Sponsor Reklamlar

Öğretmenlerin Günü Kutlu Değil!

Siyaset,Politika ve Ekonomi Katagorisinde ve  Siyaset/Politika Tartışma Mekanı Forumunda Bulunan  Öğretmenlerin Günü Kutlu Değil! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 24.11.10   #1
dosteli
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Öğretmenlerin Günü Kutlu Değil!

Öğretmenlerin günü kutlu değil!

24.11.2010 -
Bugün 24 Kasım öğretmenler günü. Eğitim sisteminde ki onlarca probleme, öğretmenlerin hala çözülemeyen sorunlarına rağmen Başbakan Tayyip Erdoğan hala öğretmenlerin karşısına çıkarak onların gününü kutlayan açıklamalar yapabiliyor.

Başbakan Erdoğan 24 Kasım sebebiyle 81 ilden gelen öğretmenleri makamında kabul etti. Öğretmenler günü nedeni ile bir açıklama da yapan Erdoğan, Türk kültüründe öğretmenlerin anne ve babadan sonra en önemli insan olduğundan bahsetti. Kendisiinin 100 kişilik sınıflarda okuduğunu belirten Erdoğan şimdi böyle bir şeyin olmadığını iddia etti.

Öğretmenlere akıl da verdi: “Otomobil alma ev al!”
Açıklamasında geçtiğimiz yılın ekonomik göstergelerine de değinen Başbakan otomobil satışlarında yüzde 30 artış olduğunu belirtti. Bunun üzerine Erdoğan, ya bir ev ile araba arasındaki fiyat uçurumundan habersiz olduğu için ya da öğretmenlere ikisini birden yakıştıramadığından olacak akıl vermeyi de ihmal etmedi: “Ben de tavsiye ediyorum otomobilden çok daire alın. Şimdi otomobilciler kızacak. Bu konuda yardımcı olalım istiyorum. Birisiyle devamlı tüketiyorsunuz. Birisiyle kazanıyorsunuz”

Öğretmenin sorunu çok...
Oysa ki Başbakanın mülkiyet edinmelerini istediği öğretmen ve öğretmen adaylarının kronik sorunları çoğu durumda onların günlük hayatlarını sürdürmelerini bile zorlaştırıyor. Özellikle özel sektörde çalışan öğretmenler çok büyük stres altında mesleklerinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

Günümüzde öğretmenler de parçalanarak çok çeşitli standartlara göre görevlendirilmiş oldukları için öğretmenlerin sorunlarından bahsederken hangi tip olduğundan da söz etmek gerekiyor: Kadrolu mu, sözleşmeli mi, vekil mi, özel sektörde mi? Her bir kategorideki öğretmen ayrı sorunlarla karşılaştığı gibi tüm öğretmenlerin ortak sorunları da var.

Kadrolu öğretmenlerin sorunları şu şekilde sıralanabilir:

—Düşük ücret

—Her siyasi iktidarın kendine göre bir strateji belirlemesi ve eğitim de sürekliliğin sağlanamaması,

—Formasyonu olmayan kişilerin atanması,

—Atamalarda siyasi tercihlerin belirleyici olması,

—İl içi tayinlerde “puan, sıra sistemine” uyulmaması, torpil bulanların sıra beklemeden şehir merkezine gelmeleri,

—Cezalandırılmış bulunan ve mahkûmiyetleri yargı kararı ile kaldırılmış olan öğretmenlerin mesleğe dönememeleri,

—Toplusözleşme grev hakkı verilmemesi,

—İşyerlerinde sendikal etkinlikleri engelleyen idari baskılar,

—Rapor ve izinli hallerde ücretlerden kesinti yapılması,

—Ek ders, yolluk, sağlık vb. ödeneklerin zamanında ödenmemesi.

Özel okullar daha beter!
Bunların yanında mezun olmuş ve atanamamış yüz binlerce öğretmen ise mesleklerini dahi yapamıyorlar. Bu sene rakam 375 bini bulmuş durumda. Plansız ve rastgele oluşturulan eğitim politikaları sonucunda bazen kadro dahi verilmeyen kimi bölümler bile her sene kesintisiz bir şekilde yüzlerce mezun veriyor. Bu mezunlar işsiz kalıyor ya da iyi ihtimal özel sektörün insafına bırakılıyor. Özel sektörde ki eğitimcilerin sıkıntıları ise kadrolu olanları bile aşıyor.

Ülkemizde 3000 civarında özel okul bulunuyor, bu sayının 1000’i İstanbul’da yer alıyor. Özel okullarda çalışan öğretmen sayısı 40 bin civarında. 2008–2009 verilerine göre özel dershane sayısı ise 4 bin 193. Yine resmi verilere göre sadece 60 bin öğretmen özel dershanelerde çalışıyor. Özel Eğitim Merkezlerinde ise alan mezunu ve alan dışı mezun 30 bin öğretmen çalışıyor. Bu sayılar dil kursları, meslek kursları, sürücü kursları da dâhil olduğunda özelde çalışan öğretmen sayısı 200 bine yaklaşıyor.

Özel sektörde ki öğretmenlerin sıkıntıları ise şöyle sıralanabilir:

—İş-Gelecek Güvencesi

—Eğitimde kar amacının güdülmesi

—Stajyer / adaylık dönemi

—Sigortasız çalıştırma

—İlişkilerde güvensizlik

Bütün bu sıkıntılara rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim şurasında “tüm öğretmenler sözleşmeli olsun” önerisi tartışılmış, gelen tepki üzerine öneri geri çekilmişti.

(soL -Haber Merkezi)
Sponsor Reklamlar

dosteli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...