Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 29.01.13   #161
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: PİR YOLU Bağımsız haberleri.

Ferdi Özbeğen hayatını kaybetti
Bir süredir kanser tedavisi gören sanatçı Ferdi Özbeğen, yaşamını yitrdi.

Sanatçı Ferdi Özbeğen 72 yaşında hayata veda etti.

12 yıldır kanser tedavisi gören Özbeğen dün, solunum yetmezliği nedeniyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

Gün içinde, tedavisine uyutularak devam edildiği ve durumunun ciddiyetini koruduğu açıklaması yapılan sanatçı gece saatlerinde yaşama veda etti.

İzmir'de 1941 yılında doğan Ferdi Özbeğen, İzmir Özel Türk Koleji'nden mezun oldu.

Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde üniversite eğitimine başlayan Özbeğen, 1963 yılında babasının vefatı nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı.

Hürriyet Gazetesi'nin 1965 yılında düzenlediği ''Altın Mikrofon'' yarışmasına katılarak müzik yolculuğuna başlayan Özbeğen, yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurup eserler üretmeye başladı.

Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, ''Sohbet'' adlı plağıyla ''Altın Plak'' ödülünü, ''Mutluluklar'' ile de ''Platin Plak'' ve ''Altın Piyano'' ödüllerini kazandı.

Müzikal yaşamına 28 albüm sığdıran Özbeğen, 1980'de, Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen ile ''Tanrıya Feryat'' adlı filmde oynadı. Banu Alkan ile ''Piyanist'' adlı yapımda yer alan sanatçı, 1980'li yılların en popüler yapımlarından biri olan ''Perihan Abla'' adlı dizide de konuk oyuncu olarak yer aldı.

Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.01.13   #162
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

bilgeyol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İsrail 2005'ten bu yana 56 silahsız göstericiyi vurarak katletti

İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem İsrail'in, Filistinli silahsız göstericilere karşı ölümcül silahlar kullandığını açıkladı. 2013'ün başından bu yana 5 Filistinli genç bu şekilde öldürüldü. 2005'ten bu yana ise öldürülen silahsız Filistinlilerin sayısı 56 oldu.

İsrailli İnsan Hakları Örgütü B'Tselem'ın raporuna göre, İsrail ordusu Batı Şeria'da silahsız Filistinli göstericilere, gerçek mermilerle saldırıyor.

Rapora göre, İsrail askerleri, bu ayın başınden beri en az 5 Filistinli göstericiyi ateşli silahlarla öldürdü. Yaşları 15 ile 21 arasında değişen göstericiler arasında kadınlar da vardı.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında 17 yaşındaki bir Filistinli, doğum günü pastası almaya giderken İarailli bir kadın asker tarafından öldürüldü.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'in raporuna göre, 2005'ten bu yana öldürülen silahsız göstericilerin sayısı 56 oldu.

Bu göstericilerin bir kısmı ölümcül silahlarla, geri kalanıysa uyarı amaçlı silahlarla hedef alınarak öldürüldü.

İsrail kendi kurallarını bile çiğniyor
Aslında göstericilerin öldürülmesi, İsrail ordusunun kendi kurallarına da aykırı. Zira İsrail askerlerinin ölüm tehdidi içermeyen kriz anlarında, silahsız göstericilere karşı bu tür silahlar kullanması yasak.

B'Tselem'in raporunu yanlı olmakla eleştiren İsrail ordusu, suçlamaları reddetti.

SOL HABER

iktidar suriyeye götürecegi demokrasinin birazını israile götürse ne olur.

tabiki cesaret varsa.

tabiki suriyeye saldırma cesaretini abd emperyalizminde alıyor,

israili korumak için küreciğe hava kalkanı,

adana,antep.maraşa partroit füze savar sistemini kurdurdu,

abd emperyalizmi istediği için.
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.01.13   #163
bilgeyol
Yönetici

BirGün'ün haberi
Milli Gazete ile Akit'i gerdi

BirGün’de önceki gün yayınlanan ‘Okulda gizli mescit’ haberi, dinci basını ayağa kaldırdı. Milli Görüş kanadının yayın organı olan Milli Gazete ile Akit gazetesi yaptıkları haberlerle BirGün’e saldırdılar

