Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç8Beğeni
  • 3 gönderen ozgurkursun44
  • 1 gönderen munzuro
  • 1 gönderen Deniz
  • 1 gönderen ozgurkursun44
  • 1 gönderen ozgurkursun44
  • 1 gönderen gokhan1

 
Seçenekler
Alt 26.11.11   #1
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


2011 yılı Tunceli genel seçim sonuçları

KAYITLI SEÇMEN SAYISI 57.623
OY KULLANAN SEÇMEN SAYISI 47.226
GEÇERLI OY SAYISI 46.477

1)CUMHURIYET HALK PARTISI 26.804
2)BAGIMSIZLAR 10.354
3)ADALET VE KALKINMA PARTISI 7.339
4) MILLIYETÇI HAREKET PARTISI 992

2007 yılı Tunceli genel seçim sonuçları


Toplam Seçmen 55.363
Toplam Kullanılan Oy 42.999
Toplam Geçerli Oy 42.405
Bağımsız (BAĞ) 25.424
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7.029
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 5.204
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2.718


2007 ve 2011 yılına ait Tunceli milletvekili seçim sonuçları..


2011 yılı genel seçimlerinde oy kullananların sayısı 2007 yılı genel seçimlerinde oy kullananların sayısına mukayesede bir artış vardır....


2007 yılında Kemalist Türk Deniz Baykal Döneminde Chp 7029 alırken 2011 yılında Kemalist Kürt Kılıçtaroğlu döneminde Chp 26804 oy almış. Büyük bir fark var. Bunun nedeni de Kürt Kemalist Kamer Genç faktörüdür. Çünkü Kürt Kemalist Kamer Genç 2007 milletvekili seçimlerinde 10000 üzerinde oy almıştır. İkinci bir faktör ise Kürt Kemalist Kemal Kılıçtaroğlu faktörüdür. Kendisinin Kürt ve Alevi aynı zamanda Tuncelili olma nedenidir. Atatırk konusunda kimi Kürt Kızılbaşların zihninde daima olumlu ve olumsuz fikirlere sahip, kimisinde tamamıyla olumsuz fikirlere sahiptir. Kürt Kızılbaşların tam anlamı ile chp sevgisi yoktur. 2007 yılına dikkat edilirse Tunceli de 7000 civarında Chp oy almıştır İşte burda Chp ye aşık olma söz konusu var diyebiliriz.Ki o zamanda Kılıçtaroğlu Chp deydi. Dolayısı ile şu soruyu akla getirir. Neden Chp Tuncelide o zaman 2011 kıyasla yüksek oy alamadı.Dolaysı ile Genel başkanlıkla ilgili bir konu.

Bdp destekli bağımsız oylarında çok küçük bir düşüş olmasına rağmen oylarını korumuşturlar.

Dikkat çekici diğer bir nokta ise Adalet ve Kalkınma partisinin oy oranında bir fırlama olduğu görülmekte. Bunun nedeni de Milliyetçi Hareket Partisinin oy oranlarının Akp ye kaydığı görülmektedir. Ki bu partilere oy verenlerin çoğu polis, asker, devlet memurudur.

Dolayısı ile bir ileriki seçimlerde bu tablo devam eder mi derseniz? Eğer Chp, Tayyip Erdoğan ın Dersim katliamı ve soykırımı açıklamalarından sonra bir kıpırdama göstermezse Chp oylarında bir düşüş yaşanabilir.


http://www.secimsonuclariturkiye.com...nuclari-3.html
http://www.ysk.gov.tr/ysk/docs/2011M...ar/tunceli.pdf
Sponsor Reklamlar

Alevi, Pir Mehmet ve munzuro bunu beğendiler.

Konu ozgurkursun44 tarafından (26.11.11 Saat 15:45 ) değiştirilmiştir.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.11.11   #2
munzuro
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: izmir
Mesajlar: 74
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
2011 yılı Tunceli genel seçim sonuçlarıBdp destekli bağımsız oylarında çok küçük bir düşüş olmasına rağmen oylarını korumuşturlar.

Dikkat çekici diğer bir nokta ise Adalet ve Kalkınma partisinin oy oranında bir fırlama olduğu görülmekte. Bunun nedeni de Milliyetçi Hareket Partisinin oy oranlarının Akp ye kaydığı görülmektedir. Ki bu partilere oy verenlerin çoğu polis, asker, devlet memurudur.

