Sponsor Reklamlar

PİRYOLU Bağımsız haberleri.

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  PİRYOLU Bağımsız haberleri. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 16.01.14   #1941
bab'ül ilim
bab'ül ilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: TERCAN
Rep Puani : 50
Standart Cevap: PİRYOLU Bağımsız haberleri.

Gül'e 'Rakibiniz Başbakan mı' sorusu

Cumhurbaşkanı Gül HSYK Düzenlemesi) : Türkiye'ye zarar verilmeden Anayasa değişikliği ile aşılacağını düşündüm

ANKARA-Cumhurbaşkanı Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi ile ilgili olarak önümüzdeki süreçte nasıl gelişmeler beklediği ve neleri öngördüğüne dair bir soru üzerine Gül, "Bildiğiniz gibi bugün Türkiye'nin gündemindeki önemli bir konunun daha suhuletle aşılması ile ilgili Cumhurbaşkanı olarak geçen günlerde gayretlerim oldu ve bu devam ediyor" diye konuştu.

Gül, daha önce de ihtiyaç duyulduğunda siyasi parti başkanlarını davet ederek görüşlerini aldığını ve sorunların çözümü için fikirlerini paylaştığını anımsatarak, "Bu çerçeve içerisinde özellikle yargı ile ilgili bu sıcak tartışmalar yaşanırken ben bunların Türkiye'ye zarar vermeden aşılmasının bir anayasa değişikliği ile daha doğru olacağını düşündüm, bu çerçevede siyasi partilerimizin başkanlarını davet ettim" ifadesini kullandı.

Parlamenter demokratik hukuk sistemlerinde, parlamentonun iki meşru ayağının iktidar ve muhalefet olduğunu dile getiren Gül, sözlerine şöyle devam etti:

"İktidar ve muhalefetin işbirliği ile bu konu eğer neticeye ulaştırılırsa, çözülürse karşı karşıya kaldığımız problem, bu sadece bu problemin çözümü değil, bütün Türkiye'de çok pozitif bir psikoloji oluşturur ve demokratik sistem içinde her şeyin hal olduğunu içeride ve dışarıda gösteririz. Buradan yola çıkarak daha TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki çalışmaları da inceledim. HSYK ile ilgili tıkanıklığın oradaki üyelerin seçimi ile ilgili noktada kaldığını gördüm. Nasıl bir HSYK olması konusunda partiler arasında bir ayrılık yok. Bağımsız ve tarafsızlığı güçlü olan yine AB ilkeleri çerçevesine oturmuş bir HSYK oluşmasında mutabakat vardı. O zaman üyeler nasıl seçilecek. Bununla ilgili tıkanıklığı gördüğüm için böyle bir çalışmaya girdim. Eğer, ümidim olmasa, olmayacak duaya amin demek için bir araya gelinmez."

Gül, görüşmelerde bir siyasi parti dışında kalanların bu konuda işbirliği yapabileceklerini söylediklerini kaydederek, "Başbakanla buluşmamda bu görüşlerimi paylaştım. Bu yönde karşılıklı bir olumlu tavır sergilenirse neticeye ulaşabileceğini söyledim. Gördüğünüz gibi onlar da dün AK Parti Grubu'nda Sayın Başbakan da açıklamalarını müspet yönde yaptı. Ümit ederim ki, burada bir neticeye varılır. Tabii ki bunlar uzun görüşmeleri de gerektirmez açıkçası. Eğer, siyasi iradeler samimi bir şekilde ortaya konur ve 'Biz bu işi halledelim' iradesi ortaya çıkarsa aşılamayacak bir konu yok, bence" değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA ÜLKELERİNDE BİR ÇOK ÖRNEK VAR
Seçimin nasıl olabileceğine dair Avrupa ülkelerinden birçok örnek bulunduğunu, hukukçulardan görüş alınabileceğinin ve eski siyasetçilerden faydalanılabileceğinin altını çizen Gül, "Bir neticeye varılır diye düşünüyorum. Bu herhalde bir iki gün içinde belli olacak bir husustur. Ama önemli olan, sadece buradaki tıkanıklığın aşılması değil, bütün Türkiye'ye pozitif bir psikolojinin yayılmasına çok katkısı olur. Çünkü, 'İktidar-muhalefet bir araya gelip, demek ki tıkanılan bir konuyu çözebiliyor' diye dışarıya da çok güzel bir işaret olur" diye konuştu.

Gül'e Slovenya Ulusal Televizyonu'ndan bir muhabir "En son yolsuzluk skandalının ya da Başbakan Erdoğan ile etkili bir dini kimlik olan Fethullah Gülen arasındaki çekişmenin acaba AKP üzerinde mart seçimlerinde etkisi olacak mıdır ve ağustostaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde etkisi olacak mıdır? İkinci olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibiniz kim olacak? Başbakan Erdoğan mı olacak sizce?" sorularını yöneltti.

İlk olarak ikinci soruya yanıt veren Gül, "Bu soruların cevabı daha erken. Önümüzde daha çok süre var. Günü geldiğinde bunları göreceksiniz" dedi.

