Sponsor Reklamlar

Doğanşehirde Alevilere saldırı

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Doğanşehirde Alevilere saldırı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 29.07.12   #1
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey
Rep Puani : 10
Standart Doğanşehirde Alevilere saldırı

MALATYA - Doğanşehir'in Sürgü Beldesi'nde Alevilerin yaşadığı bölgede rahatsız edici bir şekilde davul çalan davulcular ile Aleviler arasında çıkan tartışmanın ardından mahalleye gelen bir grup Alevilerin evlerine saldırdı. Alevilerin dini inançlarından ötürü yaşadıkları baskılara bir yenisi daha eklendi. Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde 2 gün önce Alevi yurttaşlara yönelik saldırı gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; Ramazan ayı dolayısıyla sahur vaktinde Alevi yurttaşların yaşadıkları mahallede uzun süre ve rahatsız edici bir şekilde davul çalınması üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine bir grup Alevilerin yaşadıkları mahalleyi basarak Alevilerin evlerine saldırdı. Kimi Alevi evlerinin camlarını kırdıktan sonra mahallede yürüyüş yapan grubun, "Sürgü Alevilere mezar olacak", "Sürgü Kürtlere mezar olacak" sloganları attığı belirtildi. Grubun sıklıkla Alevi yurttaşları tahrik edercesine küfürler etmesine rağmen, herhangi bir önlemin alınmadığı bildirildi. Jandarmaya haber verilmesine rağmen bütün gece müdahale edilmediğini ifade eden Hatun Bigeç, yaşananları protesto etmek için bugün kendilerinin de sokağa çıkacağını kaydetti. Bigeç, devletin önlem almaması durumunda çatışmanın dahi çıkabileceğini aktararak, can güvenliklerinin olmadığını aktardı. Alevi ailelerin saldırıya ilişkin İHD Malatya Şubesi'ne başvuracağı öğrenildi. Anf(alıntı)
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29.07.12   #2
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Doğanşehirde Alevilere saldırı

Aleviler çocuklarını askere gönderiyorlar mı?
O zaman neden jandarma müdahale etmiyor?
Müdahale etmiyorsa Aleviler çocuklarını askere göndermeliler mi?
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Dagami gödermeliler, sence ?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29.07.12   #4
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dagami gödermeliler, sence ?

Bu soruyu Türk devletine sor.
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #5
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Sormaya ne hacet.
Dünyanin hangi ülkesinde yasarsan yasa, askerlik görevini yerine getirmek zorundasin.
Bu senin keyfine birakilmis bir sey degil.

Kimi bunu gururla, kimi de istemeye istemeye yapar.
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Askerlik meselesinin bu konuyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Ama Aleviler düzenin sahipleri tarafından ezilmelerine rağmen vatandaşları olduğu devletlere bağlı kalmıştır. Bu yüzden diğerleriyle eşit değer görmeleri gerekir. Bu bir gerçek... Gelelim söz konusu saldırıya... Biz bunları duymaktan sıkılıyoruz, anlaşılan onlar bunları yapmaktan sıkılmıyor. Bize de düşen tek bir şey var, o da pirlerin önderliğinde toplanmaktır. Bu ayrılık gayrılık yetti artık.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve bilgeyol bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.

Konu Pir Mehmet tarafından (29.07.12 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29.07.12   #7
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Sormaya ne hacet.
Dünyanin hangi ülkesinde yasarsan yasa, askerlik görevini yerine getirmek zorundasin.
Bu senin keyfine birakilmis bir sey degil.

Kimi bunu gururla, kimi de istemeye istemeye yapar.

Yazılanları iyi okumak gerekir. Özellikle senin gibi ana dili Türkçe olan birisi yazılanları daha da iyi okuyup anlamalı. Şimdik ben bir kaynak sunmuşum. Sen o kaynaktaki haberi okudun mu? Ne diyor kaynakta? Jandarmaya haber verilmesine rağmen bütün gece müdahale edilmediğini ifade eden Hatun Bigeç, yaşananları protesto etmek için bugün kendilerinin de sokağa çıkacağını kaydetti.(alıntı) Okudun mu alıntıyı? Ne diyor alıntıda? Müdahale edilmemiş diyor. Peki ben bu haberi okuyunca ne yazdım? Aleviler çocuklarını askere gönderiyorlar mı? O zaman neden jandarma müdahale etmiyor? Müdahale etmiyorsa Aleviler çocuklarını askere göndermeliler mi? İşte ben bunları yazmışım. Peki sen bu gerçekleri okumana rağmen ne yazmışın? Sormaya ne hacet. Dünyanin hangi ülkesinde yasarsan yasa, askerlik görevini yerine getirmek zorundasin. Bu senin keyfine birakilmis bir sey degil. Kimi bunu gururla, kimi de istemeye istemeye yapar.(alıntıdabbe) Dünyanın neresinde yaşarsan yaşa askerlik görevini yerine getirmek zorundasın demişsin. Lakin sana sorsak gerçekten ne yazdığını biliyor misin? Türk devletine parası olan askerlik görevini yerine getirmez. Bedelini öder askerlik görevini yapmaz. Avrupada ise durum daha farklıdır.
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #8
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Kürkçü: Aleviler Kürtlerin mücadelesine destek vermeli

Hamburg - Almanya'nın Hamburg kentinde Kızıldere'de katledilen on devrimci için anma etkinliği düzenlendi. Toplantıya katılan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kürtlerin diğer halkları da özgürleştirebileceğini, özellikle Alevilerin Kürtlerin mücadelesine destek vermesi gerektiğini belirtti.