Dolayısı ile bir ileriki seçimlerde bu tablo devam eder mi derseniz? Eğer Chp, Tayyip Erdoğan ın Dersim katliamı ve soykırımı açıklamalarından sonra bir kıpırdama göstermezse Chp oylarında bir düşüş yaşanabilir.


http://www.secimsonuclariturkiye.com...nuclari-3.html
http://www.ysk.gov.tr/ysk/docs/2011M...ar/tunceli.pdf


şimdi değerli dost tunceli de ki seçimlerin sonuçlarını öyle bir kaç nedenle açıklamak gerçekten zor.
Dersim halkı korkunç bir kuşatma içindedir. yörede yaşayan insanlar bir şekilde dayanmaya çalışıyor ama neredeyse insanların nefes alışları kontrol ediliyor. özellikle batıda yaşayan bir insanın bu durumu algılaması gerçekten zor.
dersime değinmeden önce dikkat çekmek gerekir ki batıda ki dersimlilerinde önemli bir bölümü chp yi destekledi bu seçimde. neden?
hiç değilse bazı nedenlerine göndermeler yapalım.

birincisi, insan düşmanı bir noktada duran deniz baykalın tasfiye eden sürecin ciddi bir operasyon olduğunu unutmayalım. şahsen sevilecek bir durumu yoksada tasfiye biçimi çok çirkindi.
bu operasyon öyle baykalın tasfiyesiyle sınırlı birşey değildi.
operasyonu gerçekleştiren odak kapsamlı bir süreci de başlatmış oldu. zira chp Dersim de dibe vurmuş, anadolu alevileri içerisinde dahi tartışılır duruma gelmişti.
süreç böyle gitseydi Alevi halkın ciddi bir kısmı cumhuriyet sonrası ciddi bir kopuşu yaşayacak, gerçekten demokratik içeriğe sahip yeni bir odağın oluşmasına katkı sunabilir, hatta öncülük edebilirdi ki bu ne yerli ne de yabancı egemen sınıfların işine gelmezdi, önü kesilmeliydi...

ikincisi, bu süreç bütünlüklü olarak değerlendirildiğinde insan düşmanı ırkçı odaklar üzerinden yeni bir söyleme şahid olduk ki; öncesinde ilkokullardan başlayarak "halis türk" olduğumuz ezberletilir, lise yıllarımız da milli güvenlik derslerine giren subaylarla sürdürülürdü.
birden bire "Alevi kürt yoktur, ermeni dönmesi bunlar" iddiası ortaya atıldı ki;
amaç öncelikle anadolu alevileriyle kürt alevileri ayrıştırmak, yaratılan ermeni düşmanlığı üzerinden özellikle dersimi tecrit etmekti.

ayrıca ülkenin her yanında demokratik mücadele içerisinde yer alan dersim merkezli alevileri psikolojik baskı altına almakta hesaplanmıştı.

yine olası bir ırkçı yönelimde Dersimlilerin daha rahatça hedefe konulmasına zemin hazırlanmaktaydı.

hatırlayalım; Dersim de seçimlere giden süreç çok önceden örülmekte, ilginç bir şekilde "Dersimliye Kürt düşmanlığı" zerk edilmeye çalışılmaktaydı.. festival çevresinde gelişen tartışmalar özellikle bu iş için oldukça etkili bir şekilde değerlendirildi. yankı bulmadığını söylemek ise doğru olmaz...

dikkat çekelim ki dersimin Kürt, alevi ve sol gelenekleri; yani kendisinin karakteristikleri "çatıştırıldı". ve etkili oldu...

seçimler sürecinde geliştirilen ittifaklar mercek altına alınırsa ilginç sonuçlar görülecektir... bir çok düşman kardeş bir anda chp nin saflarında buluştu...

kemal kılıçdaroğlu fonksiyonu önemliydi, sadece dersimlilerin değil, anadolu alevilerinin avlanmasında da rol oynadı.

tuhaf olan seçimlerin galibi, gelecek iktidar belli iken tüm alevi halk sanki kılıçdaroğlu başbakan oluyoru oynadılar... sanırım itilip kakılmanın, uzun bir tarihten beri ezilmenin verdiği bir psikoloji idi. bir de bizden biri yönetsin ülkeyi dendi ama nafile.. halkın bu duygularını, özlemini yanılgılara götürmüş olsa da anlamak gerekir...

kamer genç... durup düşünmek gerekir... kamer bey hangi yeteneği ile uzun bir süredir mecliste acaba?

