Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

 
Seçenekler
Alt 18.04.14   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
58 STK: 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz


DİHA
Güncellenme : 18.04.2014 16:50
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi'nin çağrısıyla bir araya gelen ve aralarında siyasi partilerin de bulunduğu 58 STK, 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıkladı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi'nin çağrısıyla bir araya gelen ve aralarında BDP ve HDP'nin de bulunduğu 58 STK, siyasi parti ve emek örgütleri, yaptıkları yazılı açıklama ile 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını ifade etti. "1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" için herkesin Taksim'e davet edildiği açıklamada, Taksim Meydanı'nın Türkiye'nin toplumsal ve siyasal tarihi açısından son önemli olduğu vurgusu yapıldı. Taksim Meydanı'nın umutların ve acıların mekanı olarak adlandırıldığı açıklamada, "Taksim Meydanı nasırlı elleriyle yoktan var edenlerin, ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların, sömürüye teslim olmayanların çığlığıdır. Taksim Meydanı Ali İsmail'dir, Ethem'dir, Ahmet'tir, Abdocan'dır, Mehmet'tir, Medeni'dir, Hasan Ferit'tir, Berkin'dir" denildi. Aynı zamanda Taksim Meydanı'nın başka bir dünya isteyenlerin yeri olduğunun belirtildiği açıklamada son olarak, "1 Mayıs alanlarını, milyonların adalet isteğinin kürsüleri haline dönüştüreceğiz ve taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, tarihten gelen ve evrensel hukukun onayladığı hakkımızı kullanarak, 1 Mayıs 2014'te Taksim 1 Mayıs Alanı'nda olacağız" denildi.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.04.14   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Vali Mutlu’dan

1 Mayıs açıklaması


Kırmızı Haber | 11 Nisan 2014 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Sol Haber, Son Dakika

“1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına ilişkin resmi olarak müracaat yok. Resmi müracaat gelirse oturur, değerlendiririz”


İSTANBUL-Tozkoparan’daki Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde (PEKOM) gerçekleştirilen geceye, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, MİT Bölge Başkanı, bazı misyon temsilcileri, sanat dünyasından bazı isimler ile iş dünyasından tanınmış isimler katıldı.
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile eşi Gülhan Altınok, davete katılanları birlikte karşıladı. Selami Altınok, misafirlerini karşıladıktan sonra, basın mensuplarına polis haftasıyla ilgili değerlendirme yaptı. Altınok, polisin canı pahasına devletin bekasını ve milletin bütünlüğünü koruduğunu vurguladı.
VALİ MUTLU’DAN 1 MAYIS AÇIKLAMASI
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, basın mensuplarının, 1 Mayıs’ta Taksim’in kutlamalara açılıp açılmayacağını sorması üzerine, henüz resmi bir talebin gelmediğini belirtti. Mutlu, bazı sendikaların talebi olduğunu medyadan duyduğunu dile getirerek, resmi talep gelmesi halinde değerlendirme yapacaklarını söyledi.

----------------------------------
KARARLI MÜCADELE TAKSİMDE,
1 MAYIS KUTLAMASI YAPTIRACAKTIR
.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.14   #13
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Köşe Yazıları Adil BAYRAM
1 Mayıs tartışmaları


Adil BAYRAM
Güncellenme : 21.04.2014 04:06
1 Mayıs’a daha yaklaşık on gün var. Fakat Taksim tartışmaları neredeyse on gün öncesinden başladı bile. Böylece toplayınca on beş-yirmi günden fazla ediyor. En az bu kadar süreyle de 1 Mayıs’tan sonra tartışmalar sürecek. Böylece hakkıyla bir 1 Mayıs kutlaması yapmak yerine zaman ve enerji söz konusu tartışmalarla tüketilmiş olacak!

Bunun 1 Mayıs kutlamalarını engellemeye dönük bir oyun ve gündem saptırması olduğu açık. Son birkaç yıldır hep böyle oluyor. Bu biçimde emekçilerin görkemli 1 Mayıs kutlamaları engellenmek isteniyor. Emekçilerin örgütlü gücünün toplumdan gizlenmesi hedefleniyor. Yoksa AKP hükümeti tarafından 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanmasının yasaklanmasının başka hiçbir anlamı ve izahı yok.

Halbuki 1 Mayıs Emekçi Bayramı yasal düzeyde kabul edilmiş bulunuyor. Yani resmi bayramlardan bir tanesi. Bayram yasal ve resmi, fakat bu sefer de kutlanması yasak! Emekçilere “Taksim’de kutlayamazsınız” deniyor. Peki olur mu böyle şey? Ortada bir bayram var ve insanlar da bu bayramı kutlamak istiyor. Nerede isterlerse orada kutlarlar. Kim buna karışabilir? Burada değil de şurada kutlayacaksın diyebilir?

Fakat AKP hükümeti birkaç yıldır işte bunu diyor. Taksim Meydanı’nı emekçilerin 1 Mayıs kutlamasına kapatmak istiyor. Böylece de 1 Mayıs Bayramı’nı yeniden tartışmalı ve çatışmalı hale getirmiş oluyor.

