Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 4 gönderen Pir Mehmet

 
Seçenekler
Alt 30.05.11   #1
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart TKP'den Alevilere mektup


TKP, üçüncü mektubu Alevi yurttaşlara dönük olarak kaleme aldı.

Türkiye Komünist Partisi, Alevi yurttaşlara dönük olarak hazırladığı mektubu yayınladı. İlki AKP'li emekçilere, ikincisi de CHP'li emekçilere, CHP'ye oy veren emekçilere dönük olarak hazırlanan mektupların üçüncüsü Alevi yurttaşlara dönük olarak kaleme alındı.

TKP Genel Merkez tarafından "Bu ülkenin ilerici yurttaşları Alevilere..." başlığı ile kamuoyuna duyurulan mektup ile ilgili yapılan açıklamada "Türkiye Komünist Partisi halkımızın eşitlikçi, özgürlükçü, dayanışmacı geleneklerini temsil eden Aleviliği selamlıyor ve Aleviliğin bir mezhebe indirgenmeye kalkışılmasına itiraz ediyor" ifadelerine yer verildi.

AKP'nin "Alevi açılımının" Alevi toplumunun örgütlülüğü sayesinde püskürtüldüğünün vurgulandığı mektupta AKP'nin Aleviliği dini bir cemaate, bir mezhebe dönüştürmek için yürüttüğü çabalardan vazgeçmeyeceğine dikkat çekildi.

"Alevilerin Anadolu’nun ezilen, yoksul, varlığı bile reddedilen, inancını, kimliğini saklamak zorunda bırakılan halkı olmaktan çıkıp çağdaş, örgütlü, ilerici bir topluluk haline, aşağı yukarı bundan 50 yıl önce gelmeleri bir rastlantı mıdır? Aynı dönem Türkiye’de solun yükselişine sahne olmuştur; bu bir rastlantı mıdır?" sorularına yer verilen mektupta, "Laiklik tehlikede değil" diyen ve "Alevi oylarını çantada keklik" gören CHP'nin AKP'nin öncülük ettiği gerici dönüşüme karşı duramayacağı vurgulandı.

Mektubun tam metni şöyle:

"Alevi kardeşlerimiz, canlar, bu ülkenin ilerici yurttaşları,

AKP iktidarı size de bir açılım icat etmişti. Alevi toplumu, aslında bu açılım yalanına gereken yanıtı verdi. Sade bir iş yaptınız. Bir yandan Alevi kültüründen bihaber olanların Alevi dedelerini maaşa bağlayarak kandırma denemesinden başlayarak saçma sapan önerileri geri çevirdiniz; diğer yandan da Alevilerin eşit vatandaşlık talebini yükselttiniz.

AKP sadaka ve ünvan dağıtacağım deyince sıraya girenlere alışıktır. Rüşvet teklifinin reddi bile yetti. Siyaseti çıkarı için daldan dala gezmek sanan birkaç kişi dışında Aleviler fire vermediler. Açılım değil saldırıydı söz konusu olan. Aleviler bu saldırıyı örgütlü oldukları için
püskürtebilmişlerdir.

Kendilerini AKP karşısında çaresiz hisseden ve boyun eğmekten başka çıkar yol bulamayan milyonlarca insanımızın eksiğinin ne olduğu görülmüştür bir kez daha: Eksikleri örgüttür.

Örgütsüz bir toplum kuru kalabalık olmanın, sürü olmanın ötesine geçebilir mi?

Canlar, işin AKP tarafı kolay... AKP’nin vaatlerinin üst sınırı, Aleviliğin bir dini cemaate dönüştürülmesinden ibaret. AKP bunu eşitlik ve adalet olsun diye değil, Alevileri boyun eğdirmenin tek yolunun onları dini bir cemaate, bir mezhebe dönüştürmek olduğunu bildiği için gündeme getirmektedir.

Çağdaş, ilerici, halkçı, eşitlikçi, laik Alevi değerleri cemaatçiliğe, mezhepçiliğe sığmaz.

AKP bütün Türkiye’yi bir cemaatler, tarikatlar toplamına indirgeme niyetindedir. Alevileri de sürüye katıp asimile etmenin yolunu er geç yeniden arayacaktır. Biliyoruz, geçen referandumda Alevilerin çok büyük çoğunluğunun AKP’nin anayasa değişikliklerine hayır demesi gibi, 12 Haziran’da da sizlerden AKP’ye olsa olsa birkaç düşkün oy verebilir.

Biliyoruz, Aleviler AKP’nin ülkeyi demokratikleştireceği yalanına kolay kolay kanmazlar.

Ama bizce bu kadarı yetmeyecektir!

Çünkü “bu kadarı” Alevi oylarının kimi güçler tarafından “çantada keklik” sayıldığı gerçeğini değiştirmemektedir! Alevi oylarını çantada keklik sayan partinin CHP olduğunu da biliyoruz...

Bu mektubu Alevilerden ciddi miktarda oy alan bir başka partiyi kötülemek için yazmıyoruz. Yalnızca bazı sorular sormak ve bazı şeyleri hatırlatmak istiyoruz.

Alevilerin Anadolu’nun ezilen, yoksul, varlığı bile reddedilen, inancını, kimliğini saklamak zorunda bırakılan halkı olmaktan çıkıp çağdaş, örgütlü, ilerici bir topluluk haline, aşağı yukarı bundan 50 yıl önce gelmeleri bir rastlantı mıdır?

Aynı dönem Türkiye’de solun yükselişine sahne olmuştur; bu bir rastlantı mıdır?

