Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 26.03.14   #2311
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.

M.E.
gülmeye devam edecek

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

Faruk Ayyıldız - Diyarbakır - Silvan - M.E. - polis saldırısı -

Faruk AYYILDIZ
Diyarbakır

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde BDP mitingi sonrası polislerin, kitleye müdahale etmesi sonucu 10 yaşındaki M.E. başına isabet eden gaz bombasıyla yaralandı. Silvan’daki ilk müdahalenin ardından Dicle Üniversitesi hastanesine getirilen M.E.'nin durumu kritikti ancak M.E. hayati tehlikeyi atlattı.
Haberi alan BDP Milletvekilleri ve yöneticileri gece geç saatlere kadar hastaneden ayrılmadı. Gece geç saatlerde herkes M.E.'den güzel haber beklerken M.E.'nin yanına giren Leyla Zana, küçük çocukla konuşmuştu. M.E.'nin kendisine “Tuvalete gideceğim ama utanıyorum, beni götürsünler” dediğini de anlatan Zana, ortamdaki herkesi duygulandırmıştı. Gece geç saatlere kadar süren gergin bekleyiş doktorun yaptığı açıklamayla biraz olsun azalmıştı. Doktoru M.E.'nin beyin kanaması tehlikesinin olmadığını ancak hayati tehlikesinin devam ettiğini söylemişti. M.E.'nin tehlikeyi tamamen atlatabilmesi için 24 saat gerektiğini de anlatan doktor, daha sonra M.E.'nin yanına giren annesi, evladının kendisiyle konuştuğunu ve durumunun iyiye gittiğini söyleyince telaş kendisini biraz daha rahatlamaya bıraktı.
İYİ HABER

Gece geç saate kadar beklediğimiz hastaneye bu sabah erken saatlerde tekrar gittik. İlk olarak M.E.'nin babasıyla görüştük. Nazmi E., oğlunun yoğun bakımda olduğunu ancak yanına gidenlerle konuşabildiğini anlattı. Nazmi ağabey ile konuşmamızın üzerinden çok geçmedi ki Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanı Mehdi Eker ile Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç hastaneye geldi. Hastane girişinde Bakan Eker, aileyi sormadan direkt olarak hastaneye giriş yaparken, korumaları arkadan ‘çocuğun babasını getirin’ talimatı veriyordu. İlk olarak başhekim ile bir görüşme yapan Bakan ve Vali’nin daha sonra aile ile görüşeceği bilgisi geldi. Basının alınmadığı bölümde aile ile görüştüğü söylenilen Bakan ve Vali çıkışta açıklamalarda bulundu.
TAŞ MI GAZ BOMBASI MI BELLİ DEĞİLMİŞ

İlk açıklamayı yapan Bakan Mehdi Eker, yaşananları araştırdıklarını ve iki müfettiş görevlendirildiğini söyleyerek başladı konuşmasına. M.E.'ye taş mı, gaz bombası mı isabet ettiğini bilmediklerini belirten Eker, “Gaz kapsülü ile ilgili bir şey söylemek henüz erkendir. Mülki müfettişleri araştırıyor. Hukuk süreci başladı” diye konuştu. Ortada hukuka aykırı bir durum varsa bunun mutlaka cezalandırılacağını vurgulayan Eker, ailenin kendilerinden failin bulunmasını istediğini aktardı. Konuşmasını çözüm sürecine de bağlayan Eker, “Seçim çalışmaları partimize yönelik birkaç ufak saldırı dışında huzurla sürüyor. Ailede çözüm sürecinin zarar görmesini istemediğini söyledi” diye de ekliyor. 11 kişinin şehir merkezinde polislerce öldürüldüğü ve hiçbir sorumlusunun yargılanmadığı 28 Mart 2006 Diyarbakır olaylarının yıl dönümü yaklaşırken, Bakan Eker’in henüz gaz bombasına dahi ikna olmamış olması, M.E.'nin yaralanmasına sebep olan polislerin geleceği hakkında da ipuçları veriyordu.
VALİ’YE GÖRE SUÇLU AİLELER