AKP’nin bunu bilinçli ve planlı yaptığından asla kuşku duymamamız lazım. Bu biçimde görkemli 1 Mayıs kutlamalarını engelliyor ve 1 Mayıs’ları yeniden tartışmalı ve çatışmalı hale getiriyor. Belli ki bundan siyasi yarar görüyor. Böylece emekçilerin demokratik örgütlenmesinin önemli bir zeminini işlemez kılmış oluyor. Ayrıca siyasi gündemi haftalarca bu tartışmalarla doldurarak toplumun başka şeylerle uğraşmasını engelliyor.

Bu noktada AKP’nin 1 Mayıs’ı yasallaştırmış olmasının hiçbir anlamı ve değeri kalmıyor. Sanki yaptığı bu işe inanmamış gibi görünüyor. Belki de AKP’nin pragmatist yaklaşımının bir sonucudur bu. 1 Mayıs’ı yasallaştırdı, oradan biraz siyasi kazanç elde etti. Ardından 1 Mayıs kutlamalarını engelliyor, 1 Mayıs’ı Taksim kutlaması temelinde tartışmalı kılıyor, buradan da siyasi kazanç elde ediyor. Ayrıca 1 Mayıs’ı kutlatmayarak ideolojik amacına da ulaşmış oluyor. Bir taşla birkaç kuşu birlikte vurmak yani!

Eskiden Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı reddederlerdi. Bu da günlerce süren bir iç tartışmaya ve çatışmaya yol açardı. Bu biçimde 1 Mayıs kutlamasını engelleyemeyince, dahası dünyadaki gelişmeler 1 Mayıs yasağını artık ayıplar hale gelince, bu sefer 1 Mayıs’a “Bahar Bayramı” diyerek durumu kurtarmaya çalıştılar.

Gerçeği gizlemeye ve engellemeye bu uydurma yalan da yetmeyince, bu sefer 1 Mayıs’a işçi bayramı dediler, ama resmileştirmediler. Emekçilerin mücadelesi bu biçimdeki yasağı ve engeli de zorlayınca, sonunda AKP hükümeti yasal ve resmi hale getirdi. On yıllardır diğer hükümetlerin yapamadığını kendisinin yaptığını, önemli demokratikleşme adımı attığını söyleyerek de siyasi puan kazanmaya çalıştı.

Ne diyelim, böyle de olsa iyi! Fakat devamı iyi değil. Yani ortada diğer hükümetlerin yapamadığı demokratikleşme adımını atma durumu yok, tersine diğer hükümetlerin akıl edemediği ve oynayamadığı oyunları akıl etme ve oynama var. Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılması işte bunu ifade ediyor. Yani siyasal hile ve oyunbazlıkta AKP tüm partilerin önünde.

Kuşkusuz çok haklı olarak emekçiler ve sol demokratik güçler de 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamaktan vazgeçmiyor. 1 Mayıs’ın özüne bağlı kalmak bunu gerektiriyor çünkü. AKP de bundan usta bir biçimde yararlanmaya çalışıyor. Taksim yasağı ve bu temeldeki tartışmalı ve çatışmalı durum işte bu nedenle ortaya çıkıyor.

Bu durumu herkesin iyi bilmesi ve AKP oyunlarına gelmeden ve bu oyunlara karşı etkili mücadele edebilmesi gerekiyor. İşçiler ve emekçiler elbette ki bayramlarını istedikleri meydanda kutlayabilirler. Bunu hiçbir güç engelleyemez. Kutlanacak meydan özellikle de Taksim olunca, emekçilerin haklılıkları elbette daha da artmaktadır.

Taksim Meydanı’nda kutlama konusunda emekçilerin ve sol demokratik güçlerin hassasiyetleri ve ısrarları elbette ki anlamlı ve anlaşılırdır. Bu meydanda 1 Mayıs kutlamalarında onlarca şehit verdiler. Büyük tarihi direnişler gerçekleştirdiler. Taksim Meydanı bu temelde 1 Mayıs Meydanı haline geldi.

Şimdi bu şehitlerin anısına sahip çıkmaları, bu tarihi direnişleri yerinde anmaları elbette ki doğru ve gerekli olandır. 1 Mayıs Bayramı’nın gerçeği ve anlamı zaten budur. 1 Mayıs Bayramı mücadele şehitlerinin anısına sahip çıkmak ve onların direnişlerini devam ettirmek bayramıdır. Eğer emekçiler 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamazlarsa, o zaman 1 Mayıs’ın özünden ve anlamından kopmuş olurlar.

Bu bakımdan emekçilerin ve sol demokratik güçlerin (Radikal demokratların) 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamaları anlamlıdır ve bunda ısrar etmeleri anlaşılırdır. Zaten başka türlüsü de olamaz. Sonuna kadar bunda ısrar etmeleri ve AKP barajını yararak Taksim 1 Mayıs Meydanı’nda Emek Bayramı’nı kutlamaları gerekir.

