı engelleyenlere de bir mesaj veriyor. Bu hakkını kullanmak isteyenlere polis ve kamu yöneticilerinin yapacağı her türlü müdahale ve engelleme yasadışı suçtur. Bu suçu işleyenler de yargı önüne çıkartılmaları gerekiyor" dedi.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.04.14   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Taksim

1Mayıs

alanı olarak

zaten tescilliTaksim’in 1 Mayıs alanı olduğunun AİHM kararıyla tescillendiğini belirten Prof. Dr. Kaboğlu, “Taksim’de 1 Mayıs’ın kutlanmasını sağlamak hükümetin görev ve yükümlülüğü haline gelmiştir” dedi


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yaklaşırken, Taksim tartışmaları da hız kazandı. 1 Mayıs Tertip Komitesi hukukçularla birlikte DİSK’te yaptığı toplantıda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin verilmeyeceği açıklamalarını değerlendirdi. Toplantıya Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Osman Öztürk, KESK Şubeler Platformu adına Erdal Güzel ve hukukçular katıldı. Toplantıda konuşan Prof Dr. İbrahim Kaboğlu, DİSK ve KESK’in 2008 1 Mayıs’ında yaşananlardan sonrası ‘Toplu ifade ve gösteri haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM’e başvuru yaptığını belirterek, “AİHM’in verdiği karar ile hükümetin Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasını engellemesinin toplantı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği, hükümetin kısıtlama için kullandığı gerekçelerin gerekli ve kanıtlanabilir olmadığı, toplantı yapma özgürlüğünün toplantının istenilen yerde yapılmasını da kapsadığı, soyut ve kanıtlanmayan bahanelerle emekçilere kapatılmak istenen ve kapatılan Taksim alanının kutlama alanı olduğunu tescil etmiş oldu” dedi.

5 MADDEDE TAKSİM MEYDANI

Prof. Dr. Kaboğlu, AİHM kararıyla TAKSİM’in 1 Mayıs alanı olduğunun tescillendiğini 5 maddede anlattı.
1. Avrupa İnsan hakları Mahkemesi kararının uygulamak hükümetin görev ve yükümlülüğüdür.
2008 1 Mayıs’ı sonrası DİSK ve KESK’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun sonucunu berlirten Kaboğlu, hükümetin kısıtlama için kullandığı gerekçelerin gerekli ve kanıtlanabilir olmadığını bu kısıtlama ile birlikte hükümetin toplantı ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini belirtti.

2. Toplantı yapma özgürlüğü toplantının yapıldığı yeri de kapsar.
AİHM kararına göre Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunun tescillendiğini belirten Kaboğlu, kararda belirtilen toplantı özgürlüğü toplantının yapılmak istendiği yeri de kapsar ifadesini vurguladı.

3. İlk defa bir meydan özne.
Kaboğlu bu kararla birlikte ilk defa bir meydanın ulusal üstü hukuk sisteminde bir hakkın temel unsuru olarak kabul edildiğini ve Avrupa İnsan Hakları Sistemi’’nde bir özne olarak yer aldığını belirtti.

4. Karar iç hukuk bağlayıcı.
İnsan hakları değerler sisteminde kamu düzeninin uluslararası bir kurum olarak ele alındığını belirten Kaboğlu, hukuk devleti olma gereğinin bu hukuk kurallarına uyma zorunluluğu olduğunu, bu kurallara bağlı olarak da mahkeme kararına uymanın tüm taraf ülkelerin yükümlülüğü olduğunu belirtti.

5. Anayasada güzergahı belirleme yetkisi 2001’deki değişiklikle mülki idarenin elinden alınmıştır.
Kaboğlu AİHM kararının bağlayıcılığının yanı sıra Taksim’in 1 Mayıs alanı olmasının gerekçelerini de sıraladı: “1 Mayıs resmi tatil günü olarak ilan edilmiştir. Sokak ve caddelerde geliş-gidişi olumsuz etkileme olasılığı azalmıştır. 2013 1 Mayıs’ı inşaat nedeniyle engellenmek istenmişti; artık o neden de geçerli değil. Anayasada güzergahı belirleme yetkisi 2001’deki değişiklikle mülki idarenin elinden alınmıştır. 1 Mayıs, zaman zaman yapılan gösteri ve yürüyüş olmayıp, sadece yılda bir kez yapılan bir emekçi etkinliği olduğundan kamu makamları bu konuda elden geldiğince esnek ve hoşgörülü davranmak durumundadır.”