Eker’den sonra açıklamalarda bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç da, müfettiş görevlendirildiğini belirterek, dolaylı olarak aileyi suçladı. Ailelerin çocuklarına sahip çıkmaları gerektiğini vurgulayan Kıraç, “Bir ay içerisinde, birçok çocuğun elinde ses bombası ve havai fişekler patladı. Çocukların yeri parklar olmalıdır, eylem alanları değil" dedi. Kolluk güçlerinin Kürt coğrafyasındaki her eyleme orantısız güçle müdahale etmesini pas geçen Vali, polis panzerlerinin ve TOMA’ların sokaklardan eksik olmadığı coğrafyada çocukların hangi parkta özgürce oynayabileceği sorusunu da yanıtsız bırakmış oldu. Yine Kürt coğrafyasını bilmeyenler için ekleyelim; savaşın ortasında büyüyen ve savaşa mutlaka bir yakının kurban vermiş bu çocuklar için eyleme, mitinge gitmeleri için yönlendirmeye gerek yok. Haydi ailesinin M.E.'yi mitinge götürdüğünü düşünelim oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun twitter’da da söylediği gibi; batıda çocuklarla mitinge gitmek demokrasi bayramıyken, Silvan’da neden çocukları öne sürmek oluyor?
BAŞHEKİM: HAYATİ TEHLİKEYİ ATLATTI

Valinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan başhekim de M.E.'nin hayati tehlikeyi tamamen atlattığını ve durumunun böyle devam etmesi halinde öğleden sonra ağızdan beslenebileceğini anlattı.

GÖRGÜ TANIKLARI BAKAN’DAN FARKLI ANLATIYOR

M.E.'nin ailesi ve Silvan’daki görgü tanıklarıyla konuştuğumuzda ise Vali ve Bakan’ın söylediklerinden farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Aile polislerin bilinçli şekilde hedef gözeterek ateş ettiğini anlatırken, görgü tanıkları “M.E.'nin yaş grubundaki çocuklar miting bittikten sonra alanda oynuyordu. Polis müdahalesi oldu ve M.E. yakın mesafeden vuruldu” diyor.
M.E. vurulduktan sonra üzerine TOMA’nın sıktığı suyunda geldiği anlatılırken, aile faillerin bulunması konusunda çabalayacaklarını anlattı. Tüm gün sosyal medya platformlarında oluşturulan duyarlılığı da anlattığımız ailesi herkese teşekkür ederken, Berkin Elvan ailesini de unutmadı. Elvan ailesinin, aileye geçmiş olsun mesajı yayınlaması bizim söylememizden önce hastanede yayılmıştı. M.E.'nin babası da Elvan ailesine baş sağlığı dileyerek, destek mesajını iletti.
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-26 14:45:10
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.03.14   #2312
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

‘Fırıncı’, Berkin’i arıyor

Burnunda gaz maskesi, elinde feneri, sırtında ekmek sepeti. İskender Giray’ın Fırıncı heykeli Berkin’i Moda’daki Mehmet Ayvalıtaş meydanında arıyor. ‘Evet, böyle bir ucube çıktı ortaya, ölü çocukları arıyor. Demirden ve sağlam adımlarla gidiyor ve çocukları arıyor.’

Görüşme: Metin Hakyeri

Burnunda gaz maskesi, elinde feneri, sırtında ekmek sepeti. Fırıncı, Berkin’i Moda’daki Mehmet Ayvalıtaş meydanında arıyor. Yaklaşık iki metrelik yüksekliği, 80 metrelik ağırlığı, dahası olanca görkemiyle bir İskender Giray yapıtından söz ediyoruz. Moda bugünlerde gelen geçenin mutlaka bir iki poz fotoğraf çektiği, karşısında bir süre hüzün ve keder içinde bakakaldığı, baktıkça bir o denli bilendiği ve sırtındaki sepete bir ekmek de ben koysam diye aklından geçirdiği bir heykele bakıyor. Kimileri sepete kendi aldığı ekmeği de koyuyor. Usta sanatçı Giray’ın, “Fırıncı Berkin’i Arıyor” yapıtı, direnişin demirden bayrağı gibi dalgalanıyor.

Aslında teknik bir eğitiminiz var. Kendi alanınızda devam etmek yerine sanata yönelmişsiniz.
Evet, çocukluğumdan beri sanata bir eğilimim vardı zaten. Babam İmralı Cezaevi savcısıydı. Orada bir hükümlü vardı. Onun yaptığı resimleri izlemeye başladım. İlk resim aşısını orada 8 yaşında aldım. Sonradan resmi hiç bırakmadım ama fizik mühendisliği okudum. Fizik mühendisliği bana çok şey kattı. Hayata nasıl bakmam gerektiğini öğretti. Daha sonra telekomünikasyon sektöründe çalışmaya başladım. Her şeyim vardı. Maaşım iyiydi ama çok mutsuzdum. Bir gün döndüm arabamı sattım, işimi bıraktım ama aradığım iç huzurunu da buldum. Ekonomik olarak zorlanıyorsunuz ama bu huzur her şeye değer.

