Sponsor Reklamlar


Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...

 Genel konular Katagorisinde ve  Siyaset,Politika ve Ekonomi Forumunda Bulunan  Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

 
Seçenekler
Alt 28.04.14   #21
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


ANASAYFA » İŞÇİ-SENDİKA

Yatağan

1 Mayıs’a akacakİLGİLİ HABERLER


ETİKETLER

Yatağan - özelleştirme - Maden-İş - Tes-İş - Yatağan direnişi - Sinan Cem Kaya -

Sinan Cem KAYA
Muğla


Yatagan ve Milas maden ve enerji işçileri, özelleştirmeye karşı mücadelelerini 1 Mayıs’a taşıyacak. Eşleri ve çocuklarıyla birlikte özelleştirmeye karşı kararlılıklarını 1 Mayıs’ta da haykırmaya hazırlanan enerji işçilerine, Yatağan ve Muğlalı emekçiler de destek verecek.

İşçiler, Yatagan’da kutlanacak 1 Mayıs için hazırlıklarını sürdürürken, Muğla’da bulunan Türk-İş’e bağlı sendikalarla KESK’in oluşturduğu tertip komitesi hazırladığı afiş ve bildirilerle tüm Muğlalıları mitinge davet ediyor. Meslek odaları ve siyasi partiler de miting hazırlıklarını sürdürüyor.
ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLAN HERKES KATILACAK
Tes-İş Yatagan Şube Yöneticisi Kemal Özcan, Muğla’daki tüm sendika ve parti amblemlerini kaldırdıklarını özelleştirmeye karşı olan herkesin kendi talepleriyle 1 Mayıs’a katılacağını dile getirdi. Miting öncesi Belediye Parkı önünde toplanacaklarını söyleyen Özcan, buradan otogara yürüneceğini ve miting yapılacağını belirtti. Özcan, Tes-İş ve Maden-İş genel merkezlerinden de mitinge katılanlar olacağı bilgisini verdi.
AİLELERİ VE ARKADAŞLARIYLA KATILACAKLAR

Kemerköy İşyeri Temsilcisi Neyfel Tan, tüm işçilerin aileleri ve arkadaşlarıyla 1 Mayıs’a katılacaklarını dile getirdi. Özelleştirmenin durdurulması AKP’nin bu kararından vazgeçmesi için taleplerini bir kez daha haykıracaklarını söyleyen Tan, tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a katılmaya, Yatağan işçilerinin sesi olmaya çağırdı. Tan ayrıca, Kemerköy ve Yeniköy’de özelleştirmecilere karşı işçiler tarafından yapılan araç giriş ve çıkışlarıyla yol takibinin aralıksız devam ettiğini dile getirdi. Tan, Yatağan’dan sonra Kemerköy’de kurulan direniş çadırına da ilginin her geçen gün arttığını ifade etti.
Yatağan enerji işçisi Kadir Uyar miting hazırlıklarının her geçen gün daha da yoğunlaştığı bilgisini verdi. 1 Mayıs kutlanan her yerde özelleştirmelere tepki gösterilmesini istediklerini söyleyen Uyar, “Tüm işçilerin gündemine özelleştirme girmeli. Sendikalar bu konuda daha aktif çalışma yaparak bütün insanları bugüne davet edip anlamına uygun 1 Mayıs örgütlemelidir. Sermaye politikalarını hayata geçiren her gün yeni hak gaspları ile işçi sınıfına saldıran bu hükümete en iyi yanıt meydanlar olmalıdır” diye konuştu.
Maden-İş Yatağan Şube Sekreteri Osman İlhan da, Yatağan’da 1 Mayıs’ın kitlesel geçmesi için tüm imkanları kullanacaklarını belirtti. İlhan, “1 Mayıs’ta AKP nin işçi sınıfına karşı sürdürdüğü emek düşmanı politikalara, demokratik ve meşru hak olarak gördüğümüz açıklama ve seyahatlerimizde yaşadığımız polis saldırılarına artık yeter diyeceğiz. Özelleştirme kararından vazgeçilmesi ülkedeki taşeronlaştırmanın son bulması bağımsız demokratik bir Türkiye için bütün emek dostlarıyla meydanlarda olacağız” diye konuştu.
MAMAK HALKIYLA BULUŞTULAR

Direnişlerine Ankara’da da devam eden Yatağan ve Milas işçileri, Emek Partisi’nin düzenlediği 1 Mayıs şenliğinde Mamak halkıyla buluştu. Etkinlikte konuşan EMEP Mamak İlçe Başkanı Ahmet Demirel, egemen güçlerin 1 Mayıs bayramının kutlanmasını engellemek için, işçileri milliyetçilik, mezhepçilik ve inançlar temelinde bölmeye çalıştığını söyledi. Yatağan işçileri adına konuşan Volkan Ergenç ise, 223 gündür özelleştirmelere karşı direndiklerini söyledi. Emekçilerin birleşememesi nedeniyle verilen mücadelelerin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Ergenç, Mamaklı emekçilerden 17 gündür Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde sürdürdükleri direnişe destek istedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-28 06:00:00
----------------------------------------------------
1 MAYIS,
BU YIL ÇOK FARKLI OLMALI,
ALANLARDA OLDUĞUMUZ KADAR VAR OLACAĞIZ,
DİKTATÖRLÜGE GİDEN AKP FAŞİZMİNE,
DUR DEMEK İÇİN MÜCADELE İÇİN ALANLARA,
ORTA ÇAĞ KARANLIĞINA BÜRÜNMEMEK İÇİN ALANLARA,
BARIŞ VE KARDEŞLİK MÜCADELESİ İÇİN ALANLARA,
DEMOKRATİK CUMHURİYET MÜCADELESİ İÇİN ALANLAARA,
KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK,
MÜCADELE ETTİGİN KADAR ÖZGÜRSÜN.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.04.14   #22
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


a Sayfa Ekonomi-Emek
BDP: Yasaklara karşı 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz


İSTANBUL /ANF
Güncellenme : 28.04.2014 10:11
BDP İl Eşbaşkanı Arife Çınar, hükümetin Taksim yasağına rağmen, insanca bir yaşam ve çalışma ortamı ile barış ortamının sağlanması talepleriyle 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıkladı.

