Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen barishaber

 
Seçenekler
Alt 26.01.13   #1
barishaber
barishaber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden: Seyrantepe
Mesajlar: 16
Rep Puani : 0
Standart Yaziklar olsun : Kim şeytan ruhlu, ey mezhepçi akseki!


Doç. Dr. Ali YAMAN

Yazıklar Olsun: Kim Şeytan Ruhlu, Ey Mezhepçi Akseki!

Değerli dostlar, ırk, dil, din, mezhep ayrımcılığı geçmişten bugüne hep insanlığa zarar vermiştir. Ben bu ikiyüzlü, ayrımcı zihniyeti sergilemeyi adeta bir ibadet olarak görüyorum. Derslerimde de öğrencilerime her şeyden önce bütün insanları sevmeyi, saymayı temel bir ilke olarak benimsetmeyi bir görev biliyorum. Bu yazımda da bu iki yüzlülüğü sergilemeyi amaçlayan bir örnek olay sunacağım.

Diyanet ve din hizmetleri ve eğitimi ile ilgili kurumların bürokratları ve siyasiler konuştuklarında hoşgörüden, eşitlikten, kardeşlikten bahsederken neden yüzleri kızarmaz hep düşünürüm. Bu ülkede Alevilerin hali ortadayken haktan, doğruluktan bahsetmek, bu ne pişkinlik! Alevinin inancını, ibadetini, Cemevini tanımayacaksın; onların da vergileriyle mezhepçiliği açık, din hizmetleri ve eğitimi alanını finanse edeceksin. İnsan utanır, ama insan utanır! Eğer Diyanet kuruluşundan bugüne izlediği İslam eşittir “ehli sünnet” anlayışını terketmezse, bari adını değiştirsin ve ismiyle de cismiyle de herşey yerli yerine otursun. Eğer sadece belli bir mezhebe yönelik hizmet veriyorsan bunun adını doğrudan koyarsın olur biter. Yoksa mezheplerüstülük adı altında ve bütün vatandaşların vergileriyle haksızlık üzerine bina edilen bir şekilde, tarafgir bir din/mezhep anlayışı sadece ayrımcılığı körükler ve iç barışa zarar verir.

Diyanet’in mezhepler karşısındaki tarafgir tutumunu anlamak için tarihe bakmak yeterli olacaktır. Bu çerçevede Diyanetin üçüncü başkanı Ahmet Hamdi Akseki’ye bir bakalım. Kendisi 1947-1951 arasında başkanlık görevinde bulundu. Devlette hep başköşede bulunan bir zihniyetin temsilcilerinden olan Akseki, yazdığı kitaplarda -ki bu kitaplar vatandaşların mezhebine bakılmaksızın okutuluyor- kendi mezhebini dayatmakta pek mahirdir.

Akseki’nin en önemli çalışmalarından “İslam Dini İtikat, İbâdet ve Ahlâk” adlı kitabı adeta Cumhuriyetin resmî din politikalarını yansıtan temel eser niteliğindedir. Diyanet İşleri Reisliği’nin 31/16 no’lu ve 1955 yılında yayınlanan kitabın yedinci baskısının iç kapağının “Bu eser Maarif Vekâletince İmam-Hatip Okulları, Öğretmen okulları ve Köy Öğretmen Okulları için din dersleri kitabı olarak kabul edilmiştir.” denilmekte ve iç kapağın arka sayfasında “…Bu eser, Diyanet İşleri Reisliğince, (1950 yılında on bin; 1953 yılında on bin; 1954 yılında on bin ve 1955 yılında da on bin nüsha olmak üzere) dört defa bastırılmıştır…” denilmektedir. Ayrıca Akseki bir dipnot da düşerek Atatürk döneminin Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi’nin Evkaf Umum Müdürlüğü’ne hitaben yazdığı 19.07.1933 tarihli yazısını da koymuştur. Diyanet İşleri Reisi Rifat imzalı yazıda “Hey’et-i Müşâveremiz âzâsından Aksekili Ahmed Hamdi Efendi tarafından “İslam Dini -İtikad ve ibâdeti” nâmiyle yazılmış olan eser, bu hususta bilinmesi lâzımgelen mesâili câmi ve İmam ve Hatibler için fevkalâde lüzumlu olduğu bittetkik anlaşılmış olmakla eğer mümkin ise makamınızca tabedilerek İmam ve Hatiblere tevzii münâsip olacağı beyan olunur efendim.” denilmektedir. Devletin yetkilileri bizzat onun kitapları onbinlerce satılsın diye nasıl da uğraşmışlar! Şu hale bakın, vah benim ülkem vah!