Bir Çocuğa Terörist Diyemezsiniz

Fırıncı Berkin’i Arıyor hangi duygularla yapıldı?
Ben haksızlığa tahammül edemiyorum. Haksız olduğuma inandığım yerde de hemen özürümü dilerim. Çocukları çok seviyorum. Bir çocuğa terörist denmesini kaldıramıyorum açıkçası. Hele hele ölmüş, ölürken de 250 günden fazla ıstırap çekmiş bir çocuğa. Anlatırken bile sesim titriyor. 14-15 yaşında bir çocuğun elinde Kalaşnikof bile yakalasanız, bu çocuğa terörist diyemezsiniz. Velev ki sapan vardı elinde yine ne değişir? Ben bu heykeli aynı zamanda Berkin’in arkasından ölen çocuk için de yaptım. Berkin burada herkesin bildiği bir sembol. Bununla Berkin’in adı altında bütün çocukların ölümünü hatırlatmaya çalışıyoruz. Bir sabah uyanıyorsunuz, eliniz ayağınız titriyor, bağırmak istiyorsunuz bağıramıyorsunuz. Biz de şiddete başvuracak insanlar değiliz. Ya konuşacağız, ya yapacağız. Bir şey yapma gereği duydum. Elimde de sergim için hazırladığım su borularından parçalar vardı. Bunları kullanmak istedim. Duramıyorsunuz, el ayak titremesi var, sürekli bir huzursuzluk var. Bu heykeli bir an önce bitirmek için bir hafta uyumadan çalıştım. Gözümü kaynak aldı, sabahın dördünde hastanelere gitmek zorunda kaldık. Ama hiç önemli değil.

Doğrudan Sanat

Yaptığınız iş sanatın dilini ve yöntemini kullanan bir tür eylem biçimi ve ibre “sanat toplum içindir”e doğru kayıyor.
Evet, bence benimki sanatla yapılan doğrudan bir eylem, bu bir bağırış. Bu tür şeyleri bu yolla bağırmak da benim sorumluluğum olmalı diye düşünüyorum sanatçı olarak. Dolayısıyla bu duygularla yaptım. Sanat, toplum için tabii. Bence herkesin birbirine bir şey anlatma aracı. Benim için sadece belli bir zümrenin anladığı sanat çok da anlamlı değil. Yoldan geçen adamın bu haykırışı duyması gerekiyor. Basit ve anlaşılır şekilde karşımdaki adama bunu hissettirmek istiyorum. Geçerken yoldan bakıp bir şey hissediyorsa, nefret, sevgi neyse, o zaman ben işimi yapmış hissediyorum. Beni en çok üzecek yorum şu olabilir: Bana hiçbir şey hissettirmedi. Çirkin bile dese ben bir şey hissettirmişimdir.

Peki sanat ve siyaset arasında bir ilişki olmalı mı?
Olmalı ama bu ilişki tek taraflı, tek yönlü olmalı. Siyaset sanata karışamamalı. Sanat siyaseti her zaman eleştirebilmeli. Çünkü sanat toplumu eleştirmeli, bizi eleştirmeli, bize yanlışı göstermeli. Bize birtakım şeylerin tartışılması gerektiğini göstermeli. Bu gazetecilik gibi. Diğer taraftan siz baskı altında kaldıkça yeterince ve doğru şekilde haykıramayabilirsiniz. Sanatçının kendisiyle özgürce baş başa kalması gerek. Her sosyal olayı incelediğimiz, her sosyal olaya kafa yorduğumuz gibi tabii ki politika üzerinde de kafa yoracağız. Evet, Cem Yılmaz’ın yaptığına da ihtiyaç vardır, ama politik sanata da ihtiyacımız var. Hatta daha çok var. Tamam, gidelim, eğlenelim ama mesaj kaygısız demek başka bir şey. Bu hayatı boşa yaşamak demek.

