Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen DevrimChe
  • 2 gönderen DevrimChe
  • 5 gönderen Deniz
  • 2 gönderen Yağmur Yüreklim

Seçenekler
Alt 02.07.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart 2 Temmuz 2010 İllerde 'Sivas'-''Madimak'' Katliami Anmasi Gerceklestirildi

Sivas Katliamı İstanbul'da da unutulmadı

De vletin katliam geleneğinin en acı örneklerinden birinin yaşandığı Sivas Katliamı 17. yıl dönümünde tüm Türkiye’de lanetleniyor. İstanbul’da da bugün (2 Temmuz) Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Asım Bezirci’nin mezarı başında bir anma yapıldı; “Katliamların hesabı sorulacak“ denildi

Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut, bugün (2 Temmuz) Sivas katliamında hayatını kaybeden Asım Bezirci’nin mezarı başında bir anma yaptı. Zincirlikuyu’da toplanan yaklaşık 150 kişi kısa bir yürüyüşün ardından slogalarla Zincirlikuyu mezarlığına geldi.

Pankart, döviz ve flamalarla yürüyen kitle Asım Bezirci’nin mezarına geldiğinde kısa bir konuşmayla anma programına geçildi. Sivas Katliamı’nı yapanların bugün iktidarda olduğuna vurgu yapan konuşmanın ardından, Sivas Katlimı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından İstanbul Halkevi Başkanı Nuri Günay bir konuşma yaptı. Sivas’taki katliamın bizzat devlet tarafından yapıldığını belirten Günay, hazırlıkların günler öncesinden başladığını, Sivas’a çevre illerden gerici ve faşistlerin yerleştirildiğini hatırlattı.

Günay, AKP’nin Madımak Otel’in kamulaştırılması için para ayırdığını ancak Alevilerin Madımak Otel’in müze olması yönündeki teleplerine olumsuz yanıt verildiğini ifade etti. “Bugün Sivas katliamında yitirdiklerimizi anıyoruz. Acıları hala yüreğimizde. Asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ancak yakanları da, yaktıranları da, seyredenleri de unutmayacağız” diyen Günay bütün halkların kardeşçe bir arada yaşadığı yarınları kurana kadar mücadele edeceklerini belirterek sözlerini noktaladı.

Nuri Günay’ın konuşmasının ardından Sivas katliamı için bestelenen türküler okundu ve anma programı sona erdi.

Sendika.Org

İzmir'de 2 temmuz unutulmadı

1993'te Madımak'ta katledilen 33 aydın, İzmir'in Güzeltepe ve Gültepe mahallelerinde bugün (1 Temmuz) yapılan meşaleli yürüyüşlerle anıldı

Güzeltepe'de Halkevi'nin çağrısıyla saat 20.30'da Uğur Mumcu Parkı'nda buluşan mahalleli, halkevi önüne kadar 'Sivas'ı yakanlar memleketi satanlar', 'Susma haykır AKP karanlıktır', 'Sivas'ı unutma unutturma' sloganlarıyla halkevi önüne yürüdü. Yürüyüş sonrası yapılan konuşmalarda Sivas'ta yaşanan katiamın sorumlularının AKP'nin Alevi çalıştaylarına çağrıldığı belirtilerek, bunun hesabının sorulması gerektiği vurgulandı. Çiğli Halkevi önünde yapılan saygı duruşunun ardından katledilenlerin isimleri okunmasıyla eylem sona erdi.

Gültepe mahallesinde de aynı saatte bir araya gelen halk, Çınartepe'den Çınar Düğün Salonu'na meşalelerle yürüdü. Yürüyüş boyunca Gültepeli'ler dükkanlardan ve evlerin balkonlarından eyleme alkışlarla destek oldu. Yapılan basın açıklamasında Sivas Katliamı'nın asla unutturulmayacağını belirten mahalleliler, Arı Caddesi'nin isminin Muhlis Akarsu Caddesi olarak değiştirilmesi için yaptıkları başvurunun bir an önce belediye tarafından değerlendirilmesini talep etti. Açıklamanın ardından Muhlis Akarsu Caddesi tabelası sembolik olarak caddeye asıldı. Saygı duruşunun ardından eylem sona erdi.

Sendika.Org / İzmir

Sponsor Reklamlar

Yağmur Yüreklim bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.07.10   #2
DevrimChe
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: 2 Temmuz 2010 İllerde 'Sivas'-''Madimak'' Katliami Anmasi Gerceklestirildi

Istanbul Kadikoy

Sivas Katliamı'nın 17. yılında Alevi örgütleri, demokratik kitle örgütleri, sendika ve siyasi partilerin çağrısıyla Kadıköy'de bir araya gelen binlerce kişilik bir miting düzenlendi

Dün (1 Temmuz) Kadıköy'de yapılan mitingle Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı. Kortejler oluşturarak Kadıköy iskele meydanına yürüyen demokratik kitle örgütleri, sendika ve siyasi parti üyeleri yürüyüş boyunca 'Katil devlet hesap verecek', 'Sivas'ın hesabı sorulacak', 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' sloganları attı.

