Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 04.07.12   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Sivas Katliamı 19. yılında ülkenin dört bir yanında lanetlendi


Sivas Katliamı, 19. yılında Türkiye'nin dört bir yanında kitlesel gösterilerle protesto edildi.

19. yılında, 33 insanımızın yakıldığı Sivas Katliamı lanetlendi. Ülkenin dört bir yanında binlerce insan gösterilere katılırken, AKP'nin Sivas'ta yakanların devamcısı olduğu düşüncesi eylemlere damgasını vurdu.

İstanbul
Sivas Katliamı’nın 19. yılı dolayısıyla Halkevleri, ÖDP ve TKP Kartal’da binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde, TKP Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Başkanı Avni Gündoğan konuşma yaptılar. Konuşmalarda AKP'ye karşı mücadele vurgusu ön plana çıktı.

Konuşmaların ardından mitinge destek sunan sanatçılardan, Nevzat Karakış, Ender Yiğit, Mercan Erzincan, Ufuk Karakoç ve Hilmi Yarayıcı türküleriyle ve şiirleriyle sahne aldılar.

Sivas'ta on binler yürüdü
Sivas katliamı anması 19. yılında katliamın yapıldığı Madımak Oteli önünde yapıldı. Anma için Alevi örgütleri tarafından günler öncesinden Seyrantepe Cemevi önünden Madımak Oteli önüne yürüyüş düzenleneceği duyurulmuş ancak Sivas Valisinin Madımak Oteli önüne yürüyüşe izin vermeyeceği haberi basına yansımıştı.

Saat 10.00’da Alevi örgütleri, siyasi partiler ve bazı sendikaların katıldığı miting yürüme kararlığı gösterilmesi sonrası polisin geri çekilmesi ile Madımak Oteli önüne yürüyüş ile başladı.Geçtiğimiz yıla göre daha kalabalık olduğu gözlenen mitinge on binlerce kişi katıldı.

Mitingde sıkça Madımak Otelinin utanç müzesi olması ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılması talepleri dile getirildi.

Sivas’ta katledilen 35 aydın ve sanatçının aileleri en önde yürürken yürüyüşe, Alevi örgütlerinin yanı sıra CHP, BDP, ESP, EMEP, ÖDP, Halkevleri ve TKP katıldı.

Ankara Dikmen'de kitlesel 2 Temmuz anması
Dikmen'de, Sivas'ta yakılarak katledilen 35 kişiyi anmak ve Sivas Davası olarak adlandırılan davanın AKP’nin tarafından “zaman aşımına” uğratılmasını protesto etmek amacıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Türkiye Komünist Partisi ve Halkevleri tarafından ortak bir etkinlik düzenlendi.

Dikmen halkı, önce Aşık Mahzuni Şerif parkında toplandı. İçinde Sivas'ta çocuklarını ve yakınlarını kaybeden ailelerin de olduğu kalabalık, meşalelerle Ahmet Arif parkına doğru yürüyüşe geçti. Yol güzergahı boyunca “Sivas'ın ışığı sönmeyecek”, “Sivasta yakanlar AKP'yi kuranlar”, "Dikmen'de yobaz istemiyoruz”, “ Dikmen sokağa hesap sormaya” sloganları atıldı. Çevredeki binaların pencerelerindeki ve yoldan geçen insanların yoğun destek, alkış ve katılımlarıyla yürüyüş korteji bin kişiyi aştı.

Çerkezköy’de Sivas anması
2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 19. yılı dolayısıyla TKP Çerkezköy İlçe Örgütü ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çerkezköy Şubesi tarafından ortak bir anma düzenlendi. Anmada bundan 19 yıl önce Sivas’ta yakanların bugün iktidarda olduğu vurgulanarak, "katliamın hesabı AKP’den sorulacak" denildi.

İkitelli
Aydınlarımızın katledildiği Sivas Katliamı'nın 19. yıldönümünde İkitelli'de etkinlik gerçekleştirildi. TKP, Halkevleri, HDK, Küçükçekmece Alevi Meclisi, Toplumsal Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 2 Temmuz anmasında, "Uludere'de köylüleri savaş uçaklarıyla bombalayan AKP hükümeti, Sivas'ta aydınlarımızın, canlarımızın katledilmesinin baş aktörlerinden biridir" denildi.