Sokak Sanatı Engellenemez

Bu türden “sanat eylemlerini” sürdürecek misiniz?
Benim için sürecek. Sokak sanatı zaten Türkiye’de çok az. Sokakta tiyatro yapan adama ceza veriyorlar. Niye, bilmiyoruz. Sokak müzisyenlerinin önünden geçerken siz başka bir şey düşünüyorsunuz, mesela babanızın rahatsızlığını düşünüyorsunuz. Ya da moraliniz bir nedenle bozuk. O durumda uzaktan bir keman sesi geliyor, yolda yürürken duygunuzu değiştiriyor. Bu hizmeti bana veren adamı niye cezalandırıyorsunuz. Ben sokağa iş yapmaya devam edeceğim. Parklara resim de yapacağım, sokaklara heykel de bırakacağım.

Heykelin başına bir iş gelir mi? Biri çıkıp “Bu ucube, tükürürüm böyle sanata” diyebilir çünkü...
Belki bir toplumsal olayda birkaç densiz tekme atıp yıkmak isteyebilir. Heykelden de korkuyorlar. Korktukları her şeyi yok etmek isteyeceklerdir. Bir siyasinin çıkıp heykele ucube demesi mümkündür. Bunlar beni sevindirir. Evet ucube, böyle bir ucube çıktı ortaya, ölü çocukları arıyor. Bu ucube figürü çocukları arıyor. Demirden ve sağlam adımlarla gidiyor ve çocukları arıyor.

Bir imeceyle yanan fener...
Heykel bir hafta süren aralıksız bir çalışmayla yapıldı. Demir su ve gaz boruları kullanıldı. Malzemenin ne için kullanılacağını öğrenen esnaf, mali konularda gereken duyarlılığı gösterdi. Böylece ederinden ucuza geldi. Ayrıca iki usta destek attı. “Fırıncı Berkin’i Arıyor“ heykelinin boyu 2 metre 20 santim, yaklaşık 80 kilogram ağırlığında. Heykel yere üç noktasından çakılmış durumda. Güneş enerjisiyle şarj olan fenerin, geceleri pek de ortalığı ışıl ışıl aydınlatmasa da, yanması fark ediliyor. Herhangi bir saldırıya karşı belediyenin daha da sağlamlaştırması bekleniyor. Heykeli şimdilik meydandaki zeytincinin köpeği Melodi zaman zaman havlayıp kem niyetlilere korku salarak koruyor.

Sol haber
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.03.14   #2313
bilgeyol
Yönetici

ANASAYFA » DÜNYA

Sisi resmen cumhurbaşkanı adayı

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

Mısır - Abdulfettah Sisi - Mısır darbesi -

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi Savunma Bakanlığı’ndan istifa ettiğini ve cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.
Televizyon konuşmasıyla halka seslenen Sisi, “Son iki rejimi yıkan ordu veya siyasi güç değildi. Onlar sizdiniz, Mısır halkıydı. Mısır’ın Cumhurbaşkanlığı yarışında adaylığımı açıklıyorum, sizin desteğiniz bana onur veriyor” ifadelerini kullandı.
Tüm askeri görevlerinden istifa ettiğini açıklayan Sisi, kendi adaylığının cumhurbaşkanlığına aday olmak isteyenlerin önünü kesmemesi gerektiğini belirtti.
Sisi, mucize yaratamayacağını söyledi ve tüm Mısırlıları ülkelerinin kalkınması için çalışmaya çağırdı. Sisi, Mısır’ın ‘teröristler tarafından tehdit edildiğini’ ve ‘ülkenin yeniden itibarına kavuşacağını’ söyledi.
AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın siyasi büro üyesi İbrahim Munir, Abdulfettah Sisi’nin yönetiminde Mısır’da istikrar ve güvenliğin sağlanamayacağını söyledi. Munir, “Cumhurbaşkanlığındaki Abdulfettah Sisi’nin gölgesi altında Mısır’da istikrar ve güvenlik olamaz” dedi.
Sisi’nin televizyon konuşmasından önce ülkenin resmi Ahram gazetesi Sisi’nin Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne istifasını sunduğunu duyurmuştu. Gazete, toplantıda yeni Genelkurmay Başkanı’nın da belirleneceğini öne sürmüştü.
Mısır ajanslarına göre, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur Savunma Bakanı olarak Genelkurmay Başkanı Sıtkı Subhi’yi atadı.
Mısır ordusununun kurallarına göre savunma bakanının istifasını cumhurbaşkanı ya da başbakana sunmadan önce Askeri Konsey’e bildirmesi gerekiyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-27 09:51:18
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 27.03.14   #2314
bilgeyol
Yönetici

Cemaate operasyon başlatıldı

Kırmızı Haber | 26 Mart 2014 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler

Bünyesinde NT mağazaları, Sürat Kargo, Sürat Bilişim gibi şirketleri barındıran Kaynak Holding, kara para ve vergi kaçakçılığı iddiaları kapsamında MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ve İstanbul Mali Şube ekipleri tarafından basıldı.