Hatırlanacağı gibi, BirGün, İstanbul Eyüp'teki Rami Atatürk Lisesi’nde Anadolu Gençlik Derneği isimli grubun lise öğrencilerine okul içinde zorla namaz kıldırdığını haberleştirmişti. Saadet Partisi’nin gençlik kolları olan Anadolu Gençlik Derneği’ni (AGD) savunmak da aynı kadronun yayın organı Milli Gazete’ye düştü. Gazete, AGD’ye kol kanat gerdiği haberde BirGün’ün ise PKK’ye yakınlığı ile bilinen bir gazete olduğunu iddia etmekle kalmadı, gazetemizi 28 Şubat medyasına benzetti. Aynı şekilde eski Saadet Partili Mehmet Bekaroğlu da BirGün’ün bu haberinde bilinç altını ortaya çıkardığını, özgürlükçü olmadığını, Hürriyet gibi zavallı bir gazete olduğunu söyledi.

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK TUTARLILIK GEREKTİRİR

Açıkçası, bu çevrelerin BirGün’e karşı takındığı tavır şaşırtıcı değil. Son birkaç yılda edindikleri ‘özgürlükçülük’ kimliğini iğdiş etmeyi sürdürüyorlar. Dikkat edilirse, solun özgürlükçülüğü olmadığına dönük saldırıların tamamı, onun dinsel gericiliğin yaygınlaşmasına, toplumsal yaşamın muhafazakarlaşmasına gösterdiği siyasi reflekse sözde bir yanıt olarak ortaya çıkıyor. Toplumun diğer tüm ezilen kesimlerinin yaşadığı sınıfsal adaletsizliklere, Türk-İslam tornasından çıkmamış yurttaşların yaşam tercihlerine, gazetecilerin, öğrencilerin ifade özgürlüklerine, Kürtlerin, Alevilerin taleplerine karşı kör olan gericiler ibadet özgürlüğü söz konusu olduğunda en önde bayrak taşıyorlar. Özgürlükten anladıkları namazın, başörtüsünün çerçevesini aşamıyor. Bu nedenle her fırsatta mazlum edebiyatına başvuran Bekaroğlu, -basit bir tercih olması gereken- kadınların kürtaj hakkının iktidarca gaspına onay verebiliyor. Oysa, binlerce yıldır İslamiyet’in hüküm sürdüğü bir coğrafyada, kadının toplum içinde özgür bir birey olarak varoluşunun ona pozitif ayrımclık uygulanmasıyla mümkün olduğunu bilmiyor. Esas problemleri de bu, o kutsal kitaplar dışında pek de bir şey bilmiyorlar.

YÜZDE 99’UN GÖZLÜĞÜ

Milli Gazete, Akit, Bekaroğlu’na sorarsanız AGD’lilerin okul yönetiminin de desteğiyle liselileri namaz kılmaya zorlaması yüzde 99’u Müslüman olan –ki buradaki herkesi bir kabul etme indirgemeciliği de ayrıca incelenmesi gereken bir olgu- bir ülkede doğal karşılanması gereken bir şey. Çünkü onlar bu yüzde 99 efsanesinin gözünden bakıyorlar. Bu yüzden, esas özgürlükçülüğün bıkmadan, usanmadan diğerlerinin hakkını savunmak olduğunu onlara anlatmak gerekli.

Melih Pekdemir, Refleks dergisinin 6. Sayısında yazdığı ‘Özgürlükçülük Dininin Yobazları’ başlıklı yazıda buna şöyle yanıt veriyor: ‘Yüzde doksan dokuzunun Müslüman olduğu söylenen, yani Müslümanların “ezici” çoğunlukta olduğu bir ülkede, laik olabilme ve kalabilme özgürlüğü her zaman tehlikededir. Böyle bir ülkede ancak pozitif ayrımcılık yaparak, “laiklik sınırlı İslamiyet’tir arkadaş!” diyebilmektir özgürlükçülük! Ve soyut özgürlük dogmatizminin iğvasına kapılmadan, sınırsız özgürlük tanınan bir İslamiyet ortamında, laiklikleşmenin ve sekülerleşmenin ve dahi demokratikleşmenin, özgürleşmenin kesinlikle imkânsız olduğunu da bilmektir

[SIZE="3"]İşte bu nedenle, BirGün’ün okulların imam hatipe dönüştürülmesine dönük sürdürdüğü çizgi doğrudur. Esas olan, özgür düşünmenin, bilimin, tekniğin yerini okullardaki tarikat çeteleri alırken sessiz kalmamak, doğruyu göstermeye devam etmektir. BirGün’ün hassasiyeti belli, o ezilenlerin yanında olmayı tercih ediyor. Tüm bu gerici abluka karşısında insanların özgür tercihlerini yapacağı bir toplum düşüncesiyle hareket ediyor.

yorumsuz
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (29.01.13 Saat 11:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 29.01.13   #164
bilgeyol
Yönetici

TKP İstanbul İl Örgütü'nden
Mustafa Suphi anması

Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü, 29 Ocak akşamı saat 20.00'da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde Mustafa Suphi ve yoldaşlarını anacak.Mustafa Suphi ve yoldaşları katledilişlerinin 92. yılında partisi tarafından anılacak.