Çiğli
Katliamın protesto edildiği yerlerden bir tanesi de İzmir’in Çiğli İlçesiydi. PSAKD, ALEVİ-YOL, ÖDP, HALKEVLERİ ve TKP’nin katıldığı eyleme ilgi oldukça yoğundu.

Akşam saatlerinde Güzeltepe semti Uğur Mumcu Parkı’ndan başlayan meşaleli yürüyüş “Devletin Alevisi Olmayacağız” , “Gerici Faşist Halk Düşmanı AKP” , “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” , “Sivas’ta Yakanlar AKP’yi Kuranlar” sloganlarıyla yol boyunca semt sakinlerinin katılımı ve desteğiyle Çiğli Kasaplar Meydanına dek sürdü.

Çiğli Kasaplar Meydanı'nda kurulan kürsüden ortak basın metni okundu. Hep birlikte söylenen türküler ve deyişlerin ardından,Sivas Katliamı'nı anlatan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Sahneye semah ekibinin çıkmasının ardından protesto sona erdi.

Torbalı karanlığın üzerine yürüdü
Sivas Katliamı, 19. yıldönümünde Torbalı’da da anıldı. Türkiye Komünist Partisi Torbalı İlçe Örgütü, Sivas için “Karanlığa Karşı Aydınlık Yürüyüşü” düzenledi. Torbalı Belediyesi önünde toplanan partililere halktan yoğun destek geldi. Tire ve İzmir’den gelen partililerin yanı sıra, Anadolu Alevi Derneği de yapılan etkinliğe destek verdi.

Saat 21.00’de belediye önünde harekete geçen partililer, meşaleler eşliğinde çamlık alanına doğru “Karanlığa karşı aydınlık” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Düzenlenen yürüyüşe balkonlara çıkan çok sayıda vatandaş alkışlar eşliğinde destek verdi. Alanda toplananlara seslenen TKP Torbalı İlçe Başkanı Erkan Altuner, “Sivas’ta o tarihte, milletin, devletin, polisin, askerin gözü önünde 37 canımız yanıyordu ama bütün dünya buna seyirci kaldı. Bundan dersler çıkartacağız dostlar. Bu ve buna benzer katliamlardan dersler çıkartacağız. Bu ve buna benzer katliamlar aydınlığa, ilericilere, solculara yapılan katliamlardır. Bu mesele basit bir basın açıklamasıyla geçiştirilemez. Bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmamız gerekir ki, unutulmasın bu katliamlar” dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar Çamlık alanında sinevizyonla Sivas Katliamı belgeselini izledi.

Sivas Katliamı protestosuna tekbirli saldırı
Sivas Katliamı'nın 19. yıl dönümü dolayısıyla Gebze'de düzenlenen yürüyüşe, bir grup tekbir getirerek tepki gösterdi. CHP Gebze ilçe örgütünce Sivas katliamının yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Caddesi'nde düzenlenen yürüyüş sırasında grubun yanından geçen yaklaşık 10 kişilik bir başka grup, tekbir getirerek tepki gösterdi.

CHP'li grubun arasında bulunan bazı kişilerin kendilerine tepki gösteren gruptakilere yönelmesi üzerine yaşanan kısa süreli gerginlik, çevrede güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekiplerince biber gazı sıkılarak engellendi.

Aralarında CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş'in de bulunduğu bazı kişiler, sıkılan biber gazından etkilendi. Yaşanan gerginliğin ardından yürüyüşe devam eden CHP'li grup, basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

(soL - Haber Merkezi)
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.04.15   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Sivas Katliamı 19. yılında ülkenin dört bir yanında lanetlendi


Hâlâ Katliam Diyemeyenlere İnat
33 Maddede Sivas Katliamı


Veysel Dinçer @mendebur02 Temmuz 2014
Sivas Katliamı‘nı hiç unutmadık! Peki sizler Sivas Katliamı nedir biliyor musunuz ya da hatırlıyor musunuz? Hatırlatalım ve anlatalım istedik. Bu listenin girişini, Sivas’ta katledilen şair Behçet Aysan yapsın bir şiiriyle…
Sen bu şiiri okurken,
ben belki başka bir şehirde olurum.
Kötü geçen bir güzü
ve umutsuz bir aşkı anlatan;
rüzgarla savrulan,
kağıt parçalarına yazılmış,
dağıtılamamış bildiriler gibi
uzun bir yolculuğa hazırlanan;
yalnız bir yolculuğa…
Çünkü beyaz bir gemidir ölüm,
siyah denizlerin çağırdığı
batık bir gemi…

Batık bir gemi
sönmüş yıldızlar gibidir…
Yitik adreslere benzer ölüm
yanık otlar gibi…
Sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde
ölürüm.

