Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 29.03.14   #2331
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Hükümete güvenmeme oyu için!


[email protected]

Hükümete güvenmeme oyu için!

Dışişleri Bakanı bir taraftan “Türkiye’ye savaş ilan ettiler. Bu bir casusluk faaliyetidir” diye öfkeyle bağırırken öte yandan Başbakan, miting meydanından “Bu ahlaksızlık, bu adilik, bu alçaklık, bu namussuzluk” diye haykırıyor.
Neden böyle öz güvensizliklerini, derbederliklerini, perişanlıklarını bastırmak için var güçleriyle hatta olmayan sesleriyle (Başbakan seçim bitmeden sesini bitirdi!) haykırdıklarını herkes biliyor. Çünkü Dışişleri Bakanlığının “en güvenlikli katı”ndaki “en güvenlikli oda”da, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar arasındaki toplantının ortam dinlemesi kayıtları YouTube’a düşmüştü!

ASLOLAN KONUŞMANIN İÇERİĞİ!


Ve Hükümet, sanki bu dinlemenin sorumlusu oymuş gibi, çoktandır kapatmak için fırsat kolladığı YouTube’u kapattı!
Oysa asıl olan kayıtlardaki konuşmanın içeriğiydi. Çünkü bu kayıtlarda konuşulan konu, Suriye’ye bir askeri müdahale için bahane aramaktı. Ve o odadaki konuşmada AKP Hükümetinin Suriye bataklığından çıkması için Suriye’ye açıkça savaş ilan etmek gerektiği, bunun için nasıl bahaneler yaratılabileceği, Başbakanın isteğinin de bu doğrultuda olduğuna dair tartışma yapılıyordu.
Kuşkusuz dün gazetemizde de yayımlanan konuşma içeriği tüyler ürperticidir.
Ama böylece “devletin” ve Hükümetin gerçek bir fotoğrafını gördük.

HALK GERÇEK PLANLARI GÖRDÜ


Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu olay kimin işine yaradı?” diye sorup, “Suriye rejiminin, IŞİD’ın işine yarar” diyerek yanıtını kendisi verdi. Ama bu soruya verilecek yanıtını sakladı. Çünkü bu savaş planlarının açığa çıkması en çok da Türkiye’nin barışsever; Suriye’ye karşı bir savaş hevesi içindeki Hükümetin politikasına karşı olan halkının işine yaradı. Çünkü böylece halk kimin nasıl planlar içinde olduğunu gördü! Bu çok önemlidir.
Ama yine her zaman olduğu gibi basınımız meseleyi büyük çoğunluğu ile ses kaydının içeriğini değil de “Kim dinlemiş, kim servis etmiş, nasıl dinlenmiş?”, “Bu bir casusluk faaliyeti mi yoksa başka amaçlar mı var?”… gibi sorular üstünde tartışıyor.
Evet sorun devletin ve Hükümetin kendi açısından “Kim, hangi amaçla dinledi” gibi sorular önemli olabilir ama halk için önemli olan orada konuşulanlar, devletin bu en üst düzey güvenlik ekibinin Türkiye’yi nasıl bir batağa sürüklemek için planlar geliştirdiğidir. Bu tartışma kaydının yansıttığı, devletin ve hükümetin, politik süs ve cilalardan arınmış halinin fotoğrafıdır.

SORUMLU HÜKÜMET, MİT, GENELKURMAY


Ortaya çıkan skandalın diğer boyutu, “En güvenlikli alanın dinlenmesi”, “casusluk”, “vatan hainliği” üstüne kopartılan gürültüyle boğulmak isteniyor.
Kaldı ki, burada, “Madem bu kadar önemli o zaman bu yüksek güvenlikli alanlar nasıl dinleniyor?” sorusunun yanı sıra “Dinleyenden çok dinlemeye izin verenden hesap sorulması gerekmez mi?” sorusu da akla geliyor. Çünkü halk dinleyeni bilmez ama bu dinlemeye fırsat verenleri, o ülkeyi savaşa sürmek için fikir birliği yapmaya çalışanları tanıyor ve onların maaşları bu halkın cebinden çıkıyor. Bu yüzden de halkın karşısında sorumlu olan Hükümettir, MİT’tir Genelkurmaydır.
Şu da bir gerçek ki, bu savaş planlarının deşifre olmasıyla AKP Hükümeti’nin niyetinin ortaya çıkmasıyla pek çok şey aydınlamıştır. Ama aynı zamanda bölge de dünden itibaren provokasyonlara daha açık hale gelmiştir. Çünkü artık IŞİD ya da bölgede faaliyet gösteren sayısız terör ve istihbarat örgütleri ya da Şam rejimi her tür provokatif saldırıyı yapma hakkı kazanmıştır. Çünkü bu karanlık güç odakları ne yapsalar artık “Türkiye’nin üstünde” kalacaktır.
Bunun sorumlusu da elbette bölgeyi bu derece hassaslaştıran Türkiye’yi yöneten Hükümettir!
Bu son gelişmelerden çıkarılacak önemli derslerden birisi de budur herhalde.

SEÇİMDE NE YAPMALI?


Yarın da seçim var.
Elbette seçim bir yerel seçim ama bütün bir seçim dönemi boyunca tartışıldığı gibi, sonuçları bir genel seçim gibi değerlendirilecek bir yerel seçim.
Halk seçime katılarak bu adı yolsuzluk, rüşvet özgürlük düşmanlığı yanı sıra şimdi de savaş kışkırtıcılığı ile birlikte anılır olmuş bu Hükümete duymadığını gösterme fırsatını değerlendirmek durumundadır.
Ve bu fırsatı, yeni “yetmez ama evetçiler”, “bas geççiler” halkı CHP’nin arkasında yer almaya çağırarak heder etmeye soyunmuşlardır. Bu yetmiş yıllık, bir sermaye partisinden kurtulmayı bir başka sermaye partisine yedeklenerek gerçekleştirme oyunu bu sefer sökmemelidir. Dahası bu seçimde asıl olan CHP’nin daha fazla oy alması değil AKP Hükümetinin oylarının düşmesidir. Bu yüzden de CHP’ye oy vermemenin AKP’yi desteklemek anlamına geleceğini iddia eden gerçekleri saptıran propagandaya kulak asmamalıyız. Tersine bugün Türkiye’nin bölgenin ve dünyanın içinden geçtiği koşullar, sermaye partileri karşısındaki tek seçeneğin, demokratik, komşularıyla barış içinde yaşamaya karar vermiş, kendi içinde de Kürt sorununu, Alevi sorununu, özgürlükler sorununu,… çözmüş bir Türkiye için mücadele eden, bölge halklarının kardeşleşmesini savunan HDP olduğunu göstermektedir.
Hırsızlık, rüşvet, özgürlük düşmanlığı ve savaş kışkırtıcılığının ayyuka çıkması bu seçeneği daha da önemli hale getirmiştir.


Yayınlanma tarihi: 2014-03-29 00:14:57
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2332
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Türkiye sandık başında!30 Mart yerel seçimleri için yurttaşlar sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. Seçimlere ilişkin il il tüm gelişmeler soL'da...

Güncelleme 16:36
Bursa'da CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ve yanındaki partililer, linç girişimine maruz kaldı. Olay, Mutlular İlköğretim Okulu'nda meydana geldi. soL'un görüştüğü, İsmet Karaca'nın kardeşi, CHP'lilerin halen okulda rehin durumda bulunduğunu belirtti.

Güncelleme 16:07
Saat 16:00 itibariyle Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işlemi bitti.

Güncelleme 16:02
Evrensel'in haberine göre, Gaziantep'in Şahinbey İlçesi Akdere Mahallesi'nde bulunan Hatice Karslıgil İlköğretim Okulu'nda yapılan seçimlerde bir yurttaşın 3 kere oy kullanması üzerine olay çıktı. 3005 nolu sandıkta yaşanan olayı gören yurttaşların sandık başkanına durumu bildirmesi ve sandık başkanının bunun üzerine yurttaşları bulundukları yerden çıkarmaya çalışmasıyla gençler ile sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Kavgaya polisin müdahale etmesiyle olay büyüdü. Polisin olayda gaz bombası kullanması üzerine birçok yurttaş gazdan etkilendi.

Güncelleme 15:58
Elimize ulaşan bilgiye göre Manisa Akhisar Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'nde, Fehmi K. isimli yurttaş, sandık sandık dolaşıp seçmenlerin elini sıkan AKP Milletvekili Uğur Aydemir'i "ben katillerin elini sıkmam" diyerek reddettiği için AKP üyeleri tarafından tartaklandı. Fehmi K. daha sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Arkadaşları, babası ve avukatların Akhisar Merkez Karakolu önündeki bekleyişi sürüyor. Halkevleri, ÖDP, CHP temsilcilerinin de destek olmak üzere karakola gittiği gelen bilgiler arasında.