Holding bünyesinde çalışan, finans trafiğinde etkili bir pozisyonda bulunduğu belirtilen yönetici konumundaki bir kişinin ihbarı üzerine MASAK, Kaynak Holdingi mercek altına aldı.
Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre, Yapılan ilk incelemeler sonunda kara para trafiğinin ve vergi kaçakçılığının izine rastlanması üzerine Kaynak Holding’in İstanbul Bulgurlu ve Mahmutbey’deki merkez binalarına MASAK ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından baskın düzenlendi.
MASAK elemanları holdingin mali, finans hareketlerine ilişkin belgelere ve bilgisayardaki kayıtlarına el koydu. İncelemede, özellikle holding bünyesindeki Sürat Kargo ve bilişim şirketleri üzerinde yoğunlaşarak gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Özellikle eğitim, yayıncılık, kargo ve bilişim sektöründeki şirketleri ile tanınan Kaynak Holding’in 7 bine yakın çalışanı ve yıllık 1,5 milyar liralık ciroya sahip. Holding 16 farklı sektörde bünyesinde 23 ayrı şirket barındırıyor.
1979 yılında İzmir’de kurulan Holding ticari hayata yayıncılıkla başladı ve Sızıntı Dergisi’ni yayınladı. İlerleyen yıllarda giderek büyüyen Holding, eğitimden, yayıncılığa, kargoculuktan, bilişime kadar onlarca sektöre girdi.
Kaynak Holding Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile biliniyor.
-------------------------------------
YILANIN BAŞI İLE KUYRUĞU KAVGAYI BÜYÜTTÜ.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 27.03.14   #2315
bilgeyol
Yönetici

ANASAYFA » POLİTİKA

Hükümetin besleyip büyüttüğü IŞİD

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

el Kaide - IŞİD - Erdoğan Aydın - Fehim Işık - Suriye - Suriye krizi - Tuba Güngör -

Tuba GÜNGÖR
İstanbul

Niğde’de el Kaide bağlantılı IŞİD üyelerinin çatışmaya girmesinin ardından önceki gece de İstanbul Ümraniye’de polis IŞİD örgütüne yönelik bir eve operasyon yaptı. Niğde ve Ümraniye’de yaşananları değerlendiren Gazeteci-Yazar Erdoğan Aydın ve Fehim Işık, el kaide ve IŞİD üyelerinin Türkiye’de beslenip büyütüldüğüne dikkat çekti. Türkiye’nin Suriye politikasının bir sonucu olduğunun da altını çizdi.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK BİR TEHDİT

El Kaide üyelerinin Türkiye’de eğitildiğini ve bizzat Türkiye Devleti tarafından Suriye’ye aktarıldığını belirten Gazeteci-Yazar Erdoğan Aydın, uluslararası basında da bunların haber olduğunu söyledi. NATO güçlerinin bu politikadan dolayı Türkiye’yi suçlayarak belli bir mesafe koyduğuna da dikkat çeken Aydın, “Bu ayrımı ilk olarak Reyhanlı bombalanmasında görmüştük” dedi.

Aydın, Niğde’deki çatışmanın İslam timinin Türkiye’ye yönelik yeni bir tehdidi olarak söylemenin mümkün olduğunu belirtti. Türkiye’nin ‘90’lı yıllarda da Hizbullah’ı besleyip büyüttüğünü vurgulayan Aydın, “Bu da Hizbullah örneğiyle aynı değil ancak besleyip büyütmesi noktasında aynı” diye konuştu. Bunları besleyip büyütmenin ABD ile olan ilişkileri bozan bir şeye doğru ilerlediğinin altını çizen Aydın, “Bu Suriye politikası Türkiye’nin ABD ile ilişkisinin bozulmasına neden oldu” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Türkiye’nin bu örgütlerle arasına mesafe koyduğunu söyleyen Aydın, başta IŞİD olmak üzere Radikal İslamcı güçlerin Türkiye’ye sağladığı lojistik desteğin devamı için tehdit eylemleri yapmaya yöneldiklerini vurguladı. Niğde’nin ise bunun açığa çıkan yansımasından biri olduğunu belirten aydın, “Ümraniye baskını da yeni saldırıların önünü almaya yöneliktir. Devamının gelmesinin engellenmesine yöneliktir” dedi. Hükümetin bu gelişmelerden kamuoyunu bilgilendirmediğini belirten Aydın, yaşananları ise “Bu ilişkileri gizlemeye yönelik bir çaba” olarak değerlendirdi.

