Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 31.03.14   #2341
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.

Şırnak Cizre'de BDP adayı 27 yaşındaki Leyla İmret rekor oyla belediye başkanı oldu.

Leyla İmret, 1987’de Cizre’de doğdu. 1996 yılından itibaren ailesiyle birlikte Mersin’e göç etti. Mersin’de halası ve dayısıyla beraber Almanya'ya yerleşti. Kısa süre önce Cizre’ye gelen İmret, bekar ve lise mezunu olup, Almanca ve İngilizce bilmekte.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Thomas Paine

Konu renk tarafından (31.03.14 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.03.14   #2342
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

BÜTÜN GÜN SENİ BEKLEDİM ERDOĞAN!..

Ahmet Nesin | 27 Mart 2014 | Alt Manşet, Gündem, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Yazarlar

“En rahat ettiğim yerler kitap fuarları, Erdoğan’ın gelme olasılığı SIFIR…”

Ahmet Nesin / Bir kitap fuarı daha sona erdi, 32 yıldır fuarlara katılıyorum, kendiliğinden kitap fuarına gelip de kitap alan başbakan yada milletvekili görmedim. En net anımsadığım Beşir Atalay’ın Ankara Kitap Fuarı’na gelmesi ve hem babamın hem Ali’nin hem de benim kitaplarımı alması. O kadar kanıksamışım ki onların gelmemesini kitabımı imzalarken Beşir Atalay’a ismini sordum, söylediğinde de gerçekten utandım.
Esasında Bursa Fuarı’nda umutlandım. Fuarın 1. Yada 2. günü twitter’a “En rahat ettiğim yerler kitap fuarları, Erdoğan’ın gelme olasılığı SIFIR…” diye yazdım. Bursa mitingi de 27’sinde olacağından çok rahattım, sonra bir de öğrendim ki değişiklik yapılmış ve miting 20’sen alınmış. Birden megalomanim arttı, birileri attığım tweeti okudu ve seçim öncesi kitap fuarına gitmesinin iyi olacağını söyledi diye düşündüm.
Garip garip düşünmeye başladım, sabahı zor ettim, Erdoğan kitap fuarına gelecek diye hop oturup hop kalkıyorum, miting saat 15.30’da, biraz erken bitirirse gelir, diye düşünüyorum. En azından etrafındaki cahiller yüzünden yanlış şiirler okumaz, haremine bikaç aşk kitapları alır diye düşler kuruyorum.
Kendi standıma bakmaya başladım, nasıl olsa gelmesine daha çok var. Son kitabım “Aşağı Yukarı Kasımpaşa” yı hayatta almaz, ilk kitabım “Sen Biraz Odak mısın Ne”yi de almaz, hani partisi kapatılacakken şeriatın odağı kabul edildi ama kapatılmasına gerek yok kararı çıktı ya, kitabın adı o yüzden konuldu. Suratım asıldı, benim kitaplarımdan almayacağını anladım.
Babamın kitaplarına baktım, “Zübük”ü mü alır, “Nah Kalkınırız”ı mı diye düşündüm, baktım “Zübük” daha keyifli sırıtıyor bana. Ama bu ikisinde kendisini bulur, hatta kendisi daha fazla “Zübük” olduğundan hafif gelir, o kitaptan alacağı taktik kalmadı artık diye düşüneceğinden almaz.
Bence babamın bizimle ilgili kitaplarını, mesela “Ah Biz Eşekler”i alabilir. Ama, yok, yok, tam seçim zamanı ya “Hangi Parti Kazanacak”ı alır ve hemen oracıkta okumaya da başlar. Gerçi bu seçim onu ürkütüyor, o yüzden onu da almaz, hah buldum, bir rivayete göre bunlar miting alanlarına parayla adam götürüyormuş, o yüzden “Yüz Kiraya Bir Deli”yi alır, alır almasına da o kadar insan arasında ifşaat olacağını düşünür, ııı ıhhhh, onu da almaz.
En iyisi ben ona kitap seçeyim, “Biz Adam Olmayız”ı vereyim ona, vereyim dediğime bakmayın, o sabah bütün kitaplara zam yaptım, başbakan kazıklayacağım kendimce, yanında “Hayvan Deyip de Geçme”yi ve “Anıtı Dikilen Sinek”i satarım, ohhh rahatlarım.
Ama umutlarım suya düştü, gelmedi Erdoğan, kitap almaya, kitapsız mıdır nedir bu başbakan ne...
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.04.14   #2343
bilgeyol
Yönetici

