Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 01.11.11   #1
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Bugün Gazetesi'nden yalan ve nefret dolu manşet


AKP'ye yakınlığı ile bilinen Bugün Gazetesi, dün yayınladığı "Cemevinde şok tören" başlıklı manşetinde hem insanlık dışı hem Alevilere dönük düşmanlığı arttırıcı hem de Sivas Katliamı'nın gerçek faili olan gericileri aklayıcı bir içeriğe yer verdi.
Yandaş basın Sivas Katliamı'nın gerçek failleri gericileri aklamaya dönük haberler yapmaya devam ediyor. AKP ve Gülen Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen Bugün Gazetesi dün "Cemevinde şok tören" başlıklı manşeti ile yaz aylarında servis edilen ve çürütülen 'yeni Madımak senaryosu'nu tekrar kullandı. Haberde, Yücel Halis isimli PKK'li için ailesi tarafından Ankara'da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nda düzenlenen taziye yemeği "skandal" olarak nitelendirildi ve bu yönde bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Halis için "Madımak Katliamı'nın azmettiricisi" ifadesi kullanıldı. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği habere tepki göstererek "Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz" başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Yandaş 'Madımak Senaryosu' tekrar kullanımda
Bugün Gazetesi'nin söz konusu haberinde, bu yılın Haziran ayında Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade veren bir 'gizli tanık'ın ifadelerine dayandırılarak servis edilen iddialar tekrar kullanıma sokuldu. Haziran ayında yayınlanan haberde, Sivas Katliamı'nın arkasında PKK'nin olduğu iddia edilmiş ve gericiler aklanmaya çalışılmıştı. Sivas Katliamı'nı gericilerin organize ettiği ve devletin açıkça göz yumduğu net olarak bilinmesine rağmen uydurulan bu senaryoda birbiriyle çelişen çok fazla iddia olduğu ortaya konmuştu. Katliamın öncesinde gericilerin dağıttığı bildirilerdeki tehditler, katliam hazırlıkları, katliam günü devletin saatlerce olaylara seyirci kalması, bugün AKP'li olan birçok ismin Katliam sanıklarının avukatlığını yaptığı bilinmesine rağmen uydurulan bu senaryo, gerçekmiş gibi tekrar Bugün Gazetesi'nin dünkü manşetinde kullanıldı. (Yandaşların 'Madımak Senaryosu'nu çürüten haberi okumak için tıklayınız.)

Cemevinde olunca suç mu oluyor?
Haberde tepki çeken bir diğer nokta, ölen bir insanın ailesi tarafından taziye yemeği düzenlenmesinin "skandal" ve "şok" olarak nitelendirilmesi. Haberde kullanılan mantığa göre, ölen PKK'lilerin cenazelerinin camilerden kaldırılmasının da "skandal" olması gerekiyor ancak haberde Alevilere dönük düşmanlığı körükleyici bir şekilde "Cemevinde şok tören" başlığına yer verildi.

Alevilerden Bugün Gazetesi'ne tepki
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği bugün yayınladığı "Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz" başlıklı basın açıklaması ile gazete yönetimine tepki gösterdi. Açıklamada haberde Alevilerin ve cemevlerinin hedef gösterildiği belirtilirken, gazetenin yalan yanlış bilgiler vermesine tepki gösterildi.

Açıklamada ayrıca "Madımak Katliamı mahkumlarından Vahit Kaynar serbest bırakılırken tek bir cümle haber bile yapmamış Bugün Gazetesi'nin bu haberdeki Madımak Katliamı duyarlılığı da kargaları bile güldürecek cinstendir" ifadesine yer verildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