Behçet Aysan (1949-1993, 2 Temmuz / Sivas)
Şeytan Ayetleri


Aziz Nesin 26 Mayıs’ta, Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri kitabını çevirip Aydınlık Gazetesi’nde yayımlamaya başladı. Aziz Nesin’in bu girişimi yurt çapında tepkiyle karşılandı ve protesto edilmeye başlandı.
Koalisyon kükümeti


DYP-SHP hükümeti Tansu Çiller’in başbakanlığında 25 Haziran’da göreve başladı.
1 Temmuz Perşembe


Pir Sultan Abdal Geleneksel Kültür Etkinlikleri Sivas’ta başladı.
En önemli konuk


Şenliklerin baş konuğu yazar Aziz Nesin ilk gün -yani 1 Temmuz’da- valinin de katıldığı bir toplantıda uzun bir konuşma yaptı. Yazar konuşma yaparken, Müslümanlar (!) da dışarıda boş durmuyor ve “Bugün hesap günüdür” başlıklı bildiriler dağıtıyorlardı.
Saat 10:00


Sonraki gün, yani 2 Temmuz’da, şenliğe katılan yazar ve şairler Buruciye Medresesi’nde imza-söyleşi etkinlikleri düzenledi.
Yerel basının nefret manşetleri


Yerel basın, özellikle Aziz Nesin’i hedef gösteren manşetler atmıştı. Örneğin olayların yaşanmasında büyük payı olan Hakikat Gazetesi “Müslüman mahallesinde salyangoz sattılar” manşetini atmıştı.
Öğleye doğru


Aziz Nesin öğle saatlerinde kendisiyle yapılan bir röportajda muhabire Hakikat Gazetesi’ni göstererek bu durumdan yakındı. Aziz Nesin öğleye doğru İHA muhabiriyle bir röportaj yaptı, fakat bu röportaj birkaç dakika içinde röportaj olmaktan çıkıp tartışmaya dönüştü.
Cuma namazı vakitleri


Halk şenliklerin de yapıldığı Çifte Minare çevresinde namaz için toplandı. Tam bu sırada Can Şenliği oyuncuları davul eşliğinde bir gösteri çağrısında bulundu. Bu çağrı namazı bekleyen kalabalığa “Ezan sesini bastırmaya çalışıyor zındıklar” şeklinde yansıdı. Kalabalık, namaza tepkili bir şekilde başladı.
Saat 13.30


Namaz bittikten sonra civardaki camilerden çıkan kalabalık birleşti ve “Sivas Aziz’e mezar olacak”, “Vali istifa” sloganlarıyla hükümet konağına doğru yürümeye başladı. Hükümet konağında polis engeliyle karşılaşan 3 bin kişi kültür merkezine doğru yürümeye başladı. Kültür merkezinde o sırada Arif Sağ konseri vardı. Konseri izleyenler dışarı çıkınca iki karşıt grup karşı karşıya geldi ve büyük bir kavga çıktı.
Kolluk güçleri???


Olaylar artmaya başlamışken polis hiçbir şey yapmıyordu ya da yapamıyordu. (O dönem emniyet müdürü olan Doğukan Öner’e olayların büyüdüğü haberi verildiğinde “Müdahale etmeyin” emri verdiği söylenir.) Zaten sayıları da yeterli değildi. Askerden destek istenmişti. 30-35 kadar asker en sonunda gelmiş, olaylara müdahale etmek yerine uzak bir yerde durup beklemeyi tercih etmişlerdi. Bu sırada İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu valiyi arayarak merak etmemesini, gerekenleri yapacaklarını söyledi. Bakan daha sonra da belediye başkanı Temel Karamollaoğlu’nu aradı. Karamollaoğlu, valinin verdiği bilgilerin abartılmış bilgiler olduğunu, kalabalığın Müslüman insanlardan oluştuğunu, bir süre sonra dağılacaklarına inandığını söylemiş (-miş diyoruz, çünkü o dönemki valinin görüşleri bu yönde). Belediye başkanının olayları bakana bu şekilde yansıtması sonucunda bakanlık olayı kendi haline bıraktı ve takviye güç göndermedi.
Saat 16.00