Oysa bu kitap ve diğer kitapları tamamen Sünni İslam esasları doğrultusunda kaleme alınmıştır. “İslâm mezhepleri ve mezhep imamları” başlığı altında “Müslümanlar gerek ahkâm-ı itikadiyyede ve gerek ahkâm-ı ameliyyede bir takım mezheplere ayrılmıştır. Bugün yer yüzünde belli başlı dört amelî mezhep vardır: 1.Hanefî, 2.Mâlikî, 3.Şafiî, 4.Hambeli mezhebleri. Bu mezheblere sâlik olanlar ahkâm-ı itikadiyyede Mâturidî ve Eş’arî diye başlıca iki kola ayrılmıştır.” (Akseki, 1955: 63) Hanefi mezhebinin anlatıldığı bölümde ise Ebû Hanîfe’nin aslen Türk olduğu da ifade edilmekte, “…Anadolu ve Rumeli Türkleri ve Balkanlardaki Müslümanlar tekmil Hanefîdir…” denilmektedir. (Akseki, 1955: 71) Mâtürîdiyye konusu ele alınırken de “…Binâenaleyh, Hanefî mezhebinde olanlar ve umûmiyetle bütün Türkler itikad husûsunda Ehl-i Sünnet’in Mâtürîdî kolundadır. Amelde mezhebimiz İmâm-ı ’zam Ebû-Hanîfe mezhebi, itikadda mezhebimiz Ebû-Mansûr-i Mâtürîdî mezhebidir. İmamımız bunlardır. Bunların içtihâdını ve meslekini kabul etmişiz…” (Akseki, 955: 78) Burada sorun şu dostlar: Sünnilik ve Sünni mezhepler tabi ki anlatılmalı. Ama sen diğerlerini inkar edersen, yok sayarsan o zaman olmaz ki. Ne yazık ki bu zamana kadar din konusu hep mezhepçi bir çerçeveden dayatılmaya çalışıldı. Herkes inandığınca yaşamalı, birbirine saygı duymalı değil mi? Ama gel gör ki, bütün vatandaşlara eşit mesafede olması gereken kurumlar, kişiler mezhep ayrımcılığı yapıyor.

Akseki, yine Alevilerin de vergileriyle Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan Muhammed Hammadi’nin “Batınilerin ve Karmatilerin İçyüzü” adlı 1948 tarihli kitabına yazdığı önsözde aslında suç olan ama bu ülkede hukukun işine geleni görmediği için sık sık yapılan mezhep ayrımcılığı suçunu işlemekten çekinmemektedir. Akseki “Gizli Tarikatlar Nasıl Başladı?” adını verdiği önsöz yazısında “…İbni Sebe ile başlıyan ve İslamlar arasında her (s. 11) devirde kanlı hadiseler çıkarmış olan bu zındıkların mezheplerinin her memlekete göre bir adı vardır: En meşhur adı “Batıniye”dir…” dedikten sonra çeşitli coğrafyalardan farklı isimler veriyor ki bunlar arasında Nusayriler, İsmaililer, Aleviler, Bektaşiler ve Kızılbaşlar da var. (s. 12) Yazının sonunda ise bu kitabın yayınlanmasının yararlarından bahsedip “…Kötü emeller peşinde koşan bu şeytan ruhlu kimselerin tuzağına düşmekten milletimizi korumak önemli bir vazifedir…” diye devam ediyor. Alevi vatandaşların da vergileriyle bu makamda oturup onlara bu iftiraları atmak hangi dinle, hangi ahlak anlayışıyla bağdaşır? Aynı zihniyet hoşgörüden bahsederken, nasıl da samimiyetsizce iftiralara başvuruyor.

Kimin şeytan ruhlu olduğunu okuyucuların takdirine bırakıyorum! Tarih bu ikiyüzlü, mezhepçi zihniyeti utandıracaktır...

Kaynak : http://barishaber.com/yazar.asp?yaziID=623
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
barishaber isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ataturk hic Boyle Asagilanmamisdi Yaziklar olsun ensonhaber.com Alevi Mustafa Kemal ATATÜRK 6 15.11.12 10:01
Alevi Olsun ! donanma44 Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 2 27.01.12 02:03
:....::Selam Olsun::....: ^çirkin^-^kral^ Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 17.01.11 23:29
Bermuda da şeytan üçlüsü vardı alternatif Her Telden 1 02.02.10 16:36
madimak Muze olsun Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 06.09.09 23:26
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2