Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi.html)
-   -   Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması! (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi/6330-neset-ertas-icin-cami-cemevi-tartismasi.html)

gencalevi 25.09.12 20:38

Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!

Neşet Ertaş'ın hayatını kaybettiği hastane bahçesinde, büyük ustanın cenaze töreniyle ilgili gerginlik yaşandı.

Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!

Neşet Ertaş'ın hayatını kaybettiği hastane bahçesinde, büyük ustanın cenaze töreniyle ilgili gerginlik yaşandı.

Bu sabah İzmir’de hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ın Kırşehir’den gelen akrabalarının beklediği kafeteryada Ertaş’ın ailesiyle Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri Başkanı arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Aile kafeteryadayken buraya gelen Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri Başkanı Engin Gündük, herkesin kendisini dinlemesini isteyerek, "74 yıldır Alevi- Bektaşi kimliğiyle bilinen Neşet Ertaş, ölümünde zorla sünnileştirilmeye çalışılıyor. Cenazesi camide yapılmaya çalışılıyor. Buna izin vermeyelim" dedi.

Ertaş’ın yakınlarından bazıları ise Gündük’e tepki gösterdi. "Camiye gidecek" diyen yakınları ile Engin Gündük arasında kısa süreli gerginlik çıktı, itişmeler oldu.

Araya giren vatandaşlar da "Siyasete alet etmeyin. Camiye de gitsin, cemevine de. O bütün bir halkın sanatçısı" dedi. Cenazenin yarın sabah doğrudan Kırşehir’e götürüleceği belirtilirken, öncesinde İzmir’de bir tören yapılması da bekleniyor. (dha)

jetlii11 25.09.12 23:23

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
büyük ustaya allahtan rahmet diliyorum..temiz ve güzel bir insandi.sade ve sadece türküleriyle yaşayan bir efsaneydi.

dAbBe 25.09.12 23:32

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Yukardaki haberin gercekgündemdeki devami su sekilde.

'BEKTAŞİ KÜLTÜRÜNDENİM, CEM CEMİYET VARDI, DEDELER HERKESİ KARDEŞ EDERDİ'

İzmir’de naaşının camiden mi cemevinden mi kaldırılacağı tartışması yaşanan halk ozanı Neşet Ertaş, Hürriyet’e verdiği son röportajda Bektaşi olduğunu belirtmiş ve şunları söylemişti:
''Bektaşi kültüründenim, Alevi kültürü, aynı kültür. Kendini bilen kişiler olarak inançların, ibadetlerin ne demek olduğunu biliyoruz, şeriat olsun, tarikat olsun. Ötekiler, berikiler, her kim, ne olursa olsun. Her millet Allah diyor kendi dilinde. Herkesin inancına benim saygım var. Bir birey olarak kendi doğrumun peşindeyim. Kimseye demem ki senin görüşün yanlış, kimsenin kimseye bunu deme hakkı da yok. Ben kendim diyeceksem Allah derim. Dileyeceksem özürümü ondan dilerim. Şu tarikat, bu şeriatta yokum ben. Neden yok, canları hak bildiğim için. Yaradan can olan analarımızın canıdır. Biz yaradılmış canız.''

Ertaş, çocukluğunda içinde bulunduğu cemleri, Alevilerin ritüellerini de ayrıntılı olarak şöyle anlatmıştı:

