Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 12.03.13   #481
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİR YOLU Bağımsız haberleri.

12 Mart Demirel'e karşı mı yapıldı?

12 Mart 1971'de ordu, Demirel hükümetine muhtıra vermişti. Ancak darbenin hedefinde "sivil hükümet" değil, sol ve işçi sınıfı duruyordu.

Bugün 12 Mart darbesinin 39'uncu yıldönümü. "Sivil hükümete karşı askeri vesayet" tartışmalarının odağında darbe konusunun ele alındığı bugünlerde 12 Mart da farklı yorumlanıyor olsa da, ordunun o dönemdeki müdahalesinin amacı çok açıktı: ülkede giderek güçlenmekte olan solun ve işçi sınıfının önünü kesmek.

ayrıntılar aşağıdaki linmkte"

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-si...i-haberi-25218
12 martın amacı kitleselleşen devrimci halk hareketini kırmaktı
Sponsor Reklamlar

gülveşeker bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (12.03.13 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.03.13   #482
bilgeyol
Yönetici

Gazi Mahallesinden
bir kez daha
adalet talebi yükseldi

12 Mart 1995’de İstanbul Gazi Mahallesi’nde gerçekleşen katliamın üzerinden tam 18 yıl geçti. Aradan geçen onca zamana karşı hayatlarını kaybedenler unutulmadı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Gazi katliamı 1995 yılında Alevi nüfusunun yoğun olduğu bir kahvehanenin taranmasıyla başladı. Saldırı sonucu Halil Kaya hayatını kaybederken, 5’i ağır 25 kişi yaralandı. Olayların ardından Gazi Mahallesi polisin saldırganlara bilinçli bir şekilde müdahale etmediğini savunarak kitlesel bir şekilde karakola yürüdü. Bu yürüyüş de olaylı geçti… polis kitlenin üzerine ateş açtı… Açılan ateş sonucu Mehmet Gündüz yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralandı.

Tüm bu yaşanılanların ardından Türkiye ayağa kalkmıştı. 13 Mart günü saldırıları protesto etmek için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi polis karakoluna yeniden yürüdü… Polis bu yürüyüşe bir kez daha müdahale ederek halkın üzerine ateş açtı…

Açılan bu ateş sonucu 15 kişi hayatını kaybetti. Tarihe Gazi katliamı diye geçen bu olayın ardından pek çok yerde protesto gösterileri yapıldı. Dönemin İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu adeta o-hal bölgesi olarak göstererek sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Ancak ne eylemler ne de protestolar bitti. Gazi mahallesinde halk günlerce uyumadı. Olaylar 1 Mayıs mahallesine de sıçramıştı… Mahalleye yapılan saldırı da 5 kişi yaşamını yitirmiş 20’den fazla yaralı vardı…

Günlerce süren protestoların ardında kalan onlarca kayıp ve yüzlerce yaralı vardı.

Kamuoyu Gazi katliamının peşini bırakmadı

Katliamın üzerinden tam 18 yıl geçti. Ne asıl sorumlular yargılandı ne de tetikçiler gerekli cezaya çarptırıldı. Kamuoyu ise Gazi katliamının peşini bırakmadı. Diğer katliamlar gibi üstü örtülmeye çalışılsa da hayatlarını kaybedenlerin yakınları ve avukatları bu sürecin yakından takipçisi oldu, olmaya da devam ediyor.

Gazi Mahallesinden bir kez daha adalet talebi yükseldi.

Gazi Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla, İstanbul'un dört bir yanından bir araya gelen binlerce kişi yürüyüş yaptı. "18 yıldır adalet özlemimiz sürüyor" diyen Gazi ve Ümraniye Şehit Aileleri, gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Gazi ve Ümraniye Şehit Aileleri, Gazi Cemevi önünde toplanarak, Eski Karakol durağına yürüdü. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu ve "Gazi ve Ümraniye Katliamı'nı unutmadık, unutmayacağız" yazılı pankart açan aileler, "Katil devlet hesap verecek", "Gazi şehitleri ölümsüzdür", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganlarını attı.
Eski Karakol durağında yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından aileler adına, katliamda yaşamını yitiren Dilek Şimşek'in ağabeyi Erkan Şimşek açıklama yaptı.

Gazi Katliamı'nın üzerinden 18 yıl geçtiğini hatırlatan Şimşek, "18 yıl oldu sevdiklerimizi bizden kopartalı... Tam 18 yıldır adalet özlemimiz sürüyor" dedi.

Geçen zamana rağmen kararlılıklarında bir eksilme olmadığını vurgulayan Şimşek, "Değil 18 yıl, acılarımızı dindirecek adalet arzumuz karşılık buluncaya kadar adalet aramaya, hesap sormaya devam edeceğiz" dedi.

