Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 2 gönderen Pir Mehmet

 
Seçenekler
Alt 22.09.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Alevi Açılımı süreciyle ilgili şok edici bilgilere ulaşıldı. Alevi Çalıştayı'nda Tunceli Müftüsü'nün verdiği bilgileri değerlendiren Moderatör Necdet Subaşı: Umut verdiniz. Umarım bu umut, şöyle anlaşılabilir: Oralarda şöyle iyi çalışılırsa, halk kısa sürede Sünnileştirilebilir

Alevilerin sorunlarının çözüleceği iddiasıyla iki yıl boyunca yürütülen Alevi Çalıştayı'yla ilgili ortaya çıkan bilgiler, "Alevi Açılımı" ile, sorunun çözümü değil, Aleviliğin asimilasyonunun hedeflendiğini gözler önüne serdi.


CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün yazılı bir açıklama yaparak, Alevi Çalıştayı'nın iç yüzünü kamuoyuyla paylaştı. Aygün'ün sunduğu belgelerde, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in sorumluluğunda yürütülen çalıştayların üçüncüsünde koordinatör Necdet Subaşı ile çalıştaya çağrılan tek müftü olan Tunceli Müftüsü Arslan Türk'ün diyalogları yer alıyor.

DİYALOGLARDA NELER VAR?


Hüseyin Aygün'ün kamuoyuyla paylaştığı belgeye göre, koordinatör Necdet Subaşı'nın toplantıda, "devşirilmiş öğretmenlerin" Alevilik dersi vermesine ilişkin öneriyi tartışmaya açmaya çalıştığı görülüyor.
Subaşı şunları söylüyor: "Müfredat sorunu var. Bu müfredatı kim hazırlayacak? Bu hazırlanmış müfredatı kim sunacak öğrenciye? Yani ilahiyat mezunu din kültürü öğretmeni mi sunacak, yoksa şimdi üzeri¬nde durmadık ama bir şekilde devşirilmiş, üretilmiş Alevi öğretmenler mi bunu sunacak? Buralar falan çok muallâkta şeyler."

Tunceli Müftüsü Arslan Türk geldiği bölgeyle ilgili bilgiler veriyor. Arslan Türk, konuşmasının ilerleyen bölümünde bölgedeki "ateizm tehlikesine" işaret ediyor. Türk şunları dile getiriyor: "Tabi okullar da biraz önce sayın hocamın dediği bir din der¬si öğretmeninin orada zor olduğunu söyledi. Okullar da zor ola¬bilir. Çünkü Tunceli'de gençlerimizin birçoğu, Tunceli gençlerinin birçoğunun boynunda haç işareti var. Yani şu son zamanda ateizme doğru kayan bir grup var elbette. Ama esnaf, belirli bir yaştan sonrakiler böyle değil. Onlarla gayet rahat, medeni bir şekilde anlaşabiliyorsun, görüşebiliyorsun, hatta biz Kutlu Doğum haftası, Muharrem ayındaki aşure ikramı ve Muharrem ayındaki etkinlikleri cemevi ile birlikte istişare ediyoruz."

İlişkilerin iyi olduğunu savunan Türk "Ben Tunceli'de, hocalarımın birçoğunun söylediği gibi, benim dediğim gibi ilahiyatçılarla, Diyanet'çilere bakış açısı ayrı veyahut da bilemiyorum takiyye kelimesini kullanmak istemi¬yorum ama takiyye mi yapıyorlar diye ama bu da değil" diyor. Subaşı, Türk'ün bu sözüne cevaben, "Ya hocam siz şimdi bize öyle bir şey anlattınız ki Tunceli resmimiz bozuldu. Bu anlattığınıza göre orada Diyanet, köylül¬erin dirilerine, Alevilerin ölülerine hizmet yapıyor" diyor.

Gençlerin problem yarattığını vurgulayan Türk, Diyanet'in de desteğiyle Dersim'de yurt kurulmasını öneriyor. Türk, bölgede denge sağlanabilmesi için de yurt kurmanın gerekli olduğunu savunuyor: "Tunceli ve dengeyi sağlamak için mutlaka gelen bu öğrencilerimize orada sahip çıkıp, devletimizin sahip çıkıp orada bırakmamaları lazım."