Lakin bunu yaparken AKP’nin siyasi oyunlarına karşı da dikkatli ve duyarlı olmak gerekir. Örneğin uzun süre AKP’nin siyasal gündemi bununla kapatmasına izin verilmemelidir. Yine AKP’nin 1 Mayıs kutlamalarını boşa çıkartma tutumuna fırsat verilmemelidir. Bunun için de tam bir birlik ve yüksek kararlılık gerekiyor. Asla zikzak yapmamak önem taşıyor.

1 Mayıs kutlamalarında AKP’nin gücü ve oyunlarından çok işte bu zikzaklar tehlikeli ve zarar verici oluyor. Tüm işçi ve emekçilerin birlik olamaması 1 Mayıs kutlamalarını zayıf bırakıyor. Bu konuda özellikle işçi sendikaları ile sol demokratik örgütlerin parçalı tutumları, kendi aralarında 1 Mayıs gerçeğine uygun birlik yaratamamaları kutlamalara zarar veriyor. AKP’nin elini güçlendiren de aslında bu durum oluyor.

İçinde bulunduğumuz tarihi süreçte AKP oyunlarına gelmemek ve onları boşa çıkartmak büyük önem taşıyor. AKP gündemi Taksim tartışmaları ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile doldurup halkı aktif demokratik mücadeleden uzak tutmak istiyor. Bu oyunlara gelmemek, emekçi halkın gündeminde olmayan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile uğraşmamak yanında, özellikle 1 Mayıs kutlamalarını Taksim tartışmalarından çıkartarak özüne ve tarihsel anlamına uygun bir kararlılık ve birlik halinde görkemli kutlamayı gerçekleştirmek gerekiyor.

2014 yılının 1 Mayıs’ında tüm emekçilerin ve sol demokratik güçlerin bu bilinçle tarihin en görkemli 1 Mayıs kutlamasını gerçekleştireceklerine inanıyoruz. Bu temelde 1 Mayıs Emek Bayramı’nın herkese kutlu olmasını diliyoruz!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.04.14   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


1 Mayıs

Marşı'nın öyküsü


Tiyatro için bestelendi, sokaklara çıktı ve 77′den beri 1 Mayıs meydanlarında hep bir ağızdan söylenirken heyecandan yürekleri titreten bir marş oldu


Türkiye devrimci hareketinin simgeleşmiş marşlarının tamamına yakını ya askeriyenin ya da yabancı ülkelerin marşlarına yeni sözler yazılmasıyla türetilmişse de, sözü de bestesi de Türkiyeli bir sanatçıya ait olan 1 Mayıs Marşı’nın öyküsü bambaşka.

1974′te Ankara Sanat Tiyatrosu, Maksim Gorki’nin ‘Ana’ romanından Bertolt Brecht tarafından aynı adla uyarlanan oyunu sahneye koyacaktır. Oyunun müziklerini hazırlayacak olan kişi ise Sarper Özsan’dır. Oyunda, Rusya’daki kanlı 1 Mayıs (1905) sahnesinin bir işçi marşıyla başlayacağı belirtilmiş ancak marş için söz yazılmamıştır. Bunun üzerine Özsan, 1 Mayıs Marşı’nı yazar ve besteler. Marş çok beğenilir ve 1976′da meydanlarda söylenmeye başlar. 1977 1 Mayıs’ında da Ruhi Su Dostlar Korosu tarafından seslendirilir. Marş daha sonra Cem Karaca ve Timur Selçuk tarafından seslendirilecek ve silinmemecesine hafızalara kazınacaktır.


1 Mayıs Marşı

günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır
ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez
yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde
1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından
mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarında
yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir
1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

vermeyin insana izin kanması ve susması için
hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin
bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler
1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

ulusların gürleyen sesi yeri göğü sarsıyor
halkların nasırlı yumruğu balyoz gibi patlıyor
devrimin şanlı dalgası dünyamızı kaplıyor
gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider
devrimin şanlı yolunda bir kağıt gibi erir gider

(Haber Kaynağı: Sendika.org)Editör : birgün
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.04.14   #15
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
1 Mayıs'ta Taksim'e


İSTANBUL /ANF
Güncellenme : 23.04.2014 13:24
1 Mayıs'ta Taksim olacağını açıklayan HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan, "Hükümet 1 Mayıs'ı bir alan tartışması içine çekerek anlamsızlaştırmaya çalışıyor. Kararımızı 4 konfederasyon ve pek çok demokratik kitle örgütü ile birlikte verdik. Newroz'dan Gezi'ye 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

HDP il binasında düzenlenen toplantıya İl Eşbaşkanları Sema Anıl ve Şamil Altan'ın yanı sıra bileşen partilerden BDP İl Eşbaşkanı Arife Çınar, ESP İl Başkanı Çiçek Otlu, SDP İl Başkanı İbrahim Turgut ve SODAP sözcüsü Fatma İnce katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan, HDP'nin tüm bileşenleri ile birlikte 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını belirtti, "Newroz'dan Gezi'ye 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" dedi.

