Sponsor Reklamlar

Sünni Dayatmayı Eleştirmediler

Genel konular Katagorisinde ve  Siyaset,Politika ve Ekonomi Forumunda Bulunan  Sünni Dayatmayı Eleştirmediler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni

Seçenekler
Alt 20.07.12   #1
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey
Rep Puani : 10
Standart Sünni Dayatmayı Eleştirmediler

Meclis’e cemevi talebinin reddedilmesi ve caminin ibadet yeri olarak gösterilmesine tepki gösteren CHP’li Hüseyin Aygün, partili arkadaşlarına da kırgın: Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Sünni dayatmayı eleştirmelerini beklerdim….

CHP’li Hüseyin Aygün’ün ‘Meclis’e cemevi’ talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından, Diyanet’in açıklamalarını referans alıp, geri çevirmesi ve Aleviler için de camiyi adres göstermesi tartışma başlattı…
Sünni anlayışın Alevilere zorla dayatılmak istendiğini savunan Aygün’ün, ‘Alevilik ayrı dindir’ çıkışı ise yeni tepkileri beraberinde getirdi. En sert açıklama CHP’nin Alevi Milletvekili Sabahat Akkiraz’dan geldi. Akkiraz, isim vermeden Aygün’ü eleştirdi ve ‘Bu tür açıklamalar provokasyondur’ dedi. Tunceli Milletvekili Aygün, bir yılını geride bıraktığı parlamenterlik deneyimini AKŞAM’a değerlendirdi:

- SAMİMİ BİR YAKLAŞIM DEĞİL:
Aleviliğin ayrı bir din olduğuna ilişkin sözlerim, Sünni dayatmaya yönelik bir tepkiydi. Benim açıklamamı sorgulamadan önce, Sünni devlet anlayışının Alevilere nasıl baktığının sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Bu topraklarda Aleviler yüz yıllarca aşağılandı, katledildi. Kahramanmaraş’ta, Çorum’da ve 19 yıl önce Sivas’ta Aleviler ‘kafir’ ilan edilerek çoluk çocuk demeden öldürüldü. Bütün bunları gözardı edip, benim sözlerimi yargılamanın samimi bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum. Şiddet içermediği ve başkalarının özgürlük alanına tecavüz edilmediği sürece inanca müdahale edilemez. Laik devlet tanımını da ifade eden bu öğreti maalesef Türkiye’de sadece lafta kalıyor.

- ALEVİLİĞİ DEVLET ŞEKİLLENDİREMEZ: Cemevi’nin ibadethane olup olmadığı kararını Sünni Diyanet’in fetvalarına dayanarak devlet veremez. Elbetti ki Alevilik İslam’ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır. Aleviler kendilerini ‘Elhamdülillah Müslümanız’ diyerek İslam’ın içinde görüyorlar Ama bu inancın kendi motifleri vardır ve bu motifleri devlet şekillendiremez. Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Partili arkadaşlarımın Sünni dayatmayı ve buna teslim olan Meclis Başkanı Çiçek’i eleştirmelerini beklerdim.

- TARİHİ BİR GERÇEĞİ DİLE GETİRDİM: Alevilik ilgili sözlerim nasıl yanlış anlaşıldıysa, aynı yanlış algı Dersim katliamı ve Atatürk’le ilgili açıklamalarım sürecinde de yaşandı. Ben sadece tarihi bir gerçeği dile getirdim. Bu Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kazanımlarını inkar etmek değildir. CHP kitlesi artık Dersim tartışmalarının köşede saklı tutulan bir silah gibi kullanılmasını istemiyor. AK Parti’nin CHP ve Atatürk’le sorunu olmasaydı Dersim Katliam’ı için özür dilemezdi. Çünkü, Dersim’le ilgili bir tartışmadan yola çıkarak CHP’yi, Cumhuriyet tarihini, İnönü ve Mustafa Kemal’i hedef alıyor. Dersim için özür dileyen Başbakan, neden Uludere için aynı açıklıkta özür dileyemiyor? Neden Sivas katliamı için özür dilemiyor?

CHP VE ATATÜRK HEDEF HALİNE GETİRİLDİ
CHP ve Atatürk ile ilgili yaptığım tartışmalar sağlıklı yürümedi. Hemen herkes taraf oldu. İslamcılar, hızla Atatürk’e saldırdılar. CHP ve Atatürk’ü hedef haline getirdiler. Böyle rövanşist yaklaşınca, CHP seçmeni bu tartışmaya hoşgörüyle bakmadı. CHP içindeki ulusalcılar Dersim meselesini çok bilmediklerinden biraz tepki gösterdiler ama onlarda da bir yumuşama var. Kamer Genç, ‘Dersim olaylarını neden açtın, Ak Parti samimi değil, partiye zarar verirler’ dedi. Genç’in, haklı olduğunu kabul ettim ama ‘ne zaman tartışılmalı’ diye sordum, cevap vermedi.