Türk'ün Dersim'deki halk profilini aktarmasının ardından Subaşı'nın "Teşekkür ediyorum hocam. Umut verdiniz. Umarım bu umut, mesela şöyle anlaşılabilir: Oralarda şöyle iyi çalışılırsa, halk kısa sürede Sünnileştirilebilir" ifadesi ise Çalıştay'ı özetliyor.

Birgün
20.09.2011
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.11   #2
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Alevileri Sünnileştirme politikası tam gaz devam ediyor. Zaten bu çalıştayın tutmayacağı baştan belliydi. Eğer çalıştay bu sorunu çözmek istiyorsa, bütün Alevi ocaklarının her biri içlerinden bir dede seçsin. O dedeler, hükümet yetkilileriyle beraber Alevilerin Türkiye'deki sorunlarını çözmeye çalışsın. Dedelere ayiretten şöyle bir görev düşüyor: Alevi gençlere Aleviliği anlatmak.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve aSi_YaReN bunu beğendiler.

Konu Pir Mehmet tarafından (22.09.11 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.11   #3
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Çalıştay sözde kaldı
Alevi örgütleri, isteklerinin gözardı edildiğini söyledi.

Cumhuriyet - Alevi örgütleri, AKP hükümeti tarafından seçim zamanında gerçekleştirilen Alevi çalıştaylarının sözde kaldığını, Alevilerin isteklerinin sürekli göz ardı edildiğini, din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmadığını, cemevlerinin ibadethane sayılmadığını belirttiler. Alevi örgütlerinin görüşleri özetle şöyle:

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül: AKP hükümetinin seçim döneminde raporlar hazırlayarak Alevilerin sorununu çözecekmiş gibi bir hava yarattı, ancak somut hiç bir adım atmadı. Bizi Alevi çalıştayları yaparak oyaladılar. Osmanlı’dan beri hep yakılıp yıkıldık. Türkiye gerçek anlamıyla demokratikleşmeden Alevilerin sorunu çözülmez. Bunu mevcut iktidar ise hiç gerçekleştiremez.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş: Alevi açılımlarının başından beri samimiyetsiz olduğunu ve bir sonuç çıkmayacağını söyledik. AKP, Alevi açılımı yaptı ve bu açılımın sonunda Alevilerin devletleştirme politikaları yapılıyor. Cemevleri hâlâ yasal anlamda bir yere oturmuş değil. Alevi çocukları AİHM’nin verdiği karar doğrultusunda hââ zorunlu din dersi görüyor. Diyanetin ülke gündeminde söz yetkisi giderek arttırılıyor. Yine Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin somut bir adım atılmadı. Tüm bu sözler seçim dönemlerinde Alevilere şirin görünmek adına seçim meydanlarında dile getirilirken siyasiler seçim sonrasında Alevilerin taleplerini görmezden geliyor. Aleviler artık iki yüzlü siyaset istemiyor.

Cem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Akbayır: Alevilerin sorunları birkaç oturumla çözülmez. Hükümetin konuya bakış açısı kişisel doğrultuda. Meseleyi baştan beri takip ediyoruz. Aleviliğin din dersi kitabında yer almasını Alevi toplumunu şimdilik susturmaya yönelik bir hareket olduğunu biliyoruz.

Şahkulu Sultan Vakfı Müdürü ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz: Aleviler hep seçim döneminde hatırlanır, ancak kamu kuruluşları başta olmak üzere birçok alanda 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Her şeyden önce en önemli sorunumuz Alevi gençlerinin kamu kurumlarında iş bulamaz hale gelmesidir. Yeni eğitim-öğretim döneminde din dersi içinde imam hatip çıkışlı eğitimcilerin Alevi çocuklarına vereceği ders de en büyük sıkıntımız. Alevilik asimile edilerek Sünnileştirilmek isteniyor.

Karacaahmet Sultan Vakfı dedesi İbrahim Bağrıyanık: Kimse bize gömlek giydirmeye çalışmasın. Ödediğimiz vergiler Diyanet’e akıtılmak yerine bizim ihtiyaçlarımız için kullanılsın. Seçim öncesi insanların ağzına bir parça bal çalarak susturmaya çalışıyorlar. Aleviler artık seçim döneminde verilen vaatlere inanmıyor.

Yazar Alişan Birlik: Kendi siyasi iklimlerini gerçekleştirmek için Alevileri her seçim döneminde kullanıyorlar. Gündem yaratmak peşinde koşuyorlar.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.11   #4
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2011
Nereden: Gönülden...
Yaş: 32
Mesajlar: 354
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Bu sorunun öne çıkacagını bizler biliyorduk.Gerçekten yurt kurup biz gençlerin beyınlerini yıkama durumları meşhur bu tür insanların.