AKP hükümetinin, Taksim Meydanı'nda uyguladığı 1 Mayıs yasağını hatırlatan Altan, "Hükümet, 1 Mayıs'ı bir alan tartışması içine çekerek anlamsızlaştırma ya, içini boşaltmaya ve manasızlaştırma ya çalışıyor. Biz kararımızı 4 konfederasyon ve pek çok demokratik kitle örgütü ile birlikte verdik. Taksim alanında olacağız" diye konuştu.

Hükümetin, devrimci güçlerle bir irade savaşına girdiğini söyleyen Altan, "Hükümetin seçimlerden sonra geliştirdiği yeni saldırılara karşı bütün kuvvetlerimizle karşı duracağız ve faşizan saldırıları özellikle 1 Mayıs alanında hep birlikte göğüsleyeceğiz" diye konuştu.

Yarın Ermeni soykırımının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Altan, "Ermeni halkıyla, katliama maruz kalmış tüm halklarla birlikte tekçi zihniyete karşı Taksim'deyiz" dedi.

'BARIŞ, ADALET VE EŞİTLİK İÇİN'

HDP İl Eşbaşkanı Sema Anıl ise HDP'nin 1 Mayıs taleplerini açıkladı, "Barış, adalet ve eşitlik için 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" dedi.

BDP İl Eşbaşkanı Arife Çınar, ESP İl Başkanı Çiçek Otlu, SODAP Sözcüsü Fatma İnce ve SDP İl Başkanı İbrahim Turgut da, işçi ve emekçiler ile birlikte 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını duyurdu.

HDP, 1 Mayıs günü saat 10.00'da Şişli'de toplanarak, saat 11.00'da Taksim'e yürüyecek
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.04.14   #16
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
1 Mayıs

yasak tanımaz


AMED / İSTANBUL / DİHA
Güncellenme : 24.04.2014 04:28
AKP’nin yasağına karşı, HDK İstanbul Meclisi, HDP İstanbul İl Örgütü ile birçok kurum, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama çağrısı yaptı. Amed’de ise emekçiler, Valiliğin İstasyon Meydanı’nda kutlama talebini reddetmesine rağmen, halkı mitinge çağırdı.

Amed İstasyon Meydanı’nda

Amed 1 Mayıs tertip komitesinin İstasyon Meydanı’nda yapmak istediği miting Diyarbakır Valiliği’ne takıldı. Alanın Memur-Sen’e verildiğini ileten Valiliğe tertip komitesinden tepki geldi. KESK, DİSK, TTB, Türk-İş ve TMMOB, Valiliğin 1 Mayıs miting alanı ile ilgili verdiği karara tepki gösterdi. 1 Mayıs Tertip Komitesi, Diyarbakır Valiliği’nin miting alanı kararına ilişkin AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Tertip Komitesi Başkanı Uğur Yaman, yapmak istedikleri mitingin valilik tarafından “Memur-Sen’in talebi var” gerekçesiyle izin verilmemesinin protesto ettiklerini belirtti. Memur- Sen’in hükümet taşeronu olduğunu dile getiren Yaman, işçileri sömüren ve işçi haklarını gasp eden bir sendikanın inandırıcılığının olmadığını hatırlattı.

Amed direniş görecek!

Dünya emek kamuoyunda “sarı sendika” olarak bilinen Memur-Sen’in samimi olmadığını vurgulayan Yaman, Rojava’ya saldıran çetecileri savunan bir sendikanın emekçilerin ve devrimin yanında olmadığını belirtti. 1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’nın gerçek sahiplerine verilmesi gerektiğini anımsatan Yaman, demokratik talepleri karşılanmadığı taktirde kentin her yerinde direniş gününü kutlama yapacaklarını söyledi.

Rojava Devrimi de selamlanacak!

Amed’de 1 Mayıs mitinginde, emekçilerin hak ve adalet taleplerinin yanı sıra Rojava devrimi de selamlanacak. Bu yıl iş ve emek alanına ilişkin taleplerinin yanı sıra Rojava’daki halklara ve mücadelelerine vurgu yapılacak olan mitinge ilişkin DİHA’ya konuşan Tertip Komitesi Başkanı Uğur Yaman, 1 Mayıs’ın kapitalizme karşı birlikte mücadele günü olduğunu hatırlattı.

‘Baskılara dur diyeceğiz’

Devlet güçlerinin 1977’deki tahammülsüzlüğünün bugün de aynı şeklinde devam ettiğine işaret eden Yaman, “Özellikle devlet yanlısı sendikaların ortaya çıkışından bu yana işyerlerimizde baskılar arttı. Sendikal çalışma yürüten arkadaşlarımız, hala baskılara maruz kalmakta. Bu baskılar Diyarbakır’da son dönemde arttı. SES sendikası üyelerinin Memur-Sen üyeleri ve hastane müdürleri tarafından baskı altında tutulması bunun örneğidir” dedi. Tüm baskılara rağmen hiçbir zaman boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Yaman, 1 Mayıs’ta alanlara çıkarak bu baskılara da dur diyeceklerini kaydetti.

