Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 22.03.14   #2291
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


ANASAYFA » DÜNYA

Rus askerler Belbek hava üssünü ele geçirdiİLGİLİ HABERLERETİKETLER

Ukrayna - Rusya - Kırım - Belbek Hava Üssü -

Ukrayna’dan ayrılarak Rusya Federasyonu’na bağlanan Kırım'da bulunan askeri üslerdeki Ukraynalı askerler çıkmaya başladı. Askerlerin büyük bir kısmı kendileri üsleri terk ederken, Belbek Hava Üssündeki askerler ise silah zoruyla çıkartıldı.

Rus askerler Belbek Hava Üssündeki Ukrayna askerlerine ‘terk edin’ çağrısı yapmaları akabinde üssü zırhlı araçlarla bastı. Rus askerlerin havaya ateş açmalarının ardından Ukraynalı askerler daha sonra kışladan ayrıldı. Çıkan olaylarda bir gazetecinin de hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Belbek Hava Üssü'ne bakan bir güvenlik kamarasından baskın, canlı olarak izlendi. Kamera görüntülerinde bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiği görüldü.

Olaylar bittikten sonra Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Twitter hesabında, “Belbek kışlası yabancı askerlerden tamamen arındırıldı.” diye yazdı.

Kırım’daki kışlalardaki, Ukrayna asıllı askerlere, 'ya Rusya tarafına geçin ya da Kırım’ı terk edin' denildi. Bir çok Ukrayna askeri, Rusya tarafına geçti. Ukrayna’yı tercih eden askerler ise eşyalarını toplayarak ne yapacaklarını bilmez halde kışlalardan ayrılıyor. (Simferopol/CİHAN)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-22 22:07:05
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.03.14   #2292
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.
İTܒde Nevruz gerginliğine TOMA’lı müdahale


Kırmızı Haber | 21 Mart 2014 | Alt Manşet, Gündem, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Son Dakika, Üst Haberler

İTܒde öğrenciler arasında yaşanan Nevruz gerginliğine polis müdahale etti
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak yerleşkesinde dün Nevruz kutlamalarının yapıldığı sırada yaşanan gerginlik bugüne de yansıdı. Öğrenciler arasında yaşanan gerilime polis TOMA ile müdahale etti.
Üniversitenin Maslak-Ayazağa Kampüsü’nde dün yapılan Nevruz kutlamalarına HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar da katıldı. Bu kutlamalara ve “siyasi parti temsilcilerinin üniversitedeki etkinliğe katılmasına tepki gösteren bir grup öğrenci, bugün konuyla ilgili olarak Maslak Kampüsü’ndeki rektörlüğe konuyla ilgili bir dilekçe vermek istedi.
Radikal’de yeralan habere göre, rektörlük binası önünde iki öğrenci grubu karşı karşıya geldi.
Polis iki grubun arasında kalkanlarla önlem aldı. Gruplardan ikişer temsilci gelerek polisin müdürünün gözetiminde görüştü, gerginliğin büyümemesi konusunda anlaştı. Ancak bu sırada kalabalık bir başka öğrenci grubu ortaya çıktı ve son bulan gerginlik yeniden yükseldi.
Bazı öğrenciler birbirinin üzerine yürürken, karşılıklı sloganlar atıldı. Gruptaki bazı öğrencilerin soda şişeleri ve taş atması üzerine polis müdahalesi başladı ve bir TOMA taş atan gruba yönelerek, bu grubu dağıtmak için tazyikli su kullandı. Tazyikli suyun hedefinde öğrencilerin yola kurduğu barikatlar da vardı. Bazı polislerin taş ve şişe atan gruba karşı plastik mermi de kullandığı görüldü.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.03.14   #2293
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


ANASAYFA » ANALİZ

Antep’te on binler hükümete tepki gösterdi
İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

Newroz - Antep - Adana - Hatay -

İnanç Yıldız

Antep’te Newroz, onbinlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Rengarenk görüntülerin oluştuğu Newroz alanında, hükümetinin politikalarına tepki seli yükseldi.
İstasyon meydanında gerçekleştirilen kutlamaya, BDP Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, DTP eski milletvekili Akın Birdal, BDP Antep Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Abdullah Demirbaş ve Ayhan Ünlü, BDP ilçe adayları, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve çeşitli sendika, siyasi parti, kitle örgütü kuruluşlarının yanı sıra on binlerce kişi katıldı.

Sabahın erken saatlerinde kentin dört bir yanından oluşturulan kortejlerle alana yürüyüşler düzenledi. Polisler tarafından oluşturulan beş arama noktasından geçen yurttaşlar alana girdi. Newroz alanı sarı kırmızı ve yeşil bayrak ve flamları ile donatılırken, kadınlar ve çocuklar alanın en renklisiydi. Gelinlikle alana gelen iki kadının gelinliğinin rengi ise sarı, kırmızı yeşildi. Kutlama bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

'GEZİ’DEN LİCEYE BARIŞ KÖRPÜSÜ KURULDU'

Açılış konuşmasının ardından konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Kürthalkın barış isteğini ortaya koyduğunu belirterek, AKP hükümetinin buna karşı samimi bir adım atmadığını söyledi. Gürkan, AKP hükümetinin politikalarına yüklenerek, "Sizler kadın katilisiniz, sizler işçilerin katilisiniz” dedi. “Yolsuzluğunuza baskınıza ve sömürünüze karşı Ortadoğu'da halkın özgürlük isyanı var” diyen Gürkan,“Katlettiğiniz Berkin, Ceylan, Enes ve Roboskî'de katlettiğiniz çocuklarını vebali altında kalacaksınız. Şu bilinmelidir ki, Gezi'den Lice'ye barış köprüsü kuruldu" diye konuştu.