O nedenle kesinlikle gönullu yada alevi ögretmenler tayın edilmeli bir şekilde bu konuyla ilgilenmeli,aksi takdirde yanlış bilgiler ve sunnileşmeye adım adım yaklaşma polıtıkası alır basını gider.

buna kim çözum bulucak merakta ve muallaktayım?
Sponsor Reklamlar

__________________
Parçaları kaybolmuş puzzle gibi artık insanlar.

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.11   #5
Aleviyyun
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: Hatay
Yaş: 35
Mesajlar: 64
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Bizim için bir şey yapmak isteyen, eski haksızlıklardan pişmanlık duyanlar varsa, gölge etmesinler, bizi kendi halimize bıraksınlar yeter. 1432 yıl bir hamiye ihtiyaç duymaksızın, her yerden saldırıya uğradığımız halde dimdik ayakta kalan bizler, Hz. Mehdi (aleyhisselam) zuhur edene kadar ayakta kalmaya devam edeceğiz.

Aleviler’in hakları konusunda masaya oturulup pazarlık edecek bir şey de yoktur. Bir insan olarak Sünni’nin, Hiristyan’ın, Musevi’nin hakkı neyse bizimki de odur, ne eksik, ne fazla. Kökten çözüm üretmekten kaçınıp, küçük siyasi tavizlerin pazarlığına oturmak sorunu çözmek şöyle dursun, daha büyük sıkıntılar yaratır. Bunlar da bilindiğine göre uzun uzun konuşacak ne var? Bunları kendi göremeyen de devlet yönetme yeteneğinden uzaktır.

Şu mevcut durumu ile “Alevi Açılımı”, açılımdan öte asimilasyonu kolaylaştırmak üzere insanların gözünü boyamak için atılmış bir “çalım”dır.
Arap Alevi toplumu; Sünnileşmeme adına mücadele verirken, Safevi Tipi Şii, Bektaşi veya Kızılbaş da olmamak için uyanık olmalıdır!
Sponsor Reklamlar

Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.09.11   #6
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Alevileri Sünnileştirme Çalıştayı!


Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizim için bir şey yapmak isteyen, eski haksızlıklardan pişmanlık duyanlar varsa, gölge etmesinler, bizi kendi halimize bıraksınlar yeter. 1432 yıl bir hamiye ihtiyaç duymaksızın, her yerden saldırıya uğradığımız halde dimdik ayakta kalan bizler, Hz. Mehdi (aleyhisselam) zuhur edene kadar ayakta kalmaya devam edeceğiz.

Aleviler’in hakları konusunda masaya oturulup pazarlık edecek bir şey de yoktur. Bir insan olarak Sünni’nin, Hiristyan’ın, Musevi’nin hakkı neyse bizimki de odur, ne eksik, ne fazla. Kökten çözüm üretmekten kaçınıp, küçük siyasi tavizlerin pazarlığına oturmak sorunu çözmek şöyle dursun, daha büyük sıkıntılar yaratır. Bunlar da bilindiğine göre uzun uzun konuşacak ne var? Bunları kendi göremeyen de devlet yönetme yeteneğinden uzaktır.

Şu mevcut durumu ile “Alevi Açılımı”, açılımdan öte asimilasyonu kolaylaştırmak üzere insanların gözünü boyamak için atılmış bir “çalım”dır.
Arap Alevi toplumu; Sünnileşmeme adına mücadele verirken, Safevi Tipi Şii, Bektaşi veya Kızılbaş da olmamak için uyanık olmalıdır!

Dediklerine katılıyorum fakat katılmadığım tek nokta son cümlendir. Kızılbaşlar, Bektaşiler ne yapmış, nedir bu Bektaşi düşmanlığı...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Damal alevileri Alevi Kars 1 20.11.11 00:23
Din Dersi Alevileri Yok Sayıyor! cem24d Alevi'lik Dersleri 17 19.09.11 19:54
urfa alevileri mazlum Şanliurfa 1 08.12.09 03:21
Alevi Çalıştayı'nda Alevilere hakaret edildi omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 15.09.09 18:15
Din Dersleri Alevileri Yok Sayıyor!!! Alevi Alevi Araştırmaları 0 07.09.09 00:49
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2