Sponsor Reklamlar

Erdoğan'dan Alevilere: 'Camiye gidin'

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Erdoğan'dan Alevilere: 'Camiye gidin' Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Sun's Son
  • 1 gönderen Pir Mehmet

Seçenekler
Alt 06.08.12   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Erdoğan'dan Alevilere: 'Camiye gidin'

Gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, PKK ile savaş konusundaki tutumları nedeniyle medyayı tehdit ederken, Suriye yönetimini PKK’ye destek vermekle suçladı. 'Alevilerin içinde ateist olan da var' diyen Erdoğan, Alevilerin camilere gitmeleri yönünde dayatmada bulundu.

A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün moderetörlüğündeki Gündem Özel programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Star Gazetesi Yayın Yönetmen Yardımcısı Yusuf Ziya Cömert'in ve Star Gazetesi yazarı Elif Çakır'ın sorularını yanıtladı.

Hakkari’de süren çatışmalara değinerek sözlerine başlayan Erdoğan, medyayı çatışmalara ilişkin tutumu nedeniyle eleştirerek tehdit ederken, Beşar Esad’ın PKK’yi desteklediği iddiasını bir kez daha dile getirdi. Irak hükümetiyle Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi arasındaki sıkıntılara da değinen Erdoğan’ın Alevilerin cemevi konusundaki taleplerine kulak tıkamaya devam ettiği görüldü.

“115 PKK’li etkisiz hale getirildi”
Erdoğan, Şemdinli ve çevresinde yürütülen operasyon neticesinde 23 Temmuz'dan bu yana 115 PKK’linin etkisiz hale getirildiğini şu sözlerle ifade etti:

''Şu ana kadar bütün istihbarat bilgileri olarak söylüyorum. Şemdinli olayında 23'ünden itibaren bizim 2 şehidimiz var fakat 115 terörist etkisiz hale getirildi''

Erdoğan’dan medyaya tehdit
Medyanın PKK’ye destek verdiğini iddia eden Erdoğan, ''Bir kısım medya onlara halen bu desteği vermeye devam ediyor. Yurt içi ve Yurt dışında da var ve bu desteği vermeye devam ediyorlar. Zaten terör örgütünün en çok aradığı şey propagandasını yaptırabilmektir'' şeklinde konuştu.

Medya yöneticileriyle PKK’nin propagandasına karşı daha önce görüşmeler yaptıklarını söyleyen Erdoğan, bu görüşmelerden olumlu sonuçlar çıkmadığını belirterek medyayı insanların moral değerlerini altüst etmek ve PKK’ye psikolojik üstünlüğü sağlamakta destek vermekle suçladı.

Medyanın tavrını görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Erdoğan, “bunların değerlendirmesini de kendi aramızda ona göre yapıyoruz” şeklinde konuştu ve medyanın tavrını şu şekilde açıkladı:

“Çünkü alışageldikleri bir süreç vardı. Bu anlayış, 'bu ülkeyi siyaset değil, bu ülkeyi biz yönetiriz' havası vardı. Bunun için de sermaye de vardı. Bunu da açık söylüyorum ve gerek sermaye gerekse bu bir kısım medya tabii o eski otoritelerini kaybettikleri için, bunu sağlayamadıkları için, bunu başaramadıkları için, 'acaba AK Parti iktidarını biz nasıl zayıf düşürebiliriz' bunun gayreti içindeler. Tabii AK Parti'nin, şahsım ve arkadaşlarımın bu noktada asla taviz vermemiz mümkün değil.”

Hakkari’de iki haftadır süren çatışmalara rağmen medyada yaşananlara ilişkin tatmin edici haberlere yer verilmezken Erdoğan’ın medyaya verdiği tepki dikkat çekti. Erdoğan’ın medyayı tehdit etmeye kadar vardırdığı tutumu AKP iktidarının basın özgürlüğü konusundaki sınırların sanılandan daha karamsar olduğunu düşündürdü.

Erdoğan gazetecileri isim isim hedef göstermekle tehdit etti
Erdoğan daha fazla askerin hayatını kaybettiği ama gizlendiği iddialarını yalanlayan Erdoğan, iddiaların psikolojik harekat olduğunu öne sürerek gazetecileri isim isim hedef göstermekle tehdit etti:

“Hani terör örgütünün yayın organları var bunu biliyoruz ama bir de onlarla ilişkisi olmadığını söylediği halde bilerek veya bilmeyerek maalesef onların tezgahına veya onların ocağına odun taşıyanlar var. Bunları nereye kadar kabulleneceğiz. İsmen mi bunları ifşa edeceğiz."

