Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 29.10.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart İsviçre'de minare karşıtı kampanya


İsviçre'de yaşayan Müslümanlar için minareli cami üzerine Kasım ayının 29'unda yapılacak oylama öncesi radikal sağcı partiler harekete geçti. Ülkenin dört bir yanında minare karşıtı afişler asıp yayan iki partinin bu girişimi kamuoyunda ve siyasi çevrelerde tepkiyle karşılandı. Uluslararası Af Örgütü'nün İsviçre kolu da bir bildiri ile örgütün genel kurulu üyelerini oy birliğiyle bu girişimi reddetmeye çağırdı.

Selda Shosa / Timetürk

İsviçre'nin birçok bölgesinde İslam karşıtı iki radikal partinin yürüttüğü kampanya çerçevesinde camilere minare dikilmesinin yasaklanmasını talep eden ırkçı-radikal afişler yayılmaya başladı.İsviçre bölge yetkilileri ise bu afişlerin yayılıp her yere asılması karşısında konumlarını ortaya koydu. Öyle ki bazı yönetimler İslam ve Müslümanlara karşı ırkçı ve kışkırtıcı olması itibariyle bu afişleri yasakladı. Bazı bölgelerse düşünce ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle afişlerin asılmasına izin verdi. Bu resimlerden birinde peçeli bir kadın İsviçre bayrağının yanında duruyor. Bayrağı altından siyah minareler delmiş görünüyor. Bir başka resimde ise İsviçre semalarında yükselmiş minareler gözüküyor. Altında da şöyle yazıyor; ''Eğer ülkenin bu şekilde olmasını istiyorsan minare inşa edilmesi yönünde oy ver''.
Üçüncü resimde de İsviçre haritasını ortasından kocaman bir minare delmiş görünüyor.

Tüm bu resimler minare inşa edilmesi karşıtı kampanya yürüten radikal sağcı Demokratik Merkezi Birlik ve Hıristiyan Demokratik Federal Birlik partilerinin eseridir. Ayrıca bu kampanya ülkede önümüzdeki Kasım ayının 29'unda minare inşa edilmesi üzerine yapılacak oylamaya hazırlık olarak gelmektedir.

Uluslararası Af Örgütü'nden İtiraz

Uluslararası Af Örgütü'nün İsviçre'deki kolu geçtiğimiz Temmuz ayında İsviçre'de minare inşa edilmesini hedefleyen protestoları, ülkede yabancılara karşı nefreti körükleyeceğini vurgulayarak eleştirmişti.

Örgütün İsviçre'deki kolunun genel sekreteri Daniel Bolomi bir bildiride şöyle dedi; ''bu girişimle ''İsviçre'deki İslami ilerleme'' denen şey karşısında siper oluşturulmak isteniyor. Ancak bu İsviçre'deki Müslümanların meşhur edilmesinden ve haklarının yenilenmesinden başka bir işe yaramaz.''

Bolomi şöyle devam etti; ''bu girişimde bulunanlar sorunun sadece minareyle bağlantılı olmadığı görüşünü taşıyor. Onlar ülke sakinlerinin korkularını siyasi olarak istifade etmek ve yabancı karşıtı nefret duygularını körüklemek için kullanmak istiyor.''

Bolomi ayrıca insan hakları savunucusu örgütün genel kurulundaki 200 üyeye, İsviçre'de minare bina edilmesini önlemek için yapılan girişimi oybirliğiyle reddetmelerini tavsiye etti.

7 buçuk milyon nüfuslu İsviçre'de 310 bin Müslüman yaşamaktadır. Ülkede şu anda iki minareli cami bulunuyor. Üç proje de hayata geçirilme aşamasında.

İsviçre komunist sağı, minare inşasının ardında sadece dini değil aynı zamanda siyasi amaçların da bulunduğu gerekçesiyle ülkedeki camilere minare dikilmesine karşı çıkıyor.

Bu girişim İsviçre siyasi çevrelerinde büyük tepkiyle karşılandı. İsviçre hükümeti, ülke içinde ve dışında büyük tartışmalara yol açabilecek; utanç verici bulduğu bu kampanyanın reddedilmesi çağrısında bulundu. Aynı şekilde hükümet bu girişim onaylandığı taktirde ülkedeki dini barışın tehlikeye maruz kalmasından korkuyor.

İsviçrelilerin Çoğu Kampanyaya Karşı

İsviçre'de geçen Nisan ayında yapılan anketler, İsviçrelilerin çoğunun Müslümanlar için minareli cami inşa edilmesinin engellenmesi fikrine karşı olduğunu ortaya koyuyor. Anketlere katılanlardan yüzde 49'u bu girişime karşı oldukları cevabını verirken yüzde 37'si onayladıklarını ifade etti. Yüzde 14'ü ise bu hususta hala tereddütlü olduklarını dile getirdi.

İsviçre Isopublic Araştırma Enstitüsü'ne göre genç erkek ve kadınlar, zenginler, kentlerde yaşayanlar ve herhangi bir dine mensup olmayanlar gelirleri kısıtlı olanların, kadınların ve kırsal alanlarda yaşayanların aksine girişimi daha açık bir şekilde reddediyor.

Araştırmaya göre her sekiz kişiden biri bu girişimi bir çözüm getirmeyeceği için gereksiz görüyor.

İslami Büyümeden Duyulan Korku

Girişimi onaylayanlar gerekçe olarak İsviçre'de minare görüntüsünün hoş olmadığını söyleyerek, İslam ülkelerinin ülkelerinde Hıristiyan kilisesi inşa edilmesine izin vermediğine işaret etti.

İsviçre'de Fransızca ve Almanca'nın konuşulduğu bölgelerde yapılan ve 1000 kişinin katıldığı anket, önümüzdeki Kasım ayında yapılacak halk oylaması öncesinde görüşlerini bildirenlerden %17 ya da 18'inin bu girişimi onaylarını ya da retlerini haklı gösterecek gerekçeler sunamadığını ortaya koydu.

Diğer taraftan İsviçre basın organları ülkedeki İslami varlık meselesini eskisine oranla daha yoğun bir şekilde ele almaya başladı. Bu bağlamda 20 araştırmacının hazırladığı İsviçre'de yeni dini görüntüyü ortaya koyan derin araştırmaların yer aldığı bir kitap yayınlandı. Kitapta ülkedeki çeşitlilikten doğan tehlike ve fırsatlarla beraber İslam dini de derin bir şekilde ele alındı.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mustafa Kemal’in Diyaneti yine Alevilik karşıtı tutum aldı ozgurkursun44 Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 0 14.01.12 21:35
İsviçre'yi tanıyalım Alevi Her Telden 1 09.11.11 06:19
İsviçre'de Yobaz Türk İmam:Dinden Çıkanın Kafası Kesilmeli, Kadınları Dövmek Caizdir AmaethoN Pir Yolu Haber Merkezi 1 12.10.10 17:02
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2