Güncelleme 15:50
DHA'nın haberine göre, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binasındaki 1013 nolu sandıkta, oy pusulalarının konulduğu zarflar karışınca, İlçe Seçim Kurulu oy verme işlemini durdurdu.

Güncelleme 15:47
Sendika.org'un haberine göre, Bursa Yıldırım Ortabağlar Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda sandık başında tartışma çıktı. Oy kullanması engellenen bir vatandaş darp edildi. Engellemelere rağmen oyunu kullanan vatandaş salon çıkışında da darp edildi. Polis darp raporu almak isteyen kişiyi hastaneye götürmüyor.

Güncelleme 15:32
Kocaeli Kuruçeşme ilçesi Akpınar Fatma Seher İlköğretim Okulu’nda “evet” mührü çalındı. Olay yerine jandarma geldi. Oy verme durduruldu.

Güncelleme 14:58
İstanbul’da çeşitli üniversitelerde okuyan ve Bolu’da oy kullanılacak yaklaşık 40 öğrenci AKP tarafından minibüslerle Bolu’ya getirildi. Oylarını kullanan üniversite öğrencilerine AKP Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve AKP Bolu Belediye Başkan adayı Alaaddin Yılmaz kullandıkları oylardan dolayı teşekkür ettiler.

Güncelleme 14:30
Şimdiye kadar ülke genelinde tümü AKP'liler tarafından gerçekleştirilen 384 hile vakası tespit edildi.

Güncelleme 14:00
Eskişehir Mithatpaşa İlkokulu'nda isimleri listede yazılı olmadığı halde oy kullanmaya çalışan polisler TKP müşahitleri tarafından sandık bölgesinden çıkmaları için uyarıldılar. Polisler, vatandaşların yardımıyla oy kullanmadan sandık bölgesinden çıkarıldılar.

Güncelleme 13:42
ANF'nin haberine göre, Çaldıran'a bağlı Aşağı Çanak köyünde AKP'liler BDP müşahitlerine bıçakla saldırdı. Saldırı sonucu 2'si ağır 4 kişi yaralandı.

Güncelleme 13:16
Mersin Salim Yılmaz Kız Meslek Lisesi'nde bir Suriyeli'nin oy kullanırken yakalandığı bildirildi. (Dokuzsekiz Haber)

Güncelleme 13:08
Bursa Yenişehir'de Akçeşme İlköğretim Okulu 1144 numaralı sandıkta, muhtar adaylarına ilişkin zarfların ve belediye başkan ve belediye meclis üyeleri için atılmış olan oyların ortak bir sandığa atıldığının TKP müşahiti Serkan Bircan tarafından tespit edilmesi sonrasında Bircan tarafından çekilen fotoğraf polis memurları tarafından zorla silindi. Polis tarafından GBT sorgulaması için alıkonulan Bircan'ın sandık başına gitmesi engelleniyor.

Güncelleme 13:00
Adana Kurtuluş Mahallesi'nde bulunan Paksoy Lisesi 1065 numaralı sandıkta bir sandık görevlisinin, henüz oy verme işlemi başlamamışken sandık başkanına AKP adına verdiği sayıma itiraz dilekçesi sandık başkanı tarafından kabul edildi. CHP ve TKP'li müşahitlerin durumu fark etmesi AKP'li görevli telaşa kapılarak dilekçeyi imha etmeye çalıştı. İtirazlar üzerine polise tutanak tutturuldu.

Güncelleme 12:36

Mardin'in Midyat ilçesinde, AKP mührü basılmış oy pusulaları bulundu. ANF'nin haberine göre BDP'li müşahitler Midyat İMKB Lisesi C blokta bulunan bir sandıkta, AKP mührü basılmış çok sayıda oy pusulası yakalandı.

Güncelleme 11:52

Mersin Viranşehir 75. Yıl İlköğretim okulundaki çoğu sandıkta oy pusulalarının seçmen sayısından daha az olduğu ortaya çıktı. Sandık kurulları bu bilgileri sözlü olarak müşahitlerle paylaşıyorlar.

Güncelleme 11:39
Van'da bir okul girişinde silahlarıyla bekleyen korucuları görüntüleyen muhabirler Kayser Tekin ve Hicret Çiftçi gözaltına alındı.

Güncelleme 11:33

Mardin'in Derik ilçesine bağlı Kotê (Pirinçli) köyünde AKP'lilerin toplu oy kullanmaya çalıştığı iddia edildi. Fıratnews sitesinin haberine göre, sabah saatlerinden itibaren köy muhtarının eşliğinde toplu oy kullanmaya başlayan AKP'liler, usulsüzlüğe itiraz eden BDP avukatlarına taş ve sopalarla saldırdı. Bir avukatın hafif yaralandığı belirtiliyor.

Güncelleme 10:34
Eskişehir'de AKP Belediye Başkan adayı Harun Karacan korumalarıyla birlikte sandıkları tek tek dolaşıyor.


Güncelleme 10:16
ANF'nin haberine göre Bitlis'te AKP mührü basılmış hazır oy pusulaları ele geçirildi. HDP Bitlis İl Başkanı Hamza Özkan, Bitlis Lisesi 1083 Nolu Sandıkta, AKP mühürlü oy tespit edildiğini ve gerekli itirazı yaptıklarını söyledi.


Sol Haber
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2333
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Türkiye'nin heryerinden oylaması sırasında yapılan usülsüzlük haberleri geliyor, Akp usülsüzlükte de sınır tanımıyor. Bunlar ne kadar haysiyetsiz, ne kadar yüzsüzler...
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2334
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Dersim Ovacık'ta sosyalizm kazandı!

Dersim'in Ovacık ilçesinde Belediye Başkanlığı'nı resmi olmayan sonuçlara göre Ovacık Demokratik Halk Dayanışması'nın adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.

(soL-Haber Merkezi)

Dersim'de Ovacık İlçesi Belediye Başkanlığı'nı resmi olmayan sonuçlara göre Ovacık Demokratik Halk Dayanışması'nın TKP listesinden seçime giren adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.

Mazgirt'in yeni Belediye Başkanı ise seçime ÖDP listesinden giren Tekin Türkel oldu.

Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2335
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


İstanbul'da seçime usülsüzlükler damga vuruyor!


Her 5 seçmenden 1'inin bulunduğu, 9,5 milyon kişinin sandığa gittiği İstanbul'da oy verme işleminin başladığı saatlerden itibaren bir dizi usulüzlük yaşanıyor.

İstanbul'da milyonlarca seçmen sandık başına gidiyor. İstanbul'da yaşanan tüm gelişmeleri bu linkten takip edebilirsiniz.

Güncelleme: 21:00

Beyoğlu Firuzağa İlköğretim Okulu'nda kavga çıktı. Gün boyunca okulda terör estiren, kendi yardımcılarını bile okul ortasında tartaklayan AKP'li okul sorumlusu, şimdi de yanındaki AKP'lilerle birlikte sandık görevlilerinin üzerine yürüyor. Gelişmeleri aktaracağız.

Güncelleme: 20:30

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi'nde 1096 numaralı sandığın başkanı sayım sırasında seçimleri terk etti. 100 civarı pusulanın arkasına mühür basmadığını farkk eden başkan ilçe seçim kurulu ile görüştüğünü ve mühürsüz olan oyların geçerli sayılabileceği bilgisinin kendisine verildiğini söyledi. AKP'lilerin baskısı sonucu salonu terk etti.

Güncelleme: 19:00

- İstanbul'da birçok sandıkta ve okulda müşahitlerin sayıma alınmadığı bilgisi geliyor. İstanbul Fikirtepe Mehmed Bayazid Anadolu Saglik Meslek Lisesi'nin kapıları sayım esnasında kapatıldı.

- Sarıgazi 60. Yıl Ortaokulu'nda müşahitler ve gözetmenler okula alınmıyor. Iceriye girmek isteyen Sol muhabirine polisler "emir büyük yerden" cevabını verdi.

- Kartal Doğa Koleji'nde de müşahitler oy sayımına alınmadı.

- İstanbul Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı Lisesin'de seçmen ve müşahitlerin oy sayımını izlemesi engellendi.

- İstanbul Yusuf Akdaş İlköğretim Okulu'nda polis kapıları kilitleyerek sayımı izlemek isteyenleri dışarı çıkardı.


Pendik Kılıçarslan İlköğretim Okulu'nda polis sandıklar açılırken okuldan herkesi çıkardı. Müşahitler ve vatandaşlar polise itiraz ederek okula sokulmamaları takdirde tutanak tutacaklarını belirtince polis okulun kapılarını açtı.

