Sponsor Reklamlar

Aleviler Atatürk için yas orucu tutacaklar

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Aleviler Atatürk için yas orucu tutacaklar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>oyle bir hisimla gelmisinki he bir sakin ol. sonra yazilarinda sanki bizi ataturk dusmani gibi gostermen hic anlayamadim.. birde ataturk zamanindaki chp once dersimde yapilan katliamin hesabini versinler , Sizinkisi su Insanin kendi celladina asik olmasi gibi birsey olsa gerek... Alevi Katliami yapan herkese karsiyiz, biz ataturk ataturk oldugu icin seviyoruz ataturk bir din adami bir pir dede degildir sacmalamayin......

Seçenekler
Alt 21.11.11   #11
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler Atatürk için yas orucu tutacaklar

oyle bir hisimla gelmisinki he bir sakin ol. sonra yazilarinda sanki bizi ataturk dusmani gibi gostermen hic anlayamadim.. birde ataturk zamanindaki chp once dersimde yapilan katliamin hesabini versinler , Sizinkisi su Insanin kendi celladina asik olmasi gibi birsey olsa gerek...

Alevi Katliami yapan herkese karsiyiz, biz ataturk ataturk oldugu icin seviyoruz ataturk bir din adami bir pir dede degildir sacmalamayin...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 21.11.11   #12
Hüsniye
Yeni Üye
Üye
Nereden: ..
Rep Puani : 10

Öncelikle herkese merhabalar,

Pir Zöhre Ana seveni olarak Chp'de olan üyeliğinden dolayı mutluluğumu iza ederim..

Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
muharem ayinda oruc tutulur, bunlar baya bir sacmalamislar Sonra bir sunni kardesimiz bize dese Siz Ataturku Putlastiriyorsunuz dediginde,kiziyoruz!!!

bence bu vatandaslar yanlis yoldalar..

Her Atatürk'ü seven insanlar gibi şükranlarımızı dile getiririz Atatürk'e, her 10 kasımda içimiz buruk, üzüntümüzün katkat fazlalaştığı bugünlerde içimiz her 10 kasımdakinden daha fazlasıyla buruktur.

Pir Zöhre Ana'nın 30 yıldır varlığı ile beraber her sene 10 Kasımda Atatürk için Yas tutulur. Yeniymiş gibi gözükmesin gözlerinize.. Atatürk için tutulan bu Yas o'na olan sevgimizi ve o'nun yolunda gideceğimizi bir kere daha göstergesidir..

Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu durumu Soytarılık ve şarlatanlık olarak değerlendiriyorum.
Alevileri karalamak ve kötülemek için uydurulmuş bir saçmalıktır.

İlk önce Soytarılık ve Şarlatanlık sözlerini düzeltmenizi rica ediyorum, Lütfen..

Atatürk için tutulmuş bir Yas-ın neresi Aleviliği Karalar?

Aleviliği karalamak, orda atatürk için yas tutmuş kişilerden aleviliği karalamak gibi bir ön sunum sunulamaz..

Atatürk'ün ve 10 kasımın üzerinden alevilik kötülenmez..
Alevi toplumumunun Atatürk'ü nasıl benimsedikleri gösterilir..
O'nun yolunda ve gösterdiği hedeflerde nasıl yürüyeceğimizi gösterir..

Sponsor Reklamlar

Özbek ve döne bunu beğendiler.
Hüsniye isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 21.11.11   #13
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Bu Sitede Herkes Dusuncesini ozgurce dil getirebilir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir...

Ben ve ailem yillardir CHP oy veriyoruz ki bizim gibi milyonlarcasida veriyor elimize ne gecdi hangi hak hukukda alevi oldugumuz icin dislanmadik itilmeden kakilmadan insan gibi muhamele gorduk.. malesef goremedik.. konuyu siyasete dondu..

Pir Sultan Abdal ne demis siyaset gunleri gelip gecmeden acilin kapilar saha gidelim..
Sponsor Reklamlar

Alt 22.11.11   #14
Hüsniye
Yeni Üye
Üye
Nereden: ..

Bu Sitede Herkes Dusuncesini ozgurce dil getirebilir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir...

Ben ve ailem yillardir CHP oy veriyoruz ki bizim gibi milyonlarcasida veriyor elimize ne gecdi hangi hak hukukda alevi oldugumuz icin dislanmadik itilmeden kakilmadan insan gibi muhamele gorduk.. malesef goremedik.. konuyu siyasete dondu..