Gül, birinci soruya ise "Demokratik nizam içinde çeşitli farklı görüşler, düşünceler olabilir. Bunlar ülkelerin istikrarını bozmaz, ayrıca ülkeler arasındaki ilişkiyi de onları da bozmaz. Yani merak edilecek çok fazla şey yok. Biraz Türkiye'deki siyasetin çok daha geleneklerimizden gelen alışkanlığının ortaya çıkmasıdır, bugünlerde olup bitenler. Böyle görmekte fayda var diye düşünüyorum" cevabını verdi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ DAHA DOĞRU BULUYORUM
Cumhurbaşkanı Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören yasa değişikliğine ilişkin temaslarından bir sonuç çıkmaması durumunda tavrının ne olacağına ilişkin soru üzerine, AB ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülke olarak Türkiye'nin, demokrasisini ve hukuk sistemini çok geri düşünmemek gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamak için demokratik kriterlerini ve hukuk sistemini belli bir seviyenin üzerine çıkarttığını vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki mevcut hukuk ve demokratik sistemin güçlü olduğunu, ama daha da iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu görmek gerekir. Kuvvetler ayrılığı prensibi var, yürütmenin, yasamanın ve yargının alanları ayrı ayrıdır, ama hepsinin ahenk içinde çalışması da bir devlet düzeninin ihtiyacıdır. Zaman zaman bu konularda sorunlar çıkarsa bunlar da konuşularak, görüşülerek halledilecek meselelerdir. Ümit ederim ki bu köklü şekilde çözülür. Bir anayasa değişikliği olmasını ben daha doğru buluyorum. Anayasa değişikliğinin de yine gelişmiş demokrasiler, AB kriterleri çerçevesinde olmasını arzu ederim, zaten mevcut çalışmalar da bu yöndedir. Bu taslakla ilgili bazı değişiklikler yapılması düşüncemi hükümetle, Sayın Başbakanla da paylaştım, bakalım süreç nasıl geçecek görürüz."
Sponsor Reklamlar

Alt 16.01.14   #1942
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

'Rantı değil kendimizi ve kentimizi yönetmeye geliyoruz'

İLGİLİ HABERLER

HDP - CHP - Yerel Seçim 2014 - Sebahat Tuncel -

Türkiye genelinde 59 ilde toplumun tüm farklılıklarını gözeterek yerinden yönetimi güçlendirme hedefi ile seçime girecek HDP'nin Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Türkiye halklarının alternatifinin HDP olduğunu söyledi. "Rantı değil, kendimizi ve kentimizi yönetmeye geliyoruz" diyen Tuncel, dolayısıyla halkın yerelden demokrasi hareketine güçlü bir katılımını sağlayacak, kendi kendini yönetecek, yerelde kendi kaderini kendisi belirleyecek bir sistemi halkla birlikte inşa etmek istediklerini ifade etti.

Batı illerinin 59'unda yerel seçime girme kararı alan Halkların Demokratik Partisi (HDP), mevcut merkezi yönetim anlayışına karşı demokratik yerel yönetim anlayışıyla seçimlere hazırlanıyor. Yerel seçim hedefleri ve yönetim anlayışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP'nin Türkiye halkları için alternatif olduğunun altını çizdi.
'MİLYONLARIN YENİ BİR SİSTEM TALEBİ HDP'NİN VARLIK NEDENİ'

HDP'nin yeni bir parti olduğunu ancak Kürt siyasi hareketi ile Türkiye'nin demokrasi güçlerinin onlarca yıllık birimi ile kendini var ettiğini söyleyen Tuncel, "Dolayısıyla Türkiye'de genel olarak yeni bir sistem talebinin olması bir noktada HDP'nin önemini biraz daha arttırdı aslında. Bunu HDK'nin kongre çalışmasını yaptığımızda da gördük. Yerellere çalışmalara gittiğimizde HDK'nin temel çalışmalarını kabul gören noktalarından biri, yerelden siyaseti izlemesi, halkı sürece katması ve merkezi otoritelere artık güvenin kalmaması" diye konuştu. HDK'nin çok kültürlü yapısının dikkat çektiğini, birçok kesimin temsiliyetini içinde barındırdığını ifade eden Tuncel, HDP'nin de bu oluşum içinden partileşme sürecine gitmesinin önemli olduğunun üzerinde durdu.

Tuncel, HDP'nin kuruluş sürecinin, hem Gezi direnişine hem de Kürt sorununun çözümü noktasında PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece denk geldiğine de dikkat çekti. Tuncel, "Devlet ve Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan arasında diyalog başladı. Arkasından Gezi isyanı yaşandı. Aslında Türkiye halkları ilk kez otoriter, baskıcı totaliter yapılara karşı itirazını çok güçlü bir şekilde dile getirdi. Belki başka süreçlerde yan yana gelemeyecek birçok kesim, Gezi'de sokağa çıktı. Türkiye'de Kürt sorunu çözülmüyor, demokratikleşmeler yaşanmıyor. Milyonlar yeni bir sistemi talep etti. Bu iki olayın kendisi de HDP'nin var olma nedenlerindendir" dedi.