Güncelleme: 17:15
İkitelli Atakent Güneş Ortaokulu'nda bir sandık görevlisi oy kabininde namaz kılmaya başladı.


Beyoğlu'nda bulunan İstiklal İlköğretim Okulu'nda seçim güvenliği tanınmıyor. Kimliğini göstermeden giren bir kişinin başkasının yerine oy kullandığı ortaya çıktı. Başkasının yerine imza atıp kaçan kişi müşahitler tarafından fark edilse de yakalanamadı.

Yine aynı okulda, yaşanan olaydan sonra bir başka skandal daha yaşandı. Kimliğini göstermeden oy kullanan AKP'li, kimlik isteyen müşahitleri ölümle tehdit etti. "Ben AKP'liyim, sizi şişlerim" diyen AKP'li TKP'li müşahitlerin tüm müdahalelerine rağmen engellenemedi.

TKP'li müşahitler olayla ilgili tutanak tuttu.

Güncelleme: 16:50

- Fikirtepe Hüseyin Ayaz Orta Okulu'nda AKP'li müşahitler diğer partilerin müşahitlerinin bir oy iptali istemleri nedeniyle 'burası taksim mi lan' diyerek ve tehditer savurarak saldırdı.

Güncelleme: 16:30

Ataköy Altmışıncı Yıl İlköğretim Okulu 1036 numaralı sandıkta, daha önce kiracılarının oturduğu evin sahibi, taşınan ve şu anda orada ikamet etmeyen iki kişi adına usulsüz şekilde oy kullandı.Güncelleme: 16:20

İstanbul Sancaktepe Turgut Aydın İlköğretim Okulu'nda AKP'lilerin elllerinde bulundurdukları dosyalarda parti bildirilerini saklayıp seçmenlere dağıttığı görüldü. AKP'lilerin dosyalarında seçmen listesinin bulunduğu da fark edildi. CHP'li ve TKP'li müşahitlerin durumu fark edip tepki göstermesi üzerine AKP propagandası yapanlar okul dışına çıkarıldı. CHP'li avukatlar tutanak tuttu.

Güncelleme: 16:07

- Kadıköy Kaptan Hasanpaşa İlköğretim Okulu'nda çok sayıda zarfa muhtar pusulası koyulduğu, oylari iptal ettirmek isteyenlere AKP müşahitlerinin, "olay çıkarırız" diyerek tehdit ettiği bildirildi.

- Maltepe'de E.C.A Elginkan İlkokulu'nda oy kullanmaya giden iki kişi onlardan önce yerlerine imza atıldığını bildirdi.

Güncelleme: 15:58

- Beşiktaş Şair Mehmet Emin Yurdakul okulunda 1120 nolu sandık kurulu başkanı kabinlere seçmenle birlikte sürekli başka insanları da sokuyor. müşahitlerin itirazını kabul etmeyerek bu uygulamaya devam ediliyor.

-Şişli Harbiye İlköğretim Okulu 1161 nolu sandığa oy kullanmaya giden Bahar Sarıoğulları adlı vatandaş kendisi yerine başka birinin imza atmış olduğunu fark ederek tutanak tutturdu. Kendisi yerine imza atan kişinin ismininin listede bile olmadığını söyleyip nasl boyle bir durum olduğunu sorduğunda sandık görevlisinden 'insanlık hali' yanıtını aldı. Olay yerine gelen bir müşahit okul müdürü tarafından uzaklaştırıldı. Vatandaş imza bölmesindeki bir boşluğa imza atarak oyunu kullanabildi.

- Kartal Uğur Mumcu mahallesi Disk Tekstil Meslek Lisesi'nde 2069 no'lu sandıkta Oya Şekersiz adli vatandaş kendi evinde oturmayan ancak oturuyor gözüken Rıza Demirez ve Gülşah Demirez'i şikayet etti. Bu iki kişi o adreste oturmadıkları halde oy kullandılar. Şikayet üzerine tutanak tutuldu.

Güncelleme: 15:35

- Ataşehir: Celal Yardımcı Okulu 'nda 1340 nolu sandıkta okuma-yazma bilmeyen seçmen refakatçi ile girmek istedi. Yasalara göre sadece sandık başkanı ile oy kullanabilecekleri sandık başkanı tarafından belirtildi. AKP'liler sandık başkanının üzerine yürüdü. AKPlilerin baskısına rağmen Sandık Başkanı ile oy kullanıldı.

- Celal Yardımcı Okulu'nda Kayışdağı Darülacaze'den getirilen yaşlı kadınlar tek bir hademenin refakati ile sırayla oy kullandırılmaya çalışıldı. Engellendi. AKP'liler açık propoganda yapıyorlar.

- Halil Atamavcı Ortaokulu: Zihinsel engelliler aileleri refakati ile oy kullandırılmaya çalışıldı. Sandık başkanı ve müşahitler karşı çıktı. Polis aileleri sınıftan uzaklaştırdı.

Güncelleme: 15:30

- Kartal Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil Ortaokulu'nda 1161 nolu sandikta oy kullanan bir AKP'li CHP'li oldugunu dusundugu sandık görevlisine hakaret edip saldırdı. Bunun sonucunda çıkan kargaşada MHP'li bir kisi AKP'li saldırgana kafa attı. Olay yerine polis geldi ve o sandıkta yaklasik yarım saat oy kullanılamadı. Şu an sandıkta tekrar oy kullanılmaya başlandı.

- Sarıyer Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu'nda bulunan 1578 no'lu sandıkta Adem Tel isminde kayıtlı iki kişi olduğu ortaya çıktı. 88. sırada bulunan Adem Tel, oy kullanmaya geldiğinde iki sıra altında, yani 90. sırada kendiyle aynı isimde başka birini görünce tutanak tutturdu. 90. sıradaki Adem Tel' le isim ve soyisimleri ile anne-baba adları aynı olan, sadece aynı apartmanın farklı dairelerinde ikamet ettiğini belirten Adem Tel'in akrabaları, apartmanda ikinci bir Adem Tel bulunmadığını belirtti. Müşahitler, ikinci oyu kulanmaya gelecek Adem Tel'i bekliyor.

Güncelleme: 15:11

Üsküdar Kısıklı Ortaokulu 3297 nolu sandıkta sandık görevlisinin saat 11.30 dan itibaren hiçbir müşahidi içeri almaması üzerine TKP avukatlarının YSK'ya yaptıkları itiraz sonucunda müşahitler ieri alınmaya başladı.

Güncelleme: 15:00

- Kartal Doğa Koleji 1335 no'lu sadıkta oy kullanmaya giden bir vatandaş, kendisi yerine oy kullanıldıldığını ve imza atıldığını tespit etti. Oy kullanmasına izin verilmeyen vatandaş, durumla ilgili tutanak tutulmasını talep etti ancak olumsuz yanıt aldı.

- Yenidoğan 19 Mayis İlköğretim Okulu'nda 1373 numaralı sandıkta Kuran kursundan gelenlerin topluca oy kullandığı tespit edildi. Olayı fotograflamaya çalışan SoL Gazetesi muhabiri Onur Şahin AKP'lilerin ve okuldaki polislerin saldirisina ugradı. Aynı okulda Sancaktepe Belediye Başkani İsmail Erdem'in de sandıkları gezdiği bildirildi.


- Başakşehir'de Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O'da 1221 numaralı sandıkta yaşlı bir kadın gelininin refakatiyle oy kullanmak istedi. Sandık başkanı kendisinin refakat edebileceğini söyleyip, sandık kabinine girdiği sırada seçmene "AK Parti'ye oy ver" dedi. Bunu duyan müşahitlerin itirazına rağmen, sandık başkanı mührü seçmenden alarak yaşlı kadın yerine oy kullandı ve zarfı hemen sandığa attı. Sonrasında müşahitler ve sandık başkanı arasında tartışma yaşandı.


Güncelleme: 14:28

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Karaköy iskelesinde 3 AKP'linin saldırısına uğradı. Saldırı vatandaşların da müdahale etmesiyle boşa çıkartıldı.

Güncelleme: 14:20

- Gazi Osman Paşa Bekir Sami Dede İlkokulu'nda bir sandıkta mühür olmadığı tespit edildi. Olayla ilgili olarak tutunak tutuldu.

- Şehremini Anadolu Lisesi'nde 2320 nolu sandıkta, sandık görevlileri tarafından mükerrer oy kullandırılmaya çalışıldığı tespit edilerek tutanak tutuldu.