Pir Sultan Abdal ne demis siyaset gunleri gelip gecmeden acilin kapilar saha gidelim..

Bu sitede herkes hakaret ederek mi düşüncesini özgürce dile getiriyor?
Soytarılık ve Şarlatanlık bir hakarettir..

Pir Sultan Abdal'a niyazlarım olsun..
Sponsor Reklamlar

Konu Hüsniye tarafından (22.11.11 Saat 00:16 ) değiştirilmiştir.
Hüsniye isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22.11.11   #15
alikulu
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

munzuro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ve bugün için Aleviler tarihsel miraslarının, konumlanışlarının uzağına savrulmuşlardır.
aleviler kendi özgün duruşlarını yeniden oluşturabilmeli, koruyabilmeli ve ülkenin her türlü sorunlarıyla "tabi olarak" değil, "bileşen olarak" ilişkilenmeyi başarabilmelidir.
işte ittihatçı geleneğin değerlendirilmesi, onunla nasıl ilişkilenileceği, dönemsel tutumlar v.s. de bu açıdan ele alınmalıdır.
canlar, hele bir yitirdiğiniz mazlumların yasını tutun önce... toplu mezar dahi nasip edilmeyen yol kardeşlerinizin acısını biraz hisedin önce...
filler tepişiyor canlar!!!
aşkı niyazlarımla...

Alevilerin savrulduğu konusunda sizinle hemfikiriz.Öyle bir zamanda yaşıyoruzki alevilerin sadece isim hanesi ALevi,kendileri ne ibadetleriyle,ne gelenekleriyle nede inançlarıyla artık Alevi değiller.
Hatta hatta Allah'ı haşa reddeden Aleviler mevcut.Alevi,Ali soyundan olandır,Hz. Ali ise Allah'ın aslanıdır ve sırrına erendir.
Arının konuştuğu Ali'dir,arı sırrı Ali sırrıdır.

Gün ,birlik olma günüdür. Sen ben davası değildir. İnsanlar kendi yalan yanlış tarihlerine,yapılan hatalara bile sahip çıkarken bizim Alevi olarak birbirimizi yemekten gayri daha önemli işimiz olmalı.

Birlik olmayan yerde daha çok canlar yanar,insanlar yakılır,fişlenir, evlerine baskın düzenlenir,anne karnından çocuk deşilerek alınır.
Bunlar Çorum da,Maraş da,Sivas da yaşanmış gerçek olaylardır.

Varlığımızı borçlu olduğumuz Atatürk'e yas tutmak neden bu kadar büyütüldü.O Atatürk değilmiydi Hacı Bektaş'dan kuşanan.

O Atatürk değilmiydi yanında doktoru dahil Alevilerin de bulunduğu.
O Atatürk değilmiydi yanındaki Mehmet Çavuş'a,Mehmet bende Aleviyim diyen.
Atatürk ,tarih yakında olsa hep etrafındaki yakınları tarafından karalandı,tarihe yanlış aksettirildi.
Bizler 30 yıldır YAS'ını tutuyoruz.Önce varlığımızı borçlu olduğumuz Atatürk'e vefa borcumuzu ödeyelim de ...
Sponsor Reklamlar

Özbek, Hüsniye, pirimali ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
alikulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22.11.11   #16
alikulu
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

oyle bir hisimla gelmisinki he bir sakin ol. sonra yazilarinda sanki bizi ataturk dusmani gibi gostermen hic anlayamadim.. birde ataturk zamanindaki chp once dersimde yapilan katliamin hesabini versinler , Sizinkisi su Insanin kendi celladina asik olmasi gibi birsey olsa gerek...

Alevi Katliami yapan herkese karsiyiz, biz ataturk ataturk oldugu icin seviyoruz ataturk bir din adami bir pir dede degildir sacmalamayin...

Alevi kardeşim,Atatürk katliam yapmamıştır. Olay şöyle olmuştur;
Dersim'de kadınlar suya giderken,2 asker bunlara laf etıyor.Bu kadınlar da o zamanki toprak ağaları,aşiret olan bu beylere gidip söylüyorlar.Bu ağalar,
Kendi güçlerini gösterebilmek için karakolu basıp 2 askeri öldürüyorlar.
Bu durum Ankara'ya haber veriliyor.Atatürk o sırada çok hasta ve yatağında.
İsmet Paşa,bu durumu haber veriyor,Atatürk de; gözlerini korkutun ama sakın kıyım yapmayın diyor.
Bunun üzerine yazılı kağıt alan İsmet Paşa,Celal Bayar askerleri Dersim'e gönderiyorlar ve kıyım böylece gerçekleşmiş oluyor.

