Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni

Seçenekler
Alt 12.07.12   #11
Pencesor
Üye
Üye
Nereden: Cyprus/Kıbrıs
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim

Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum ben yeni üye oldu eyer bir hata veya bir yanlış yaparsam afola şimdi gelelim esas meseleye bu günlerde çokça yerde kaşıma çıkan alevilik dinmi yoksa meshepmi veya islammı evvela şunu söylemek lazım biz aleviler islamın takendisiyiz unutmamak lazımkı gelen bütün peygamberler biz islamız biz müslümanız derken biz deyiliz dememiz doğru olmaz aleviliği yeni yeni araştırmaya başladım ilk olarak suni kaynaklardan başladım ve herşeyin en doğrusunun Ehlibeyt'in doğru yaptığını anladım hal böyleyken sünni kesimin bu konuda tek makale belgesel veya film yada kitab yamaması yazanlarında emevilere uyarlayarak yazması dikatimi çekti ben buna anlam veremedim olsa olsa mınafık bunlar dedim kendi kendime siz ne düşünüyosunuz birde siz deyerli canlarda bir ricam var aleviliği kendi kaynaklarından araştırmak istiyorum nerden ve hanki kaynaklardan araştırmam gerekiyor yazarsanız sevinirim teşekürle
Sponsor Reklamlar

Pencesor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #12
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Merhaba.
Aleviligi sanirim en güzel Alevi ozanlarin siir kitaplarindan ogrenebilirsiniz. Bunun yaninda Kuran, Haci Bektasi Velinin Makalti, Imam Muhammed Bakir´in Ümmül Kitabi ve Nehcül Belaga´yi tavsiye edebilirim size.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #13
dersimalevisi
dersimalevisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: dersim
Rep Puani : 10

herkese merhaba;
alevilik hüseyin aygününde dediği gibi farklı bir din değildir.alevilik herşeyden önce müslümanlık dinin bir parçası hz alinin yolundan yürüyen insanlardır.alevilik farklı bir dindir diyen kimseler alevileri kafirlikle suçlayanlardan bence bir farkı yok.aleviler müslümandır peygamberi hz muhammed tir kitabı kuranı kerimdir.
Sponsor Reklamlar

dersimalevisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #14
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Herzaman Dedigim gibi biz aleviler kendimizi musluman olarak siniflandiriyoruz. Peki muslumanlara gore alevilik nedir? bence asil tartisilmasi gereken budur biz islamin neresindeyiz..

Kizilbas diyorlar
bektasi diyorlar
caferi diyorlar
belden asagi herseyi soyluyorlar bizde kendimizi musluman olarak goruyoruz..

Bende Diyorum eger biz muslumansak digerleri musluman degildir..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #15
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

Alevilik üzerine oynanan oyunlardan biri olarak görüyorum. Yeni bir din yaratılıyor. Bundan 50 yıl sonra belki de başaracaklar. Karar alevilerin tabiki fakat karar verirken bazı soruların cevaplarını da vermeleri yararlarına olur.
Alevilik ayrı bir din ise yüzyıllardır neden islamın peygamberini oda yetmezmiş gibi islam peygamberinin amca oğlunu(islamın Alisini)torunlarını, islamın son kitabı Kuranı ibadetlerine aldı? Baskı şiddet deniyor ezidiler kadar olamadılar mı? Baskı ve şiddete rağmen ibadetlerini uzun yıllar gizli olarak sürdüren insanlar neden islami öğeleri temel alsın?
Sebatayistler dışardan müslümanmış gibi görünüp yine de inançlarını gizlice olsa da yaşadılar peki alevilik farklı bir dinse sebatayistler kadar olamadılar mı?
Alevilik farklı bir din ise şimdiye kadar dedelik makamında oturan islam peygamberinin soyundan gelenleri tasviye mi edecek? Yerine kimleri koyacak yoksa dedelik kurumu tamamen kaldırılacak mı?
İbadet ederken hangi kutsal kitaplarını kullanacaklar? Bizim bilmediğimiz kutsal kitapları mı var?
Aleviler takiye yaptı deniyor hadi müslümanlara karşı islam göründüler, kendi içlerinde inançlarını neden yaşamadılar, birbirlerine de mi takiye yaptılar? 12imamların yerine ne konulacak? Muhammedin, Alinin, Hüseyinin yerine ne konulacak?
Aleviliğin ayrı bir din olduğunu öne sürenler asıl aleviliği anlatsınlar bakalım kaç alevi ikna olacak.
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #16
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Alevilik bir din degildir. Birileri bir yerden dugmeye basdi bazi seylerin ustunu ortmek icin alevilik kullaniliyor bizde keriz degiliz bunun bilincinde ve farkindayiz cekin pis elinizi inancimizin ustunden birakin isteyen istedigine inansin yasasin. bizim din veya bir peygambere ihtiyacimiz yok. kitabimiz kiblemiz peygamberimiz belli..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #17
mahirce
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