"30 Ekim Tarihinde Bugün Gazetesinde manşetten verilen haberde “Cemevinde şok tören” başlığı ile yayınlanmıştır. Haberde Madımak Katliamının emrini veren PKK Militanının Ankara’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında taziye törenin yapılacağı haberi verilmiştir.
Olay şudur; Yücel Halis, PKK’ya düzenlenen operasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve cenazesi toprağa verilmiştir. Yücel Halis Alevi bir aileye mensuptur. Alevi inancında hakka yürüyen can için “can yemeği” verilmektedir. Bu can yemekleri köylerde evde kentlerde ise “Cem evlerinde” verilmektedir. Halis ailesi de kendi evlatları için böyle bir yemek düzenlemiş ve kendi davetlilerine yemek vermiş ve dualar okutmuştur. Bu Alevi inancı gereği yapılan bir “can yemeği” dir. Aile de Alevi olduğu için bunu yapmıştır. Bu “can yemeğini” organize eden Cemevi Yönetimi değil bizzat ailenin kendisidir. Aile insani ve inançsal görevini yerine getirmiştir. Bu insani bir görevdir. Bu insani görevi yerine getirilmesine olanak sağlayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı da bir Alevi Kurumu olmanın gereğini yapmıştır.

Bugün Gazetesinin Muhabirini ve Genel Yayın Yönetmenini “insan” olmaya davet ediyoruz.

Bu Gazete yetkililerine Hangi İbadethanenin Mahkeme ve yargıç olduğunu ve hatta Hangi İbadethanenin kendisini “Allah” yerine koyduğunu soruyoruz. Varsa bunların cevabını da merakla bekliyoruz. İbadethanelere kimlerin sokulup kimlerin sokulmayacağının yönetmeliği mi varda biz bilmiyoruz? Kimler için inançsal tören yapılacağı kimler için yapılmayacağına dair bir kanun mu var? Siz Allah mısınız? Bunu siz mi belirliyorsunuz?

Bu güne kadar PKK, Hizbullah veya Türkiye Cumhuriyetinin yasadışı terör örgütü olarak kabul ettiği başka örgüt militanlarının cenazeleri Türkiye Cumhuriyetinin Resmi İbadethanesi olan Camilerde, “Devlet Memuru” olan Din Görevlilerince kalkmamış mıdır. Buralarda cenaze törenleri yapılmamış mıdır. O zaman bu haberi ve manşeti yapmayıp da bugün Cemevi için bu haberi ve manşeti neden yaparsınız. Bu çelişkinin cevabını verebilecek “insan”lığa sahip misiniz?

Madımak Katliamı mahkumlarından Vahit Kaynar serbest bırakılırken tek bir cümle haber bile yapmamış Bugün Gazetesi'nin bu haberdeki Madımak Katliamı duyarlılığı da kargaları bile güldürecek cinstendir. Bu iddianın cevabı ve samimiyeti ile çeşitli soruları vaktiyle Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni'ne verilmiş ve o cevabımızda bir çok yazılı basında yer almıştır. Arşivlerde vardır.

Hiçbir ibadethane kendisine gelen cenazeyi geri gönderemez, göndermemiştir. İbadethanelerde inançsal törenler yapılır kimse de bunu engelleyemez. Yücel Halis’in ailesi de İnancımız gereğince bir “can yemeği” ibadetini Cemevimizde gerçekleştirmiştir. Bu son derece insani bir durumdur.

Bu insani gerçekliğe rağmen Bugün Gazetesi maksatlı olarak bu haberi yapmıştır. Bu haberle Cem evlerimiz hedef gösterilmektedir. Alevi toplumu hedef gösterilmektedir. Nefret suçu işlenmektedir. Bu haberi yapan muhabir ve bunu yayınlayan, manşetine taşıyan Gazetenin yetkilileri suç işlemiştir. Bu ülkede insanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi savcıları göreve davet ediyoruz.

Bununla birlikte Cem evlerimizin kapılarının, cem evlerimizi hak bilip gelen herkesin ibadet ve inançsal töreninde açık olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Bugün gazetesi ve onun gibiler 73 millete aynı nazarla bakan gözlerimizi kör edemeyeceklerdir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.11   #2
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Bugün Gazetesi'nden yalan ve nefret dolu manşet


Basına ve Kamuoyuna

BUGÜN GAZETESİ’nin 30 Ekim 2011 tarihli sayısında “Cemevi’nde Şok Tören” manşeti ile verilen haberde, operasyonda öldürülen Pkk’lı Yücel Halis’in taziye yemeğinin Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında verildiği belirtilmektedir. Haberin detayında ise Yücel Halis’in madımak katliamının planlayıcısı ve azmettiricisi olduğu ifade edilmektedir.

