Sponsor Reklamlar


Anketimiz: Seçim Barajı Düşürülmeli midir ?
Evet 7 100.00%
Hayır 0 0%
Katılımcı sayısı: 7. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 1 gönderen mechul
  • 2 gönderen Alevi
  • 1 gönderen cangibi62
  • 1 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen cangibi62

 
Seçenekler
Alt 06.02.11   #1
mechul
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: mmmmm
Mesajlar: 235
Rep Puani : 30
Standart Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?


Arkadaşlar iktidar her konuda Avrupa standartlarını getirdiğini söyleyerek bazı yeni düzenlemeler yapıyor iş seçim barajına gelince nedense hiç Avrupa'ya bakmıyor !

Çünkü bakarsa ne görecek ?

%5'i görecek.

Yanlızca Rusya'da %7 uygulaması var diger tüm ülkelerde %5 ve daha az seçim barajları söz konusu...


Türkiye Cumhuriyeti'nde bir parti 3 milyon oy (ailesiyle birlikte 4,5 milyona kadar cıkıyor) alsa dahi meclise tek milletvekili sokamayan bir demokrasi anlayışı var.

Türkiye Cumhuriyeti'nde mecburiyetten barajı gececegi tahmin edilen partilere oy veren milyonlarca kişi var, oysa mecburiyeti yaratan yine kendileri..

2002 seçimlerinde meclise sadece %55 oy yansımış %45 yansımamıştır ve ülke bu rezil durumla 5 yıl yönetilmiştir.


Ben neden A partisine veya B partisine oy vermek zorunda kalayım !
Alternatif partilerin bu sistemde barajı geçmesi mucize gibi birşey !


% 5 ' e indirilmesi gerektigini düşünüyorum.
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.02.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?Bence ulkemizde demokrasi varsa Secim baraji % 5 dusmeli hatta dahada altinda olmali , Halk kendi partisini secmeli.. herkes ozgurce sesini duyurabilmek icin cagdas esit bir duzen icin barajin dusurulmesi kanatindeyim.. guzel konu mechul can..
Sponsor Reklamlar

mechul ve ^çirkin^-^kral^ bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.05.11   #3
cangibi62
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: gurbetten
Mesajlar: 838
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?


TİP SEÇİM BARAJINA BAKIN NASIL DİRENDİ


Genel seçim günü yaklaşırken, siyasi iktidar ileri gelenlerinin belirttiği gibi Türkiye’yi ileri demokrasiye taşıdığımız (!) şu günlerde, ülkemizdeki seçim barajının demokrasiyle ne kadar bağdaştığının ortaya konulması, gerçeği gözler önüne sermek yönünden önemlidir.


Doğrudan demokrasinin uygulandığı tarih dönemlerinde olduğu gibi, temsili demokraside de seçmen eğiliminin parlamentoya tam olarak yansıması en ideal yoldur. Kuşkusuz, seçmen sayısının bunca arttığı ve siyasal eğilimlerin bunca çeşitlendiği günümüzde bu ideale ulaşmak güç, hatta olanaksızdır. O zaman, en uygun yöntemin bulunması demokratik toplum düzeninin gereğidir.


Söz konusu demokrasi olunca, kuşkusuz “temsilde adalet”in sağlanması, kaçınılmaz bir seçim ilkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne var ki, Haziran 1983 ayında yürürlüğe konulan Milletvekili Seçimi Yasası’yla, 12 Eylül askeri yönetimi, tüm faşist yönetimlerde olduğu gibi, “yönetimde istikrarı”, “temsilde adaletin” önüne koymuş ve % 10 ülke seçim barajını kabul etmiştir. Ne yazık ki, sonraki yıllarda, oyların çoğunu alacağını hesaplayan ve sözde demokrasiyi savunan siyasal partiler de bu barajı kaldırmayı ya da değiştirmeyi düşünmemişlerdir.

Tam tersine, 1995 yılında 4121 sayılı yasayla, Anayasa’nın 67. maddesine eklenen altıncı fıkrayla, yönetimde istikrar, temsilde adalet ile birlikte anayasal ilke durumuna getirilmiştir.