Şimşek, 12 Mart 1995 tarihinde Gazi ve Ümraniye'de devlet tarafından gerçekleştirilen saldırılarda onlarca kişinin öldürüldüğünü, yüzlerce kişinin ise yaralandığını hatırlattı, "Devlet katlederek bizleri susturacağını hesaplarken Gazililer sokak sokak çatışarak devletin bu kanlı hesabını bozdu. Kazanan Gazi halkı oldu. Alevi, Sünni tek yürek olan Gazi Mahallesi halkı direnenlerin tarihinde onurlu yerini aldı" dedi.

Gazi Katliamı'nın devlet tarafından planlanan, örgütlü bir katliam olduğunu vurgulayan Şimşek, katliam emrini verenlerin ve katliamı düzenleyenlerin yıllardır yargı önüne çıkarılmadığını anımsattı. Şimşek, gerçek faillerin yargılanması için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından aileler, ilk saldırının düzenlendiği yere karanfiller bıraktı. Buradan Gazi Mezarlığı'na yürüdü. Aileler, yürüyüş güzergahı üzerindeki saldırıların yaşandığı kahvehane ve pastahanenin önünde de durarak, slogan attı, buralara da karanfiller bıraktı.

Gazi Mezarlığı'ndaki anma Grup Yorum'un söylediği marşlarla sona erdi.

kırmızı haber

gazi davası unutulmaktan öte ,

her gün biraz daha artan öfke

ile çözüm bekiyor
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 12.03.13   #483
bilgeyol
Yönetici

Penguene bile başörtüsü taktılar

İlkokul birinci sınıfların hikâye kitabında dişi penguenlere başörtüsü takıldı.

Üst üste medyaya yansıyan kitaplara sansür haberinin ardından, ilginç bir 'kitap haberi' daha ortaya çıktı.

İlkokul birinci sınıfların kaynak kitapları arasındaki Timaş Yayınları’nın çıkardığı ‘Paytak Penguenler ile Tanışalım’ adlı hikaye kitabında dişi penguenlere başörtüsü takıldı.

Hürriyet gazetesinden Şebnem Arat’ın haberine göre, kitapların denetlenmesi gerektiğini söyleyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, “Çocuklar üzerinde bir yaşam biçimi inşa edilmeye çalışılıyor. Çeviri metinlerine müdahale ediliyor, hikaye kitaplarında hayvanlara bile başörtüsü takılıyor. Bu uygulamalar çok yaygınlaştı. Çocukların ilk 4 yıl soyut düşünme becerileri gelişmez. Bu nedenle karşılaştıkları kavramlar onlarda izler bırakacak. Uygulamalar bilimsel eğitime uygun değil” dedi.

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Oktay ise şunları söyledi: “Küçük yaşta çocuğun karşılaştığı her şey bilinçaltına yerleşir. İlkokul birinci sınıfta çocuğun maruz kaldığı bu görseller de aklında kalacak. Böylece ileride başörtüsüne daha alışkın olacak. Bu nedenle onları bir tarafa doğru yönlendirmek doğru değil. Kitaplar, belli fikirleri çocuğa aşılamamalı.”

yobazlıkta sınır yoktur.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 12.03.13   #484
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

Bu nasıl bir zihniyetsizliktir. İşte bu yobazların demokrasi anlayışı ahlak anlayışı başörtüde başlar, camide biter.
Baş kapmak ile beyin kapamak arasında dağlar var...
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.03.13   #485
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Nihat Doğan, Chavez'in cenazesinden döndü

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in cenazesine katılmak üzere başkent Karakas'a giden sanatçı Nihat Doğan, Türkiye'ye döndü.

Şarkıcı Nihat Doğan, tarifeli uçakla Roma'dan aktarmalı olarak geldiği Atatürk Havalimanı'nda Türk halkını saygıyla selamladığını söyledi.

Türkiye 'den hiçbir gazetecinin Chavez'in cenazesine gitmediğini ileri süren Doğan, "Orada yapmış olduğumuz izlenimler ve sohbetlerde bana devamlı 'Neden Türkiye'deki gazeteci arkadaşlarımız buraya gelmediler? Sosyalist bildiğimiz arkadaşlar bizi yalnız bıraktı' dediklerinde, inanın çok mahcup oldum. Onlara 'ben geldim, ben de gazeteciyim' dedim" diye konuştu.

Doğan, Hugo Chavez'in Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan saldırıda Müslümanların yanında yer aldığına dikkati çekti.

Müslüman olmayan Chavez'in her zaman hakkın ve mazlumun yanında olduğunu belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Chavez, mazlumdan taraf oldu ve zalimin karşısında durdu. Bir duruş sergiledi. Böyle bir duruş sergileyen adama, bir vefa örneği gösterip, onun bu son yolculuğunda biz de vefalı olmalı ve bunu göstermeliydik. Oraya giderken tek düşüncem buydu."