YAŞANANLAR YANLIŞ POLİTİKANIN SONUCU

Türkiye’nin Esad rejimi aleyhine herkese sonsuz destek verdiğini söyleyen Gazeteci-Yazar Fehim Işık ise “Hükümet sınırı hallaç pamuğuna çevirdi” dedi. El Kaide yanlısı militanların Suriye’ye geçmesine izin verildiğini belirten Işık, gidiş gelişlerde Türkiye’nin lojistik destek sağladığını da ekledi. Ancak IŞİD’in Türkiye ile karşı karşıya gelince tehdidini böyle gösterdiğini belirten Işık, “Türkiye de bu tehdide karşılık bu militanların Türkiye’deki yerlerini tespit etmeye çalışıyor. Buralara operasyon düzenliyor. Ümraniye bunlardan ilki” diye konuştu. Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu’da yanlış politikalar izlediğini vurgulayan Işık, “Kürtlerin yerine Radikal İslamcı gruplar ve el Kaideye destek oldu. Bugün yaşananlar da Esad’a karşı olanlara sonsuz destek vermesinin olumsuz geri dönüşleri” dedi.

‘DAHA BÜYÜK ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR’

El Kaide ve IŞİD’in Hatay Reyhanlı sınır kapısında bomba patlattığını hatırlatan Işık, şöyle konuştu: “Türkiye’nin iç kısımlarında, İstanbul’da çok daha büyük ölümlere neden olan saldırılar yapma ihtimali var. Bunun örneklerini çokça gördük. Daha 20 gün önce kamu belediye binasında intihar eylemi yaparak 10’a yakın insanın ölümüne neden oldu. Önümüzdeki süreçte de bu tür eylemlerin Türkiye’de yapılma ihtimali var. Özellikle seçim sürecinden önce Türkiye’de bir kaos yaratmak için bu tür bir eylem yapılabilir.”

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-27 06:00:00
-----------------------------------------------
HARAMİLERİN BESLEDİĞİ,
YILAN VE ÇAYANLAR HARAMİLERİ YOK EDECEK...
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 27.03.14   #2316
renk
Kıdemli Üye
Üye

RTÜK'ten yayın yasağı

RTÜK Yasası'nın 7'inci maddesi gereği güvenlik toplantısının tapelerine ilişkin haberler konusunda yayın yasağı getirildi.

İşte RTÜK'ten gelen açıklama:

27 Mart 2014

Başbakanlığın ses kaydıyla ilgili geçici yayın yasağı

Bilindiği üzere 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanununun “…millî güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hâllerde yahut kamu düzeninin ciddî şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu kanun hükmü kapsamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç imzasıyla 27 Mart 2014 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığına gönderilen 31853594-1714 sayılı yazı ile sosyal medyada yer alan Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ve askeri yetkili kişilerin konuşması olarak iddia edilen ses kaydıyla ilgili olarak geçici yayın yasağı getirilmesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir.

Medya hizmet sağlayıcılarının dikkatine sunulur.

Sol Haber
Sponsor Reklamlar

Thomas Paine
Alt 27.03.14   #2317
renk
Kıdemli Üye
Üye

AKP'nin savaş suçu - 2; Hakan Fidan: 'Gerekirse Süleyman Şah'ı biz bombalarız!'

AKP'nin Suriye'deki savaş suçlarıyla ilgili "tape"ler gelmeye devam ediyor. Yeni ses kaydında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, "Suriye'ye savaş için bahane lazımsa, ben 4 adam gönderirim oraya, 8 tane füze fırlatırım, gerekçe olur" diyor.

