Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 26.05.11   #1
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: boş
Mesajlar: 530
Rep Puani : 13
Standart Madımak Şehitlerimiz Şeçim İstismarı Degildir


Turan Eser
AKP klasiği haline gelen yeni bir istismarla daha karşı karşıyayız. AKP, 2 Temmuz 1993 katliamı ile samimi bir yüzleşme yerine, 9 Haziran’da seçime 3 gün kala şehitlerimizin halen tutulmamış yaslarını seçimler ve oy için istismar edecektir. Başbakan’ın seçim sandıklarının gölgesinde, Madımak Otelinin, “Çocuk Kütüphanesi ve Bilim Merkezi”ne dönüştürülmüş halinin açılışını yapacağı duyumları alıyoruz. Bu açıktan bir siyasi istismardır.
Madımak katliamı ile yüzleşilmesini ve toplumsal yaralarımızın sarılmasını talep eden Alevilerin ve demokrasi güçlerinin bu taleplerini görmeyen siyasal yaklaşımlar ne bu ülkenin yurttaşlarının ne de Madımak katliamı mağdurlarının vicdanlarının adalet terazisini dengelemeyecektir. Çünkü bu; 18 yıldır hiç hafiflemeden yaşanmakta olan travmanın açıktan istismarı ve siyasal şovudur. Tıpkı AKP’nin, Alevilerin Muharrem Orucunda düzenledikleri, iftar şovları gibi bir istismardır.

KATLİAMLAR HÜKÜMETİN İSTİSMAR ALANI DEĞİLDİR.

AKP hükümeti, Almanya, Arjantin ve Güney Afrika gibi diğer ülkelerin kendi karanlık tarihleri ve katliamlarıyla nasıl yüzleştiklerinden ve toplumsal travmaları nasıl tedavi ettiklerinden ders çıkaramıyor. AKP geçmişin karanlığına ışık tutmak yerine, acılarımızı istismar ederek, seçimlere AKP ampulü tutmayı tercih ediyor. AKP çözümü değil, her alanda yaptığı gibi istismarı ve dayatmayı tercih ediyor. Madımak Katliamı ile yüzleşmekten kaçıyor. Yüzsüzlükleri ve çirkinlikleri öylesine artıyor ki, 2 Temmuz 1993 yılında 35 canımızın vahşice katliamının acılarını sarmak yerine, acılarımızı, seçim sandıklarına malzeme yapmaya endeksliyorlar.
Katliamlar, hükümetin istismar alanı değildir. Yaraların bir daha açılmamasını sağlayacak toplumsal barışa katkı sunma alanıdır. Katliamlarla yüzleşmek için acıları tanıyarak, anlayarak, hissederek yol almak gerekir. Samimi olmak gerekir. Mağdurları dışlayarak, ideolojik ajandasına göre hareket eden AKP hükümeti Türkiye’nin siyasal gündemlerine endeksli olarak Maraş, Çorum, Gazi, Madımak ve Dersim katliamlarını bir siyasi propaganda olarak istismar etmektedir. Biz bu istismar türlerine yabancı değiliz. Tüm bu katliamların mağdurları ve şehit aileleri AKP istismarını ve makyajlarını iyi tanır. Seçime 18 gün kala, katliamın adresi Madımak Oteli AKP eliyle Çocuk Kütüphanesi ve Bilim Merkezi yapılıyor. Seçimlere 3 gün kala da AKP heyeti ile açılışı organize ediliyor. Bunun adı istismar değildir de nedir?

“MADIMAK UTANÇ MÜZESİ” olsun talebi TOPLUMSAL bir TALEPTİR, DUYULMALI VE GÖRÜLMELİDİR.

Katliamın aydınlatılması için ve katliam yerinin “Et Lokantası” yapılmasına karşı Alevi hareketinin 18 yıldır dile getirdiği“Madımak Oteli Utanç Müzesi Olacak” talebi giderek toplumsallaşan ve milyonlarca insanın sahiplendiği tek doğru çözüm olarak olgunlaşınca, AKP hükümeti milyonların talebini yok saymaktadır.
Alevi hareketinin 18 yıldır sürdürdüğü kararlı ve toplumsal sahiplenme dinamiği güçlü mücadelesi, Türkiye’nin kendi karanlık tarihi ve tekçi zihniyetiyle hesaplaşmasını gündemleştirdi. Bunun için her yıl Madımak önündeydik. Katliamın aydınlanması, katliamla devletin yüzleşmesi ve Madımak Otelinin Utanç Müzesi olması taleplerimizi hep canlı ve güçlü tuttuk.
AKP’nin Madımak Oteli’ni Utanç Müzesi yerine Çocuk Kütüphanesi ve Bilim Merkezi olarak açmak istemesi tam anlamıyla bir göz boyamadır. Bu; AKP hükümetinin katliamla yüzleşmek yerine bu ülkede yaşayan yurttaşların toplumsal belleklerine format çekme operasyonudur.

MAĞDURSUZ ÇÖZÜM OLMAZ

Aleviler ve bu ülkenin vicdan sahibi insanları AKP’nin göz boyamasına kanmayacak ve 18 yıldır süregelen mücadeleyi “Madımak Oteli Utanç Müzesi” yapılana, katliam tüm yönleriyle aydınlatılana ve devlet Madımak Katliamı dahil diğer tüm katliamlarla yüzleşene kadar devam ettireceklerdir. Çocuk Kütüphanesi ve Bilim Merkezi bir AKP projesidir. Bu projede katliamın mağdurları, Aleviler ve demokrasi güçleri yoktur.
9 Haziran’da bu Merkezin açılışının Başbakan tarafından yapılması bir istismardır. Zihniyet olarak yakanlardan yana tercih koyanların, geçmişte katillerin Avukatlarıyla yol arkadaşı olanların, belleklerimize format çekmesine izin vermeyeceğiz.
Biz davamızdan ve taleplerimizden vazgeçmedik. AKP tipi samimiyetten uzak, ama tuzak dolu istismarlara kanmıyoruz.
Biz AKP’yi tanıyoruz. AKP Alevi ayrımcılığının ve Alevi istismarının adresidir. Seçim meydanlarında Alevilere nefret ve ayrımcılık kusanlara, yine aynı seçim meydanlarında Alevileri istismar ettirmeyeceğiz. Çünkü biz AKP’nin ayrımcılığın ve tekçiliğini odağı olduğunu yaşayarak öğrenenlerdeniz. AKP karanlığın aydınlık üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümlüğün adresidir.
O nedenle biz diyoruz ki; istismardan ve korkudan uzak bir alanda buluşmak için.. Madımak Oteli Utanç Müzesi olsun, Girişine bir “ayna” koyalım…
Ertelemeden yüzleşmek için….
Sadece vicdani değil, hukuksal zeminde de adaleti sağlamak için.

kaynak alevi gündem
Sponsor Reklamlar

__________________
____ღ♥ღ___miSbon___ღ♥ღ____
miSbon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Madımak'ı Biz Yaktık Pir Mehmet Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 4 07.08.11 10:55
Madımak'a polis barikatı Pir Mehmet Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 2 02.07.11 22:17
Madımak'ı PKK'lılar Yakmış... miSbon Pir Yolu Haber Merkezi 21 05.06.11 01:18
Herşey göründügü gibi degildir! Okuyun. Alevi Hayata Dair 1 27.04.11 21:24
Madımak kamulaştırıldı AmaethoN Pir Yolu Haber Merkezi 0 17.06.10 12:39
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2