ANASAYFA » POLİTİKA

CHP'liler
YSK önünde toplandı

LGİLİ HABERLER

ETİKETLER

Yerel Seçim 2014 - seçim sonuçları - 2014 yerel seçim sonuçları - CHP - AKP - Ankara - Mansur Yavaş - Melih Gökçek -

Ankara Büyükşehir Belediye seçim sonuçlarını protesto eden CHP'li bir grup, YSK binası önünde toplandı. Grup üyeleri sloganlar atarak YSK'yı protesto etti. Bu sırada grubun arasından geçmekte olan kırmızı plakalı makam aracına tepki gösteren bazı kişiler aracı tekmeledi. CHP'li grup, yarın saat 14.00'te yeniden toplanmak için çağrı yaparak dağıldı.

CHP, OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI İSTİYOR
CHP, Ankara'da seçimlere hile karıştığını iddia ederek oyların tekrar sayılmasını istedi.

Ankara'da oy sayımının devam ettiği sırada CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mansur Yavaş, " 27 bin 507 öndeyiz" diyerek AKP'li Melih Gökçek döneminin bittiğini iddia etmişti.

Ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı AKP'li Melih Gökçek de sabah saatlerinde açıklama yaparak kendisinin CHP ile aralarında 30 bin fark olduğunu ileri sürmüş ve seçimi kazandığını açıklamıştı.

Gökçek'in açıklamalarının ardından Yavaş, seçimlere hile karıştığını savunarak Yüksek Seçim Kurumu'na (YSK) itirazda bulundu ve Ankara'da oyların tekrar sayılmasını istedi. (DHA/DİHA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-01 00:20:03
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 01.04.14   #2344
bilgeyol
Yönetici

NATO: Rusya ile tüm askeri ve sivil işbirliğini durdurduk

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

Ukrayna - Kırım - Rusya - NATO -

NATO, Rusya ile tüm askeri ve sivil işbirliğini durdurduğunu açıkladı. NATO'dan yapılan açıklamada bu karara gerekçe olarak Ukrayna krizinde Rusya'nın takındığı tavır gösterildi. NATO bugün Kırım'ın Rusya'ya dahil olması ve Ukrayna krizinde Rusya'nın rolü üzerine toplanmıştı.
Açıklamada şöyle denildi:
"NATO ve Rusya arasındaki tüm sivil ve askeri işbirliğini dondurma kararı aldık. NATO-Rusya Konseyi arasındaki politik diyalog, özellikle devam eden krize dair görüş alışverişinde bulunabilmek adına elçiler ve daha üst seviyede devam edecektir."
NATO'nun Rusya ile olan ilişkilerini Haziran ayındaki toplantıda gözden geçireceği belirtildi. NATO yetkilileri Rusya hükümetini, "uluslararası hukuka uygun davranmaya" çağırarak bu konudaki adımların derhal atılmasını talep etti.
Açıklamada, NATO'nun Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam destek verdiği, Ukrayna'yla olan askeri işbirliğinin yoğunlaştırılacağı ve askeri reformların da destekleneceği belirtildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-04-01 18:36:47
----------------------------------------------------
RUSYA VE ÇİN BUNU TINLAMAZ.........
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 01.04.14   #2345
bilgeyol
Yönetici

Yağma ve talan

devam edecek

Mimarlar, çevre mühendisleri ve şehir plancıları yerel seçim sonuçlarının önümüzdeki beş yıl için kentlerin kaderini çizeceğini belirterek, AKP hükümeti ile birlikte yağma ve talanın devam edeceği yorumunda bulundu

Türkiye’nin gündemine oturan 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçları önümüzdeki beş yıl için kentlerin de kaderini çizecek. AKP, gündeme getirdiği tartışmalı kent projelerine rağmen pek çok ilde seçim zaferi kazandı. Meslek odaları yerel seçim sonuçlarının kent ve çevreye nasıl yansıyacağını değerlendirdi:

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar:
Şu anda çok sayıda proje Ankara, İstanbul ve İzmir için dile getirilmiş durumda. İstanbul açısından 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, kuzeye kurulacak yeni kent projesi plan kararlarına aykırı ve son derece yanlış. Ankara’da 2011 seçimlerinden önce Başbakan’ın açıkladığı 500 bin kişilik güney kent projesi gündeme gelmişti. Gölbaşı havzasını ortadan kaldıracak bu projenin planlarına yürütmeyi durdurma ve iptal kararları aldırdık. Israrla bu projelere devam edebilirler. Çünkü toprak rantı üzerinden gündeme getirilen bu projeler ciddi bir sermaye oluşumunu sağlıyor, bu nedenle bu projelerde ısrarcı olacaklardır. Kuşkusuz kent topraklarındaki planlı müdahalenin pek çoğu rant oluşumuna neden oluyor. Ancak bu rantın yanlış yerde oluşturulması geleceği tehlikeye atıyor. İstanbul için kuzeydeki, Ankara için güneydeki yığılmalar bu açıdan tehlikeli.
İzmir açısından AKP tarafından gündeme getirilen Körfez Geçişi gibi bir proje zorlama bir kararla dayatılıyor. Yapılacak projeksiyonla yolların 40 yıl sonra yetmeyeceğini gösteren veriler varken bu günden Körfez Geçişi gibi bir proje gündeme getiriliyor. İzmir’de AKP kazanmadı, ancak bu proje merkezi idare tarafından gündeme getirilebilir.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu:
Türkiye’de AKP’nin yönetimde olduğu belediyelerde altyapı ve çevre hizmetlerine yeterince yatırım yapılmadığını, hatta bu yönetimlerde ciddi bir geriye gidiş olduğunu görüyoruz. Altyapı hizmetleri olarak içme suyu ve arıtma tesislerine baktığınızda nüfusun yüzde 53’ünün içme suyunu arıtmadan içtiğini görüyoruz. AKP’li belediyelerin hakim olduğu ilçelere baktığımızda kanalizasyon sistemlerinin, artıma tesislerinin olmadığını görüyoruz. AKP’li belediyeler çevre sorunlarını çözmek adına sadece göz boyayan çalışmalar yapıyor. Bu sorunların bu şekilde devam edecek.
Kentlere dair planlama süreçlerine baktığımızda, plana dayalı proje değil, projeyi yapacak firmanın talepleri doğrultusunda planlama çalışması yapıldığını görüyoruz. Bu da kentler içerisindeki yeşil alanların azalmasına, çevre sorunlarunun artmasına neden olmuştu. Bu dönemde de bu hukuksuzlukları savunan AKP’li belediyelerin yönetimlerde yine yer aldığını görüyoruz. Örneğin, onlarca HES yapılan Alakır’ın bulunduğu, ve sit alanı Phaselis’in imara açıldığı Antalya’dan çıkan sonuç, bu çevre kirliliğini, suların ticarileşmesini savunan akımın daha fazla oy aldığını gösteriyor. Karadeniz bölgesinde de böyle bir durum var. Yine Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği için endişemiz var, Melih Gökçek’in ben yaptım oldu yaklaşımını devam ettirdiğini görüyoruz.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu:
Kent, çevre, kültür suçları, yolsuzluk ve usulsüzlükler yaygın bir şekilde bu dönemde tartışılıp değerlendirildi. İktidar, seçimi almak suretiyle bu suçlardan kurtulabileceği gibi algı yaratmak istedi. Geçmişte alınan yağma ve talan kararlarının hayata geçirilmesi ve bundan sonra bu kapsamda yeni kararların alınması söz konusu. AKP çevre ve kent değerleri üzerinden yağmaya dayanan bir ekonomik sistemin hem yöneticisi hem de parçası haline geldi. AKP kendi yarattığı talana, ranta dayalı ekonomik sistem nedeniyle varığını sürdürmek için bu politikaları sürdürecek. Bu uygulamaları geçrekleştirmediği zaman iktidardaki varlığını sürdürmesi mümkün değil.
Ankara ve İstanbul’da büyük kentsel dönüşüm ve altyapı projeleri kent suçu niteliğinde. Yargının bu projeler için yürütmeyi durdurma ve iptal kararları var. Buna rağmen Başbakan, yargıyı dinlemeyeceğini, projeleri tamamlayacağını duyuruyor. Yargı kararını yerine getirmeyen kamu yöneticileri hakkında yaptığımız suç duyuruları sonucunda ise hükümetin İçişleri Bakanı izin vermediği için soruşturmalar açılmadı. İstanbul’daki 3. Havalimanı, 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği ile pek çok sayıda proje için hükümetin çalışmaları sürecek. Ancak meslek örgütleri, sivil demokratik kuruluşlar, toplumsal muhalefet çevreleri olarak, hükümetin kent suçlarına karşı demokratik tepkimizi yine gündeme getireceğiz. 27 Mayıs’ta Gezi Parkı’na müdahale ile başlayan Haziran direnişi bu anlamda bir milat oluşturuyor.