- Ataköy 9. Kısım Ataköy Atatürk Ortaokulu'nda 1069 no'lu sandık başkanının oy pusulalarını evinde mühürleyip getirdiği anlaşıldı. CHP'li sandık görevlilerinin tutanak tuttuğu belirtildi. Aynı sandıkta oy verme kabini içinde bir kişinin zarfa koymayı unuttuğu Belediye İlçe Meclisi oy pusulası bulundu. Bu pusulanın sandık başkanı tarafından tutanakla saklanması gerekirken, pusulanın tüm itirazlara karşın sandık başkanı tarafından yakıldığı bildirildi.

- İstanbul İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu 2382 numaralı sandıkta oy kullanan bir seçmen kendi hanesinde ikamet etmeyen 10 kişinin seçmen listesinde gözüktüğünü belirterek listeye itiraz etti. Listede bulunanları tespit eden kişi daha önce o evde yasayan insanlar olmadığını belirtti. Konuya ilişkin tutanak tutulacağı iletildi.

- Bahçelievler Fusün Yönder Anadolu Lisesi'nde 1483 nolu sandıkta bulunan Sol Cephe müşahidi sandık başkanı ve AKP'li müşahitler tarafından saldırıya uğradı.

-Kartal Çavuşoğlu Mahallesi Sabri Taşkın İlköğretim Okulu'nda 1140 nolu sandıkta AKP'li sandık görevlisi hiçbir bahane göstermeksizin yerini görevli olmayan başka bir AKP'liye bıraktı. Diğer parti görevlilerinin ve müşahitlerinin bu usülsüzlüğe tepki göstermeleri sonucunda o sandıkta sandık başkanı tarafından oy verme işlemi durduruldu. Olay hakkında tutanak tutuluyor.

Güncelleme: 14:00

- Kartal'da Emine ve Hasan Aytaçman İlköğretim Okulu'nda zihinsel engelli kişilere oy kullandırtıldı.

- Beylikdüzü Barış Mahallesi 1204 nolu sandıkta TKP müşahidi yaka kartı olmasına rağmen polis zoruyla çıkartılmaya çalışıldı. Halk izin vermedi.

Güncelleme: 13:45

- Okmeydanı'nında bulunan Fuat Soylu İlköğretim Okulu ile İSOV Anadolu Lisesi'nde sahte oy kullanma girişimi olduğu iddia ediliyor. İki otobüsle taşınan ve sayıları 40 ila 50 arasında olan AKP'lilerin ellerinde bulunan sahte seçmen kağıtlarıyla bu iki okula girmeye çalıştığı ancak diğer partilerin ve avukatların müdahalesiyle engellendiği belirtiliyor.

- Sefaköy Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık İlköğretim Okulu'nda kabin olmadan açık şekilde oy kullandırtılıyor.

Güncelleme: 13:30

İstanbul Fatih Çarşamba'ya bağlı Akşemsettin Mahallesi Hırkai Şerif Ortaokulu'nda 2 adet mühür çalındığı bildirildi. Müşahitler tarafından olaya ilişkin tutanak tutuldu.

Güncelleme: 13:20

İstanbul Kadıköy Recep Güngör Anadolu Lisesi'nde 1077 nolu sandıkta oy kullanan bir seçmen, 6 yıl önce vefat eden babasının listede göründüğünü bildirdi. Kadıköy'de görevli müşahit ve avukatlardan bu olaya benzer pek çok duyum alınıyor.Güncelleme: 12:30

Marmara Göztepe Kampüsü'nde 2 sivil giyimli polis görevli kağıdı göstermeden oy kullanmaya çalıştı. Bütün sandıkları dolaştılar ancak seçmenler tepkisi üzerine oy kullanamadılar. Yalnızca 2220 nolu sandığın başkanı izin veriyor. TKP ve HDP müşahitleri tutanak tutuyor.

Güncelleme: 12:25

-Büçükçekmece Tevfik Bey Mahallesi Şehit Bedri Karabıyık İlkokulu'nda 2543 no'lu sandıkta çantalı ve paravansız oy kullanıldığı iddia edildi.

-Kadıköy Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu sandık kuruluna AKP İl Genel Meclisi üyesi oturtulmaya çalışıldı. Müşahitler bu duruma müdahale etti.

Güncelleme: 12:05

İstanbul Kartal'da Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil İlkokulu'nda bir poşet AKP'ye basılı oy bulunduğu iddia edildi.

Güncelleme: 11:40
- Halil Türkkan Ortaokulu Göztepe'de polisler görev kağıdı olmadan oy kullanmak istedi. Sandık başkanı ve müşahitlerin bunu yapamayacaklarını söylemesi üzerine görevlerinin Çarşamba günü verildiğini bu yüzden görev kağıdı çıkarılmadığını öne sürdü. Sandık numarası 2424

- AKP Gebze Belediye Başkan Adayı Adnan Köşker Gebze’deki okulları gezerek seçmenlerle konuşuyor.

Güncelleme: 11:30
Göztepe Marmara Üniversitesi kampüsünde 2223 numaralı sandıkta oy kullanımının başlamasından sonra sandığın mühürlenmemiş olduğu farkedildi. Sandık oy kullanımı sırasında belirlendi.

Güncelleme: 11:20

Avcılar'da okuma-yazma bilmeyen vatandaşa, rızası dışında sandk başkanı tarafından AKP'ye oy attırıldğı ileri sürüldü.

Güncelleme: 11:00

- Fatih'te Vedide Baha Pars İlkokulu 3148 numaralı sandıkta, polisin oy görev belgesi olmadan kullandığı, müşahitlerin duruma müdahale etmesi sonucu polisin görev belgesi çıkartmaya çalıştığı belirtiliyor.

- İbrahim Alaattin Gövsa İlkokulu'nda TC Kimlik numarası 9 ile başlayan kişiler oy kullanmaya çalışıyor. Müşahitlerin duruma el koyması sonucu, bu kişilere oy kullandırtılmadığı belirtildi.

- Üsküdar'da, Mithatpaşa Kız Meslek Lisesi'nde, polisin sandıklara gelip sandık başkanlarına belge imzalattığı, sayım sonunda sandıkların polisler eşliğindeseçim merkezine kurye araçlarıyla götürüleceği belirtildi.

- Bağlarbaşında bir buçuk çuval oy pusulası bulundu. Durum sandık görevlilerine bildirildi.

- Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu'nda 1003 nolu sandıkta saat 10:20 ye kadar mühürsüz pusula verildi, durumun farkedilmesi üzerine müdahale edildi.

- Başakşehir ve İkitelli'de zihinsel engellilerin yerine yakınların oy kullandığı iddia ediliyor. Başakşehir'deki olayda baba çocuğunun yerine oy kullandığı ve CHP'lilerin tutanak tuttuğu belirtiliyor.

- Beyoğlu Kasımpaşa Lisesi 2407 ve 2409 nolu sandıklarda sandık görevlisi olan kişilerin oylarını iki seferde farklı sandıklarda kullandıkları ve bunu da muhtarlık için ayrı belediyeler için ayrı oy kullandıkları şeklinde gerekçelendirdikleri iddia ediliyor. Sandık yetkilileri şikayet dilekçelerini kabul etmiyor ve alındı belgesi verilmiyor. İtiraz için insanlar İlçe seçim kuruluna yönlendiriliyor.


Sol haber
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2336
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Gergin sayım


DİHA / ANF / HABER MERKEZİ
Güncellenme : 30.03.2014 22:08
21.56 > Gazi Mahallesi İstiklal İlköğretim Okulu’nda olaylar çıktığı ve polisin havaya ateş açtığı bildirildi. 1 kişinin yaralandığı olaylar sonrası okula Özel Harekat Timi geldi. (İSTANBUL)
21:54 > Adliye koridorunda oy pusulalarının değiştirildiğinin ortaya çıkmasının ardından Bingöl'e oy sayım işlemi durduruldu. (BİNGÖL)
21:52 > Alternatif medyaya dönük siber saldırıların arttığı haberleri gelirken RedHack twitter hesabından bir açıklama yaparak bu saldırıların devam etmesi halinde AKP sistemine ve Anadolu Ajansı'na saldıracaklarını duyurdu.
21:48 > Mardin'de resmi olmayan sonuçlara göre BDP Dargeçit, Nusaybin, Kızıltepe, Derik, Mazıdağı ilçelerini kazanmış durumda. (MARDİN)
21:46 > Erzurum'da resmi olmayan sonuçlara göre BDP Tekman, Karayazı, Karaçoban, Hınıs ilçelerini kazanmış durumda. (ERZURUM)
21:44 > Batman'da resmi olmayan sonuçlara göre BDP Hasankeyf, İkiköprü, Gercüş, Baykan ilçelerini kazanmış durumda. (BATMAN)
21:42 > Ağrı'da resmi olmayan sonuçlara göre BDP Tutak, Diyadin, Doğubeyazıt ilçelerini kazanmış görünüyor. (AĞRI)
21:25 > Resmi olmayan sonuçlara göre BDP Amed, Wan, Mardin, Batman; Dersim, Bitlis, Siirt, Hakkari, Şırnak, Iğdır, Ağrı kazanmış görünüyor.
21:11 > 14'e 14 hedefiyle Van'da seçime giren BDP eşbaşkanları van'ın İpekyolu ilçesi dışındaki tüm ilçeleri kazanmış görünüyor. (VAN)
21:00 > Büyük devrimci Mazlum Doğan'ın memleketi Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde BDP yüksek oyla kazandı. (ELAZIĞ)