(soL - Haber Merkezi) AKP'nin Suriye'de işlediği savaş suçlarına ilişkin internet üzerinden yayımlanan yeni ses kaydında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, akıllara durgunluk veren öneriler yapıyor.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler, Süleyman Şah Türbesi'ne IŞİD tehdidini Suriye ile savaş için "uluslararası bir gerekçe" olarak sunarken, Hakan Fidan buna gerek olmadığını, gerekirse 4 adam gönderip 8 füze atarak ya da doğrudan Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik MİT'in yaptığı bir "sahte bayrak" operasyonu ile bu gerekçeyi sağlayabileceğini söylüyor.

Ayrıca Genelkurmay ile ABD'li yetkililer arasında yakın zamanda yapılan bir toplantıda, ABD'lilerin uçuşa yasak bölge planlarını dağıttığı söyleniyor.

İşte Hakan Fidan'ın savaş suçlusu olarak yargılanmasını gerektirebilecek o kayıtlar:

Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Thomas Paine
Alt 27.03.14   #2318
bilgeyol
Yönetici

AVRUPA'NIN GÜNDEMİ
ARAP COĞRAFYASI'NDA GEÇEN HAFTA
YEREL SEÇİM 2014
BUGÜN NE OLDU?
ANASAYFA » MEDYA

Twitter ve YouTube'a nasıl girilir?

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

İnternet sansürü - Twitter - TİB - DNS - Youtube -
HABERİN GALERİSİ

Böyle bir soruyu yanıtlamak zorunda olmak üzücü ancak Twitter'ın kökünü kazıyacağını iddia eden bir başbakana sahip olmanın bedellerinden biri de bu.
Lafı uzatmadan Google DNS'lerinin engellenmesi ve IP bazlı yasaklama sonrası Twitter yasağını delmenin yollarına geçelim...
Şu anda Twitter'a bağlanmak için kullanılabilecek pratik yöntemler TOR veya VPN kullanımı.

TWITTER VE YOUTUBE’A GİRMENİN YOLLARI

Tor Browser: (Windows, Linux, MacOSX)
https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

Chrome için ZenMate eklentisi:
https://chrome.google.com/webstore/d...hfpabhfomcebme

Mozilla Firefoz Anonymox eklentisi
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/anonymox/
2014'ün en güvenilir VPN adresleri
http://netforbeginners.about.com/od/...-Providers.htm

Orbot - Orweb ikilisi (android)
Orbot:
https://play.google.com/store/apps/d...roject.android

Orweb:
https://play.google.com/store/apps/d...roject.browser

Onion Browser (iPhone)
https://itunes.apple.com/us/app/onio...519296448?mt=8

Tunnel Bearwindows , osx, android, iphone)
https://www.tunnelbear.com/

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-23 08:15:46
-----------------------------------------------------------
interneti kapatmak,
umreyi kapatmakla eş anlamıdır.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 27.03.14   #2319
bilgeyol
Yönetici

Kobanê Kantonu'ndan BM ve AB'ye acil çağrı

DİHA
Güncellenme : 27.03.2014 18:34
Üç haftadır El- Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırısı altında bulunan, Suriye'de özerkliğini ilan eden ilk kanton olan Kobanê Kantonu yönetiminden, Birleşmiş Milletler'e (BM) ve Avrupa Birliği'ne (AB) Kürtlerin meşru kantonlarına saldıran çetelere yardım eden Türkiye'nin engellenmesi ve buralarda bir dram yaşanmasına engel olunması gerektiği çağrısı yapıldı.

Kobanê Kantonu Başkanı Enwer Müslim tarafından yapılan açıklamada son 3 haftadır IŞİD ve El Kaide bağlantılı çetelerin kuşatması ve saldırısı altında olan Kanton'da bir insanlık dramı yaşanmasına engel olunması için BM ve AB'ye çağrı yaptı. IŞİD'in Deyrel Zor, Halep, Rakka ve Lazkiye başta olmak üzere Kobanê Kantonu çevresindeki tüm güçleri buraya yığarak, Kantonu Doğu, Batı ve Güney'den kuşattığı ve 3 haftadır saldırılarını sürdürdüğü belirtildi.

Kanton Başkanı Muslim tarafından yapılan acil çağrıda, BM ve AB'nin insani yardımlar ve insan hakları organizasyonları mensuplarının girişine olanak verilmesi için bir an önce Türkiye tarafından kapıların açılmasının sağlanması gerektiği, yine BM ve AB'nin Türkiye'ye Rojava'da yaşayan Kürt halkına karşı saldırılar düzenleyen çetelere desteğini bir an önce çekmesi konusunda baskı yapması çağrısında bulundu.