DERSİM 38 RAPORU HAZIRLANACAK
Meclis’te kurulan Dersim Komisyonu 78 yıl sonra adının Aslıhan Kiremitçiyan olduğunu öğrenen Fatma Yavuz’u ve diğer mağdurları dinledi. Meclis’e gelen Dersim’in Kayıp Kızları, sürgün hikayelerini, nasıl evlatlık verildiklerini paylaştı. Komisyona şu ana kadar altı bin civarında dilekçe verildi. Belgeler de incelendikten sonra Dersim 38 raporu yayınlanacak. O rapordan sonra Meclis, bazı adımlar atacak.

KAYIP YAKINLARINA ÇAĞRI SAHİPSİZ 9 CENAZE ADLİ TIP’TA BEKLİYOR
1997′de Tunceli Çemişgezek’teki çatışmada öldürülen 17 kişinin akıbeti bilinmiyordu. Hüsnü Yıldız, kardeşi Ali Yıldız’ın cenazesinin kendisine verilmesi için açlık grevi başlatmıştı. Milletvekili olduğumda iki gündür grevdeydi. Meclis gündemine taşıdığım ilk olay bu oldu. Askeri alandaki kazılarda dokuz kişiye ait kemikler bulundu. Cesetlerden birinin Ali Yıldız’a ait olduğu tespit edildi. Bulunan 9 cesedin kime ait olduğu ise bilinmiyor. İstanbul Adli Tıp’ta bekletiliyor. Buradan 90′lardan beri kayıplarını arayanlara sesleniyorum. Adli Tıp’a başvurun.

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARININ GELENEĞİNDENİM
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu siyasi gelenekten geliyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’de benim gibi sosyalistlerin de olmasını istediğini söyledi. CHP’nin kitle partisine dönüşmesi Kılıçdaroğlu ile başladı. CHP, eski CHP’nin çok uzağında artık. İnsan Hakları İhlalleri, Kürt sorununa bakış açısı, cezaevlerinde yaşanan sorunlara yaklaşımı değişti. Ben de avukatlığımı Meclis’e taşıdım. Yaşanan acılara tercümanlık yapıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Akil İnsanlar Komisyonun kurulması ile ilgili önerisi yeni dönem CHP çizgisinin göstergesi. (alıntı)
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #2
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler

Bir üst kısımda paylaşmış olduğum alıntıyı okuyanlar, Hüseyin Aygün’ün tutarsız sözleri dikkatlerini çekecektir.
Ne diyor Hüseyin Aygün?
Hüseyin Aygün, Alevilik ayrı bir dindir diyor.
Yani burada ben ne anlıyorum?
Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik, Zerdüştlük, Şamanizm neyse Alevilik de ayrı bir din olduğunu söylüyor.
Buna rağmen Alevilik İslam’ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır dediği zaman ben o inancı bir mezhep olarak anlarım ve Hüseyin Aygün’ün ayrı bir din olduğu sözleri ile çelişir.
Yani burada çelişkili cümlesi var Hüseyin Aygün’ün.

Diğer dikkat çekici bir nokta ise Sebahat Akkiraz’ın açıklamaları olmuştur.
Oysa biraz geriye doğru gidersek Sebahat Akkiraz’ın açıklamalarının Alevilik konusunda duruşunu ortaya net koyacaktır.
Ne demişti Sebahat Akkiraz?

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Alevi Bektaşi Federasyonu’nun düzenlemek istediği Kahramanmaraş Katliamı’nın 33. yıldönümünü anma etkinliğine izin verilmemesini eleştirdi. Akkiraz, etkinliği erteleyen Kahramanmaraş Valiliği’ne tepki göstererek, “İktidar eşit vatandaş olan Aleviler için her tür yasaklama ve ayrıştırma çabasından vazgeçmelidir. Evlere çarpı koymaktan ve sözde barış için insanları kutuplaştırmaktan vazgeçin” dedi. “Kahramanmaraş Valisi evlere çarpı koymaya devam ediyor” başlıklı yazılı bir açıklama yapan Akkiraz, şunları kaydetti (alıntı)

Bir taraftan Hüseyin Aygün’ün sözleri için provokasyondur’ diyen Sebahat Akkiraz diğer taraftan Aleviler eşit vatandaştır diyen Sebahat Akkiraz.
Eşit vatandaş ne demek?
Sünni hangi hakka sahipse Alevi de veya diğer bir yurttaş da o hakka sahiptir anlamı çıkar.
Oysa gerçekten Aleviler eşit vatandaş mı?
İşte en son açıklamalar: Alevilik ayrı bir din değildir, Cemevini tanımıyoruz. Bizim dediğimiz olur. Sizin vergilerinizi bizler alırız. İstediğimiz gibi de kullanırız o vergileri.
Peki bu durum ortadayken Sebahat Akkiraz neden Aleviler için eşit vatandaş demiştir?
Yoksa takiye mi yapıyor Sebahat Akkiraz?

