Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi.html)
-   -   Askerde Vurulan Eren’in Annesinden Mektup Var (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi/5487-askerde-vurulan-eren-in-annesinden-mektup-var.html)

Pir Mehmet 02.11.11 17:09

Askerde Vurulan Eren’in Annesinden Mektup Var

Eren, askerde vurulmuş, dediklerinde Pirpirim döndü, Malatya döndü, Beydağları döndü, Fırat nehri döndü… Ben, hepsinin altında kaldım. Yavrum, sen hepsinin altında kaldın. Boğazıma bir taş, göğsüme koca bir kaya oturdu. Soluk alamadım. Almak da istemedim.

Eren Özel, Malatyalı bir Aleviydi. Maraş’ta askerlik yapıyordu. Askerde vuruldu cenazesi ailesine gönderildi. Ailesine “oğlunuz intihar” etti denilmiş. Oysa Eren intihar etmemiş öldürülmüştü. Eren Özel’in annesi Zeynep Özel’in mektubunu yayınlıyoruz…

Nedense hep bebekliğini hatırlıyorum bugünlerde. Kara gözlerin, tombul beyaz yanakların, alt çenende iki dişinle gül goncası gibi gülen ağzın… Hep bebekliğini hatırlıyorum bugünlerde nedense…

Eren, askerde vurulmuş, dediklerinde Pirpirim döndü, Malatya döndü, Beydağları döndü, Fırat nehri döndü… Ben, hepsinin altında kaldım. Yavrum, sen hepsinin altında kaldın. Boğazıma bir taş, göğsüme koca bir kaya oturdu. Soluk alamadım. Almak da istemedim.

Bebeğim soluk almayacaksa, Pirpirim sokaklarında yürümeyecekse… Gülen gözleriyle, anne ben geldim, demeyecekse… Sokağın başından dayeeeeee, halteeeey, aneeeey diye seslenmeyecekse…

Artık, yürüsem, soluk alsam, konuşsam neye yarar? Ayaklarım, her gün senin üstünü örten toprağa götürüyor beni. Soluğum, senin acınla ağıtlar söyletiyor bana. Göğüs kafesim dar geliyor senin acını taşımaya. Ölüm, beni de al, götür Eren’ime diyorum. Duymuyor sesimi.

Eren’im, babasız büyüdü. Eren’im okula çoğu gün aç gitti. Eren’im çocukluğuna, gençliğine doymadı. Gitme, dedim; Eren’im gitme. Sen daha küçüksün; vururlar seni. Sen Kürtsün; vururlar seni. Sen Alevisin, vururlar seni. Sen solcusun vururlar seni… Sen daha çocuksun, vururlar seni…

Siyasi hükümlü babanı ziyarete cezaevlerine gittiğimizde itilip kakılarak kendiliğinden öğrenmiştin bu ülkedeki yerini. Bu ülkedeki değersizliğini…

Borcumu ödeyeceğim, dedin. Ne almıştın ki borcun olsun? Babanı elimizden alıp seni babasız bıraktıkları mıydı sana verdikleri? Borcun, babasızlığın mıydı? Borcun, okula aç gitmen miydi? Borcun, okulunu yarıda bırakarak ayak işlerinde çalışmak zorunda kalışın mıydı? Borcun, köyünü sevmen miydi? Borcun, aileni, komşularını, akrabalarını, ülkeni sevmen miydi?

Gazeteci ablası, Erenim’in fotoğrafını güzel çek. Yaşamayı severdi, neşeliydi. Yavrum süslüydü. Güzel giymeyi severdi. Kefeni de güzel giydirdiler yavruma. Daha 19 yaşındaydı. Nasıl kıydınız yavruma, ben saçının teline kıyamazken? Nasıl vurdunuz gözünden, ben öpmeye kıyamazken? Askerim, çocuk askerim, anan öleydi yavrum…

Vatan sağ olsun, demiyorum. Benim vatanım oğlumdu. Vatanımı öldürdünüz işte. Daha niye diyeyim sağ olsun vatanım, diye? Öldürdünüz vatanımı. Ölüler sağ olur mu?

Erenim’i vurduranlar, sizin yavrunuz yok mu? Evlat sevgisi tatmadınız mı hadi evlat acısı tatmadınızsa da. Siz hiç gözünden vurulan, yüzünün yarısı parçalanan yavrunuzu kucakladınız mı? Ben indim mezarına yavrumun. Yüzünün, parçalamadığınız yanını öptüm. Ellerini okşadım, öptüm ellerini. Yüzünün sol yanı yoktu yavrumun.