20:55 > Urfa'da oy sayımlarının yapıldığı okullarda elektriklerin kesilmesi kenti gererken, AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç'in gittiği okulun elektriklerinin kesilmesi üzerine halk "Hırsız dışarı" diye protesto etti. (URFA)

20:35 > Urfa'nın Halfeti ilçesinde BDP açık farkla önde gidiyor. Halfeti halkı kutlamalara başladı. BDP'li Halfeti Belediyesi eş başkan adayları Mustafa Bayram ve Ayşe Durmuş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan doğum gününde Halfeti'ye kutlamalar için gelecek olan yüz binlerce yurttaşın önünde Halfeti Belediyesi'ni kazanarak Öcalan'a hediye edeceklerini dile getirmişti.(URFA)

20:28 > Bingöl Adliyesi içinde bulunan koridorda mühürlü oyları değiştirmeye çalışan bir kişi yakalandı. BDP'liler Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. Antep ve Şirvan'da da seçim oyunları gündemde. (BİNGÖL)
20:20 > Muş'ta BDP seçim bürosu önünde seçim sonuçlarını bekleyen halk, ardından şehir merkezine doğru "Bijî Serok Apo" ve "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları ile yürüyüşe geçti. Polisevi önünden geçilirken, bir polisin grubu tahrik etmesi üzerine gerginlik yaşandı. AKP'lilerin de olaya müdahil olması sonucu polis ve AKP'liler BDP'lilere saldırmaya başladı. Kentte gerginlik devam ediyor. (MUŞ)
20:00 > Diyarbakır'da yerel seçim sonrası sandık sonuçları açıklanmaya başlarken BDP Diyarbakır il binası önünde ki kutlamalar başladı.An itibari ile binlerce yurttaşın toplandığı il binası önüne projeksiyon aracılığı ile seçim çalışmaların konu alan görüntüler yansıtılırken, diğer yandan da havai fişekler atılıyor. (AMED)
19:30 > Seçim sonuçları açıklanmaya başladı. Farklı merkezlerden değişik ve tutarsız sonuçlar gelmesinden dolayı sitemizde kesinleşen sonuçlara yer vereceğiz.
19:08 > Tatvan'ın Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda oy sayım işlemlerine müdahale eden polisin seçim sandıklarını kırdığı ileri sürüldü. (BİTLİS)
19:01 > AKP Kayseri milletvekili Ahmet Öksüzkaya, sosyal medyadan yaptığı duyuru ile son dönemdeki politikalarıyla uyuşmadığını gerekçe göstererek partisinden istifa ettiğini açıkladı.
18: 42 > Mersin'de oy verme işlemi sona erdi ve sayımlar başladı. Özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Akdeniz ve Toroslar ilçelerine bağlı mahallelerde, halkın sandık kurulan okullara girmesine polisin izin vermediği, buna rağmen yurttaşların okul bahçelerinde nöbet tuttuğu öğrenildi. (MERSİN)
17:46 > Seçim sonuçlarının açıklanma saati yaklaşırken İstanbul'un çeşitli bölgelerinde polis yoğunluğunun arttığı gözlemleniyor. (İSTANBUL)
17:38 > Bursa Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda AKP'liler ile CHP'liler arasında çıkan gerginlik sonrası 100 kadar AKP'linin sopalarla okulu bastığı, 2 kişinin yaralandığı bildirildi. (BURSA)
17:06 > Keçiören'de AKP'liler ile MHP'liler arasında çıkan kavgada 10 kişinin yaralandığı bildirildi. (ANKARA)
17:01 > Bitlis ve Urfa'nın ardından Antep'te de elektrik kesintilerinin yaşandığı bilgisi geliyor. (ANTEP)
16:52 > Bitlis’in Güroymak ilçesi Şenevler Mahallesi’ndeki Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda müşahitler arasında yaşanan kavgaya müdahale eden polis gaz bombası kullandı. Olayı haber alan BDP’liler okula gitti. Zırhlı araçların bekletildiği okulda, müşahitler tekrardan içeri alındı. (BİTLİS)
16:46 > Ardahan'da CHP'liler BDP'lilere saldırdı. Yeni Mahalle’de 60'a yakın CHP’li 10 kişilik BDP'li gruba saldırdı. Saldırı sonucu İsmail İhtiyatoğlu ve Sinan Yılmaz isimli BDP'liler yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumları henüz netlik kazanmadı. (KARS)
16:12 > Bitlis'ten sonra Urfa'da da yaygın olarak elektrik kesintisi haberleri geliyor. Sandıkların kapandığı ve sayımların başladığı sırada yaşanan kesintilerin sandık yolsuzluğuna zemin oluşturduğuna dikkat çeken BDP'li yöneticiler halka dikkatli olma çağrısı yapıyor.
16:08 > Van'ın İpekyolu İlçesi’ne bağlı Selim Bey Mahallesi’nde bulunan Fatih Sultan İlköğretim Okulu’na gelen AKP’nin İpekyolu Belediye Başkan adayı Abdulmenaf Keyifli ve AKP’liler halka saldırdı. Halka küfürler yağdıran ve ölümle tehdit eden Keyifli ve yanındakiler bazı kişileri darp etti. Olayların büyümesi üzerine Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bekir Kaya ve İpekyolu Eş Başkan adayları Aygül Bidav ve Veysel Keser de olay yerine gitti. Polisler okulun etrafını ablukaya alırken, AKP’liler olay yerinden ayrıldı. (VAN)
16:05 > BÖLGEDE SAYIM BAŞLADI
2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy verme işlemi saat 16.00'da Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te sona erdi, oy sayma işlemine başladı.

15:58 > Urfa'nın kırsal kesiminde ki seçim hileleri artarak devam ediyor. Siverik'in Şekerli (Qerecwêran) köyünde elinde bir deste mühürlü oy pusulası olan bir şahsın gelip elindeki mühürlü pusulaları sandıkta attığı iddia edilirken, Halfeti'nin Yeşilözen ve Steveren köylerinin de arasında olduğu en az 5 köyünde sandıklarda isimleri bulunmayan şahısların gelip oy kullandıkları belirtildi. Söz konusu köylere giden BDP'nin avukatları isimsiz kullanılan oylar ve işlem yapmayan sandık görevlileri hakkında tutanak tutturdu. (URFA)
15:46 > Tamamında elektriklerin sabahtan beri kesik olduğu Mersin'in Tarsus ilçesinde bazı okulların içine polislerin girdiği bildirildi. (MERSİN)
15:30 > Bölgenin birçok noktasından ihlal haberleri gelirken ihlallerin özellikle Bitlis ve Urfa'da yoğunlaştığını belirten BDP'li yöneticiler halka uyanık olma ve oylarına sahip çıkma çağrısı yapıyor.
15:18 > Erzurum' un Hınıs ilçesine bağlı Göller (Kahgik) ve Şahabetin köyünde halka oy için baskı yapmak isteyen askerler köylüler tarafından yuhalanarak köyden kovuldu. (ERZURUM)

15:12 > Erzurum'un Yakutiye ilçesinde Gazi Ahmet Paşa Okulu'nda 220 numaralı sandıkta oyunu kullanmaya gelen Elif Kopan isimli engelli bir yurttaş, sandığın 2'nci katta bulunmasından dolayı oyunu kullanamadan okuldan ayrıldı. Kopan, okulda görevli bulunan kişiler hakkında şikayetçi olacağını belirtti. (ERZURUM)
14:48 > Trabzon'da oy kullanmak için gittiği okul çıkışında hakkında "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan yakalama kararı olması nedeniyle polislerce gözaltına alınmak istenen Sultan Kandemir (52), tabancasıyla intihar etti. (TRABZON)
14:24 > Van Erciş’e bağlı Aşağı Göze köyünde, oy kullanan kadınlara müdahale eden AKP müşahidi Hayati Yıldız ile Demokrat Parti müşahidi İsmet Aydın’a BDP’li Ergül Dağ’ın itiraz etmesi sonucu tartışma yaşandı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine AKP ve DP’li müşahitler Dağ’ı bıçakladı. Ameliyata alınan Dağ'ın durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. Zanlılar gözaltına alındı. (VAN)

