Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi.html)
-   -   Anadolu ALeviligi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi/6085-anadolu-aleviligi.html)

Alevi 27.07.12 23:49

Anadolu ALeviligi
 
Alevilik Anadolu’da şeklini almış, 1000 yıllık bir inanç geleneğidir. Bu inancın tohumları Horasanlı Türkmen derviş Ahmet Yesevi ve Dicle yakınlarında yer alan Kusende’de dünyaya gelen Kürt derviş Ebu’l Vefa Kürdi tarafından atılmıştır. Her iki derviş de Abbasi döneminde felsefe ve kelam alanında hakim olan Şii yönelimli Mutezili görüşleri, Beyazid-i Bestami, Salman-i Farisi gibi sufilerin fikirlerini, Muhyiddin-i Arabi’nin vahdet-i vücutçu felsefesini, Sühreverdi’nin İşraki yolunu, Hallac’ın kendini feda ve Seyit Nesimi’nin “en el hak” anlayışlarını, İç Asya ve Ortadoğu inançlarının kadim bilgeliği ile yoğurarak büyük bir inanç ve felsefe yolunun tohumlarını ekmişlerdir. Anadolu coğrafyasında Baba İshak ve ardılları ile yayılan düşünceler, Hacı Bektaş-ı Veli tarafından sistematikleştirilir ve Hacı Bektaş-ı Veli Alevi süreğinin “Yol” Piri olur. Alevilik deryası Anadolu’da kollara ayrılır, zenginleşir. Melametilik, Kalenderilik, Bayramilik, Hurufilik, Ahilik ve Bedreddinilik ayrı birer kol olarak başladıkları yolculuklarına Bektaşilik potasında eriyerek devam etmişler ve Aleviliğin bugünkü şeklini kazanmasına hizmet etmişlerdir.

Cem Özgen

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...92636525_n.jpg

dAbBe 28.07.12 00:36

Cevap: Anadolu ALeviligi
 
Ebul Vefa ismini daha önce hic duymadim.

Ebul Vefa el-Büzcani (d. 10 Haziran 940 - ö. 1 Temmuz 998) tam ismi Ebu el-Vefa Muhammed bin Muhammed bin Yahya bin İsmail bin el-Abbas el-Büzcani olan İranlı matematikçi ve astronom.940 yılında İran'da bulunan Büzcan kasabasında doğmuştur.Bu yüzden Ebul Vefa Büzcani diye meşhur olmuştur.İlim tahsiline amcası Ebu Amr Mugazili ve Ebu Yahya bin Kimib'in yanında başlayan Ebul Vefa 959 yılında Bağdat'a gitti.Ölümüne kadar da burada ilimle meşgul oldu.İlim sahasında,matematik ilmini tahsil etti ve özellikle trigonometri üzerinde çalışmalar yaptı ve bu alanlarda çok fazla bir süre muhafaza edilemeyen kitaplar yazdı.Batlamyus'un ve Diophantos'un eserlerini inceleyip açıklamış,astronomi sahasında ise Ay'ın hareketleri üzerine çalışmalar yapmıştır.Matematik ve astronomideki hizmetleriyle ilim tarihinde önemli bir yer tutmuştur. (Wikipedia)

Alevilik ile ilgili bir eseri yoksa, yukardaki bilgilere bakarak bu kisiyi Anadolu Aleviligi ile bagdastirmak mümkün degildir.

Seyri Alem 28.07.12 21:06

Cevap: Anadolu ALeviligi
 
Çok etkilendim. Paylaşım için teşekkür ediyorum.

Yol ayrımlarını bilmiyordum. Sebebini de biliyorsanız yazar mısınız?

Ebul Vefa ve Farisi'nin fikirleriyle ilgili acaba burada yazı var mı?

Pir Mehmet 29.07.12 10:37

Cevap: Anadolu ALeviligi
 
Canlar, Ebul Vefa Hazretleri mürşit ocakları Aguiçen, Cemal Abdal ve Şığ Delil Berhecan'ın atalarıdır. Büyük bir evliyadır. İsmi Muhammed, lakabı Tâc-ül-Ârifîn'dir. Yani yukarıda bilim adamı Ebu'l Vefa ile bir alakası yoktur.

Seyri Alem 29.07.12 15:02

Cevap: Anadolu ALeviligi
 
Ben ağuiçen ocağındanım ve hakkında hiç bir bilgim yok..
Kendimi cahil hissettim. Yol gösterir misini?

Hizmetine nasıl nail olurum?


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:50.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2