'40. Yıl Girişimcileri' adı altında gerçekleştirilen toplantıda, 1971 yılında Kızıldere'de katledilen 10 devrimci anıldı. Moderatörlüğünü gazeteci yazar İrfan Cüre'nin yaptığı anma toplantısına, konuşmacı olarak Oktay Etiman ve Ertuğrul Kürkçü katıldı.

'SAĞ YAKALANABİLİRLERDİ; KATLEDİLDİLER'

İlk sözü alan Oktay Etiman, Kızıldere'deki on devrimcinin sağ yakalanma ihtimali bulunmasına rağmen devletin bilinçli olarak katliamı tercih ettiğine dikkat çekti ve bu nedenle 'saldırı' vb. gibi kavramlar yerine, 'katliam'ın kullanılması gerektiğini hatırlattı.

'Devletin o yıllarda devrimci gençlikle baş edemediğini ve sonuç olarak teker teker öldürerek sonuç almak istediğini' dile getiren Etiman, eylemleriyle ilgili, şu bilgileri verdi: "Yaptığımız eylemi hangi amaçla yaptığımız önemliydi. Kişisel olarak bir eylem gerçekleştirmedik. Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz banka soygunu ve kaçırılan iki iş adamından dolayı elde ettiğimiz fidye parasını silah, ev tutma gibi örgütsel ihtiyaçları giderdik."

Kürt sorunun çözümü üzerine ise Oktay Etiman, şöyle konuştu: "Bu sorun ya silah zoruyla ya da müzakerelerle, barış içerisinde çözülecek. Özellikle Kürt halkı dışında Türkler, Ermeniler gibi diğer halklar ne kadar Kürt halkının yanında olursa, bu sorun o kadar hızlı bir şekilde çözülecek. Ben de, nefes almaya devam ettiğim sürece yüreğim baskı görenlerin yanında olacak."

KÜRKÇÜ: KÜRTLERİN MÜCADELESİ DİĞER EZİLENLERİ DE KURTARACAK

Daha sonra söz alan Ertuğrul Kürkçü, "Mahir Çayan, yıllar önce gerilla hareketi için 'Öncü Savaş' terimin kullandı. Doğru bir tespit. Gerilla hareketi ne zaman başarılı bir şekilde birleştirilerse o zaman başarıya ulaşılacaktır" tespitinde bulundu ve ekledi: "Kürtler uslu dursa, demokrasi olur' lafını da ahmakça buluyorum."

Kürt halkının hangi şartlarda yaşamak istiyorsa o şekilde yaşaması gerektiğine vurgu yapan Kürkçü, Kürt halkının vermiş olduğu mücadelenin aynı zamanda diğer halklar için olumlu bir gelişme yaratabileceğine değindi.

"Ne zaman Kürt halkı özgürleşirse, o zaman diğer halklar da özgürleşecek" diye devam eden Ertuğrul Kürkçü; Kürt hareketinin yanı sıra kadın hareketi, Alevi hareketinin de önemine dikkat çekti. 1980 yılından sonra eğitim alanındaki baskıdan dolayı Alevilerin örgütlendiğini anlatan Kürkçü, kadınların da her yerde büyük bir cesaretle ön plana çıktığını belirtti. Kürkçü, kadınların mücadeleci kimliklerine dair en son örneği ise, 2012 Newrozu'nda Diyarbakır'da toplanan 1 milyon kişinin arasındaki kadınların kararlılıklarının oluşturduğunu kaydetti.

'ALEVİLER, KÜRTLERİN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE KATKI SUNMALI'

Kürkçü ayrıca, Kürtlerle Alevilerin bir araya gelmesinin iki kesimin özgürleşmesi için de hayati önemde olduğunu ifade ederek, şu saptamalarda bulundu: "Aleviler, Kürtlerden, şafilerden korunmak için orduya sığındı ancak ordu 90 yıldır Alevileri katletti ve katletmeye de devam ediyor. Aleviler, Kürtlerin bu mücadeleden başarıyla çıkacağını söylüyorlar ve Kürtlere büyük görev yüklüyorlar. Ancak Kürt hareketi hepsini birden kaldıramaz. Bu yüzden Alevilerin de Kürtlerin yanında yer alarak bu özgürlük mücadelesine katkı sunmaları gerekiyor."