'KÜRT HALKI ÖZGÜR OLMADAN HALKLAR ÖZGÜR OLAMAZ
'

Gürkan’dan sonra konuşan BDP Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, halkların kardeşliği için mücadele ettiklerini söyleyerek, bütün halklara çağrı yaparak, “Kürtler özgür olmadan hiçbir halk özgür olamaz. Demokratik bir ülke için, halkların kardeşliği için gelin hep birlikte saflarımızı büyütelim” dedi. Yerel seçim adaylarının ayakkabı kutularında para saklamadığına dikkat çeken Türk, AKP hükümetinin yolsuzluklarına vurgu yaptı ve BDP-HDP adaylarına sahip çıkılması çağrısı yaptı.
'AKP ARTIK KANDIRAMAYACAK'

Türk’ten sonra konuşan DTP Eski Milletvekili, Akın Birdal’da, demokratikleşme adımların atılmadığını söyleyerek, darbecilerle hesaplaşacağını söyleyen hükümetin darbecileri çıkardığını, ama KCK tutsaklarının içerde bıraktığına vurgu yaptı.
Birdal’dan sonra konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, 30 Mart seçimlerinin Kürdistan’ın Ortadoğu’nun statüsünü belirleyeceğini söyleyerek, “Gelin yeni bir Türkiye, Ortadoğu kuralım. Kürdistan’ın statüsünü insanca bir şekilde belirleyelim. Niye bütün halklar ve inançlar birlikte yaşamasın” diye sordu. Başbakan’a yüklenen Tan, “Hani demokratikleşme yapacaktın. İnterneti bile kapatacaksın. Jitem kurucusu, binlerce faili meçhulün sorumlusu Veli Küçük dışarda, Hatip Dicle içerde. Gittiğin yol, yol değil” diye konuştu. Dini söylemler kullanan AKP’lilerin ayakkabı kutularından çıkan paraları hatırlatan Tan, “Müslümanın hırsızla, yalancıyla işi olmaz. Bizi artık aldatıp, kandıramayacaksınız. Antepliler tüccardır. Tüccar hesabını bilir. Hesabınızı kitabınızı yapın. Başbakan’ın arkasından giderseniz fabrikalarınız da kapanır” şeklinde konuştu.

Newroz ateşi yakılırken, on binler yerel sanatçılar, Nuarin, Ali Baran ve HemeHaci ile halaylar çektiler. (Gaziantep/EVRENSEL)

ADANAAdana'nın Ceyhan ilçesi ve Misis beldesinde BDP ve HDP tarafından düzenlenen Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Ceyhan 6 Ocak mahallesinde düzenlenen kutlama için, sabahın erken saatlerinde itibaren binlerce kişi stadyumun yanındaki boş arazide bir araya geldi. Kutlamaya BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, Parist'e katledilen Leyla Şaylemez'in ailesi, BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, HDP Ceyhan Belediyesi eş başkan adayları Songül Alver ve Mehmet Yardımcı, BDP Ceyhan İlçe Başkanı Tarhir Özdemir katıldı.

Kutlama özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Kitleye seslenen BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newroz'unda okunan mektubunun yeniden çözüm yoluna girildiğini ortaya koyduğunu söyledi. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Bozlak, "Sayın Abdullah Öcalan'dan vazgeçmeyeceğiz. CHP, MHP ve AKP, barış istemeseler de biz halkımızla barışı sağlayacağız" dedi.

Misis beldesinde yine binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. Kadınların kutlamaya yöresel kıyafetleriyle katılması, renkli görüntüler oluşturdu. 7'den 70'e binlerce kişinin katıldığı kutlama, kadınların yaktığı ateşle başladı. Alanı dolduran kitleye seslenen HDP Yüreğir Belediyesi Eş Başkan Adayı Şahap Bolkan, 2014 yılı Newroz'unu, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne ve barışa adadıklarını söyledi. Bolkan, "Önderliğimiz AKP hükümetinin artık müzakere sürecini yürütemeyeceğini resmen ilan etti. Önderimiz bizlere güvenerek bu adımları atıyor, halkına güvenerek bunu söylüyor. Bizler de Önderimizle beraber mücadele edeceğiz" dedi. Kutlama, konuşmaların ardından sahne alan MKM sanatçılarının seslendirdikleri ezgiler eşliğinde halaylar çekilmesi ile son buldu.

HATAYHatay'ın Payas ilçesinde ise bu yıl ilk kez yapılan kutlamayla Newroz ateşi yakıldı. Cumhuriyet mahallesinde gerçekleşen kutlamaya yüzlerce kişinin yanı sıra BDP PM üyesi Zeki Koç, BDP Hatay İl başkanı Mahmut Aydıncı, BDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Şükran Laçin, BDP Dörtyol ilçe eş başkanları Abdulhalim Gümüş ve Menşure Geçim, HDP Dörtyol Belediyesi Başkan Adayı Mehmet İnsan, HDP Dörtyol İlçe Başkanı Halil Baybaris, HDP Payas Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Tuğalan, EMEP Dörtyol İlçe Başkanı Bekir Soylu, HDP ile BDP ilçe yöneticileri katıldı. Alana ise "Dilimiz kimliğimiz ve özgürlüğümüz bizim gelecek şiarımız", "Onurlu bir yaşam için ya özgürlük ya özgürlük", "Newroz pîroz be pankartları" açıldı. Açılış konuşmasını yapan BDP Payas İlçe Başkanı Mehmet Tataş, bu ilk kutlamanın ardından artık her yıl 21 Mart'ta Newroz ateşini yakacaklarını söyledi.

