Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 23.11.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Alevilerin saklı hayatı sinemada

Ahmet Haluk Ünal ilk sinema filmi Saklı Hayatlar’da 1980’in ideoloji ve mezhep çatışmalarına bağlanan bir aşk öyküsünü anlatıyor. İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde çekimleri süren filmin senaristi ve yönetmeni Ünal “Hikayemde ‘Öteki benim düşmanımdır’ diyenlere bakıyorum” diyor Gazi Mahallesi’nin baraja yakın sınırında, yeşillikten nasibini almış bir köşedeyiz. Sanki gerçekten 70’li, 80’li yıllara dönmüşüz, gecekondular aynı tarzda. Anadolu’dan bir parça taşınmış İstanbul kırsalına. Sonbaharın sonunda yazdan kalma bir güneşin altında genç sağlıkçılar tarama yapıyor, yoksul göçmenlere ilaç dağıtıyor. Fonda devrimci afişleme yapılmış.

Sinemanın birçok örgütsel alanında aktif olan senarist Ahmet Haluk Ünal’ın ilk sinema filmi Saklı Hayatlar’ın seti burası. Doğrudan bir örgüt üyesi, militan olmayan ama sol sempatizanı iki gencin mezhep çatışması yüzünden bir trajediye dönüşen aşk öyküsünü anlatıyor bu film. Ceren Hindistan ve Yusuf Akgün’ün başrolleri paylaştığı bütçesi itibariyle alçakgönüllü, ancak görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, besteci Cem Yıldız, deneyimli oyuncular Ahmet Mümtaz Taylan, Zerrin Sümer ve Laçin Ceylan’dan oluşan ekibiyle iddialı bir yapım olan film 4 ya da 11 Mart 2011 tarihinde gösterime girecek. Senarist ve yönetmen Ahmet Haluk Ünal filmini ve ideallerini anlattı.

SORU SORARAK İŞE BAŞLADIM

• İlk yönetmenlik denemeniz olan televizyon filmi Esrarlı da yine varoşlarda geçiyordu ve sınıfsal bir meseleyi ele alıyordu. Meslek hayatınızdaki bu aşamada Saklı Hayatlar neden önemli ve neden bu meselelere eğiliyorsunuz?

Ben sinemanın meselesi olması gerektiğine inananlardanım. Sinemanın sorabileceği çok güçlü sorular var. Bu filmde bir soru sorma amacıyla çıktık yola, amacımız bu. Çünkü anlattığımız meseleler, insanın insanı anlamaması, insanın önyargılar dünyasında başkalarını düşman hale getirebilmesi, kendine benzemeyenden korkması, bu korkuyu saldırganlığa dönüştürebilmesi belki insan denen türün en büyük belası. Ötekiyle olan ilişkimizde insanca, barışçı bir yöntem bulamazsak mutsuz oluruz, huzur bulamayız. Huzurun yolu da çok basit bir yerden geçiyor aslında. İki cümleden birine karar vereceğiz: Öteki benim düşmanım mı? Ben ötekilerden mi oldum? Ben, ötekilerden oldum! Öteki yoksa ben de yokum. Bunu demokrat olmanın da insan olmanın da temel düsturu kabul ediyorum. Bu hikayede de bu çelişkiyi göstermeye çalışıyorum. ‘Öteki benim düşmanımdır’ diyenlere bakıyorum. Bu insanlar kim? Sokakta gördüğümüz iyi insanlar! Sonuç çok tehlikeli bir yere gidiyor: Milyonlarca insanı katledebiliyorsun, milyonlarca insanı sürgüne gönderebiliyorsun...

• Filmin adı neden Saklı Hayatlar?