BDP İl Eşbaşkanı Arife Çınar, 1 Mayıs öncesinde ANF'nin sorularını yanıtladı. Hükümetin 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına getirdiği yasağı eleştiren Çınar, "1 Mayıs 1977 Katliamı'nı unutturmak istiyorlar. Bu nedenle, Taksim Meydanı'nı emekçilere kapatmak istiyorlar. Ancak 1 Mayıs 1977'nin katilleri cezalandırılıncaya kadar, unutturmayacağız, Taksim'de olacağız. BDP olarak biz de yasaklanmak istenen Taksim Meydanı'na girerek 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlayacağız" dedi.

Artan emek sömürüsüne, taşeron çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, çocuk işçiliğine dikkat çeken Çınar, işçi ve emekçilere insanca bir yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması için 1 Mayıs günü Taksim'de olacaklarını belirtti.

'BARIŞ İÇİN 1 MAYIS'TA TAKSİM'DEYİZ'

Çözüm sürecine dikkat çeken Çınar, "Halkların, emekçilerin, işçilerin barışa ihtiyacı var. 1 Mayıs'ta Kürt sorunununda demokratik çözüm ve barış için hükümetin adım atması talebini de dile getireceğiz" dedi.

BDP İl Eşbaşkanı Arife Çınar, son olarak şunları söyledi: "Taksim'den Kızılay'a hiçbir alan işçilere, emekçilere, halklara yasaklanmamalı. Tüm alanlar herkese açılmalı. Biz de, Taksim Meydanı'ndaki yasak kalkana kadar Taksim'de olacağız."
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.04.14   #23
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


1 Mayıs’a

katılmak için

15 nedenTürkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), yaklaşan 1 Mayıs öncesi, işçilerin 1 Mayıs’ta Taksim meydanında olması için 15 Neden'in yer aldığı bir rapor hazırladı.


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), 1 Mayıs’a giderken kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda işçilerin 1 Mayıs’ta Taksim meydanında olması için 15 Neden sıralandı. Raporda iş kazalarından, çalışma sürelerine, asgari ücretten, sendikalaşmaya, işsizlikten, kadın istihdamına ve taşeronlaşmaya kadar pek çok sorun alanı ortaya konuluyor.

DİSK-AR'dan tarafından hazırlanan rapora göre, 1 Mayıs'a katılma gerekçeleri şöyle sıralanıyor:

1.HER DAKİKA BİR İŞ KAZASI, HER SAAT BİR ÖLÜ M

Rapora göre Türkiye’de her saat 80 iş kazası oluyor. Yılda 706 bin işçi ise iş kazası gerçeği ile yüzleşiyor. Her on iş kazasından yalnızca bir tanesi SGK kayıtlarına yansıyor. Son yayınlanan SGK istatistiklerinde 2012 yılı için iş kazası sayısı sadece 74 bin 871 iken TÜİK 2013 verilerine göre bu rakam 706 bin olarak görülüyor. İki veri arasında zamansal uyumsuzluk bulunsa da aradaki devasa fark kayıt dışı iş kazalarının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyuyor.


2.HER ÜÇ İŞ CİNAYETİNE BİR YENİSİ EKLENDİ
Raporda TÜİK verilerine göre iş kazalarının sayısı SGK verilerinin yaklaşık 9,5 katı. Aynı veriye göre her 100 kayıtlı iş kazasının yaklaşık 1’i ölümlü olarak gerçekleşiyor. Söz konusu oran TÜİK verilerine yansıtıldığında 2002 yılı için iş cinayetinde kaybettiklerimizin sayısı 7 bine ulaşıyor. Buna göre her gün 20, yaklaşık her saat bir işçi hayatını kaybediyor. 2002-2005 yıllarında ortalama kayıtlı iş cinayeti sayısı 898 bin iken 2006-2012 yıllarında bu sayı 3’te 1 oranında artarak bin 223’e ulaşmıştır. Rapora göre her üç kayıtlı iş cinayetine bir yenisi eklenmiş durumda.

Raporda AKP hükümetleri döneminde resmi rakamlarla 11 bin 282 kişi iş cinayetlerine kurban gittiği belirtiliyor ancak kayıtdışı iş kazalarının oranları dikkate alındığında ölenlerin sayısının on binlerle anılacağından şüphe olmadığına dikkat çekiliyor.


3.FİZİKSEL VE RUHSAL SAĞLIĞIMIZ RİSK ALTINDA
Rapora göre işe bağlı sağlık problemi yaşayanların sayısı 895 bin kişi. Çalışanların yüzde 80’i fiziksel sağlığını, yüzde 9’u ruhsal sağlığını olumsuz etkileyecek etmenlerle birlikte çalışıyor. Yüzde 19 kaza riski ile çalışırken, yüzde 14 kimyasal madde, toz duman veya zararlı gazlara muhatap kalıyor. Yüze 15 ise zor duruş şekline veya harekete maruz kalıyoruz. Her yüz çalışandan 7’si zaman baskısı ve aşırı çalışma yükünün basıncı altında ruhsal sorunlar yaşıyor.

Madenciler en çok iş kazası yaşayan ve en çok sağlık sorunu yaşayanlar. Her 10 işçiden biri yıl içinde iş kazasına muhatap kalırken, her 20 işçiden biri işe bağlı sağlık sorunu ile karşılaştı.


4.ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARININ % 94’Ü TAŞERONDA
Rapora göre Türkiye’de resmi rakamlara göre kayıtlı taşeron işçi sayısı 2002-2011 yılları arasında 387 binden 1 milyon 687 bine yükseldi. Taşeron işçi sayısı 2002-2007 yılları arasında yaklaşık 3 kat, 2007-2011 döneminde ise yüzde 50 oranında artış gösterdi. Sağlık sektöründe 2002 yılında 11 bin 685 olan taşeron işçi sayısı AKP hükümetleri döneminde 10 kattan fazla artış göstererek 2013 yılında 131 bin 201’e yükseldi.