BDP İl Başkanı Mahmut Aydıncı da "Bugün Payas'ta Newroz ateşini yakarken içimizdeki o geçmişin karamsarlığını attık ben buna inanıyorum Payas üzerindeki o soğukluğu atacak" diye konuştu. BDP PM üyesi Zeki Koç ise "Özgürlük hareketinin ateşi sadece Ortadoğu'da Mezopotamya'da değil, Avrupa'nın çok değişik ülkelerinde de kendini hissettirdi. Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen Kürt Kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Cansız ve bütün kadınları saygıyla andığını" söyledi.

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-22 19:16:04
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.14   #2294
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Ali İsmail Korkmaz Parkı açıldı

Gezi direnişinde yitirdiğimiz Ali İsmail Korkmaz anısına hazırlanan park, Ali İsmail'in ailesi ve Mehmet Ayvalıtaş'ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş'ın katılımıyla İstanbul Kadıköy'de açıldı.

Açılıştan önce mini bir konser verildi. Çocuklar müzisyenlere perküsyonlarla eşlik etti.

Açılışta tüm Gezi'de yitirdiklerimiz anısına saygı duruşu yapıldı. Açılışta konuşan Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz "Ali İsmail'lerim hoşgeldiniz. Ali şu an çok mutlu, hepinize çok teşekkür ederim" dedi.

Emel Korkmaz "Ali'nin hayali çocukları eğitmekti, katiller izin vermedi. Bu parkta çocuklar oynayacak, kitap okuyacaklar" dedi.

Açılışta Konuşan Ali İsmail'in Babası Şahap Korkmaz "Ben oğlumla gurur duyuyorum. Ali demek, iyilik demek, Ali demek, sevgi demek" dedi. Ali'nin katillerine de seslenen Şahap Korkmaz, "inşallah onlar da cezalarını çeker" şeklinde konuştu.

Mehmet Ayvalıtaş'ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş ise konuşmasında "Ali'nin kardeşi olmaktan gurur duyuyoruz. Onlar bu mücadeleyi bize miras bıraktı" dedi. Muharrem Ayvalıtaş, kardeşi ve Gezi şehitleri adına yazdığı şiiri okudu.


Sol haber
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.14   #2295
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Erdoğan'dan savaş narası!: 'Bundan sonra tokadımız ağır olacak'


Suriye savaş uçağının TSK tarafından düşürülmesiyle ilgili olarak açıklama yapan Erdoğan, "Bundan sonra tokadımız ağır olacak" dedi, TSK pilotlarını tebrik etti!

(soL - Haber Merkezi)


Başbakan Erdoğan, Kocaeli mitinginde TSK tarafından düşürülen Suriye jetiyle ilgili açıklama yaptı.

Uçağın Türk F-16’lar tarafından vurulduğunu açıklayan Erdoğan şunları söyledi:

Bizim sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ettiler. F-16'larımız kalktı ve bu uçağı vurdu.

Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan, bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, silahlı kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum, Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Mesele bu.

'Dünya karşımıza dikilse...'
Mitingde Twitter'ın yasaklanmasına ilişkin de konuşan Erdoğan, "Neymiş? Özgürlüklere tahammülsüzlükmüş. Kim olursa olsun dinlemiyorum. Dünya karşımıza dikilse, ülkemin güvenliğini tehdit eden her saldırıya karşı tedbir almak durumundayım. Bu Twitter denilen kuruluş bu youtube bu Facebook. Bunlar aileleri kökünden sarstılar. Bunlarda montaj var. Her yol var. Ben aklı selim sahiplerinin nasıl savunduığunu anlamıyorum. Her tür yalan var buralarda. Kalkıp da yapılmamış şeyleri yapılmış gibi anlatanlara tavır almayacak mıyız? Siz bize bu ehliyeti vermediniz mi?" dedi.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve kristal bunu beğendiler.
__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.14   #2296
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


ANASAYFA » POLİTİKA

Kazlıçeşme’de barış iradesiİLGİLİ HABERLERETİKETLER

Newroz - İstanbul - HDP - BDP - Kazlıçeşme Meydanı - Abdullah Öcalan -

(Haber ve fotoğraflar: Eda Yıldırım, Vedat Yalvaç, Metin Akarsu)
İstanbul’daki Newroz mitinginin adresi Kazlıçeşme’de “özgürlük ve barış” idaresi öne çıktı. İstanbullular sabahın erken saatlerinden itibaren Kazlıçeşme Meydanı’na aktı.
HDP İstanbul İl Örgütü tarafından “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” sloganıyla düzenlenen Newroz kutlaması Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda yapıldı. Farklı halklar ve inançların katılım gösterdiği İstanbul Newroz mitingi güzel bir Türkiye mozaiğini oluşturdu. 7’den 70’e her yaştan katılımın olduğu Newroz mitingine katılmak isteyen yüz binler polis tarafından 3 noktada kurulan arama noktalarına yaptıkları yürüyüşlerle vardı

Alanda Öcalan’a özgürlük kampanyası çerçevesinde imza toplamak amacıyla stant kuruldu. Alanı dolduran yurttaşlar Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri de unutmayarak Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı. Yine Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları, HDP, PKK ve KCK bayrakları ve Öcalan posterleri de alanda taşındı. Newroz’a, Suriye’de devam eden savaş yüzünden ülkelerinden göç etmek zorunda kalan Kürtlerin katılımı da yoğun oldu. HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan ve BDP İstanbul İl Eş başkanları Arife Çınar ve Emrullah Bingül de yaptıkları konuşmalarda Öcalan’ın mesajının önemli olduğunu belirterek, barış için mücadelenin devam etmesi gerektiğini dile getirdiler.

