Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 15.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2009
Mesajlar: 122
Rep Puani : 10
Standart Rota İslam Cumhuriyeti (Şeriat)! Ülkemizde iktidara gelen hükümetler, “Demokrasiyi ö


Ülkemizde iktidara gelen hükümetler, “Demokrasiyi özümsemiş, laik bir hukuk devletiyiz” demekten geri kalmazlar.

Özet olarak laiklik: Kamusal alanın din kurallarına göre düzenlenmesinden vaz geçildiği, devlet ve toplum yönetimi erki dinsel temellerden uzaklaşarak hukuksal temellere dayandırılmasıdır. Bunun tersi ise Şeriat’tır.

Bir çitçi, icara aldığı bir tarlada istediği ürünü alabilmesi için, öncelikle tarlayı ekime hazırlar. Taşlarını atar, otlarını ayıklar ve gerekirse gübreler. Ondan sonra istediği tohumu gönül rahatlığıyla eker.

AKP iktidara geldikten sonra, ülkenin önemlı kalelerini bir bir ele geçirdi... Ortamı Şeriat’a hazırlamak için tüm gayretiyle yoluna devam etmekte... Eski meclis başkanı, şimdi Devlet Bakanı olan Sayın Bülent Arınç Manisa’da Şeğlerı devlet protokoluna almaktan sakınca görmemekte. AKP başbakan için son Osmanlı Padişahı 1. Recep Taip Erdoğan pankartını yazmakta sakınca görmemekte. Bir şeyi elde etmek istiyorsanız, Mekkeye gidin orta Allaha yalvarın istediğinize kavuşursunuz dercesine Ankara Belediye başkanı Cengiz Bey: ”Ben Mekkeye gittim, iki gün Rabbime yalvardım başkanlığı kazandım” diyor. Başbakan bir kaç yıl önce, bir konu hakkında görüşünü soran gazetecilere : “Bunu ulemalara sorun” demişti. Ulema kurulu şeriatla idare edilen ülkelerde bulunur. Böylece bilinç altındaki şeriat özlemı sırıtıyordu.

Kuran kurslarında daha sonra İmamhatip okullarından mezun olan kişileri tüm fakültelere aldırmak için her fırsatta kapıları zorluyorlar. Gaye ülkedeki tüm kanalları ele geçirmek yani tarlayı ekime hazırlamak.

Türbanı kamu alana sokmak için anayasa değişikliğini bile yaptılar. Ama Anayasa Mahkemesi iptal etti. Kadını çarşafa büründürüp dört duvar arsına sokmak için tüm çabalariyle çalışmaktalar. Evinde otursun dercesine kadınlardan Seymen olmaz diyorlar.

Şeriata sempatiyle bakmak için, her Cuma günleri TV’lerde bir ve ya iki hoca konuşturulmakta. Tüm sorunların çözümü dine bağlanmakta. Yumurtada, balın pekeğinde, ağaçta ve hatta gök yüzünde Allahın adının yazılı olduğu söylenmekte.

Çankırı valisi, bir hafta önce halka açık yerlerde içki içilmesini yasakladı.

Bu anlayış, kökte dincilerin özlemini çektiği, bir gün kurmak, yaşama geçirmek, ötesinde iktidara taşımak istekleri anlayıştır. Bu anlayış, çağdaş topluma sokulmaya çalışılan bir ortaçağ kurumudur. O da Şeriattır. Cebrail vasıtasiyle Muhamed’e bildirilen emirler ile toplumu idare etme ve yönlendirmesidir. O emirlerin özü tüm yasalarda geçerli olmasıdır.

Şayet bu kurallar yaşam bulursa, o topraklarda Şeriat uygulanacaktır. Sonuç olarak:

1-Egemenlik halk da değil. Tanrı’da dır.

2-Kişi ve toplum, Tanrı / Peygamber kararları / iradesi buyruklarla (Hadisleri)yönetilir.

3-Birey ve toluluk, kendi kaderini kendi seçmez, her şey “kader ve kaza” biçiminde Tanrı yazgısıdır.

4-Şeriat hükümleri, insan yapısı yasalarla asla değiştirilemez, şeriat kuralları dışında gerçek aramak, Tanrı iradesine aykırı davranmak demektir. Bu yola sapanlar, öldürülmeleri durumunda öldürenler Cennet’e giderler.

5-İnsan “doğa” ve “toplumsal” nitelikte “dokunulmaz haklara” donatılmış bir varlık değil, bir “kul” dur; insan olarak kutsal değildir.

6-Din ve dünya işleri bir bütündür; şeriat kuralları kişinin yalnız inançları değil, tüm yaşamını, bütün maddi ve manevi yönlerini düzenler; şeriat hükümlerine karşı gelen kişi hem bu dünyada hemde öte dünyada cezalandırılır.

7-Tanrı algılaması yaratma ve yaşatma gücü bakımından hiç bir kurala, değer ölçüsüne bağlı değildir; iradesiyle keyfi ve korkutucudur, kul, köle edici, ezici ve yok edicidir.

8-İnsanın temel ve biricik görevi, Tanrıya Muhamme’e ve bunun bir uzantısı olarak Şeriat hükümlerini uygulama durumunda bulunan dinsel ya da siyasal otoriteye kulluk etmektir; “küçülerek” yalvarmak, bu yolla değer kazanmak ana amaçtır.

9-Geçmişi de geleceği de kurcalayan değişmez kurallar koyan Tanrıya kulluk etmenin doğal bir sonucu olarak gerçeğe ulaştırma, inceleme ve denemeyle yaklaşan ve “sürekli değişmeyi” savunan bilim insanı amansız düşmandır.

10-Dünyasal nimetlerin eşitsiz bölüşümü, zengin / yoksul, cins ya da ırk ayırımı Tanrı iradesidir.(1) Laiklik bu sıralanan anlayışın düşmanıdır.

Tercih sizlerindir....

1. Esat Korkmaz, Anadolu Aleviliği, Berfin Yayınları Nisan- 2000 , s.179-180
Sponsor Reklamlar

omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
strese iyi gelen renkler miSbon Bayanlara Özel 1 11.07.13 15:16
Şeriat Geliyor Yetiş Ya Avrupa Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 02.03.11 08:44
şeriat ve kadın Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 1 07.02.11 10:27
Şeriat Mahkemesi ve Dede Dede-baba Alevi Araştırmaları 20 07.01.10 16:16
Gitmek İçin Gelen tuncer yilmaz Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 10.09.09 23:55
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2