Rapora göre madenler için 2008 yılı verisi alındığında Türkiye’de milyon ton taş kömürü üretimi başına düşen ölüm sayısı Çin’den 6 kat, ABD’den ise 361 kat daha fazla. Sektörde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Kazası İnceleme Raporlarına göre incelenen ölümlü iş kazalarında asıl işveren işçilerinin sayısı 2, alt işveren işçilerinin sayısı 30′dur. Bu verilere göre alt işveren işçilerinin toplam iş cinayetlerindeki ölüm oranı %94′e ulaşıyor.


5.ÇALIŞMAKTAN YAŞAMAYA FIRSAT KALMIYOR
Raporda resmi çalışma sürelerinin AB ülkeleri ortalamasında 38,6 saat olduğuna dikkat çekilirken. Türkiye’de bu rakam 45 saat olarak belirlendiği hatırlatılıyor. Buna göre Türkiye’de işçiler Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında ortalama 6,4 saat daha fazla resmi haftalık çalışma süresine sahip. Fiili çalışma sürelerine baktığımızda ise Türkiye’de tam zamanlı bir işte çalışan bir işçinin fazla mesailer dahil ortalama haftalık çalışma süresi, Norveçli bir işçinin 14,5 saat Avusturyalı bir işçinin 9,7 saat üzerinde.

6.İKİ MİLYONA YAKIN KİŞİ KÖLE GİBİ ÇALIŞIYOR
Raporda 50 saat ve üzerinde haftalık çalışma süresine sahip olanların sayısının 9 milyon 622 bin olduğu ifade ediliyor. Bu kişiler toplam iş başındaki çalışanların yüzde 40’ını oluşturuyor. Her dört kişiden biri ise haftalık 60 saatin üzerinde çalışıyor. Çalışmak haricinde bir şey yapma imkanı olmayan ve 72 saatin üzerinde çalışma süresine sahip olanların sayısı 1 milyon 611 bini, oranı ise yüzde 7’yi buluyor. Bu kişiler haftada 7 gün çalıştığı takdirde günlük en az 10 saat çalışmak durumunda.

7.TÜRKİYE YILLIK ÜCRETLİ İZİNDE 3. LİGTE
Raporda 99 Dünya ülkesi üzerinden yapılan hesaplamaya göre Türkiye 14 günlük asgari yıllık ücretli izin hakkı ile en düşük ücretli izin hakkının bulunduğu 35 ülke arasında. Buna göre Türkiyeli işçiler, Angola, Fas, Güney Afrika, Kamboçya, Cezayir başta olmak üzere söz konusu Dünya ülkelerinin 4’te 3’ünden daha az ücretli izin hakkına sahiptir. ,

8. HASTA DA OLSA ÇALIŞIYORUZ
Rapora göre Türkiye 4,6 gün ile, Avrupa ülkeleri dikkate alındığında en az hastalık izni alan işçilerin ülkesi. Bulgaristan’da hastalık izni 22 günle başı çekerken, Türkiye’de işçiler hastalansa da çalışmak durumunda. Hastalık izni kullanılan gün sayısı Portekiz’de 12, Norveç’te 10, Romanya ve Fransa’da 8, Almanya ve İtalya’da 7 gün.

9. TATİL HAYAL, EVİ ISITMAK ZOR, YOKSULLUK BİZİ BOĞUYOR
Rapora göre evden uzakta bir haftalık tatil masrafının karşılayabilecek olanların oranı sadece yüzde 14. Buna göre 63 milyon 223 bin kişi evden uzakta bir haftalık tatil yapamıyor. 41 milyon kişi iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek yiyemiyor. 27 milyon insan kışın ısınamıyor.

Rapora göre 12 milyonu aşkın kişi günlük 12 TL gelir ile karnını doyurmaya, barınmaya ve ısınmaya çalışıyor.


10. İŞSİZLİK KRONİK SORUN
Rapora göre AKP öncesi 11 yıllık dönemde ortalama geniş tanımlı issizlik oranı % 10,1, AKP’li dönemde geniş tanımlı işsizlik oranı ortalama % 16,7’dir. Bu ciddi bir artışa denk gelmektedir. AKP öncesi 11 yıllık dönemde resmi issizlik oranı ise % 7,9’dur. AKP’li yıllarda ortalama resmi işsizlik oranı ise % 10,1’dir. AKP öncesi 11 yıllık dönemde işsiz sayılmayanların sayısı ortalama 509 bin iken AKP’li dönemde işsiz sayılmayanların sayısı ortalama 1 milyon 760 bine ulaşmıştır.

11. İŞSİZİN PARASINI HÜKÜMET VE SERMAYE YİYOR
Rapora göre 5 milyon geniş tanımlı, 3 milyona yakın resmi işsizin varlığına rağmen, işsizlik fonundan sadece 255 bin kişiye ödeme yapılıyor. Mart 2014 tarihinde yapılan bu ödemelerin toplamı 129 bin TL. Buna karşın fonun toplam varlığı 73 milyar TL’ye ulaştı. Fondan aktif işgücü programları için ödenen para işsizlere ödenen paranın üstünde. Örneğin 2010 yılında hükümetin yapması gereken yatırımların önemli bir kısmı fondan karşılandı, söz konusu rakam işsizlere ödenen paranın 4 katını aştı. Fona hak kazandığını düşünen her dört kişiden biri hayal kırıklığına uğradı ve ödenekten faydalanamadı. Rapora göre Fonda biriken parayla, fona yeni ilave olmaksızın, 2,5 milyon işsize beş yıl işsizlik bedeli ödenebilir. Buna karşın fonda biriken paranın yağmalanması, sermaye kesimleri ve hükümet için kaynak haline gelmesi temel hedef haline getiriliyor.