'17 ARALIK, ÇÜRÜMÜŞ SİSTEMİN SADECE BİR PARÇASINI GÖSTERDİ'

Bölgedeki demokratikleşme ile Türkiye metropollerindeki eşitlik, özgürlük ve adalet taleplerinin yeni bir sistemin oluşturulması gerektiğinin göstergesi olduğuna işaret eden Tuncel, "Türkiye sisteminin nasıl çürüdüğünü görebiliyoruz. İktidardakiler sadece kendi iktidarını yaşartmak için toplumun çok geniş kısmını mağdur edecek. Bunları da yaparken, 'halk adına yapıyorum' diyecek. Aslında 17 Aralık, bu çürümüş ve sömürü sistemin sadece bir parçasını ortaya çıkardı" dedi. Ne iktidar partisinin ne de ana muhalefet partilerinin, halka cevap olamayacağını söyleyen Tuncel, "Bu sistemle hesaplaşmayı da iktidardakiler ve ana muhalefet partileri yapamaz. Çünkü sistemin parçasıdır bu partiler de. MHP de, CHP de çürümüş sistemin birer parçasıdır. Bunun alternatifi, Türkiye'nin yeniden inşasında, halkın iktidarının gerçekleştirilmesi konusunda cevap olabilecek adres HDP'dir. Türkiye'nin sorunlarına çözüm gücü olabilecek iradeyi taşıyor. Aslında hakların yerelden demokrasiye güçlü katılımını ifade ediyoruz. Bütün bu yapılanmanın toplum tarafından karşılık bulduğunu yerel seçimlerde göreceğiz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE HALKLARININ ALTERNATİFİ HDP'

Türkiye'nin 59 ilinde HDP, bölgede ise BDP ile yerel seçimlere gideceklerini hatırlatan Tuncel, "Bunun bazı riskleri olmasına rağmen, Türkiye'nin siyasal konjonktürünü göz önünde bulundurduğumuz zaman ne kadar önemli bir karar olduğunu görüyoruz. Aslında HDP, Türkiye halklarına yeni bir seçenek sunmak, Türkiye halklarının alternatifsiz olmadıklarını göstermek açısından önemli bir proje" değerlendirmesini yaptı. Yerel seçimlerin aynı zamanda genel siyaseti de belirleyeceğini dile getiren Tuncel, Kürt sorunun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi noktasında yaklaşımlarını toplumun tüm kesimleri ile paylaşarak yol alacaklarını belirtti. Tuncel, "Yerel demokrasinin geliştirilmesi, Kürt sorunun çözümü, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve özgürlükler konusunda projelerimizi, halkla paylaşacağız, dayanışma kültürünü geliştireceğiz. Önümüzdeki ilk genel seçimde de kendisini ana muhalefet olarak gören ya da ona göre programını yapan bir noktada olacağız" diye belirtti.

'GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU GÖSTERECEK POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ'

Yerel seçimlere girme kararı aldıklarında "Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz" sloganı ile yola koyulduklarına işaret eden Tuncel, amaçlarının yerel yönetimleri geliştirmek ve demokrasiyi oturtmak olduğunu kaydetti. "Rantı değil, kendimizi ve kentimizi yönetmeye geliyoruz. Dolayısıyla halkın yerelden demokrasi hareketine güçlü bir katılımını sağlayacak, kendi kendini yönetecek, yerelde kendi kaderini kendisi belirleyecek bir sistemi halkla birlikte inşa etmek istiyoruz" diyen Tuncel, bölgede ise BDP'nin yönetiminde olan belediyelerin sayısını da ikiye katlama hedefinde olduklarını açıkladı. HDP'nin 40'a yakın bileşenden oluştuğunu, BDP'nin ise 10 yıllık bir deneyime sahip olduğunu ifade eden Tuncel, "BDP'nin daha önce batıda aldığı oylar bizim oylarımız olarak ortaya çıkacak. Batıda, belediye alabileceğimiz yerlerde var. Önümüzdeki dönemde daha iddialı olduğumuzu, güçlü olduğumuzu gösterecek potansiyeli açığa çıkaracağız. Seçime yeni giriyoruz ancak kendimize yeni demiyoruz. Bugüne kadar var olan potansiyelimizi daha da arttırma iddiasındayız" dedi.

Tuncel, merkezi yönetim anlayışının artık Türkiye'de kabul gören bir anlayış olmadığı üzerinde de durdu. Çünkü merkezileştikçe demokrasiden uzaklaşıldığını belirtenTuncel, "İnsanlar kendini daha yabancı hissediyor. Bugün bütün kararlar Ankara'dan alınıyor. Bütün yasalar Ankara'dan çıkarılıyor ama yaşamımızın tümünü etkiliyor. Biz bunun yansımalarını direk yerelden görüyoruz. İnsanlar, artık bu siyaset tarzını kabul etmiyor. Yerelle ilgili kararlarda kendisinin söz sahibi olmasını istiyor" değerlendirmesini yaptı.

