Sponsor Reklamlar

Kürtler kendilerini yönetebilir

Genel konular Katagorisinde ve  Siyaset,Politika ve Ekonomi Forumunda Bulunan  Kürtler kendilerini yönetebilir Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 18.09.12   #1
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey
Rep Puani : 10
Standart Kürtler kendilerini yönetebilir

ANKARA
Güncellenme : 18.09.2012 07:08
BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Selahattin Demirtaş, “Kürtlerin kendini yönetme hakkı kaçınılmazdır. Kürtlerin beklentisi yaşadıkları sınırlarda kendi özerk yönetimlerini oluşturmaktır” dedi.

Demirtaş ve Kışanak, yabancı basın temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya, Reuters, AFP, Blomberg News, France 24, İRNA, AP, ARD, Al Arab, Hürriyet Daily News, The Wall Street Journal gibi basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. BDP’den ise Kışanak ve Demirtaş ile BDP Eşbaşkan Yardımcıları Filiz Koçali ve Nazmi Gür katıldı.

Türkiye güven uyandırmıyor

Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda AKP’nin sünni mezhebi üzerinden bir politika izlediğini belirten Demirtaş, bu nedenle bölge halklarının Türkiye’ye güven duymadığının altını çizdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Neo-Osmancılık” gibi bir hayal peşinde olduğunu belirten Demirtaş “Ancak bölge halklarının da başka hayalleri var. Kürtler, Araplar, Farslar ve diğer bölge halkları Davutoğlu’nun hayalleri peşinde sürüklenmek zorunda değil” dedi. Kürtlerin Ortadoğu’nun en önemli aktörü olduğunu belirten Demirtaş “Kürtlerin kendini yönetme hakkı kaçınılmazdır. Kürtler yönetilmesi gereken değil işbirliği ve ittifak yapılması gereken bölgesel bir güçtür” diye konuştu.

Demirtaş’ın ardından konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, yeni anayasa sürecine değinerek ortada bir uzlaşmanın olmadığını söyledi. Kışanak, 36 maddeden 34 üzerinde uzlaşma sağlanamadığını belirterek, “Sorunların çözümü özgür Anayasa ile olacaktır, toplumsal uzlaşı metinleriyle olacaktır. AKP’nin tek yanlı dayatmalarıyla sorunlar çözülemez” dedi. Konuşmaların ardından Kışanak ve Demirtaş, yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

alıntı özgürgündem
Sponsor Reklamlar

Ez Qizilbaş im, Ez Kurden Elewi me

ASLINI İNKAR EDEN HARAMZADEDİR”
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18.09.12   #2
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Kürtler kendilerini yönetebilir

Türkiye aynı zamanda Aleviler için güven uyandırmıyor.İşte en son Malatyada yaşanan olay ve sonrası ve hukuki sonuç
Aleviler ve gelecek nesil Aleviler için tam anlamı ile hüsran
Sponsor Reklamlar

Konu ozgurkursun44 tarafından (18.09.12 Saat 17:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 18.09.12   #3
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Sürgü'deki Alevi Aile Hakkında Doğanşehir Savcısı takipsizlik kararı verdi

Sürgü'de Alevi aileyi linç Metöke isteyen 48 şüpheli hakkında Doğanşehir Savcısı takipsizlik kararı verdi. Twitter adresinden kararı yorumlayan CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün 'Türkiye'de Alevileri linç serbest' dedi.

Tehditler Devam Ediyor

Sürgü'de daha önce evleri taşlanan Alevi aileye ise baskılar devam ediyor. "Direceğiz" diyen Perişan Evli, "Burası bizim yerimiz, üç beş çapulcuya bırakmayacağız" dedi

Ramazan ayında yaşanan saldırıda evlerinde meydana gelen hasarı onarmak için Evli ailesinin aldığı tuğlu ve kumu taşıyan şoför, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tehdit edildi.

Konuya ilişkin ETHA'ya bilgi veren Perişan Evli, "Ramazan'da evimize yapılan saldırıda duvarlarımız delindi, çatı kırıldı, camlarımız kırıldı. Kış yaklaşıyor, bunları onarmak için kum ve tuğla gibi malzemeler aldık. Bunları evimize getiren motorcunun önünü kesip, 'Alevilere bir şey satmayın. Bir çöp dahi vermeyin. Defolup gitsinler, bu köy bizim' diyerek tehdit etmişler. Adama zarar vermemişler ama çok kötü tehdit ettikleri için korkmuştu, şoktaydı. 'Ben artık bir şey getirmem, beni karıştırmayın' diyordu."

Savcılığa başvuru yaparak şikayette bulunduklarını bildiren Evli, jandarmanın gelerek ifadelerini aldığını kaydetti.