AKP’nin isteği

Memur-Sen’in bu yıl 1 Mayıs işçi bayramını Diyarbakır’da kutlama kararını manidar bulan ve eleştiren Yaman, miting için Diyarbakır’ı seçmelerinin, AKP’ye hizmet ettiklerinin göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Amed’de düzenlenecek olan 1 Mayıs mitingi ile hazırlıklara ilişkin bilgiler aktaran Yaman, “Taksim’deki coşkuya ortak olacağız” dedi.

Hepimiz Taksim’deyiz

HDK İstanbul Meclisi ve HDP İstanbul İl Örgütü, 1 Mayıs’ta Taksim’de yapılacak kutlamalara ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. “Newroz’dan Gezi’ye 1 Mayıs’ta Taksim’e” pankartının asıldığı toplantıya, HDP İstanbul İl eşbaşkanları Şamil Altan ve Sema Anıl’ın yanı sıra BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Arife Çınar, SODAP Sözcüsü Fatma İnce, ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu katıldı.

‘Safımız net’

Ortak açıklamayı okuyan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan, işçi, emekçi ve ezilenler olarak düzenin baskılarına karşı seslerini yükseltmek için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyledi. Hükümet tarafından yapılan yasak açıklamaları dikkate almadıklarını da dile getiren Altan, “Çünkü 1 Mayıs günü Taksim’de katledilenlerin yıldönümü. O yüzden bizim orada kutlama yapmamızın bir anlamı var. Burada safımızı net bir şekilde belirliyoruz ve 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” dedi.

Kardeşçe bir dünya için

Altan’ın ardından konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Sema Anıl ise 1 Mayıs günü taleplerini haykıracaklarını belirterek, “İşsizliğe, sigortasız ve güvencesiz çalışmaya ve taşeronluğa son vermek, güvenceli, insanca çalışma ve yaşam koşullarını sağlamak için, anadilde eğitim hakkı için, Kürt sorununda demokratik çözüm, eşitlik ve onurlu bir barış için, bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir demek için, iş cinayetleri ölmemek için, hasta ve çocuk tutsaklar olmak üzere tüm siyasi tutukluların özgürlüğüne kavuşması için, Roboski ve Gezi’de gerçekleştirilen katliamların sorumlularının açığa çıkarılması ve hesap verilmesi için, Suriye ve Ortadoğu’da uluslararası sermayenin emperyal planların ve siyasi iktidarın çıkarlarına hizmet eden savaşlarda ölmemek, öldürmemek için, eşit, özgür ve kardeşçe bir dünya kurmak için HDP’yle 1 Mayıs’ta Taksim’e” diye konuştu.

Ayakların sesi olmak için

BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Arife Çınar ise, “BDP olarak il ve ilçe örgütlerimiz, halkımız, kimliğimizle 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” diyerek herkesi 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya çağırdı. ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu da, “Çocuk katili olan devleti 1 Mayıs’ta Taksim’de protesto edeceğiz” dedi. Son olarak konuşan SODAP Sözcüsü Fatma İnce de, 1 Mayıs’ta ezilenlerin taleplerini haykırmak için Taksim’de olacaklarını söyledi. İSTANBUL

PSAKD: Aleviler Taksim’e

PSAKD Genel Sekreteri Hasan Cem Yılmaz, Pir Sultan Abdal’ın, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Baba İshak ve Baba İlyas’ın direnci ile Taksim Meydanı’nda olacaklarını belirtti, Alevileri 1 Mayıs’ta alanlara çıkmaya çağırdı.

Gökkuşağı bayraklarıyla

LGBTİ’ler, 2014 1 Mayıs’ında, 14. kez gökkuşağı bayraklarıyla alanlarda olacak. “Seni yok eden beni var edemez” şiarıyla alanlara çıkacak olan LGBTİ’ler, tüm ezilenleri, hakları için alanlara çağırdı.

Direniş Taksim’de sürecek

Direnişteki işçiler de, 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanıyor. Hakları için direnişte olan işçiler, uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a hazırlanıyor. İstanbul’daki direnişçi işçiler Taksim’de olacak. İstanbul dışındaki işçiler ise Taksim kararlılığını destekliyor. Direnişteki Greif, Punto ve Luna işçileri, ETHA’ya yaptıkları açıklamada Taksim’de olacaklarını belirtti.

Antikapitalist Müslümanlar da Taksim’de

Antikapitalist Müslümanlar Sözcüsü Özgür Kazım Kıvanç da, İslam dini ve bütün peygamberlerin her zaman ezilenin yanında olduğunu belirterek, “Bugün de Müslümanlara düşen, egemenlere karşı ve onların temsilcisi olan bir iktidara karşı kendimize değer edindiğimiz camilerden çıkıp emek mücadelesinin ortak olarak yürütüldüğü alanlara doğru yürümektir” dedi. Kıvanç, bu yıl da Taksim’de olacaklarını bildirdi.
Dün dündür bugün bugündür!