TKP İstanbul İl Örgütü tarafından yarın 20.00'da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenecek anma toplantısına TKP MK üyesi Aydemir Güler konuşmacı olarak katılacak.

Sunum: "İkinci Cumhuriyet, Anti-Emperyalist Mücadele ve Komünistler"

(soL - Haber Merkezi)

anıyoruz.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (29.01.13 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 29.01.13   #165
Partizan
Partizan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10

Maria Suphi Anması

28/29 Ocak 1921…

“Osmanlıda oyun bitmez” derler. Ankara, Erzurum, Trabzon üçgeninde, Osmanlı paşaları arasındaki şifreli telgraf trafiği Karadeniz’in karanlık sularında kanlı bir tuzakla sonuçlanır.

Asla kabulümüz değil ya, hadi diyelim ki, 15’lerin öldürüldüğü katliam, siyaseten katl! Ya peki 16’ıncıya ne demeli. Maria Suphi…

“Kadının hangi evde olduğunu haber almak üzere uğraştım. Fakat hiçbir taraftan malumat alamadım. Önce Kâhya’nın (Suphilerin katlinde birinci derecede görev alan Trabzon Müdafaa-i Milliye reisinin sağ kolu kayıkçılar kâhyası Yahya) evinde olduğunu, sonra Nemlizade Ragıp Bey’in evinde olduğunu söylediler. Bazı üç dört defa olmak üzere evlerinin kapılarından geçiyordum. İhtimal rast getirir veya pencereden bakarken görüp nerede olduğunu haber alırım diye uğraştım. Fakat hiçbir taraftan haber almadım. Bilahare epey zaman geçtikten sonra kadının Kâhya tarafından Rizelilere hediye edildiğini ve orada bir zevk arasında öldürdüklerini haber aldım.” Abdulkadir’in layihası.

Bu cürümdeki suç unsurları saymakla bitmez. Irza geçme, cinsel aşağılama, işkence, nefret suçu, cinayet ne ararsan var. Taammüden. İnsanlık suçu. Ve daha ötesi…

Bu haletiruhiyeden muasır medeniyet çıkar mı? Çağa muarız olmaktan gayrı…

Ah Maria!

“Hatırlanmak için yeterli zamana” ulaşmadın mı artık?

Yeterince eskimedi mi cesedin?

Bu sayfa açılmasın mı artık?

Tarih Maria’nın gözüyle yeniden yazılmasın mı?

Siyasal tarihin bu kanlı sayfasına ışık düşürebilmek için konuya ilgi duyan dostlarımızı sohbet ve şiir dinletisine çağırıyoruz.

Tarih: 29 Ocak 2013 Salı akşamı, saat 18.30

Yer: Ankara Tabip Odası, Mithatpaşa cad. No: 62/18 Kızılay
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve ByMunzur bunu beğendiler.
Partizan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.01.13   #166
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

Maria Suphi' de insanlığın bir yüzkarasıdır. Sözde vatanseverler Maria'nın yol arkadaşlarını bir akşam öldürür. Ama Maria'yı öldürmezler, götürürler. Kadını korumak amaçlı olduğunu düşünmeyin. O dönemdeki cinayetlerin başsorumlusu kendine hak görür Maria'yı, işkence ve tecavüzlere maruz bırakır. Sonra Rize'deki 'kabadayı'lara hediye edilir. Sonra öldürüldüğü söylenir ama bir başka taraftan da yaşadıkları sonucu akıl sağlığından olduğu için 1960 lara kadar Trabzon'da yaşadığı da söylenir. Aslında milyonlarca kez ölmüştür. Neden mi, eşi vatanseverlerce öldürülmüş, sonra cinayet sorumluları, sonra ağalar beyler....defalarca ölmüştür...onu bilmeyen, yok sayan halk tekrar tekrar öldürmüştür...
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve ByMunzur bunu beğendiler.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.01.13   #167
bilgeyol
Yönetici

Emniyetin Sivas itirafı:
Tahrik edenleri bulduk, gözaltına almadık

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen “gizli” damgalı “Sivas Olayları” raporunda, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazılmış bir belge de yer aldı. Belgede göre polis, kitleyi yönlendiren ve tahrik edenleri tespit etmiş ama gözaltına al(a)mamış!