HDP olarak yerelden yönetimi, bir söylem ya da propaganda aracı olarak kullanmadıklarını vurgulayan Tuncel, "Yerelden yönetim yaşamın kendisidir" dedi. Yerel yönetimde, kültürel ve kimlik farklılığının gözetilmesi, ekoloji, yerelden yönetim, katılımcılık, ekonominin ihtiyaca göre kullanımı gibi mekanizmaların oluşturulmasının önemine değinen Tuncel, ayrıca yerelden yönetimin güçlendirilmesi için Türkiye'nin merkezi yönetim sisteminden çıkarılıp 21 bölgeye ayrılmasını benimsediklerini söyledi. (DİHA)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-01-16 10:58:34
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.01.14   #1943
bilgeyol
Yönetici

Rojava Özerk yönetimde sona doğru

EFRÎN /ANF
Güncellenme : 16.01.2014 15:01
Batı Kürdistan’da oluşturulan üç kantondan biri olan Efrin Kantonu, Demokratik Özerklik Meclisi için temsilcilerini seçti. Efrin merkezde 6'sı kadın 16 kişi meclis için belirlendi.

Şiyê, Cindirês ve Şêrawa ilçelerinden sonra Efrin merkezi de meclis temsilcilerini seçerek Demokratik Özerklik hazırlıklarında önemli bir adımı tamamlamış oldu.

6-7 Ocak tarihlerinde Batı Kürdistan Özerk Yönetimi Yasam Meclisi toplantılarında alınan kararlara göre her kanton kendi Özerk Yönetim Meclisi'ni oluşturacak. Yasama Meclisi anayasa niteliğindeki “Toplumsal Sözleşme”yi kabul ederken, bölgeyi Cizîre, Kobani ve Efrin olarak üç kantona ayırdı. Bu Yönetim Modeli dört ayak üzerine oturtuldu: Kanton sistemi, Yasama Meclisi, Yönetim, Adalet ve Yüksek Seçim Kurulu. Yasama Meclisi’nin kararına göre kantonlar Demokratik Özerk Yönetim Meclislerini belirlenmek için dört ay içinde seçimleri organize etmeleri gerekiyor. Cizîre kantonu 101 sandalyeli bir meclise sahip olacak. Her kanton 20 bakanlıktan oluşacak.

Bu çerçevede bölgede bir süredir halk toplantıları yapılıyor. Efrin’de de bugün birçok bölgenin meclis üyelerinin katıldığı geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Yüzlerce delegenin katıldığı toplantıda Yekitiya Star Koordinasyon üyesi Arşem Kurdman bir konuşma yaptı. Kurdman, Batı Kürdistan’daki halkların kendi kaderlerini belirleme ve yönetimlerini oluşturma konusunda güç haline geldiğini belirterek “Demokratik Özerklik Meclisinin çoğulcu ve demokratik katılımla gerçekleşmesi Kürt halkının gücünü ortaya koymaktadır” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra delegeler oy kullandı. Efrin merkezi için 27 adayın yarıştığı seçimlerde 6’sı kadın 16 kişi milletvekili olarak seçildi.

Efrin ve bağlı tüm alanlarda yapılan seçimlerde toplam 32 milletvekili Demokratik Özerklik Meclisi’ne gönderildi. Efrin’in Şêrawa ve Şiyê ilçeleri Demokratik Özerklik Meclisi için temsilcilerini 14 Ocak’ta seçerek hazırlıklarını yapmıştı. Bunun için Şêrawa ilçesinde bölge meclislerinin ve halktan çok sayıda insanın katıldığı geniş bir toplantı gerçekleştirildi.

İlçedeki seçimler için 10 aday yarıştı delegelerin kullandığı oylar sonucu 2’si kadın olmak üzere 5 kişi Demokratik Özerklik Meclisi Milletvekili seçildi.

Aynı gün Şiyê ilçesinde de seçimler vardı. Seçimler için Şiyê’de ilçe meclis üyeleri ve halk geniş katılımlı bir toplantıda bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Yekitiya Star üyesi Cihan Xelil Demokratik Özerklik ve diğer illerdeki seçimler için bilgi verdi. Siyê seçimlerinde 12 aday yarıştı, delegelerin yaptıkları oylamalarda 2’si kadın 4 milletvekili seçildi.

Cindirêsê Demokratik Özerklik için kendisini temsil edecek Milletvekillerini daha önce seçmişti. Cindirês’teki toplantıda yerel meclis ile halkın katıldığı geniş katılımlı toplantıda bir konuşma yapan Yekitiya Star üyesi Jiyan Ebdula yaşananların tarihi adımlar olduğunu belirterek halkın demokratik katılımının güçlenmesini istedi. Bu bölgedeki seçimlerde 7 temsilci belirlendi.

Efrin Kantonu’nun Demokratik Özerklik Meclisi için milletvekili seçimleri Şêra ilçesindeki seçimlerin ardından tamamlanmış olacak.

