Sponsor Reklamlar

Aleviler konusunda rahatlama oldu

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Aleviler konusunda rahatlama oldu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 21.11.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Aleviler konusunda rahatlama oldu

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. DURMUŞ BOZKURT'TAN DEMOKRATİK AÇILIM DEĞERLENDİRMESİ
- REKTÖR BOZKURT:
- " SEÇMELİ DERS OLAN KÜRTÇE VE ZAZACA DİLLERİNE İLGİ AZALDI"
- "DEMOKRATİK AÇILIMNI HALA SAVUNUYORUM"

MALATYA (İHA) - Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Bozkurt, "Diğer ibadetlere tanınan haklar cem evlerine de tanınmalıdır" diyerek, üniversitelerinde seçmeli ders olan Kürtçe ve Zazaca dillerine ilginin azaldığını söyledi.
Malatya'da Abdal Musa Lokması programına katılan ve basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Bozkurt,"Demokratik açılım paketine Tunceli Üniversitesi olarak senatomuzdan destek vermiştik. Bana ilk olarak neden destek verdiğimiz sorulmuştu. Ülkemizde çeyrek asırdır devam eden şiddeti siyaset kurumu çözer demiştik. Siyaset kurumu bir diyalog ve çözüm süreci başlattı. Amacım, onları teşvik etmekti. Ben zaten Kütahya, Amasya, Denizli'nin rektörü olsam bu sorunlardan haberim olmazdı. Ancak, bu sorunları ben de bire bir yaşıyorum. Bunun için demokratik açılıma destek verdim" ifadelerini kullandı.
"Üniversiteye birşey almak için ihale açtığımda yüksek fiyat istiyorlar. şirketlere sorduğumda, Tunceli'ye gönderdiğimiz şirket elemanlarını sigortalıyoruz, onun için teklif yüksek verdik diyorlar. Üniversiteye öğretim üyesi alımı için ilan veriyorum, kadro konusunda, başvuru yapılıyor, ancak Tunceli'de patlama oluyor terör olunca öğretim üyesi beni arıyor, annem eşim bırakmıyor diyorlar. Tunceli'ye gelmiyorlar " şeklinde konuşan Bozkurt, " Önerilen projlere çözüm üretmek için demokratik açılıma destek vermiştim. Demokratik açılım durma noktasına geldi diyemeyiz. Bazı önemli gelişmeler oldu. Global olarak bakarsak, ülkemizde günlük yaşantımızda sorun olan alevi, dindar ve Kürt yurttaşlamızın problemeleri var. Dindar vatandaşlarımızın sorunu olan üniversitelerde başörtüsü sorunu kalktı gibi, Kur'an kurslarının düzenlenmesi gibi makul rahatlamalar oldu. Aleviler konusunda rahatlama oldu. Alevi çalıştayının sonucunda cem evlerine de ibadet hakkı tanınmasının sorununun kadar arkasındayız. Zorunlu din dersi yerine, isteyen istediği dersi aldırmalıdır.
Madımak otelinin durumu çözüldü. Din derslerinde Aleviliğin de okutulması sorunu çözüldü.
Diğer ibadetlere tanınan haklar cem evlerine de tanınmalıdır.
Kürt sorunya ilgili de önemli adımlar atıldı, TRT şeş, yani TRT 6, 24 saat Kürtçe yayın yapıyor" dedi.
Tunceli Üniversitesi'nde seçmeli dil dersi koydurduğunu hatırlatan Bozkurt, daha sonra şunları belirtti: "Üç sene önce Kürtçe, yani Kurmatca derslere olan ilgi yüzde 37'lerden yüzde 12, Zazaca ise yüzde 34'lerdenyüzde 7'ye düştü. Sordumuzda aldığımız cevap, benim ana dilimi hafta bir saat niye seçmeli alayım diyor. İkinci cevap, dersi veren hocaların bilgisi yeterli değildir deniyor. Üçüncüsü ise ana dilim dışında İngilizce öğrensem daha iyi olur diyenler oldu."
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.11   #2
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler konusunda rahatlama oldu

hiç bir halka kendi dili seçmeli olarak dayatılamaz. bir dil öyle uyduruk kurslarla zaten yaşayamaz. kimse kimseyede kurs "lütuf" edemez. adı üstünde "tunceli üniversitesi. yani bir halkı yok saymanın, yok etmenin adı olan bir projenin devamı. tunceli bir kıyım projesinin adıdır canlar ve rızamız yoktur. hiç bir zamanda olmayacaktır.
günümüzün kavramlarıyla ifade edersek bu sorunu gerçek bir "demokratik" buluşmayla, yol'un kavramlarıyla ifade edersek "Rızalık"ta buluşmayla çözebiliriz.
herkes tarihten ya da doğadan ya da tanrıdan geldiği kabul edilen karakteristikleriyle kabul ve saygı görmelidir, ki aksi tutuma kimsenin hakkı zaten yoktur. rızalık üzerinden gerçekleşmeyen bir buluşmanın aslı "dayatmadır" ki meşru değildir, sadece güce dayanır.
farklı etnisitelerin birlikteliğine en iyi örnek alevilerin yaşamında bulunabilir. temel sorun Hakk anlayışındadır ve alevilerin Hakk algısı/anlayışı insanları Rızalık üzerinden buluşturur. böyle bir buluşma özgürlükçüdür, her bir renk kendini özgürce yaşar.
milliyetçi kirlenmeye uğramamış her bölgeden geleneksel insanlarımızın algısına ve yaşam tarzına bakarsak bu gerçeği rahatlıkla gözleyebiliriz.
canlar Yol Rızalık üzerinedir, İkararlı bir toplamı ifade eder.
aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...