Miting alanında yapılan saygı duruşunun ardından, katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri okundu. Tertip komitesi adına konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Şube Başkanı Sadegül Çavuş, TEKEL işçilerinin, Taksim'i 1 Mayıs'a açanların, Pir Sultanların, Mahirlerin yolundan yürüyerek katliamın hesabını soracaklarını belirtti. Madımak'ta hayatını kaybeden Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen de Madımak Oteli'nin müze olması gerektiğini ifade etti. Miting Pınar Sağ konserinin ardından sona erdi.

Sariyer

Madımak Katliamı'nın 17. yılında Sarıyer'in üç ayrı mahallesinde yapılan yürüyüşlerle gericilik lanetlendi, halkların kardeşliği talebi dillendirildi

Sarıyer'in Tarabyaüstü, Maden ve Dağevleri mahallelerinde yapılan yürüyüşlerde Sarıyer Halkevi'nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce Sarıyerli Sivas'ta yitirdiklerini anarak, gericiliğe karşı bir araya geldi.

Tarabyaüstü'nde yapılan yürüyüşte 100'ü aşkın mahalleli cadde boyunca yürürken, evlerinden ve dükkanlarından çıkanlarda alkışlarla yürüyüşe destek verdi. Dağevleri'nde yapılan meşaleli yürüyüşün ardından 2 Temmuz Parkı'nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Maden Mahallesi'nde ise mahalle meydanında buluşan halk, Sivas Katliamı ile ilgili bir belgesel izledi.

Üç mahallede de yapılan eylemlerde ortak bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında Sivas'ta yapılan katliamı unutmama sözü verilirken, "Alevisiyle, Sunnisiyle, Türküyle, Kürdüyle tüm emekçilerin eşit, özgür, barış içinde yaşayacağı ülkeyi kuracağız" dendi.

Sendika.Org

Sponsor Reklamlar

Yağmur Yüreklim bunu beğendi.

...

...

Alt 02.07.10   #3
DevrimChe
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: 2 Temmuz 2010 İllerde 'Sivas'-''Madimak'' Katliami Anmasi Gerceklestirildi

Ankara

Ankara’da 2 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında Mamak Halkevleri tarafından Tuzluçayır Meydanı'nda düzenlenen anma etkinliği binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi

17 yıl önce Sivas’ta yakılarak katledilen 35 aydın ve demokrat insanımızın anısına düzenlenen etkinlik Tuzluçayır’ın ana caddelerinden birisi kesilip ses tesisatı ve platform kurularak olağan bir düzen içerisinde gerçekleştirildi. Yaklaşık dört saat süren etkinlikte sırasıyla Zeynep Karababa, Oğuz Boran, Gökhan Kılıç, Nilüfer Sarıtaş ve Mamak Halkevi Müzik Grubu sahne aldı.

Halkevleri Genel Başkan yardımcısı Samut Karabulut’un yaptığı konuşmada; Sivas katliamında katledilen insanları da, katledenleride 17 yıldır unutmadıklarını belirtti. Şenlikler öncesi otel önüne “kaldırım yapılacak” diye taş yığanları, çevre ilçelerden gerici, faşistleri Sivas’a getirenleri, “Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar” diyerek yalanlarla dolu bildiri dağıtanları, “Gazanız mübarek olsun” diyerek kışkırtan Sivas belediye başkanı Temel Karamollaoğlu’nu unutmadıklarını belirten Karabulut, 2 Temmuz’da katleden zihniyetin AKP iktidarını kuran zihniyet olduğunu belirterek 2 Temmuz sanıklarının avukatı Hayati Yazıcı’ının AKP’nin bakanı olduğunu bildiklerini söyledi. Gericiliğe, faşizme, AKP’ye karşı mücadele edecelerini ifade ederek sahneden indi.

Etkinlikte sunucuların hazırlamış oldukları 35 şehidin anılarının anlatıldığı konuşmalar yoğun ilgi çekti. Sahne alan bütün sanatçılar Mamak Halkevleri'ne teşekkür ve başarı dileklerini iletti.

Konserden çok mitingi andıran etkinlik, adeta Ankara’da 2 Temmuz günü yapılacak olan mitingin provası gibi oldu. Sık sık mitinge katılım çağrıları yapıldı.

Sendika.Org/ Ankara

Sponsor Reklamlar

esra.tutsak62 ve Yağmur Yüreklim bunu beğendiler.

...

...

Alt 03.07.10   #4
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102
Standart 2 Temmuz 2010 Madımak

dün yine hüzünli bir günde vahşice katledilen canlarımızı anmak için oradaydık.
bu insanlık ayıbını dünyaya duyurmak haklarımızı istemek için oradaydık.
17 yıl 17 koca yıl hala sonuç sıfır. mücadelemize devam edeceğiz sonuna kadar.
sivaş şehitleri unutulmayacak.unutturmayacağız.

bir kaç resim paylaşmak istedim

Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.07.10   #5
Yağmur Yüreklim
Yağmur Yüreklim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul

Keşke bu sahip çıkmalar 93 senesin de daha fazla olsa idi.O zaman bu olmuş olsaydı suçlu insanlar hak ettiklerini çoktan almışlardı.O zamanki sahip çıkmayış,ses çıkarmayış katillerin başımızda ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına sebebiyet vermiştir.
Şimdi meydanlarda bunca yürekli insanı gördükçe,o zamanki toplum korkaklığına acımadan edemiyorum.Çok yazık olmuş.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve manisa çepnisi bunu beğendiler.
Yağmur Yüreklim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...