14: 14 > Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yurttaşlara, AKP'ye "evet" mührü basılmış oy pusulası verilirken, oy pusulası için tutanak tutuldu. (AMED)

14:08 > Adana'nın Seyhan ilçesinde oy kullanmak için sandık başına giden 76 yaşındaki Necmiye Ateş sıra beklerken kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirdi. (ADANA)
13:48 > Dicle'nin Tepebaşı (Şexmalan) köyünde yapılan seçimlerde AKP'li sandık görevlisi mührü eline alarak, bütün seçmenlerin oyunu kendisi kullanmaya başladı. Bu duruma itiraz eden BDP'li müşahit, silahlı AKP'liler tarafından darp edildi. (AMED)

13:41 > Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Örmegöze (Bahezraq) köyünde AKP'liler BDP'lilere saldırdı. AKP'liler kadın seçmenlerinin oy kullanılan okullara gelmemesini ve kadın seçmenlerin oylarının erkekler tarafından toplu bir şekilde kullanılmasını istedi. Bu isteğe tepki gösteren BDP'li sandık görevlileri, AKP'li grubun saldırısına uğradı. Saldırıda 3 kişi hafif şekilde yaralandı. (BATMAN)

13:38 > Hani'nin Yukarı Turhallı köyünde 3 kişinin 400 kişi yerine oy kullandığını iddia eden AKP Belediye Başkan Adayı Fatih Kayahan sandıkların iptali için ilçe seçim kuruluna dilekçe verdi. (AMED)
13:36 > Antep'in Nizip İlçesinde AKP'ye "evet" mühürlü vurulmuş sahte oy pusulalarının müşahitler tarafından bulunduğu öğrenildi. Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde el konulan çok sayıda oy pusulasının sandıkların yanında bulunduğu bildirildi. Oy pusulaları hakkında tutanak tutuldu. (ANTEP)

13: 32 > Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı Kumurlu köyünde şehir dışında bulunan yurttaşların oylarının AKP'liler tarafından mükerrer bir şekilde kullanıldığı iddia edildi. (BİTLİS)


13:30 > Merkez Haliliye İlçesi’nde oyunu kullanan BDP Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, bugün BDP İl Örgütü tarafından teyit edilmemiş hiçbir bilginin doğru olmadığını belirtti. Baydemir, “Bugün söz söyleme sırası halkındır. Esas noktayı koyacak olan da halkın hür iradesidir” dedi. (URFA)
13:00 > MUHTARLIK KAVGASI: 6 ÖLÜ, 17 YARALI
Urfa'nın Hilvan İlçesi Yuvacık köyünde muhtarlık kavgası çıktı. 4 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Hatay' ın Kırıkhan İlçesi' ne bağlı Gölbaşı köyünde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan kavgada ise 2 kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı bildirildi. (URFA / ANTAKYA)

12:24 > Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önceki yıllarda oy kullandığı Burhaniye İlköğretim Okulu'nda vücutlarına "Ban Erdoğan" (Erdoğan'ı yasaklayın) yazan Uluslararası Kadın Hakları Örgütü (FEMEN) üyesi iki kadın eylem yaptı. Aktivist kadınlar, polisler tarafından gözaltına alındı. (İSTANBUL)

12:20 > Mardin’de oy kullanma işleminin başlaması ardından AKP’nin sandık hileleri haberleri gelmeye başladı. Midyat İMKB Lisesi C/blokta bulunan sandıklarda, AKP mührünün basılı olduğu oy pusulaları BDP’li müşahitler tarafından yakalandı. (MARDİN)

11:50 > Hakkari’nin Medrese Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda sabahın erken saatlerinden itibaren okulun bahçesinde bekleyen özel harekat timleri oy kullanan yurttaşlarla tartıştı. Nedeni öğrenilemeyen tartışma sonucu özel harekat timleri havaya 3 el ateş açtı. Gerginliğin yaşandığı okula seçim hakimi gelerek bilgi aldı. Özel harekat timleri ise okuldan ayrıldı. (HAKKARİ)

11:24 > Birecik ilçesine bağlı Çiftlik köyünde oy kullanmaya giden 4 yurttaş AKP'li oldukları belirtilen 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Olayda yaralanan 4 kişiden 2'sinin durumu ağır. (URFA)

11:18 > Bitlis’te sabah saatlerinde ortaya çıkan AKP’ye hazır oy pusulaların ardından bu kez de kent merkezi başta olmak üzere kent genelinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Kentteki yerel televizyonların ise seçim yasağına rağmen AKP'nin reklamlarını verdikleri bildirildi. (BİTLİS)

11:16 > Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Goçkar köyünde CHP'li sandık görevlilerinin köye girmesine izin vermeyen köy korucularının, yurttaşları ise açık oy kullanmaya zorladığı iddia edildi. (AMED)

11:14 > Mardin'in Derik ilçesine bağlı Pirinçli (Koté) köyünde toplu oy kullanmak isteyen AKP'lilere itiraz eden avukatlar taşlı saldırıya maruz kaldı. Saldırıda bir avukat hafif yaralandı. (MARDİN)

11:12 > Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde oy verme işlemleri devam ederken, ilçe seçim kurulu başkanı aldığı kararla ilçe ve köylerdeki bütün okullarda müşahitlerin okulda bulunmamasına karar vererek, müşahitlerin sadece oyların sayımında bulunmasına karar verdiği belirtildi. Kararın tebliğini isteyen avukatlara ise, kurul başkanının "Kendi inisiyatifimle aldığım bir karardır. Güvenlik için aldım" diyerek tebligat vermedi. (AMED)

11:10 > Haliliye ilçesine bağlı Konak köyünde, BDP'ye oy vermek isteyen seçmenlerin engellendiği belirtildi. AKP Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun akrabalarının oturduğu köyde, seçmenler, silah sıkılarak okula alınmadığı ifade edildi. (URFA)

11:08 > Çermik'in Yalan köyünde oy kullanan yurttaşların AKP'ye oy vermesi için askerler tarafından silahlarla tehdit edildiği ve baskılara maruz kaldığı belirtildi. Okulda ise, gözlemci olarak bulunan yabancı heyetin okuldan zorla çıkarıldığı bildirildi. (AMED)

10:40 > Çaldıran'a bağlı Aşağı Çanak (Kurtika) köyünde AKP'liler BDP müşahitlerine bıçakla saldırdı. Saldırı sonucu 2'si ağır 4 kişi yaralandı. Tutak'ta ise sandığa yapılan müdahaleye itiraz eden BDP'lilere saldırılması sonucu bir kişi yaralandı. (VAN)

10:22 > Bağlar ilçesinde bulunan Birlik Anadolu Lisesi'nde oy kullanan BDP'liler ile Hür Dava Partisi üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından polisler söz konusu partiye mensup kişileri odalarına aldı. Lisenin önünde kimliği belirsiz ve sopalı kişilerin dolaştığı bildirildi. (AMED)

09:44 > Van’ın Muradiye ilçesi Keçikıran köyünde ise korucu ve askerlerin açık oy kullanma girişimine karşı gerginlik yaşandı. Sandık başına yığılan AKP’lilerin halkı yönlendirmeye çalıştığı ve propaganda yaptığı belirtilirken, buna itiraz eden BDP’lilere saldırıldı. Saldırı anını ve korucuların sandık başındaki görüntülerini çeken gazeteciler de saldırıdan nasibini aldı. (VAN)

09:42 > Urfa'nın Halfeti ilçesinde yurttaşlar oy kullanmaya başlarken, köylerde belirlenen oy kullanma alanlarında çok sayıda askerin bekletilmesi dikkat çekti. Askerler, yurttaşları kendi inisiyatifleri doğrultusunda içeri alıp, oy kullandırttığı gözlendi. Öte yandan köy okullarının bahçelerinde ve içerisinde çok sayıda askerin bekletildiği görüldü. (URFA)

09:29 > Isparta'da merkezdeki 1356 nolu sandığın oy pusulalarının bulunduğu mühürlü çuvalda yapılan sayımda bir zarfın içinde AKP'ye evet mührü vurulmuş bir oy pusulası çıktı. Olayla ilgili tutanak tutulurken, sandık başkanı görevinden alınmadı. (ISPARTA)

09:27 > Urfa'da muhtarlık nedeniyle iki ayrı köyde çıkan silahlı, bıçaklı, sopalı kavgada, 9 kişi yaralandı, 4 kişi gözaltına alındı. (URFA)