Editör : Deniz Sarı

BİRGÜN
----------------------------------------------
YAĞMA,TALAN,YOLSUZLUK VE
HALKLARIN DEMOKRATİK MUHALEFETEİNE ZULÜM DEVAM EDECEK!!!
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (01.04.14 Saat 21:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 01.04.14   #2346
bilgeyol
Yönetici

‘Keskin bir

kamplaşma var’

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimler hakkında yaptığı değerlendirmede “Sonuçlar şunu gösterdi ki Türkiye’de çok keskin bir kamplaşma var” dedi

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimler hakkında yaptığı değerlendirmede “Sonuçlar şunu gösterdi ki Türkiye’de çok keskin bir kamplaşma var” dedi. Demirtaş seçim süreci hakkında “Yerel belediyeciliğin tartışılması gereken bir seçim yaşamalıydık. Doğrudan genel seçim havasında bir seçim yaşadık. Ortadoğu’yu bile etkileyecek bir seçim kampanyası yürüttük. Gezi Direnişi, 17 Aralık, tapeler, kayıtlar bütün seçim kampanyalarını etkiledi” dedi. Kampanya sırasındaki söylemlere de değinene Demirtaş “Seçim kampanyası süresinde Başbakan başta olmak üzere müthiş ötekileştirici, ayrımcılaştırıcı bir dil kullanıldı. Seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz dedik, nihayetinde de ortaya çıktı. İlkesiz, belden aşağı siyaset içinde olmadık” ifadelerini kullandı. Demirtaş “Hırsızlıkla mücadele etmek için çalışmak lazım. AKP’nin oylarını artırmasının nedeni AKP karşıtlığından başka vasfı olmayan cenahtır. Kasetler yerine halka bel bağlansa daha iyi sonuç alınırdı. Halk hırsıza sahip çıkar diye bir şey yok, hırsızlığın hesabı sorulacaktır, bunu da seçmen de istiyor.” dedi.

BAŞARI SAĞLADIK
Demirtaş, BDP ve HDP’nin aldığı oyları da değerlendirdi. “AKP ile yarıştığımız her yerde AKP’yi gerilettik” diyen Demirtaş “BDP-HDP çok büyük başarı sağlamıştır. Belediye sayımızı artırdık. Bu sonucu elde etmek kolay değildi. Bizler eksik kaldığımız düşük oy aldığımız yerel yönetimleri kaybettiğimiz yerler için araştırmamızı yapacağız” dedi.

SÜREÇ AKP ADIMINA BAĞLI
Kadın adayların seçilmesinin büyük bir başarı olduğunu belirten Demirtaş çözüm süreci hakkında ise “Seçim sonuçlarından sonra çözüm sürecini pozitif ilerlemesi AKP’nin atacağı pratik adımlara bağlıdır” dedi. “Partimiz yakında toplanıp olağanüstü bir kongre kararı alınacak” açıklaması yapan Demirtaş “Eşbaşkanlık konuş ele alınacak, ancak o zaman belli olacak Eşbaşkan olacak isim” dedi.