12. AKP DÖNEMİNDE KREDİ BORÇLARIMIZ SABİT FİYATLARLA 19 KART ARTTI
Rapora göre Şubat 2014 tarihinde Tüketici kredileri toplam 332 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu rakam devletin 2014 yılında yapmayı hedeflediği “askeri ve faiz dışı” harcamalara denk. AKP döneminde halkın kredi borçları sabit fiyatlarla 19 kat artış gösterdi Borç batağından çıkamayanların toplam borcu 10 milyar TL’yi geçti. Bu tutar 5 milyon asgari ücretlinin 2 aylık maaşından fazla.

13. ASGARİ SEFALET DEVAM EDİYOR
Raporda AKP döneminde Asgari ücret yaklaşık 3 kat artarken, asgari ücretlinin kira ve konut harcamaları 3,4 kat, ulaştırma harcamaları 6,5 kat artış gösterdi. Bu nedenle gıdaya daha az pay ayırmak zorunda kaldı. Rapora göre Eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli 2014 yılının ilk altı ayı için elde ettiği geliri ile gıdaya günlük ancak 9 lira 96 kuruş ayırabiliyor. Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 2,5 TL olurken, öğün başına bu tutar sadece 83 kuruş düzeyinde kalmakta. Asgari ücret kişi başına milli gelir oranında bir artış kaydetseydi bugün net 1634 TL olacaktı.

14. KADIN İŞÇİNİN ÖNÜNDE DUVARLAR VAR!
Rapora göre kendisine gelir sağladığı bir faaliyette çalışan kadınların oranı ise toplam çalışabilir çağdaki kadınların sadece yüzde 18,6′sı. Ekonomik bir faaliyette çalışan kadınları yüzde 30′u ücretsiz aile işçisi ve yaptıkları çalışmanın karşılığında bir ücret almıyorlar. Yüksekokul mezunu kadınlarda işsizlik yüzde 15,2 ile yüksekokul mezunu erkeklerin yüzde 6,5’lik oranının iki katıdan Başta umudu kesik olanlar olmak üzere son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ancak işe başlamaya hazır olduğu halde işsiz sayılmayanların % 58’i kadın. Geniş tanımlı işsizlik kadınlar için yüzde 23 oranında.

15.SENDİKAL HAKLAR GASP EDİLİYOR…
Rapora göre tüm bu olumsuz koşullar altında sendikal haklar gasp edilmeye, dünyada emsali olmayan işyeri ve işkolu barajları ile işçilerin iradesi baskı altına alınmaya devam ediliyor. İşverenlerin işçi üzerindeki keyfiyetine son veren toplusözleşme düzeni tahrip ediliyor. Toplusözleşmeden faydalanan işçilerin oranı 1988 yılında % 22,9 iken 2011 yılında % 5,4 seviyesinde geriledi. Yeni çıkartılan sendikalar yasası grev hakkını kısıtlayan ve işçi işveren arasında devlet müdahalesini kalıcı kılan anlayışı ile 12 Eylül hukukunu devam ettiriyor. Yasanın koyduğu yetki barajları ile 5 milyon 870 bin işçi için fiili toplusözleşme
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.04.14   #24
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Dosya Zuhal ATLAN
Kanlı 1 Mayıs'lardan
yasaklı 1 Mayıs'lara!Zuhal ATLAN / İSTANBUL - DİHA
Güncellenme : 30.04.2014 11:07
1 Mayıs, 1977 yılından bu yana katliam, baskı, engelleme ve yasaklamalarla karşı karşıya kalırken, İstanbul Taksim Meydanı bu yılda işçilere yasaklandı. 1977 yılının "Kanlı 1 Mayıs" kutlamaları tanıklarından Celal Alpay, "77 1 Mayıs'ında o gün toplanan bizler 'burası 1 Mayıs alanı' diye bağırdık. Yasaklamak hiçbir şeyi çözmüyor. Yönetenler, yasaklarla oynayacaklarına, yasalarla oynuyor. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamayı yasaklayarak emeği yok edemezler" dedi.
"Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı" diye tabir edilir 1 Mayıs. Bu sözden de anlaşılacağı gibi bu gün, sadece işçi ve emekçilerin değil, ezilenin, kimliği, dili, kültürü, inancı, cinsel yönelimi yok sayılan halkların günü. Bu gün, kapitalist sistemle derdi olan herkesin günü.

40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı

1 Mayıs 1886'da, Amerika'nın Chicago kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan işçiler, günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma sürelerine karşı günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktı. Örgütlü Meslek ve Emek Birlikleri Federasyonu'nun öncülük ettiği eylemde işçiler, "8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve kararlılıklarını göstermek amacıyla mücadeleyi yükselti. Fakat 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği bu eylem kanla bastırıldı. Yine aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1.400 işçi ise işten atılır, aynı tarihlerde greve çıkan 4 işçi de katledilir.
Amerika'da yaşanan bu olaylar, uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirdi ve 1889 yılında II. Enternasyonal'in Paris'te düzenlediği kongresinde, 1 Mayıs, "Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" ilan edildi. Birçok ülkede resmi tatil olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük gösterilerle kutlamaya başladı o tarihten sonra.

Türkiye'de ise 1 Mayıs, resmi olarak ilk kez 1923'te kutlandı. Nisan 2008'de ise alınan kararla 1 Mayıs, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilirken, 22 Nisan 2009 tarihinde ise resmi tatil ilan edildi.