Yavrumu vurduranlar, kardeşi kardeşe vurduranlar, siz hiç yavrunuzu toprağın altına koydunuz mu? Çocuğunuzun üstüne toprak attınız mı? Yavrum, diyerek taşı toprağı kucakladınız mı? Ben, artık, taşı toprağı kucaklıyorum. Eren’imin başucuna dikilen bir kalas parçasını öpüp okşuyorum. Artık, böyle yaşamak da istemiyorum…”

Zeynep ÖZEL

jetlii11 02.11.11 22:08

Cevap: Askerde Vurulan Eren’in Annesinden Mektup Var

cihancan olaya okadar çok üzüldüm ki anlatamam.annenin dediğine göre biri vurmuş.tsk ya göre intihar etmiş..ben sadece şunu söylemek istiyorum.bende bir t.s.k mensubu olarak bir mezhep farklılığı yüzünden birbirini vurması çok zor ihtimal.çünkü t.sk. askerin arasında fazla böyle muhabbet ler olmaz.yani kimin namaz kıldığını kimin kılmadığı hiç kimseyi ilgilendirmez.ve kimsede niye namaz kılıyosun veya kılmıyosun demez.bu kurumda bu tür münasebeti yapmaya kimsenin yetkisi yoktur.ve hiçkimse yaptırmaz.tabi şuda olabilir illaki bazı kendini bilmezler böyle muhabbetler yapabilir.ama intihar edecek veya birbirlerini vuracak pozizyona gelmezler.bu anamız alevi olduğu için kasıtlı yapılan birşeymiş gibi düşünebilir.ama nasıl diyim binde bir ihtimal gibi.çok zor canlar.sakın beni yanlış anlamayın vurulan bizim canımız ama olay başka şekilde olmuştur mezhep ayrımcılığından sanmıyorum.son olarak başımız sağolsun.h.z ALİ PEYGAMBERİMİZ ve hacıbektaş veli efendimiz yar ve yardımcısı olsun...

kemal kemal 02.11.11 23:54

Cevap: Askerde Vurulan Eren’in Annesinden Mektup Var

maalesef bu tur olaylar, basimiza cok geldi bende annemizin ve tum annelerin acilarini paylasarak konuya baslamak istiyorum.
hic kimseye allah evlat acisi vermesin evlat acisi kadar agir bir aci yoktur.bir anneyi ve babayi kaybederken cektigimiz acilar evlat acisinin yaninda hic kalir.
eren kardesimizin annesi icindeki aciyla, icindeki korkularin birlesiminden ve evladini kaybetmenin korkunc acisiyla boyle bir yaziyi kaleme almis olabilir,
icindeki korkular ve kuskular her ne olursa olsun sonucta o zaten evladini askere gonderirken bu supheleri icinde tasimis yani o anne icin o kuskular hic bitmeyecektir.
bizler yaradandan sadece annemizin acilarini hafifletmesini dileyelim ve sehidimize allahtan rahmet dileyelim,
dostlar olum ne kadar kotu bir sey degilmi. simdi yasiyorum ama belki bu yaziyi bitiremeden bu bilgisayarin basinda her hangi bir sebepten dolayi olebilirim. geride gozu yasli aile efradi ve beni seven ve buna uzulen bir kac es ve dost olacak, ailemiz hic bir zaman unutmayacak ama dostlarda belli bir zaman sonra tek tek unutacak.
unutulmak cok kotu bir sey olu olsa bile insan yinede yasarken bunu dusunmek bile cok kotu.
simdi konuyu fazla dagitmadan devam etmek gerekirse yukarida yorum yapan arkadasima katilmak istiyorum bencede askeriyede bu tur olaylar olmaz olan tektuk olaylar bireysellikten gelir,
yani askeri sistemin bir parcasi degildir, buna bu sekil inanmak gerekir hepimiz askerlik yaptik binlerce alevi arkadasim askerligini bitirdi kimsenin basina allahtan bir sey gelmedi herkes teskeresini alip geldi, yani bu olaylar alevilere karsi yapilan saldirilar olsa bu oran cok yuksek olur.
sunni arkadaslarda biribirini oldurebiliyor yada bir alevide bir sunniyi askerde oldurebiliyor, alevi sunni konusu askerde pek islenmez, ben sayet sahit olmadim ve etrafimdan da kimsenin sahit oldugunu gormedim.
keske olum hic olmasaydi ve kavga ve gurultu , patirti hic olmasaydi ama maalesef insanin dogasinda var bu
sebep cok bir insanin digerini oldurmesi icin binlerce sebep cikar.
ben isterdimki hic bir anne aglamasin ister kurtce aglayan ister turkce aglayan..............
onlar agladiginda yureklerimiz daglaniyor, evladinin basinda aglayan annenin hickiriklari, onun agitlari hangi dilde olurda olsun icimizi daglamiyormu ?
oyle bir cenaze ortaminda oldugumuzda o haykirislarin karsisinda kendimizi tutabilirmiyiz ?
ne konyadaki,kayserideki omerin, osmanin annesi aglasin, ne trabzondaki temelin annesi aglasin, ne sivasdaki erzincandaki, malatyadaki hasanin, huseyinin alinin anasi aglasin.
aliler, osmanlar hep beraber adam gibi yasasinlar, adam gibi olsunler, olumlerinde hic bir kusku olmasin
kimse kimsenin olumunden sorumlu olmasin, olsek bile temiz ve insan gibi olelim, kimsenin elinden degil ecelin elinden olelim,
o zaman annelerimizde aglasalar bile iclerinde kusku olmadan eceliyle gitti der, bizlerin katilini aramak zorunda kalmasin annelerimiz.
devlet baba dedigimiz koca devlet katili bulamiyorsa eski etek dedigimiz annelerimiz bizlerin katilini hic bir zaman bulamaz zaten,
herkese saygi ve sevgilerimle hoscakal der, saglikli uzun omurler dilerim

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:53.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2