Bir inancın din olabilmesi için bir kitaba ihtiyacımı vardır ? kitapsız din yok mudur ? Din olabilmek için peygamber şart mıdır.? Peygambersiz din var mıdır ? Hıristiyanlar Yahudiler Budistler zer düşler alevi olmak isterse Müslüman mı olmalıdır ? Kuran müslümanların kutsal kitabı ise aleviler kitabı kabul eder mi ? müslümanlığın kıblesi kabedir.Aleviler de kabeye mi döner yüzlerini ? vs vs
Sponsor Reklamlar

mahirce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.12   #18
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

mahirce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir inancın din olabilmesi için bir kitaba ihtiyacımı vardır ? kitapsız din yok mudur ? Din olabilmek için peygamber şart mıdır.? Peygambersiz din var mıdır ? Hıristiyanlar Yahudiler Budistler zer düşler alevi olmak isterse Müslüman mı olmalıdır ? Kuran müslümanların kutsal kitabı ise aleviler kitabı kabul eder mi ? müslümanlığın kıblesi kabedir.Aleviler de kabeye mi döner yüzlerini ? vs vs

İslamın son peygamberini es geçip amcasının oğluna mı bağlanacaklar Son peygamberi yalancı görüp onun yetiştirdiği akrabasının yoluna mı girecekler. Tuhaf olmaz mı? Aleviler islamla alakalı herşeye sırtlarını dönüp yeni bir oluşum içine girerlerse ancak mesela bir hristiyan kendi inancını bırakır ve alevi olur belki. Ki gördüğüm kadarıyla çoğu insan mevcut inancından memnun.
Dinlerin bir kitaba ihtiyaçları yoktur da mutlaka bir önder etrafına toplanır insanlar bu yeni kurulacak alevi dininin önderi kim olacak? Muhammet yok, Ali yok, 12 imamlar yok, dedeler yok yerlerine kim konulacak?
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.12   #19
dersimalevisi
dersimalevisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: dersim

bakın ben bir dersimli olarak alevilere söylenen her türlü kötü sözü işitim.yaşım çok küçük ama alevi kimliğinden ötürü dışlandım ve ötelendim.sunni vatandaşların anlamak istemediği şey bizi müslüman olarak görmek istememeleri.tomris katuna katılıyorum bu sadece alevilik üzreine oynanan oyunlardan başka bir şey değil.kirli ellerini alevilik üzerinde dolştırarak insanları bir kez daha bölmek istiyorlar.bence çok ta güzel başarıyorlar görüşlerimiz oyunlara alet olunak bir konu değildir.
Sponsor Reklamlar

dersimalevisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.12   #20
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

soru?? alevilik islamın ta kendisidiyen canlara hitaben....kerbelada hz. hüseyini katleden.pirsultanı asan nesimin derisini yüzen sivasta insan yakan.maraşta hamile kadınların karnını deşen asan..çorumda dedelerimizi.fırına atan zihniyet ise müslümanlık..benim aklımı yemem lazım o inançtaki kişilerle aynı inançta olmam için..pek hala onlarmı müslüman bizmi

aleviler müslüman ise..onlar ne?????

esenlikler

Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...