BİRGÜN
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 01.04.14   #2347
bilgeyol
Yönetici

Hırsızlarla

seçim zor

Ankara’da oy kullanan yurttaşlar sabaha kadar oylarının güvende olduğundan emin olmaya çalışırken, sabaha karşı Gökçek’le farkı 2 bin oya kadar indiren CHP, seçimlerde manipülasyon yapıldığını iddia etti

Okuyucu Modunu Aç Okuyucu Modu Kapat Yazıyı Büyüt: 12 14 16 18 20
DOĞU EROĞLU [email protected] @dogueroglu
Türkiye’nin batı bölgelerinde sabah 08.00’den akşamüzeri 17.00’ye kadar sürmesi gereken oy verme süreci, Ankara’da sabah saatlerine kadar süren bir demokrasi mücadelesine dönüştü. Elektrik kesintileri, çalınan oy çuvalları, AKP’nin başkan adayı Melih Gökçek’in Yenimahalle ve Seyranbağları bölgelerinde oylara müdahale ettiği iddiaları ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) nezdinde seçime müdahale ettiği söylentileri Ankara’da ortalığı karıştırdı. Seçmenler ve sandık müşahitleri sabaha kadar sisteme girilmeyen oy çuvallarını beklerken, oyların çalınmaması için tutulan nöbet sabah saatlerine kadar sürdü. CHP’li aday Mansur Yavaş sabaha karşı saat 02.00’de öne geçtiğini ve Ankara’da Gökçek döneminin bittiğini düzenlediği basın toplantısıyla açıklarken, sabah saatlerinde ibre yeniden Gökçek’e döndü ve resmi olmayan sonuçlara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yine AKP’de kaldı. CHP yetkilileri Ankara’daki büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde hile yapıldığını iddia ederken, BirGün’e konuşan CHP yetkilileri oy hırsızlığı yapıldığını ileri sürerek sandık tutanaklarıyla örtüşmeyen sonuçlardan ötürü Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunduklarını ifade ettiler.

OYLAR YSK’YE GÖTÜRÜLMEDİ
Oy kullanma süresinin dolduğu 17.00’den sonra özellikle CHP’nin Ankara’daki oy deposu olan Çankaya ve Yenimahalle gibi ilçelerde gariplikler başladı. Çankaya’da 22.00 ila 22.30’a kadar oy sayım ve tasnif işlemleri çoğu sandıkta biterken, sandık müşahitlerinin Karayolları Genel Müdürlüğü binasında oluşturulan Çankaya İlçe Seçim Kurulu binasına ulaşmaları 00.30’u buldu. BirGün’e bilgi veren Ankaralı sandık müşahitleri minibüslerin harekete geçmesi için polis memurlarının amirlerinden uzun süre emir beklediğinin altını çizerken, bekleyiş sırasında bazı müşahitlerin sinirlenip görevlerini bıraktıklarına da vurgu yaptılar. Sayımın tamamlandığı 22.30’dan 00.00’a dek, oyların Yüksek Seçim Kurulu temsilciliklerine götürülmesine eşlik edecek polis minibüslerinde bekletilen müşahitler, minibüslerin dolmasına karşın İlçe Seçim Kurulu merkezine götürülmediler. Bu saatlere kadar AKP ve CHP kurmayları arasında ise demeç savaşı yaşandı. AKP’li yetkililer ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Gökçek Ankara’daki seçimi kazandıklarını açıklarken, CHP’li Haluk Koç ise Ankara’da CHP’nin önde olduğunu iddia etti.

FARK 2 BİNDEN 20 BİNE FIRLADI
Seçim yasaklarının kalktığı 19.15’ten itibaren Ankara’daki yarışı önde götüren Gökçek, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinden gelen oy çuvallarının ilçe seçim kurullarında saat 01.45’te sisteme girilmeye başlamasının ardından darbe yedi. Müşahitler, YSK’ya seyahat sırasındaki yıldırma politikasının bir benzerinin de ilçe seçim kurullarında yaşandığını aktarıyorlar. Yurttaşların sebepsiz yere bekletilerek yüzlerce kişilik kuyrukların oluştuğunu belirten müşahitler, polislerin ve yetkililerin “Yeterli sandık başkanı var, isteyen evine gidebilir” telkinlerinde bulunduğunu ancak kimsenin görevini terk etmediğini ifade ettiler. Ankara’nın ilçelerindeki oy sayım işlemlerinin sona yaklaşması sebebiyle yarışı yaklaşık 70 bin oy farkla önde götüren Gökçek’in oy oranı, CHP’nin yüzde 65 oy oranına karşılık AKP’nin yüzde 20’de kaldığı Çankaya oylarının sisteme eklenmeye başlamasıyla düşmeye başladı. İki aday arasındaki fark, saat 02.00 sularında 3 bin oya kadar düştü. CHP’li Yavaş, bu saatlerde bir basın toplantısı düzenleyerek yaklaşık 25 bin oy farkla öne geçtiğini, Ankara’da Gökçek döneminin kapandığını açıkladı. Ankara’da ne olduysa bu saatten sonra oldu.