öncelikle 12 eylül darbesinin genelde sol, alevi ve özelliklede dersimliler üzerinden silindir gibi geçtiğini hatırlayalım. bu süreçte dersim neredyse tüm genç kuşaklarını kaybetti.
bu kaybın tamamı katletmeyle gerçekleşmedi tabi. gerçi işkence de çığlık atan insanların sesleri taa evlerimizden duyuluyordu ve kaç genç canlı girdiği o tezgahlardan ölü olarak çıktı bilemiyoruz...
sonra bir yurt dışı furyası... her gün otobüs dolusu genç dersimden ayrılıyor, kolayca yurt dışına çıkıyordu ki devlet istemese bu oranda yasak çıkış mümkün değildi, bizzat devlet tarafından örgütlenen göçlerdi bunlar. bela def ediliyordu. gidenlerin çoğu bir halkın kesesinden uçup gitti..

sonra metropollere göç dayatıldı. hem şiddet, hem açlık dayatılarak...

köylerimizin yakılması ise sürecin zirvesi oldu...

bir halkın en direngen kuşakları tasfiye edilip meydan boş kalınca "kamer bey" sahte bir kahraman olarak ortaya sürüldü....

yerel ekonomi çökertildi, insanlar ne tarlasına ne yaylaya gidemez rıskını çıkaramaz oldu...

artık tek kapı devletin elinde ki ekmek kapısıydı...

işte burada kamer beyin ucuz çıkışları bile bastırılmış insanlarımızın muhalefet duygularını okşamaya başladı. kamer bey rolünü iyi oynadı, yerel mülki erkandan ciddi destek ve işbirliği gördü.

aç bırakılmış, on yıllardır kuşatılmış insanlara kamer bey üzerinden bir şeyler verilmeye, kimi bürokratik sorunlarına yardımcı olunmaya başladı ki gerçekte "kamer bey" bu çok yönlü operasyon için ortaya sürülmüştü.

şimdi öyle zor yıllar, günler yaşandı ki, insanlar öylesine kuşatılıp çaresiz bırakıldı ki hatırlayalım o toprağın insanlarıdan çok fazla birey yıllarca o topraklara ayak dahi atamadı....

işte orada yaşayan insanlar tüm kuşatmayı, zindan hayatını an be an yaşadılar...

bu açıklamaların yetersiz olduğunu biliyorum fakat bu kadarı dahi insanlara fikir verebilir sanırım.

kamer bey deyip geçmeyin. o biat verdiği ittihatçı gelenek için ciddi işler başarmış bir kişidir.

daha ilginç olanı ise, ferhat tunça destek vereceğini söyleyen sosyalist gurupların dahi tabanımdediği insanlara söz geçirememesi oldu... durup düşünmek gerekir... ne oldu da sosyalist dersimli kardeşlerimiz chp yi daha çekici buldu...

sözlerinde duran, inançla çalışan dersimli sosyalist kardeşlerim üstlerine alınmasın. ama "sosyalistim" diyen ciddi bir kitle chp yi tercih etti... nedenleri üzerine düşünülmeli...

diğer önemli bir sorun ise blokun en kitlesel olan bileşeni bdp nin durumuydu. okun sivri ucu her zaman üstlerindeydi, hala da öyle. fakat kürt çıkışı diğer bölgelerde halkın yerel değerleriyle barışık bir duruş sergilerken dersim de yine dersimli olan kadroları yerel değerleri çokta göz önüne almadı, onalrı sahiplenmedi.
sosyalist dostlarım kızmasın ama dersimde kürt cenahı "klasik sosyalist" perspektifiyle hareket ettiler hep.

halbuki onlar politikalarının odağına bir bütün olarak asimile edilmeye çalışılan bir halkın değerlerini sahiplenmeyi koymuşlardı.
bence böyle bir sahiplenmeyi gerçekleştiremediler.

işte tamda o sahiplenmek için yola çıktıkları değerler üzerinden vuruldular... bin bir kılığa bürünmüş bir cephe oluştu karşılarında.

bir blok oluştu, buluşma bir şekilde başladı. sonrasını yaşayıp göreceğiz.

hüseyin aygün kardeşimiz mi?... baykalın ayağı kaydırılarak başlatılan operasyon süreciyle parlatılmış olmasın?

aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.11.11   #3
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 46
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


Alıntı:
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 5.204
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2.718


bu iki parti bukadar oy almış..baya iyi.. lakin dikatimi çeken kısım şuu..Alıntı:
Dikkat çekici diğer bir nokta ise Adalet ve Kalkınma partisinin oy oranında bir fırlama olduğu görülmekte. Bunun nedeni de Milliyetçi Hareket Partisinin oy oranlarının Akp ye kaydığı görülmektedir. Ki bu partilere oy verenlerin çoğu polis, asker, devlet memurudur.