‘BİZ HALKIZ KAZANACAĞIZ’

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Başbakanın Yenikapı’da düzenlendiği mitinge de değindi. Tüzel konuşmasına şöyle devam etti: “İktidara geldiği gün yolsuzluğu kaldıracağım demişti. Hepsi yalan oldu. Düşünebiliyor musunuz özgürlük isteyenleri hak arayanları hepsini düşman ilan etti. Hırsızlıkları bilinmesin katliamları duyulmasın diye sosyal medyayı yasaklıyor. Yasaklarınız halkımıza vız gelir Halkımızın gözü açıldı yalana da talana da verecek tek bir oyumuz yok hesap soracağız. Zorbalıkları ve despot iktidarları ayakta kalsın diye uğraşıyorlar fakat yolun sonuna gelindi. Kazanan halklar olacak. İktidarın tam anlamıyla şirazesi kaçmış durumda. Halka verebilecek hiçbir şeyleri kalmadı. Onların gözünde sokaktaki gençler terörist, kadınlar gözaltına alınıyor. Berkin Elvan’ın ailesini meydanlarda yuhalatıyor. Bu sondur bu bitmektir. Newroz meydanlarını dolduranlar ortak yaşam ortak vatan kimlik diyenler siz bu ülkenin umudusunuz. Barışta ısrar ve demokratik adımların atılması işte çözümün adresi bu.”

Öcalan’ın mesajına da değinen Tüzel, “Sayın Öcalan’ın mesajı barış ve demokrasi de ısrar ve halkların çözümü diyor. İşte çözüm işte barışın yolu bu” dedi. Öcalan’a özgürlük kampanyasına da değinen Tüzel, “Ortak yaşamın kurucusu olacak siyasetçiler başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsaklar özgür olmalıdır” dedi

HÜKÜMETE YÜKLENDİLER

HDP İstanbul Eş Belediye Başkan Adayı Pınar Aydınlar, farklı inanç ve kültürlerin HDP’de mücadele ettiğini belirtti. “Ya ayakkabı kutularını dolduranların tarihi yazılır ya da bizim gibi alanlarda barikat barikat direnenler tarafından yazılır. Barışı getirdiğini iddia eden AKP hırsız ve katildir. Barışı getirdiğini iddia ediyorsunuz da Roboskî’de Lice’de ve Gezi’de talimatı siz verdiniz. Hâlâ binlerce tutuklu cezaevinde” diyen Aydınlar, Hükümete ve Başbakan Erdoğan’a yüklendi.
HDP’nin diğer Eş Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder’inde hedefinde AKP hükümeti vardı. Cemaat ve Hükümet arasında devam eden kavgaya değinen Önder, “ “Bizler mecliste yasadışı dinlemeleri dile getirdiğimizde bize ‘kardeşim korkacak şeyi olmayan dinlemeden niye şikayetçi olsun’ dediler. Şimdi kendileri korkudan tir tir titriyorlar. Biz çok safmışız diyorlar. Bu halkın saflara ihtiyacı yok. Madem ahmaksınız itiraf ediyorsunuz düşün bu milletin yakasından” dedi.

HDP’nin 30 marttan sonra bu şehre ve halka karşı işlenen suçların hepsinin hesabını soracaklarını belirten Önder, “Canımızdan can kopardılar. İşte Berkin’in ailesi burada gençlerimizi aramızdan alan zalimlerden hesap sormazsak yediğimiz, içtiğimiz, aldığımız nefes bize haram olsun” dedi.

Newroz’da Rojava’da ki özerk yönetim, Cizre kantonu Başbakan Yardımcısı, Sağlık Bakanı, Maliye Bakanı, Meclis Eş Başkanı ve Dış İlişkiler Bakanı’da halkı selamlayarak kısa bir konuşma yaptı.

HIRSIZLARIN KARŞISINDA HDP VAR


BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise bu Newroz’un her zamankinden daha umutlu kutladıklarını çünkü artık özgürlüğün kokusunun Newroz alanlarından taşarak her yere yayıldığını aktardı. BDP ve HDP belediyeciliğinin Türkiye’de fark yaratan bir belediyecilik olacağını aktaran Demirtaş, “Belediyecilik yerel demokrasiyi ve barışı kurmanın yoludur. Biz belediyecilik anlayışımızla barışı inşa edeceğiz, şeffaf olacağız, katılımcı olacağız” dedi.
Demirtaş, “Aralarında hırsız olmayan var mı? Ya paramızı çalmışlar, ya kimliklerimiz çalmışlar, ya inançlarımızı çalmışlar, ya geleceğimizi çalmışlar, ya çocuklarımızı çalmışlar, ya doğamızı çalmışlar, Ya çevremizi, ya umutlarımızı, heyecanlarımızı çalmışlar. Hepsi hırsız bunların. Hırsızlara karşı tek bir alternatif var. HDP” dedi.