ÜÇLÜ MÜDAHALE İDDİASI
Saat 03.00’e kadar oy oranlarında bir değişiklik olmazken, bu sıralarda AKP’nin adayı Gökçek ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın oylara müdahale ettiği iddia edildi. Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in Seyranbağları semtindeki oy toplama merkezlerinden Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’ne giderek seçime müdahale ettiği söylentisi üzerine pek çok Ankaralı yurttaş bölgeye akın etti. Olay yerine kısa sürede çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’lar da ulaştı. Yurttaşlar bu noktada oylara etki edilmesini önlemek isterken, Yenimahalle YSK İlçe Seçim Kurulu’nda ise başka bir hareketlilik yaşandı. Oyların sayıldığı Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin önünü 03.00 sularında çevik kuvvet ekipleri kapatırken, yurttaşlar sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrılarda, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın içeride olduğunu belirtip destek istediler. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in aynı sıralarda binadan çıkarken görüntülenmesi kuşkuları artırdı. Aynı anlarda Melih Gökçek’in de Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nda olduğu ileri sürüldü. Yavaş’ın oy farkını 3 bine indirdiği haberi alınmasının üzerinden geçen bir saatin ardından, Yavaş ile Gökçek arasındaki fark yeniden Gökçek lehine 20 bine çıktı. Saatler 06.30’u gösterene dek Çankaya oyları sisteme eklenmeye devam edildi ve iki aday arasındaki yarış sürdü. 06.30’da Çankaya’da henüz sisteme eklenmemiş olarak gözüken 200 sandık daha adayların oylarına eklendi ve resmi olmayan son sonuçlara göre CHP’nin 1 milyon 380 bin oyuna karşılık 1 milyon 409 bin oy alan AKP yarışı, yüzde 44,74 oy alarak yüzde 43,81 CHP’nin önünde bitirdi.

HİLEYİ ARIYORLAR
Seçimi kendi kurduğu çevrimiçi sandık takip sistemi yoluyla izleyen ve Türkiye’deki tüm sandık tutanaklarını toplayarak YSK sonuçlarını teyit eden CHP yönetimi, Ankara’daki sandık tutanakları ile YSK sonuçları arasında çok ciddi farklılıklar yaşandığını belirterek sonuçlara itiraz etti. En az 661 sandıkta CHP ve AKP’nin aldığı oy oranlarının tutanaklarla tespit edilenden farklı biçimde YSK sistemine girildiğini ifade eden CHP’liler, Mansur Yavaş’a ait olması gereken en az 16 bin oyun AKP’ye eklendiğini belirttiler. Ankara’daki oyların yeniden sayım işlemleri hala pek çok merkezde devam ederken, CHP yetkilileri Ankara’daki durumu BirGün’e anlattı. Sabaha karşı Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’ndeki sayım sürdüğü sırada Yavaş ile Gökçek farkının 3 bin oya kadar düştüğünü, bu sırada CHP’nin önde olduğu Yenimahalle ve Çankaya’da sisteme eklenmemiş 300’den fazla sandık olduğunu ifade ettiler. CHP’nin önde olduğu sandıkların bir anda açıldığı haberini aldıklarını ve Gökçek lehine farkın arttığını belirten bir parti yetkilisi, “Çankaya bölgesinde her sandıkta CHP lehine 200 fark vardı. Yenimahalle’de de yüzde 50’ye yüzde 40 oranıyla öndeydik. Dolayısıyla bu sandıkların Gökçek-Yavaş farkını azaltması, bizim hesaplarımıza göre Yavaş’ın yaklaşık 30 bin oy farkla seçimi kazanması gerekiyordu” diye konuştu. Sisteme eklenen oylarla tutanaklardaki rakamların örtüşmediğini ifade eden CHP’liler, oyların sisteme girişi sırasında hata yapıldığı gerekçesiyle YSK’ya itirazda bulunduklarını söylediler.
Gökçek de itiraz edecek
CHP’nin seçim sonuçlarına itiraz ettikleri açıklamasından sonra, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre kazanan Melih Gökçek de, seçim sonuçlarına itiraz edeceklerini açıkladı. Ankara’da 90 binden fazla oyun iptal edildiğini ve bunun 3 puan anlamına geldiğini dile getiren Gökçek, “Bizim tesbitimize göre 70 bin oy bize ait olan oy. Akşam arkadaşlarla konuştuk durduk. Biz de itiraz ediyoruz, biz de hakkımızı almak için o iptal edilen sandıklardan geri alacağız, inşallah arayı da açacağız. Allah’ın izniyle inşallah yolumuza da aynen devam edeceğiz” diye konuştu.