Editör : BİRGÜN
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.04.14   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


ANASAYFA » POLİTİKA

HDP, BDP, EMEP, ÖDP, ESP: 1 Mayıs'ta Taksim'deyizİLGİLİ HABERLER


ETİKETLER

1 Mayıs - Taksim - DİSK - KESK - TMMOB - TTB - Hüseyin Avni Mutlu -

DİSK, KESK, TTB, TMMOB'un 1 Mayıs'ı, Taksim'de kutlama kararının ardından DİSK ve KESK başkanları İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüşmüştü. Vali Mutlu, 1 Mayıs için Yenikapı'da yapılan miting alanından başka "alternatif" sunmayacaklarını açıklarken, 1 Mayıs Komitesi ise 1 Mayıs'ı işçi ve emekçiler açısından tarihi bir anlamı olan Taksim Meydanı'nda kutlamakta kararlı. Taksim Meydanı'nın bu yıl da 1 Mayıs'a kapatılması kararını HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş değerlendirdi.

GÜRKAN: EMEKÇİLERİN MEŞRU HAKKIDIR
EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, valiliğin kararının Taksim'in halka kapatılması anlamına geldiğini vurguladı. Hükümetin 1 Mayıs alanı olarak başka yerler göstermesini de çözüm olarak görmediklerini anlatan Gürkan, "Taksim Meydanı'nda kutlamak işçilerin, emekçilerin meşru hakkıdır. Üstelik işçi sınıfının güvenliğinin de alınması gerekir. Taksim Meydanı için işçi sınıfı bedel ödemiştir" dedi. Polisi ve işçi sınıfını karşı karşıya getiren yasakların ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Gürkan, "Valilik müdahaleyi göze alacak gibi görünüyor. Polis şiddetinin nelere mal olduğunu da biliyoruz. Valiliği derhal kararından vazgeçmeye çağırıyoruz" dedi. Gürkan son olarak olası bir müdahalede her yeri kutlama alanına çevireceklerini söyledi.

TAŞ: KARAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL
Valiliğin 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'da bulunan miting alanını göstermesi kararına bir tepki de Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş'tan geldi. Kararın, işçi sınıfı ve emekçiler açısından kabul edilir bir yanının bulunmadığına dikkat çeken Taş, "Geçen sene inşaat ve inşaat neticesinde oluşan çukurlar gerekçe gösterildi. Ama geçen sene gösterilen bu karara da itiraz etmiştik. Biz alınan kararın işçi ve emekçilere Taksim'i kapatmak ve Taksim ve çevresini rezidans alanı haline getirmek olduğunu 1 Mayıs sonrası gelişmelerden de gördük. Kuşkusuz Gezi direnişi böyle başladı. Bu sene alınan kararda ise kent güvenliği ve kent asayişi gerekçe gösterilmiş. Taksim'in işçilere kapatılması hukuka aykırıdır. Nitekim AİHM 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması gerektiğini belirtmiştir. Eğer Türkiye bir hukuk devletiyse bu kararı dikkate alır ve Taksim Meydanı'nı işçi ve emekçilere açar. Hatta 1 Mayıs'ın renkli geçmesi için üstüne düşen görevi yerine getirmelidir" ifadelerini kullandı. Taş, son olarak 1 Mayıs kutlamaları için ÖDP İstanbul İl Örgütü'nün Taksim'de olacağını sözlerine eklerken yerellerde ise emek ve demokrasi güçleri ile birlikte belirlenen alanlarda kutlamalara katılacaklarını ifade etti.

BİNGÜL: AKP TARİHİ GELENEĞİ YOK ETMEK İSTİYOR
Valiliğin 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'da bulunan miting alanını göstermesine BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül de tepki gösterdi. Bingül, Taksim Meydanı'nın işçiler için bir tarihi geleneği ve gerçeği ifade ettiğini dile getirerek, "AKP hükümeti son yıllardaki politikalarıyla bu tarihi geleneği ve gerçeği yok etmek istiyor. Yenikapı'nın 1 Mayıs kutlamaları için gösterilmesi de bu tarihi geleneğe ve gerçekliğe alternatiftir. Biz Barış ve Demokrasi Partisi olarak sendikaların yanında 1 Mayıs kutlamalarında Taksim'de olacağız. İşçi sendikalarının taleplerine ortak olup onlarla birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

ALTAN: DEVLETİN KORKUSU İDEOLOJİK
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan ise süreci yakından takip ettiklerini ifade ederek, DİSK ve KESK'in taleplerini haklı bulduklarını kaydetti. Valiliğin 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'da bulunan miting alanını göstermesini "devletin irade savaşı" olarak değerlendiren Altan, "Devlet sol, muhalif, sosyalist işçi ve emekçilere karşı gerçekten bir irade savaşı veriyor. Bu irade savaşı ideolojiktir. Kuşkusuz bu karar da ideolojiktir. Bizler 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız. Vali 'anıt ve Kazancı yokuşundaki anmalar yapılabilir' dedi ve hatta destek vereceklerini açıkladı. Bu bir art niyet açıklaması olduğu gibi 1 Mayıs'ı protokole çevirme girişimidir. Bizim şehitlerimizle olan ilişkilerimizi böylece protokole çevirerek kitleleri görünürlükten uzak tutmak istiyorlar. Bu bir korkudur. Devletin bu korkusu kuşkusuz bir ideolojik korkudur" diye konuştu.

