Sponsor Reklamlar

Aleviler, Tutmadıkları Orucun Bayramını Neden Kutlar ?

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Aleviler, Tutmadıkları Orucun Bayramını Neden Kutlar ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 19.08.12   #11
TÜRKER
Yeni Üye
Üye
Nereden: Yozgat
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler, Tutmadıkları Orucun Bayramını Neden Kutlar ?

Deniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın türker..bu soru ile günde hiç olmasa 50 kere karşılaşıyoruz..bende size soruyorum!!!!

Hz.Alinin şekil namazı kıldığına dair elinizde net bir bilgi varmı???

bakınız sevgili can o dönem cami yoktu mescitler var idi mescidlerde cam yapılır idi..

bizdeki tek şart insan.önce insan deriz kabemiz insandır.
size kuranda surelerlede yardımcı olurum

esenlikler

Hocam öncelikle şunu belirteyim, sözlerinize dikkat ederek elinizi kolunuzu indirerek nasıl sorulduysa öyle cevap verin.
"Alevi" Hocam nasıl ki kendisi Sağolsun tek tek dinleyip tek tek cevap veriyorsa uymanızı tavsiye ederim.
Burası bir genel forum değil Alevi ve Alevilik düşüncesinde olanların toplanıp bilgi alışverişin de bulunduğu bir mekandır.
Ayrıca, Teşekkür ederim Şükürler Olsun kendim Ayet ve Hadisleri biliyorum tabi Siz de buyrun örnekler verin sonuçta değiştirilmiş değil değiştirilmemiş ve Değiştirilemez Kitabımızdan örnek veriyoruz.

Hz.Ali (a.s.) , “Resulullah’tan başka kimse benden önce namaz kılmamıştır” demiştir.
Rivayetler,
"Savaşların birinde İmamın mubarek ayağına bir ok isabet ediyor, oku çıkarmak çok acı vereceğinden ne yapacaklarını şaşırıyorlar, Hz.Zehra’nın teklifiyle, İmam namaz kıldığı zaman oku ayağından çıkarıyorlar, Hz.Ali (a.s.) namazda akıl, kalb ve bütün varlığıyla öyle rabbine yönelmiş, yaradanla sohbet aşkı O’nu öyle mest eylemiş ki oku ayağından çıkardıklarını dahi fark etmiyor, namaz bittikten sonra kendisine oku çıkardıklarını söylüyorlar. Bunu anlamak mümkün değil, namazın azametini ve hikmetini anlamış onu hakikatiyle yerine getiren Hz.Ali ancak anlayıp beyan edebilir."

"İbn-i Abbas anlatıyor: Sıffeyn savaşında çatışmaların şiddetli olduğu günlerden birinde Ali’nin sık sık gökyüzüne güneşin battığı yöne baktığını gördüm, sordum: “Ya Ali ! o taraftan bir korkun mu var, düşman o taraftan saldırır diye bir endişen mi var?” Ali buyurdu: “Hayır, ben namaz vaktinin girip girmediğine bakıyorum?"

Daha çok örnekler verilebilir.
Ve şunu söylemek istiyorum eğer ki Sizin dediğiniz noktayı düşünürsek o zaman Haşa Hadislere de yalan diyebiliriz öyle değil mi?
Sponsor Reklamlar

TÜRKER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.08.12   #12
Alevii
Alevii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
Yönetici
Nereden: izmir

TÜRKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam her kişi bir Din sahibidir.
Örneğin Dinsizim diyen bile Dini vardır çünkü o da bir/birçok görüşe karşı gelmiştir ki Dinsizim demiştir, halbuki o kişinin Dini odur.

Peki normal de Asıl Alevi kardeşlerimiz hangi Din mensubu?

Şimdi burada beni yanlış anlamayın ve güzel bir tartışma ortamı ile konuşmak istiyorum.