Anılan fıkrada, seçim yasalarının, “temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde” düzenleneceği kurala bağlanmıştır. Temsilde adalet ilkesi siyasal partilerin aldıkları oy oranında parlamentoda temsil edilmesini; yönetimde istikrar ilkesi ise, bu temsilde oyların aşırı bölünmesinin yol açacağı istikrarsızlığı önleyecek sınırlar getirilmesini gerektirmektedir. Aşırı bölünmenin neden olacağı “hükümetsiz kalma” sorunu, kuşkusuz ülke geleceği yönünden son derece önemlidir.

Seçimler demokrasinin “onsuz olmaz” öğesi olduğundan, iki ilkenin “bağdaştırılması” demokrasiye zarar vermeyecek biçimde gerçekleştirilmelidir. Yani yasayla öyle bir seçim sistemi öngörülmelidir ki, yönetimde istikrar sağlanırken adaletli bir temsilden vazgeçilmiş olmasın. Tek başına yönetimde istikrarı sağlayacak seçim sistemi temsilde adaleti yok edeceği gibi, barajsız bir sistem de yönetimde istikrar yönünden savunulması güç sonuçlar yaratabilecektir.


Siyasal eğilimlerin parlamentoya tam olarak yansımasını sağlayacak ideal bir seçim yöntemi, ne yazık ki henüz bulunamamıştır. Önemli olan en az yakınmaya neden olacak, seçmen iradesinin parlamentoya olabildiğince “uygun” yansımasını sağlayacak yöntemi kabul etmektir. Bu uygunluk, kuşkusuz anayasal uygunluğu da içermektedir.

ANAYASA’YA UYGUNLUK
Temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkeleri bağdaştırılırken, diğer ilgili anayasal kuralların da göz önünde tutulması zorunludur. Çünkü Anayasa’nın 11. maddesine göre yasalar, Anayasa’nın yalnızca doğrudan düzenlendiği kuralına değil, ilgili tüm kurallarına aykırı olamaz.

Anayasa’nın 67. maddesinde, yurttaşların seçme ve seçilme hakkına sahip bulunduğu, tüm oyların “eşit” olduğu belirtilmiştir. Yüksek barajlı sistemde ise, kimi yurttaşların (örneğin 2007 seçimlerinde 4,5 milyon seçmenin) oyları yok sayılmaktadır. Bu durum, oy vermiş olmalarına karşın seçmenlerin “seçme hakkının” ihlal edildiği anlamına gelmektedir.

Kuşkusuz seçimlerde kullanılan her oyun milletvekili çıkarması düşünülemez. Kimi oyların milletvekili çıkarmaya yetmemesi olağandır. Ancak olağan olmayan, oyların geçersiz sayılmasına ilişkin, takdire bağlı, yapay ve yüksek bir engel yaratılmasıdır. Böylece olağan seçim sonuçları yapay bir engelleme ile değişmektedir. Seçme hakkını zedeleyen de, hakkın özüne dokunan da bu yapay engeldir. Bu yapay engel aynı zamanda oyların “eşit” olmadığı sonucu yaratmaktadır. Çünkü kimi oylar parlamentoya yansırken, diğerlerinin sonuç yaratmamasına neden olmaktadır.

Anayasa’nın aynı maddesinde, seçimlerin “serbest”lik ilkesi çerçevesinde yapılacağı kurala bağlanmıştır. Seçimlerdeki serbestlik ya da “serbest oy” ilkesi, her seçmenin, hiçbir baskı altında kalmadan siyasal tercihini yapmasını, istediği siyasal partiye oy vermesini gerektirmektedir.

Bir olgu ya da eylemin serbest oy ilkesini zedelemesi için baskının mutlaka fiili ve maddi olması gerekmez. Seçmen istencine dolaylı müdahaleler de “serbestlik” ilkesini zedeleyici etmenlerdir. % 10 barajı, seçmeni, oyunu verdiği siyasal partinin barajı aşamaması durumunda oyunun boşa gideceği baskısına almakta ve onu barajı aşacağı bilinen bir partiye oy vermeye yönlendirmektedir. İşte bu yönlendirmeyi serbestlik ilkesiyle bağdaştırmak olanaksızdır.

Anayasa’nın 68. maddesinde, hiçbir ayrım yapılmadan, siyasal partilerin demokratik siyasal yaşamın vazgeçilmez öğeleri olduğu vurgulanmıştır. Her siyasal partinin kuruluş amacı, önce TBMM’nde sonra iktidarda söz sahibi olabilmektir. Bir siyasal partinin seçimlerde aldığı oyların değerlendirilerek ona TBMM’ne girebilme hakkının verilmesi yerine aldığı oyların başka partilere ikram edilmesi, siyasal partileri demokratik siyasal yaşamın vazgeçilmez öğeleri gören anayasal kurala aykırı düşmektedir.

