Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 10.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart BBC: Aleviliğe Hayran Olduk

İstanbul Erikli Baba Cem Evi avlusunda kadın erkek, gençyaşlı insanlar banklarda oturmuş sohbet ediyorlar. Başka bir yerde olsainsanlarda büyük ilgi uyandıracak devasa kameralar Cem Evi avlusundaçekim yapıyor.

İnsanlar her Perşembe Cem’egirmeden önce nasıl hatır edip sohbet ediyorlarsa yine öyleler. Dünyacaünlü İngiliz Devlet Televizyonu BBC, Erikli Baba Cem Evi’nin Avlusunda.Bir önceki gün Cem Evi Dedesi Binali Dede beni arayıp şöyle demişti;
— Ayşe kızım, biz Cem ederkene BBC bizi çekecekmiş, diyolar ki biriCem’i, Aleviliği anlatsın, gelip anlat kızım misafirlerimize, biz kimiz?

Nasıl büyük bir sorumluluk Binali Dedemin benim omuzlarıma yüklediği. Ama ‘Ali’m Allah, Hızır yardımcımız ola’ deyip;
‘Sen hiç merak etme dedem en iyi şekilde temsil eder, ağırlarızmisafirlerimizi’ dedim. BBC ekibi Suriye’den sonra Türkiye’ye geçmiş,onun öncesi de İsrail’de bulunmuşlar. İsrail ve Suriye’den sonra buavluda kendimizi daha huzurlu ve güvende hissettik diyor Pete. Pete ‘80günde Dünya da İnançlar’ isimli belgeselin sunucusu. Ve başlıyorsorular sormaya;
—Aleviliğin diğer inançlardan farkı nedir?
—İnancımızın merkezinde ‘insan’ var, hangi ırk ya da kültürdenolduğu hiç önemli değil. Neden insan derseniz, Tanrı ile buluşmanınyolu insan’a bilmekten geçer. O sebeple cem’de göreceksiniz, secdeinsanadır. Tanrı ne Kâbe de, Ne Kudüs te der Alevi Pirleri. Aslınısorarsanız tüm âlem bize mabettir.
—Tüm âlem’in mabet olması fikrini çok sevdim. Hiç duymadım böyle bir şey. Sufizm ile ilgili olsa gerek söylediklerin.
—Haklısın İslam Tasavvufu aynen böyle diyor. Alevilik gerçek İslamdır, İslam’ın özü’dür. Sizin İslam adına dünya ekranlarındagördükleriniz cevizin kabuğudur, dişlerseniz kanatır. Alevilik henüztatmadığınız cevizin içi, özüdür. Bakın ne diyor bu öz; Hakikatteayrılık yoktur, sen ayrıyım zannedersin. Şu gördüğümüz ağaçtan ayrıdeğiliz, bak dokun şu ağacın yaprağına, işte şimdi bütün âleme dokundurdemektir. Bu felsefeye ‘Vahdet-i Mevcut’ diyoruz. Vahdet-i MevcutHünkâr Hace Bektaşi Veli ile anlaşılır.
Pete oldukça şaşkın bir ifade ile dinliyor anlattıklarımı. Bir anönce Cem’i görmek istediğini söylüyor. Cem’de Pete ve diğer BBCekibine, çeviri yapmayacağımı, yalnızca Cem’i hissetmelerini istediğimisöylüyorum. Neler olup bittiğini Cem bitiminde anlatma sözü veriyorumekibe ve ‘Allah, Muhammed, Ya Ali’ diyerek aşka düşen onlarca kişininarasında yürütülen Cem’e dâhil oluyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatboyunca dilleri lâl olan BBC ekibinden özellikle Pete, tüm ritüelleriaynen bizim gibi yerine getiriyor. Onlar için en şaşırtıcı olanda,Cem’in başında ‘rızalık’ alınırken herkes birbirine niyaz ediyor vePete’i, yanında oturan yaşlı amca doğal olarak bu ritüel’e dahilediyor. Hiç tanımadığı insanlar, sanki Onu hep buradaymış gibi Cem ‘ekatıp edip ‘Can’ biliyorlar. Tıpkı Yunus’un dediği gibi ;’72 Milletebir göz ile bakmayan bizden değildir’.
Yürütülen Cem’in sonunda dağıtılan lokmaları paylaşan BBC ekibinden‘çıt’ çıkmıyor. Epeyce bir vakit sonra Pete ve belgeselin yapımcısı Tomkonuşmaya başlıyorlar.
Tom: İngiltere’de İslam Sufizmi’ne ciddi bir kayışvar, nedenini şimdi anlıyorum. Fakat Aleviliği ve Alevileri yeterincetanımıyor Dünya, bu gördüğümüz şeyi herkes görmeli mutlaka.
Pete: Ben uzunca yıllar dinler üzerine araştırmayaptım. Mevlana’yı biliyorum, fakat hayatımda hiç böyle bir şeyyaşamadığımı itiraf etmeliyim. Belgeselde şuana kadar böyle birgörüntüye tanık olmadık ve olabileceğimizi de sanmıyorum. Bu BBC’nin bubelgesel için kayda aldığı en güçlü deneyimdi. Böyle söylememin nedenimüzik ya da semah değildi, atmosfer çok etkiledi beni. Çok gerçektihissettiğim. Çok ayrıcalıklı bir inanış Alevilik. Ben böyle bir tecrübehiç yaşamadım. Aleviliğe hayran oldum!…
BBC ekibini yaşadıkları yoğun duygularla uğurladık. İran’agidiyorlar buradan. Belgesel Şubat 2009 da ( ki detaylı tarihverildiğinde mutlaka bilgilendireceğim) önce BBC’de ve ardındanDiscovery Channel’da yayınlanacak. Ne diyelim hayırlısı… Bu arada meraketmeyin onlara etli bulgur pilavı ve ayran ikram etmeyi unutmadık …
Sponsor Reklamlar

omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...