1977'de 400 bin emekçi Taksim'de 1 Mayıs'ı kutladı

Amerikalı işçilerin eylemlerinin kanla bastırılmasının örnekleri Türkiye'de de mevcut. Türkiye'de 1 Mayıs alanları, devletin kanlı eylemlerine sahne oldu. DİSK'in öncülüğünde 1976 1 Mayıs'ında Taksim Meydanı'nı dolduran 400 bin emekçi, ilk defa büyük bir katılım ve coşkuyla 1 Mayıs'ı kutladı. Bir yıl sonra yani 1977 yılında, daha çok emekçiyle kutlanması beklenen 1 Mayıs'ta, Taksim kana bulandı. Devletin tüm engellemelerine rağmen 500 bin emekçi alanlara aktı. Ancak, saat 19.00 sularında dönemin DİSK Başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonuna geldiğinde etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı. Halkın üzerine açılan ateş sonucu 37 emekçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin çoğu, Kazancı Yokuşu'nun başında, park edilmiş kamyon yüzünden hayata veda etti. Bu yüzden her yıl 1 Mayıs günü yaşamını yitirenler, Kazancı Yokuşu'nda anılıyor. "Kanlı 1 Mayıs" olarak nitelendirilen bu gün, Türkiye tarihine adeta kara bir leke olarak geçti.

1980 askeri darbesiyle yasak kurumsallaştı

Devletin 1 Mayıs alanlarına müdahale etmesi 77'den sonra da devam etti. 1977 yılından sonra 1 Mayıs yine Taksim'de kutlandı ancak, 1979'da Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Mayıs kutlamalarına izin vermeyince, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle de yasak tamamen kurumsallaşmış oldu. Fakat aradan geçen 12 yılın ardından emekçiler, yasaklamalara rağmen 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaya kararlıydı. 1 Mayıs 1989 tarihinde, Beyoğlu'ndan Taksim'e çıkmak isteyen emekçilere polis, Kasımpaşa tarafında müdahale etti ve 18 yaşındaki işçi Mehmet Akif Dalcı'yı Şişhane'de vurarak katletti. Ardından, 1996 yılında Kadıköy'de, 1980 yılı sonrasının en kitlesel mitingi gerçekleştirildi. Kadıköy'e gelen yaklaşık 150 bin emekçiye polisin yine ateş açması sonucu Dursun Odabaşı, Yalçın Levent ve Hasan Albayarak adlı işçiler katledildi.

Devletin 1 Mayıs korkusu devam ediyor

1996 yılından sonra 1 Mayıs ile ilgili kutlamalar yasaklarla devam etti. 2010 yılında AKP'nin Taksim'de resmi olarak kutlamaya izin vermesine kadar. 2012 yılına kadar Taksim'de kutlanan 1 Mayıs, 2013 yılında Taksim alanının yasaklanması nedeniyle yeniden devlet şiddetine sahne oldu. İstanbul Valiliği, Taksim'deki yayalaştırma projesini bahane ederek Taksim'de yapılacak olan 1 Mayıs'ın kutlamalarını yasakladı. Ancak, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kimseyi Taksim ve civarına yaklaştırmamak için tüm kara, deniz ve raylı taşıma araçlarını yasaklamasına ve Haliç ile Galata köprülerinin kapaklarını açmasına rağmen yurttaşlar, Taksim'e girmeye devam etti. Yurttaşların Taksim'e girmesine izin vermeyen polis, yurttaşlara, biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti.
Adeta OHAL'i aratmayacak görüntülere sahne olan Taksim, son yılların en büyük çatışmalarına sahne oldu. Polisin sert müdahalesinde en az 100 kişi gözaltına alındı, aralarında durumu ağır olanların da bulunduğu onlarca yurttaş yaralandı. Öte yandan, Beyoğlu Tarlabaşı'nda polisin attığı gaz bombası sonucu başına aldığı darbe ile ağır bir şekilde yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp günlerce süren tedavi sonucu kaldırıldığı hastaneden taburcu edildi.

1977 yılından bu yana Türkiye'de 1 Mayıslar, devletin gölgesi ve yasaklamalarıyla devam ederken, bu yıl da Taksim emekçilere yasaklandı. Taksim'in 1 Mayıs'a yasaklanmasını kabul etmediğini ifade eden "Kanlı 1 Mayıs" tanıklarından Celal Alpay, o gün yaşananları DİHA'ya anlattı.

'Kimse nereye ve nasıl kaçacağını bilmiyordu'

O gün Yazarlar Sendikası'nın çatısı altında Taksim'e gitmek üzere Beşiktaş'ta toplandıklarını söyleyen Alpay, yaşadıklarını şöyle aktardı: "Saatlerce süren ağır ağır yürüyüşten sonra Taksim Meydanı'na geldik. Geldikten sonra dönemin DİSK Başkanı Kemal Türkler'in konuşmasının sonuna yaklaşmıştık. Hem kürsüye yakın hem de sendika başkanlarını görürüz diye yıkılan Gezi dükkanlarının olduğu yere yürüdük. Bir anda bir silah sesi geldi, ama nereden ve nasıl geldiğini hiç anlamadık. Ama Kemal Türkler'in hemen kürsünün altına saklandığını gördük. Ve arkasından silah sesleri gelmeye devam etti. Cumhuriyet Caddesi'nde gençler vardı. Onlar belli bir fraksiyonun dallarıydı. O günün deyimiyle halkın diye başlayan 3-5 örgüt vardı. Onlar da geliyordu. Sular İdaresi'nin üzerinde de bacaklarını ayırmış 3-4 insan gözüktü ve silahlıydı. Birden bire silahlar ve sirenler çalmaya başladı. Ve bir panik havası oldu. Kimse nereye ve nasıl kaçacağını bilmiyordu. Ben ve yanımdaki üç arkadaş el ele tutuşarak Divan Oteli tarafına doğru koştuk. Fakat, arkamızdan yığınla insan geliyordu. Ne yapalım ne edelim derken Divan Oteli'nin karşısındaki yoldan Kasımpaşa'ya indik. Oraya indiğimizde tesadüfen bir belediye otobüsüyle karşılaştık. Ona binerek Aksaray'a gittik."