YÜKSEKDAĞ: VALİNİN KARARI BİZİ BAĞLAMAZ
Valiliğin 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'da bulunan miting alanını göstermesini eleştiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, alınan kararı yasakçı politikaların devamı olarak gördüklerini ifade etti. 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'nda gerçekleşmesini işçilerin meşru talebi olarak değerlendiren Yüksekdağ, "AKP hükümeti yasakçı politikalarını sürdürmekte kararlı. Başbakanın veya valinin kararı artık bizi bağlamaz. Türkiye ve Kürdistan'daki işçi sınıfının meşru talebi, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlamak. Artık işçi sınıfının Taksim talebi zirveleşti. Bu nedenle Başbakanın, valinin ve devletin kararının hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Geçen sene de yasaklandı ve olanları gördüler. Kuşkusuz Gezi isyanın başlamasında bu yasakların etkisi çok büyüktü. Bu meydanlar bizimdir, bu meydanlar işçi ve emekçilerin en meşru talebidir" dedi. 1 Mayıs kutlamalarında Taksim Meydanı'nda olacaklarını ifade eden Yüksekdağ, "Kuşkusuz o gün İstanbul'un her tarafında devlet tarafından OHAL ilan edilecek. Adeta sıkıyönetim uygulaması olacak. Bu uygulamalara karşı da her alanı direnişe çevireceğiz. 'Her yer Taksim her yer direniş' şiarı ile de her alanı direnişe çevireceğiz" diye konuştu.

TURAN: VALİ MUTLU ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR
SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ise İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmaması noktasındaki yasağını anayasal bir suç olarak değerlendirdi. Anayasanın 90. maddesini hatırlatan Turan, "Bu maddeye göre, çelişkili durumlarda uluslararası sözleşmeler geçerlidir. Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan Türkiye de biran önce anlaşmanın sorumluluklarını yerine getirmelidir" dedi.
'Gidin Kazlıçeşme'de, Yenikapı'da kutlayın' tavrını da eleştiren Turan, Taksim Meydanı'nın işçi sınıfı açısından öneminin belli olduğunu söyledi. Turan, "Bu meydanda kazanılmış bir hak ve geçmişten bugüne ödenmiş bedeller vardır. Dolayısıyla bizim Taksim Meydanı'ndan vazgeçmemiz mümkün değildir. Hükümet, diretiyor ve yer faşizmi yapıyor" diye konuştu. Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin tartışma konusu haline getirilmemesi gerektiğini de vurgulayan Turan, SDP olarak 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını ve olası bir müdahale anında her yeri kutlama alanına dönüştüreceklerini söyledi. (DİHA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-16 12:24:49
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.04.14   #9
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


CHP'den 1 Mayıs teklifi

CHP - Sezgin Tanrıkulu - 1 Mayıs - Taksim -
CHP, 1 Mayıs’ın "1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı" olarak, Taksim Meydanı’nda kutlanması için kanun teklifi verdi. 1 Mayıs’ın İşçi ve Emekçi Bayramı günü olarak kutlanmasını öngören teklif Taksim Meydanı’nın adının “1 Mayıs Taksim Meydanı” olarak değiştirilmesini öngörüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde, 1 Mayıs’ın bayram olarak kutlanabilmesinin, tarihi anlam ve önemine uygun olarak anma ve kutlamaların yapılabilmesinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

'1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI OLARAK KUTLANACAK'

Teklif, 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü yerine İşçi ve Emekçi Bayramı günü olarak kutlanmasını düzenliyor.

'1 MAYIS TAKSİM MEYDANI’NDA KUTLANACAK'

Teklife göre; 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ülke genelinde, İstanbul ilinde ise 1 Mayıs Taksim Meydanı’nda kutlanacak. Bayram kutlamalarına katılacak kişilerin güvenliğinin sağlanması ile yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanması ilgili il valiliği ve kutlama alanının bulunduğu yer kaymakamlıklarınca gerçekleştirilecek.

