Sponsor Reklamlar

Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 25.09.12   #1
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12
Standart Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!

Neşet Ertaş'ın hayatını kaybettiği hastane bahçesinde, büyük ustanın cenaze töreniyle ilgili gerginlik yaşandı.

Neşet Ertaş'ın hayatını kaybettiği hastane bahçesinde, büyük ustanın cenaze töreniyle ilgili gerginlik yaşandı.

Bu sabah İzmir’de hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ın Kırşehir’den gelen akrabalarının beklediği kafeteryada Ertaş’ın ailesiyle Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri Başkanı arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Aile kafeteryadayken buraya gelen Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri Başkanı Engin Gündük, herkesin kendisini dinlemesini isteyerek, "74 yıldır Alevi- Bektaşi kimliğiyle bilinen Neşet Ertaş, ölümünde zorla sünnileştirilmeye çalışılıyor. Cenazesi camide yapılmaya çalışılıyor. Buna izin vermeyelim" dedi.

Ertaş’ın yakınlarından bazıları ise Gündük’e tepki gösterdi. "Camiye gidecek" diyen yakınları ile Engin Gündük arasında kısa süreli gerginlik çıktı, itişmeler oldu.

Araya giren vatandaşlar da "Siyasete alet etmeyin. Camiye de gitsin, cemevine de. O bütün bir halkın sanatçısı" dedi. Cenazenin yarın sabah doğrudan Kırşehir’e götürüleceği belirtilirken, öncesinde İzmir’de bir tören yapılması da bekleniyor. (dha)
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.09.12   #2
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Standart Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!

büyük ustaya allahtan rahmet diliyorum..temiz ve güzel bir insandi.sade ve sadece türküleriyle yaşayan bir efsaneydi.
Sponsor Reklamlar

Ben-i Emin bunu beğendi.
Alt 25.09.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Yukardaki haberin gercekgündemdeki devami su sekilde.

'BEKTAŞİ KÜLTÜRÜNDENİM, CEM CEMİYET VARDI, DEDELER HERKESİ KARDEŞ EDERDİ'

İzmir’de naaşının camiden mi cemevinden mi kaldırılacağı tartışması yaşanan halk ozanı Neşet Ertaş, Hürriyet’e verdiği son röportajda Bektaşi olduğunu belirtmiş ve şunları söylemişti:
''Bektaşi kültüründenim, Alevi kültürü, aynı kültür. Kendini bilen kişiler olarak inançların, ibadetlerin ne demek olduğunu biliyoruz, şeriat olsun, tarikat olsun. Ötekiler, berikiler, her kim, ne olursa olsun. Her millet Allah diyor kendi dilinde. Herkesin inancına benim saygım var. Bir birey olarak kendi doğrumun peşindeyim. Kimseye demem ki senin görüşün yanlış, kimsenin kimseye bunu deme hakkı da yok. Ben kendim diyeceksem Allah derim. Dileyeceksem özürümü ondan dilerim. Şu tarikat, bu şeriatta yokum ben. Neden yok, canları hak bildiğim için. Yaradan can olan analarımızın canıdır. Biz yaradılmış canız.''

Ertaş, çocukluğunda içinde bulunduğu cemleri, Alevilerin ritüellerini de ayrıntılı olarak şöyle anlatmıştı:

''Bildiğiniz gibi dedeler olur, her köyde de olmaz da dedeler gelirdi köyümüze. Yanında sazı olan olurdu, olmayan olurdu. Babam da saz çaldığı için o da cemde cemiyette olurdu. Dedeler, insanlar bir araya geldiğinde küsleri barıştırmak, öteden beri bir kural olarak insanları birbiriyle kardeş etmek, herkes sevdiği insanla kardeşiz biz, tuzumuz ekmeğimiz ortak. Senin yoksa, benim varsa paylaşacağız. Bir paylaşım şekliydi bu kardeş olmalar. Bunlar kardeş olurken cem cemiyette tabi kurban keserlerdi, gücü yetiyorsa, yetmiyorsa bir tavuk keserlerdi. Herkes birbiriyle kardeş edilirdi. Bu da geçim bakımından öyle bir şeydi. Kim kime kusur yapmışsa ona ceza verirlerdi. Kim kime kusur ettiyse çağrılırdı, dar dediğimiz meydana dikilirdi, kusur ettiği de çağrılırdı, ne demiş ne yapmış, bir cemaat çerçevesinde bunların hallini yaparlardı, kusurlu olana ceza verirlerdi, ceza da nedir; durumuna göre bir tavuk cezası verirlerdi, keser getirirdi. 15’ten 73’e bu kadar yıldır tek başıma gurbetteyim, ne cem gördüm ne cemiyetleri, çoluk çocuklarımın istihkakı içindeyim, var mı hala yok mu diye sorsanız ben bilmiyorum derim.''

Ali DAĞLAR / HÜRRİYET

Bu durumda Alevilerin, büyük ustanin naasini cemevinden kaldirmak istemeleri gayet dogaldir. Sünniler derlerse ki bizlerde onu en az sizler kadar seviyoruz, o tüm halkin ozani, o zaman hem Cemevinde hem camide tören yapilip ugurlansin.

Sponsor Reklamlar

Ben-i Emin bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.12   #4
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya

ben ailesinin durumuna sasirdim neden cemevinde tören yapilmasini istemiyorlar büyük bir soru isareti olusturuyor ister istemez insanin kafasinda
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.12   #5
Ben-i Emin
Banned
Banned Users
Nereden: Lamekan
Rep Puani : 11

Olsun, onun için sakallının arkasında saf bile tutarım... Vuslatın kutlu olsun Bozkırın Tezenesi!
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Ben-i Emin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.12   #6
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Ben-i Emin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Olsun, onun için sakallının arkasında saf bile tutarım... Vuslatın kutlu olsun Bozkırın Tezenesi!

Bende,
hemde seve, seve.
Sponsor Reklamlar

Ben-i Emin bunu beğendi.
Alt 26.09.12   #7
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende,
hemde seve, seve.

Ben yalan söylemeyim tutmazdım sakallarının arasında saf maf..Cem evinde olursa daha hayırlı olurmuş.
Sponsor Reklamlar

gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.12   #8
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Cenaze namazi, namazdan cok bir törendir.
Secde mecde olmadigina göre namazdan cok dua sayilir.
Sponsor Reklamlar

Alt 26.09.12   #9
Toprak.
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 20

Camiye sadece bir kere girdim ve ölsemde girmem bir daha Benim için heryer kutsal ve oraya girmek istemeyişimin nedeni asırlarca inancıma dayatılmış inkarcılık zihniyetindendir. O yüzden baskın inanç olmalarından ötürü bizleri günahkar ve kafir ilan etmişlerse ne diye gireyimki caminin avlusuna!!! işte baskın güç olunca Tanrıyıda arkana alıyorsun durum bundan ibbarettir o yoz zihniyetler için. Biz ise boşuna dememişiz "Benim tanrım imazlumdan yanadır" diye
Sponsor Reklamlar

Toprak. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.12   #10
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Bir yanlis anlama olmasin sakin.
Camiye de, namaza da karsi oldugumu hepiniz bilirsiniz.

Bundan 20 ,30 yil öncesinde cenazeler evden mezarliga kadar götürülüp, ordaki yüksek bir tasin üzerine konularak Alevisi, sünnisi namazini kilar ve defnederlerdi. Biraz önce de söyledim, bu namazdan cok ölen kisinin ruhuna yapilan son duadir ve hem yahudilikte, hem de Hiristiyanlikta vardir.

Yasi 50 olupta cenaze namazina katilmayan hemen hemene hic bir Alevi yoktur.
Ama bu gün kendi usullerimizce yapiliyorsa tabiki, ondan yanayiz.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...