'Bir bayram ancak bu kadar kanlı hale getirilebilirdi'

O günün haberleşme araçlarının bugününki gibi olmadığı için kişiler arasında haberleşmenin zorluğunu hatırlatan Alpay, ölüm haberlerini Aksaray'a ulaştıktan sonra, ancak sendikalar aracılığıyla öğrendiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Bunun bir tür katliam olduğu kesinleşmişti. Yayınlanan fotoğraflara bakınca ve meydanda kalan insanlardan aldığımız haberlere göre bir bayram ancak bu kadar kanlı hale getirilebilirdi. Daha da kanlı olabilirdi belki ama meydanın o günkü yapısıyla dağılma kanalları fazla olduğu için olmadı. Ama, kasıt yapanlar daha çok kan istiyorlardı. Kazancı Yokuşu'nun darlığı ve yokuş aşağı olması orada bir izdihama yol açtı. Ve Sular İdaresi tarafından da silahlar o tarafa doğru sıkıldı. Dolayısıyla faili meçhule gitti ama faili her zamanki gibi meşhurdu." "Geçit bulabilirsem tabi ki 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağım" diyen Alpay, Taksim'in 1 Mayıs'a yasaklanmasını kabul etmediğini ifade ederek, "77 1 Mayıs'ında o gün toplanan bizler 'burası 1 Mayıs alanı' diye bağırdık. Yasaklamak hiçbir şeyi çözmüyor. Yönetenler, yaslarla oynayacaklarına, yasalarla oynuyor. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamayı yasaklayarak emeği yok edemezler" dedi.
-----------------------------------------------------------------
YARIN FAŞİZME KARŞI,
TÜM İLLERDE İLÇELERDE ALANLARDAYIZ,
YAŞASIN 1MAYIS.
BİJİ YEK GULAN.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.05.14   #25
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
Ankara'da

polis terörü


ANF
Güncellenme : 01.05.2014 16:50
Kızılay Meydanı'nda 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak isteyen kitleye müdahale eden polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü ve Kurtuluş Parkı'nda öğlen saatlerinde toplanıp Kızılay Meydanı'na yürümek isteyen ve aralarında Halkevleri, DHF, Partizan, Alınteri, BDSP üyeleri ile çok sayıda üniversite öğrencilerinin de bulunduğu binlerce kişiye Kurtuluş Parkı'nda yapılan müdahalenin ardından başlayan çatışmalar, Kızılay ve çevresindeki sokaklarda saatlerce sürdü. Müdahale sırasında onlarca kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi de polisin attığı plastik mermi ve gaz bombalarıyla yaralandı. Gözaltılar sırasında çevik kuvvet polislerinin eylemcileri tekmeleyerek ve tartaklayarak gözaltına aldığı görüldü.

Kurtuluş Parkı'nın ardından Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan binlerce kişi, defalarca Kızılay Meydanı'na girmek için polis barikatına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Polis Kızılay Meydanı'na girmek isteyen kitliye tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Müdahalelerin ardından kitle de polise havai fişek, taş ve sapanlarla karşılık verdi.

Saat 12.00'de başlayan çatışmalar saat 16.00'a kadar devam etti. Polisin rastgele attığı gaz bombaları nedeniyle çevredeki çok sayıda yurttaş da gazdan etkilendi.

Son müdahalenin ardından kitle Cebeci yönüne doğru dağılırken, Kızılay Meydanı ve çevresindeki polis ablukası devam ediyor.

ÇHD Ankara Şubesi, Ankara'daki polis müdahalelerinde 76 kişinin gözaltına alındığı duyurdu.
----------------------------------------------
POLİS DEGİL AKP MİLİS TERÖRÜ....................
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.05.14   #26
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.05.14   #27
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


1 Mayıs, 7 yandaş

Yandaş medya 1 Mayıs haberleriyle polisin TOMA'sına adeta su taşıdı, gaz takviyesi yaptı. Bugünkü haberlerinde ve kşe yazılarında AKP'nin Taksim yasağı savunuldu ve solculara 'emek mücadelesi nasıl yapılır, nasıl yapılmaz' dersi(!) verildi


Okuyucu Modunu Aç Okuyucu Modu Kapat Yazıyı Büyüt: 12 14 16 18 20
SEMİH GÜVEN

Taksim'i emekçilere kapatan AKP hükümeti, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda İstanbul ve Ankara'da adeta 'önüne gelene' saldırdı. Gazeteciler, milletvekilleri, sendikacılar ve çocuklar polis şiddetinden payına düşeni aldı. Saldırılar sonucu çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Ankara'da iki meydan arasına çelik duvar örüldü.

Yandaş medya ise haberleriyle polisin TOMA'sına adeta su taşıdı, gaz takviyesi yaptı. Bugünkü haberlerinde ve kşe yazılarında AKP'nin Taksim yasağı savunuldu ve solculara 'emek mücadelesi nasıl yapılır, nasıl yapılmaz' dersi(!) verildi. Aydınlık gazetesi ise yandaşlıktan beter bir başyazıyla adeta 'tarihe not düştü. Sözü uzatmadan 1 Mayıs'a ve Türkiye'de işçi mücadelesine ilişkin getirilen en 'ilginç' 7 yorumla sizleri başbaşa bırakalım.1- CİCİ SOLCULAR KAYBETTİ, 1 MAYIS KAZANDI
Mehmet Ocaktan (Akşam)

"Son yıllarda özellikle marjinal ve illegal yapılar üzerinden siyasi iktidarla bilek güreşine tutuşan zenginler kulübünün giderek bir azınlık diktasına dönüşen oligarşik güç merkezleri, sokakta iktidar yıkmak için çapulcu heveslere kapıldılar.
Öyle ki hayvanları avlayarak bir bakıma doğa katliamcılığının en doğal üyesi olan kimi işadamları Gezi’de çevre hassasiyetinin arkasına saklanarak gençlere musallat oldu, oligarşik heveslerle sokakta iktidar yıkmak için çapulcu oldu... Emekçiler dün bir kez daha şişman azınlığa ve demokrasi karşıtı ‘cici solculara’ itibar etmediğini çok açık bir şekilde gösterdi ve 1 Mayıs kazandı, oligarşi kaybetti. Tıpkı her seçimde işçi ve emekçilerin oturduğu semtlerde CHP’nin kaybettiği gibi…"