bir ilde bukadar asker ve polisin olması ne anlama geliyor?
bir halk daha çok pusturulmak isteniyor.eskisi gibi.

iki bukadar pusmuş halk tabiki bir yerden patlayacak? bunu düşünemiyorlarmı


üzülerek söylüyorum dersimi siyasi malzeme yaptı her iki parti...dersim siyasi malzeme olmayacak gerçekler açıklandığında bakalım kim hangi deliğe girecek
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.11   #4
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


Metropol tarafından yapılan ankete göre Prof. Dr. Özer Sencar başkanlığında yapılan araştırmada Tunceli de Chp oranlarının düştüğü görülmektedir.

Tabiki biz bunu bir ideolojik araştırma olarak ele alsak da daha öncede belirttiğim gibi niyetleri okumayı değil yazılanları okumada faydalı olduğunun kanısındayım..


Bir önceki seçime göre Chp %56.2 oy almış, ankette ise bu oran % 43.2 görülmektedir.


Dolaysı ile burda bir düşüş görülmektedir. Yaklaşık olarak %13.0 bir düşüş var. Chp bu kanlı gömleğini bir an önce ya çıkarmalı ya da temizlemeli oylarını düşürmemesi için. Çünkü Akp hergeçen gün bunu koz olarak kullanacak ve açıklanan her resmi bir belge Chp nin oylarını sarsacaktır....
Sponsor Reklamlar

munzuro bunu beğendi.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.11   #5
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


evet, Dersim üzerinde tarihten beri gerek Kemalist Türkler gerekse Kemalist Kürtler büyük oyunlar oynamaktadır.

Chp'nin myk toplantısından sonra Deniz Baykala yakınlığı ile bilinen Hüseyin Güneş görevinden alınarak yerine Kılıçtaroğlu yakınlığı ile bilinen Kemal Bozkurt atanmaktadır.

Akla ister istemez bir takım sorular gelmekte...

Deniz Baykal'a yakınlığı ile bilinen Hüseyin Güneş görevden alınmş ise neden halen Deniz Baykal görevinde. Bu bir zihin karışıklığıdır. dersim üzerinde halen bir takım oyunlar oynanmaktadır.

Ah be Dersim nedir bu Kemalistlerden çektiğin.......
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.10.12   #6
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


Bir kaç cümle ile değerlendirirsek bu verilerin yanlış olma ihtimali çok yüksek neden Derseniz benim bildiğim Dersim Halkı acıların isyanların ve direnişlerin tanığıdır. Dersimde ki seçmenlerin yani halkın AKP ye 1.000 in katları üzerinde oy vermesi bir kere benim mantığıma sığmıyor.... ikincisi Dersim Halkı MHP ye de nasıl baktığı bellidir.
Son seçimlerde Kamer Genç ( Ben hala onun ne olduğunu çözemedim) ve Hüseyin Aygün Seçilmiş ilk zamanlar Hüseyin Aygün'e sıcak bakmazdım ama anladım ki hakikatten yana birisi. Kürt kökenli partilerin Ferhat Tunç yerine aygün ün kapısını çalsaydılar daha şanslı olurlardı.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.10.12   #7
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2012
Nereden: istanbul
Yaş: 35
Mesajlar: 264
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


Tunceli için fazla yazıya gerek yok ne akp ne mhp hiç bir zaman Dersimden 1.parti çıkamaz.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.12   #8
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Tunceli Genel Seçim Sonuç Analizi


Dersim siyasi partilerden çok aday olan şahıslara bakarak oy veriyorlar yani şahısların icraatlarına bakıyorlar...Buda oldukça mantıklı bir yaklaşım düşünceye görüşlere saygılı bir yaklaşım ve o vekilin Dersim için yaptıkları yapacağı ve samimiyeti halk ona göre oy veriyor...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
DaniŞma konseyİ sonuÇ bİldİrgesİ Pir Mehmet Pir Yolu Haber Merkezi 0 26.11.11 18:24
Danışma Konseyi Sonuç Bildirgesi Alevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 0 24.11.11 07:07
AKP'nin seçim afişine tepki ! aSi_YaReN Siyaset,Politika ve Ekonomi 5 22.04.11 16:04
Referandumdan Üzücü Sonuç!!! kurt Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 20 07.12.10 20:42
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2