BAKANLIKLARDA TÜM HALKLAR TEMSİLİNİ BULACAK

Öte yandan Batı Kürdistan'ın başkenti olarak değerlendirilen Qamişlo'da demokratik özerk yönetime ilişkin bir toplantı yapıldı. Qamişlo Diplomatik İlişkileri Komitesi tarafından yapılan toplantı ardından bir açıklama aypan Yasama Meclisi üyesi Lukman Ebdullah, özerk yönetim çalışmalarına ilişkin son durumun ele alındığını söyledi. Ebdullah, Yasama Meclisi tarafından kabul edilen 20 bakanlıkta bölgedeki tüm halkların temsilini göreceğini belirterek, bakanlıklar için önerilecek tecrübeli kişilerin Yasama Meclisi Divanı'nın onayından geçtikten sonra Yasama Meclisi toplantısında kabul edileceğini kaydetti.
GÜNEM
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1944
bilgeyol
Yönetici

'Yargıdaki deprem sürecek'

İLGİLİ HABERLER
Tahir Elçi - Ercan Kanar - HSYK - AKP-Cemaat kavgası -

Eda YILDIRIM
İstanbul

Savcı atamalarını Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile Avukat Ercan Kanar'a sorduk.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, savcıların görev yerlerinin değişikliğiyle ilgili bunun yürütmenin yargıya açık müdahalesinin kanıtı olduğunu söyledi. Elçi şöyle konuştu: “Başbakan ve Adalet Bakanlığının açıklamalarının hemen ardından bu görevden almaların yaşanması manidardır. Bu durum yargı bağımsızlığına ve hukuk ilkelerine aykırıdır.” Yolsuzluk soruşturmalarını yürüten savcıların görevden alınmasını değerlendiren Elçi, “Normalde şekli olarak bir soruşturmanın ortasında veya başında soruşturmayı yürüten savcıları bu şekilde etkilemek bir hukuk devletinde düşülmemesi geren bir durumdur” şeklinde konuştu.
HÜKÜMETİN ERGENEKON PLANI

Yeni atamalarda görev yeri değişen savcılar arasında Ergenekon savcılarının olmasına da dikkat çeken Elçi, savcıların görevden alınmasının Ergenekon davasının yeniden görülebilmesi için hükümetin planladığı adımlardan birisi olabileceğine söyledi. Yargı içerisindeki bir yapının bir takım mağduriyetlere yol açtığını belirten Elçi, objektif hukuk ilkelerini benimseyen bir yapıya ihtiyaç olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Ama idarenin denetimine giren bir yargıdan da hukukun temel ilkelerini ele alması beklenemez. Sancılı bir geçiş dönemi yaşıyoruz” dedi.
KANAR: İKTİDARIN İSTEDİĞİ OLDU

Avukat Ercan Kanar ise, Turan Çolakkadı dışındaki savcıların basında ve kamuoyunda cemaatçi olarak bilindiğini söyledi. "Kemalistlerin desteğiyle HSYK bünyesinde 1. dairenin oluşturulduğunu" hatırlatan Kanar, yapılan atamaların bu değişiklik doğrultusunda olduğunu kaydetti. Kanar, “Şu an siyasi iktidarın istediği oldu” dedi.
Kanar, önümüzdeki günlerde yargıdaki depremin devam edeceğini gösterdiğini ifade etti.

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1945
bilgeyol
Yönetici

HSYK teklfii kabul edildi!

İLGİLİ HABERLER

ETİKETLER

-

HSYK teklifi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-01-16 19:26:
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1946
bilgeyol
Yönetici

Rojava
Özerk yönetimde sona doğru

EFRÎN /ANF
Güncellenme : 16.01.2014 15:01
Batı Kürdistan’da oluşturulan üç kantondan biri olan Efrin Kantonu, Demokratik Özerklik Meclisi için temsilcilerini seçti. Efrin merkezde 6'sı kadın 16 kişi meclis için belirlendi.

Şiyê, Cindirês ve Şêrawa ilçelerinden sonra Efrin merkezi de meclis temsilcilerini seçerek Demokratik Özerklik hazırlıklarında önemli bir adımı tamamlamış oldu.

6-7 Ocak tarihlerinde Batı Kürdistan Özerk Yönetimi Yasam Meclisi toplantılarında alınan kararlara göre her kanton kendi Özerk Yönetim Meclisi'ni oluşturacak. Yasama Meclisi anayasa niteliğindeki “Toplumsal Sözleşme”yi kabul ederken, bölgeyi Cizîre, Kobani ve Efrin olarak üç kantona ayırdı. Bu Yönetim Modeli dört ayak üzerine oturtuldu: Kanton sistemi, Yasama Meclisi, Yönetim, Adalet ve Yüksek Seçim Kurulu. Yasama Meclisi’nin kararına göre kantonlar Demokratik Özerk Yönetim Meclislerini belirlenmek için dört ay içinde seçimleri organize etmeleri gerekiyor. Cizîre kantonu 101 sandalyeli bir meclise sahip olacak. Her kanton 20 bakanlıktan oluşacak.