2- 'KADIKÖY VE TANDOĞAN'LA ÜLKE VATANSIZLIKTAN KURTARILDI'
M. İlker Yücel (Aydınlık)

Taksim'e giden çok az sayıdaki sendika yöneticisi halktan koptu ve arkasındaki işçiyi bulamadı. Çünkü savaşmak diye derdi olan, halkı harekete geçirmeyi esas alarak onun taktiğini üretir. Maceracılık ise yılgınlığa ve yenilgiye yol açar. Kadıköy ve Tandoğan'daki mitingin kitlesel ve coşkulu olması sadece doğru taktiğin eseri değildir. İşçi sınıfına yönelik en önemli saldırılardan özelleştirmeye karşı emekçinin yanında tek bir eylemi bile bulunmayan PKK, yıllardır 1 Mayıs'ı DİSK ve KESK'in katkılarıyla etnik temelde siyasetin propagandan günü haline getirmiştir. Kadıköy ve Tandığan bu tekele son vermiştir. ... 1 Mayıs, işçi sınıfının ağırlığını koymasıyla birlikte vatansızlıktan ve bölücülükten kurtarılmıştır.

3- 'BAZI SENDİKALAR GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTEMESİNE RAĞMEN...'
Yeni Şafak:

"Bazı sendikaların 'Taksim' ısrarıyla gölge düşürmek istediği 1 Mayıs Bayramı, İstanbul'un bazı bölgeleri hariç Türkiye'nin her yerinde coşkuyla kutlandı. Dersine iyi çalışmış güvenlik güçleri herhangi bir taşkınlığa fırsat vermedi. Taksim'e yürümek isteyen gruplara müdahale sırasında yine tanıdık manzaralar yaşandı. Ellerine geçirdikleri sapan, bilye ve taşlarla polise saldıran eylemcilere göz açtırmadı. 142 kişi gözaltına alındı."

4- "ÇİN'DEKİ GARSON ROBOT TEHLİKESİ"
Fatma Barbarosoğlu (Yeni Şafak)

"Taksim inadı"nı, "tarihi sorumluluk" üzerinden anlatan sendika başkanının keşke bugün için, yarınlar için bir vizyonu olsaydı. (Çin'de iş gören garson robot kullanılmaya başlandı. Günlük maliyeti 1 dolardan az. Kas kuvveti ile yaşayanlar, robotların dünyasında ne yapacak)

5- 'İŞÇİ DOSTU MUHAFAZAKAR İKTİDAR'
Rahim Er (Türkiye)

"İşçilere insanca yaşam hakkı, Tek Parti diktasında ve sol hükümetler döneminde değil, muhafazakar iktidarlarda verildi."

6- 'ÇATIŞMAYA PROGRAMLI GRUPLAR'
Melih Altınok (Türkiye)

"Dün gün boyu 1 Mayıs olaylarını takip ederken tahrik edici bir etki yapacağını düşündüğüm Taksim yasağının tahminlerimin çok çok altında bir gücü olduğunu gördüm. En kitleseli 100-200 kişiyi bulan gruplar polisle çatıştı. Onlar da zaten Taksim'in kutlamalara açıldığı 2012 yılında olduğu gibi, yasak olsun olmasın çatışmaya programlı gruplardı."

7- Olmazsa olmaz Yeni Akit karikatürü

Editör : Birgün
--------------------------------------------------------------------------------

BU GAZETELER AKP FAŞİST DİKTASININ,
KEMİK SIYIRICILARI NORMAL,
BUNLAR GAZETECİ DEGİL SOYTARI,
GERÇEK GAZETECİLER CEZA EVLERİNDE TUTUKLU,
ÖZGÜR OLDUKLARINDA DEMOKRASİ YERLEŞMEYE BAŞLAYACAK.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (02.05.14 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.04.16   #28
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Bu yıl ,
1 MAYIS EMEGİN BAYRAMINA ,
HER ZAMANKİNDEN COŞKULU VE KATILIMIN ÇOK YÜKSEK OLMASI GEREKİYOR,
FAŞİST DİKTATÖRLÜGÜN ZİNDANLARI DOLMAYA DEVAM EDİYOR,
DEVRİMCİ YURTSEVER, AYDIN,GAZETECİ,
AKP FAŞİSTDİKTASINA MUHALEFET EDEN HERKES,
CEZA EVLERİNE ATILIYOR
KÜRT İLLERİNDE YÜRÜTÜLEN İÇ SAVAŞTA
BEŞ YÜZE YAKIN SİVİL KATLEDİLDİ,
SÖZDE TERÖR OPERASYONU DİYE,
BÖLGEDE İÇ SAVAŞ VAR BU SAVAŞTA
KÜRTLERE KORKU SİNDİRME,
MARAŞTA TEROLARDA
YAPILMASI PLANLANAN IŞİD EL NUSRA DENETİMİNDEKİ,
AFAD KAMPIYLADA ALEVİLERE ABA ALTINDA SOPA GÖSTERİLMEKTEDİR.
EGEMENLER VE İKTİDAR .
BU SAVAŞ VE BASKI POLİTİKALARIYLA,
EMEKÇİ SINIF ÜZERİNDE
BASKI SİNDİRME POLİTİKALARINA DEVAM EDİYOR,
YENİ ÇIKARILACAK YASALARLA İŞCİLER
MODERN KÖLEYE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR,
ÜNİVERİSTE LER
MEDRESEYE DÖNÜŞTÜRÜLÜP
BİLİMSEL EGİTİMDEN BİAT EGİTİMİNE GEÇİRİLMEK İSTENİYOR,
ÜLKENİN KARANLIĞA GÖMÜLMESİNE
MÜCADELE EDİLMEZSE ÇOK AZZAMAN KALDI,
ÜLKEDEKİ BU KİRLİ SAVAŞA
BİR AN ÖNCE SON VERİLİP BARIŞIN EGEMENLİGİ İÇİN,
TÜM DEMOKRATİK GÜÇLERİ BİR MAYISTA ALANLARA BEKLİYORUZ,
YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR...