Başbakan Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen emekçilere “Bu şımarık ruh hali artık son bulmalıdır. Taksim’den bir defa ümidinizi kesin. ‘Hayır ben illa burada yapacağım’ dersen bu bir defa çatışmaya ben hazırım anlamına gelir” diye seslenirken, AKP’nin 2010?da duvarlara astırdığı pankart akıllara geldi. AKP o günlerde “Artık 1 Mayıs hem bayram hem Taksim’de, kutlu olsun” diye şımarıyordu...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.04.14   #17
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...
ANASAYFA » GÜNCEL

1 Mayıs'ta işçiye karşı 39 bin polis 50 TOMAİLGİLİ HABERLERETİKETLER

1 Mayıs - 1 Mayıs 2014 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü -

İstanbul Emniyet Müdürlüğü işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs günü tüm personelin izinlerini iptal ederken o gün kentte 39 bin polisin görev yapacağı öğrenildi.
İstanbul genelinde 39 bin polis görev alacak. Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev yapacak.İşçilerin Taksim'de 1 Mayıs kutlamasını engellemek için 50 TOMA kullanılacak.

Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev alacak, 5 bin polisin ise Kadıköy'deki Türk-İş mitinginde görevlendirileceği ifade edildi.

Taksim'deki polislerin her an saldırıya hazır olarak bekleyeceği kaydedilirken kilit noktalarda ise polislere bekleme ve toplanma bölgeleri oluşturulacağı belirtildi.

Öte yandan ihtiyaç halinde 1 Mayıs'ta çevre illerden takviye olarak çevik kuvvet ekipleri de getirilebileceği kaydedildi. Ayrıca ihtiyaç duyulursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan da destek alınacak.
(DHA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-25 17:37:54

-------------------------------------------------------
YUNANLALA
SAVAŞAMI HAZILANIYOR FAŞİST DİKTATÖRLÜK,
BİZ HALKIZ
OY VERDİĞMİZ KADAR FAŞİST DİKTATÖRLÜKTE DEVİRİRİZ.
ÇÜNKÜ BİZ HALKIZ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.04.14   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Taksim’den

vazgeçmeyizEngellemelere karşın 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıklayan emek ve meslek örgütleri AKP hükümetinin yasakçı inadının hukuk dışı, keyfi ve akıldışı olduğuna dikkat çekti. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB "Türkülerimizle, şarkılarımızla, karanfillerimizle o gün Taksim’de olacağız” dedi


Emek ve meslek örgütleri yaptıkları ortak açıklamada 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim'de olacaklarını duyurdu. AİHM kararına rağmen hükümetin Taksim Meydanı'nı emekçilere kapatmasının kabul edilemez olduğunu belirten DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak bir açıklama kaleme aldı. Açıklamada “Hükümet çevrelerinden arka arkaya gelen tüm açıklamalara tek tek yanıt vermek olası değildir, ancak tüm açıklamaların ortak yönünün akıldışı, çelişkili ve yasadışı bir yasağa gerekçe üretme çabası olduğu rahatlıkla görülebilmektedir” denildi.

GEREKÇE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORLAR
“İşçilerin hakları ve talepleri ile ilgili bugüne kadar ağzını bıçak açmayanlar, Taksim 1 Mayıs Alanı’nın yasaklanmasına gerekçe üretmek için sürekli konuşmaktadır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bizler, işçi sınıfının dayanışma gününe bir bayrama hazırlanır gibi hazırlanmaya devam ediyoruz. 1 Mayıs’ı birlikte kutlamaya hazırlandığımız 60’ın üzerinde kurum olarak bizler 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Bize ‘Taksim’den ümidi kesin” diyenlere, ‘Taksim’den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir’ diyoruz.”
***
ÇHD 1 Mayıs için kriz merkezi kurdu

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağını açıkladı. ÇHD, o gün yaşanacak tüm hak ihlallerini ve gözaltıları tapi edeceğini, karakol ve gözaltı birimlerinde olacağını bildirdi.
Taksim yasağına karşı ortaya konan direnişin meşru ve haklı olduğunu belirten ÇHD, yasağın aynı zamanda 1 Mayıs günü sergilenecek devlet saldırısının da şimdiden ilanı olduğunu vurguladı, bu anlamıyla 1 Mayıs günü yaşanacak tüm olumsuzluklardan siyasal iktidarın sorumlu olacağını söyledi.