Olaylar yatışmayınca belediye başkanı Karamollaoğlu kalabalığa yönelik bir konuşma yaptı ve gruptan dağılmasını istedi. Konuşma etkili oldu ve kalabalık dağılmaya başladı. Fakat “birileri” olayların yatışmasına izin vermedi ve dağılmaya yüz tutmuş kalabalığı Madımak Oteli’ne yönlendirdi. Otelin önündeki kalabalık 5 bin kişiye ulaşmıştı. Kolluk güçlerinin sayısı 500’dü. Yazıyla beş yüz!
Saat 17.00


Madımak Oteli’nin önünde toplanan kalabalık “Kahrolsun laiklik”, “Şeriat isteriz” sloganları atıyordu. Otel kuşatılmıştı. Oteldeki sanatçı, yazar ve şairler olan bitenleri telefon ederek milletvekillerine anlatmaya başladı. Aziz Nesin de bir şekilde telefonla ulaşabildikleri Erdal İnönü’ye, durumun ne derece vahim olduğunu ve ne kadar büyük bir tehlike altında olduklarını anlattı. Erdal İnönü de valiyi aradı ama vali gerekeni yapacaklarını ve bunun için de yeterli imkânlarının olduğunu söyledi.
Saat 18.00


Göstericilerin sayısı artık 5 bin değil, 15 bindi. Olayların daha fazla ilerlemesini istemeyen kişilerin kalabalığa yaptığı çağrılar karşılığını bulmadı. Halk dağılmadı.
Gazanız mübarek olsun!


Kalabalık dağılmayınca belediye başkanı ve BBP il başkanının halka seslenmesi kararlaştırıldı. Kalabalığa yönelik yapılan konuşmalardan birinde şöyle bir cümle duyuldu: Gazanız mübarek olsun! (Sesin, Temel Karamollaoğlu’na ait olduğu iddia edildi ama kendisi reddetti.) Aynı ses aynı kalabalığa, şenliklerin iptal edildiğini, Pir Sultan Abdal heykelinin yerinden kaldırıldığını, şenlik için Sivas’a gelenlerin şehirden gönderileceğini söyledi.
Saat 19.00 / Katliam izni alınıyor


Genelkurmay başkanı Doğan Güreş valiyi aradı ve kalabalığın “kara yobaz” olduğunu, derhal temizlenmesi gerektiğini söyledi. Yine aynı saatlerde otelin önündeki kalabalıktan birkaç kişi pencerelerden tırmanarak otele girdi ve eşyaları yağmalamaya başladı. Sivas’a gönderilmeye başlanan askerler, Madımak Oteli’nde değil de, olaylarla çok da ilgisi olmayan yerlerde önlem almaya başladı. Madımak Oteli’nin önüne gelen küçük bir grup asker de “Asker Bosna’ya” sloganlarıyla karşılandı. Bir albay kalabalıkla konuştu ve birkaç dakika süren bu konuşmadan sonra asker geri çekildi. “Asker Bosna’ya” sloganlarıyla karşılanan askerler, “En büyük asker bizim asker” sloganlarıyla uğurlandı.
Katliam başlıyor


Askerin gidişinin ardından ilk olarak otelin önündeki arabalar ateşe verildi. Katliam “geliyorum” derken, askerler olanı biteni uzaktan izliyordu.
Saat 20.00