“Güvenlik güçleri silah bırakamaz”
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'yla yaptıkları görüşmeye ilişkin de konuşan Erdoğan, Zana’nı n kendisine ''tetiklerden parmaklar çekilsin'' şeklinde konuştuğunu, kendisininse Zana’ya ''Sizin bu ifadenizi kabullenmemiz mümkün değil. Tetiklerden elin çekilmesi çözüm değil. Silahların bırakılması çözümdür. Silahı terör örgütü bırakacak. Güvenlik güçleri silah bırakamaz. Silah, güvenlik güçlerinin tabii doğal enstrümanıdır. Zaten güvenlik güçlerini silahını taşıyarak güvenliği teşkil ediyor'' şeklinde cevap verdiğini söyledi.

Erdoğan, Esad-PKK işbirliği iddiasını yineledi
PYD’nin bazı Kürt kentlerinde kontrolü ele geçirmesiyle tekrar gündeme getirilen “PKK-Esad işbirliği” iddiasına ilişkin de konuşan Erdoğan şu sözlerle Beşar Esad’ı suçladı:

“Esad’ın PKK’ya yardım ettiği iddialarıyla ilgili olarak konuşan Başbakan Erdoğan “Son olaylarda yine 200 kadar sızma gayreti oldu. Amanos'larda mücadeleler var. Beşar Esad'ın desteklediği PKK unsurları, oradan ülkemize sızma gayreti içerisinde. Daha önce Beşar, onlarla kopma mücadelesi içindeydi. Bizden koptuktan sonra nereyle nasıl paslaştığı ortaya çıktı.”

“Ahmet Bey'in ziyaretlerinde verimli adımlar attığı inancındayım”
Kuzey Irak’taki yerel yönetimle Irak’taki merkezi hükümet arasındaki sıkıntılara da değinen Erdoğan, Davutoğlu’nun Kerkük ziyareti nedeniyle Irak hükümetinin Türkiye’ye nota vermesini eleştirdi:

“Son dönemde Kuzey Irak'la Bağdat arasında sıkıntı var. Bunu Barzani'nin yaptığımız görüşmede kendisiyle paylaştık. Kendileri rahatsızlıklarını ortaya koydular. Yeni yapılanma çalışmalarıyla ilgili olsun tüm oradaki Kürt gruplar olsun, Arap, Şii ve Türkmen grupları davet etmek suretiyle onlarla toplanacağını ifade etmişti. Maliki'ye karşı bir oluşum başlatmak. O süreç başladı. O süreç şimdilik beklenen hedefe ulaşamadı. Bazı sebepleri nedenleri var. Şu anda Maliki rahat hareket edemeyecek. Tabi bunların yanında bulunan güçte malum İran'da böyle bir gücü aldığını hepsi söylüyor. Bugün Ahmet Bey İran Dışişleri Bakanıyla görüştü, bunu biz de kendilerine söyledik. Bakın bölgede huzursuzluğun sebebi oluyor bu. Biz de kendi aramızda şüpheyle bakmaya itiyor. Bizim birbirimize güvenle bakmamız lazım. ‘Beraber çalışalım demelerine’ rağmen atılan olumlu bir adım yok. Sayın Barzani'yle aynı şekilde devam edeceğiz. Ama Kerkük'e Ahmet Bey'in gidişinden rahatsız olmaları aslında şuradan kaynaklanıyor. Bizim büyükelçimizi çağırmak suretiyle güya nota veriyor. Sen o notayı verirsen, Türkiye'de ona nota verir. Siyaset acemisi olarak kalkıp bana nota veriyor. Biz bu süreç içerisinde Ahmet Bey'in ziyaretlerinde verimli adımlar attığı inancındayım.”