Rakka ve Til Abyad'ın köylerinde yaşayan yüzlerce Kürdün ve Arabın IŞİD'in baskı ve tehditleri nedeni ile evlerini terk etmek zorunda kaldığına, IŞİD'in Kobanê Kantonu'nun diğer Kürt kantonları ile bağlarını kesmeye çalıştığına dikkat çekilen çağrıda, saldırılar Kürtlerin özerklik ilanına karşı intikam saldırıları olarak tanımlandı. Kanton halklarının kendi kaderini tayin etme talebinin cezalandırılmak istendiği belirtilen açıklamada, IŞİD'in Kürtlerin özerkliğinden memnun olmayan Türkiye tarafından da desteklendiği ifade edildi.

GÜNDEM
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 27.03.14   #2320
bilgeyol
Yönetici

"Marmara'da

Hüseyin'e satır,

Silvan'da

Mehmet'e bomba"

Marmara Üniversitesi öğrencileri, dün üniversitenin Göztepe kampüsünde yaşanan ırkçı saldırı ile birlikte son dönemde yaşanan satırlı saldırıları "Satır dışarı, bilim içeri" diyerek protesto etti.

Marmara Üniversitesi öğrencileri, dün üniversitenin Göztepe kampüsünde yaşanan ırkçı saldırı ile birlikte son dönemde yaşanan satırlı saldırıları "Satır dışarı, bilim içeri" diyerek protesto etti.

Marmara Üniversitesi'nde yurtsever, sol, sosyalist ve demokrat öğrencilere dönük son dönemde yaşanan saldırılara dün yine Hüseyin S. isimli bir öğrencinin satırla yaralanmasına yol açan bir yenisinin daha eklenmesi üzerine öğrenciler, gerçekleşen saldırılara dönük tepkilerini ortaya koydu.

Üniversitenin Göztepe Kampüsü önünde bir araya gelen öğrenciler, yaşanan bu son saldırı ile birlikte üniversite yönetiminin bir kez daha açığa çıkan yanlı tutumunu, "Satır dışarı, bilim içeri" pankartının açarak protesto etti. Açtıkları pankartın yanı sıra "Okulumuzda satır değil, ana dilde eğitim istiyoruz", "Marmara'da Hüseyin'e satır, Silvan'da Mehmet'e bomba" dövizleri ile gösteren öğrenciler "Marmara faşizme mezar olacak", "Bijî berxwadana Marmara" sloganları attı.

Gerçekleşen saldırıya ilişkin olarak öğrenciler adına Kardelen Özay tarafından yapılan açıklamada, söz konusu saldırganların kim olduklarının bilinmesine rağmen okul yönetiminin herhangi bir yaptırıma başvurmadığı belirtildi. Kulüp etkinliklerine, okul içerisinde masa açmaya bile izin vermeyen okul yönetiminin bu güruha açıktan ya da dolaylı olarak her türlü desteği sağladığını ifade eden Özay, "Faşistlerin, polis güvenlik ve idare işbirliği içinde yaşanan bu durumları bizler temizleyeceğiz" dedi. Özay, yine devrimci öğrencilerin çantasındaki dergilerden, gazetelerden bile rahatsızlık duyan okul idaresinin okula her türlü sopa, satır ve saldırı aletinin sokulmasını meşru kıldığını söyledi.

Üniversitenin yaşanan bu ve benzeri saldırılarla "faşist yuvası"na çevrilmeye çalışılmasına karşı üniversitesine, arkadaşlarına, geleceğine sahip çıkan öğrenciler olarak bulundukları her yerde mücadeleyi yükselteceklerini belirten Özay, "Marmara Üniversitesi'nin adı faşistlerle, faşist saldırılarla değil bilimin, umudun ve devrimcilerin adıyla anılacaktır!" diyerek açıklamasını noktaladı.

Açıklamanın ardından öğrenciler, gaz kapsülüyle başından yaralanan ve hayatını kaybeden Berkin Elvan ile Silvan'da başından yaralanan M.E. için kısa süreli oturma eylemi de yaptı. Oturma eyleminin ardından Göztepe Kampüsü önünden Kuyubaşı'na kadar yürüyüşe geçen öğrenciler, eylemlerine sloganlar atarak son verdi.

(DHA - Evrensel)

Editör : birgün
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 4 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 4 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...