Kalabalığın “Allahu Ekber” nidaları arasında yangın devam ediyordu. İçeridekiler için kurtuluş yoktu. İçeriden gelen çığlıklar bir süre sonra artık duyulmaz oldu. Hayatta kalanlar yandaki binaya geçmeye çalıştı ve geçti. Fakat geçtikleri bina onlar için çok da iyi bir yer değildi. Çünkü burası Büyük Birlik Partisi’nin ilçe merkeziydi. Binada eli sopalı bir güruh yanarak ölmek üzere olan bu insanları içeriye almıyor, “Gidin yanarak ölün orada” diyerek insanları yangın yerine geri gönderiyordu. Neyse ki aradan bir adam çıktı, eli sopalı bu güruhu dağıttı ve bu insanların kurtulmasını sağladı. Kalabalığın asıl hedefi olan Aziz Nesin hâlâ içerideydi. Hava karardıktan sonra itfaiye yangını söndürmeye başladı. Bu sırada “İmdat” diye bir ses duyuldu ve itfaiye, merdiveni sesin olduğu yere yanaştırdı. Aziz Nesin merdivenden inmeye başladı. Tam bu sırada kalabalıktan duyulan “Abi bu Aziz Nesin ya” sözü, kalabalığın aslında itfaiyeye, imdat diyen kişiyi başkası sandıkları için izin verdiğini gösteriyor.
“Kurtarmayın onu!!!”


Aziz Nesin ve Lütfi Kaleli merdivenlerden inerken gözlüklü, sakallı birisi inenlerden birisinin Aziz Nesin olduğunu fark ederek itfaiye görevlilerine “Onu kurtarmayın” dedi. Bu kişi Refah Partisi’nin belediye meclis üyesi Cafer Özçakmak’tı. Bunun üzerine, kurtarmaya gelen itfaiyecilerden birisi Aziz Nesin’i kolundan tutarak savurdu. Yani bildiğiniz linç edilmesi için kalabalığın içine attı. Yere düşen Aziz Nesin çevredekiler tarafından yumruk ve tekmelerle polis arabasına kadar sürüklendi. Arabaya bindirildikten sonra da saldırılar sürdü. Aziz Nesin’i bu saldırılardan bir komiser kurtardı. Nesin, polis arabasıyla hastaneye götürüldü.
Yeni hedef vali


Avını elinden kaçıran kalabalık hükümet konağına yöneldi. Hükümet konağına varan bu güruh, binayı taşlamaya ve camları kırmaya başladı. Alay komutanının emriyle 18 kadar asker binaya geldi ve bu kalabalığı geri püskürttü.
Sonuç


Saat 21.00 itibarıyla askerler kontrolü ele geçirdiklerinde iş işten çoktan geçmişti. Sonuç: 2 gösterici, 2 otel görevlisiyle birlikte toplam 36 ölü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Metin Altıok da hastanede hayata gözlerini yumdu. Onun da ölmesiyle sayı 37’ye yükseldi.
Günlükteki not


Otelde ölen 37 kişiden birisi olan Carina Thuys günlüğüne 2 Temmuz 1993 tarihinde şunları yazmıştır: “Şimdi durum kritik. Bir süreden beri oteldeyiz. Dışarıda büyük bir güruh bağırıyor. Bu otelde özgür düşünür, laik yazar Aziz Nesin kalıyor. O, Şeytan Ayetleri’ni yayımlamayı düşünüyor. Durum hiç de hoş değil. Kendimi gergin hissediyorum. Çünkü ne olacağını hiç bilmiyorum. Bu durum aşırı dincilerin bir oyunudur. Slogan atıyor ve tahribat yapıyorlar. Oldukça polis var. Ama ben ne yapabilirim ki? Bağırılıyor, çağırılıyor ama ben anlayamıyorum…”
Serdar Doğan yaşıyor!


Kardeşi Serkan’la birlikte Sivas’a giden, katliamdan sonra öldü sanılarak morga kaldırılın ve ailesine teslim edilmek üzereyken de yaşadığı anlaşılan kişidir Serdar Doğan. O gün yaşadıklarını şurada anlatmış.
Katliam sırasında kim hangi görevdeydi?