HALK YSK ÖNÜNDE TOPLANDI
Öte yandan Ankara’da seçime hile karıştığını savunan çok sayıda kişi, akşam saatlerinde YSK’nin önünde toplanarak eylem yaptı. Yurttaşlar itirazların doğru değerlendirilmesi için YSK önünde bekledi.

birgün
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 02.04.14   #2348
renk
Kıdemli Üye
Üye

Ayakkabı kutularıyla meşhur Süleyman Aslan, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu'nda!

17 Aralık operasyonunda evinde ayakkabı kutularına konmuş milyonlar bulunan Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, Ziraat Bankası yönetim kuruluna atandı.

17 Aralık yolsuzluk operasyonunda evindeki ayakkabı kutuları içinde 4.5 milyon dolar bulunan Halkbank eski Genel Müdürü yönetim kurulundan çıkarıldıktan sonra Ziraat Bankası yönetim kuruluna atandı.

Aslan, 17 Aralık operasyonu kapsamında tutuklandıktan sonra Halkbank'ın genel müdürlükten alınmış daha sonra da yönetim kurulundaki üyeliğinden çıkarılmıştı.

Sol Haber
Sponsor Reklamlar

Thomas Paine
Alt 02.04.14   #2349
renk
Kıdemli Üye
Üye

CHP, Antalya'da seçimin yenilenmesini istedi!

CHP Antalya İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Akaydın’ın İl Seçim Kurulu’na sunduğu itiraz dilekçesinde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve tümden yenilenmesi de isteniyor.

Antalya’da kesin olmayan sonuçlara göre seçimi AKP'li Menderes Türel’in kazanmasının ardından CHP, 19 ilçeye ait 21 ilçe seçim kurulu ile İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunarak Büyükşehir Belediyesi için kullanılan oyların yeniden sayımını istedi.

CHP İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na verilen itiraz dilekçesi, gerekçeler ve talepler şeklinde iki kısımdan oluşuyor.

Organize suç!
Dilekçede, seçim sonuçlarına etki eden çok önemli bir husus olarak sahte oy pusulaları ve kullananlar gösterildi ve tespiti istendi. Bu durumun birkaç münferit olay gibi kabul edilemeyeceği, bunun organize bir eylem olduğu belirtildi.

Sisteme kaydedilen sandık sonuçlarına yansıyan dikkat çekici bir diğer hususun ise pek çok sandıktan CHP’ye ve adaylarına hiç oy çıkmamış olması gösterildi. CHP’ye tek oy dahi çıkmamış olmasının dikkat çekici ve ciddi şüphe uyandırıcı nitelikte olduğu, verilerin sisteme kaydedilmesi sırasında kaydırmalar yapıldığı, sandık sonuçlarının sisteme doğru şekilde aktarılmadığı kaydedildi.

Birleştirme tutanakları oluşturulmadan gelen sandık sonuçlarının seçim sistemine işlenmesi ve kamuoyuyla paylaşılmasının yanıltıcı haberlere yol açtığı ve saat 05.00’e kadar 5 bin farkla CHP önde giderken, sonrasında bir anda AKP adayının oylarında patlama yaşanmasının şaibe yarattığı kaydedildi.

Seçimler tümden yenilensin!
Akaydın'ın da imzasının bulunduğu itiraz dilekçesinde, talep ve istemler ise şöyle sıralandı:

"Tüm oy pusulaları incelenerek, sahte oy pusulalarının belirlenmesi iptali. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali. Antalya ilçe belediyeleri ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait tüm oyların hakim ve parti temsilcileri ile adayların gözetiminde yeniden sayılması ve kaydedilmesi. İptal edilen ve seçim sonuçlarına etki edebilecek sayıdaki yaklaşık 53 bin geçersiz kabullü oyun yeniden incelenmesi ve kabulü. Özellikle Kepez İlçesi’nde seçim sonuçlarının değiştiğinin kabulü ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin yapılan seçimin tümden yenilenmesi."