***
İstanbul’da 39 bin polis ve 50 TOMA görevde

İstanbul'da 1 Mayıs'ta 39 bin polis görev alacak. Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev yapacak. 50 de TOMA kullanılacak.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1 Mayıs günü tüm personelin izinlerini iptal ederken o gün kentte 39 bin polisin görev yapacağı öğrenildi.
Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev alacağı 5 bin polisin ise Kadıköy'deki Türk-İş mitinginde görevlendirileceği ifade edildi.
Taksim'deki polisler her an müdahaleye hazır olarak bekleyeceği kaydedilirken kilit noktalarda ise polislere bekleme ve toplanma bölgeleri oluşturulacağı belirtildi. Önlemler kapsamında 50 TOMA'nın da kullanılacağı öğrenildi
Öte yandan ihtiyaç halinde 1 Mayıs'ta çevre illerden takviye olarak çevik kuvvet ekipleri de getirilebileceği kaydedildi. Ayrıca ihtiyaç duyulursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan da destek alınacak.Editör : Deniz Sarı BİRGÜN
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.04.14   #19
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Sayfa Ekonomi-Emek
Asıl şımarık Erdoğan


HABER MERKEZİ
Güncellenme : 26.04.2014 04:28
Taksim Meydanı’nı emekçilere kapatmak isteyen ve emekçileri ‘şımarık’lıkla suçlayan Erdoğan’a emek örgütlerinden tepki: ‘Asıl şımarık işçileri aşağı görenlerdir’

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Başbakan Erdoğan ve hükümetin Taksim yasağını tanımayacağını açıkladı. Emek örgütleri, Taksim’de kutlama yapmak isteyenlere “şımarık” diyen Erdoğan’a, “Şımarık emekçileri yoksulluk sınırında yaşatanlardır” yanıtı verdi.


‘Şımarık’ diyen aynaya baksın!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Başbakan Erdoğan ve hükümet yetkililerinin Taksim yasağı konusunda sürekli açıklama yapmalarındaki ısrarını değerlendirdi. Emek örgütleri yaptıkları açıklamada, Taksim’de kutlama yapmak isteyenlere “şımarık” diyen Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdi ve “Şımarıklık kavramı, bu topraklardaki tüm değerleri üreten, kendi üretirken aç kalan, açlık- yoksulluk sınırında yaşayan, iş cinayetlerinde ölen milyonlarca emekçiye değil, daha önce yine 1 Mayıs ile ilgili ‘ayaklar baş olursa kıyamet kopar’ gibi bir ifadeyi kullanarak işçi sınıfını, emekçileri ‘aşağı’ görene yakışmıştır” denildi.Halkı küçümsüyor

Erdoğan’a cevap veren emek örgütleri açıklamada şöyle dedi: “2010, 2011 ve 2012 yılarında Taksim’de yüzbinlerle kutlanan 1 Mayıs’ların ‘bayram havasında’ geçtiğini, Türkiye’de ‘tabuların yıkıldığını’ söyleyen ve pankartlar asarak bununla övünen hükümet çevreleri, şimdi bir anda tam tersi söylemleri savunabilmekte, bunu yaparken işçi sınıfı başta olmak üzere halkın hafızasını küçümsemektedir. Bu çelişkili tutumu anlamak mümkün değildir. Bu sene ise 1 Mayıs meydanını yasaklamak için bir gerekçe üretemeyen hükümet çevrelerinin, akılla, hukukla, vicdanla, tarih bilinciyle değil sadece şiddet tehdidiyle kendi pozisyonlarını korumaya çalıştıkları görülmektedir” denildi. Örgütler, “Taksim’den ümidi kesin” açıklamalarına, “Taksim’den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir” diyerek Taksim’de olacaklarını yineledi.

ÇHD kriz merkezi kurdu

ÇHD İstanbul Şubesi, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını açıkladı, yasağın yasadışı ve hukuksuz olduğunu belirtti. O gün yaşanacak hak ihlallerine müdahale ve gözaltıları takip için kriz merkezi kurduğunu bildiren ÇHD, herkesin bu merkeze ulaşmasını istedi. Taksim yasağını yasadışı ve gayrimeşru olarak tanımlayan ÇHD, bu hukuksuzluk karşısında kurdukları kriz masasının telefonlarını yayınladı: “0212 245 04 40, 0507 094 67 55, 0506. 146 67 09”

Çerkesler Taksim’de

Demokratik Çerkes Hareketi üyeleri 1 Mayıs’ta İstanbul, İzmir, Ankara, Antakya’da alanlara çıkacak. Çerkesler İstanbul’da Taksim Meydanı’nda olacaklarını açıkladı.

ITUC ve ETUC kınadı

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Türkiye’de 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını engellemek için yapılan baskıları Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektupla kınadı.

TGS 1 Mayıs’ı kutlayacak

Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu, 1 Mayıs’ta üyelerini ülke çapında yapılacak eylem ve kutlamaları izlemeye, polis şiddetini belgelemeye ve haberlerinde emekçilerin taleplerini öne çıkarmaya çağırdı. TGS’nin ayrıca yarın saat 18.00’da Taksim Tünel Meydanı’nda bir erken kutlama yapacağı ve çalışacak habercilere önlük dağıtacağı ifade edildi.

Programları

1 Mayıs’a bir hafta kala bazı kentlerdeki yürüyüş ve miting programları da belirlendi.

İstanbul

Emek örgütleri ve devrimci yapılar İstanbul için Taksim Meydanı’nda olacağını deklare etti. Türk-İş ve ulusalcı güçler ise Kadıköy’de olacak.