“Alevilerin içinde ateist olan da var”
Malatya’daki olayların da gündeme geldiği programda gazetecilerin “Alevileri kazanmak istiyor musunuz” sorusuna cevap veren Erdoğan, Alevilerin cemevi talebine kulak tıkayarak camilere gitmeleri yönünde dayatmada bulunmaya devam etti. Aleviliğin ne olup ne olmadığı konusunda hüküm vermekten de geri durmayan Erdoğan şunları söyledi:

“Alevi topluluk Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar olabilir, destekleyebilirler tabii ama biz istiyoruz ki hizmet politikası prim yapsın. Ama genelde kendilerinden olanı destekliyor halkımız. Benim bildiğim Alevilik Hz. Ali'yi sevenlerdir. Eğer Alevilik Hz Ali'yi sevmekse ben en büyük aleviyim ama günümüzde Alevilik böyle yaşanmadığını görüyorum. Aleviliğin kendi içinde parçalandığını görüyorum. Aleviler müslümandır diyenler var, Aleviler müslüman değildir diyen var ve bunların içinde ateist olan da var. Biz müslümansak ibadethanesinin tek olması gerektiğini düşünüyorum yoksa bu ayrımcılık olur. Cemevi bir ibadethane değil cemevi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkezdir.”

(soL - Haber Merkezi)
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #2
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu
Standart Cevap: Erdoğan'dan Alevilere: 'Camiye gidin'

ulkede alevi sunni catismasi cikartmaya calisiyorlar basbakanimizda masallah onlarin atesine korukluyor pehhh
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 06.08.12   #3
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10

“Alevi topluluk Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar olabilir, destekleyebilirler tabii ama biz istiyoruz ki hizmet politikası prim yapsın. Ama genelde kendilerinden olanı destekliyor halkımız. Benim bildiğim Alevilik Hz. Ali'yi sevenlerdir. Eğer Alevilik Hz Ali'yi sevmekse ben en büyük aleviyim ama günümüzde Alevilik böyle yaşanmadığını görüyorum. Aleviliğin kendi içinde parçalandığını görüyorum. Aleviler müslümandır diyenler var, Aleviler müslüman değildir diyen var ve bunların içinde ateist olan da var. Biz müslümansak ibadethanesinin tek olması gerektiğini düşünüyorum yoksa bu ayrımcılık olur. Cemevi bir ibadethane değil cemevi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkezdir.”

Konuşmasının bu bölümü tamamı itibariyle talihsiz bir açıklama olmuş.
Varan 1: “Alevi topluluk Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar olabilir, destekleyebilirler tabii ama biz istiyoruz ki hizmet politikası prim yapsın. Ama genelde kendilerinden olanı destekliyor halkımız. "
Durumun böyle olduğunu bilidiğimiz halde bu meyli değiştirmek için çalışan,hizmet ve hakkı ön plana çıkarmak isteyen bizlere karşı Başbakan'ın bu ifadesiyle hiç bir şeyden haberi olmayan kırsal kesimde yaşayan Alevi tebaasının böyle bir açıklama üzerine muhakkak tek bir partiye oy verme olasılığı aratacaktır. Şahsen ben, Osmanlı devrindeki gibi ırk ve inançsal kimlikler üzerine inşa edilmiş bir meclis görmek istemiyorum. Aklı başında kimse bunu istemeyecektir. Bunun yerine çokkimlikli partilerin var olması, "hizmeti ön plana çıkarma" açısından da daha yararlı olacaktır. Sayın Başbakan ne söylediğini bilmiyor sanırım, hem hizmet diyor, hem partilerin, açıklamalarıyla tektipleştirilmesini kolaylaştırıyor.

