Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen munzuro

 
Seçenekler
Alt 12.11.11   #1
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Dersim Katliamı Köşke Taşınıyor


Dersim milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim katliamının aydınlatılması için Abdullah Gül’den destek isteyecek.


Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim Seyitlerinin idam edildiği 15 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme yapacak.
Hüseyin Aygün Taraf gazetesine yaptığı açıklamada Dersim Katliamı’na ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar:

Dersim Katliamı Köşk’e Taşınıyor

CHP Tunceli Milletvekili Aygün, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamının yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Gül’le görüşerek olayın aydınlatılmasını isteyecek Dersim 1938 ve Zorunlu İsyan ve 0.0.1938, Resmiyet ve Hakikat kitaplarının yazarı CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim Katliamı’nda sorumluluğun devlette ve o dönem iktidardaki CHP’de olduğu açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Zaman gazetesine yaptığı açıklamada o dönemde başka parti olmadığı için “bunu CHP yaptı” deyip başka bir politika üretmemenin de doğru olamadığını kaydeden Aygün şunları söyledi:

“Resmiyette bir isyan olduğu ve devletin de bunu bastırdığı tezi savunuluyor. Çünkü Başbakan’ın deyimiyle ’50 bin insanın öldürüldüğü’ bir operasyonun meşrulaştırılması için orada bir isyan oluşturulması gerekiyordu. Dersim isyanı, sonradan icat edilmiş bir şeydir, öyle bir şey gerçekte yoktur.” 1937-38 yılları arasında bölgede Jenosite (soykırım) varan bir operasyonun yürütüldüğünü kaydeden Aygün, olaylar sırasında devletin başında olan Mustafa Kemal’in katliamdan haberdar olmamasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. Köşk’e çıkacak Açıklamalarının arkasında olduğunu belirten CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Tarafa yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e Dersim olaylarında yakınlarını kaybeden ailelerle birlikte kendisini ziyaret etmek istediğimizi söyledik. Öncelikli olarak benimle görüşmesinin daha faydalı olacağını belirtti. Bu çok önemli bir gelişme. Sayın Gül’ün Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin yıl dönümünde bu randevuyu vermesini ayrıca önemsiyorum. Yetkilerini kullanarak tarihimizdeki bu karanlık olayın aydınlatılmasını sağlayabilir. Katliam sırasında öldürülen insanların aileleri hâlâ cenazeleri bile alabilmiş değiller. Kürt sorununda kırmızı çizgi olmaz Onur Öymen’in 2009 yılında katliamın yıl dönümünde sarf ettiği “Kurtuluş Savaşı’nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında, Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı” şeklindeki sözlerini hatırlattığımız Aygün “Kemal Bey de benimle aynı kanıya sahip” dedi.
Dersim konusundaki cesur çıkışıyla dikkat çeken Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tarafa yaptığı açıklamada Kürt sorunu ve Ergenekon süreciyle ilgili olarak da partisinin bilinen çizgisinden faklı yorumlarda bulundu. Aygün şunları söyledi: “Yıllardır şiddet yolu deneniyor. Sayısız sınır ötesi operasyon yapıldı. Bunların çözüme hiçbir katkısı olmadı. Ergenekon yapılanmasıyla devletin bazı unsurları ülkeyi savaşa, çatışmaya mahkum etti. Artık başka bir dönemdeyiz. Bu amaçla yürütülen müzakerelere kırmızı çizgiler olmaksızın devam edilmeli.”
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.11.11   #2
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Dersim Katliamı Köşke Taşınıyor


Hüseyin Aygün, her ne kadar çark etse de bu katliamı Köşk'e gitmesi, gerekenlerin yapılması bakımından çok güzel bir şey. Fakat Hüseyin Aygün ile Abdulla Rose'un ne konuşacağı merak konusu... Çünkü bu görüşme Dersim'i asimile etmek için de olabilir. Malum Tunceli Üniversitesi'nde dönen oyunlar...
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.11.11   #3
munzuro
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: izmir
Mesajlar: 74
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Dersim Katliamı Köşke Taşınıyor


hüseyin aygün....? şöhretini dersim ve mağdurları üzerinden yaptı. vekillik, yani taht gündeme gelince de "bahtı" hiçe saydı... katıldığı televizyon programında Seyit Rızanın önemsiz biri olduğunu, dersimin önderi filan olmadığını, neredeyse dersimlilerin dersim katliamı için faillere teşekkür ettiğini ileri sürdü.
eeee hüseyin bey nede olsa herşeye rağmen"solcu" bir zat!!! her ne kadar Dersimi ve Mağdurlarının cenazelerini çiğneyerek vekil olduysa da aslında çok iyi adam olduğunu kanıtlama gibi bir sorunu da var... tabbi bu iyimser bir yaklaşım.
sorun dersim ise işte dersimin dervişleri.... ser'den oluyorlar. sayın aygün acaba nasıl bir katkı sunabilir?
Dersim bir şekilde gündeme geldi fakat bu öyle kendi kendine gelişen bir süreç değildi. mağdur halkın evlatları nice bedellerle gündemleştirebildi, diğer insanları yaşananlardan haberdar edebildi.
şimdi bu sorunun"kontrollü çözümü" gerekli.... olay bu..
sayın aygünün bu girişimi şu fıkrayı hatırlattı;

ormanın birinde çıkan yaman bir kavgada aslan ağır yaralanmış. ormanın kuytu bir köşesine çekilmiş ve yaralarını yalayıp acılarını dindirmeye çalışıyormuş. bunu duyan tilki aslanın yanına gitmiş ve;
"aslan kardeş, duydum ki yaralanmışsın hemen koşup geldim!
"sağol" demiş aslan. tilki;
"iste ceylan avlayıp getireyim! emret bütün ormanı karşında diz çöktüreyim" demiş...
aslan şöyle bir bakmış ve;
"tilki kardeş bu yaralar beni öldürmez ama senin şu sözlerin yok mu? işte onlar beni öldürür" demiş..

aşkı niyazlarımla...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2012 Dersim Katliamı konferansı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 13.06.12 16:28
Dersim 38 Katliamı Beyaz Perdede Pir Mehmet Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 2 02.11.11 18:14
Dersim katliamı, uluslararası mahkemeye taşınıyor! Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 17 13.02.11 12:29
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2