Başbakan’a da seslenen Demirtaş “şimdi biraz ilerde halkın karşısında cemaate saldırıyordur. 11 yıldır ne yapıyorsanız beraber yaptınız. Ne sen ondan ne o senden daha az suçlu değil” dedi. Sosyal medya yasaklamalarını da hatırlatan Demirtaş, “Başbakana bir tavsiyem var. Seni sinirlendiren her şeyi kapatacaksan önce Bilal’i kapat Bilal’i. Sosyal medyayı kapatarak sinirlerini yatıştıramazsın” şeklinde tepki gösterdi. HDP’nin bütün saldırılara karşı sandıktan güçlenerek çıkacağını ve en güzel cevabı sandıkta vereceğini kaydetti.

HÜKÜMET GEREKLİ ADIMLARI ATSIN


Newroz’a katılan insanların en büyük taleplerinden biri bir yıldır devam eden çatışmasızlığın kalıcı hale gelmesi ve barışın sağlanması için devletin kalıcı adımlar atması oldu. Mehmet Uçar bir yıldır devam eden çatışmasızlık süreci için, “Bundan daha güzel bir şey olabilir mi” diye soruyor. Halkların birlikte yaşamak ve birlikte paylaşmak istediğini dile getiren Uçar, tam bir çözümün yerleşmesi devam eden müzakerelere yasal bir statü kazandırılması gerektiğini dile getiriyor. Hükümetin yarım yamalak adımlar attığını aktaran Uçar, mücadele olmadan hiçbir şeyin kazanılmayacağının da farkında. Ahmet Yol ise hükümete tepkili. Hükümetin Kürt sorununun çözümü için gerçekçi hiçbir adım atmadığını anlatan Yol, hâlâ binlerce KCK tutuklusunun cezaevinde olduğunu hatırlatıyor ve yeni çıkan yasadan yararlanamamalarını eleştiriyor. Yol, çözüm sürecinin ilerleyebilmesi için, hükümetin adım atması ve Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Sevil Kurdoğlu bir Türk olarak Newroz’a Kürt halkının birliğine, kimliğini inşa etmesine destek vermek için katıldığını anlatıyor. Kalıcı bir çözüm içinse BDP’nin önerilerinin dikkate alınıp sürece yasal statü kazandırılması gerektiğini ve müzakerelerin sadece Öcalan ile devlet yetkilileri arasında devam etmemesini, halka yayılmasının zorunlu olduğunu aktarıyor.
KUTLAMAYA KATILANLAR
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Milletvekilleri Halil Aksoy ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman, Gıda İş Genel Başkanı Celal Ovat DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Eşber Yağmurdereli, Sosyalist Parti Genel Başkanı Sevim Belli, Berkin Elvan’ın ailesi, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can ve HDP-HDK Yürütme Kurulu üyeleri ve Rojava’dan gelen bir heyet kutlamalara katıldı. (İstanbul\EVRENSEL)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-23 10:37:32
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.14   #2297
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Twitter'ı bu yüzden mi kapatmak istiyor? #SavaşaHayır zirvede

Onedio


İLGİLİ HABERLER


ETİKETLER

Suriye - Twitter - Recep Tayyip Erdoğan -

TSK'nın Suriye'ye ait bir savaş uçağını "sınır ihlali" yaptığı iddiasıyla düşürmesinin ardından Twitter'da kullanıcılar #SavaşaHayır hashtagi başlattı.
Recep Tayyip Erdoğan'ın "Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olur. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı, hava kuvvetlerimizi tebrik ediyorum” açıklamasıyla doğruladığı olay, Twitter kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı.
Yapılan yorumlarda seçime doğru sonu gelmeyen yolsuzluk iddialarıyla iyice sıkışan AKP'nin ülkeyi savaşa sürüklediği vurgulandı.
#SavaşaHayır hashtagi kısa sürede bir numaraya yükselirken, bu durum akıllara "AKP bu yüzden mi Twitter'ın kökünü kazımak istiyor" sorusunu getirdi.
Twitter'da konuya dair yapılan kimi yorumlar şöyle:
Tayfun Talipoğlu: Kirli savaşa hayır #SavasaHayır
Meryem Göktepe: Kimsenin askeri değil memleketin emekçi ve aydınları ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz.Savaş kararı alanların çocukları gitsin savaşa #SavaşaHayır
Hektor Vartanyan: #SavaşaHayır Pisliğe gömülmüş bir iktidarın son kirli tezgahına Hayır!
Barış Atay: Sen naparsan yap; biz olanca gücümüzle #DiktatörErdoğan #SavasaHayır diye haykırmaya devam edeceğiz ! Hesap vereceksin !
Hayko Bağdat: "Uçak düşürdük ehi ehi" diye meydanlarda bağıran bir yönetici var başımızda. #SavasaHayır
Berkin İsmail Cömert: "çıkarsa tezkere bilal gitsin askere" diycem "anlamayacağından" korkuyorum... #savaşahayır
Orhan Alkaya: Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz. Kimsenin askeri olmayacağız. #SavaşaHayır #fasizmekarsıbirlesikcephe
Elif Yılmaz: Bilal'e anlatır gibi anlatalım... Senin savaşının askeri olmayacağız Tayyip Erdoğan !!!! #SavaşaHayır
Prof. Dr. Gazi Çağlar: Giderayak Suriye'ye değil Türkiye'ye atılan tokat: "Bundan sonra tokadımız ağır olacak"mış, senin ağırlığın savaş naran kadar.
Filiz Yavuz: Komşuya "ağır tokat" atmak için benden izin aldın mı? Benim vergilerimle aldığın silahlarla yaşamı katletmene izin vermiyorum! #SavaşaHayır
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-23 16:50:32
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.14   #2298
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


YEREL SEÇİM 2014
BUGÜN NE OLDU?
ANASAYFA » DÜNYA

Sınırda savaş kışkırtıcılığı;
Suriye uçağı düşürüldü


Keseb’de cihatçıların saldırılarına TSK’nın da destek verdiği idda ediliyor.