TAKSİM MEYDANI’NIN ADI '1 MAYIS TAKSİM MEYDANI' OLARAK DEĞİŞTİRİLECEK

İstanbul İli Beyoğlu İlçesi sınırları içinde yer alan Taksim Meydanı’nın adının “1 Mayıs Taksim Meydanı” olarak değiştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 ay içinde gerekli kararı alacak. (ANKA)

www.evrensel.net

Eklenme tarihi: 2014-04-17 10:09:00
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.04.14   #10
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


'1 Mayıs'ta

Taksim'deyiz'


Taksim'in 1 Mayıs kutlamaları için yasaklanmasının ardından Taksim Dayanışması açıklama yaptı: “Her türlü baskıya karşı Taksim'de yüzbinlerle 1 Mayıs'ı kutlamak istiyoruz”


İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı'nın yasaklanarak kutlamalar için Yenikapı dolgu alanının adres gösterilmesi ardından Taksim Dayanışması bileşenleri açıklama yaptı. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde dün yapılan basın toplantısında Taksim Dayanışması adına açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, “Her türlü baskı ve şiddete karşı, mücadele ve alınteri ile kazandığımız Taksim'de yüzbinlerle coşkulu ve ve barışçıl bir şekilde 1 Mayıs'ı kutlamak istiyoruz” dedi. Atlar, 1 Mayıs 1977 katliamından, 2014 Gezi Direnişi'ne dek yaşamını yitirenleri anmak ve sorumluların hesap vermesini sağlamak için Taksim Dayanışması olarak 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıkladı.

Taksim'in 1 Mayıs kutlaması için yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Atlar, “İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs'ı kutlamak üzere halkın ve emekçilerin aklını yok sayan gerekçelerle Taksim'i yasaklayarak Yenikapı'daki yolsuzluk ve hukuksuzluğun simgesi olan kent suçu dolgu alanını adres gösterdi. Tek gerekçe ise iktidarın halktan, emekten, eşitlikten, dayanışmadan, özgürlükten korkmasıdır. Taksim başta olmak üzere tüm kamusal alanlar hepimizin ortak değer ve yaşam alanıdır. Birkaç kişinin kafasındaki tertip ve düzene göre şekillendirilemez” dedi.


'TAKSİM EMEK MEYDANIDIR'

Taksim'in Türkiye'deki emekçiler için herhangi bir meydan olmadığını belirten Türk Tabipler Birliği'nden Hüseyin Demidizen ise “Taksim'in yerine başka bir yer gösterilmesi, inananların Hac ziyaretini bir başka yerde yerine getirmelerini istemek kadar abestir. Taksim bizim için bir emek ve demokrasi meydanıdır, ama aynı zamanda geçmişte 37, son bir yıl içerisinde de 8 yurttaşımızın burada temsil edilen değerlere sahip çıkarken yaşamını yitirdiği; onlarcasının ise sakat kaldığı bir değerler bütünüdür. O nedenle hükümetten ve hükümetin valisinden beklentimiz emekçilere yeni bir adres göstermek yerine, bu anmanın gerçekleşmesi için üzerlerine düşen sorumluluğun yerine getirilmesidir” diye konuştu.

'TARİHİ OLARAK HAKLIYIZ'

DİSK İstanbul Şube Temsilcisi Önder Atay ise “1 Mayıs kutlamalarınızı Taksim'de gerçekleştirmek için hukuken haklıyız. DİSK ve KESK olarak 1 Mayıs 2008 tarihinde yapılan engellemelere karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığımız başvuru sonucu birçok gerekçemiz kabul gösrdü. DİSK olarak 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istememiz hem hakkımız hem de üyelerimize karşı görevimiz olduğu belirtilmiştir. Diğer yandan, tarihi olarak haklıyız. Taksim Meydanı, emekçilerimizin eşitlik, özgürlük, adalet ve barış mesajlarını dünyaya yayıyor. Bu uğurda 1977'den bu yana nice insanımız yaşamını yitirmiştir. 1 Mayıs günü halkımıza atılacak bir gaz bombası veya en ufak bir engellemeyle bugün AKP sözcülerinin suç oluşturan demeçleri arasında bir fark yoktur. AKP artık halka karşı suç işlemeyi bırakmalıdır” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon sekreteri Süleyman Solmaz, KESK İstanbul Şubeleri adına Erdal Güzel ve Mimarlar Odası İstanbul Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu da basın toplantısına katılarak açıklamalarda bulundu.Editör : Deniz Sarı
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2013 yılı 1 MAYIS EMEGİN bayramı yaklaşırken... bilgeyol Siyaset,Politika ve Ekonomi 33 02.05.13 11:27
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2