Doğan, bir gazetecinin Chavez'in cenazesine vaktinde yetişemediğine yönelik iddialara ilişkin sorusuna, "Cenaze falan kaçırmadım. Bir kere yazıklar olsun. Bu 'Cenazeyi kaçırdı' haberi Türkiye'de gazeteciliğin bittiğinin resmidir. Gazetecilik tarihine kara bir lekedir" şeklinde konuştu.

Venezuela ziyaretiyle tarihe bir not düştüğünü ifade eden Doğan, Chavez'in cenaze törenine katılmayan gazetecilere ilişkin şunları söyledi:

"Neredeydiniz ey Yılmaz Özdil? Senin yere göğe sığdıramadığın, altı okkalı sanatçılar 'Somali'ye gitmeliydi' dediklerin. Bak üstelik Başbakan'ın uçağıyla da gitmedik. Kendi imkanlarımızla gittik. Bilmeden uçağa atladım, gittim. Hadi gitseydiniz ya? Keşke siz gitseydiniz, niye gitmediniz? Sizin emperyalist düşmanı dediğiniz, sizin idolünüz olan liderinizin cenazesini kaldırmak da bize düştü. Yine sınıfta kaldınız, yine çaktınız" (aa)

Gülem mi ağlayam mı
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve renk bunu beğendiler.
Alt 13.03.13   #486
bilgeyol
Yönetici

BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Nihat Doğan, Chavez'in cenazesinden döndü

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in cenazesine katılmak üzere başkent Karakas'a giden sanatçı Nihat Doğan, Türkiye'ye döndü.

Şarkıcı Nihat Doğan, tarifeli uçakla Roma'dan aktarmalı olarak geldiği Atatürk Havalimanı'nda Türk halkını saygıyla selamladığını söyledi.

Türkiye 'den hiçbir gazetecinin Chavez'in cenazesine gitmediğini ileri süren Doğan, "Orada yapmış olduğumuz izlenimler ve sohbetlerde bana devamlı 'Neden Türkiye'deki gazeteci arkadaşlarımız buraya gelmediler? Sosyalist bildiğimiz arkadaşlar bizi yalnız bıraktı' dediklerinde, inanın çok mahcup oldum. Onlara 'ben geldim, ben de gazeteciyim' dedim" diye konuştu.

Doğan, Hugo Chavez'in Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan saldırıda Müslümanların yanında yer aldığına dikkati çekti.

Müslüman olmayan Chavez'in her zaman hakkın ve mazlumun yanında olduğunu belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Chavez, mazlumdan taraf oldu ve zalimin karşısında durdu. Bir duruş sergiledi. Böyle bir duruş sergileyen adama, bir vefa örneği gösterip, onun bu son yolculuğunda biz de vefalı olmalı ve bunu göstermeliydik. Oraya giderken tek düşüncem buydu."

Doğan, bir gazetecinin Chavez'in cenazesine vaktinde yetişemediğine yönelik iddialara ilişkin sorusuna, "Cenaze falan kaçırmadım. Bir kere yazıklar olsun. Bu 'Cenazeyi kaçırdı' haberi Türkiye'de gazeteciliğin bittiğinin resmidir. Gazetecilik tarihine kara bir lekedir" şeklinde konuştu.

Venezuela ziyaretiyle tarihe bir not düştüğünü ifade eden Doğan, Chavez'in cenaze törenine katılmayan gazetecilere ilişkin şunları söyledi:

"Neredeydiniz ey Yılmaz Özdil? Senin yere göğe sığdıramadığın, altı okkalı sanatçılar 'Somali'ye gitmeliydi' dediklerin. Bak üstelik Başbakan'ın uçağıyla da gitmedik. Kendi imkanlarımızla gittik. Bilmeden uçağa atladım, gittim. Hadi gitseydiniz ya? Keşke siz gitseydiniz, niye gitmediniz? Sizin emperyalist düşmanı dediğiniz, sizin idolünüz olan liderinizin cenazesini kaldırmak da bize düştü. Yine sınıfta kaldınız, yine çaktınız" (aa)

Gülem mi ağlayam mı

haberin gerçekmi berfocan yoksa zaitungdamı,

çok komik doğrusu sende gülüyorsun habere
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 13.03.13   #487
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Gerçak be kurban oldugum abım gercek
vıdeosu bıle var catladım gece gece

http://webtv.radikal.com.tr/Turkiye/...den-dondu.aspx
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 13.03.13   #488
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

Reklamın iyisi kötüsü olmaz
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve BERF62 bunu beğendiler.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.03.13   #489
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Bilgeyol abi video burda: http://webtv.radikal.com.tr/Turkiye/...den-dondu.aspx

Renk waye hiç söyleme ne reklam ama sözler desen o biçim. Nasreddin Hoca gibi hem güldürür hem ağlatır türden
Sponsor Reklamlar

Alt 13.03.13   #490
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

heyt be aslanim yigitim hahaha
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 5 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 5 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...