YAŞASIN 1 MAYIS
BİJİ YEK GULAN,
YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİGİ...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.04.16   #29
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Taksim işçiye yine yasak
Emek ve meslek örgütleri, 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması için bugün İstanbul Valiliğine resmi başvuruda bulundu. Vali Vasip Şahin’in yanıtı olumsuz.25.04.2016 20:41Taksim işçiye yine yasak


DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK adına Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Kadri Kılıcı, TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB adına Süleyman Solmaz, bugün İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüştü. Heyet, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için resmi başvuruda bulundu.

Görüşme sonrası heyet adına Valilik binası önünde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Avrupa’da ve Türkiye’de bütün alanlarda 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü nasıl kutlanıyorsa, biz de İstanbul Taksim’de hiç kimsenin burnu kanamadan hep beraber 1 Mayıs’ı kutlamak istiyoruz. Vali Beye bu görüşlerimizi ve düşüncelerimizi bildirdik. Ancak kendisinden çok olumlu bir sonuç alamadık. Bu çerçevede bileşenlerimiz ile birlikte bir değerlendirme yapacağız. Birliğe beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu bir dönemde, İstanbul’da hiç kimsenin burnu kanamadan nasıl bir organizasyon yaparız, bunu aramızda değerlendireceğiz” dedi.

‘Değerlendireceğiz’
“Taksim bizim için vazgeçilmezdir” diyen Beko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taksim’de 1977 yılında 37 kardeşimiz katledildi. Taksim’de katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya, adalete teslim edilinceye kadar bizim Taksim’den vazgeçmemiz mümkün değildir. ‘İstanbul’da 1 Mayıs’ı nerede kutlamak istersiniz?’ diye bir soru sorduğunuzda, İstanbul’un hemen tamamı ‘Taksim’ diye cevap verir. Ancak biz bu süreci yine de aramızda değerlendireceğiz. Alan belirlemesini birlikte yapacağız. Sonuç itibari ile alacağımız karar çerçevesinde 1 Mayıs’ı beraber kutlayacağız” ifadelerini kullandı.7 izinli alan var
Aldığımız bilgilere göre, söz konusu görüşmede Vali Şahin, ‘Taksim’in bütün etkinliklere kapalı olduğunu’ vurguladı. Hâlbuki daha geçen ay (10 Nisan) Türk Polis Teşkilatı’nın 171’inci Kuruluş Yıldönümü Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlanmıştı. Törene İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da katılmıştı.

Görüşmede Kadıköy’ün de etkinlik alanı olmaktan çıkarıldığını söyleyen Şahin’in “7 izinli alan var, bu alanlar için başvuru yapabilirsiniz” dediği öğrenildi.

İşçiye 6 kamyon bariyer!
Daha resmi başvuru yeni yapılmışken, 1 Mayıs öncesi Taksim Meydanı’na 6 kamyon polis bariyeri getirildi. İşçilere yasaklanan meydana İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kamyonlarla getirilen bariyerler, yine işçiler tarafından meydanın çeşitli yerlerine konuldu. Meydana toplamda 2 bin 800 bariyerin getirileceği belirtildi.

Davutoğlu ile görüşme
Öte yandan Başbakan Davutoğlu’nun işçi ve işveren sendikalarıyla bu hafta görüşmesi bekleniyor. AA’nın Başbakanlık kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, 1 Mayıs öncesi işçi ve işveren sendikalarının temsilcileriyle bir araya gelecek. Görüşmeye hangi sendikaların katılacağı henüz bilinmiyor.


-------------------------------------------------------------------
FAŞİST DİKTATÖRLÜK
KORKU İÇİNE DÜŞTÜGÜ ORANDA,
KİTLELERE ZULÜM,ŞİDDET SAVAŞ POLİTİKALARINI,
ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR,
YARINLAR İÇİN,
1 MAYIS EMEGİN BAYRAMINDA,
ALANLARDA DAHA COŞKULU DAHA KALABALIK OLMALIYIZ...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.04.16   #30
tarihselmaddeci
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2016
Nereden: Istanbul
Mesajlar: 1
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Bazı örgütler 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlılığı gösteriyor gayrımeşru yasağa rağmen.

1 Mayıs 2016’da da 1 Mayıs Alanı Taksim Vatanımızdayız!

Değerli Halkımız!

İşçi Sınıfının Uluslar arası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ı kutluyoruz. 1 Mayıs 2016’da da 1 Mayıs Alanı Taksim’deyiz.

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız.

Çünkü, “Biz 1977 1 Mayısı’nda Kontrgerilla saldırısında, Taksim’de 34 şehit verdik, yüzlerce yaralı verdik. Her karışını kanımızla, devrimci kanıyla, işçi kanıyla suladık o toprağın, o alanın. O bakımdan orası bizim ana vatanımız oldu. Orası bizden sorulur ve kimsenin gücü yetmez bizim elimizden almaya o alanı.”

Çünkü, “İstanbul’un en büyük tarihi meydanıdır.”

Taksim’e çıkmak için 1 Mayıs günü saat 09.00’da Beşiktaş Meydanı’nda toplanacağız. Tüm Halkımızı 1 Mayıs’ı özüne uygun bir şekilde, birlikte kutlamak için saflara çağırıyoruz.

1 Mayıs Kızıldır, Kızıl Kalacak!

Yaşasın 1 Mayıs, Biji 1 Gulan!HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

GENEL MERKEZİ


kaynak: http://kurtuluspartisi.org/1-mayis-2...atanimizdayiz/
Sponsor Reklamlar


Konu tarihselmaddeci tarafından (29.04.16 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazıyı güncelleme
tarihselmaddeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2013 yılı 1 MAYIS EMEGİN bayramı yaklaşırken... bilgeyol Siyaset,Politika ve Ekonomi 33 02.05.13 11:27
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2