Bu çerçevede bölgede bir süredir halk toplantıları yapılıyor. Efrin’de de bugün birçok bölgenin meclis üyelerinin katıldığı geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Yüzlerce delegenin katıldığı toplantıda Yekitiya Star Koordinasyon üyesi Arşem Kurdman bir konuşma yaptı. Kurdman, Batı Kürdistan’daki halkların kendi kaderlerini belirleme ve yönetimlerini oluşturma konusunda güç haline geldiğini belirterek “Demokratik Özerklik Meclisinin çoğulcu ve demokratik katılımla gerçekleşmesi Kürt halkının gücünü ortaya koymaktadır” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra delegeler oy kullandı. Efrin merkezi için 27 adayın yarıştığı seçimlerde 6’sı kadın 16 kişi milletvekili olarak seçildi.

Efrin ve bağlı tüm alanlarda yapılan seçimlerde toplam 32 milletvekili Demokratik Özerklik Meclisi’ne gönderildi. Efrin’in Şêrawa ve Şiyê ilçeleri Demokratik Özerklik Meclisi için temsilcilerini 14 Ocak’ta seçerek hazırlıklarını yapmıştı. Bunun için Şêrawa ilçesinde bölge meclislerinin ve halktan çok sayıda insanın katıldığı geniş bir toplantı gerçekleştirildi.

İlçedeki seçimler için 10 aday yarıştı delegelerin kullandığı oylar sonucu 2’si kadın olmak üzere 5 kişi Demokratik Özerklik Meclisi Milletvekili seçildi.

Aynı gün Şiyê ilçesinde de seçimler vardı. Seçimler için Şiyê’de ilçe meclis üyeleri ve halk geniş katılımlı bir toplantıda bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Yekitiya Star üyesi Cihan Xelil Demokratik Özerklik ve diğer illerdeki seçimler için bilgi verdi. Siyê seçimlerinde 12 aday yarıştı, delegelerin yaptıkları oylamalarda 2’si kadın 4 milletvekili seçildi.

Cindirêsê Demokratik Özerklik için kendisini temsil edecek Milletvekillerini daha önce seçmişti. Cindirês’teki toplantıda yerel meclis ile halkın katıldığı geniş katılımlı toplantıda bir konuşma yapan Yekitiya Star üyesi Jiyan Ebdula yaşananların tarihi adımlar olduğunu belirterek halkın demokratik katılımının güçlenmesini istedi. Bu bölgedeki seçimlerde 7 temsilci belirlendi.

Efrin Kantonu’nun Demokratik Özerklik Meclisi için milletvekili seçimleri Şêra ilçesindeki seçimlerin ardından tamamlanmış olacak.

BAKANLIKLARDA TÜM HALKLAR TEMSİLİNİ BULACAK

Öte yandan Batı Kürdistan'ın başkenti olarak değerlendirilen Qamişlo'da demokratik özerk yönetime ilişkin bir toplantı yapıldı. Qamişlo Diplomatik İlişkileri Komitesi tarafından yapılan toplantı ardından bir açıklama aypan Yasama Meclisi üyesi Lukman Ebdullah, özerk yönetim çalışmalarına ilişkin son durumun ele alındığını söyledi. Ebdullah, Yasama Meclisi tarafından kabul edilen 20 bakanlıkta bölgedeki tüm halkların temsilini göreceğini belirterek, bakanlıklar için önerilecek tecrübeli kişilerin Yasama Meclisi Divanı'nın onayından geçtikten sonra Yasama Meclisi toplantısında kabul edileceğini kaydetti.
gündem
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1947
bilgeyol
Yönetici

41 kişi hakkındaki gözaltı kararı davetiyeye dönmüş

Soruşturmayı yürüten Savcı Muammer Akkaş Tekirdağ'a atandı.

Yolsuzluk operasyonu - AKP-Cemaat kavgası - yolsuzluk - rüşvet -

Kamuoyunda Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ikinci dalgası olarak bilinen ve aralarında İş adamları Usame Kutub ve Yasin El Kadı'nın da bulunduğu 41 kişi hakkındaki gözaltı kararlarının kaldırılarak, tebligat gönderilerek ifadeye çağrıldıkları öğrenildi. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Usame Kutub, ve Yasin El Kadı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişinin avukatı Mustafa Doğan İnal, "Tebligat ilgililere ulaştı. Belirtilen günde savcılığa giderek ifademizi vereceğiz" dedi.
İş adamları Cengiz Aktürk, Usame Kutub, Yasin El Kadı, Abdülkerim Çay ve Muaz Kadıoğlu'nunda aralarında bulunduğu 41 kişi hakkındaki gözaltı kararlarının kaldırıldığı öğrenildi. 41 kişiye tebligat gönderilerek, belirtilen tarihte Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek savcılığa ifade vermeleri istendiği belirtildi.
25 ARALIKTA OPERASYON TALİMATI VERİLMİŞTİ
Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, 26 Aralık 2013'te 2. Yolsuzluk operasyonuna ilişkin operasyon talimatı vermişti. Operasyon kapsamında 41 kişi hakkında gözaltı ve arama kararları çıkarılmış, ayrıca 2 şirket ve 7 iş adamının mal varlığına tedbir kararı konulmuştu. Daha sonra Savcı Akkaş'tan 'Yolsuzluk' ve 'Rüşvet' soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili dosya elinden alınarak yerine yeni 4 savcı görevlendirilmişti. Akkaş'ın yerine görevlendirilen yeni savcılar İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu, İrfan Fidan ve Murat Çağlak da 14 Ocak 2014 tarihinde İkinci dalga yolsuzuk soruşturması kapsamında 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına konulan tedbiri kaldırıldı.
TEKİRDAĞ CUMHURİYET SAVCILIĞI'NA ATANDI
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili dosyası elinden alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi'nin (HSYK) bugün yayınladığı 1127 Sayılı Adli Yargı Kararnamesi ile Tekirdağ Savcılığı'na atandı.