Peki Din eğer Müslümanlık ise;
Bakınız:
Ayetlerle Namaz
"Namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz namaz; insanı her türlü hayasızlıktan, çirkinlikten ve kötülükten alıkoyar." (Ankebut 29/45)
"Sizi cehenneme sevk eden nedir? Namaz kılanlardan değildik" derler (Müddesir 74/42-43)
"Namaz, müminlere vakitli olarak farz kılınmıştır" (Nisa 4/103)
"Namazlara hele orta namazlara dikkat edin ve gönülden boyun eğerek Allah'ın divanında durun" (Bakara 2/298)
"Muhakkak namaz, fahsa(iğrenç) ve münker (kötü) şeylerden vazgeçirir" (Ankebut 29/45)
"Namazı doğru kılın… Kendiniz için her ne hayır (yapıp) gönderirseniz Allah yo-lunda onu bulursunuz. Şüphesiz Allah yapkıtlarınızı görüyor" (Bakara 2/110)
"İman edip iyi amel yapan ve namaz kılıp, zekat veren kimselerin Rableri indinde mükafatları şüphesiz kendilerinindir. Ve onlara bir korku yoktur. Ve onlar mahzun olacakdeğildirler." (Bakara 2/277)
"Hele o namaza devam eden kullarıma bak... İşte bunlara yarın büyük bir mükafat vereceğim." (Nisa 4/962)
"And olsun ki, eğer siz namazı kılar, zekatı verir ve peygamberlerime inanır, kendilerine kuvvetle yardım eder, mallarınızı Allah yolunda güzel bir şekilde harcarsanız o taktirde kabahatlerinizi örterim ve mutlak sizi altından nehirler akan cennetlere koyarım." (Maide 5/12)
"İyiliği emredenler, kötülükten alıkoyanlar, namazlarını dosdoğru kılanlar, Allah'a ve elçilerine itaat edenler, Allah onlara merhamet edecektir. Kuşkusuz Allah'ın her şeyi yapmaya gücü yeter ve her işinde hikmet vardır." (Tevbe 9/71)

Hadislerle Namaz
"Sabah namazı dünya ve içindekilerden hayırlıdır"
"Allah'ın en çok sevdiği amel vaktinde kılınan namazdır" (Buhari-Müslim)
"Namaz dinin direğidir. Kim namazını kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kim de namazını kılmazsa dininin direğini yıkmış olur. (Hz. Muhammed)
Peygamber Efendimiz (sav) bana dünyada üç şey sevdirildi buyururken bu üç şeyden birinin namaz olduğunu bildiri-yor.
"Muhakkak namaz, insanı bütün kötülüklerden alıkoyar"
"İşte bu iki namaz (yatsı ve sabah) münafıklara en ağır gelen namazdır. Bunlarda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilseydiniz diz üstü emekle-yerekte olsa namaza gelirdiniz. (Ebu Davut, Salat 47)
"Suyun kiri giderdiği gibi, beş vakit namazda günahları yok eder" (Nesai, Salat 7)
"Ey Ademoğulları kalkınız; insanları yakmak için hazırlanmış olan ateşi namaz kılarak söndürünüz." (Hz. Ebu Bekir (rh))
"Mü'min ile kafiri ayıran fark namazdır."
Peygamber Efendimiz "Namaz kalbimin neş'esi gözümün bebeğidir" buyurdu.
Ashab-ı Kiram ibadetler içinde bir tek namazı terk etmenin küfür sayılacağını söylediler. (Tirmizi)
"Namaz kıldığın zaman veda eden gibi namaz kıl." (Gazali)

Peki Eğer Kitap Kuran ise sadece neden TEK AYET kaileye alınıyor bunu da çözemedim açıkcası?

degerli can ayni yerde duruyoruz anlasilan kurandaki acikladiginz (namaz) arapcadır ve salat bir çümledir anlamı ise ibadetdir...

kuranın rarabca olanini türkceye ceviren sözüm ona alimler neden o cunleyi degişmiyorlar dersiniz siz kuranı okudugunuzda tek cikan ayet şüdür hey insanlar ibadetinizi gece yapin gece yapilan ibadet en hayirlisidir der hepsi budur sizin göstermis oldugunuz çümlelere namaz yerine ibadet olarak okursaniz çümleler yerli yerinde olur yoksa ben size kuranin kac kes degiştiginde gösderebilirim..
Sponsor Reklamlar

Alevii isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.08.12   #13
TÜRKER
Yeni Üye
Üye
Nereden: Yozgat

Alevii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
degerli can ayni yerde duruyoruz anlasilan kurandaki acikladiginz (namaz) arapcadır ve salat bir çümledir anlamı ise ibadetdir...

kuranın rarabca olanini türkceye ceviren sözüm ona alimler neden o cunleyi degişmiyorlar dersiniz siz kuranı okudugunuzda tek cikan ayet şüdür hey insanlar ibadetinizi gece yapin gece yapilan ibadet en hayirlisidir der hepsi budur sizin göstermis oldugunuz çümlelere namaz yerine ibadet olarak okursaniz çümleler yerli yerinde olur yoksa ben size kuranin kac kes degiştiginde gösderebilirim..