İLGİLİ HABERLER


ETİKETLER

Hatay - Samandağ - Suriye krizi - Keseb -

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Keseb kasabası yakınlarında saat 13.00 sularında bir savaş uçağı düşürüldü. AFP'nin Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne dayandırdığı haberinde, Suriye uçağının TSK’ya ait uçaksavarlar tarafından düşürüldüğü iddia edildi. Hizbullah'ın Lübnan'daki yayın organı El Manar televizyonu ise uçağın Türkiye'den atılan iki roketle düşürüldüğünü öne sürdü. DHA savaş uçağının pilotunun, paraşütle atlayarak kurtulduğunu ancak nereye indiğinin bilinmediğini bildirdi.
ERDOĞAN: YATIŞTIRMADI, KIZIŞTIRDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Kocaeli’nde yaptığı konuşmada uçağın Türkiye tarafından düşürüldüğünü doğrulayarak, “Suriye uçağı 12:15 civarı sınırımızı ihlal etti. F-16’larımız kalktı bu uçağı vurdu. Ben başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere pilotlarımızı tebrik ediyorum. Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olur. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı, hava kuvvetlerimizi tebrik ediyorum” dedi.
‘SINIRI İHMAL ETMİŞ Mİ, ETMİŞ!’

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da değiştirilen angajman kurallarını hatırlatarak, “Sınırımızı ihlal etmiş mi etmiş. Biz de angajman kurallarımızı sınırlarımızı ihlal eden uçaklara gerekli cevap verilecek demiş miyiz. Onlara talimatı vermişiz. O halde verilen talimatı hakkıyla yerine getiren görevlilerimizi pilotlarımızın takdir edilmesine ve onların amiri hem Hava Kuvvetleri komutanımız, Genel Kurmay Başkanlığımız da dahil olmak üzere biz görevlerini hakkıyla layıkıyla ve millete layık oldukları için biz de tebrik ediyoruz.”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i arayarak tebrik ettiği belirtildi.

CHP'DEN ÇELİŞEN AÇIKLAMALAR

Partisinin Aksaray mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düşürülen Suriye uçağıyla ilgili olarak “Angajman kurallarına uymadığı için Türk Silahlı Kuvvetleri, bir Suriye uçağını düşürmüş. Angajman kurallarına uymadığı zaman yapılan hareketi hiçbir zaman eleştirmeyiz ama bunu miting meydanlarında ben kahramanım diye söylenmesini de istemeyiz. Çünkü hırsızdan kahraman olmaz” dedi.
CHP Genel Başkan yardımcısı Haluk Koç, uçağın düşürülmesine ilişkin, “İçeride bunalan diktatör, en son çare olarak bu tip ön hazırlığı yapılmış maceralara ülkeyi sürükleyebilir” dedi.
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Koç, Suriye sınırında yaşanan olayın vahim ve düşündürücü olduğunu belirterek, “Seçimlere bir hafta kala, yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet olaylarının altında ezilen hükümet ve başçalanın, kendisini kurtarmak ve gündemi değiştirmek için, değişik ve tehlikeli maceralara girişebileceğini söylemiştik” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir TV programında, böylesi bir tehlikeye dikkat çektiğini ve olası provokasyonlara karşı halkı ve bilhassa Genelkurmay Başkanı'nı uyardığını belirten Koç, “Maalesef bu iktidarın beslediği gözü dönmüş radikal teröristler önce Niğde’de bir polis, bir astsubay ve bir yurttaşımızı şehit etmişlerdi. Şimdi sınırda, Suriye toprakları içerisinde angajman kuralları içinde olup olmadığı tartışmalı koşullarda bir Suriye uçağı düşürülmüştür. İçeride bunalan diktatör, en son çare olarak bu tip ön hazırlığı yapılmış maceralara ülkeyi sürükleyebilir” ifadelerini kullandı. “Bu gözü dönmüş iktidarı ve ruh hali artık sağlıklı görünmeyen başındaki zatı uyarıyoruz” diyen Koç açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Boyundan büyük maceralara girişme. Türkiye’yi ve milletimizi özel hırslarına ve korkularına alet etmek yanlışlığına kalkma. Bu pis planları kim yapıyor ve aklına sokuyorsa, biliniz ki hepiniz ağır bir vebal altındasınız. Türk halkı Suriye halkı ile kardeştir ve provokasyonla olası bir çatışma istememektedir . Hırsızlık ve yolsuzluğun yanında, savaş kışkırtıcılığı da ağır bir suçtur. Bu milletin yakasından düşeceksiniz. Az kaldı; bütün pislikleriniz ve hain planınızla sandıkta yok olacaksınız.”

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Başbakan Erdoğan’ın yerel seçimlere 1 hafta kala provokasyon ortamı yaratmaya çalıştığını söyledi.
VURULAN UÇAK İÇİN SURİYE'DEN SERT AÇIKLAMA

Suriye Dışişler Bakanlığı, düşürülen Suriye uçağına ilişkin açıklama yayınladı.

Suriye Dışişleri'nden yapılan açıklamada Türkiye'nin bölgede teröre destek verdiği iddia edildi. "Türk hükümeti saldırganlığa son vermeli. Teröristlerin, Türiye topraklarına girmesi için Türk topraklarından tank desteği verildi. Türkiye'den yapılan düşmanlık ve terör desteği kesilmeli" ifadeleri kullanıldı.