GARDİYANLARIN DENİZ VE MAHİR'E SEMPATİSİ

Kürkçü, Kızıldere'de sağ kurtulmasının sonrasındaki cezaevindeki bazı gelişmeleri de, şöyle anlattı: "1982 yılında Niğde cezaevinden Malatya cezaevine tahliye edildik. Önceden planlanan meydan dayağıyla bizi Malatya'da karşıladılar. Tek tip elbise ile döve döve bizleri içeriye alıyorlardı. Ancak beni az dövdüler. Daha sonra gardiyanlara, 'arkadaşlara vuruyorsunuz bana niye vurmuyorsunuz', diye sordum. Gardiyanlar ise 'sen Mahir Çayan, Deniz Gezmiş'in arkadaşısın sana vuramayız' yanıtını verdiler."

'KIZILDERE KATLİAMINI TBMM'YE TAŞIYACAĞIM'

Kızıldere katliamı ile ilgili meclise soru önergesi vereceğini de açıklayan Kürkçü, önergenin büyük bir ihtimalle reddedileceğini ancak ses getirmesi için tek başına hareket etmeyeceğini söyledi.

"Başbakan Erdoğan meclisi kanun fabrikasına çevirdi" benzetmesinde bulunan Kürkçü, ekledi: "Bizi de bunu uygulayan işçiler olarak görüyor."

4+4+4 yasasının bir gecede ortaya çıktığına ancak kimsenin konu hakkında bilgisi olmadığına dikkat çeken Kürkçü, Milli Eğitim Bakanı'nın konu üzerine bilgisiz olduğunu belirtti: "Ne zaman Milli Eğitim Bakanı'na sorsalar hep yanlış zamanda, yanlış bilgi veriyordu. Bu yasanın ne anlama geldiğini bilen pek kimse yok."
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #9
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazılanları iyi okumak gerekir. Özellikle senin gibi ana dili Türkçe olan birisi yazılanları daha da iyi okuyup anlamalı. Şimdik ben bir kaynak sunmuşum. Sen o kaynaktaki haberi okudun mu? Ne diyor kaynakta? Jandarmaya haber verilmesine rağmen bütün gece müdahale edilmediğini ifade eden Hatun Bigeç, yaşananları protesto etmek için bugün kendilerinin de sokağa çıkacağını kaydetti.(alıntı) Okudun mu alıntıyı? Ne diyor alıntıda? Müdahale edilmemiş diyor. Peki ben bu haberi okuyunca ne yazdım? Aleviler çocuklarını askere gönderiyorlar mı? O zaman neden jandarma müdahale etmiyor? Müdahale etmiyorsa Aleviler çocuklarını askere göndermeliler mi? İşte ben bunları yazmışım. Peki sen bu gerçekleri okumana rağmen ne yazmışın? Sormaya ne hacet. Dünyanin hangi ülkesinde yasarsan yasa, askerlik görevini yerine getirmek zorundasin. Bu senin keyfine birakilmis bir sey degil. Kimi bunu gururla, kimi de istemeye istemeye yapar.(alıntıdabbe) Dünyanın neresinde yaşarsan yaşa askerlik görevini yerine getirmek zorundasın demişsin. Lakin sana sorsak gerçekten ne yazdığını biliyor misin? Türk devletine parası olan askerlik görevini yerine getirmez. Bedelini öder askerlik görevini yapmaz. Avrupada ise durum daha farklıdır.

Okudum kardesim.
Okuduklarimi anlamaktan aciz de degilim.
Yasananlari tasvip etmiyoruz elbette ki.

Bedelli askerlik Sünnilere has bir sey degil. Ben de yurt disinda kaliyorum ve ben de askerligimi bedelli yaptim.

Ne demek cocuklarinizi askere gönderecekmisiniz? Birinin askere gitmemesinin, asker, kacagi olmasinin suc oldugunu bilmiyormusun? Sen Alevilerin suc islemelerini, devlete isyan etmelerini ic savas cikmasinimi istiyorsun?

Libya´ya, Suriye´ye, Misir´a, Iraka´mi dönelim. Kan gövdeyi götürsünmü istiyorsun?

Türk Alevilerin bundan cikari ne olacak?
Sponsor Reklamlar

Alt 29.07.12   #10
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Okudum kardesim.
Okuduklarimi anlamaktan aciz de degilim.
Yasananlari tasvip etmiyoruz elbette ki.

Bedelli askerlik Sünnilere has bir sey degil. Ben de yurt disinda kaliyorum ve ben de askerligimi bedelli yaptim.

Ne demek cocuklarinizi askere gönderecekmisiniz? Birinin askere gitmemesinin, asker, kacagi olmasinin suc oldugunu bilmiyormusun? Sen Alevilerin suc islemelerini, devlete isyan etmelerini ic savas cikmasinimi istiyorsun?

Libya´ya, Suriye´ye, Misir´a, Iraka´mi dönelim. Kan gövdeyi götürsünmü istiyorsun?

Türk Alevilerin bundan cikari ne olacak?

Siz Türk Alevilerin temsilcisi misiniz?
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...