09:15 > Silvan ilçesinde oy kullanmak isteyen BDP Belediye Eş Başkan Adayı Mehmet Şah Teke ve avukatlara saldırı gerçekleşirken, okul önünde toplanan BDP'liler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Olayda yüzüne darbe alan 2 polisin yaralandığı belirtildi. (AMED)

09:02 > Van'da oy verme işleminin yapıldığı bir okulun girişinde silahları ile bekleyen korucuları görüntüleyen DİHA Muhabiri Kayser Tekin ile JİNHA Muhabiri Hicret Çiftçi gözaltına alındı. (VAN)
08:44 > Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Atatürk Lisesi'nde oy kullandıktan sonra dışarı çıkan Ferfure Özbay isimli yurttaş, arama kararı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan Özbay'ın İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. İddialara göre elinde isim listesi bulunan polisin birçok okul önünde bu şekilde beklediği bildirildi. (AMED)

08:41 > Bitlis'in Tatvan ilçesinde 1009 nolu sandıkta, parti müşahitleri AKP'nin mührünün basılı olduğu toplu oy pusulası ele geçirdi. Müşahitler tarafından ele geçirilen mühürlü oy pusulaları, gerginliğe neden oldu. (BİTLİS)
08:34 > Bitlis'te sabah saatlerinde oy kullanmaya giden yurttaşlar, AKP'ye "evet" mührü vurulmuş oy pusulaları ile karşılaştı. Durumu sandık görevlilerine bildiren yurttaşın yaptığı itiraz üzerine tutanak tutuldu. Olayın duyulmasının ardından BDP Bitlis belediye eş başkan adayları Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran, avukatlarla birlikte okula giderek görevliler ile görüştü. (BİTLİS)

08:32 > Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde Ovakışla İlköğretim Okulu'nda sandık başlarında bulunan AKP'lilerin açık oy kullanmak istemesi üzerine gerginlik çıktı. BDP'li görevlilerin itirazı üzerine AKP'liler BDP'lilere saldırdı. AKP'liler, açık oy kullanımını görüntülemek isteyen gazetecilere de saldırdı. (BİTLİS)

08:02 > Erciş’te seçim kutlaması yapan gençlere müdahale eden polis biri çocuk 4 kişiyi gözaltına aldı. Erciş Emniyet Müdürü’nün gençleri tehdit etmesi ise dikkat çekti. (VAN)

07:48 > Siirt'in Şirvan ilçesinde kentin elektriğini kesen korucular uzun namlulu silahlarla sokaklarda bekliyor. Karayazı'nın köylerinde 2 askeri araçla gezen AKP'lilerin askerler eşliğinde oy istediği öne sürüldü. (SİİRT)

07:26 > Türkiye'de 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy verme işlemi bölgede başladı. Seçmenler 1394 belediye başkanı, 1257 il genel meclisi üyesi, 38 bin muhtar, 20 bin belediye meclis üyesini seçmek için oy kullanacak.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.03.14   #2337
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Yerel seçimler dış basında
Tüm Türkiye’de oy verme süreci devam ederken, yerel seçimlerle ilgili gelişmeler ve yorumlar da dış basında geniş yer buldu.

Hala devam etmekte olan yerel seçimler dış basında da geniş yer buldu. Erdoğan’ın seçimlerden kısa bir süre önce ortaya çıkan önemli bilgi ve belgelerin yayılmasını engellemek için uyguladığı yasaklara odaklanan haberler şöyle;

BBC Haziran’daki büyük hükümet karşıtı protestolardan, ortaya çıkan yolsuzlukların, Twitter ve Youtube gibi sitelerin yasaklanmasının ardından girilen seçimleri Tayyip Erdoğan’ın siyasi geleceğini belirleyecek kritik bir dönemeç olarak adlandırdı.

Al-jazeera ise 12 yıllık AKP iktidarının 50 milyon seçmenin oy kullanacağı yerel seçimlerde büyük ve önemli bir sınavdan geçeceğini aktardı. Haberde aynı zamanda Fetullah Gülen cemaatini polis ve yargıda örgütlenerek “devlet içinde devlet” kurmakla suçladığı ve ayrıca İstihbarat şefi Hakan Fidan’ın, Dışişleri Bakanı’nın, Genelkurmay 2. Başkanı’nın Suriye’ye operasyon yapabilmek amacıyla Türkiye topraklarına saldırı düzenlenebileceğini ifade ettikleri toplantının kayıtlarının sızdırılmasının ardından Youtube’un kapatıldığı da bildirildi.

Bugün Avusturya’da çıkan Weiner Zeitung gazetesi ise manşete ağzından kanlar sızan bir Erdoğan fotoğrafı koyarak “İstanbul’un Padişahı için Kutsal Sınav” başlığı attı.

Haaretz.com da Erdoğan’ın seçmenlerine seslenerek; rakiplerine “Osmanlı Tokadı” atma çağrısında bulunduğu haberini verdi.


Sol haber
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.03.14   #2338
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Hangi ilde

kim kazandı?

Harita: T24

İLGİLİ HABERLERETİKETLER

Yerel Seçim 2014 -

30 Mart yerel seçimlerinde illerin çoğunluğunda belediye başkanlıklarını kimlerin kazandığı belli oldu. Türkiye genelinde AKP 49, CHP 13, BDP 10, MHP 8 ilin belediye başkanlığını kazanırken, Mardin'de bağımsız aday Ahmet Türk belediye başkanı oldu. AKP'nin kazandığı 49 ilden biri olan Yalova'da ise seçim sonuçlarına itiraz edildi.
İstanbul ve Ankara'daki büyükşehir belediyelerini AKP kazanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP'nin oldu.
Bölge'de Diyarbakır, Van, Dersim, Ağrı, Hakkari, Şırnak, Batman, Bitlis, Siirt ve Iğdır'da BDP kazandı. Siyasi yasağı sebebiyle Bağımsız olarak seçimlere katılan, BDP destekli Ahmet Türk de Mardin'de ipi önde göğüsledi. Doğu ve Güneydoğu'da Urfa, Antep, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Muş, Erzurum, Erzincan ve Bingöl'de kazanan AKP oldu. Maraş ve Kilis'te de AKP kazandı.
Bir anlamda AKP'nin Suriye politikasının oylandığı Hatay'da CHP kazandı.
MHP, Akdeniz Bölgesi'nde Mersin ve Adana gibi iki önemli kenti kazandı. Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de de kazanan MHP oldu. Kıran kırana geçen yarış sonrası Antalya'da ise AKP'nin kazandığı açıklandı.
İç Akdeniz'de Isparta'yı MHP, Burdur'u CHP alırken, Muğla, Aydın ve İzmir, Çanakkale sahil şeridi de CHP'nin oldu. CHP, Trakya'da da Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de kazandı. İç Anadolu'da Eskişehir'i CHP diğer tüm illeri AKP kazandı.
Kocaeli ve Bursa gibi işçi kentlerinde de AKP'nin üstünlüğü göze çarptı.
Maden işçilerinin kenti Zonguldak'ta CHP kazanırken, Karabük ve Bartın'ı MHP aldı. Sinop, CHP'de kalırken Karadeniz'deki diğer tüm illerde AKP güldü.
Sabah saat 07:00 itibarıyla resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlıklarını kazanan partiler ve adayları, illere göre alfabetik sırayla şöyle:

Adana: Hüseyin Sözlü (MHP)

Adıyaman: Fehmi Hüsrev Kutlu (AKP)

Afyonkarahisar: Burhanettin Çoban (AKP)

Ağrı: Sırrı Sakık (BDP)

Aksaray: Haluk Şahin Yazgı (AKP)

Amasya: Cafer Özdemir (AKP)

Ankara: Melih Gökçek (AKP)

Antalya: Menderes Türel (AKP)

Ardahan: Farut Köksoy (AKP)

Artvin: Mehmet Kocatepe (AKP)

Aydın: Özlem Çerçioğlu (CHP)

Balıkesir: Ahmet Edip Uğur (AKP)

Bartın: Cemal Akın (MHP)

Batman: Sabri Özdemir (BDP)

Bayburt: Mete Memiş (AKP)

Bilecik: Selim Yağcı (AKP)

Bingöl: Yücel Barakazi (AKP)

Bitlis: Hüseyin Olan (BDP)

Bolu: Alaaddin Yılmaz (AKP)

Burdur: Ali Orkun Ercengiz (CHP)

Bursa: Recep Altepe (AKP)

Çanakkale: Ülgür Gökhan (CHP)

Çankırı: İrfan Dinç (AKP)

Çorum: Muzaffer Külcü (AKP)

Denizli: Osman Zolan (AKP)
Dersim: Mehmet Ali Bul (BDP-Devrimci Güç Birliği)

Diyarbakır: Gültan Kışanak (BDP)