Süleyman Demirel: “Polisle halkı karşı karşıya getirmeyin” ve “Olayda ağır tahrik var” ifadelerini kullanan kişi, cumhurbaşkanı aynı zamanda.
Tansu Çiller: “Olaya katılan vatandaşlarımızdan hiçbirine bir zarar gelmedi” müjdesini veren kişi, o dönemde başbakan.
Erdal İnönü: Otelde can pazarı yaşanırken “Endişelenmeyin, güvenlik güçleri yetişmek üzere” dedi, fakat kimse yardıma gelmedi. O dönem başbakan yardımcısıydı.
Mesut Yılmaz: “Abartmaya gerek yok. Bu kadar kişi bir futbol maçında da ölebilirdi.” diyen dönemin ana muhalefet partisi lideri.
Ahmet Yücetürk: Dönemin Sivas garnizon komutanı.
Cafer Erçakmak: Refah Partisi’nin belediye meclis üyesi. Aziz Nesin itfaiye merdivenlerinden inerken “Kurtarmayın onu” diyen kişi aynı zamanda. (Sonradan Fransa’ya kaçtığı anlaşıldı.)
Temel Karamollaoğlu: Dönemin Refah Partili belediye başkanı.
Doğukan Öner: Dönemin Sivas emniyet müdürü. “Müdahale etmeyin” emrini veren kişi.
Mehmet Gazioğlu: Dönemin İçişleri Bakanı ve “Oteli, otel sahibi kundaklamıştır” diyen kişi.
Şevket Kazan: Sanıkların gönüllü avukatlarından birisi ve bir dönemin Refah Partisi Adalet Bakanı.
Katliamdan sonra Aziz Nesin için yazılanlar


33 kişinin öldürülmesinden sonra çeşitli gazetelerin köşe yazarları Aziz Nesin’e yüklendi. Hürriyet Gazetesi “Sivas’ta Aziz Nesin İsyanı” manşetini attı.
Rıfat Ilgaz’dan oğlu Aydın Ilgaz’a


“Bak Aydın, firavunlar tabletleri kütüphanede kırdı, Hitler’in orduları Avrupa’da bütün kütüphaneleri yaktı. Dünya tarihinde ilk kez aydınları bir binaya koyup yaktılar.”
2 Temmuz 1993’ten bu yana ne oldu, ne yaşandı, ne değişti?


AKP, sanıkları “terör affı” kapsamına almaya çalıştı. Katliamın iki sanığından birisi müebbet, diğeri yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Olaylardan birkaç gün sonra karanlık bir adam olan Mehmet Ali Şadoğlu, Aziz Nesin’in “değersiz başı” için 250 bin dolar ödül koydu. O dönem belediye başkanı olan Temel Karamollaoğlu, genel seçimlerde Refah Partisi’nden milletvekili seçildi. Vakit Gazetesi, olayı Ergenekon terör örgütüne bağladı. Madımak Oteli katliamın her türlü izinden arındırıldı, altına da bir lokanta açıldı. Katliamla ilgili 21 Ekim 1993’te başlayan dava, 2 Temmuz 2012’de zaman aşımı sebebiyle tamamen düştü.
Katliam sonrası iddialar


Katliam yaşandıktan sonra bazı iddialar da ortaya atıldı. Oteldeki herkesin yangında ölmediği, bazılarının yangın söndürüldükten sonra otele giren bir “ekip” tarafından silahla öldürüldüğü iddia edildi. Bir de yine buna benzer bir şekilde, ölenlerin 17’sinin yangından önce kurşunlanarak öldürüldüğü ve bunun adli tıp raporuyla da kanıtlandığı, raporun sonradan yok edildiği iddia edildi. Bir iddia da, şenlikler başlamadan günler önce Milli Gençlik Vakfı’nın Konya ve Kayseri’deki kadrolarını Sivas’a getirttiği ve olayların tamamen planlı bir şekilde yürütüldüğü yönündeydi.
Katliamın Ardından: Moğollar – Issızlığın Ortasında


Zülfü Livaneli – Yangın Yeri


Edip Akbayram – Türküler Ölmez


Grup Kızılırmak – Sivas Sivas


Grup Yorum – Gün Tutuşur


Daha sert ağıtlar: Almora – Güneşin Ozanları


Ve dahası Radical Noise – Çığlık, Antisilence – Died On 2nd of July…
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (14.04.15 Saat 11:43 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Maraş Katliamı 33.Yılında Gelin Maraşda Olalım Alevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 6 08.04.18 16:54
Sivas Katliamı anmasına yasak Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 02.07.12 14:07
2 Temmuz Sivas Katliamı... akdora Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 23 02.07.10 19:06
Hurriyet Gazetesi Sivas Katliamı AmaethoN Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 4 02.07.10 08:51
31. Yılında Maraş Katliamı! Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 2 24.12.09 12:55
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2