Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen PirCan
  • 1 gönderen PirCan
  • 1 gönderen cangibi62

Seçenekler
Alt 27.06.11   #1
PirCan
Banned
Banned Users
Rep Puani : 10
Standart Ahmet Arif kimdir ?

Ahmed Arif 21 Nisan 1927’de Diyarbakır’da doğdu, aynı kentte yaptığı ortaöğreniminden sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi.

Ahmed Arif (1927 - 1991), Hasretinden Prangalar Eskittim adlı tek şiir kitabıyla çok geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır.

1950’den sonra siyasi görüşleri nedeniyle sık sık tutuklanıp uzun süreler cezaevinde yattığı için öğrenimi yarım kaldı.

Ankara gazetelerinde teknik sekreterlik, düzeltmenlik gibi işlerde çalıştı. 1948-1954 arasında Yeryüzü, Beraber, Seçilmiş Hikayeler, Yeni Ufuklar, Kaynak dergilerinde yayımlandığı şiirlerden sonra uzun bir suskunluk dönemine girdi.

İçinde 19 şiir bulunan Hasretinden Prangalar Eskittim 1968’de yayımlandı ve şiir kitaplarında görülmedik bir baskı sayısına ulaştı.

Ahmed Arif ilk şiirini Garip şiir akımının baskın olduğu dönemde yayımladığı halde bu akımdan etkilenmedi. Nazım Hikmet’in açtığı yolda kendine özgü bir şiir oluşturdu.

Ahmed Arif 2 Haziran 1991'de Ankara’da öldü.

Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
PirCan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.06.11   #2
PirCan
Banned
Banned Users
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ahmet Arif kimdir ?

ANADOLU Besikler vermisim Nuh'a Salincaklar, hamaklar, Havva Ana'n dunku cocuk sayilir, Anadolu'yum ben, Taniyor musun ? Utanirim, Utanirim fikaraliktan, Ele, gune karsi ciplak... Usur fidelerim, Harmanim kesat. Kardesligin, calismanin, Beraberligin, Atom gullerinin katmer actigi, Sairlerin, bilginlerin dunyalarinda, Kalmisim bir basima, Bir basima ve uzak. Biliyor musun ? Binlerce yil sagilmisim, Korkunc atlilariyla parcalamislar Nazli, seher-sabah uykularimi Hukumdarlar, saldirganlar, haydutlar, Harac salmislar ustume. Ne Iskender takmisim, Ne sah ne sultan Gocup gitmisler, golgesiz ! Selam etmisim dostuma Ve dayatmisim... Goruyor musun ? Nasil severim bir bilsen. Koroglu'yu, Karayilan'i, Mechul Asker'i... Sonra Pir Sultan'i ve Bedrettin'i. Sonra kalem yazmaz, Bir nice sevda... Bir bilsen, Onlar beni nasil severdi. Bir bilsen, Urfa'da kursun atani Minareden, barikattan, Selvi dalindan, Olume nasil gulerdi. Bilmeni mutlak isterim, Duyuyor musun ? Oyle yikma kendini, Oyle mahzun, oyle garip... Nerede olursan ol, Icerde, disarda, derste, sirada, Yuru ustune ustune, Tukur yuzune celladin, Firsatcinin, fesatcinin, hayinin... Dayan kitap ile Dayan is ile. Tirnak ile, dis ile, Umut ile, sevda ile, dus ile Dayan rusva etme beni. Gor, nasil yaratilirim, Namuslu, genc ellerinle. Kizlarim, Ogullarim var gelecekte, Herbiri vazgecilmez cihan parcasi. Kac bin yillik hasretimin koncasi, Gozlerinden, Gozlerinden operim, Bir umudum sende, Anliyor musun ? AHMED ARIF
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
PirCan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.06.11   #3
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Ahmet Arif kimdir ?

Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip...
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne - üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının...
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.

bu bölumu süper----.

YURDUM BENİM ŞAHDAMARIM
Puan Ver : Engereğin dişlerine işledim,
Ağu dişlerine
Oluklu, çentik...
Ve vurgun,
Gözleri bir çift cehennem
Burnuna kan tütmüş
Pars bıyığına...
Dağın pulat yüreğine işledim,
Şimşeğin masmavi usturasına
Sevdanı usul-usul
Sevdanı mısra-mısra
Lo ben seni hapislerde sevmişim,
Ben seni sürgünlerde.
Yurdum benim şahdamarım...

Yücende buzul
Ve kar,
Maviş dağ tavşanları
Gün vuranda alaran
Zemheri yılanları
Ve yahut bir hışımla
Öyle çakılan
Sonsuzluğun yakışığı kartallar.
...........
Başım gözüm üstünesin
Suskum, avazım üstüne...
Adından başka silah
Yazgından başka günah
Daha yazmamış
Hiçbir gizli dosyada
Hiçbir açık kitapta.
..
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...