''Bildiğiniz gibi dedeler olur, her köyde de olmaz da dedeler gelirdi köyümüze. Yanında sazı olan olurdu, olmayan olurdu. Babam da saz çaldığı için o da cemde cemiyette olurdu. Dedeler, insanlar bir araya geldiğinde küsleri barıştırmak, öteden beri bir kural olarak insanları birbiriyle kardeş etmek, herkes sevdiği insanla kardeşiz biz, tuzumuz ekmeğimiz ortak. Senin yoksa, benim varsa paylaşacağız. Bir paylaşım şekliydi bu kardeş olmalar. Bunlar kardeş olurken cem cemiyette tabi kurban keserlerdi, gücü yetiyorsa, yetmiyorsa bir tavuk keserlerdi. Herkes birbiriyle kardeş edilirdi. Bu da geçim bakımından öyle bir şeydi. Kim kime kusur yapmışsa ona ceza verirlerdi. Kim kime kusur ettiyse çağrılırdı, dar dediğimiz meydana dikilirdi, kusur ettiği de çağrılırdı, ne demiş ne yapmış, bir cemaat çerçevesinde bunların hallini yaparlardı, kusurlu olana ceza verirlerdi, ceza da nedir; durumuna göre bir tavuk cezası verirlerdi, keser getirirdi. 15’ten 73’e bu kadar yıldır tek başıma gurbetteyim, ne cem gördüm ne cemiyetleri, çoluk çocuklarımın istihkakı içindeyim, var mı hala yok mu diye sorsanız ben bilmiyorum derim.''

Ali DAĞLAR / HÜRRİYET


Bu durumda Alevilerin, büyük ustanin naasini cemevinden kaldirmak istemeleri gayet dogaldir. Sünniler derlerse ki bizlerde onu en az sizler kadar seviyoruz, o tüm halkin ozani, o zaman hem Cemevinde hem camide tören yapilip ugurlansin.

http://www.youtube.com/watch?v=FOfT02ZnWMc

gencalevi 26.09.12 15:10

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
ben ailesinin durumuna sasirdim neden cemevinde tören yapilmasini istemiyorlar büyük bir soru isareti olusturuyor ister istemez insanin kafasinda

Ben-i Emin 26.09.12 15:14

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Olsun, onun için sakallının arkasında saf bile tutarım... Vuslatın kutlu olsun Bozkırın Tezenesi!

dAbBe 26.09.12 15:25

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Alıntı:

Ben-i Emin Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 25641)
Olsun, onun için sakallının arkasında saf bile tutarım... Vuslatın kutlu olsun Bozkırın Tezenesi!

Bende,
hemde seve, seve.

gokhan1 26.09.12 15:31

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 25645)
Bende,
hemde seve, seve.

Ben yalan söylemeyim tutmazdım sakallarının arasında saf maf..Cem evinde olursa daha hayırlı olurmuş.

dAbBe 26.09.12 15:39

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Cenaze namazi, namazdan cok bir törendir.
Secde mecde olmadigina göre namazdan cok dua sayilir.

Toprak. 26.09.12 15:51

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Camiye sadece bir kere girdim ve ölsemde girmem bir daha :) Benim için heryer kutsal ve oraya girmek istemeyişimin nedeni asırlarca inancıma dayatılmış inkarcılık zihniyetindendir. O yüzden baskın inanç olmalarından ötürü bizleri günahkar ve kafir ilan etmişlerse ne diye gireyimki caminin avlusuna!!! işte baskın güç olunca Tanrıyıda arkana alıyorsun durum bundan ibbarettir o yoz zihniyetler için. Biz ise boşuna dememişiz "Benim tanrım imazlumdan yanadır" diye :)

dAbBe 26.09.12 16:02

Cevap: Neşet Ertaş için 'cami- cemevi' tartışması!
 
Bir yanlis anlama olmasin sakin.
Camiye de, namaza da karsi oldugumu hepiniz bilirsiniz.

Bundan 20 ,30 yil öncesinde cenazeler evden mezarliga kadar götürülüp, ordaki yüksek bir tasin üzerine konularak Alevisi, sünnisi namazini kilar ve defnederlerdi. Biraz önce de söyledim, bu namazdan cok ölen kisinin ruhuna yapilan son duadir ve hem yahudilikte, hem de Hiristiyanlikta vardir.

Yasi 50 olupta cenaze namazina katilmayan hemen hemene hic bir Alevi yoktur.
Ama bu gün kendi usullerimizce yapiliyorsa tabiki, ondan yanayiz.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:39.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2