Bu ülkede devlet İslamı değilsen ya da Kemalist, hatta onun da bir kısmı değilsen, Yahudi isen, Ermeni isen, Rum isen, komünistsen, herhangi bir tarikata, yola, zaviyeye bağlıysan, takvan, pür inancın varsa ki solcunun da takvası vardır. Müslümanın da takvası vardır, o zaman saklı yaşamak zorundasın! Ben o saklı yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Ömrümün 40 küsur yılı, kendimi bildiğim haliyle 25 yılı öyle geçti... Kimliğimizi önce annemizden, babamızdan sakladık, sonra öğretmenlerimizden sakladık. Sürekli saklanarak yaşadık.

BENİM TAKVAM DÜRÜSTLÜK

• Bunu solcu olarak mı söylüyorsunuz?

Solcu olarak da söylüyorum, uygun adım yürüyenlerin dışında davranışları seven bir insan olarak da söylüyorum. Bu topluma göre marjinal kalan yanlarım olduğunu bilerek de söylüyorum. Yaşamayanın bilmeyeceği, tarif edilmesi mümkün olmayan bir acı.

• İki dikkat çekici şey söylediniz. “Bu film çok güçlü bir soru soruyor” dediniz, nedir o soru? İkincisi de her insanın takvasından söz ettiniz, sizin takvanız nedir?

Seyirci salondan çıktığında ‘Ben bu kahramanlara benziyor muyum? Ben de onlar gibi yaptım mı hayatımda?’ diye sorarsa bu filme başarılı diyebilirim. Takvama gelince: Dürüst ve özgür olmak istiyorum hayatta. Bir dürüstlüğe çok inanıyorum, yalansızlığa, bir de özgürlüğüme. Bu ikisi benim pür olmak istediğim noktalar. Bir de hep sevdiğim şeyleri yapmak istiyorum. Bu üçü için her mücadeleyi veririm. İnancım bu.

Kimliğiniz ortaya çıktığında önyargı mayınları patlatılıyor

• Filmin anlattığı öykü hangi yılda geçiyor? Hangi önemli siyasi olaylarla ilişkili?

Anadolu toprağının saklı hayatlarından Alevilerin saklı hayatına bakıyoruz bu filmde. Yıl 1980. Çorum katliamı yeni bitmişti. Kahramanımızın annesi ve kardeşi binlerce Alevi gibi Çorum’dan göçüp İstanbul’a gelir. Nergis, tıp fakültesinde okumaktadır. Babası Almanya’dadır. Onları uyarır ‘Sakın bir Alevi mahallesinde ev tutmayın!’ Malatya ve Maraş katliamlarından sonra Çorum olduysa bunun nereye varacağı belli değildir. Kendi toplumlarının kent varoşundaki küçük dayanışma alanından bile uzak bir yerde ev tutmayı tercih etmişlerdir. İki katlı bir evin alt katına kiracı girerler. Üst katlarında milliyetçi muhafazakar, o dönemin koşullarında Adalet Partili diyebileceğim, polis emeklisi bir baba, onun annesi ve oğlu vardır. Ama oğlunun da bir saklı hayatı vardır: O da solcudur babadan saklı! Fotoğraf sanatçısıdır, bir dernek kurmuşlardır ve toplumcu fotoğraflar çekmektedirler. Alt kattaki saklı hayatla üst kattaki saklı hayat birbirine aşık olur! Üst kattakiler ve mahalleliler yeni komşuları bağırlarına basarlar. Ama bir kere kimliğin ortaya çıkmayagörsün! O andan itibaren bütün önyargı mayınları patlamaya başlar

ALİN TAŞÇIYAN - STAR GAZETESİ
Sponsor Reklamlar

mmuratkkaratas, DevrimChe ve dosteli bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Alevilerin saklı hayatı sinemada

cok guzel filmlerle kendimizi halka anlkatabiliriz gercekler gun yuzune cikar,merakla bekliyorum nasil bir film olcak diye
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.10   #3
Sidarcan40
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10

Teşekkürler Can
Sponsor Reklamlar

Sidarcan40 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.10   #4
Sidarcan40
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul

Emeğinize Yüreğinize Sağlık
Sponsor Reklamlar

Sidarcan40 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.10   #5
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Guzel bir projeye benziyor merakla bekliyorum
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...