Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sepet (http://www.piryolu.com/forum/sepet.html)
-   -   Moderatörlerin görevleri (http://www.piryolu.com/forum/sepet/2305-moderatorlerin-gorevleri.html)

yasamak_güzel 06.05.10 14:33

Moderatörlerin görevleri
 
Moderatörlük ve Moderatörün Görevleri

1-Moderatörün siyasi düşüncesi, dünya görüşü, felsefi bakış açısı AktuelPDR nin siyasi düşüncesi, dünya görüşü, felsefi bakış açısını yansıtmaz. Çünkü, AktuelPDR siyasi düşüncesini, dünya görüşünü, felsefi bakış açısını empoze etmek için kurulmmamıştır. Moderatör her düşünceye ve bunu belirten insana eşit mesafede olması beklenir.

2-Moderatör kendi kategorisi içinde düzeni sağlamakla sorumludur. Bu sorumluluğunu yerine getirirken Sınırlayıcı ve gereğinden fazla müdahaleci değildir. Forum mantığı gereği zaman zaman yorumlar sert ve kırıcı olabilir. Moderatör ani refleks göstererek yorumlara müdahele etmemesi beklenir. Ancak10-20 yorum kadar (Bu miktar yorumların içeriğine gore azalabilir yada artabilir) izledikten sonra hala yorumlarda bir durulma olmuyorsa, hatta daha da olumsuza gidiyorsa;
a-Moderatör olarak yapıcı ve nazik uyarı mesajı yazar
b-Uyarı mesajı dikkate alınmadıysa, gerekli uyarı ve gerekçeyi yazdıktan sonra konuyu geçici kilitleyebilir.
c-Yada olumsuzluklar belli kişi dada kişilerden kaynaklanıyorsa onların uyarılması yada banlanması için site yönetimiyle işbirliği yapabilir.

3-Başkalarına hakaret, küfür yada toplumca hoş karşılanmayacak ve yasalarımıza aykırı davranış şekilleriyle karşılaşıldığında;
a-Konu ise konuyu, yorum ise yorumu uyarıda bulunmaksızın silebilir.
b-Olumsuzluk belli kişi dada kişilerden kaynaklanıyorsa onların uyarılması yada banlanması için site yönetimiyle işbirliği yapabilir.
c-Kesinlikle ilgili kişiyle karşılıklı sözlü tartışmaya girmemelidir.
4-Hiç bir bölümün moderatörü diğer bölüme müdahale etmemesi beklenir. Müdahale kavramından yardımlaşmayacak ya da birlikte sorunların çözümü için işbirliği yapmayacaklar anlamı çıkarmamak gerekir.
a-Moderatörler birbirleriyle yardımlaşır ve işbirliği yapabilir
b-Daha derin sorunlarda doğrudan müdahale edilemez ilkesini çiğnenemeyeceği için site yönetimiyle işbirliğine gidilebilir.

5-Zaman zaman moderatörler arasında fikir ayrılıkları olacaktır.Bu konu diğer üyelere yansıtmadan kendi içimizde halledilmelidir.
a-Problem çözmek için forum kullanılmamalıdır. Bunun için özel mesaj bölümü, msn yada telefon kullanılabilir.
b-Moderatörler kendi aralarında çözüme ulaşamadıklarında site yönetimi ile işbirliğine gidebilir.

6-Moderator aynı zamanda sitede üyedir.Ve bundan dolayı da forumda yazışabilir. Diğer üyelerle fikir ayrılığına düşebilir. O bölümün moderatöründen kesinlikle normal üyelere gösterilecek muamelenin üstünde bir beklentisi olmamalı. Bu konuda site yöneticisi dahi kurallara aykırı yazı yazmış olsa dahi aynı yaptırımlar uygulanır. Üyelerin hakkaniyet duygusu bu yönüyle incitilmemeli. Ancak moderatör olmanın getirdiği sorumluktan dolayıda üyeler arasında daha yapıcı olması beklenir.

7-Moderatörün diğer görevleri;
a-Konuları taşıyabilir. Kendi kategorisinde bulunan ancak başka kategoride olması gereken konuyu ilgili kategoriye taşır.
b-En az 2 iş günü cevap verilmeyen konulara, konuyla ilgili yorum yazar.

8- Bir kategoride birden fazla moderatör olabilir


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:14.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2