Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen omergul
  • 1 gönderen omergul

Seçenekler
Alt 10.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Diyanet'ten Fetva İstiyoruz: Alevilerin Vergisiyle Cami Yapmak Caiz midir?

Diyanet'ten Fetva İstiyoruz: Alevilerin Vergisiyle Cami Yapmak Caiz midir?

Cinsel konulardan makyaja, giyim kuşamdan yemeğe, yürüyüş şeklimizden tırnak ojelerimize kadar tüm konularda fetva veren, "Alo Fetva" ve "E-Fetva" kanalıyla hergün yüzlerce fetva dağıtan, Şeyhülislamı andıran Diyanet'ten bu sefer biz fetva istiyoruz.

"ALO FETVA" HATTINI ARAYALIM VE SORALIM

15 milyon dolara protokol cami inşa edecek olan Diyanet'e soruyoruz:

1- Biz Alevilerin genel bütçeye verdiği vergilerle "rızamız dışında" cami inşa edilmesi İslam dini açısından caiz midir?

2- Öğrendik ki 15 milyon dolarlık protokol camini Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir yan kuruluşu olan Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı yaptıracakmış. Bu vakfın en büyük geliri camilerin tepesine kondurulan BAZ İSTASYONLARI için GSM şirketlerinden alınan kira geliri imiş. Sabah akşam cep telefonu ile konuşan bir Alevi olarak o kira gelirlerinde hakkım olduğunu düşünerek soruyorum: Benim rızam dışında cami yapmak dinen caiz midir?

3- Bu ülkede vergi veren ateist - dinsiz - yurttaşların ödediği vergilerle cami yapmak, imam maaşı ödemek dinen caiz midir?

4- Yurttaşlar arasında ayrımcılığın bir işareti olan "VIP - ÖZEL CAMİ" uygulaması bir sınıf ayrımcılığı değil midir? Bu eşitlik ve adaletle bağdaşır mı? Zengine ayrı, yoksula ayrı, devlet ricaline ayrı cami yapmak caiz midir?

PROTOKOL CAMİNE KARŞI TEPKİLERİMİZİ AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİYORUZ:

Prof.Dr.Ali BARDAKOĞLU (Diyanet İşleri Başkanı) [email protected]

Prof.Dr.İzzet ER (Başkan Yardımcısı) [email protected]

Adres : Diyanet İşleri Başkanlığı

Eskişehir Yolu 9. km. 06800 Çankaya-ANKARA

Faks : 0312 285 74 50

Telefon : 0312 295 70 29

Alo Fetva : 0312 295 76 59 - 60

Santral : 0312 295 70 00

alevi haberden alıntı
Sponsor Reklamlar

Dede-baba bunu beğendi.
omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.10   #2
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Diyanet'ten Fetva İstiyoruz: Alevilerin Vergisiyle Cami Yapmak Caiz midir?

dizsiz ateist in bu konuyla ne ilgiisi var şimdi...alevilik ayrı; dinsizlik ayrı...

Demek istediğimiz; Cem evi yapılması daga dogru ve hizmet anlayışına daha muvafık iken, yapıldıgı taktirde gidip-geleni az olması yüksek olası olan camilerin israf statüsüne girmemesidir...

Tamam camini yap; ama kımse gelmiyorsa yapman dogru olur mu..

doğru olursa, çöllere dağ başlarına da birer cami yaptıralım...kaideye kurala aykırı hareket etmeyelim..

eger amacınız camileri yaptırıp zorla insanları sunnileştirmekse bunu sizin Kur'anınız da red eder...
Sponsor Reklamlar

Dede-baba bunu beğendi.

Konu omergul tarafından (05.01.10 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir.
omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.10   #3
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Standart Cevap: Diyanet'ten Fetva İstiyoruz: Alevilerin Vergisiyle Cami Yapmak Caiz midir?

Wolfman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yok aleviliği katmadım ben az önce ama camii yaptırmalara neden bu kadar karşı aleviler, onu anlamıyorum? Artık cemevleri yapılmıyor mu? Hala sorun mu yaşıyorsunuz ki..

Aleviler cami yapılmasına neden karşı olsun? Aleviler vergilerle kendilerinden alınan paralarlarla sadece tek bir kesimin özel dini ihtiyaçlarına harcanmasına karşı?

devlet vatandaşları arasında ayrım yapmaz herhangi bir cemaate yada dini kesime ayrıcalık tanıyamaz.. Devletin dini islam, mezhebide sünniliktir dense idi eyvallah ama böyle bir şey yok!

yine cami yaptırmak isteyen cemmat toplanır arsasını alır tuğlasını harcını karar camisini yapar. caminin tüm giderlerinide o camiden faydalanan cemaat aidatını verrek karşılar... olması gereken budur? ben haram ediyorum benim verdiğim vergilarler yapılan camilerde ve benim vergimle maaşı ödeden imamların arkasında duranlara hakkımı.. haram olsun.. kul hakkıyla böyle rızalık alınmadan o mabetlere giriyorlar, kabul olduğunumu sanıyorlar..

Eğer Birazcık Kur'ani iman olsaydı onların kalbinde zerre iman olsaydı, kul hakkıyla huzuru mahşere çıkmazlardı... Rızalık alınmadan helal edilmeden hiçbirşeyi gasb etmez kendileri için harcamazlardı..

devlet illa halkın dini ihtiyaçlarını karşılayacaksa bundan faydalananlar için özel vergi çıkarır.. veya o ülkedeki tüm inanç sahiplerin ibadethanelerini yapmayı bizzat üstenir ayrım yapmadan birine ne imtiyaz tanıyorsa diğerinede tanır.. hiç yapmayanlardan ise vergi almaz..

kaldıki aç ve fakir bir ülkeyiz 6 katrilyonluk bir bütçe diyanet neden sağlık-eğitim ve bezeri bakanlıklara bu aktarılmasın.. bu millet sünnin camisini yapmak, imamının maasını ödemek zorunda mı?
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...