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-01-16 17:44:59
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1948
bilgeyol
Yönetici

CHP’de 11 ilin

daha adayı netleşti

İLGİLİ HABERLER
ETİKETLER

Yerel seçimler 2014 - yerel seçim - CHP - adaylar -

CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Basına kapalı olarak yaklaşık 6 saat süren PM’de 11 ilin daha belediye başkan adayı netleşti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, mevcut Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan oldu. Arıkan’ın yerine Çukurova Belediye Başkanlığı için ise Soner Çetin’in adaylığı netleşti.

Uşak’ta MHP’den istifa etmesi üzerine CHP’den aday gösterileceği iddiaları üzerine tartışma konusu olan Ali Erdoğan’ın ismi PM’ye gelmedi. CHP Uşak’ta Doktor Bülent Yazgan’ı aday gösterdi. Şanlıurfa’da da kadın aday Hale Soran’ın isminde uzlaşıldı.
3 Kasım ve 22 Aralık tarihli PM toplantısında toplamda 746 adaya ulaşan CHP’de, bugünkü PM toplantısında da 170 civarında daha adayın ismi kesinleşmiş oldu.

9 İL KALDI

PM toplantısında Trakya bölgesi illeri Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ile Bingöl, Konya, Van, Şırnak, Kütahya, Mardin adayları belirlenmedi. Böylece CHP’de bu 9 il hariç diğer tüm illerin belediye başkan adayları netleşmiş oldu.

Bugünkü PM’de adaylıkları netleşen isimler ve illeri şöyle:
Adana: Yıldıray Arıkan
Çorum: Kenan Nuhut
Denizli: Kazım Aslan
Hakkari: Nazım Ertuş
Kastamonu: Mehmet Yıldırım
Kırşehir: Deniz Akpınar
Sakarya: Raşit Dünya
Tunceli: Hızır Bahtiyar Aytaç
Şanlıurfa: Hale Soran
Uşak: Bülent Yazgan
Zonguldak: Muharrem Akdemir

İSTANBUL’DA 21 İLÇE TAMAM

PM toplantısında 11 ilin yanı sıra pek çok ilçe belediye başkan adayları da belli oldu. Ancak PM’de İstanbul’da belediye başkanlıkları CHP’de olan ilçelerle, yine Ankara’da CHP’li belediyeler Çankaya, Yenimahalle ve Ayaş ise gündeme alınmadı. Ankara Çubuk’ta Cemil Ala, Elmadağ’da Mücahit Dede, Kazan’da Necati Yılmaz, Pursaklar’da Hüsniye Erdoğan, Şereflikoçhisar’da İsmail Yalman belediye başkan adayı oldu.
İstanbul’da Beyoğlu, Üsküdar, Küçükçekmece, Çekmeköy ve Esenler’in de adayları netleşmedi. 21 ilçe belediye başkan adayı netleşen İstanbul’da 18 aday ise bir sonraki toplantıya bırakılmış oldu.

FATİH’TE ERBAKAN, ESENYURT’TA ÇAPAN

İstanbul Fatih Belediye Başkan Adaylığı için, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın ismi netleşti. Esenyurt’ta ise eski belediye başkanlarından Gürbüz Çapan aday oldu.

PM’de İstanbul’un ilçe belediyelerinden adaylıkları netleşen isimler şöyle:
Fatih: Sabri Erbakan
Esenyurt: Gürbüz Çapan
Ümraniye: Sacit Eyüboğlu
Bağcılar: Muhammet Çakmak
Kağıthane: Serdar Kurşun
Bahçelievler: Saffet Bulut
Tuzla: Cemil Ekşi
Zeytinburnu: Mustafa Fazlıoğlu
Başakşehir: Özgür Karabat
Beykoz: Hızır Yılmaz
Beylikdüzü: Ekrem İmamoğlu
Eyüp: Selami Çelebioğlu
Gaziosmanpaşa: Selahattin Meriç
Güngören: Ahmet Güzel
Bayrampaşa: Bahri Sipahi
Sancaktepe: Özgen Nama
Pendik: Tuncer Özyavuz
Sultangazi: Ali Acar
Şile: Aras Aslan
Sultanbeyli: Mustafa Çolak
Arnavutköy: Ruhi Tuncel