İçişleri Bakanlığı’nın TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği “gizli” ibareli “Sivas Olayları” raporunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir belgesi yer aldı. Vatan gazetesinden Deniz Güçer’in haberine göre 5 Ekim 1993 tarihini ve dönemin Sivas Terörle Mücadele Şube Müdürü Ali Çilet’in imzasını taşıyan belgede Sivas Katliamı’nda gerici kitleyi yönlendiren ve tahrik edenlerin belirlendiği fakat gözaltına alınamadığı belirtildi. Emniyet, gözaltı işlemi yapamamalarını ise “topluluğun engel olması” olarak açıkladı.

Ali Çilet’in imzalı belgede şöyle yazıyor:

"2 Temmuz 1993 günü ilimizde meydana gelen olaylar nedeniyle yangın olayına kadar meydana gelen olaylar sebebiyle gözaltına alınan kişi olup olmadığı sorulmaktadır. Yangın olayına kadar, olaylar süreklilik arz ettiğinden şubemiz görevlileri devamlı olayı tahrik eden ve yönlendirenleri tespit etmişlerdir. Kültür Merkezi’nde, vilayet önünde ve Madımak Oteli önünde topluluk dağılma eylemi göstermediğinden o güzergahlarda toplu hareket edildiğinden alınamamış, Kültür Merkezi’ndeki zor kullanma anında alınmak istenmişse de topluluk engel olmuştur."

‘Erçakmak saldırmak istedi’
İçişleri Bakanlığı’nın “gizli’ damgalı raporunda, Aziz Nesin’in kurtarılması sırasında yaşanan tüyler ürpertici olay da şu şekilde anlatıldı:

"Otelin 4. katında bulunan Aziz Nesin itfaiyenin yardımıyla kurtarılmıştır. Aziz Nesin itfaiye merdivenlerinden inerken bir itfaiye erinin kendisini ittirmesiyle düşecekken, polis memurları kendisini tutmuştur. Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak yumrukla ve bir belediye görevlisi elindeki telsizle Nesin’e saldırmaya çalışsa da yine aynı polis memurları saldırıya mani olmuştur. Nesin’in buradan uzaklaştırıldığını öğrenen kalabalık bu kez de vilayet binasına yürümüş ve binayı taşa tutmuştur."

kırmızı haber

her tarafta utanç ve riyakarlık fışkırıyor.
Sponsor Reklamlar

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 29.01.13   #168
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Geç bir itirafın bugün bana bir şaşırtıcılığı yok. O dönemde Canlar yandığında dev-let sorumluları,
“çok şükür otel dışındaki halkımız bu yangından zarar görmemiştir. Halktan kimsenin burnu bile kanamamıştır”
“Halkla polisi karşı karşıya getirmeyin” derken, olaylardan sonra, hiç sıkılmadan ve yüzü kızarmadan “olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş”..
demedi mi? Dolayısıyla tahrik edeni bulduk, ama dokunmadık çayıra saldık diyen zihniyet ben de bir şaşkınlık yaratmadı.
Sponsor Reklamlar

Alt 29.01.13   #169
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Chp eski Tunceli milletvekili VEDAT SİNAN YERLIKAYA Chp'den istifa edip Akp'ye transfer olacağını söyledi.