Düzce: Mehmet Keleş (AKP)

Edirne: Recep Gürkan (CHP)

Elazığ: Mücahit Yanılmaz (AKP)

Erzincan: Cemalettin Başsoy (AKP)

Erzurum: Mehmet Sekmen (AKP)

Eskişehir: Yılmaz Büyükerşen (CHP)

Gaziantep: Fatma Şahin (AKP)

Giresun: Kerim Aksu (CHP)

Gümüşhane: Ercan Çimen (AKP)

Hakkari: Dilek Hatipoğlu (BDP)

Hatay: Lütfü Savaş (CHP)

Iğdır: Murat Yikit (BDP)

Isparta: Yusuf Zuya Günaydın (MHP)

İstanbul: Kadir Topbaş (AKP)

İzmir: Aziz Kocaoğlu (CHP)

K.Maraş: Fatih Mehmet Erkoç (AKP)

Karabük: Rafet Vergili (MHP)

Karaman: Ertuğrul Çalışkan (AKP)

Kars: Murtaza Karaçanta (MHP)

Kastamonu: Tahsin Babaş (AKP)

Kayseri: Mehmet Özhaseki (AKP)

Kırıkkale: Mehmet Saygılı (AKP)

Kırklareli: Mehmet Siyam Kesimoğlu (CHP)

Kırşehir: Yaşar Bahçeci (AKP)

Kilis: Hasan Kara (AKP)

Kocaeli: İbrahim Karaosmanoğlu (AKP)

Konya: Tahir Akyürek (AKP)

Kütahya: Kamil Saraçoğlu (AKP)

Malatya: Ahmet Çakır (AKP)

Manisa: Cengiz Ergün (MHP)

Mardin: Ahmet Türk (Bağımsız)

Mersin: Burhanettin Kocamaz (MHP)

Muğla: Osman Gürün (CHP)

Muş: Feyat Asya (AKP)

Nevşehir: Hasan Ünver (AKP)

Niğde: Faruk Akdoğan (AKP)

Ordu: Enver Yılmaz (AKP)

Osmaniye: Kadir Kara (MHP)

Rize: Reşat Kasap (AKP)

Sakarya: Zeki Toçoğlu (AKP)

Samsun: Yusuf Ziya Yılmaz (AKP)

Siirt: Tuncer Bakırhan (BDP)

Sinop: Baki Ergül (CHP)

Sivas: Sami Aydın (AKP)

Şanlıurfa: Celalettin Güvenç (AKP)

Şırnak: Serhat Kadirhan (BDP)

Tekirdağ: Kadir Albayrak (CHP)

Tokat: Eyüp Eroğlu (AKP)

Trabzon: Fevzi Gümrükçüoğlu (AKP)

Uşak: Nurullah Cahan (AKP)

Van: Bekir Kaya (BDP)

Yozgat: Kazım Arslan (AKP)

Yalova: Yakup Koçal (AKP) -İTİRAZ EDİLDİ

Zonguldak: Muharrem Akdemir (CHP)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-31 09:26:27
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.03.14   #2339
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


TKP'den seçim açıklaması: Gün boyun eğmeme günüdür
TKP Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada, seçimle birlikte AKP'nin yitirdiği meşruiyeti tazeleme imkanı taşdığını, ancak seçimin sonucunun krizin daha da derinleşmesi olduğu belirtidli. TKP, halkın ve ilerici güçlerin AKP ve sağcılaşan CHP karşısında alternatif üretemediğinin de altını çizdi.

(soL - Haber Merkezi)

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkezi Komitesi tarafından yapılan açıklamada, seçimlere dair bir ilk değerlendirme yapıldı.

"Seçimin, AKP diktatörlüğünün kitle mücadeleleri sonucunda yitirdiği meşruiyetini tazeleme yönünde bir çıktı verdiği açıktır" diyen TKP, bununla birlikte AKP'nin seçim sonuçlarına güvenerek faşizmi kurumsallaştırmasının mümkün olmadığını söyledi.

Seçiminin sonucunun "kriz" olduğunu belirten TKP, halkın ve ilerici güçlerin seçenek üretemediğini, TKP'nin de aldığı oylarla Haziran direnişini seçim platformuna taşımaktan uzak olduğunu vurguladı.

TKP Merkezi Komitesi'nin açıklaması şöyle:

"30 Mart seçimlerinin ertesi sabahı Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi olarak, halkımıza “boyun eğme!” çağrımızı tekrarlıyoruz.

Seçimin, AKP diktatörlüğünün kitle mücadeleleri sonucunda yitirdiği meşruiyetini tazeleme yönünde bir çıktı verdiği açıktır. Ancak diktatörlük elde ettiği kazanımı faşizmi kurumsallaştırmak yönünde kullanabileceğini zannetmemelidir. Türkiye AKP faşizmine sığacak bir ülke değildir. AKP Türkiye'yi yönetme ehliyetine yeniden sahip hale gelmemiştir ve gelemeyecektir. Gün, tam da bu nedenle “boyun eğmeme” günüdür.

TKP gayrimeşru, kriminal bir yönetim altında seçime gidilmemesi, AKP'nin hükümetten ayrılması, TBMM'nin lağvedilmesi, hükümetin her tür suçunun bağımsız kurumlar tarafından soruşturulmasının önünün açılması, erken genel seçime halkın denetimi altında gideceğimiz bir geçişin tasarlanması gerektiğini savunmuştu. Bu yaklaşım kabul görmemiş ve seçmen kayıtlarından oyların sayımına kadar her aşaması güvenilmez bir seçimden AKP çıkmıştır.

Uygulamaya konan ve iflas eden yol, faşist yükselişi, sağcılaşan bir CHP ile durdurma seçeneğidir. Türkiye on milyonlarca insanın direnişine sahne olduktan sonra, sağın sağla dengelenmesi, AKP'yi devirmekle değil, yalnızca kitleleri pasifize etmekle sonuçlanabilirdi. Diktatörlükten kurtulma gereğine inanan kitleleri sol seçeneğe omuz vermeye çağırıyoruz.

Siyasi kriz ağırlaşarak devam edecektir. Seçimin sonucu krizdir.

Bu tablo karşısında halkın ve ilerici güçlerin alternatif üretemedikleri açıktır.

Diktatörlüğün seçim sonuçlarına dayanarak atmaya kalkacağı yeni adımları boşa düşürmek için tek yol soldan geçmektedir.

TKP seçimlerde bunu denemiş, Haziran Direnişi’nin değerlerini seçim platformuna taşımıştır. Ancak aldığımız oylar bu değerler bütününe denk düşmenin uzağındadır.

Karanlığın ortasında, TKP çatısı altında gerçekleşen devrimci ittifak, Dersim Ovacık'ta belediye başkanlığı seçimini kazanmış bulunmaktadır. Bu başarı nedeniyle Ovacık halkını ve Demokratik Haklar Federasyonu'nu yoldaşça kutluyoruz.

TKP Merkez Komitesi tam bileşimli toplantısını gerçekleştirecek ve seçim sonrası siyasi durumu, Partimizin hareket tarzını detaylarıyla ele alacaktır."
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.03.14   #2340
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


TÜSİAD 'seçim güvenliği'nden memnun


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından bir açıklama yaptı.

TUSİAD 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerin ardından açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“2014 Yerel Seçimlerinin yüksek bir katılımla ve güvenli bir şekilde tamamlanmasından memnuniyet duymaktayız. Tüm siyasi partileri ve adayları, demokrasinin bu en temel gereğinin yerine getirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı kutluyor ve seçilen tüm yerel yöneticilere başarılar diliyoruz.

Yerel seçimler geride kalırken, son dönemlerde kaygı verici düzeye yükselmiş bulunan kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir siyasi tutumun ve söylemin oluşmasına siyasetin tüm taraflarının katkı vermesini umut ediyoruz. Hızla ve partiler üstü bir anlayışla demokrasimizi, ekonomimizi ve sosyal yapımızı güçlendirecek reformlara yönelmeli, çözüm süreci ve Avrupa Birliği uyumuna hız kazandırmalıyız."


Sol haber
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Zaytung haberleri. dAbBe Komik Bölüm 33 26.03.14 22:44
Bu Yolu Sürenler Bilir Yılmaz Bakar Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 09.01.12 11:41
“Bağımsız Türkiye” Düşünü Gerçeğe Çevireceğiz… yorum111 Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 3 27.03.11 00:59
Turgut Öker, AABK adına bağımsız milletvekili adayı Pir Mehmet Siyaset,Politika ve Ekonomi 8 20.02.11 09:10
Sefire Yolu Gösterin !!! akdora Mustafa Kemal ATATÜRK 0 23.05.10 00:48
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2