Tehdit, hakaret ve baskıların sürdüğünü aktaran Perişan Evli, "5 yaşındaki çocukları bile arkamızdan küfür ediyor, 'Pis Aleviler, pis Kürtler' diye. Küçük çocuk bunları söylüyorsa düşünün büyüklerin neler yapabileceğini" şeklinde konuştu.

Ağabeyinin kahvenin önünden geçtiği sırada, "Aleviler buranın önünden dahi geçmesi" denilerek taciz edildiğini aktaran Evli, "Kahvemizde oturmayın" diyerek, toplu olarak Alevileri kahveden kovduklarını anlattı.

"Direneceğiz" diyen Perişan Evli, şöyle devam etti: "Başka şansımız yok. Burası bizim tapulu yerimiz. Üç beş çapulcuya bırakmayacağız. Kimse kimseyi yerinden edemez."

Hukuki Süreç

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde Alevi ailenin evinin taşlanmasına neden olan

olayla ilgili soruşturma başlatan Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla 24 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcılıktaki sorgulamanın ardından 23 kişi serbest bırakılırken Ramazan davulcusu Mustafa Evşi savcılık tarafından sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı. Evşi bir süre sonra ise serbest bırakılmıştı. Savcılığın soruşturmasındaki şüpheli sayısı ise 48 olarak belirtilmişti.
Sponsor Reklamlar

Alt 18.09.12   #4
Ben-i Emin
Banned
Banned Users
Nereden: Lamekan
Rep Puani : 11

Amacınız ne? Biz sınırlar kaldırılsın diyoruz, kardeş halklar birbirini kucaklasın artık diyoruz, siz hala tel örgüler peşindesiniz, neyin kavgası bu???
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Ben-i Emin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18.09.12   #5
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
Selahattin Demirtaş, “Kürtlerin kendini yönetme hakkı kaçınılmazdır. Kürtlerin beklentisi yaşadıkları sınırlarda kendi özerk yönetimlerini oluşturmaktır

selahattin sana ne oldu düne kadar özerk devler yok diyor idin.tek bayrak altında barış içinde yaşayalım diyen sen idin
Sponsor Reklamlar

Ben-i Emin bunu beğendi.
Alt 18.09.12   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Türk ve Kürt ırkçı hareketleri Alevilerin üzerinden ellerinizi çekin.
Sponsor Reklamlar

dAbBe ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19.09.12   #7
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Ben-i Emin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Amacınız ne? Biz sınırlar kaldırılsın diyoruz, kardeş halklar birbirini kucaklasın artık diyoruz, siz hala tel örgüler peşindesiniz, neyin kavgası bu???

Senin amacın ne? Fransa ve Almanya iki ayrı ülke. Sınırlar yok. Fransadaki yaşayan birisi kontrol olmaksızın Almanyaya gidebiliyor. Almanyadaki yaşayan birisi kontrol olmaksazın Fransayaya gidebiliyor. Hatta bu iki ülkedeki insanlar aynı ortak para birimini de kullanmaktadırlar. Hatta bunların ortak bir bayrakları da var. Şimdik bu gerçekler ortadayken sen diyeceksin ki bizim amacımız ne?Kürtler, Türkler ile birlikte yaşayıp yaşamayacaklarına Türkler karar vermez Kürtler karar verir. Sen neyin peşindesin?
Sponsor Reklamlar

Alt 19.09.12   #8
Ben-i Emin
Banned
Banned Users

Bak aslanım biz cemlerimizde kürtçe deyiş de okuruz türkçe de... bu forum alevi forumu git o zman kürt haklarının savunulduğu bir forumda paylaşımlarını yap... gereksiz gereksiz, boş boş konuşma...
Sponsor Reklamlar

Alt 19.09.12   #9
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Ben-i Emin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak aslanım biz cemlerimizde kürtçe deyiş de okuruz türkçe de... bu forum alevi forumu git o zman kürt haklarının savunulduğu bir forumda paylaşımlarını yap... gereksiz gereksiz, boş boş konuşma...

Hadi ya burası Alevi forumunu olduğunu hatırlattığın için teşekkürler sana. Ben bir Kürdüm aynı zamanada Aleviyim. Bu forumda hem Kürt kimliğim ile hem de Alevi kimliğim ile ilgili paylaşımlar yapacağım. Yani seni şaşırtmaya devam edeceğim.
Sponsor Reklamlar

Alt 19.09.12   #10
Ben-i Emin
Banned
Banned Users

Ben niye kendi etnik kimliğimle ilgili paylaşım yapmıyorum ey insansı??? Sen biliyor musun benim etnik kimliğimi, hayır... Niçin, çünki gerek yok.. Alevi misin, bu meydana girince önemli olan budur, bana ne senin mahallenden, ananın babanın aşiretinden, dilinden... Beni ne ilgilendirir sen Fransız mısın, Rum musun??? Alevi forumunda Alevilik konuşulur...
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...