Cemevimizde taziye yemeği verme talebi bizzat ailenin kendisinden gelmiştir. Cenaze hizmetleri ve bu kapsamda taziye yemekleri ve dar cemleri Cemevimiz bünyesinde sürekli olarak yürütülen hizmetlerdendir. Bu noktada bu hizmetler, alevi olup olmamasına bakılmaksızın; talep halinde tüm vatandaşlarımız için yürütülmektedir. Burada herhangi bir ayırım gözetilmemektedir.

Bu haberde asıl dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır;

Son günlerde bu tür provokasyon kokan haberler basında sıkça yer almaya başlamıştır. Bu durum tarafımızdan madımak olayının üstünü örtmek ve kafa bulandırmak için yürütülmekte olan çalışmanın bir parçası olarak değerlendirilmiştir.

Haberde konu edildiği gibi, Madımak katliamının planlayıcısı ve azmettiricisi olduğu iddia edilen şahıs hakkında dava dosyasına yansımış her hangi bir somut delil henüz mevcut değildir. Burada kamuoyunun beklentisi bu olayların ciddi delillerle mesnetlendirilmesidir. Aksi takdirde bunlar yeni toplumsal çatışmaların yaşanması için provokasyondan öteye geçmeyecektir. Çünkü elinde benzin bidonu ile otel yangının körükleyen şahısların, bu eylemlerinin kameralarla tespit edildiği halde, mahkemelerde delil yetersizliğinden ötürü serbest bırakıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu katliamın dava dosyasında aranılanlar listesinde yer alan bir başka şahsın, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı bir belediyenin yan kuruluşunda resmi ve ücretli çalıştırıldığını biliyoruz. Yine, aynı davanın aranan sanıklarından birinin olayın cereyan ettiği yerde, vilayet binansından 500 metre ileride yaşamını sürdürdüğünü ve yatağında huzur içinde öldüğünü de gördük. Kaldı ki, bu olayda ki tavrı ve ilgisizliği bilinen bir yayın kuruluşunun, madımak katliamından konusunda “at izinin it izine” karıştırıldığı şu günlerde, göstermiş olduğu duyarlılık tarafımızdan manidar bulunmuştur.

Dava süreci göz önüne alındığında, bu sürecin işlemesine ve savsaklanmasına yönelik yapılanlar ortadayken, bu tip özel servis haberlerle, bir taşla iki kuşun vurulması hedeflenmektedir.

Birincisi madımak katliamın dava süreci gölgelendirilerek, üzeri örtülmeye çalışılmaktadır.

İkinci olarak hedeflenen ise trajik bir biçimde; Alevilerin Alevileri katlettiği gibi bir kanaat oluşturmaktır.

Bu haber bile bu konuda kendince bir duyarlılık sergilediği iddiasında olan, bu basın kuruluşunun ne kadar yanlı ve riyakar bir tutum içerisinde olduğunu sergilenmesi bakımından çarpıcı bir örnektir.

Başka bir açıdan bakıldığında ise; bu olay üzerinden toplumun; Kürt, Türk, Alevi, Sünni vb. kutuplaşmalar üzerinden parçalanmasının yanında, aleviler içinde de bir bölünmüşlük yaratılmak istenmesidir.

Biz aleviler cenazelerimizin cami avlularında ortada bırakıldığı, cenaze hizmetlerinin verilmediği hor görüldüğü, aşağılandığı günleri yaşadık.

Cemevlerimiz bundan sonrada hangi dinden hangi inançtan hangi etnisiteden olduğuna bakılmaksızın tüm insanlara talep edilmesi halinde, hizmet vermeye devam edecektir.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu

31 Ekim 2011
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Erdoğan Çınar'ın Alevilik hakkında ki yalan ve iftira dolu kitaplarını okumayın..! Kerbelanın_Şahı Alevi Kitaplari 7 18.02.13 01:02
Diyanet İşleri'nden Kerbela açılımı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 3 02.12.11 20:14
Hurriyet Gazetesi Sivas Katliamı AmaethoN Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 4 02.07.10 08:51
Zaman Gazetesi Bizi Neden Seviyor omergul Pir Yolu Haber Merkezi 1 10.09.09 11:33
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2