BİR SONRAKİ PM ŞUBAT'TA

Bugünkü PM’de İzmir’in merkez ilçeleri de görüşülmedi. İzmir’de belli olan ilçe belediye başkan adayları şöyle:

Bergama: Mehmet Gönenç
Beydağ: Süleyman Vasfi Şentürk
Foça: Gökhan Demirağ
Güzelbahçe: Özdem Mustafa İnce
Kemalpaşa: Rıdvan Karakayalı
Kınık: Süleyman Kaya
Menemen: Tahir Şahin
Ödemiş: Bekir Keskin
Seferihisar: Mustafa Tunç Soyer
Selçuk: Hüseyin Vefa Ülgür
Torbalı: Ufuk Yörük
Bir sonraki PM toplantısının ise Şubat ayının başında yapılacağı kaydedildi. (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-01-16 21:02:02
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 16.01.14   #1949
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

Ara Güler yoğun bakımda

Fotoğrafçı Ara Güler rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Güler’in yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

Türkiye'de fotoğrafçılığının önemli isimlerinden Ara Güler böbrek yetmezliği nedeniyle Memorial Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldı.

Ara Güler'in diyaliz tedavisi aldığı ancak kan değerleri çok düştüğü için yoğun bakım servisinde diyalize gireceği öğrenildi.

1928’de İstanbul’da doğan Ara Güler 1950 yılında gazeteciliğe başlamıştı.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.01.14   #1950
bilgeyol
Yönetici

Katliamın izlerini silemezsiniz

ŞIRNAK - DİHA
Güncellenme : 16.01.2014 14:20
Roboskili aileler tarafından her hafta yapılan Perşembe değerlendirmesinin 107'incisi yapıldı. Veli Encü, "Roboskililer, bir anıt mezar, ziyaret noktası olacak katliam yerine yol yapılarak tüm izlerin silinmesine kararlılıkla, sonuna kadar karşı çıkacaktır" dedi.

Roboskililer tarafından her hafta gerçekleştirilen Perşembe değerlendirmelerinin 107'nci haftasında Roboskili aileler Roboski Mezarlığı'nda bir araya geldi. Değerlendirme öncesi aileler yaşamını yitiren 34 kişinin mezarları başında dualar ederek mezarlık ziyaretçilerine şeker ve lokum dağıttı. Değerlendirmeyi yapan Veli Encü, önceki gün sınırda yaşanan olaylara dikkat çekerek, yaşanan olaylarda can kayıplarını önlemek ve kamuoyuna seslerini duyurmak için gerek milletvekilleri gerekse sosyal medya aracılığıyla büyük çaba sarf ettiklerini ancak bütün çabalarına rağmen merkez medyanın 28 Aralık 2011'de yaşanan katliamda olduğu gibi dünkü olayı görmezden geldiğini ifade etti.
Encü, 750 gün önce TSK savaş uçaklarının 34 canlarını katlettiğini dün de yine askerlerin gerçek mermi ve gaz bombalarıyla saldırarak 18 yaşında Serhat (Çiya) Encü'yü başına isabet eden mermi ile yaralandığını ifade etti.

'Karanfil bırakmamızı engelleyemeyecekler'

Encü, dünkü eylemlerinin amacının 34 insanın katledildiği noktaya askerler tarafından yol yapılmak istenmesini olduğunu belirterek, "Yolun amacının katliamın izlerini ve anılarını ortadan kaldırmaktır" dedi. Roboski halkı, kalbini bıraktığı bu noktaya karanfiller bırakmasını engelleyemeyeceklerini ifade ederek, " Roboskililer bir ziyaret noktası olacak katliam yerine yol yapılarak tüm izlerin silinmesine kararlılıkla, sonuna kadar karşı çıkacaktır" diyerek bu noktaya bir anıt yapılmasını istedi.

'Yol niye yapılıyor?'

Encü konuşmasının devamında ticaret yollarını kesme amaçlı girişimlerine karşı duracaklarını, sınır boyunca uzanacak olan bu yolu, tek geçim kaynağı olan gümrüksüz ticaretin önünü kapatacağını belirterek, "Bu nedenlerle bu yol çalışmasının durdurulmasını, bunun yerine bölgeye yatırım yapılmasını talep ediyoruz" dedi. Roboskililer'in üzüntüsünü ve öfkesini artıran bir başka unsurun da, askeri savcılığın 34 canlarını planlı bir şekilde öldürülmesiyle ilgili askeri savcılığın aldığı takipsizlik kararının dün ailelerine tebliğ edilmiş olması olduğunu söyleyen Encü, "Ancak sorumluların cezalandırılması acımızı bir ölçüde dindirebilir. Adalet talebimizi en yüksek sesle yineliyoruz" dedi.

Değerlendirmenin ardından Roboskili ailelerden oluşan bir heyet yapılmak istenen güvenlik yolu ile ilgili BDP'li vekillerle birlikte Şırnak Valisi Hasan İpek ile görüşmek üzere yola çıktı.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 13 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 13 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...