1935 yılında Atatürk,Dersim de Halkevi ve köprü açmıştır,böyle düşmanlığı olan biri neden oraya kültür ve kolaylık götürsün.

Atatürk'ün gerçek kimliğini bilmiş olsaydınız siz de bizim gibi düşünürdünüz.

Size bir alıntı sunacağım..okuyunuz..
Atatürk’ün kurduğu CHP’den Alevileri koparmak için bir planın sayfaları beklenenden önce açıldı.
Onur Öymen’in amacını aşan sözleri istismar edilerek, senaryonun uygulanmasında takvim yaprakları öne kaydırıldı.
Oysa acısı büyük olan Dersim olayları bağlamında farklı gerçekler de var.
Örneğin…
Atatürk’ün Dersim’e olan özel yakınlığı ve sevgisi…
Anlatayım…
Erzurum Kongresi sonrası Mustafa Kemal Sivas’a geçecektir.
Sarayın emriyle Elazığ Valisi Galip Bey, Dersim’in en güçlü isimlerinden Haydar Ağa’yı çağırır. Ona yüklüce bir para verir. Görevi, Mustafa Kemal’i pusuya düşürmek ve öldürmektir.
Vali Galip Bey bu görevi verirken yanında bugünlerin de güçlü politik isimlerinden birinin dedesi vardır.
Mustafa Kemal yola çıkar, “Kutu Deresi” mevkiinde otomobili Haydar Ağa ve silahlı adamları tarafından çevrilir.
Mustafa Kemal, vakur bakışlarla onları süzer ve “Kastınız beni öldürmek mi?” mealinde bir soru sorar.
Haydar Ağa, “Hayır paşam, bunu vermektir, mücadeleniz için lazım olur” diye yanıtlar ve Elazığ Valisi Galip Bey’den aldığı yüklüce parayı sunar.
Mustafa Kemal duygulanır.
Teşekkür eder.
“Ağa Ankara’ya gel.”
Ankara sürecinde Mustafa Kemal, Haydar Ağa’yı Ankara’ya davet eder ve Dersim Mebusu olmasını ister.
Haydar Ağa, teşekkür eder ama öneriye şöyle cevap verir:
“Biz buranın toprağına, dağına, çiçeğine, kuşuna alışmışız. Ankara’da yaşamam zor ama sana kardeşim Diyap’ı göndereyim. Kabul edersen, Dersim Mebusu o olsun.”
Ve böylece Diyap Ağa, Dersim Mebusu olur.
Atatürk, Diyap Ağa’ya daima özen ve ilgi gösterir.
Üstü açık Mercedes makam otomobilinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanındaki o ak sakallı heybetli adam, Diyap Ağa’dır.
ATA, DERSİM’E GÜVENİRDİ
Mustafa Kemal, yakın çevresinde 6-7 Dersim kökenliyi mutlaka bulundururdu.
Diyap Ağa, Mehmet Bey, Binbaşı Hasan Hayri Bey (sınıf arkadaşı olan Hasan Hayri Bey’in Atatürk’ü çok üzen dramını aşağıdaki satırlarda yansıtacağım) Girnevikli Hüseyin Ağa…
Bektaşi babası olan Albay Ragıp Bey ve gene Bektaşi babası olan Doçent Bedri Noyan ise Atatürk’ün özel doktorlarıydı.
Oda hizmetlisi Bektaş Çavuş da (Mustafa Timisi’nin kayınpederiydi) Aleviydi.
Aleviler ve Dersimliler Atatürk’ü severlerdi.
Duvarlardaki Hazreti Ali’nin resimlerinin yanında Atatürk fotoğrafı da asılı olurdu.
Atatürk’ün emriyle Dersim’e köprüler kurulmuş, yollar açılmış, okullar yapılmıştır.
Hepimizin yüreğinde acısı olan Dersim olaylarına gelince…
Dersim ve dolaylarında toprak azdır.
Hatta Atatürk bu nedenle Dersimlilere daha fazla toprak olanaklarının yaratılması emrini de vermiştir.
Ancak…
Dersim’den, civardaki iller ve özellikle Erzincan’dan şikâyetler vardır.
O civar vilayetlerin milletvekillerinden “Dersim’den gelip hayvanlarımızı alıyorlar. Bunları devlet tedip etsin” gibi öneriler gelmektedir.
İsmet İnönü ve Mareşal Fevzi Çakmak, Dersim coğrafyasında düzenin sağlanması işini üstlenir.
Onlar da harekât için Şükrü Paşa’yı görevlendirir.
Ve ne yazık ki, hepimizin yüreklerini dağlayan çok acı bir silahlı operasyon yapılır.
Bugün hâlâ izleri derin olan bir dramdır Dersim halkının maruz kaldıkları…
Araştırmalardan ve birinci ve ikinci nesil ağızlardan dinlediğim kadarıyla, Atatürk’ün “amacını çok aşan” ve “çocukları, kadınları da kapsayan ölümlerden bilgisi yoktur.”
O kadar ki…
Sonunda güvenilir biri tarafından “Paşam, sizin çok sevdikleriniz, yakın bulduklarınız idam ediliyor” diye bir uyarı alır.
Gerçekten 3 önemli isim için idam sehpaları kurulmuştur.
Bunlardan biri, sınıf arkadaşı Binbaşı Hasan Hayri Bey’dir.
Diğeri Kâreli Mehmet Bey’dir.
3’üncüsü ise Hz. Muhammed soyundan bir Alevi dedesidir.
Atatürk, “Derhal durdurulsun” emrini verir.
Ama… Ne yazık ki çok geç…
Hasan Hayri Bey ve Kâreli Mehmet Bey infaz edilmişlerdir bile… İlginç bir ayrıntı var.
Önce Peygamber soyundan Alevi dedesi idam edilecektir ama Hasan Hayri Bey, “Ben senin idamını görmeye dayanamam. Önce beni assınlar. Sen duamı yap” demiştir.
Kâreli Mehmet Bey de aynı isteği tekrarlamıştır.
Atatürk’ün “durdurulsun” talimatı geldiğinde sadece Alevi dedesi henüz asılmamıştır. Böylece hayatta kalmıştır. Onun adını şimdilik anmayalım.
Kimseyi rahatsız etmemek için kimliğini yazmıyorum.
Onun kanını taşıyanlar tarafından adı ve nefesi en güzel şekilde sürdürülüyor.
…………………….
İşte Atatürk ve Dersim ilişkilerinden gerçeği yansıtan anılar.
……………………
Yukarıdaki satırları geçen yıl bu ay yazmıştım.
Tunceli milletvekili Aygün’ün söylemiyle Dersim olayının yine gündeme taşınması üzerine bir kez daha yayımlanması faydalı olur diye düşündüm.
Sponsor Reklamlar