Aleviliğin sözlü kültürünü kentlere, kitaplara, plaklara taşıyanların solcular olması bir rastlantı mıdır?

Aleviliğin ülkemizin onurlu, aydınlık bir mevzisi haline gelmesiyle Türkiye’de sosyalizmin güçlü bir alternatif haline gelmesinin çakışması; tekrar soruyoruz, bütün bunlar rastlantı mıdır?

İlişki çok basittir: Sol, yoksulun, ezilenin, haklının, aydınlığın, emekçinin sesi ve temsilcisidir.

Bundan 50 yıl önce devrimci, komünist hareketimiz ile Alevi kitleleri arasında kurulan bağ, asla bir rastlantı olmadı. Alevi gençlerinin ve aydınlarının sol harekete akın akın katılmalarından daha doğal ne olabilirdi? Düzen güçleri, solun önünü kesmek, Türkiye’nin özgürlüğe, bağımsızlığa, adalete kavuşmasını engellemek istediklerinde grevci işçilere ve üniversiteli gençlere saldırmakla kalmadılar. Faşizmin ve gericiliğin karşısında büyük bir toplumsal barikat anlamına gelen Alevilere de saldırdılar. 1980 öncesinde Maraş’ta, Çorum’da ve başka yerlerde, 1993’te Sivas’ta solcular ve Aleviler bu saldırının karşısında kendilerini kol kola, omuz omuza, iç içe buldular.

İşin politik içeriğinde de bu çakışma hemen ortaya çıkar. Zorunlu din derslerine karşı çıkan en kararlı hareketi komünistler oluşturur. Halkın biraraya geldiği, söyleştiği, inancını paylaştığı, sorunlarına çare aradığı, sosyalleştiği mekanlar olarak Cemevleri üstündeki baskılara, engelleme çabalarına başından beri karşı çıkanların solcular, komünistler olması, eşyanın tabiatı gereğidir.

Alevi oylarını çantada keklik sayan CHP nerededir peki? Türkiye’de şeriat tehlikesinin bulunmadığını anlatıp AKP’ye gittiği yolda icazet vermek CHP’nin mi işidir? Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını bu parti ne zaman bayrak yapmıştır? Çoğunluğu AKP’li, koltuk değneği MHP’li bir meclisten ne çıkacağı belliyken, CHP pazarlıktan başka ne yapmıştır? Alevilik boyun eğmemek demek değil midir? CHP ise yüzde on barajına sadece boyun eğmekle kalmamış, üstüne üstlük “benim de işime yarar” deyip bunca zaman geçiştirmiştir. Alevi kültürü bu tuhaflıklarla nasıl bağdaştırılır?

Yurttaşlar, ardından yeni bir Anayasa tartışmasının açılacağı bir seçime gidiyoruz. Bu seçime heykel kırıkları, gizli video görüntüleri, Ortadoğu’da NATO bombalarının tozu dumanı içinden geçerek gidiyoruz. Bu seçime sınavlarda muazzam sahtecilikler üstünden
gidiyoruz. Bu seçime liseli kardeşlerimize yönelik baskı ve tehditlerin arasından geçen bir yoldan gidiyoruz...

Alevi kültürü bütün bunlara karşı sorumluluk duymayı, bütün haksızlıklara direnmeyi içermiyor mu?

CHP bütün bunların neresinde duruyor? CHP sorumluluğu, haksızlığa direnmeyi mi dile getiriyor, yoksa uzlaşmayı, pazarlık yapmayı mı?

Altını çizmek istediğimiz konular, hatırlatmak istediğimiz sorular bunlar...

Türkiye Komünist Partisi eşit yurttaşlık diyor.

Türkiye Komünist Partisi zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ediyor. Cumhuriyet okullarında din dersi adı altında kısmen dini eğitim yapılmasına da karşı çıkıyor, din eğitim programına yalnızca ve yalnızca toplum ve tarih bilimlerinin bir araştırma nesnesi olarak girebileceğini söylüyoruz.

Türkiye Komünist Partisi halkımızın eşitlikçi, özgürlükçü, dayanışmacı geleneklerini temsil eden Aleviliği selamlıyor ve Aleviliğin bir mezhebe indirgenmeye kalkışılmasına itiraz ediyor.

Türkiye Komünist Partisi cemevlerinin önüne çıkartılan resmi engelleri reddediyor. Bu engellerin kaldırılmasının karşılığında, cemevlerini Diyanet'e bağlayıp, dedeleri maaşla tutsak etme ve cemevlerini bir tür camiye çevirme niyetlerine karşı da herkesi uyanık olmaya çağırıyor.

Türkiye Komünist Partisi pazarlık değil örgütlenme ve mücadele diyor.

Türkiye Komünist Partisi boyun eğmemeye, seçimlerde TKP’ye oy vermeye çağırıyor.

Türkiye Komünist Partililer

(soL - Haber Merkezi)

27.05.2011
Sponsor Reklamlar

profet, "-dost-", gencalevi ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ali Ekber Yürek’in Ağabeyinden Mektup Var Pir Mehmet Pir Yolu Haber Merkezi 1 09.11.11 13:32
Banu Güven`den Sayın Başbakana bir Mektup.. Pir Mehmet Pir Yolu Haber Merkezi 0 16.07.11 12:51
Aleviler öfkeli! Başbakan'a açık mektup Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 28.05.11 14:32
Mustafa Yildizdogan - Mektup (Siir) kepenekli çoban Türkü ve Ezgi Video Bölümü 4 28.04.11 17:10
Bir öğretmenden mektup ATA'ya... Asi_Kardelen Mustafa Kemal ATATÜRK 3 23.05.10 16:21
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2