Askeri kaynaklar da uçağın isyancılara ait hedefleri vururken düşürüldüğünü belirtti.


‘TERÖRİSTLERE TANK VE TOP DESTEĞİ’


Suriye resmi haber ajansı SANA’nın İnternet sitesinde yayımlanan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türk hükümetinin son iki gündür Lazkiye kırsalının Keseb sınır bölgesinde “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve topraklarına eşi benzeri olmayan ve hiçbir geçerli nedeni bulunmayan düşmanca bir askeri saldırıda bulunduğunu” belirtti. Yetkilinin, Erdoğan hükümetini, “silahlı terör çetelerinin Türkiye topraklarından Suriye'ye girişlerini temin etmek için Suriye topraklarına tank ve toplarla saldırdığını” suçladığı belirtildi.
‘ERDOĞAN’IN İFLASININ KANITI’

Suriyeli yetkili, bu saldırıların, “Erdoğan’ın Türkiye halkının ihtiyaçlarını karşılama ve sorunlarını çözmedeki başarısızlığının yanı sıra iflasının bir kanıtı olduğunu” söyledi.
Keseb’e vurgu yapılan açıklamada “Teröristlerin Suriye topraklarına girmesi için Türk topraklarından tank desteği verildi. Türkiye'den yapılan düşmanlık ve terör desteği kesilmeli” ifadesi kullanıldı.
Yetkili, “Suriye'nin Erdoğan hükümetinden derhal bahsi geçen askeri saldırılarını durdurmasını, teröre desteğini kesmesini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararlarına uymasını” istediğini belirtti.
Yetkili; Suriye'nin, kardeş Türkiye ve halkıyla iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek güzel ilişkileri sürdürme arzusunda olduğunu ifade etti.
Suriye ordusundan bir sözcü, uçağın pilotunun kendisini fırlatarak kurtulduğunu söyledi.

‘SURİYE AÇIKLAMALARI TAMAMEN ‎MESNETSİZDİR’

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye ait bir uçağın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülmesiyle ilgili olarak Suriye tarafının yaptığı bütün açıklamaların mesnetsiz olduğunu öne sürerek , “Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlılığının bundan böyle sınanmamasını temenni ve tavsiye ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye ait uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Suriye rejiminin Türkiye’ye yönelik açık ve kabul edilemez saldırıları sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Haziran 2012’de yapılan açıklama ile Suriye’ye yönelik angajman kurallarında yapılan değişikliklerin duyurulduğu ve Suriye rejimine gerekli uyarıların yapıldığı söylendi.

Daha önce bu konuda Türkiye’nin kararlılığını “sınayan” bir helikopterin 16 Eylül 2013’te Türk hava sahasını ihlal etmesi üzerine gereken karşılığın öne sürülen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Son olarak bugün Suriye rejimine ait iki savaş uçağının sınırımıza yaklaşması üzerine, askeri makamlarımızca gereken ikazlar yapılmış; bu uçaklardan biri ikazımız üzerine geri dönmüşken diğeri uyarılarımızı dikkate almayarak hava sahamızı ihlal etmiştir. Bunun üzerine, hava kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız ve titizlikle uygulanacağı ilan edilmiş olan angajman kurallarımız çerçevesinde söz konusu uçağa müdahalede bulunulmuştur. Suriye rejimi tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalar tamamen ‎mesnetsizdir.”

Olayla ilgili olarak Türkiye tarafından BM Genel Sekreterine, BM Güvenlik Konseyine, NATO Genel Sekreterine ve NATO ‎Konseyine gerekli bilgilendirmenin yapılmakta olduğunu kaydedilen açıklamada, “Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik tehdit ve saldırılarına karşı genel olarak uluslararası hukuk ve özel olarak BM Yasası'nın 51. maddesinde kayıtlı meşru müdafaa hakkı çerçevesinde gerekli tüm önlemlerin uygulanması bundan böyle de kararlılıkla sürdürülecektir. Ulusal güvenliğimizin korunması amacıyla kendilerine verilmiş olan her türlü görevi yüksek başarıyla icra etmeye muktedir olduğunu bugün bir kere daha kanıtlamış olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlılığının bundan böyle sınanmamasını temenni ve tavsiye ediyoruz” denildi.

#SAVAŞAHAYIR BİR NUMARA

Hükümetin yasaklamaya çalıştığı Twitter'da uçağın düşürüldüğü haberinin duyulmasının ardından #Savaşahayır hashtagi başlatıldı. Hashtag'e yorum yapanlar AKP'nin sonu gelmeyen yolsuzluk iddialarının baskısından kurtulabilmek için ülkeyi savaşa sürüklediğini vurguladı.
KESEB'DE NELER OLUYOR?

Günlerdir Esad hükümetine muhalif cihatçı grupların saldırısı altında olan Keseb kasabası ve sınır kapısında hakimiyetin sabah itibariyle cihatçı güçlere geçtiği iddia edilmişti.
Yakındoğu Haber'den Hasan Sivri'nin haberine göre Cuma sabahı Türkiye topraklarından olmak üzere 3 ayrı noktadan, Lazkiye'nin kuzeyinde yer alan Keseb sınır kapısına yönelik saldırı başlatılmıştı.