Varan 2: "Benim bildiğim Alevilik Hz. Ali'yi sevenlerdir. Eğer Alevilik Hz Ali'yi sevmekse ben en büyük aleviyim ama günümüzde Alevilik böyle yaşanmadığını görüyorum. Aleviliğin kendi içinde parçalandığını görüyorum. Aleviler müslümandır diyenler var, Aleviler müslüman değildir diyen var ve bunların içinde ateist olan da var. "
Öncelikle insanlara işaret sıfatlarıyla hitap edilmez, böyle zerafetlik göstergelerine, böyle hassas konular konuşulurken dikkat edilmesi gerekir. Bu tip açıklamalar, gayri-alevi cenabın en çok başvurduğu açıklamalardan. Klişelerden uzaklaşmak konusunda kararlı bir parti başkanından böyle bir açıklama beklenmiyor. Sizin kimin kimi nasıl sevdiğinizi sezme gibi bir parapsikolojik bir niteliğiniz mi var efendim? Siz nasıl olur da Alevilerin, tüm ömrü boyunca onun kapısına layık olabilmek için yaşadıkları bir zatı sevmediklerini öne sürersiniz. Böyle bir yorum yanlızca boş bir lakırtıdır. Aşk, sevgi görülebilir mi yahu? Böyle yaşanmadığını "görüyorum" diyor. Ayıptır. Alevilik içindeki ayrılıklar ve farklılıklar zenginliktir ki bu sizi değil Alevi cenab ve büyüklerini ilgilendirir. Bu farklılıklar olmasa daha mı iyi olurdu? Alevilik tek tip olsa idi daha mı memnun olurdunuz? Hani siz de farklılıkları zenginlik sayıyordunuz?
Alevilerin müslüman olup olmaması hususunda dedelerin ortak kararlarını değil de üç beş cırtlak sese kulak veren Sayın Başbakan'ın zannediyorum ki Alevilik ile ilgilişu ana kadar yaptığı en talihsiz açıklama bu olsa gerek. Aleviler, varlıkta birliğe ve Hz.Muhammed'in son nebiliğine inanırlar. Müslümanlık dediğiniz bu ise, daha fazla cırtlak seslere genel tebaadan daha fazla önem vermenin bir manası bulunmamaktadır.

Varan 3: "Biz müslümansak ibadethanesinin tek olması gerektiğini düşünüyorum yoksa bu ayrımcılık olur. Cemevi bir ibadethane değil cemevi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkezdir."
Gelin tekke ve dergahların işlevselliğini tekrar gündeme getirin, o halde ibadetler eskiden tekke statüsünde olan cem evlerinde yapılsın o zaman! Hem kimin nasıl ibadet ettiği bir ülkenin Başbakanını ilgilendirir bir şey midir? Kimseyi yargılamdan "KABUL" etmek istenilen eylemdir. Alevileri şu anki ibadethaneleri, ibadetleri, ritüelleri ile kabul edin, daha sonra sizin akıdenizle arasındaki farkları ve kimin haklı olduğunu, sırat-ı müstakimde olduğunu, doğru olan fıkhi, ameli, siyasi ve iktidadi yorumları siyasi kimliğinizi bir kenara bıraktığınız gün tartışırsınız. Ancak o zaman laik bir başbakan modeli oluşturusunuz. Böyle klişe ifadelerle Türkiye'de Alevi-Sünni meselesi hayırlı bir yere gitmiyor maalesef.
Aşk ile..
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.

Konu Sun's Son tarafından (06.08.12 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #4
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

AYNAYA BAK YEZİD;
Maraş'ta PARMAK izin var
Çorum'da GÖLGEN var,
Sivas'ta RUHUN var,
Uludere'de ELİN var...
TÜRKİYE'DEKİ VAR OLAN TEK 'UCUBE' SENSİN...
Sponsor Reklamlar

jetlii11 bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #5
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

insanların inanç yerlerine kelam etmek de var herhal bunların inancında.hani kolaylık diniya müslümanlık
bizede laf söyletme boşbakannnnnnn
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #6
tugrul
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10

bunlar müslüman yahu din tüçcarı müslümanlar namzı bile para ile kılıyorlar......
Sponsor Reklamlar

tugrul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.08.12   #7
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Siz Hic gordunuzmu bir imamin bir muftunun veya hocanin Cemde Dara durdugunu veya Hak ilehe illah illah sahim illah diyip ask-i niyaz etigini ben 32 yasindayim gormedim.. Bazi Sosyete alevileri aleviligin ne oldugunu kerbelayi, gaziyi sivasi marasi, malatyayi kisaci ozunu unutmus, Benim nazarimda onlar birer duskundur.
Sponsor Reklamlar

Alt 08.08.12   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

SİVAS KATLİAMINI YAPANLARIN AVUKATLIĞINI YAPANLARI,

milletvekili,bakan,il başkanı ve çeşitli şirketlere başkan yapan tayyip ve diktası,

daha bir yıl önce ebu suhud denen yobazı çorumda övmemişmiydi,

böyle yobaz bir hükümetten ne beklene bilirdiyki.
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...