Bu arada CHP’nin ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlardan Kepez 1. Bölge, Muratpaşa 1 ve 2. Bölge seçim kurulları ile Korkuteli İlçe Seçim Kurulu’ndan ret kararı geldi. CHP’li yetkililer, itiraz başvurularının diğer ilçe seçim kurullarınca da reddinin beklendiğini, Antalya’daki durumun YSK tarafından netliğe kavuşturulacağını ifade etti.

Şehirde devlet terörü
Antalya'da yüzlerce AKP'li militan, belediye tesisi ve ana binayı bastı. CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kentte devlet terörü olduğunu ve suç duyurusunda bulunacağını söylemişti.

Sol Haber
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Thomas Paine
Alt 02.04.14   #2350
bilgeyol
Yönetici

Seçimden sonra atama operasyonu sinyali:
İlk dalgalar başladı

Kırmızı Haber | 02 Nisan 2014 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler

İktidar ile Gülen cemaati arasındaki gerilimin neden olduğu bürokrasideki atama operasyonları, 30 Mart seçiminin ardından yeni bir boyut kazanarak sürüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, bugün görevinden alınıyor. Acar, Gülen cematine yakın bir isim olarak gösteriliyordu. Ancak bakan Faruk Çelik’in sahip çıkması nedeniyle görevinden alınmadığı iddia ediliyordu.
Seçimden sonra Cumhurbaşkanlığı’na yeni atama kararnameleri gönderilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, bu kararnamelere onay verdi. Bu çerçevde BaşbakanlıkMüşavirliğine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar atandı. Bir başka deyişle müsteşar, kızak göreve çekildi. Emin Zararsız’ın 2011 Ağustos ayında Milli eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine geçirilmesiyle boşalan SGK Başkanlığı koltuğuna Fatih Acar oturtulmuştu.Gülen Cemaati’ne yakın bir isim olarak gösterilen Fatih Acar’ın göreve başlamasıyla birlikte, Milli Görüş kökenli personele karşı bir tasfiye hareketi başlattığı iddia edilmişti. Acar, geçen yıl müsteşar olmuştu. Acar, müsteşarlığının birinci yılında görevinden alındı.
Milliyet’ten Aydın HASAN’ın haberine göre Kritik kurumlardan biri olan SGK’nın iki üst düzey yöneticisi de görevden alındı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam da, bakanlık müşavirliği görevine çekildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Pekten de, bakanlık müşaviri olarak tayin edildi.
Seçimin ertesinde 1 Nisan 2014 tarihinde de, şu atamalar yapılmıştı:
*Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Başbakanlık Başmüfettişliğine atandı.
*Gençlik ve spor Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı İsmail Oral başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alındı.
*Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’na Mehmet Haluk Uçkun getirildi.
*Mülkiye başmüfettişliklerine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanı Ahmet Tüzmen getirildi.
*Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliğine aynı yer Genel Müdür Yardımcısı Şeref Çolak yeniden tayin edildi.
Cemaate sınırlı sayıda operasyon olacak
CNN Türk’e konuşan Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan, cemaate yönelik sınırlı sayıda bir operasyonun yapılacağını söyledi. Alkan, “Fakat ‘inlerine gireceğiz’ şeklinde bir operasyon beklemiyorum” dedi.
01.04.2014 21:49 CNN Türk’te 5N1K programında Cüneyt Özdemir’e konuk olan Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan’dan ilginç açıklamalar geldi.
Cüneyt Özdemir’in “Cemaate yönelik operasyon bekliyor musunuz” sorusunu cevaplayan Alkan, “sınırlı sayıda bir operasyon olabilir” dedi.
Alkan şöyle konuştu: “Sınırlı sayıda bir operasyon olabilir. Çünkü Başbakan söz verdi. Fakat etkili, vaadettiği ölçüde, ‘İnlerine gireceğiz’ şeklinde bir operasyon beklemiyorum. Çünkü buralarda in yok. Herkes akşam olunca evine gidiyor, gündüz olunca işine gidiyor. Kaldı ki böyle bir fesat yuvası verdıysa da şimdiye kadar beklemek hatadır.”
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...