Diğer taraftan Hüseyin Aygün kırgınmış.
Kime kırgınmış?
Hani Chp den aday gösterilip, milletvekili oldu ya işte o partideki milletvekili arkadaşlarına kırgınmış.
Niye kırgınmış?
Sünni Dayatmayı eleştirmedikleri için.
Demekki Chp milletvekilleri Sünni.
Sünni bir milletvekili Sünni dayatmayı hiç eleştirir mi?
Peki Chp’deki Alevi milletvekilleri eleştirdi mi?
İşte Alevi olan Sebahat Akkiraz’ın açıklamaları ilgili alıntıda.
Peki Diyaneti kim kurdu?
Mustafa Kemal.
Chp’yi kim kurdu?
Onu da Mustafa Kemal.
Hüseyin Aygün hangi partinin milletvekili?
Chp’nin.
Bir Kürt Alevi Kızılbaş olarak şunu demek yerinde olacaktır: Sn. Hüseyin Aygün biraz daha düşünüp o parti ile yollarını ayırmalıdır.
Sponsor Reklamlar

Konu ozgurkursun44 tarafından (20.07.12 Saat 13:32 ) değiştirilmiştir.
Alt 20.07.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Hüseyin Aygün kendi kendine Aleviligin tarifini yapmaya kalkmis, Aleviligin önce ayri bir din oldugunu iddia etmis, Aleviler tepki verince geri adim atmak zorunda kalmis ve baslattigi isi yüzüne gözüne bulastirmis hem Alevilere hemde CHP ye zarar vermistir.

Ben de kararli duruslar sergileyemeyen bu kisinin Atatürkün partisi olan CHP de yer almamasi konusunda hem fikirim.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #4
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hüseyin Aygün kendi kendine Aleviligin tarifini yapmaya kalkmis, Aleviligin önce ayri bir din oldugunu iddia etmis, Aleviler tepki verince geri adim atmak zorunda kalmis ve baslattigi isi yüzüne gözüne bulastirmis hem Alevilere hemde CHP ye zarar vermistir.

Ben de kararli duruslar sergileyemeyen bu kisinin Atatürkün partisi olan CHP de yer almamasi konusunda hem fikirim.

Chp'de Alevi olduğunu söyleyemeyen Kılıçtaroğlu gibi Aleviler ya da Aleviler için eşit vatandaş diyen Sebahat Akkiraz gibileri olmalı değil mi?
Sponsor Reklamlar

Konu ozgurkursun44 tarafından (20.07.12 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 20.07.12   #5
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Bir noktayı yanlış belirtmişsin bence.
Aleviler tepki verince demişssin.
Bunu nereden biliyorsun Alevilerin tepki verdiğini?
Bir kaç Alevi demen ya da bir kaç Alevi derneği demen yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Genelleme yapmanız yanlış....
Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #6
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Chp'de Alevi olduğunu söyleyemeyen Kılıçtaroğlu gibi Aleviler ya da Aleviler için eşit vatandaş diyen Sebahat Akkiraz gibileri olmalı değil mi?

Alevilerin enfazla %25 oyu var bu ülkede. Kilicdaroglu´da bu oy oraniyla hic bir zaman iktidara gelemiyeceginin cok iyi bilincinde.

Yani cikip ikide bir ben Aleviyim demesi partiye oy kaybettirmekten baska ise yaramaz. Sag olsun basbakanimiz bu isi onun yerine yapiyor.
Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Alevilerin en buyuk hatasi siyasetden medet ummak bu kafayla giderse aleviler daha cok canlari yanar..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #8
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Alevilerin enfazla %25 oyu var bu ülkede. Kilicdaroglu´da bu oy oraniyla hic bir zaman iktidara gelemiyeceginin cok iyi bilincinde.

Yani cikip ikide bir ben Aleviyim demesi partiye oy kaybettirmekten baska ise yaramaz. Sag olsun basbakanimiz bu isi onun yerine yapiyor.

Lakin her cuma Türk devletinin başbakanı namaz kılmakta.
Buna rağmen Akp'nin oyları artmaktadır. Bildiğim kadarı ile de bir kaç tane Alevi milletvekili var Akp'de.
Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #9
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Değerli Cihan'ın dediği gibi Aleviler CHP, AKP v.b. partilerden medet ummamalı. Pir Sultan'ın da dediği gibi:''Siyaset günleri gelip yetmeden... Açılın kapılar şaha gidelim.''
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #10
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Hic bir partiden medet ummuyorum.
Arkadas kendisi, Atatürkün partisi Atatürkiün diyeneti seklinde saldirmaya kalkip, ortaligi karistiran millet vekilini temize cikartmaya calisiyor. Ben de cevap verdiyorum.

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir kaç Alevi demen ya da bir kaç Alevi derneği demen yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Genelleme yapmanız yanlış....

Haklisin bir kac kisinin itiraziyla tükürdügünü yalayan birinden siyasetci olmaz.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...