Ankara

Sıhhiye Meydanı saat 10.00’da

Bursa

Emek ve demokrasi güçleri 13.00’da Stadyum’da bir araya gelerek Kent Meydanı’na yürüyecek.

İzmir

İzmir demokrasi güçleri Gündoğdu Meydanı’nda olacak.

Eskişehir

Odunpazarı Meydanı saat: 12.00

Antakya

Uğur Mumcu Meydanı saat 14.00

Antalya

Cumhuriyet Meydanı saat: 13.00

Adana

Uğur Mumcu Meydanı saat 15:00

Mersin

Cumhuriyet Meydanı saat 15.00

Kocaeli

Cumhuriyet Parkı saat 13.00

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı saat 13.00

Artvin

Kent Meydanı saat 13.00

Samsun

Cumhuriyet Meydanı saat 12.00

Zonguldak

Madenci Anıtı saat 11.
00
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.04.14   #20
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Egemenlerin 1 MAYIS TAKSİM KORKUSU...


Ana Sayfa Ekonomi-Emek
Taksim’de olacağız!


HABER MERKEZİ
Güncellenme : 27.04.2014 04:38
Gezi direnişi sırasında parklarda kurulan forumlar, tüm Gezi direnişçilerini ve halkı Taksim 1 Mayısı’na çağırdı.

Hükümetin tüm engelleme çabalarına rağmen emek örgütleri ve halk 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamakta kararlı. İstanbul’da 18 forum Taksim için çağrı yaptı. AKP’nin ise polis yığınağı ve toma takviyesi devam ediyor.


Forumlardan 1 Mayıs’a çağrı

Hükümetin yasağını tanımayan emek ve meslek örgütleri yanı sıra 18 İstanbul forumu ve dayanışması 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı. Galatasaray Lisesi önünde 1 Mayıs’a çağrı için basın açıklaması yapan 18 İstanbul forumu, “yeniden Taksim” dedi. Forumların çağrısında Gezi’nin tüm unsurlarının Taksim’de olacağı vurgulanırken, direnişte hayatını kaybedenler hatırlatıldı ve 31 Mayıs 2013’te olduğu gibi yine sokakların doldurulacağı vurgulandı.

Gezi’den 1 Mayıs’a

Forumların basın metninde, “Bizler Gezi direnişinin devamı olan forumlar olarak, forumlara katılan işçiler, emekçiler, üniversiteliler, liseliler, kadınlar, LGBTİ bireyler olarak, tüm ezilenler olarak 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olacağız! Haziran ayaklanmasında Taksim’e giren ve Gezi Parkı’na inşaat yaptırtmayanlar, AKP’nin sıfırlanamayan paraları ortalığa saçıldığında, yolsuzlukların, adaletsizliklerin, hırsızlıkların karşısında sokaklarda, meydanlarda omuz omuza verip hükümeti istifaya çağıranlar, forumlarında gerçek demokrasiyle mücadeleyi, direnişi sürdürenler olarak herkesi 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmaya çağırıyoruz...” denildi.

Her yer Taksim

Açıklamada devamla şöyle denildi: “1 Mayıs 1977’de öldürülenlerin, Gezi sürecinde aramızdan aldıkları 8 arkadaşımız, kardeşimiz, yoldaşımızın hesabını sormak için 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz. 31 Mayıs’ta caddeleri doldurup Taksim’i nasıl kazandıysak, şimdi de 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde tüm yasaklamaların karşısında, AKP’nin karşısında yine, yeniden Taksim’e çıkacağız!”

Taksim’e gel gel gel...

Çağrı yapan forumlar şöyle: “Abbasağa forumu, Üsküdar Doğancılar Forumu, Şişli Gülbağ Forumu, Bakırköy Halk Meclisi, Tatavla Dayanışması, Şişli Merkez Mahallesi Forumu, Yoğurtçu Forumu, Levent Sporcular Parkı Forumu, Yeniköy Forumu, Kocamustafapaşa Dayanışması, Maçka Forumu, Etiler Forumu, Büyükdere Forumu, Diren Bakırköy Çamlık Forumu, Göztepe Gezi Dayanışması, Özgürlük Parkı Halk Forumu, Cihangir Park Forumu, İkitelli Atakent Dayanışması”

İlkyardım ekibi hazır

Gönüllü sağlık görevlisi ve ilkyardımcılardan oluşan #direnilkyardım ekibi, AKP’nin gönüllü sağlık hizmetini engellemeye yönelik tüm hamlelerine karşı 1 Mayıs alanında, direnişçilerin yanında olacak. Sosyal medyadan, polis saldırısı anında uyulması gerekenleri açıklamasıyla bilinen #direnilkyardım, kendilerine destek vermek için başvuran gönüllü kişilerin ve ekiplerin de koordinasyonunu sağlıyor olacak.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2013 yılı 1 MAYIS EMEGİN bayramı yaklaşırken... bilgeyol Siyaset,Politika ve Ekonomi 33 02.05.13 11:27
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2