CHP Tunceli eski Milletvekili Sinan Yerlikaya, CHP'den istifa edip, Tunceli'de eski belediye başkanları ve ilçe başkanlarıyla Ak Parti'ye geçeceğini açıkladı. Yerlikaya, "CHP üyeliğinden istifa edeceğim ve en kısa sürede Ak Parti'ye geçeceğim. Sayın Başbakan ile görüştüm ve Ak Partiye geçmemden büyük memnuniyet duyacağını belirtti ve Tunceli'ye hizmet için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Ben de halkıma hizmet edebilmek için Ak Parti'ye geçeceğim" dedi.CHP'de iki dönem Tunceli Milletvekilliği yapan ve eski Genel Başkan Deniz Baykal, döneminde parti yönetiminde yeralan Sinan Yerlikaya, Ak Parti'ye geçeceğini açıkladı. Ankara'da bulunan ve DHA muhabirine telefonla açıklamalarda bulunan Yerlikaya, Tunceli'den kendisi ile birlikte eski belediye başkanları, eski ilçe başkanlarının da bulunduğu kalabalık bir partili grubuyla Ak Parti'ye geçeceğini söyleyen Yerlikaya, "CHP'nin durumu ortada, iç sorunlar ile çalkantılı dönemler yaşıyor. Kendi iç sorunlarıyla uğraşmaktan başka politika üretemiyorlar. Şu an Tunceli'de iki CHP'li milletvekili var, halka hizmet yapmayı düşünmüyorlar bile. Kamer Genç almış eline bir fener gezip duruyor, Hüseyin Aygün parti için büyük bir çalkantı yaratmış durumdu. Kurtuluş savaşında etnik temizlik yapıldı diyor. Bu nasıl bir düşüncedir anlamakta zorlanıyorum. Yıllarca CHP içinde mücadele ettim, hep halkımın yanında oldum. Ama bugünkü CHP ile halka hizmet götürmek mümkün değil. CHP sürekli iç sorunlar ile uğraşıyor, hep iç çalkantılar var, hizmet etmek akıllarından geçmiyor" dedi.

BAŞBAKANLA GÖRÜŞTÜM

Yerlikaya, yetiştirmesi halinde bugün CHP üyeliğinden istifa edeceğini belirterek, "Geçen hafta Tunceli'ye geldim. Halkla, esnaf ile görüştüm köylere gittim inanılmaz bir ilgi gördüm. Halk hizmet bekliyor ve benim Ak Parti'ye geçmemi çok olumlu karşıladılar, ilgi karşısında şaşırdım. Benim amacım Tunceli'ye hizmet götürmek, halkımıza hizmet etmektir. Sayın Başbakan ile görüştüm ve AK Parti'ye geçmemden büyük memnuniyet duyacağını belirtti ve Tunceli'ye hizmet için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Ben de halkıma hizmet edebilmek için Ak Parti'ye geçeceğim" diye konuştu.Yerlikaya, ayrıca birçok kişinin her fırsatta, kendisinin CHP'de olması nedeniyle önlerinin kesildiğini söylediğini de ifade ederek, "Şimdi onların önünü de açacağım ve herkes CHP'de rahat politika yapsın" dedi. (DHA)

Kurban olduklarım şuraya bir tükürük smileyi eklemenizi rica ediyorum. Bazen çok lazım oluyor. Yorum morum yapmıyorum rezil kepazeye.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 29.01.13   #170
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Asgari ücret 773 TL, açlık sınırı 1000 TL...

Asgari ücretin 16 yaşından büyükler için net 773 TL, 16 yaşından küçükler için ise 673 TL olduğu ülkede, açlık sınırı 1,003 TL, yoksulluk sınırı ise 3,266 TL oldu.
Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının sonuçları açıkladı.

Türk-İş’e göre, Ocak ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 1.002,52 lira oldu. Ayrıca gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 3.265,55 lira olarak gerçekleşti.

[B]Bir ailenin yaşam maliyeti 57 lira arttı[/B ]Fiyat artışları nedeniyle geçtiğimiz aya göre mutfak için 18 lira daha fazla harcama yapmak gerektiğini belirten Türk-İş, bir ailenin yaşama maliyetinin ise bir ayda 57 lira artığını vurguladı.

Asgari ücret tutarı ile sadece 23 gün dengeli beslenilebilir Asgari ücretin, açlık sınırı olarak tanımlanan tutarın yüzde 77’sini, yoksulluk sınırı olarak tanımlanan tutarın ise ancak yüzde 24’ünü karşılayabildiğine dikkat çeken Türk-İş, asgari ücret almakta olan bir çalışan, ailesi ile birlikte ancak 23 gün dengeli beslenebildiğini vurguladı. Aynı zamanda söz konusu asgari ücret tutarı ile insan onurunun gerektirdiği yaşam düzeyini ise sadece 7 gün için sağlanabildiğinin altını çizdi.

Haberin tamamı için: http://haber.sol.org.tr/ekonomi/asga...l-haberi-67063

ADALETİN BU MU DÜNYA?!!
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...