Konu alikulu tarafından (22.11.11 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.
alikulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22.11.11   #17
idilG
Yeni Üye
Üye
Nereden: Almanya

Sinirli yazdığımı düşünmiyorum gayet sakinim. Saldırı gibi algılamanızı istemiyorum. Ve sizi de Atatürk düşmanı gibi de göstermedim. Sizde benim gibi Atatürkü sevmenin saymanın sebeblerine katıldığınızı düşündüğümü beyan ettim.
Dersim katliyamı Atatürkün ölüm döşeğinde yattığında gerçekleşdirilmişdir. Atatürk böyle bir durumda böyle bir karar verdiğini inanmak bence çok zor. Herkez birilerini karalamak peşinde. Ve bu yalanlara bizim alevileirn kanması da üzücü. Atatürk aydın görüşlüydü ilericiydi neden çünkü Aleviydi nasıl Alevileri katletme emri verir mantığınıza sığıyormu. Benim mantığıma sığmıyor. Çelişki yaşadığınızı düşüniyorum. Atatürkü nasıl severseniz sevin aynı kişidir. Ben haşa Atatürkün katliyamdan sebeb olduğunu düşünp buna inansam dilim bile varmıyor ama o vakit sevmezdim. Ama biliyorum ve eminim ki bu Atatürke karşı düşmanlardan gelen çok çirkin bir karalamadır. Bu yüzden yazdıklarınızın çelişkili.
Sponsor Reklamlar