Muhaliflerin "Türkiye ve Suriye Alevilerini birbirinden ayırdık" cümlesiyle duyurduğu saldırı, "Enfal" adıyla düzenlendi. Baskına el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi ve Suudi Arabistan'ın kontrolündeki İslam Tugayı katıldı. Her iki örgütün de bu bölgeye Türkiye topraklarından girdikleri belirtiliyor. Hasan Sivri, cihadçı tugayların sosyal medya hesaplarına göre baskına bu iki örgütün dışında da katılan örgütlerin olduğunu belirtti.

Sivri, Ermenilerle farklı mezheplerden Müslümanların bir arada yaşadığı Keseb'in, Samandağ ile Lazkiye arasında yer alan Kel dağının hemen güneyinde bulunduğunu belirtiyor.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-23 13:26:51
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.03.14   #2299
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


ANASAYFA » DÜNYA

Düşürülen uçağın pilotunun görüntüleri yayınlandıİLGİLİ HABERLERETİKETLER

SANA - Suriye krizi - Keseb -

Suriye Haber Ajansı SANA, TSK'ya ait savaş uçakları tarafından düşürülen Suriye savaş uçağından paraşütle atlayarak kurtulan pilotun hastanede çekilen görüntüsünü yayınladı.
Sağlık durumunun iyi olduğunu belirtilen pilot, vurulduğu sırada uçağının Türkiye sınırından 7 kilometre içerde olduğunu söyledi. Pilot Türkiye savaş uçakları tarafından kendisine füze atıldığı sırada "Suriye toprakları içindeki Keseb civarında terörist hedeflere karşı görev icra etmekte olduğunu" söyledi.
Fotoğrafı yayınlandığı halde ismi belirtilmeyen pilot, vurulduğu sırada "terörist hedeflerle görsel temas kurduktan sonra üssüne geri dönmek üzere manevra yaptığını" söyledi. (DHA)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-24 07:03:29
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.03.14   #2300
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.


Nur Serter'den Türkçe Olimpiyatları tartışmasına yanıt: Cemaat'le işbirliği görüntüsü verilmemeliCHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Türkçe Olimpiyatları ile gurur duyuyoruz, bu yılki etkinliğe katılabilirim" açıklamasının ardından soL'a konuşan CHP'li Nur Serter "CHP, Cemaat'le işbirliği görüntüsü vermemeli" dedi ve parti yönetimine "Bu kadar abartmaya gerek yok" diye seslendi.

Emre Deveci
Gülen Cemaati tarafından organize edilen ve AKP hükümetinin yıllardır büyük destek verdiği Türkçe Olimpiyatları'nın geleceği, AKP ile Cemaat arasındaki kavga nedeniyle tartışma konusu oldu.

Başbakan Erdoğan'ın artık Türkçe Olimpiyatları'nın yapılmasına izin vermeyeceklerine dair açıklamasına dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkçe Olimpiyatları ile gurur duyuyoruz" yanıtı vermiş, CHP'nin İstanbul adayı Mustafa Sarıgül de Cemaat'in bu etkinliğine tesis ve sponsorluk desteği vereceklerini duyurmuştu. Kılıçdaroğlu ayrıca, bundan sonra bu etkinliklere katılabileceğini de belirtmişti.

Erdoğan, CHP'nin bu Cemaat etkinliğine tam destek vereceğini duyurmasına bugün Tabzon mitinginde yanıt verdi. Kılıçdaroğlu'nun kastederek "Türkçe Olimpiyatları'na katılacakmış" diyen Erdoğan "Katılsın, yanına Tunceli vekillerini alsın öyle gitsin, yanına ikna odalarının mucidi olan benim başörtülü bacılarıma zulmeden vekilini alsın öyle gitsin. Silivri’den çıkan vekillerini de alsın. Hep birlikte Türkçe olimpiyatlarına gitsinler. Pensilvanya’nın askerleriyiz, Hocam izindeyiz diye tezahürat yapsınlar. Yakışır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasında dolaylı olarak bahsettiği CHP'li milletvekillerinden Nur Serter, soL'un konuyla ilgili sorularını yanıtladı.
Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'den gelen Türkçe Olimpiyatları ile ilgili sözleri değerlendiren Serter, "Cemaat ile işbirliği görüntüsü verilmemeli" vurgusu yaparak şöyle konuştu:
"Cumhuriyet Halk Partisi'nin alınan bütün yasak kararlarına karşı bir duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu da bir yasaklamadır. Ancak bu yasaklamalara karşı duruş sergilerken de Cemaat'le işbirliği görüntüsü vermemeye çok büyük bir özen göstermesi gerekir."

"Sarıgül ve Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları bu işbirliği görüntüsünü veriyor mu? Bu tür açıklamalar doğru mu?" diye sorduğumuz Serter, CHP yönetiminin "abarttığı" görüşünde:

"Hayır, bu kadar abartmaya gerek yok. Yasaklara karşı olduğumuzu söylemekle yetinmeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilkeleri bellidir."Sol Haber
Sponsor Reklamlar

__________________
"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir."

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 6 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 6 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Zaytung haberleri. dAbBe Komik Bölüm 33 26.03.14 22:44
Bu Yolu Sürenler Bilir Yılmaz Bakar Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 09.01.12 11:41
“Bağımsız Türkiye” Düşünü Gerçeğe Çevireceğiz… yorum111 Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 3 27.03.11 00:59
Turgut Öker, AABK adına bağımsız milletvekili adayı Pir Mehmet Siyaset,Politika ve Ekonomi 8 20.02.11 09:10
Sefire Yolu Gösterin !!! akdora Mustafa Kemal ATATÜRK 0 23.05.10 00:48
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2