Bu arada, Anayasa’nın 76. maddesindeki, 25 yaşını dolduran her Türk yurttaşına seçilme hakkı veren kuralın da gözden uzak tutulmaması gerekmektedir. Yani baraj sistemi, “seçilme hakkının” özünü de zedelemektedir.
Tüm bunlara karşın, Anayasa Mahkemesi’nin, bir önceki yazımızda üzerinde durduğumuz 1995 yılında aldığı ve % 10 barajı Anayasa’ya uygun bulan kararını anlamak ve bu karara katılmak olanaklı değildir.

Yüksek orandaki seçim barajının gerçek amacını yansıtması yönünden bir tarihi bilgiyi paylaşmak isterim. 27 Mayıs devriminden sonra çıkarılan ve 1983 yılına kadar yürürlükte kalan 306 sayılı Milletvekili Seçimi Yasası’nın 32. maddesi 20 Mart 1968 günlü, 1036 sayılı yasayla değiştirilerek, o tarihte de “seçim çevresi barajı” getirilmiş ve bunun da adına “engelli seçim sistemi” denilmiştir.

Bu düzenleme, Türkiye İşçi Partisi Millet Meclisi Grubu tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştır. Dava dilekçesinin en ilginç yönü, seçim çevresi barajının neden getirildiğine ilişkin genel değerlendirmedir. Davacıya göre, çok partili siyasal düzenin özünü tahribe yönelik baraj düzenlemesinin amacı,
- Adalet Partisi iktidarının, hak etmediği, başka partilere verilmiş oylara sahip çıkarak tek başına iktidarda kalmasını sağlamak,
- Çoğunluğu elde ederek anayasayı (1961 Anayasası) geriye doğru değiştirmek,
- Küçük partileri tasfiye etmektir.
Bu gerekçeler bugün ısrarla uygulaması sürdürülen ülke genel barajı yönünden de aynen gecerlidir.[COLOR="Teal"seçim barajı matematiksel olarak tam bir aptallık örneği ::: 10 partinin girdiği bir seçimde 9 parti %9.99 oy alsa ve sadece 1 parti %10.09 oy alsa 550 milletvekilinin hepsini alacak !!!!! bu ne geri zekalı bir yasadır anlayamıyorum.. anlayabilen varsa anlatsın da anlayalım][/COLOR]
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
__________________
'Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev, hayattır.
Bir lokma ekmek için şerefini çiğnetmeye...
Bir anlık eğlence için servetini tüketmeye...
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.05.11   #4
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?


Gereksiz ve aptalca birşey... Siyasette adilliği ve demokrasiyi öldürüyor, kesinlikle kaldırılmalı, gelişmiş olan hiçbir yabancı ülkede yok bu sistem
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.05.11   #5
cangibi62
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: gurbetten
Mesajlar: 838
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?


abiii ama bizim ulkede demokrasi acilimi var....unutmiyalim demi yanii....ve buna aldanan halk aldatan partilerimiz var....koyun surusu halk...napalim
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
__________________
'Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev, hayattır.
Bir lokma ekmek için şerefini çiğnetmeye...
Bir anlık eğlence için servetini tüketmeye...
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.05.11   #6
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Seçim Barajı İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir ?


O yüzden sistemi komple değiştirmeliyiz, Küba bunu yaptı, Venezuela bunu yapma yolunda, Türkiye de yapabilir. Elbette Yezid soyu birbirini cennet topraklardan silecek, bu yüzden 70 milyonun tümü harekete geçmeli, önemli olan birlik olabilmek ama koyun halkım dediğin gibi önüne gelen herşeye atlıyor
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şike iddialarıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir??? Pir Mehmet Futbol 4 07.07.11 23:08
Işıkçılar ile ilgili düşünceleriniz? Anadolum Sorularla Alevi'lik 2 18.05.11 16:58
Piryolu yeni arayüzü hakkında düşünceleriniz... Alevi Duyurular 12 08.03.11 23:51
Hz. Ali İle İlgili Öyküler yozgatli yigit Hz.Ali 0 31.01.10 01:44
Cem İbadeti'ne Dair Duygu ve Düşünceleriniz? Alevi Cem İbadeti 0 04.09.09 15:12
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2