Özbek, Hüsniye ve döne bunu beğendiler.
idilG isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22.11.11   #18
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Sahiplendiginiz bu CHP alevilere ne faydasi dokunmustur, bende bir CHP olarak merak ediyorum.. CHP ataturkun alevilerin partisi degildir.. bir halk partisidir dolayisi ile benim gibi bir cok arkadasda chplidir.. Simdi gercekler ap acik ortada Siyasi partiler alevileri kullanmislardir Bunu sol partilerde yapti sag partilerde, Dersim katliami yapildi aleviler CHP iktidar iken veya Muhalefetken bir cok kez aleviler katledildi sivas maras dersim corum malatya vs uzayip gidiyor ikinci dunya savasi sonrasinda almanlar yaptiklari katliamlar sonrasi yahudilere yaptiklarinin hesabini verdiler..

dogru veya yanlis almanlar tek irk tek ulus olmak icin yahudileri katletdiler sonrasinda bunun ceremesini cektiler.. Dunyanin gozu onunde berlin duvari yikildi almanya eski almanya degil artik akillandi halki...

Bizim ulkemizde aleviler hala akillanmadilar siyasi partilerden umud bekliyorlar nufusu 30 milyona yakin bir halk kapi kapi gezerek siyasi partilerden umut bekliyorlar bazilarimiz benim gibi CHP AKP DSP li olmakdan cok mutlu ve gururlu ama gelin gorunku gercek hicde oyle degil biz tek yurek tek bilek olmadigimiz surece boyle ataturk icin yas orucu, tutarak bazilarinin canaklarina yag suruyoruz ama farkinda degiliz..

Ne zamanki bu halk pir sultan aydinlanmasina ulasirsa uzaman siyasi partiler kapi kapi pesimizden dolanir.. ve birgun bu devletden gecmisde yapilanlarin hesabini hep birlikde sorariz Zorunlu din derslerinide kaldiriz esit yurtaslik hakimizda verilir vergilerimizde ibadethanelerimize gider..

Ama sizin bu yaptiginiz yanlistir bunu anlamak bukadar zor degil ama siz bunu idarak edemiyorsunuz malesef onun yerine kalkip gelmisiniz zohre ananizi ve ataturk savunuyorsunuz bunu yaptiginiz dogru veya yanlis orasi beni pek ilgilendirmiyor ama cem evleri ve derneklere degilde siyasi partilere bel bagladiginiz surece kaybetmeye mahkumsunuz...

Siyaset Gunleri gelip gecmeden acilin kapilan saha gidelim..
Sponsor Reklamlar

Alt 22.11.11   #19
Özbek
Banned
Banned Users
Nereden: ankara

Alıntı:
Alıntı: alevi :Bizim ulkemizde aleviler hala akillanmadilar siyasi partilerden umud bekliyorlar nufusu 30 milyona yakin bir halk kapi kapi gezerek siyasi partilerden umut bekliyorlar bazilarimiz benim gibi CHP AKP DSP li olmakdan cok mutlu ve gururlu ama gelin gorunku gercek hicde oyle degil biz tek yurek tek bilek olmadigimiz surece boyle ataturk icin yas orucu, tutarak bazilarinin canaklarina yag suruyoruz ama farkinda degiliz..

Bende ZÖHRE ANA'nın CHP'ye katılamasını çok olumlu buldum. Çok mutlu oldum.

Bizler: Atatürk'e, kurmuş olduğu partiye, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkıp Türkiye siyesetinde bizlerde varız ve bizlerde CHP diyoruz.

Sn. alevi nikli üye: tek yürek olmaktan bahsediyorsunuz. Bu nasıl olacak.?

Yas tutmak nedir? Canından çok sevdiğin bir ulu zat'ın aramızdan ayrılışına üzülmek, o günü hatırlamak, kaybetmenin acısını yaşamak.

Bunda yanlış bir şey yok. Bizler Ehlibeyt içinde yaslar tutarız.

Türkiye'de eletirilecek onca konu ve kişi varken bir bizim yas orucumuzla uğraşmak ne anlama geliyor.?
Sponsor Reklamlar

pirimali ve döne bunu beğendiler.
Özbek isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22.11.11   #20
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Sizin daha onceki yillardada ataturk icin yas orucu tutmuslugumuz var demisiniz bunlari paylasirmisiniz.. ogrenelim neler yapmisiniz nasil oluyormus...
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...