Hocam şaka yaptığınızı düşünerek şu dakikadan sonra muhattap olmuyorum Sizinle.
Yorumlarınız için Sağolun.
Sponsor Reklamlar

TÜRKER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.08.12   #14
Alevii
Alevii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
Yönetici
Nereden: izmir

TÜRKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam şaka yaptığınızı düşünerek şu dakikadan sonra muhattap olmuyorum Sizinle.
Yorumlarınız için Sağolun.

şakamı buna gerek varmi sizce..

isterseniz tarihi igdeyelim yukarda bahsetdiginz rivayetlerin gerceklik payi varmidir..

hz alinin ve hz muhammedin namaz kildigini enpoze etmek için soylenen rivayetlerin gercek olmadigida biliniyor.. kaldiki ne hikmetse 4 halifenin bile yazmadigi namaz nedense sonradan yaziliyor bu celişki degilmidir..

bakin hz muhammedin devesinin üzerine cikip verdig fetvada şunü der hey insanlar benin sizlere soyledigim kitaplastirip ilahlastirmayin gun gelir kurandan üstün tutulur ve gun şimdiki gundur hz muhammedin dilinden yazilan hadislerin sayisi 500 gecmez iken ne hikmetse şimdi 1500 veya 2000 lerde bu belitdigim sadece bir örnekdir bunun gibi binlercesini size belgeleye bilirim..

niyazlarimla..
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Alevii isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.12   #15
گสђ
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbuL

Değerli canlar, Alevilik gerçekte kültürdür. İçinde sadece islam yoktur, diğer semavi dinler ve batini dinler de vardır. Bu kültür bize insan sevgisini, ezilenin her zaman yanında olmayı öğretmiştir. Bizim Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan 'ı bu kadar sevmemizin nedeni budur. Çünkü onlar haksızlığa uğramışlardır...

Aleviliği sadece tek bir dine bağlamak yanlış olur.. Aleviliği sadece islama bağlayanlar pirlik müsahiplik vb. kavramların nerden geldiğini açıklayamaz.. Çünkü bu kavramlar islamda yoktur.. Cem ibadeti de eski bir ibadettir..

Alevilikte, Hz. Zerdüşt peygamberin dinini görmekte mümkündür. Hz. Mazdek' den bu yana gelen haksızlığa baş kaldırıyı görmek mümkündür.

Demem o ki Alevilik tek bir inanç sistemine dayandırılamaz. Bu yüzden kimse islam dinin de olan namaz kılma, oruç tutma gibi ibadetleri neden yapmıyorsunuz diye soramaz...
Sponsor Reklamlar

گสђ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.12   #16
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Hz.Dalai Lama ve Hz.Oturan Bogayi unutmussun. Birde Hz.Cengiz Han var.
Bu mürsitlerimizi, pirlerimizi de yad etmeden gecmeyelim.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.12   #17
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

bende ilk defa bu sene ramazan bayramını ktlamak istemedim.nilk defa aklıma ve inancıma ters olduğunu düşündüm.çünkü oruç tutmadım ve tutmadığım içinde ramazan bayramının kutlamama neden olacak hiç bir sebebim yok.hatta bunla ilgili adet yerini bulsun diye büyüklere gidilip bayramlaşma yaptık ama tamamen bana mantısız geldi.ve amcalara dayılalarada söyledim.bu bayram bizim bayramımız değil.islamiyette yeri olabilir vardır.uzunca bir açlıktan sonra bayram olabilir ama biz tutmadığımız orucun bayramını yapmamız tuhaf..ve çelişkili.benim için sadece akraba ve eş dost hal hatır sorma gününden hiç farkı yok canlar.ramazana saygım sonsuz .tutanlara saygıyla bakarım ama benim için sadece şeker bayramı bu bayram.sağlıcakla
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...